logo_Committeeahmad_shahid2014.jpg
شورای حقوق بشر سازمان ملل مأموریت احمد شهید را یک سال دیگر تمدید کرد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز ۷ فروردین‌ماه، مأموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران را به مدت یک سال تمدید کرد. در رأی گیری روز ۷ فروردین‌ماه، شورای حقوق بشر سازمان ملل با ۲۰ رأی مثبت، ۱۱ رأی منفی و ۱۶ رأی ممتنع به تمدید مأموریت احمد شهید رأی داد و به این ترتیب اعلام کرد که وضعیت حقوق بشر در ایران به‌صورتی است که همچنان گزارش ویژه لازم است.


panel_170315.jpg
در حاشیه ی بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار شد

اهدای جایزه «رها» به پنج تن از کنشگران حقوق بشر در ایران
جایزه حقوق بشری ر‌ها، از سوی نهاد غیر دولتی اتریشی «سودویند» در قالب پروژه «همه حقوق بشر برای همه در ایران» برای ادای احترام و نکوداشت از افرادی که سهمی در حفظ و ارتقاء حقوق بشر در ایران داشته‌اند، در نظر گرفته شده است.
امسال نیز هیات داوران سودویند، «حکیمه شکری»، «فاران حسامی»، «خسرو کردپور و مسعود کردپور» و «کیوان صمیمی بهبهانی» را به عنوان برندگان جایزه برگزیدند.


un_hrc1.jpg
ایران و تعهدات تازه‌ حقوق بشری که پذیرفت
سند تعهدات داوطلبانه و پاسخ‌های ایران به پیشنهادهای حقوق بشری کشورهای دیگر در قالب بررسی ادواری حقوق بشر منتشر شده است. شورای حقوق بشر سازمان ملل هر چهار سال یک بار با برگزاری جلساتی با عنوان “بررسی ادواری” به کشورهای مختلف این فرصت را می‌دهد که درباره مسائل گوناگون کشورهای دیگر پیشنهادها یا انتقادهایی را ارائه کنند.


keivan_samimi.jpg
کیوان صمیمی برنده جایزه حقوق بشری «ر‌ها» سودویند

کیوان صمیمی بهبهانی، ۶۶ ساله، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی- اجتماعی، زندانی سیاسی حکومت پهلوی و رژیم جمهوری اسلامی ایران است، وی مدیر مسوول ماهنامه توقیف‌ شده نامه، عضو شورای ملی صلح، کمیته پی‌گیری بازداشت‌های خودسرانه، کمیته حمایت از حقوق شهروندی و کمیته دفاع از حق تحصیل بوده و همچنین بنیان گذار سایت مسدود شده "خرابات" دیگر کنشگری است که این بار به عنوان دریافت کننده جایزه‌‌ رها معرفی شد.


sudwind_diable_right2015.jpg
حقوق انسانی افراد دارای معلولیت در ایران
«حقوق انسانی افراد دارای معلولیت در ایران» عنوان یکی از این نشست‌های جانبی بود که موسسه اتریشی سودویند (زودویند)، نهاد مشاور سازمان ملل، آن را روز ۱۹ اسفند در مقر سازمان ملل متحد برگزار کرد، رخدادی که پیامد آن نیز قرائت بیانیه‌ای در صحن اصلی سازمان ملل و در حضور نمایندگان دولت‌ها بود.


faran_hesami.jpg
فاران حسامی شهروند بهایی زندانی برنده جایزه «ر‌ها» سودویند
فاران حسامی، شهروند بهایی روان‌شناس و استاد دانشگاه مجازی بهاییان؛ که به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده است، اکنون دوران محکومیت خود را در بند زنان زندان اوین می‌گذراند. این شهروند بهایی پس از بازگشت به ایران، همکاری با سازمان بهزیستی را آغاز کرد و به عنوان مشاور خانواده فعالیت خود را برای خدمت به مردم ادامه داد. تا کنون چهار کتاب در حوزه‌های تربیت فرزند و آزار جنسی کودکان به قلم فاران حسامی در ایران منتشر شده است.


ahmad_shahid2014.jpg
احمد شهید:

ایران مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر و نوجوانان را لغو کند

آقای شهید همچنین خواهان آزادی ۳۰ روزنامه نگار و وبلاگ نویس بازداشتی شده است

احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، روز پنج شنبه ۱۲ مارس ( ۲۱ اسفند) خواستار آزادی بیان و رفع محدودیت رسانه ها در این کشور شده است. آقای شهید در گزارش سالیانه خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل که قرار است روز دوشنبه آینده (۱۶ مارس) ارائه شود گفته است که دست کم ۷۵۳ نفر در سال گذشته در ایران اعدام شده اند، که این تعداد بالاترین میزان از سال ۲۰۰۲ میلادی به این سو به شمار می رود


HYFJ5szpRYk
موضع گیری سودویند در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بش

وضعیت محیط زیست در خاورمیانه بحرانی است

تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن بر حقوق بشر

تغییرات اقلیمی و حقوق بشر به طور بسیار زیادی به هم وابسته‌اند. سیاست محیط زیستی دولت‌ها نقش به سزایی در محیط پیرامون ما دارد. در همین راستا جمعه پانزدهم اسفند ۱۳۹۳، نهاد غیر دولتی سودویند در جریان بیست و هشتمین نشست شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد، در «پنل تمام روز در ارتباط با تغییرات اقلیمی و حقوق بشر» موضع گیری نمود.


hakime_shokri.raha.jpg
حکیمه شکری برنده جایزه حقوق بشری «ر‌ها»ی سودویند شد

تقدیراز یکی از حامیان مادران پارک لاله

هیت داوری سودویند متشکل از «شیرین عبادی»، برنده جایزه صلح نوبل، حقوقدان، قاضی سابق دادگاه، وکیل حقوق بشر، به همراه «آرون رودز» از بنیان گذاران و محقق اصلی پروژه حقوق آزادی و مدیر اجرایی سابق فدراسیون بین المللی هلسینکی برای حقوق بشر و «کارولینا یانوزفسکی»، وکیل حقوق بشر و عضو هیئت مدیره سودویند اسامی دیگری از فعالان حقوق بشر در ایران را به عنوان برندگان جایزه‌‌ رها برگزیدند که از جمله آن‌ها می‌توان از حکیمه شکری نام برد. حکیمه شکری از حامیان مادران عزادار بود و پرونده او با رویدادهای پس از انتخابات پر تنش دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ ارتباط داشت.


mohamadi_zendan_rajayishar.jpg
روایت شب طولانی اعدام از زبان نرگس محمدی

شاخه های گل سفید؛ فاصله ما و چوبه دار

بارها از کردستان تا تهران و کرج آمدند؛ از زن و مرد و پیر و کودک و جوان و جلو زندان نشستند با امید شنیدن خبری غیر از مرگ. ناله کردند، دعا کردند، التماس کردند و گفتند بچه های ما را اعدام نکنید و اما در نهایت با خشم و بغض با دستانی خالی از جنازه های فرزندان اعدام شده شان به شهرهای خود بازگشتند. خانواده های 6 زندانی سیاسی که آنها را برای آخرین بار با دست و پاهایی زنجیر شده درون قفس دیده بودند این فاصله چند ساعته تا اعدام را چگونه طی کردند؟ جلوی زندان رجایی شهر بر آنها چه گذشت؟این مصاحبه را بخوانید.


ai_logo2.jpg
عفو بین‌الملل: مجازات کور کردن اسیدپاش، بی‌رحمانه بود
عفو بین‌الملل، از نهادهای فعال در زمینه حقوق بشر، اجرای مجازات مردی را که به تاوان اسیدپاشی و کور کردن چشم مرد دیگری، از سوی قوه قضاییه ایران به قصاص و کور شدن چشم محکوم شده بود، «اقدامی بی‌رحمانه» توصیف کرد که «زبان از بیانش قاصر است». در بیانیه عفو بین‌الملل، اجرای این حکم «اقدامی نفرت‌انگیز» از سوی قوه قضاییه ایران توصیف و محکوم شده است.


statement_death_penalty_4mar.png
موضع گیری سودویند در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر

انتقاد از موج روزافزون اعدام ها
چهارشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۳، در جریان بیست و هشتمین نشست شوراى حقوق بشر سازمان ملل در ژنو نماینده سودویند ضمن انتقاد از موج منفی افزایش روز افزون اعدام‌ها، به دار آویختن شش زندانی کرد اهل سنت در زندان رجایی شهر را یکی از تجربیات منفی در زمینه اعدام دانست و با در دست گرفتن تصویر فرزند یکی از اعدام شدگان به شرح کوتاهی از موارد نقض حقوق بشر در مورد این زندانیان و آنچه بر خانواده‌های آن‌ها گذشته است، پرداخت.


unhrc_meeting1.jpg
ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر در ایران
گزارش سالانه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، تعداد موارد اعدام در ایران را «نگران کننده» دانسته و از این کشور انتقاد کرده که به «وعده» خود مبنی بر بهبود حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی عمل نکرده است. این گزارش، که سه شنبه ۱۲ اسفند، از سوی دفتر بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به «شورای حقوق بشر» ارسال شده، نگرانی‌های سازمان ملل در مورد وضعیت زنان، روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و اقلیت های قومی و مذهبی را تشریح کرده است.


kanoon_logo2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر:

اعدام ناعادلانه شش زندانی بی‌کفایتی قوه قضاییه را اثبات کرد
کانون مدافعان حقوق بشر در پی اعدام شش زندانی در زندان رجایی‌شهر با غیر قانونی و ناعادلانه دانستن این احکام، آن‌را ثابت‌کننده بی‌کفایتی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در اجرای عدالت دانست.
حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، هادی حسینی و صدیق محمدی- شش زندانی اهل سنت و کرد- سحرگاه 13 اسفند 1393 در زندان رجایی شهر اعدام شدند.


edam_6kord030315.jpg
اعدام شش زندانی کُرد سنی در ایران

خانواده ۶ زندانی سیاسی کرد: با دست و پای در زنجیر در قفسی آهنین ملاقات شان کردیم

بنا بر گزارش های رسیده از ایران، امروز صبح شش زندانی کرد سنی مذهب، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. این شش زندانی که حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، صدیق محمدی و هادی حسینی نام دارند، به اتهامات امنیتی دستگیر شده بوند.


zendan_rajaee_shahr.jpg
قوت گرفتن احتمال اعدام ۶ زندانی اهل سنت در ایران

گفت‌و‌گو با حامد احمدی، یکی از زندانیان محکوم به اعدام

بر اساس خبرهایی که زندان رجایی‌شهر منتشر شده است، صبح امروز (سه‌شنبه ۱۲ اسفند)، شش زندانی عقیدتی محکوم به اعدام در این زندان، برای اجرای حکم‌شان فراخوانده شده‌اند.
رها بحرینی، پژوهشگر امور ایران در سازمان عفو بین‌الملل با ابراز تأسف از وضعیت این شش زندانی، در این‌باره به رادیو زمانه می‌گوید: «عفو بین‌الملل در مورد گزارش‌هایی که در مورد اعدام قریب‌الوقوع شش زندانی زندان رجایی‌شهر، آقایان جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، حامد احمدی، کمال مولایی، محمد صدیقی و هادی حسینی، به دست این سازمان رسیده است، به شدت نگران است و از مقامات ایران تقاضا می‌کند که اجرای حکم اعدام این شش نفر را هر چه سریع‌تر متوقف کنند.»


iran_prison2015.jpg
نامه «تلاشگران نفی سلول انفرادی» به روحانی:

به حبس افراد در سلول‌های انفرادی خاتمه دهید
ما «تلاشگران نفی سلول انفرادی» به عنوان فعالان مدنی با اعلام غیر انسانی وغیر قانونی بودن سلول انفرادی ، طی حرکتی قانونی، اخلاقی و انسانی با هدف برچیده شدن سلول‌های انفرادی به مثابه شکنجه اقدام به فعالیت می‌نماییم و خواهان توقف این رفتار غیر قانونی، غیر شرعی و غیر اخلاقی می‌باشیم و از جنابعالی می‌خواهیم بر اساس سوگندتان برای پاسداری وحمایت از حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است، برای خاتمه دادن به این تخلف آشکار اقدام فوری مبذول فرمایید.


bahaian_zendani2015.jpg
حضور ۱۰۰ شهروند بهایی در زندان

در گفت‌وگوی روزآنلاین با سخنگوی جامعه بهاییان بررسی شد

بنا به گزارش‌های متعدد رسانه‌ای و اسناد معتبر بین‌المللی سال‌هاست که بهاییان ایران از بدیهی‌ترین حقوق شهروندی محروم اند و به صورت سازمان یافته از سوی نهادهای حکومتی مورد آزار قرار می‌گیرند. دکتر فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهاییان در گفت‌وگو با روزآنلاین از نسبت ادعای آیت‌الله خامنه‌ای با واقعیت موجود می‌گوید و توضیح می‌دهد که نقض حقوق پیروان این آیین تنها مستند به ادعاهای شهروندان بهایی نیست بلکه اسناد رسمی از دستورات مقامات جمهوری اسلامی در این زمینه موجود است.


unhrc_logo1.jpg
آغاز اجلاس شورای حقوق بشر

نشست‌های متعدد مربوط به ایران در دستور کار

بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر از روز دوشنبه، ۱۱ اسفند در مقر سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس آغاز می‌شود در حالی که وضعیت حقوق بشر در ایران موضوع چندین جلسه و قطعنامه خواهد بود. در جریان این نشست که تا روز ۷ فروردین ادامه خواهد یافت، پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره لزوم همکاری ایران با جامعه بین‌المللی در زمینه حقوق بشر جهت تصویب ارائه خواهد شد. همچنین تمدید دوره ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر در ایران نیز به پیشنهاد بریتانیا، سوئد و الجزایر به نمایندگی از گروه آفریقا، به رای‌گیری گذاشته می‌شود.


fidh.jpg
شورای حقوق بشر باید ماموریت گزارشگر ویژه ایران را تمدید کند
با چنین زمینه ای، در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر (HRC 28)، قطعنامه «شکلی» ارایه می شود که هدف از آن تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران است تا بتواند کار خود را انجام دهد. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر شورای حقوق بشر را به تصویب این قطعنامه فرا می خواند.


یونسی: در زندان‌ها و محاکم نقض حقوق بشر صورت می‌گیرد
۷ اسفند ماه گفت که در زندان‌ها و محاکم قضایی ایران نقض حقوق بشر صورت می گیرد. او همچنین پس از یک دهه از مرگ زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی- کانادایی تبار گفته است مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد عاملان مرگ او چه کسانی بوده‌اند.


kordpor.raha.png
خسرو و مسعود کرد پور برندگان جایزه "رها" سودویند
.برادران کردپور (خسرو و مسعود کردپور) از جمله دریافت کنندگان جایزه حقوق بشری رها خواهند بود. خسرو و مسعود کردپور به ترتیب سردبیر و خبرنگار خبرگزاری مکریان هستند که بیشتر درباره وضعیت فعالان مدنی زندانیان سیاسی و نقض حقوق بشر به ویژه در مناطق و شهرهای کردنشین ایران گزارش هایی را منتشر می کند. این دو برادر در تاریخ 17 اسفند و 19 اسفند 1391 در شهر کُردنشین مهاباد در غرب ایران دستگیر شدند.


ai_logo4.jpg
عفو بین الملل خواستار لغو حق وتو در برخورد با جنایت علیه بشریت شد
عفو بین‌الملل در گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در جهان در سال گذشته میلادی، پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل را متهم کرده است که در مواردی، به جای حمایت از حقوق بشر از جمله حقوق غیرنظامیان در مناطق درگیری نظامی، از حق وتو برای پیشبرد منافع و پیگیری اهداف سیاسی خود بهره برداری کرده‌اند.


iran_zanan_football2014.jpg
زنان ایران نباید از حضور در ورزشگاه‌ها محروم شوند
۱۹۰ تن از کنشگران مدنی و سیاسی، از جمله نسرين ستوده، پرستو فروهر، محمد نوريزاد، محمد ملكى، علىطبرزدى، حشمت الله طبرزدى، كورش زعيم، شيرين عبادى و …، در نامه به سب بلاتر رئيس فيفا خواستار اقدامات فیفا جهت لغو ممنوعيت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه ها شدند


n_sotude_tahason.jpg
۴ ماه و ۳ روز تحصن در مصاحبه روز با نسرین ستوده
بیش از ۴ ماه و ۳ روز از آغاز تحصن نسرین ستوده در مقابل ساختمان کانون وکلا می‌گذرد؛ تحصنی که در اعتراض به رای شعبه دوم دادگاه انتظامی وکلا مبنی بر محرومیت ۳ ساله این حقوقدان از وکالت، آغاز شده و او اعلام کرده است که تا لغو چنین حکمی به تحصن خود ادامه خواهد داد. سراغ او رفته‌ام تا سوال کنم در این مدت به چه دستاوردی رسیده است؟ آیا مسولان سراغ او رفته یا تماسی با او گرفته‌اند؟ نحوه مواجهه مردم و فعالان مدنی با این تحصن که بیش از ۴ ماه است همچنان ادامه دارد چیست؟


بازداشت دستکم ۱۴ بهایی در اصفهان و تهران
منابع مختلف از بازداشت ۱۴ نفر از جامعه دینی بهايی در شهرهای اصفهان و تهران طی روزهای گذشته خبر داده‌اند. در این حال وبسايت هرانا تعداد بازداشت شدگان را ۱۴ نفر ذکر کرده، اما سايت جرس تعداد آنها را ۱۷ نفر اعلام کرده است که در روزهای ۲۷ و ۲۸ بهمن و پس از تفتيش منازل‌شان بازداشت شدند.


saman_nasim.jpg
درخواست عفو بین الملل از رهبر ایران:

جان سامان نسیم را نجات دهید
سلیل شتی، دبیرکل سازمان عفو بین الملل از آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران خواست که جلوی اعدام سامان نسیم، جوانی که قرار است فردا (پنجشنبه ۳۰ بهمن، ۱۹ فوریه) به جرم عضویت در پژاک اعدام شود را بگیرد.
او در ویدیویی خطاب به آقای خامنه ای که در یوتیوب منتشر کرده گفت: \"عفو بین الملل اصولا با مجازات اعدام مخالف است، اما در این مورد خاص شما نباید کسی را اعدام کنید که در زمان بازداشت به سن قانونی نرسیده بود. این کار مغایر معاهدات بین المللی است که ایران هم آنها را امضا کرده است\".


lahiji5.jpg
وضعیت حقوق بشر در ایران بعد از برقراری جمهوری اسلامی

گفتگو با عبدالکریم لاهیجی در سی و ششمین سالگشت برقراری رژیم جمهوری اسلامی در ایران

آزادی دین و اعتقاد در ایران تضمین نشده است. ایرانیانی که مسلمان زاده می شوند از ترس مرگ نمی توانند به دین دیگری درآیند. اقلیت های دینی که قانون اساسی ایران به رسمیت شناخته در اجرای مراسم مذهبی خود آزاد هستند ولی تبلیغ برای دینشان ممنوع است. اما، قانون اساسی بزرگترین اقلیت دینی ایران یعنی بهاییان را به رسمیت نشناخته است. پیروان این آیین مورد تبعیض و آزار قرار می گیرند. بسیاری از رهبران بهایی سالهاست که در زندان به سر می برند و تنها به خاطرعمل به دینشان قربانی شده اند.


img_11hr_org.jpg

نامه ۱۱ سازمان حقوق بشری در رابطه با بحران زیست محیطی در ایران به:

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران
جان ناکس، کارشناس مستقل سازمان ملل درباره برخورداری از محیط زیست سالم
داینیوس پوراس، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره حق برخورداری از سلامت جسمی و روحی

ما، سازمانهای حقوق بشری و جامعه مدنی امضا کننده این نامه، مایلیم توجه شما را به موضوعی نگران کننده، جدی و اضطراری جلب کنیم. ما خواستار آن هستیم که با استفاده از اختیارات خود درخواستی فوری به دولت جمهوری اسلامی ایران درباره بحران زیست محیطی در غرب و جنوب غرب این کشور ارسال کنید.


kanoon_logo2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر:

در حبس و حصر غیرقانونی رهبران جنبش سبز قوه قضاییه مجرم است
در اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر، بازداشت، حبس خانگی و ایجاد هرنوع محدودیت بدون محاکمه و صدور رأی برای کلیه شهروندان، در حکم بازداشت غیرقانونی عنوان شده و در نتیجه قوه قضاییه را به دلیل مراعات نکردن اصول متعدد قانون اساسی، مجرم دانسته است


reporters_wob2.jpg
گزارشگران بدون مرز

ایران در رده ۱۷۳ رتبه بندی جهانی آزادی رسانه
زارشگران بدون مرز، جدیدترین رده بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۵ را منتشر کرد. براساس این رده بندی ایران همانند سال پیش از آن در رده ۱۷۳ باقی مانده است. براساس این گزارش سه کشور اسکاندیناوی در بین ۱۸۰ کشور در صدر جدول رده بندی سالجاری میلادی قرار دارند. فنلاند در رتبه نخست و پس از آن به ترتیب نروژ و دانمارک قرار دارند. از سوی دیگر ترکمنستان، کره شمالی و اریتره به عنوان بدترین کشورها از لحاظ آزادی رسانه به ترتیب در قعر این فهرست هستند.


razavi_faghih20151.jpg
نامه برای آزادی سعید رضوی فقیه

امه ۹۶ فعال سیاسی و مدنی، مدافع حقوق بشر و استاد دانشگاه برای آزادی سعید رضوی فقیه

ما امضاء کنندگان این بیانیه از مقامات قضائی و امنیتی جمهوری اسلامی می‌خواهیم، که هرچه سریعتر و بدون هیچ قید و شرطی موجبات رهائی سعید رضوی فقیه را فراهم سازند و هشدار می‌دهیم که هر اتفاق ناگواری که برای وی بیافتد، بدون شک مسولیتش با آن مقامات خواهد بود. حداقل انتظار می رود در زودترین زمان ممکن مرخصی استعلاجی برای درمان مناسب و کامل بیماری قلبی به وی اعطاء شود.


hrw_logo2.jpg
سازمان دیده‌بان حقوق بشر

ایران اعدام مجرم کودک را متوقف کند

جوانِ کُرد به دلیل فعالیت‌های مسلحانه در ۱۷ سالگی دستگیر شد

(بیروت ۱۰ فوریه ۲۰۱۵) – سازمان دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت که دستگاه قضائی ایران باید فورا برنامه‌ی اعدام مردی را که در سن ۱۷ سالگی به ارتکاب جرائم مرتبط به تروریسم برای یک گروه مخالف (اپوزیسیون) مسلح محکوم گردید را متوقف کند و حکم اعدام وی را ملغی سازد.


zendan2.jpg
گزارشی از زندان قرچک ورامین:

نگهداری ۲۰۰۰ زن زندانی در چند سوله مرغداری
از اوایل سال ۹۰ نام زندان قرچک، به عنوان زندان زنان در رسانه‌ها مطرح شد. انتقال و تجمیع تمامی زندانیان با جرایم عمومی بند زنان اوین و رجایی‌شهر به این زندان در شهر ری که در میان آنان نام چند زندانی زن سیاسی و عقیدتی هم مشاهده می‌شد، باعث بروز موجی اعتراض نسبت به شرایط اسفناک این زندان شد. زندان قرچک ورامین متشکل از چند سوله مرغداری با آب و هوای بسیار نامناسب و غیرقابل تحمل است. این زندان در حقیقت سالنی بزرگ است با سقفی بلند که فاقد سلول است و در آن دو هزار زن بدون کمترین امکان بهداشتی در سرما و گرما زندگی می‌کنند.


fidh.jpg
تحلیل دفتر اجرایی فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

پس از شوک و بسیج مردم، زمان عمل فرارسیده است
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از میلیون ها مردمی که روز 11 ژانویه ۲۰۱۵ در واکنش به کشتار در حمله به شارلی ابدو و سوپرمارکت کاشر در پاریس در راه پیمایی های فرانسه و دیگر نقاط جهان شرکت کردند، تجلیل می کند. با مشاهده اعتراض های ارتجاعی که به آخرین نشریه شارلی ابدو شده، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر به طور ویژه نیاز به تحلیل اهمیت و نتایج این اعتراض ها را حس می کند.


hrw_logo4.jpg
سازمان دیده‌بان حقوق بشر:

وضعیت حقوق بشر در ایران با وخامت جدی روبروست

تداوم موارد جدی نقض حقوق بشر توسط دستگاه قضائی و نیروهای امنیتی

در ایران، زنان و اقلیت‌های قومی و دینی از جمله بهائیان با تبعیض نهادینه در قانون و نیز در نحوه‌ اجرای آن مواجه هسند. ایران همچنین یکی از بزرگترین زندان‌های جهان برای روزنامه نگاران و وبلاگ‏نویسان جهان است؛ تا اکتبر ۲۰۱۴ حداقل ۴۸ تن روزنامه نگار و وبلاگ‌نویس ایرانی در ایران در بازداشت به سر می‌برند.


دور تازه بازداشت فعالان مدنی و دانشجویی در ایران
براساس اخبار گروههای حقوق بشری دور جدیدی از بازداشت فعالان مدنی و دانشجویی در ماههای اخیر در ایران آغاز شده است. هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر چندی پیش با ابراز نگرانی از دور جدید بازداشت‌ها در ایران گفته بود که در ماههای اخیر روند احضار، بازجویی و بازداشت فعالان شبکه‌های مجازی وارد فاز جدیدی شده است و بسیاری از این افراد یا خانواده‌های آنها به دلیل نگرانی از بحرانی‌تر شدن وضعیت حاضر به اطلاع رسانی نیستند.


obs_logo1.jpg
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر اعلام کرد

تداوم آزار مدافعان سرشناس حقوق بشر
نرگس محمدی، مهدیه گلرو و محمد سیف زاده
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از دولتمردان ایران می خواهد آقای سیف زاده و خانم گلرو را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند، زیرا حبس آنها خودسرانه است و به ظاهر فقط قصد مجازات برای فعالیت های حقوق بشر آنها را دنبال می کند. به علاوه، برنامه نظارت از دولتمردان ایران می خواهد به تمام اقدامات آزار دهنده ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه آقای سیف زاده، خانم نرگس محمدی، خانم مهدیه گلرو و تمام مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند.


narges_mohammadi3.jpg
نامه شیرین عبادی به احمد شهید

در باره مزاحمت‌های قضایی و امنیتی برای نرگس محمدی
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در خصوص احضارها و اخطارها برای نرگس محمدی، نائب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر توضیحاتی را ارائه کرد.


n_sotude_charlie.jpg
حمله به «شارلی اِبدو» را محکوم و بی قید و شرط از این نشریه پشتیبانی می کنیم

نسرین ستوده: تاریخی که ما در آن زندگی می کنیم, متاسفانه آلوده به تعصبات مذهبی شده است. بیاموزیم از این تعصبات ویرانگر فاصله بگیریم و به آیندگان بیاموزیم که چگونه با تعصبات دوران خود مبارزه کنند.

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر پشتیبانی کامل و بی قید و شرط خود را از هیأت تحریریه «شارلی اِبدو» و خانواده های تمام قربانیان ابراز می کند. عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون، گفت: «اتفاقی که افتاد نفرت انگیز، تحمل ناپذیر و غیرانسانی است. با حمله به شارلی اِبدو که نشریه ای آزاد است و روزنامه نگاران آن، مهاجمان به تمام مدافعان آزادی حمله کرده اند.»


anjoman_senfi.jpg
نامه سرکشاده انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به روحانی
حال با توجه به اینکه از یک سو بیش از ۵ سال از پلمب دفتر انجمن سپری شده و تحقیقات مقدماتی راجع به پروندۀ اتهامی منتهی به پلمب آغاز نشده و به تبع آن شعبۀ دادیاری یا بازپرسی که تصمیم قضایی منتهی به پلمب را صادر کرده، کماکان مشخص نشده است و از سوی دیگر هیچگونه اقدامی توسط مقامات ذیربط دولتی جهت انحلال این انجمن صورت نگرفته و ادعای غیرقانونی آن‌ها صرفا در محدوده نامه نگاری یا مصاحبه مطبوعاتی باقی مانده و به این لحاظ شخصیت حقوقی این انجمن که در اجرای قانون ایجاد شده، در معرض کوچک‌ترین تردیدی قرار نگرفته است: براساس اصل برائت که حرمت آن ازسوی ریاست محترم جمهوری مورد تأکید قرارگرفته، دستور فرمایند، وزارت محترم کار و امور اجتماعی به وظایف خود ناشی از مصوبۀ هیأت وزیران عمل و مصوبات مجامع عمومی این انجمن را جهت درج و نشر به روزنامه رسمی ارسال کنند.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی خطاب به وزیر اطلاعات:

مانع اقدام‌های غیرقانونی مأموران وزارت اطلاعات شوید
نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر در پی بازداشت چند ساعته او و 5 نفر دیگر از شهروندان ایرانی توسط مأموران امنیتی، در نامه‌ای به محمود علوی، وزیر اطلاعات، به شرح حادثه آن روز پرداخت.
نرگس محمدی، حسین رفیعی، رویین عطوفت، محمود صابر، محمد ملکی، نسرین ستوده و رضا خندان که قصد داشتند تا در مراسم پنجمین سالگرد جان باختن مصطفی کریم بیگی از کشته‌شدگان عاشورای 88 به شهریار بروند در میانه راه توسط برخی که خود را مأمور معرفی می‌کردند برای چند ساعت بازداشت شدند تا مانع از حضور آنها در این مراسم شوند.


movlavi_abdolhamid2014.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر معرفی کرد:

مولوی عبدالحمید، تلاشگر حقوق بشر سال ۱۳۹۳
جایزه تلاشگر حقوق بشر در سال ۱۳۹۳ به پاس تلاش‌های بی‌وقفه و پیگیرانه مولوی عبدالحمید در سال‌های گذشته برای برقراری روابط آشتی جویانه بین اقوام و گرایش‌های مختلف مذهبی در استان سیستان و بلوچستان به این روحانی برجسته اهل سنت تعلق گرفت. کانون مدافعان حقوق بشر از سال ۱۳۸۶ هجری شمسی، هر سال از میان تلاشگران حقوق بشر، یک نفر را به عنوان برنده جایزه «تلاشگر حقوق بشر» معرفی می‌کند.


un_logo.gif
افزایش پشتیبانی از لغو مجازات اعدام در جهان
مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای بار دیگر خواستار «تعلیق مجازات اعدام» در سراسر جهان شد. این قطعنامه با ۱۱۷ رأی موافق، ۳۷ رأی مخالف و ۳۴ رأی ممتنع تصویب شد. شمار موافقان نسبت به دوره پیش افزایش یافته است. عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر می‌گوید، پشتیبانی گسترده از تعلیق مجازات اعدام بایستی به تقویت «جنبش جهانی الغای مجازات اعدام» منجر شود.


hr_genf2014.jpg
در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مطرح شد

پیشنهادهای جامعه بین‌الملل به ایران درباره حقوق بشر

پیشنهادهای جامعه بین‌الملل به ایران در روند بررسی ادواری جهانی

در فاصله نهم تا ۱۳ آبان ماه امسال، نخستین مرحلهی دومین دوره بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد برگزار شد. ۱۰۸ کشور از اعضای سازمان ملل در این روند اعلام موضع کردند و نهایتا ۱۰۴ کشور از مناطق مختلف دنیا، ۲۹۱ پیشنهاد به جمهوری اسلامی ارائه دادند. قریب به اتفاق این پیشنهاد‌ها با خواست‌های جامعه مدنی ایران و مدافعان حقوق بشر کشور منطبق هستند. جمهوری اسلامی ایران اکنون حدود دو ماه دیگر فرصت دارد تا به این پیشنهادها پاسخ مثبت یا منفی دهد.


un_logo3.jpg
مجمع عمومی سازمان ملل «نقض حقوق بشر» در ایران را محکوم کرد
مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواست که نقض حقوق بشر شامل «شکنجه، تبعیض جنسیتی و مورد هدف قرار دادن فعالین و روزنامه نگاران» را متوقف کند. هیات نمایندگی ایران در شورای ادواری حقوق بشر تصمیم‌گیری درباره پذیرش یا رد پیشنهادهای حقوق بشری ۱۰۸ کشور جهان دراین شورا را به ماه مارس ۲۰۱۵ موکول کرده است. در پیشنهادهای ارائه شده از سوی ۱۰۸ کشور جهان به ایران موارد متعددی لحاظ شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به «لغو اعدام کودکان، لغو مجازات همجنسگرایان، لغو مجازات سنگسار، آزادی اینترنت، رفع سانسور مطبوعات و گسترش آزادی بیان» اشاره کرد.


ai_logo4.jpg
عفو بین‌الملل: تهدید به تسریع اعدام ۱۰ زندانی اعتصاب غذایی در ایران
سازمان عفو بین‌الملل ابراز نگرانی کرده است که مقام‌های ایرانی «تهدید به تسریع اعدام ۱۰ زندانی کُرد در زندان ارومیه کرده‌اند، که در حال حاضر در اعتصاب غذا به سر می‌برند.» این سازمان در وب‌سایت خود، در ۲۵ آذر ماه، با محکومیت این موضوع خواستار تغییر فوری احکام اعدام شده است. گزارش‌هایی تازه منتشر شده حاکی‌ست که «۲۹ نفر» از «زندانیان سیاسی زندان ارومیه» از پایان آبان ماه دست به اعتصاب غذا زدند.


af_soltani3.jpg
نیاز فوری عبدالفتاح سلطانی به درمان در بیمارستان
دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی و عضو کانون مدافعان حقوق بشر با اظهار اینکه پدرش نیاز فوری به مراقبت‌های ویژۀ پزشکی دارد به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت بیش از یکماه است که با درخواست‌ها برای انتقال او به بیمارستان مخالفت می‌شود در حالیکه آقای سلطانی از بیماری قلبی و نوسان فشار خون در رنج است.


rsf_logo_farsi2.jpg
بیلان خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سال ٢٠١٤
بیلان انتشار یافته از سوی گزارش‌گران بدون مرز در سال ٢٠١٤ نشان‌گر کاهش اندک تعداد روزنامه‌نگاران کشته شده (٦٦ تن تا امروز) نسبت به سال پیش(۷۱ تن در سال ۲۰۱۳ )، اما افزایش بیش از پیش بکار‌گیری خشونت، و نمایش آزارگری روزنامه‌نگاران است. (سربریدن، نمایش جنایت و تهدید) ارتکاب جنایات بیش از پیش بربرمنشانه‌ علنی است. ربودن خبرنگاران رشدی چشم‌گیر داشته. هدف عاملان و آمران این جنایات ممانعت از اطلاع رسانی مستقل و بازداشتن نگاه‌ها از بیرون است.


وضعیت ناگوار نگهداری زندانیان در قرنطینه بند ۷ اوین
یک منبع مطلع به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که با گذشت چهار ماه از انتقال حدود ۷۵ نفر از زندانیان امنیتی- سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین به قرنطینه بند هفت، وضعیت نگهداری این زندانیان روز به روز وخیم‌تر می‌شود. براساس گفته‌های این منبع، وضعیت این زندانیان در تناقض با آیین نامه زندان‌ها و اصول اولیه حقوق شهروندان در قوانین ایران است: «این ۷۵ زندانی سیاسی فاقد حقوق اولیه یک زندانی در این بند هستند.»جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org