اعتراض به قتل آرمیتا گراوند، بازداشت نسرین ستوده و دیگر سوگواران در مراسم خاکسپاری

در سایۀ رخداد های فاجعه آمیز  جنگ میان حماس و اسرائیل که توجه جهانیان را به خود جلب کرده است، رژیم جمهوری اسلامی  فرصت را مغتنم شمرده که بار دیگر جنایتی را که نسبت به نوجوان دانش آموز با شهامت آرمیتا گراوند  روا داشته است اعلام کند. رژیم ولایت فقیه از تجربۀ قتل مهسا ژینا امینی پند نگرفته  و این بار آرمیتا،  دیگر دختر جوانی را به خاطر استفاده از بدیهی ترین حق یک انسان که همانا پوشش اختیاری است، درون متروی تهران  بدست حجاب بانان ، این ماموران  جدید گشت ارشاد، به قتل رسانده است.

نوجوانان ایران در جمهوری اسلامی نه از حق حیات معمولی آنچنان که سزاوار آنان  است برخوردارند و نه پس از قتلشان دوستان و خانوادها می توانند به آزادی در سوگ آنان بنشینند. و چنین است که در مراسم خاکسپاری آرمیتای نازنین و شجاع  ماموران جمهوری اسلامی بانوانی را که به یاد و حرمتبه یاد و حرمت آرمیتا تن به حجاب اجباری نداده بودند، مورد اهانت و ضرب و شتم  و زندان قرار دهند.

از جمله  این بانوان سوگوار می توان بانوی دلیر ایران   نسرین ستوده را نام برد که  با وجود سایه زندان برفراز سرش با بیانیه ای شجاعانه به قتل آرمیتا ،این نوجوان جسور و بی پروا و تسلیم ناپذیر اعتراض کرده و بدون رعایت حجاب اجباری  در مراسم خاکسپاری آرمیتا شرکت کرده است.  خبر ها حاکی از آن اند که در میان بانوان سوگوار دیگر، خانم نسرین ستوده نیز مورد اهانت و ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت شده است.

ما ، کمیته مدافعین حقوق بشر در وین همراه با پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر  صدایمان  را به عنوان اعتراض به این بی عدالتی، ستم  و جنایت جمهوری اسلامی بلند میکنیم تا به گوش جهانیان برسد.

بانک برمیداریم که دولت ها و مردم جهان تبه کاری های جمهوری اسلامی را در نقض حقوق بشر شهروندان ایران  به فراموشی نسپارید.  ما به این گستاخی و وقاحت رژیم جمهوری اسلامی معترض،  و خواستار آزادی فوری و بدون قید شرط خانم نسرین ستوده و سایر بازداشت شدگان این مراسم سوگواری  می باشیم.

ما طلب میکنیم که آمرین و عاملین قتل آرمیتا و همچنین حمله به جمع سوگواران  آرمیتای عزیز باید شناسائی و دیر یا زود تحویل عدالت شوند.

دوشنبه هشت آبان ۱۴۰۲, ۳۰ اکتبر ۲۰۲۳

پروفسور سیروس میرزایی
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر

 دکتر بهروز بیات                       
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *