logo_Committeeobs_logo1.jpg
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر اعلام کرد

تداوم آزار مدافعان سرشناس حقوق بشر
نرگس محمدی، مهدیه گلرو و محمد سیف زاده
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از دولتمردان ایران می خواهد آقای سیف زاده و خانم گلرو را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند، زیرا حبس آنها خودسرانه است و به ظاهر فقط قصد مجازات برای فعالیت های حقوق بشر آنها را دنبال می کند. به علاوه، برنامه نظارت از دولتمردان ایران می خواهد به تمام اقدامات آزار دهنده ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه آقای سیف زاده، خانم نرگس محمدی، خانم مهدیه گلرو و تمام مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند.


narges_mohammadi3.jpg
نامه شیرین عبادی به احمد شهید

در باره مزاحمت‌های قضایی و امنیتی برای نرگس محمدی
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در خصوص احضارها و اخطارها برای نرگس محمدی، نائب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر توضیحاتی را ارائه کرد.


n_sotude_charlie.jpg
حمله به «شارلی اِبدو» را محکوم و بی قید و شرط از این نشریه پشتیبانی می کنیم

نسرین ستوده: تاریخی که ما در آن زندگی می کنیم, متاسفانه آلوده به تعصبات مذهبی شده است. بیاموزیم از این تعصبات ویرانگر فاصله بگیریم و به آیندگان بیاموزیم که چگونه با تعصبات دوران خود مبارزه کنند.

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر پشتیبانی کامل و بی قید و شرط خود را از هیأت تحریریه «شارلی اِبدو» و خانواده های تمام قربانیان ابراز می کند. عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون، گفت: «اتفاقی که افتاد نفرت انگیز، تحمل ناپذیر و غیرانسانی است. با حمله به شارلی اِبدو که نشریه ای آزاد است و روزنامه نگاران آن، مهاجمان به تمام مدافعان آزادی حمله کرده اند.»


anjoman_senfi.jpg
نامه سرکشاده انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به روحانی
حال با توجه به اینکه از یک سو بیش از ۵ سال از پلمب دفتر انجمن سپری شده و تحقیقات مقدماتی راجع به پروندۀ اتهامی منتهی به پلمب آغاز نشده و به تبع آن شعبۀ دادیاری یا بازپرسی که تصمیم قضایی منتهی به پلمب را صادر کرده، کماکان مشخص نشده است و از سوی دیگر هیچگونه اقدامی توسط مقامات ذیربط دولتی جهت انحلال این انجمن صورت نگرفته و ادعای غیرقانونی آن‌ها صرفا در محدوده نامه نگاری یا مصاحبه مطبوعاتی باقی مانده و به این لحاظ شخصیت حقوقی این انجمن که در اجرای قانون ایجاد شده، در معرض کوچک‌ترین تردیدی قرار نگرفته است: براساس اصل برائت که حرمت آن ازسوی ریاست محترم جمهوری مورد تأکید قرارگرفته، دستور فرمایند، وزارت محترم کار و امور اجتماعی به وظایف خود ناشی از مصوبۀ هیأت وزیران عمل و مصوبات مجامع عمومی این انجمن را جهت درج و نشر به روزنامه رسمی ارسال کنند.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی خطاب به وزیر اطلاعات:

مانع اقدام‌های غیرقانونی مأموران وزارت اطلاعات شوید
نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر در پی بازداشت چند ساعته او و 5 نفر دیگر از شهروندان ایرانی توسط مأموران امنیتی، در نامه‌ای به محمود علوی، وزیر اطلاعات، به شرح حادثه آن روز پرداخت.
نرگس محمدی، حسین رفیعی، رویین عطوفت، محمود صابر، محمد ملکی، نسرین ستوده و رضا خندان که قصد داشتند تا در مراسم پنجمین سالگرد جان باختن مصطفی کریم بیگی از کشته‌شدگان عاشورای 88 به شهریار بروند در میانه راه توسط برخی که خود را مأمور معرفی می‌کردند برای چند ساعت بازداشت شدند تا مانع از حضور آنها در این مراسم شوند.


movlavi_abdolhamid2014.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر معرفی کرد:

مولوی عبدالحمید، تلاشگر حقوق بشر سال ۱۳۹۳
جایزه تلاشگر حقوق بشر در سال ۱۳۹۳ به پاس تلاش‌های بی‌وقفه و پیگیرانه مولوی عبدالحمید در سال‌های گذشته برای برقراری روابط آشتی جویانه بین اقوام و گرایش‌های مختلف مذهبی در استان سیستان و بلوچستان به این روحانی برجسته اهل سنت تعلق گرفت. کانون مدافعان حقوق بشر از سال ۱۳۸۶ هجری شمسی، هر سال از میان تلاشگران حقوق بشر، یک نفر را به عنوان برنده جایزه «تلاشگر حقوق بشر» معرفی می‌کند.


un_logo.gif
افزایش پشتیبانی از لغو مجازات اعدام در جهان
مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای بار دیگر خواستار «تعلیق مجازات اعدام» در سراسر جهان شد. این قطعنامه با ۱۱۷ رأی موافق، ۳۷ رأی مخالف و ۳۴ رأی ممتنع تصویب شد. شمار موافقان نسبت به دوره پیش افزایش یافته است. عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر می‌گوید، پشتیبانی گسترده از تعلیق مجازات اعدام بایستی به تقویت «جنبش جهانی الغای مجازات اعدام» منجر شود.


hr_genf2014.jpg
در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مطرح شد

پیشنهادهای جامعه بین‌الملل به ایران درباره حقوق بشر

پیشنهادهای جامعه بین‌الملل به ایران در روند بررسی ادواری جهانی

در فاصله نهم تا ۱۳ آبان ماه امسال، نخستین مرحلهی دومین دوره بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد برگزار شد. ۱۰۸ کشور از اعضای سازمان ملل در این روند اعلام موضع کردند و نهایتا ۱۰۴ کشور از مناطق مختلف دنیا، ۲۹۱ پیشنهاد به جمهوری اسلامی ارائه دادند. قریب به اتفاق این پیشنهاد‌ها با خواست‌های جامعه مدنی ایران و مدافعان حقوق بشر کشور منطبق هستند. جمهوری اسلامی ایران اکنون حدود دو ماه دیگر فرصت دارد تا به این پیشنهادها پاسخ مثبت یا منفی دهد.


un_logo3.jpg
مجمع عمومی سازمان ملل «نقض حقوق بشر» در ایران را محکوم کرد
مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواست که نقض حقوق بشر شامل «شکنجه، تبعیض جنسیتی و مورد هدف قرار دادن فعالین و روزنامه نگاران» را متوقف کند. هیات نمایندگی ایران در شورای ادواری حقوق بشر تصمیم‌گیری درباره پذیرش یا رد پیشنهادهای حقوق بشری ۱۰۸ کشور جهان دراین شورا را به ماه مارس ۲۰۱۵ موکول کرده است. در پیشنهادهای ارائه شده از سوی ۱۰۸ کشور جهان به ایران موارد متعددی لحاظ شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به «لغو اعدام کودکان، لغو مجازات همجنسگرایان، لغو مجازات سنگسار، آزادی اینترنت، رفع سانسور مطبوعات و گسترش آزادی بیان» اشاره کرد.


ai_logo4.jpg
عفو بین‌الملل: تهدید به تسریع اعدام ۱۰ زندانی اعتصاب غذایی در ایران
سازمان عفو بین‌الملل ابراز نگرانی کرده است که مقام‌های ایرانی «تهدید به تسریع اعدام ۱۰ زندانی کُرد در زندان ارومیه کرده‌اند، که در حال حاضر در اعتصاب غذا به سر می‌برند.» این سازمان در وب‌سایت خود، در ۲۵ آذر ماه، با محکومیت این موضوع خواستار تغییر فوری احکام اعدام شده است. گزارش‌هایی تازه منتشر شده حاکی‌ست که «۲۹ نفر» از «زندانیان سیاسی زندان ارومیه» از پایان آبان ماه دست به اعتصاب غذا زدند.


af_soltani3.jpg
نیاز فوری عبدالفتاح سلطانی به درمان در بیمارستان
دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی و عضو کانون مدافعان حقوق بشر با اظهار اینکه پدرش نیاز فوری به مراقبت‌های ویژۀ پزشکی دارد به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت بیش از یکماه است که با درخواست‌ها برای انتقال او به بیمارستان مخالفت می‌شود در حالیکه آقای سلطانی از بیماری قلبی و نوسان فشار خون در رنج است.


rsf_logo_farsi2.jpg
بیلان خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سال ٢٠١٤
بیلان انتشار یافته از سوی گزارش‌گران بدون مرز در سال ٢٠١٤ نشان‌گر کاهش اندک تعداد روزنامه‌نگاران کشته شده (٦٦ تن تا امروز) نسبت به سال پیش(۷۱ تن در سال ۲۰۱۳ )، اما افزایش بیش از پیش بکار‌گیری خشونت، و نمایش آزارگری روزنامه‌نگاران است. (سربریدن، نمایش جنایت و تهدید) ارتکاب جنایات بیش از پیش بربرمنشانه‌ علنی است. ربودن خبرنگاران رشدی چشم‌گیر داشته. هدف عاملان و آمران این جنایات ممانعت از اطلاع رسانی مستقل و بازداشتن نگاه‌ها از بیرون است.


وضعیت ناگوار نگهداری زندانیان در قرنطینه بند ۷ اوین
یک منبع مطلع به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که با گذشت چهار ماه از انتقال حدود ۷۵ نفر از زندانیان امنیتی- سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین به قرنطینه بند هفت، وضعیت نگهداری این زندانیان روز به روز وخیم‌تر می‌شود. براساس گفته‌های این منبع، وضعیت این زندانیان در تناقض با آیین نامه زندان‌ها و اصول اولیه حقوق شهروندان در قوانین ایران است: «این ۷۵ زندانی سیاسی فاقد حقوق اولیه یک زندانی در این بند هستند.»


soheil_arabi.jpg
نگرانی خانواده سهیل عربی از حکم اعدام برای مطالب او در فیسبوک

مصاحبه با نسترن نعیمی همسر سهیل عربی

خانواده و نزدیکان سهیل عربی، که به خاطر انتشار مطالبی در فیسبوک و به اتهام "سب النبی" به اعدام محکوم شده است، به شدت نگران وضعیت این زندانی هستند. یکی از نزدیکان خانواده آقای عربی با اعلام این موضوع به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "این حکم براساس اقرار در بازجویی و پرینت صفحه‌های فیسبوکی صادر شده، حال اینکه این احتمال وجود دارد که اقرار آقای عربی بر اساس فشار و شکنجه در طول دوران بازجویی صورت گرفته باشد."


خطاب به نمایندگان کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد

تاکید ۳۰ سازمان بر لزوم تصویب قطعنامه برای حقوق بشر در ایران
۳۰ سازمان مستقل حقوق بشری در آستانه رای گیری کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، طی بیانیه‌ای خطاب به نمایندگان کشورهای عضو مجمع، ضمن تاکید بر ادامه روند نقض حقوق بشر در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، خواهان تصویب قطعنامه "برای ارتقاء و حفظ حقوق بشر در ایران" شدند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر- مقیم اتریش
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران- اتریش

دعوت به سخنرانی و گفتگو به مناسبت دهم دسامبر،
سالگرد انتشار اعلامیه جهانی حقوق بشر
ده دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، فرصتی است که استمرار نقض حقوق بشر از سوی رژیم ایران را به جهانیان یاد آوری کنیم، به این امید که فشار جهانی منجر به تعدیل رفتار رژیم شود. گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش هموطنان عزیز را به شرکت در نشست سخنرانی و گفتگو با شرکت:
پرفسور دکتر سیروس میرزائی در بارۀ پروتکل استانبول و شکنجه
آقای رضا علیجانی از شخصیت های ملی-مذهبی و فعالین حقوق بشر
دعوت می کند.


