فزایش فشارهای امنیتی – قضایی، علیه زنان زندانی سیاسی

تصویب قوانین حقوقی – جزائی  کشور های جهان در شیوه برخورد با زنان زندانی – بعنوان یکی از اقشار آسیب پذیر جامعه –  همچنان مورد توجه نظام های حقوقی، در سراسر جهان قرار دارند.

قوانین حقوق جزا در جمهوری اسلامی که از تفاسیر شرعی و فقه اسلامی برخواسته اند، با قوانین مدرن حقوق بشری و انسانی سازگار نیستند و نمی‌توانند در تناقض  با تعهدات بین المللی ایران که جمهوری اسلامی نیز موظف به رعایت آن ها است، برای سرکوب هرچه بیشتر حقوق زنان در زندان های جمهوری اسلامی بکار گرفته شوند.

 مقررات ماندلا –  قرارداد سازمان ملل، در رابطه با شرایط زندان و چگونگی رفتار با زندانیان زن و مجازات های جایگزین زندان برای آنان تاکید و  خصوصیات مشخصی، تعریف شده است.

گزارش زیر نمونه ایست از وضعیت اسفبار تنی چند از خیل عظیم زنان زندانی در جمهوری اسلامی که ناشی از عدم رعایت و زیر پا گذاشتن کمترین  اصول بین المللی برای نگاهداری زنان در این زندانها میباشند:

طی روزهای اخیر از میان ۶۱ زن زندانی سیاسی-عقیدتی در زندان اوین ۱۳ زن به دستور نهادهای امنیتی-قضائی از حق تلفن محروم شده‌اند.

در میان ۶۱ زن زندانی سیاسی-عقیدتی در زندان اوین

* ۴ زن بالای هفتاد سال سن

*۱۰ زن بالای شصت سال سن دارند

در میان ۶۱ زن زندانی سیاسی-عقیدتی در زندان اوین

* ۳ زن مبتلا به بیماری‌های لاعلاج لوپوس، پارکینسون و سکته مغزی، تومور مغزی

* ۲ زن سابقه ابتلا به سرطان

* ۴ زن مبتلا به بیماری‌های استخوان و مفاصل  حاد

* ۷ نفر مبتلا به بیماری‌های قلبی

در میان ۶۱ زن سیاسی-عقیدتی در زندان اوین

* ۱۹ زندانی زن تحت قرار بازداشت موقت، بدون حکم قطعی و بلاتکلیف هستند. برخی از آنان با اتهامات سنگین مواجه‌اند. از ۱۹ متهم تحت قرار بازداشت موقت ۵ نفر بیش از یکسال در بازداشت موقت هستند.

وین 4 ژانویه 2024

پروفسور سیروس میرزایی
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر

دکتر بهروز بیات
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

در فرمت پی دی اف

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *