وکلای توماج صالحی از لغو حکم اعدام او خبر دادند

دو وکیل توماج صالحی، رپر معترض ایرانی از لغو حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر داده‌اند.

مصطفی نیلی، یکی از وکلای توماج صالحی به خبرگزاری ایلنا گفته است که حکم اعدام آقای صالحی در دیوان عالی نقض شده است.

امیر رئیسیان، دیگر وکیل او هم در شبکه ایکس نوشته است که بر اساس حکم فرجامی شعبه ۳۹ دیوان عالی، پرونده برای رسیدگی دوباره به شعبه هم‌عرض می‌رود.

آقای رئیسیان گفته است که در رای دیوان عالی به جز نقض حکم اعدام گفته شده که «حتی حکم حبس قبلی که ۶ سال و سه ماه بود، بدون رعایت قواعد تعدد جرم بوده و بر خلاف ماده ١٣١ و مازاد بر مجازات قانونی است.»

در پنجم اردیبهشت ماه امسال اعلام شد که دادگاه انقلاب، این خواننده معترض را به اتهام فساد فی‌الارض به اعدام محکوم کرده است.

آقای رئیسیان در آن زمان گفته بود، شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان در اقدامی بی‌سابقه حکم دیوان عالی درباره لغو حکم اعدام را ارشادی دانسته است.

او گفته بود: «نکته عجیب اینجاست که دادگاه علاوه بر اعدام، توماج صالحی را به دو سال ممنوعیت از خروج از کشور و دو سال ممنوعیت فعالیت‌های هنری محکوم کرده است.»

دادگاه انقلاب «معاونت در بغی، اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و دعوت به آشوب موضوع ماده ۵۱۲ قانون مجازات» را از مصادیق «افساد فی‌الارض» دانسته بود.

بر اساس قانون مجازات اسلامی «بغی»- قیام مسلحانه و گروهی علیه نظام جمهوری اسلامی- از جمله اتهامات امنیتی با مجازات حدی مرگ است و «باغی» کسی است که علیه «اساس نظام جمهوری اسلامی» دست به مبارزه و اقدام مسلحانه بزند.

اواخر سال گذشته، دو اتهام جدید یعنی «معاونت در بغی» و «اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرایم علیه امنیت» به اتهامات توماج صالحی اضافه شد.

همان زمان مصطفی نیلی، دیگر وکیل توماج صالحی هم گفته بود: «از نظر وکلا این رای دارای تعارضات حقوقی عیان است و در مهلت قانونی فرجام‌خواهی را انجام می‌دهیم.»

توماج صالحی، ۹ آذر ۱۴۰۲،‌ کمتر از دوهفته پس از آزادی از زندان، مجددا در شهر بابل با «ضرب و شتم» بازداشت شد.

او یکی از برجسته‌ترین رپرهای معترض ایرانی است و اولین بار در شهریور ماه ۱۴۰۰ پس از خواندن آهنگ «سوراخ موش بخر» بازداشت شد.

در آبان ماه سال ۱۴۰۱ و همزمان با اعتراضات سراسری در ایران و پس از نزدیک به دو ماه زندگی در اختفا، او در خانه‌ای در روستای گردبیشه استان چهارمحال و بختیاری بازداشت شد.

بازداشت توماج صالحی با واکنش‌های زیادی رو به رو شد و درخواست آزادی این هنرمند ایرانی در سراسر جهان مطرح شد.

بی بی سی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *