logo_Committeeahmed_shaheed.jpg
اعدام دست‌کم ۸۵۲ نفر طی یک سال در ایران
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، ششمین گزارش خود را منتشر کرد. این گزارش ۲۸ صفحه‌ای برای بررسی در نشست ماه اکتبر مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهیه شده است. آقای شهید در گزارش خود می‌گوید «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران همچنان باعث نگرانی است.»


amiraslani2014.jpg
محسن امیراصلانی به اتهام تفسیر متفاوت از قرآن اعدام شد

در مصاحبه روز با خانواده مطرح شد
محسن امیراصلانی چرا و به چه اتهامی اعدام شد

محسن امیراصلانی زنجانی، زندانی عقیدتی که از سال ۱۳۸۵ در زندان بود، سحرگاه روز چهارشنبه، دوم مهرماه در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد. این حکم که دو بار لغو شده بود سرانجام با تایید صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه اجرا شد.


hrana_logo.jpg
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

نگاهی به وضعیت حقوق بشر در شهریورماه ۹۳
آنچه که در پی می آید گزارش اجمالی و ماهانه وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره زمانی شهریورماه ۹۳ است که به همت نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تهیه شده، این گزارش با توجه به عدم اجازه فعالیت گروههای مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمیتواند بازتاب دهنده کامل وضعیت حقوق بشر در ایران باشد، لازم به اشاره است بخش آمار این تشکل بصورت سالانه گزارشات آماری و تحلیلی خود از وضعیت حقوق بشر در ایران را بصورت تفصیلی منتشر می سازد.


kanoon_logo2.jpg
در خواست کانون مدافعان حقوق بشر از دبیر کل سازمان ملل متحد:

مقام‌های ایرانی را به مدارا در برابر دراویش مجاب کنید
در پی بی‌توجهی مقام‌های مسئول ایرانی به خواسته‌های دراویش گنابادی و همچنین بازداشت گسترده و ضرب و شتم آنان و خانواده‌هایشان در مقابل دادستانی تهران، کانون مدافعان حقوق بشر نامه سرگشاده‌ای را به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد ارسال کرد. کانون از بان کی مون خواست در گفت‌وگوهایش با مقام‌های ایرانی، آنان را مجاب کند تا سیاست مدارا و پرهیز از خشونت را براساس گفته‌هایشان و همچنین تعهدات بین‌المللی در خصوص دراویش و دیگر گروه‌های مذهبی ایرانی به کار بندند.


daravish_tehran2014.jpg
بازداشت صدها نفر از دراویش مقابل دادستانی تهران

حمله ماموران انتظامی 'با گاز اشک‌آور و باتوم' به دراویش گنابادی

ماموران امنیتی مستقر در محدوده بازار ۱۵ خرداد تهران، ۴۳۰ نفر از دراویش گنابادی را که برای شکل گیری تجمع، با چشم‌ها و دست‌های بسته عازم دادستانی تهران بودند، با شیوه‌های قهری و برخوردهای تند دستگیر کرده و به کلانتری‌های مختلف انتقال داده‌اند. ابعاد بازداشت و برخورد دراویش بسیار گسترده گزارش شده و این تعداد تنها اسامی است که بازداشت آن‌ها تایید شده است.


ban_ki_moon.jpg
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش سالانه جدید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران:

هیچ بهبود عمده‌ای در زمینه حقوق بشر و آزادی بیان در ایران به بار نیامده است
دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی جدید در مورد ایران می‌گوید، حسن روحانی به وعده‌ خود برای آزادی بیشتر عمل نکرده و این وعده‌ها بهبود عمده‌ای در وضعیت حقوق بشر و آزادی بیان به‌وجود نیاورده است.


iran_karaj_prisons2014.jpg
سازمان دیده‌بان حقوق بشر

گزارشی از وضعیت زندانیان سیاسی در سه زندان کرج

ایران: ده‌ها تن در زندان‌های شهر به طورغیرقانونی در بازداشت به سر می‌برند
رعایت تشریفات قانونی عادلانه در محاکمه‌ی دیگر زندانیان نیز در پرده ابهام و تردیدست

سازمان دیده‌بان حقوق بشر گزارشی با عنوان «حبس در کرج: مروری بر وضعیت زندانیان سیاسی در یکی از شهرهای ایران» در ۵۹ صفحه تهیه کرده که بر مروری بر وضعیت ۱۸۹ پرونده در سه زندان کرج است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر علت دستگیری، محاکمه و صدور احکام زندان توسط شعبات متعدد دادگاه انقلاب برای ۶۳ تن از این زندانیان را صرفا به دلیل استفاده این افراد از حقوق اساسی خود از جمله آزادای بیان، آزادی تجمع و تشکیل جمعیت صلح آمیز ارزیابی کرده است.


jamal_hoseini.jpg
کشف پیکر بی‌جان یک فعال حقوق بشر ایرانی در ترکیه

سردبیر هرانا در ترکیه بارها تهدید شده بود

اطلاعیه بیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

مجموعه فعالان حقوق بشر شه شنبه شب، ۱۴ مردادماه، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد صبح سه‌شنبه، پنجم آگوست، پلیس ترکیه پیکر بی‌جان سید جمال حسینی (اسفندیار بهارمس) از مسوولان ارشد این تشکل را در منزل وی، در پشت میز کارش و در حالی که قطراتی از خون بر صورت و برخی نقاط منزل وی دیده می‌شد، یافت." جمال حسینی ۳۴سال داشت و از بنیانگذاران مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و نیز مسئول هماهنگی این تشکل بود. وی نقش مهمی در پیدایش، رشد و تداوم فعالیت این تشکل در تمامی سالهای فعالیت آن برعهده داشت.


پرونده‌سازی رسانه‌‌های امنیتی علیه جیسون رضاییان
دو هفته پس از دستگیری جیسون رضاییان و همسرش خبرنگار روزنامه‌های واشینگتن پست و نشنال امارات در تهران، و علیرغم اظهار بی‌خبری مقامات قضایی از جرائم آنها، رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی با انتشار مطالبی با جاسوس خواندن این خبرنگار از آنچه در اتاق‌های بازجویی می‌گذرد پرده برداشتند.


گزارش‌گران بدون مرز:

ایران بزرگترین زندان روزنامه‌نگار و وب‌نگاران زن
با بازداشت سه روزنامه‌نگار آمریکایی و ایرانی در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۳ تعداد روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی در ایران به ٦٥ تن افزایش یافته است. در میان آن‌ها ۱۰ تن زن هستند که سه نفر از آن‌ها نیز شهروندان خارجی هستند. امروز جمهوری اسلامی ایران بزرگترین زندان جهان برای روزنامه‌نگار و وب‌نگاران زن است.


iran_journalisten201402.jpg
سازمان دیده‌بان حقوق بشر:

روزنامه‌نگاران را آزاد یا اتهامات آنان را مشخص کنید
سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت مقامات ایرانی باید فورا آزادی سه روزنامه‌نگار و شخص چهارمی که در روزهای اخیر دستگیر شدند از جمله خبرنگار واشنگتن پست در تهران را تضمین کنند، مگر اینکه اتهامات کیفری مشخص و محاکمه عادلانه را برای آنها در نظر گرفته شده باشد. در زنجیره عملکردهای نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایران که تحت حمایت عناصری در دستگاه قضائی ایران است، در ماه‌های اخیر حداقل ۱۰ روزنامه‌نگار دستگیر و بازداشت شده‌اند.


lahidji689.jpg
نامه عبدالکریم لاهیجی به نماینده عالی اتحادیه‏ اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی

موضوع: احتمال اعدام مجرمان نوجوان در ایران

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر مایل است توجه شما را به مورد آقای رسول حلومی، ۲۲ ساله، و خانم راضیه ابراهیمی، ۲۱ ساله، جلب کند. هر دوی آنها در سال ۲۰۱۰ به خاطر ارتکاب جرم در نوجوانی به اعدام محکوم شده اند. برخلاف اصول حقوق بین المللی و حقوق بشر، این دو جوان اکنون در خطر اعدام در آینده نزدیک به سر می برند.


۱۵ شهروند بهایی در دادگاه انقلاب شیراز به زندان محکوم شدند
دادگاه انقلاب شیراز ۱۵ شهروند بهایی را به اتهام «جرائم امنیتی» محکوم به زندان‌های تعلیقی و تعزیری کرد که کمترین این احکام یک سال و نیم حبس تعلیقی و بیشترین آنها سه سال و نیم حبس تعزیری است.


navi_pilay_un_komiser.jpg
خانم ناوی پیلای، مسوؤل حقوق بشر سازمان ملل

حقوق بشر را در گفتگوهای هسته‌ای وارد کنید
خانم ناوی پیلای، مسوؤل حقوق بشر سازمان ملل روز پنج شنبه گفت: گفتگوهای بین ایران و شش قدرت جهانی به منظور رسیدن به توافق در باره برنامه مورد اختلاف هسته ای باید دغدغه های مربوط به حقوق بشر را در بر بگیرد. سازمان ملل به ویژه از اعدام ها، از جمله احتمال اعدام زنی به جرم قتل شوهرش در سن ۱۷ سالگی در ایران نگران است.


kanoon_logo2.jpg
محکومیت هادی اسماعیل‌زاده به ۴سال حبس
هادی اسماعیل‌زاده، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۴ سال حبس و ۲ سال محرومیت از حرفه وکالت و عضویت در احزاب و گروه‌ها و دستجات سیاسی محکوم شد.


rsf_logo_farsi2.jpg
اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز:

دستگاه قضایی ایران ابزار سرکوب روزنامه‌نگاران است
دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به آلت دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ماموران وزارت اطلاعات تبدیل شده است. این سه نهاد به دستور رهبر جمهوری اسلامی عهد‌ه‌دار سرکوب تداوم‌دار فعالان رسانه‌ای هستند. در۵ سال ریاست صادق لاریجانی بر دستگاه قضایی، بیش از ۳۰۰ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار خودسرانه بازداشت و در پی محاکمه در دادگاه‌های ناعادلانه به حبس‌های سنگین محکوم شدند.


dar_edam1.jpg
همبستگی برای حقوق بشر در ایران

علیه مجازات اعدام در ایران مبارزه کنیم
ما از تمام نهادها و شخصیت های آزادیخواه و مدافع حقوق بشر در ایران و سرتاسر جهان درخواست می کنیم که برای جلوگیری از اعدام این هموطنان، و بطور کلی برای لغو مجازات ضدانسانی اعدام در ایران، صدای اعتراض خود را نسبت به جنایات جمهوری اسلامی ایران بلند نمایند و اجازه ندهند که دستگاه قضائی وابسته و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، بیش از این به کشتار و اعمال وحشیانه و ضدبشری خود ادامه دهند.


ai_hrw_logo.jpg
نهادهای حقوق بشری:

ایران اعدام ۳۳ سنی مذهب را متوقف کند
سازمان دیدبان حقوق بشر، عفو بین‌الملل و چندین نهاد دیگر حقوق بشری با امضای بیانیه‌ای از ایران خواسته‌اند اجرای حکم اعدام ۳۳ نفر از زندانیان اهل سنت را متوقف کند. بنا بر این بیانیه، جرم اکثر این افراد تبلیغ علیه نظام، افساد فی‌الارض و محاربه اعلام شده است.


daneshjuyan_bidashti2.jpg
افرادی که بازگشتند و بازداشت شدند

تعداد دستگیر شدگان افزایش یافته

فرشته قاضی

معصومه قلی زاده، فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه علامه طباطبایی و از فعالین سابق دانشجویی این دانشگاه. او در ترکیه در حال ادامه تحصیل بود اما پس از بازگشت به ایران در ۳۱ اردیبهشت امسال بازداشت شد.
حسین نورانی نژاد و سید سراج الدین میردامادی، دیگر افرادی هستند که پس از بازگشت به کشور ابتدا بازجویی و سپس بازداشت شده اند و در حال حاضر در بند ۲ الف سپاه زندانی اند. حسین نورانی نژاد هم در حال ادامه تحصیل در کشور استرالیا بود. این روزنامه نگار و فعال سیاسی اصلاح طلب اسفند ماه گذشته به کشور بازگشته بود و اول اردیبهشت ماه امسال بازداشت شد


ai_logo2.jpg
گزارش عفوبین‌الملل درباره سرکوب دردانشگاه‌های ایران
سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی به سرکوب آزادی‌ها در دانشگاههای ایران، اخراج و زندانی کردن دانشجویان و دانشگاهیان دگراندیش، تبعیض جنسیتی علیه زنان و تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی پرداخته است. به گفته عفو بین‌الملل، مقامات مسئول ایران در سی سال گذشته با "کارزاری بیرحمانه" به سرکوب دانشجویان و دانشگاهیان دست زده‌اند و به طور مرتب آنان را بخاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز یا عقایدشان آزار داده، بازداشت کرده یا از تحصیل و تعلیم باز داشته‌اند.


khosravi2014b.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به نقض موارد قانونی:

غلامرضا خسروی بدون دادرسی عادلانه اعدام شد
کانون مدافعان حقوق بشر در پی اعدام غلامرضا خسروی از زندانیان سیاسی با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی به موارد قانونی که در این پرونده زیر پا گذاشته شده است و در نتیجه آن، غلامرضا خسروی بدون استفاده از حق دفاع و برخورداری از امکان دادرسی عادلانه و بی طرفانه جان خود را از دست داده، پرداخته است.
این سازمان مردم نهاد در اطلاعیه خود با محکوم کردن اجرای حکم اعدام غلامرضا خسروی از مسئولان قوه قضاییه خواسته است تا نسبت به اصلاح کلیه احکام اعدام صادره علیه افرادی که مستندآ به ماده 186 قانون مجازات اسلامی سابق و صرفاً به دلیل عضویت آنان در گروه های مسلح مخالف نظام صادر شده است، اقدام کند.


narges_mohammadi2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر

احضار نرگس محمدی به دادسرا
نرگس محمدی، نائب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه دوم بازپرسی دادسرای انقلاب مستقر در زندان اوین احضار شد. نرگس محمدی سال 1389 در منزلش در تهران بازداشت و در دادگاه تجدید نظر به 6 سال زندان محکوم شد. او در سال 1391 مجددا بازداشت و بعد از چند روز به طور غیر قانونی برای تحمل حبس به زنجان منتقل شد و سپس در پی بیماری به مرخصی 10 روزه آمد که تا کنون به زندان فراخوانده نشده است.


khavaran_b.jpg
پیام مادران خاوران در مراسم اهدای جایزه گوانگجو

خشنودیم که به این وسیله صدای دادخواهی ما در سراسر دنیا گسترده‌تر می‌شود
ما به دنبال خون خواهی نیستیم و با کشته شدن حتی قاتلان فرزندانمان مخالفیم، ولی می‌خواهیم که مسوولان این جنایت‌ها شناسایی و در دادگاهی عادلانه و علنی و مردمی محاکمه شوند و چرایی و چگونگی این اعدام‌ها برای ما و همه مردم ایران روشن شود تا شاید بتوانیم به این وسیله از تکرار جنایت جلوگیری کنیم.


khavaran_a.jpg
مادران خاوران برنده جایزه بین المللی گوانگجو شدند
به گزارش سازمان عدالت برای ایران، هیات داوران جایزه گوانگجو برای حقوق بشر، مادران خاوران را به عنوان مادران و خانواده های زندانیان سیاسی کشته‌شده در ایران که خواهان حقیقت و عدالت هستند٬ به همراه عادل الرحمان خان، فعال بنگلادشی که خود را وقف حمایت از حقوق اساسی و استقرار حقوق بشر کرده به صورت مشترک برنده جایزه امسال اعلام کرده است. مراسم اهدای این جایزه روز یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت در شهر گوانگجوی کره جنوبی با حضور تعدادی از مادران و خانواده های خاوران برگزار خواهد شد.


ai_stop_torture.jpg
انتقاد شدید عفو بین الملل از رواج شکنجه در جهان

عفو بین‌الملل کمپین جهانی خود را نیز با شعار "شکنجه را متوقف کنید" آغاز کرده است

سازمان عفو بین‌الملل دولت‌ها را در سراسر جهان متهم کرده است که به تعهدات خود در مورد متوقف کردن شکنجه عمل نمی‌کنند و به شکلی روزافزون به توجیه شکنجه به بهانه تأمین امنیت ملی خود می‌پردازند. در گزارش این سازمان که امروز با عنوان "شکنجه در سال ۲۰۱۴، سی سال وعده‌های عمل نشده" منتشر شده، آمده: "دولت‌ها در سراسر دنیا در مورد شکنجه دو رو هستند، قانونا آن را ممنوع، اما انجام آن را تسهیل می‌کنند." عفو بین‌الملل می‌گوید که وضعیت شکنجه را در ۱۴۲ کشور امضا کننده کنوانسیون منع شکنجه بررسی کرده و به این نتیجه رسید که حداقل در ۷۹ کشور شکنجه همچنان اعمال می‌شود.


rsf_logo_farsi.jpg
گزارش گران بدون مرز به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات

فهرست ١٠٠ قهرمان اطلاع رسانی در جهان
به مناسبت روزجهانی آزادی مطبوعات،گزارش‌گران بدون مرز برای نخستین بار فهرست ١٠٠ قهرمان اطلاع رسانی در جهان را منتشر می‌کند. این صد قهرمان با شجاعتی مثال زدنی با کار یا با مبارزه خود به گسترش آزادی مصرحه در اصل نوزده اعلامیه جهانی حقوق بشر، آزادی « کسب، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار، به تمام وسایل ممکن بیان و بدون ملاحظات مرزی » کمک کرده‌اند. این ١٠٠ قهرمان آمال خود را «در خدمت منافع عامه» قرار داده‌اند به این عنوان ارزش نمونه بودن را دارند.


fidh_omct_logo2.jpg
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

به شکنجه و رفتار ظالمانه و غیرانسانی با محمد صدیق کبودوند و دیگر مدافعان حقوق بشر پایان دهید
در روز ۲۸ فروردین۱۳۹۳، آقای محمد صدیق کبودوند، و شمار زیادی از زندانیان عقیدتی دیگر، در بازرسی از بند ۳۵۰ زندان اوین به وسیله گارد زندان و نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و به خارج از بند منتقل شدند. در روز ۱۵ اردیبهشت، آقای کبودوند به بند ۳۵۰ بازگشت. در این مدت، با وجود جراحت های شدید و نیاز آقای کبودوند به مراقبت پزشکی، ابتدا او را سه روز در سلول انفرادی حبس کردند. سپس او را به بهداری زندان منتقل کردند و او تا روز ۱۵ اردیبهشت در آنجا ماند، چون کبودی ها و آثار دیگر ناشی از ضرب و شتم روی بدن او آشکار بود، گرچه تمام زندانیان دیگر را تا روز ۱۱ اردیبهشت از سلول های انفرادی به بند ۳۵۰ بازگردانده بودند.


evin200414.jpg
نامه ۲۸ زندانی سیاسی به روحانی و بازگویی ماجرای حمله
بیست و هشت زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی با شرح جزییاتی از حادثه روز پنج شنبه در زندان اوین این اتفاقات را وحشتناک، بسیارخشن، فاجعه و بی‌سابقه خوانده و خواستار بررسی و پیگیری از سوی ریاست جمهوری و شورای عالی امنیت ملی شدند.


evin180414b.jpg
حمله به زندانیان بند ۳۵۰ اوین/ ضرب و شتم بی سابقه دهها زندانی سیاسی

جزئیات تکان دهنده از ضرب و شتم زندانیان سیاسی + اسامی زندانیان منتقل شده به انفرادی

بر اثر تهاجم امروز صبح به بند 350 اوین که توسط عوامل اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و بیش از یکصدنفر از سربازان گارد سازمان زندانها صورت گرفت زندانیان بند 350 با باتوم و ... مورد ضرب و جرح قرار گرفتند که بیش از سی تن از آنان مجروح و مضروب شدند و دستکم چهارتن از زندانیان سیاسی به دلیل خونریزی و شکستگی به بیمارستان خارج از زندان منتقل شده اند. سی و دو نفر نیز به پس از ضرب و جرح به انفرادی منتقل شده اند....


اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر

محاکمه هادی اسماعیل زاده، عضو کانون مدافعان حقوق بشر

تحت فشار قرار دادن مدافعان حقوق بشر

کانون مدافعان حقوق بشر در پی تحت تعقیب قرار دادن هادی اسماعیل زاده، عضو شورای عالی نظارت این کانون اطلاعیه ای صادر کرد. 26 فروردین ماه 1393 به عنوان زمان محاکمه آقای اسماعیل زاده در دادگاه انقلاب تعیین شده است. کانون مدافعان حقوق بشر در اطلاعیه خود با بیان خدمات آموزشی و حقوق بشری آقای اسماعیل زاده، به فشارهای نهادهای امنیتی بر او برای استعفا از کانون مدافعان حقوق بشر اشاره کرده است.


votinglist28032014.jpg
تمدید ماموریت گزارشگر ویژه در امور حقوق بشر ایران برای چهارمین سال
روز جمعه ۲۸ مارس، هشتم فروردین، شورای حقوق بشر با ۲۱ رای موافق، ۱۶ رای ممتنع و ۹ رای مخالف، تصویب کرد که احمد شهید برای چهارمین سال هم وضعیت حقوق بشر را در ایران دنبال کند و به سازمان ملل متحد در این باره گزارش دهد. ایران مخالف تمدید این ماموریت بود. کشورهای هند، اندونزی، پاکستان، روسیه، ویتنام، چین و کوبا نیز از جمله مخالفان بودند.


raha_prize_6.jpg
بیست و پنجمین اجلاس شورای حقوق بشر

گزارش اهدای جوایز حقوق بشری "رها"

ژیلا کرم زاده مکوندی، نسیم سلطان بیگی، پروین ذبیحی، رضا شهابی، رسول بداغی و مجید توکلی، برندگان جايزه حقوق بشر رها،

سه شنبه ١٨مارس ٢٠١۴ (٢۷اسفند ۹٢)، در جريان بيست و پنجمين اجلاس شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد، مراسم اهدای اولین دوره جوایز حقوق بشر "رها" به شش برنده ایرانی، با پیام اینترنتی شیرین عبادی آغاز شد.


dastband.jpg
۳۶۵ روز نقض حقوق بشر در ایران

سال ثبت رکوردهای تازه از اعدام

كاوه قریشی

سال ۹۲ در آستانه یک انتخابات دیگر تحویل شد؛ در شرایطی که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران وضعیت اقتصادی وخامت‌باری برای مردم و به ویژه کارگران و اقشار کم درآمد به بار آورده بود. در‌‌ همان ماه‌های آغازین سال با انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری که با سبدی از وعده‌های حقوق بشری آمده بود روزنه‌هایی از امید به بهبود شرایط اقتصادی و وضعیت آزادی‌های اجتماعی و سیاسی در دل مردم ایجاد شد؛ وضعیتی که در پایان سال، با انتشار گزارش‌هایی از افزایش سرسام آور مجازات اعدام، تبدیل به یاس و نومیدی شد.


ahmad_shahid2014b.jpg
جزئیات نشست شورای حقوق بشر درباره ایران

واکنش کشورهای مختلف نسبت به گزارش احمد شهید درباره ایران

احمد شهید روز دوشنبه ۱۷ مارس رسما گزارش اخیر خود را به شورای سازمان ملل ارائه کرد و بدنبال آن نمایندکان کشورهای مختلف در این مورد صحبت کردند. بعد از او نماینده ایران به پاسخگویی در خصوص گزارش پرداخت که ۵ دفیقه برای پاسخ خود زمان داشت. بعد از نماینده ایران، نمایندگان ۲۹ کشورو سازمان یونیسف در مورد گزارش شهید سخنرانی کردند. نمایندگان اتحادیه اروپا، سازمان یونیسف، آلمان، استرالیا، نرو‌ژ، بلژیک، نیو زیلاند، کانادا، فرانسه، ایرلند، مالدیو، مقدونیه، انگلیس، ایتالیا، ایلات متحده آمریکا، جمهوری چک، بوتسوانا و سویس از ماموریت و گزارش شهید حمایت و در مورد وضعیت موجود ابراز نگرانی کردند.


ahmad_shahid2014.jpg
گزارش ماه مارس ۲۰۱۴ احمد شهید در مورد حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

متن کامل پنجمین گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، روز پنجشنبه (۱۳ مارس/۲۲ اسفند) در جریان بیست و پنجمین اجلاس شورای حقوق بشر، تازه‌ترین گزارش خود از اوضاع این کشور را ارائه کرد.

در این گزارش آمده که موارد اعدام در سال ۲۰۱۳ در ایران نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی، ۱۶۵ درصد افزایش داشته است. در گزارش احمد شهید تاکید شده که بازداشت‌های خودسرانه در سال ۲۰۱۳ در ایران ادامه داشته‌اند. احمد شهید نسبت به اوضاع اقلیت‌های دینی و قومی، وضعیت زنان و کنشگران مدنی نیز ابراز نگرانی کرده و طرح "جرم سیاسی" را موجب محدودیت‌های بیشتر علیه آزادی بیان و آزادی گردهمایی دانسته است.


ban_ki_moon.jpg
متن کامل گزارش بان کی مون در خصوص حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

بان کی مون: دولت روحانی نتوانسته کارزاری را که برای بهبود حقوق بشر وعده داده بود به پیش ببرد.

بان کى مون، دبير کل سازمان ملل، طبق قطعنامه مجمع عمومى ۶٨/١٨۴، که در آن مجمع عمومى خواستار ارائه گزارش دبير کل به جلسه بيست و پنجم از شوراى حقوق بشر شده بود، گزارشى از الگوها و روندها در وضعيت حقوق بشر در جمهورى اسلامى ايران و اطلاعاتى در مورد پيشرفت هاى انجام شده در اجراى قطعنامه حاضر، و توصيه هايى براى بهبود اجراى آن، منتشر کرد.


marasem_3sal_hasr.jpg
"کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران- اتریش" و "پزشکان و کادر پزشکی ایرانیان مقیم اتریش مدافع حقوق بشر در ایران"

اعتراض به سه سال حبس خانگی رهبران جنبش سبز در وین اتریش
جلسه ی بحث و گفتگو پیرامون نقض گسترده حقوق بشر در ایران و نیز سپری شدن بیش از سه سال از حبس خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران جنبش سبز و نیز دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی، در "خانه ایران" شهر وین پایتخت اتریش برگزار شد.


نامه جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی به رئیس قوه قضائیه

ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی زندانیان

۲۷ تن از خانواده های زندانیان سیاسی در نامه ای به رییس قوه قضاییه ضمن هشدار از وضعیت عزیزان دربند خود نوشته است: در روزهای اخیر موانع جدید و بی سابقه ای بوسیله مسئولین زندان اوین و بخصوص یکی از معاونان آن زندان بر سر درمان زندانیان سیاسی، که برخی از آنها در شرایط حاد جسمی قرار دارند ایجاد شده است. به گزارش کلمه، در بخشی از این نامه آمده است: وضع بحرانی برخی از این زندانیان بیمار به نحوی است که اگر معالجه آنها سریعا انجام نشود با خطرات جانی و در مواردی با خطر قطع عضو مواجه هستند. به دلیل همین کوتاهی ها در گذشته برخی از زندانیان کلیه خود و در مواردی بینایی یک چشم خود را به طور کامل از دست داده اند.


un_logo3.jpg
نگرانی سازمان ملل از افزایش اعدام‌ها در ایران
یک سخنگوی سازمان ملل متحد می‌گوید که در هفت هفته‌ی نخست سال میلادی جاری بین ۸۰ تا ۹۵ نفر در ایران اعدام شده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که تعداد اعدام‌ها در ایران نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است. اکثریت محکومان نیز با جرایم مربوط به مواد مخدر مرتبط هستند، که به گفته سازمان ملل متحد، از نظر قوانین بین‌المللی جز جرایم سنگین محسوب نمی‌شود.


mussavi_karrubi201303.jpg
کمیته دفاع از حفوق بشر در ایران- اتریش
پزشکان و کادر پزشکی ایرانیان مقیم اتریش منافع حقوق بشر در ایران

سه سال حصر خانگی غیر قانونی
اعتراض به مناسبت نقض حقوق بشر در ایران

به این مناسبت روز جمعه ۲۱ فوریه در ساعت ۱۹ شب در محل «خانه ایران» ( Bindergasse 5-9, 1090 Wien)‌ جلسه بحث و گفت و گو برگزار می شود.

فوریه امسال، سومین سالگرد حصر خانگی کاندیدا های ریاست جمهوری سال ۸۸ و راهبران نمادین جنبش سبز است. در حقیقت آن ها بدون هیچ گونه محاکمه و دادرسی عادلانه و علنی در خانه های خود زندانی هستند. صد ها نفر از شهروندان جامعه ما بدون برخورداری از هر گونه حقی به خاطر باور های خود در زندان به سر می برند. ما به مناسب سومین سالگرد حصر غیر انسانی و ادامه نقض حقوف بشر و حبس و اسارت صد ها زندانی سیاسی و عقیدتی متعلق به گرایشات مختلف در جمهوری اسلامی، صدای اعتراض خود را بلند می کنیم.


free_press_rep2014.png
رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١٤

ایران در میان ١٨٠ کشور در رده‌ی ١٧٣ است

رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ٢٠١٤ منتشر شده از سوی گزارش‌گران بدون مرز، نشا‌نگر تنزلی مهم در وضعیت آزادی اطلاع رسانی در کشورهایی متفاوت با هم چون ایالات متحده آمریکا، جمهوری آفریقای مرکزی و گواتمالا و بر عکس بهبودی واضح وضعیت در اکواتور، بلیوی و آفریقای جنوبی است. اگر فنلاند و هلند و نروژ سه‌گانه‌ی نخست جدول رده‌بندی را تشکیل می‌هند، ترکمنستان، کره شمالی و اریتره بدترین نقطه‌های سیاه اطلاع رسانی در جهان هستند.


پیشنهادهای کانون مدافعان حقوق بشر به رییس جمهور
در خصوص منشور حقوق شهروندی
"کانون مدافعان حقوق بشر" در نامه ای به رییس جمهوری با اعلام پیشنهادهای اصلاحی خود در خصوص منشور حقوق شهروندی از او خواسته است تا تدوین و تصویب نهایی این منشور هر چه سریع تر به انجام وظایف قانونی‌ خود در زمینه حفظ حقوق ملت پرداخته و منشور شهروندی تبدیل به وسیله ای‌ برای فرار از مسئولیت نشود.


un_logo3.jpg
قطعنامه مجمع عمومی علیه نقض حقوق بشر در ایران
مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (۱۸ دسامبر/۲۷ آذرماه) قطعنامه "وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران" را تصویب کرد. ۸۶ کشور به این قطعنامه رأی مثبت و ۳۶ کشور نیز رأی منفی دادند. آرای ۶۱ کشور دیگر ممتنع بود. در این قطعنامه نسبت به تداوم "نقض جدی" و "هشداردهنده" حقوق بشر درایران ابراز نگرانی شده است.


ebadi16.jpg
شیرین عبادی

وظیفه آقای رییس جمهور نظارت بر حقوق ملت است
شیرین عبادی در گفت‌و‌گوبا کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران: «منشور حقوق شهروندی نشانه‌ای از وجود اراده سیاسی و جدی برای حفظ حقوق شهروندان نیست زیرا نوشتن قانونی ناقص که اکثرا هم به تعارف می‌گذرد و ضمانت اجرایی ندارد جز تلف کردن وقت عده‌ای که حقوقشان تعضیف شده و یا فقط به علت نوشتن یک مقاله یا داشتن یک عقیده مذهبی در زندان هستند فایده‌ای دیگری ندارد.»


rsf_logo_farsi.jpg
گزارشگران بدون مرز


‌بیلان آزادی رسانه‌ها در جهان ٢٠١۳
در سال میلادی ٢٠١٣، در جهان ٧١ روزنامه‌نگار به هنگام انجام وظیفه خود جان باخته‌اند. مناطقی که در آن‌ها بیشترین کشته های ثبت شده‌اند به ترتیب آسیا (٢٤تن)، خاورمیانه و افریقای شمالی ( ٢٣ تن) است. کشته شدن روزنامه‌نگاران در آفریقای سیاه، با ده کشته نسبت به ٢١ روزنامه‌نگار کشته شده در سال ٢٠١٢ ، کاهشی چشم‌گیر داشته است. این کاهش به دلیل کمتر کشته شدن روزنامه‌نگاران (٧ تن) درسومالی است، سال گذشته در این کشور ١٨ روزنامه‌نگار کشته شده بودند. در قاره آمریکا شاهد کاهشی نامحسوس هستیم، تعداد روزنامه‌نگاران کشته شده به هنگام انجام وظیفه خود، از ١٥تن در سال ٢٠١٢ به ١٢ نفر در سال ٢٠١٣ رسیده است. سوریه، سومالی و پاکستان در میان پنج کشور پر مرگ برای روزنامه‌نگاران شانه به شانه‌ی هم ایستاده‌اند. دو کشور هند و فلیپین فهرست پنج کشور قتل‌گاه روزنامه‌نگاران را تکمیل می‌کند.


kanoon_logo2.jpg
حمایت کانون مدافعان حقوق بشر از کارزار لغو گام به گام اعدام
کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی از فراخوان کارزار "لغو گام به گام اعدام" (لگام) که توسط هشت تن از فعالان سیاسی، نویسندگان و هنرمندان آغاز شده است، حمایت کرد. بابک احمدی (نویسنده و مترجم)، سیمین بهبهانی ( نویسنده و شاعر)، علی رضا جباری (نویسنده و مترجم)، فریبرز رئیس دانا (اقتصاددان و فعال سیاسی)، پروین فهیمی (فعال حقوق بشر – مادر شهید سهراب اعرابی)، اسماعیل مفتی زاده (فعال حقوق بشر)، محمد ملکی (فعال سیاسی و رییس اسبق دانشگاه تهران) ومحمد نوری زاد (نویسنده و فیلمساز) فراخوان دهندگان اولیه کارزار"لغو گام به گام اعدام" هستند.


excution_no2a.jpg
از کارزار «لغو گام به گام اعدام» در ایران پشتیبانی کنیم!
گروهی از ایرانیان با امضای متنی در حمایت از کارزار «لغو گام به گام اعدام در ایران» همبستگی خود را با تلاش سازمان دهندگان این حرکت اعلام کرده اند. هر سال که می‌گذرد، مجازات اعدام در جمهوری اسلامی ایران قربانیان بیشتری می‌گیرد. ایران نسبت به جمعیتش، بالاترین رتبه اجرای حکم اعدام را در جهان دارد. تنها در پنج سال گذشته بیش از سه هزار نفر در ایران اعدام شده اند.


exeution_slider2013.jpg
در مخالفت با صدور و اجرای حکم اعدام در ایران

اعتصاب غذای یک‌روزه بیش از ۴۵ زندانی سیاسی
با نزدیک شدن به چهلمین روز اعدام حبیب‌الله گلپری‌پور و اسماعیل مامدی، دو زندانی سیاسی کرد در زندان‌های ارومیه وسلماس در سوم آبان ماه، حداقل ۴۵ تن از زندانیان سیاسی در زندانهای مختلف کشور در راستای مخالفت با صدور و اجرای حکم اعدام در ایران، در روز سیزدهم آذرماه یک روز اعتصاب غذا خواهند کرد. یکی از زندانیان شرکت کننده در اعتصاب غذا که این خبر را در اختیار کمپین قرار داد گفت که غالب این زندانیان از زندانیان عقیدتی کرد محسوب می‌شوند.


un_logo3.jpg
کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد

ابراز نگرانی از ادامه «نقض جدی» حقوق بشر در ایران
یکی از کمیته‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، ۲۸ آبان، با تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای ابراز نگرانی خود را در مورد ادامه «نقض جدی» حقوق بشر در ایران اعلام کرد.


درخواست ۲۵ سازمان غیر انتفاعی از سازمان ملل متحد

سازمان ملل قطعنامه حقوق بشر ایران را تصویب کند
۲۵ سازمان حقوق بشری در نامه‌ای به اعضای سازمان ملل متحد از آنها خواستند به قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران رای مثبت دهند. این سازمان‌ها متذکر می‌شوند که با رای به این قطعنامه، مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیامی رسا به دولت ایران و همۀ ایرانیان می‌رساند که جهان برای بهبود پایدار وضعیت حقوق بشر در کشور آن‌ها، کوشا و استوار است.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org