logo_Committeeunhrc_logo1.jpg
آغاز اجلاس شورای حقوق بشر

نشست‌های متعدد مربوط به ایران در دستور کار

بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر از روز دوشنبه، ۱۱ اسفند در مقر سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس آغاز می‌شود در حالی که وضعیت حقوق بشر در ایران موضوع چندین جلسه و قطعنامه خواهد بود. در جریان این نشست که تا روز ۷ فروردین ادامه خواهد یافت، پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره لزوم همکاری ایران با جامعه بین‌المللی در زمینه حقوق بشر جهت تصویب ارائه خواهد شد. همچنین تمدید دوره ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر در ایران نیز به پیشنهاد بریتانیا، سوئد و الجزایر به نمایندگی از گروه آفریقا، به رای‌گیری گذاشته می‌شود.


fidh.jpg
شورای حقوق بشر باید ماموریت گزارشگر ویژه ایران را تمدید کند
با چنین زمینه ای، در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر (HRC 28)، قطعنامه «شکلی» ارایه می شود که هدف از آن تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران است تا بتواند کار خود را انجام دهد. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر شورای حقوق بشر را به تصویب این قطعنامه فرا می خواند.


یونسی: در زندان‌ها و محاکم نقض حقوق بشر صورت می‌گیرد
۷ اسفند ماه گفت که در زندان‌ها و محاکم قضایی ایران نقض حقوق بشر صورت می گیرد. او همچنین پس از یک دهه از مرگ زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی- کانادایی تبار گفته است مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد عاملان مرگ او چه کسانی بوده‌اند.


kordpor.raha.png
خسرو و مسعود کرد پور برندگان جایزه "رها" سودویند
.برادران کردپور (خسرو و مسعود کردپور) از جمله دریافت کنندگان جایزه حقوق بشری رها خواهند بود. خسرو و مسعود کردپور به ترتیب سردبیر و خبرنگار خبرگزاری مکریان هستند که بیشتر درباره وضعیت فعالان مدنی زندانیان سیاسی و نقض حقوق بشر به ویژه در مناطق و شهرهای کردنشین ایران گزارش هایی را منتشر می کند. این دو برادر در تاریخ 17 اسفند و 19 اسفند 1391 در شهر کُردنشین مهاباد در غرب ایران دستگیر شدند.


ai_logo4.jpg
عفو بین الملل خواستار لغو حق وتو در برخورد با جنایت علیه بشریت شد
عفو بین‌الملل در گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در جهان در سال گذشته میلادی، پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل را متهم کرده است که در مواردی، به جای حمایت از حقوق بشر از جمله حقوق غیرنظامیان در مناطق درگیری نظامی، از حق وتو برای پیشبرد منافع و پیگیری اهداف سیاسی خود بهره برداری کرده‌اند.


iran_zanan_football2014.jpg
زنان ایران نباید از حضور در ورزشگاه‌ها محروم شوند
۱۹۰ تن از کنشگران مدنی و سیاسی، از جمله نسرين ستوده، پرستو فروهر، محمد نوريزاد، محمد ملكى، علىطبرزدى، حشمت الله طبرزدى، كورش زعيم، شيرين عبادى و …، در نامه به سب بلاتر رئيس فيفا خواستار اقدامات فیفا جهت لغو ممنوعيت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه ها شدند


n_sotude_tahason.jpg
۴ ماه و ۳ روز تحصن در مصاحبه روز با نسرین ستوده
بیش از ۴ ماه و ۳ روز از آغاز تحصن نسرین ستوده در مقابل ساختمان کانون وکلا می‌گذرد؛ تحصنی که در اعتراض به رای شعبه دوم دادگاه انتظامی وکلا مبنی بر محرومیت ۳ ساله این حقوقدان از وکالت، آغاز شده و او اعلام کرده است که تا لغو چنین حکمی به تحصن خود ادامه خواهد داد. سراغ او رفته‌ام تا سوال کنم در این مدت به چه دستاوردی رسیده است؟ آیا مسولان سراغ او رفته یا تماسی با او گرفته‌اند؟ نحوه مواجهه مردم و فعالان مدنی با این تحصن که بیش از ۴ ماه است همچنان ادامه دارد چیست؟


بازداشت دستکم ۱۴ بهایی در اصفهان و تهران
منابع مختلف از بازداشت ۱۴ نفر از جامعه دینی بهايی در شهرهای اصفهان و تهران طی روزهای گذشته خبر داده‌اند. در این حال وبسايت هرانا تعداد بازداشت شدگان را ۱۴ نفر ذکر کرده، اما سايت جرس تعداد آنها را ۱۷ نفر اعلام کرده است که در روزهای ۲۷ و ۲۸ بهمن و پس از تفتيش منازل‌شان بازداشت شدند.


saman_nasim.jpg
درخواست عفو بین الملل از رهبر ایران:

جان سامان نسیم را نجات دهید
سلیل شتی، دبیرکل سازمان عفو بین الملل از آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران خواست که جلوی اعدام سامان نسیم، جوانی که قرار است فردا (پنجشنبه ۳۰ بهمن، ۱۹ فوریه) به جرم عضویت در پژاک اعدام شود را بگیرد.
او در ویدیویی خطاب به آقای خامنه ای که در یوتیوب منتشر کرده گفت: \"عفو بین الملل اصولا با مجازات اعدام مخالف است، اما در این مورد خاص شما نباید کسی را اعدام کنید که در زمان بازداشت به سن قانونی نرسیده بود. این کار مغایر معاهدات بین المللی است که ایران هم آنها را امضا کرده است\".


lahiji5.jpg
وضعیت حقوق بشر در ایران بعد از برقراری جمهوری اسلامی

گفتگو با عبدالکریم لاهیجی در سی و ششمین سالگشت برقراری رژیم جمهوری اسلامی در ایران

آزادی دین و اعتقاد در ایران تضمین نشده است. ایرانیانی که مسلمان زاده می شوند از ترس مرگ نمی توانند به دین دیگری درآیند. اقلیت های دینی که قانون اساسی ایران به رسمیت شناخته در اجرای مراسم مذهبی خود آزاد هستند ولی تبلیغ برای دینشان ممنوع است. اما، قانون اساسی بزرگترین اقلیت دینی ایران یعنی بهاییان را به رسمیت نشناخته است. پیروان این آیین مورد تبعیض و آزار قرار می گیرند. بسیاری از رهبران بهایی سالهاست که در زندان به سر می برند و تنها به خاطرعمل به دینشان قربانی شده اند.


img_11hr_org.jpg

نامه ۱۱ سازمان حقوق بشری در رابطه با بحران زیست محیطی در ایران به:

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران
جان ناکس، کارشناس مستقل سازمان ملل درباره برخورداری از محیط زیست سالم
داینیوس پوراس، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره حق برخورداری از سلامت جسمی و روحی

ما، سازمانهای حقوق بشری و جامعه مدنی امضا کننده این نامه، مایلیم توجه شما را به موضوعی نگران کننده، جدی و اضطراری جلب کنیم. ما خواستار آن هستیم که با استفاده از اختیارات خود درخواستی فوری به دولت جمهوری اسلامی ایران درباره بحران زیست محیطی در غرب و جنوب غرب این کشور ارسال کنید.


kanoon_logo2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر:

در حبس و حصر غیرقانونی رهبران جنبش سبز قوه قضاییه مجرم است
در اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر، بازداشت، حبس خانگی و ایجاد هرنوع محدودیت بدون محاکمه و صدور رأی برای کلیه شهروندان، در حکم بازداشت غیرقانونی عنوان شده و در نتیجه قوه قضاییه را به دلیل مراعات نکردن اصول متعدد قانون اساسی، مجرم دانسته است


reporters_wob2.jpg
گزارشگران بدون مرز

ایران در رده ۱۷۳ رتبه بندی جهانی آزادی رسانه
زارشگران بدون مرز، جدیدترین رده بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۵ را منتشر کرد. براساس این رده بندی ایران همانند سال پیش از آن در رده ۱۷۳ باقی مانده است. براساس این گزارش سه کشور اسکاندیناوی در بین ۱۸۰ کشور در صدر جدول رده بندی سالجاری میلادی قرار دارند. فنلاند در رتبه نخست و پس از آن به ترتیب نروژ و دانمارک قرار دارند. از سوی دیگر ترکمنستان، کره شمالی و اریتره به عنوان بدترین کشورها از لحاظ آزادی رسانه به ترتیب در قعر این فهرست هستند.


razavi_faghih20151.jpg
نامه برای آزادی سعید رضوی فقیه

امه ۹۶ فعال سیاسی و مدنی، مدافع حقوق بشر و استاد دانشگاه برای آزادی سعید رضوی فقیه

ما امضاء کنندگان این بیانیه از مقامات قضائی و امنیتی جمهوری اسلامی می‌خواهیم، که هرچه سریعتر و بدون هیچ قید و شرطی موجبات رهائی سعید رضوی فقیه را فراهم سازند و هشدار می‌دهیم که هر اتفاق ناگواری که برای وی بیافتد، بدون شک مسولیتش با آن مقامات خواهد بود. حداقل انتظار می رود در زودترین زمان ممکن مرخصی استعلاجی برای درمان مناسب و کامل بیماری قلبی به وی اعطاء شود.


hrw_logo2.jpg
سازمان دیده‌بان حقوق بشر

ایران اعدام مجرم کودک را متوقف کند

جوانِ کُرد به دلیل فعالیت‌های مسلحانه در ۱۷ سالگی دستگیر شد

(بیروت ۱۰ فوریه ۲۰۱۵) – سازمان دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت که دستگاه قضائی ایران باید فورا برنامه‌ی اعدام مردی را که در سن ۱۷ سالگی به ارتکاب جرائم مرتبط به تروریسم برای یک گروه مخالف (اپوزیسیون) مسلح محکوم گردید را متوقف کند و حکم اعدام وی را ملغی سازد.


zendan2.jpg
گزارشی از زندان قرچک ورامین:

نگهداری ۲۰۰۰ زن زندانی در چند سوله مرغداری
از اوایل سال ۹۰ نام زندان قرچک، به عنوان زندان زنان در رسانه‌ها مطرح شد. انتقال و تجمیع تمامی زندانیان با جرایم عمومی بند زنان اوین و رجایی‌شهر به این زندان در شهر ری که در میان آنان نام چند زندانی زن سیاسی و عقیدتی هم مشاهده می‌شد، باعث بروز موجی اعتراض نسبت به شرایط اسفناک این زندان شد. زندان قرچک ورامین متشکل از چند سوله مرغداری با آب و هوای بسیار نامناسب و غیرقابل تحمل است. این زندان در حقیقت سالنی بزرگ است با سقفی بلند که فاقد سلول است و در آن دو هزار زن بدون کمترین امکان بهداشتی در سرما و گرما زندگی می‌کنند.


fidh.jpg
تحلیل دفتر اجرایی فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

پس از شوک و بسیج مردم، زمان عمل فرارسیده است
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از میلیون ها مردمی که روز 11 ژانویه ۲۰۱۵ در واکنش به کشتار در حمله به شارلی ابدو و سوپرمارکت کاشر در پاریس در راه پیمایی های فرانسه و دیگر نقاط جهان شرکت کردند، تجلیل می کند. با مشاهده اعتراض های ارتجاعی که به آخرین نشریه شارلی ابدو شده، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر به طور ویژه نیاز به تحلیل اهمیت و نتایج این اعتراض ها را حس می کند.


hrw_logo4.jpg
سازمان دیده‌بان حقوق بشر:

وضعیت حقوق بشر در ایران با وخامت جدی روبروست

تداوم موارد جدی نقض حقوق بشر توسط دستگاه قضائی و نیروهای امنیتی

در ایران، زنان و اقلیت‌های قومی و دینی از جمله بهائیان با تبعیض نهادینه در قانون و نیز در نحوه‌ اجرای آن مواجه هسند. ایران همچنین یکی از بزرگترین زندان‌های جهان برای روزنامه نگاران و وبلاگ‏نویسان جهان است؛ تا اکتبر ۲۰۱۴ حداقل ۴۸ تن روزنامه نگار و وبلاگ‌نویس ایرانی در ایران در بازداشت به سر می‌برند.


دور تازه بازداشت فعالان مدنی و دانشجویی در ایران
براساس اخبار گروههای حقوق بشری دور جدیدی از بازداشت فعالان مدنی و دانشجویی در ماههای اخیر در ایران آغاز شده است. هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر چندی پیش با ابراز نگرانی از دور جدید بازداشت‌ها در ایران گفته بود که در ماههای اخیر روند احضار، بازجویی و بازداشت فعالان شبکه‌های مجازی وارد فاز جدیدی شده است و بسیاری از این افراد یا خانواده‌های آنها به دلیل نگرانی از بحرانی‌تر شدن وضعیت حاضر به اطلاع رسانی نیستند.


obs_logo1.jpg
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر اعلام کرد

تداوم آزار مدافعان سرشناس حقوق بشر
نرگس محمدی، مهدیه گلرو و محمد سیف زاده
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از دولتمردان ایران می خواهد آقای سیف زاده و خانم گلرو را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند، زیرا حبس آنها خودسرانه است و به ظاهر فقط قصد مجازات برای فعالیت های حقوق بشر آنها را دنبال می کند. به علاوه، برنامه نظارت از دولتمردان ایران می خواهد به تمام اقدامات آزار دهنده ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه آقای سیف زاده، خانم نرگس محمدی، خانم مهدیه گلرو و تمام مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند.


narges_mohammadi3.jpg
نامه شیرین عبادی به احمد شهید

در باره مزاحمت‌های قضایی و امنیتی برای نرگس محمدی
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در خصوص احضارها و اخطارها برای نرگس محمدی، نائب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر توضیحاتی را ارائه کرد.


n_sotude_charlie.jpg
حمله به «شارلی اِبدو» را محکوم و بی قید و شرط از این نشریه پشتیبانی می کنیم

نسرین ستوده: تاریخی که ما در آن زندگی می کنیم, متاسفانه آلوده به تعصبات مذهبی شده است. بیاموزیم از این تعصبات ویرانگر فاصله بگیریم و به آیندگان بیاموزیم که چگونه با تعصبات دوران خود مبارزه کنند.

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر پشتیبانی کامل و بی قید و شرط خود را از هیأت تحریریه «شارلی اِبدو» و خانواده های تمام قربانیان ابراز می کند. عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون، گفت: «اتفاقی که افتاد نفرت انگیز، تحمل ناپذیر و غیرانسانی است. با حمله به شارلی اِبدو که نشریه ای آزاد است و روزنامه نگاران آن، مهاجمان به تمام مدافعان آزادی حمله کرده اند.»


anjoman_senfi.jpg
نامه سرکشاده انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به روحانی
حال با توجه به اینکه از یک سو بیش از ۵ سال از پلمب دفتر انجمن سپری شده و تحقیقات مقدماتی راجع به پروندۀ اتهامی منتهی به پلمب آغاز نشده و به تبع آن شعبۀ دادیاری یا بازپرسی که تصمیم قضایی منتهی به پلمب را صادر کرده، کماکان مشخص نشده است و از سوی دیگر هیچگونه اقدامی توسط مقامات ذیربط دولتی جهت انحلال این انجمن صورت نگرفته و ادعای غیرقانونی آن‌ها صرفا در محدوده نامه نگاری یا مصاحبه مطبوعاتی باقی مانده و به این لحاظ شخصیت حقوقی این انجمن که در اجرای قانون ایجاد شده، در معرض کوچک‌ترین تردیدی قرار نگرفته است: براساس اصل برائت که حرمت آن ازسوی ریاست محترم جمهوری مورد تأکید قرارگرفته، دستور فرمایند، وزارت محترم کار و امور اجتماعی به وظایف خود ناشی از مصوبۀ هیأت وزیران عمل و مصوبات مجامع عمومی این انجمن را جهت درج و نشر به روزنامه رسمی ارسال کنند.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی خطاب به وزیر اطلاعات:

مانع اقدام‌های غیرقانونی مأموران وزارت اطلاعات شوید
نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر در پی بازداشت چند ساعته او و 5 نفر دیگر از شهروندان ایرانی توسط مأموران امنیتی، در نامه‌ای به محمود علوی، وزیر اطلاعات، به شرح حادثه آن روز پرداخت.
نرگس محمدی، حسین رفیعی، رویین عطوفت، محمود صابر، محمد ملکی، نسرین ستوده و رضا خندان که قصد داشتند تا در مراسم پنجمین سالگرد جان باختن مصطفی کریم بیگی از کشته‌شدگان عاشورای 88 به شهریار بروند در میانه راه توسط برخی که خود را مأمور معرفی می‌کردند برای چند ساعت بازداشت شدند تا مانع از حضور آنها در این مراسم شوند.


movlavi_abdolhamid2014.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر معرفی کرد:

مولوی عبدالحمید، تلاشگر حقوق بشر سال ۱۳۹۳
جایزه تلاشگر حقوق بشر در سال ۱۳۹۳ به پاس تلاش‌های بی‌وقفه و پیگیرانه مولوی عبدالحمید در سال‌های گذشته برای برقراری روابط آشتی جویانه بین اقوام و گرایش‌های مختلف مذهبی در استان سیستان و بلوچستان به این روحانی برجسته اهل سنت تعلق گرفت. کانون مدافعان حقوق بشر از سال ۱۳۸۶ هجری شمسی، هر سال از میان تلاشگران حقوق بشر، یک نفر را به عنوان برنده جایزه «تلاشگر حقوق بشر» معرفی می‌کند.


un_logo.gif
افزایش پشتیبانی از لغو مجازات اعدام در جهان
مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای بار دیگر خواستار «تعلیق مجازات اعدام» در سراسر جهان شد. این قطعنامه با ۱۱۷ رأی موافق، ۳۷ رأی مخالف و ۳۴ رأی ممتنع تصویب شد. شمار موافقان نسبت به دوره پیش افزایش یافته است. عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر می‌گوید، پشتیبانی گسترده از تعلیق مجازات اعدام بایستی به تقویت «جنبش جهانی الغای مجازات اعدام» منجر شود.


hr_genf2014.jpg
در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مطرح شد

پیشنهادهای جامعه بین‌الملل به ایران درباره حقوق بشر

پیشنهادهای جامعه بین‌الملل به ایران در روند بررسی ادواری جهانی

در فاصله نهم تا ۱۳ آبان ماه امسال، نخستین مرحلهی دومین دوره بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد برگزار شد. ۱۰۸ کشور از اعضای سازمان ملل در این روند اعلام موضع کردند و نهایتا ۱۰۴ کشور از مناطق مختلف دنیا، ۲۹۱ پیشنهاد به جمهوری اسلامی ارائه دادند. قریب به اتفاق این پیشنهاد‌ها با خواست‌های جامعه مدنی ایران و مدافعان حقوق بشر کشور منطبق هستند. جمهوری اسلامی ایران اکنون حدود دو ماه دیگر فرصت دارد تا به این پیشنهادها پاسخ مثبت یا منفی دهد.


un_logo3.jpg
مجمع عمومی سازمان ملل «نقض حقوق بشر» در ایران را محکوم کرد
مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواست که نقض حقوق بشر شامل «شکنجه، تبعیض جنسیتی و مورد هدف قرار دادن فعالین و روزنامه نگاران» را متوقف کند. هیات نمایندگی ایران در شورای ادواری حقوق بشر تصمیم‌گیری درباره پذیرش یا رد پیشنهادهای حقوق بشری ۱۰۸ کشور جهان دراین شورا را به ماه مارس ۲۰۱۵ موکول کرده است. در پیشنهادهای ارائه شده از سوی ۱۰۸ کشور جهان به ایران موارد متعددی لحاظ شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به «لغو اعدام کودکان، لغو مجازات همجنسگرایان، لغو مجازات سنگسار، آزادی اینترنت، رفع سانسور مطبوعات و گسترش آزادی بیان» اشاره کرد.


ai_logo4.jpg
عفو بین‌الملل: تهدید به تسریع اعدام ۱۰ زندانی اعتصاب غذایی در ایران
سازمان عفو بین‌الملل ابراز نگرانی کرده است که مقام‌های ایرانی «تهدید به تسریع اعدام ۱۰ زندانی کُرد در زندان ارومیه کرده‌اند، که در حال حاضر در اعتصاب غذا به سر می‌برند.» این سازمان در وب‌سایت خود، در ۲۵ آذر ماه، با محکومیت این موضوع خواستار تغییر فوری احکام اعدام شده است. گزارش‌هایی تازه منتشر شده حاکی‌ست که «۲۹ نفر» از «زندانیان سیاسی زندان ارومیه» از پایان آبان ماه دست به اعتصاب غذا زدند.


af_soltani3.jpg
نیاز فوری عبدالفتاح سلطانی به درمان در بیمارستان
دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی و عضو کانون مدافعان حقوق بشر با اظهار اینکه پدرش نیاز فوری به مراقبت‌های ویژۀ پزشکی دارد به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت بیش از یکماه است که با درخواست‌ها برای انتقال او به بیمارستان مخالفت می‌شود در حالیکه آقای سلطانی از بیماری قلبی و نوسان فشار خون در رنج است.


rsf_logo_farsi2.jpg
بیلان خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سال ٢٠١٤
بیلان انتشار یافته از سوی گزارش‌گران بدون مرز در سال ٢٠١٤ نشان‌گر کاهش اندک تعداد روزنامه‌نگاران کشته شده (٦٦ تن تا امروز) نسبت به سال پیش(۷۱ تن در سال ۲۰۱۳ )، اما افزایش بیش از پیش بکار‌گیری خشونت، و نمایش آزارگری روزنامه‌نگاران است. (سربریدن، نمایش جنایت و تهدید) ارتکاب جنایات بیش از پیش بربرمنشانه‌ علنی است. ربودن خبرنگاران رشدی چشم‌گیر داشته. هدف عاملان و آمران این جنایات ممانعت از اطلاع رسانی مستقل و بازداشتن نگاه‌ها از بیرون است.


وضعیت ناگوار نگهداری زندانیان در قرنطینه بند ۷ اوین
یک منبع مطلع به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که با گذشت چهار ماه از انتقال حدود ۷۵ نفر از زندانیان امنیتی- سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین به قرنطینه بند هفت، وضعیت نگهداری این زندانیان روز به روز وخیم‌تر می‌شود. براساس گفته‌های این منبع، وضعیت این زندانیان در تناقض با آیین نامه زندان‌ها و اصول اولیه حقوق شهروندان در قوانین ایران است: «این ۷۵ زندانی سیاسی فاقد حقوق اولیه یک زندانی در این بند هستند.»


soheil_arabi.jpg
نگرانی خانواده سهیل عربی از حکم اعدام برای مطالب او در فیسبوک

مصاحبه با نسترن نعیمی همسر سهیل عربی

خانواده و نزدیکان سهیل عربی، که به خاطر انتشار مطالبی در فیسبوک و به اتهام "سب النبی" به اعدام محکوم شده است، به شدت نگران وضعیت این زندانی هستند. یکی از نزدیکان خانواده آقای عربی با اعلام این موضوع به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "این حکم براساس اقرار در بازجویی و پرینت صفحه‌های فیسبوکی صادر شده، حال اینکه این احتمال وجود دارد که اقرار آقای عربی بر اساس فشار و شکنجه در طول دوران بازجویی صورت گرفته باشد."


خطاب به نمایندگان کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد

تاکید ۳۰ سازمان بر لزوم تصویب قطعنامه برای حقوق بشر در ایران
۳۰ سازمان مستقل حقوق بشری در آستانه رای گیری کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، طی بیانیه‌ای خطاب به نمایندگان کشورهای عضو مجمع، ضمن تاکید بر ادامه روند نقض حقوق بشر در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، خواهان تصویب قطعنامه "برای ارتقاء و حفظ حقوق بشر در ایران" شدند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر- مقیم اتریش
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران- اتریش

دعوت به سخنرانی و گفتگو به مناسبت دهم دسامبر،
سالگرد انتشار اعلامیه جهانی حقوق بشر
ده دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، فرصتی است که استمرار نقض حقوق بشر از سوی رژیم ایران را به جهانیان یاد آوری کنیم، به این امید که فشار جهانی منجر به تعدیل رفتار رژیم شود. گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش هموطنان عزیز را به شرکت در نشست سخنرانی و گفتگو با شرکت:
پرفسور دکتر سیروس میرزائی در بارۀ پروتکل استانبول و شکنجه
آقای رضا علیجانی از شخصیت های ملی-مذهبی و فعالین حقوق بشر
دعوت می کند.


متن کامل پیش نویس قطعنامه در خصوص حقوق بشر ایران
به دنبال ارائه گزارش بن کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد و احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد،
این کمیته که شامل تمام کشورهای عضو سازمان ملل می‌باشد، در روز سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳، قطعنامه‌ای را که پیش نویس آن توسط دولت کانادا تهیه شده است، پس از بررسی، در همین روز به رای خواهند گذاشت


ایران پس از بیش از یک دهه با سفر گزارشگران حقوق بشری موافقت کرد

لاهیجی: اجازه ورود به گزارشگران حقوق‌بشر فریبکاری است

هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضاییه ایران، از موافقت مقام‌های ایرانی با سفر دو گزارشگر حقوق بشری به ایران خبر داده است. آقای صادقی ضمن انتقاد از عملکرد احمد شهید، گفته است دو گزارشگر دیگر سال آینده میلادی به ایران سفر می‌کنند. او گفته است: "در دیدار با رئیس جدید شورای حقوق بشر، ایران آمادگی خود را برای پذیرش گزارشگران منصف اعلام کرد و قرار شد در دو مورد تخصصی گزارشگران تخصصی در سال میلادی آینده وارد کشور شوند."


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر- مقیم اتریش
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران- اتریش

بیانیه پیرامون اسید پاشی به صورت بانوان
هم اکنون تعدادی از هموطنان ما در اثر اسید پاشی دچار عوارض وخیم ناشی از آن از جمله از دست دادن بینائی وتغییر شکل وقیافه شده اند. پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مقیم اتریش مدافع حقوق بشر و همچنین جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران- اتریش، ضمن اعتراض شدید به این وحشیگری ها از آقای دکترحسن روحانی رئیس جمهور می خواهند تا با تمام قدرت وتوان خود وبا استفاده از پشتیبانی بیش از بیست میلیون رای مردم در انتخابات سال گذشته، علیه چنین جنایاتی اقدامات لازم و ضروری از جمله پی گیری ودستگیری مجریان وعاملین این جنایات را انجام دهد.


ahmed_shaheed.jpg
گزارش اکتبر ۲۰۱۴ گزارشگر ویژه در مورد حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

افزایش شمار اعدام‌ها در ایران

گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران. این گزارش مطابق با قطعنامۀ ۲۵/۲۴ شورای حقوق بشر به شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در اکتبر ۲۰۱۴ ارائه شد. او در این گزارش از افزایش شمار اعدام‌ها در ایران به شدت انتقاد کرده است.


asidpashi_majles201402.jpg
تجمع در اعتراض به اسیدپاشی‌های اصفهان مقابل مجلس
جمعی از افراد معترض به اسیدپاشی‌های صورت گرفته در اصفهان ظهر روز چهارشنبه مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواستار تامین امنیت زنان و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه شدند. تجمع‌کنندگان دست‌نوشته‌هایی با عنوان «مرگ بر داعش»، «شهر امن حق من است»، «امنیت زنان را تامین کنید»، «زنان جامعه ما نگران و دلواپس هستند».


نامه شیرین عبادی به کانون وکلای بین المللی در خصوص نسرین ستوده

نسبت به دفاع از همکار ایرانی خود اقدام کنید

شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه نوبل صلح در سال 2003 در خصوص تعلیق پروانه وکالت نسرین ستوده از سوی دادگاه انتظامی وکلا به مدت سه سال نامه ای را به کانون وکلای بین المللی ارسال کرد. خانم عبادی در این نامه از کانون وکلای بین المللی خواسته است تا از همکار ایرانی خود دفاع کنند.


ahmed_shaheed.jpg
اعدام دست‌کم ۸۵۲ نفر طی یک سال در ایران
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، ششمین گزارش خود را منتشر کرد. این گزارش ۲۸ صفحه‌ای برای بررسی در نشست ماه اکتبر مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهیه شده است. آقای شهید در گزارش خود می‌گوید «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران همچنان باعث نگرانی است.»


amiraslani2014.jpg
محسن امیراصلانی به اتهام تفسیر متفاوت از قرآن اعدام شد

در مصاحبه روز با خانواده مطرح شد
محسن امیراصلانی چرا و به چه اتهامی اعدام شد

محسن امیراصلانی زنجانی، زندانی عقیدتی که از سال ۱۳۸۵ در زندان بود، سحرگاه روز چهارشنبه، دوم مهرماه در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد. این حکم که دو بار لغو شده بود سرانجام با تایید صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه اجرا شد.


hrana_logo.jpg
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

نگاهی به وضعیت حقوق بشر در شهریورماه ۹۳
آنچه که در پی می آید گزارش اجمالی و ماهانه وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره زمانی شهریورماه ۹۳ است که به همت نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تهیه شده، این گزارش با توجه به عدم اجازه فعالیت گروههای مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمیتواند بازتاب دهنده کامل وضعیت حقوق بشر در ایران باشد، لازم به اشاره است بخش آمار این تشکل بصورت سالانه گزارشات آماری و تحلیلی خود از وضعیت حقوق بشر در ایران را بصورت تفصیلی منتشر می سازد.


kanoon_logo2.jpg
در خواست کانون مدافعان حقوق بشر از دبیر کل سازمان ملل متحد:

مقام‌های ایرانی را به مدارا در برابر دراویش مجاب کنید
در پی بی‌توجهی مقام‌های مسئول ایرانی به خواسته‌های دراویش گنابادی و همچنین بازداشت گسترده و ضرب و شتم آنان و خانواده‌هایشان در مقابل دادستانی تهران، کانون مدافعان حقوق بشر نامه سرگشاده‌ای را به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد ارسال کرد. کانون از بان کی مون خواست در گفت‌وگوهایش با مقام‌های ایرانی، آنان را مجاب کند تا سیاست مدارا و پرهیز از خشونت را براساس گفته‌هایشان و همچنین تعهدات بین‌المللی در خصوص دراویش و دیگر گروه‌های مذهبی ایرانی به کار بندند.


daravish_tehran2014.jpg
بازداشت صدها نفر از دراویش مقابل دادستانی تهران

حمله ماموران انتظامی 'با گاز اشک‌آور و باتوم' به دراویش گنابادی

ماموران امنیتی مستقر در محدوده بازار ۱۵ خرداد تهران، ۴۳۰ نفر از دراویش گنابادی را که برای شکل گیری تجمع، با چشم‌ها و دست‌های بسته عازم دادستانی تهران بودند، با شیوه‌های قهری و برخوردهای تند دستگیر کرده و به کلانتری‌های مختلف انتقال داده‌اند. ابعاد بازداشت و برخورد دراویش بسیار گسترده گزارش شده و این تعداد تنها اسامی است که بازداشت آن‌ها تایید شده است.


ban_ki_moon.jpg
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش سالانه جدید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران:

هیچ بهبود عمده‌ای در زمینه حقوق بشر و آزادی بیان در ایران به بار نیامده است
دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی جدید در مورد ایران می‌گوید، حسن روحانی به وعده‌ خود برای آزادی بیشتر عمل نکرده و این وعده‌ها بهبود عمده‌ای در وضعیت حقوق بشر و آزادی بیان به‌وجود نیاورده است.


iran_karaj_prisons2014.jpg
سازمان دیده‌بان حقوق بشر

گزارشی از وضعیت زندانیان سیاسی در سه زندان کرج

ایران: ده‌ها تن در زندان‌های شهر به طورغیرقانونی در بازداشت به سر می‌برند
رعایت تشریفات قانونی عادلانه در محاکمه‌ی دیگر زندانیان نیز در پرده ابهام و تردیدست

سازمان دیده‌بان حقوق بشر گزارشی با عنوان «حبس در کرج: مروری بر وضعیت زندانیان سیاسی در یکی از شهرهای ایران» در ۵۹ صفحه تهیه کرده که بر مروری بر وضعیت ۱۸۹ پرونده در سه زندان کرج است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر علت دستگیری، محاکمه و صدور احکام زندان توسط شعبات متعدد دادگاه انقلاب برای ۶۳ تن از این زندانیان را صرفا به دلیل استفاده این افراد از حقوق اساسی خود از جمله آزادای بیان، آزادی تجمع و تشکیل جمعیت صلح آمیز ارزیابی کرده است.


jamal_hoseini.jpg
کشف پیکر بی‌جان یک فعال حقوق بشر ایرانی در ترکیه

سردبیر هرانا در ترکیه بارها تهدید شده بود

اطلاعیه بیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

مجموعه فعالان حقوق بشر شه شنبه شب، ۱۴ مردادماه، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد صبح سه‌شنبه، پنجم آگوست، پلیس ترکیه پیکر بی‌جان سید جمال حسینی (اسفندیار بهارمس) از مسوولان ارشد این تشکل را در منزل وی، در پشت میز کارش و در حالی که قطراتی از خون بر صورت و برخی نقاط منزل وی دیده می‌شد، یافت." جمال حسینی ۳۴سال داشت و از بنیانگذاران مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و نیز مسئول هماهنگی این تشکل بود. وی نقش مهمی در پیدایش، رشد و تداوم فعالیت این تشکل در تمامی سالهای فعالیت آن برعهده داشت.


پرونده‌سازی رسانه‌‌های امنیتی علیه جیسون رضاییان
دو هفته پس از دستگیری جیسون رضاییان و همسرش خبرنگار روزنامه‌های واشینگتن پست و نشنال امارات در تهران، و علیرغم اظهار بی‌خبری مقامات قضایی از جرائم آنها، رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی با انتشار مطالبی با جاسوس خواندن این خبرنگار از آنچه در اتاق‌های بازجویی می‌گذرد پرده برداشتند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org