متن کامل پیش نویس قطعنامه در خصوص حقوق بشر ایران
به دنبال ارائه گزارش بن کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد و احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد،
این کمیته که شامل تمام کشورهای عضو سازمان ملل می‌باشد، در روز سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳، قطعنامه‌ای را که پیش نویس آن توسط دولت کانادا تهیه شده است، پس از بررسی، در همین روز به رای خواهند گذاشت


ایران پس از بیش از یک دهه با سفر گزارشگران حقوق بشری موافقت کرد

لاهیجی: اجازه ورود به گزارشگران حقوق‌بشر فریبکاری است

هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضاییه ایران، از موافقت مقام‌های ایرانی با سفر دو گزارشگر حقوق بشری به ایران خبر داده است. آقای صادقی ضمن انتقاد از عملکرد احمد شهید، گفته است دو گزارشگر دیگر سال آینده میلادی به ایران سفر می‌کنند. او گفته است: "در دیدار با رئیس جدید شورای حقوق بشر، ایران آمادگی خود را برای پذیرش گزارشگران منصف اعلام کرد و قرار شد در دو مورد تخصصی گزارشگران تخصصی در سال میلادی آینده وارد کشور شوند."


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر- مقیم اتریش
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران- اتریش

بیانیه پیرامون اسید پاشی به صورت بانوان
هم اکنون تعدادی از هموطنان ما در اثر اسید پاشی دچار عوارض وخیم ناشی از آن از جمله از دست دادن بینائی وتغییر شکل وقیافه شده اند. پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مقیم اتریش مدافع حقوق بشر و همچنین جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران- اتریش، ضمن اعتراض شدید به این وحشیگری ها از آقای دکترحسن روحانی رئیس جمهور می خواهند تا با تمام قدرت وتوان خود وبا استفاده از پشتیبانی بیش از بیست میلیون رای مردم در انتخابات سال گذشته، علیه چنین جنایاتی اقدامات لازم و ضروری از جمله پی گیری ودستگیری مجریان وعاملین این جنایات را انجام دهد.


ahmed_shaheed.jpg
گزارش اکتبر ۲۰۱۴ گزارشگر ویژه در مورد حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

افزایش شمار اعدام‌ها در ایران

گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران. این گزارش مطابق با قطعنامۀ ۲۵/۲۴ شورای حقوق بشر به شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در اکتبر ۲۰۱۴ ارائه شد. او در این گزارش از افزایش شمار اعدام‌ها در ایران به شدت انتقاد کرده است.


asidpashi_majles201402.jpg
تجمع در اعتراض به اسیدپاشی‌های اصفهان مقابل مجلس
جمعی از افراد معترض به اسیدپاشی‌های صورت گرفته در اصفهان ظهر روز چهارشنبه مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواستار تامین امنیت زنان و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه شدند. تجمع‌کنندگان دست‌نوشته‌هایی با عنوان «مرگ بر داعش»، «شهر امن حق من است»، «امنیت زنان را تامین کنید»، «زنان جامعه ما نگران و دلواپس هستند».


نامه شیرین عبادی به کانون وکلای بین المللی در خصوص نسرین ستوده

نسبت به دفاع از همکار ایرانی خود اقدام کنید

شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه نوبل صلح در سال 2003 در خصوص تعلیق پروانه وکالت نسرین ستوده از سوی دادگاه انتظامی وکلا به مدت سه سال نامه ای را به کانون وکلای بین المللی ارسال کرد. خانم عبادی در این نامه از کانون وکلای بین المللی خواسته است تا از همکار ایرانی خود دفاع کنند.


ahmed_shaheed.jpg
اعدام دست‌کم ۸۵۲ نفر طی یک سال در ایران
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، ششمین گزارش خود را منتشر کرد. این گزارش ۲۸ صفحه‌ای برای بررسی در نشست ماه اکتبر مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهیه شده است. آقای شهید در گزارش خود می‌گوید «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران همچنان باعث نگرانی است.»


amiraslani2014.jpg
محسن امیراصلانی به اتهام تفسیر متفاوت از قرآن اعدام شد

در مصاحبه روز با خانواده مطرح شد
محسن امیراصلانی چرا و به چه اتهامی اعدام شد

محسن امیراصلانی زنجانی، زندانی عقیدتی که از سال ۱۳۸۵ در زندان بود، سحرگاه روز چهارشنبه، دوم مهرماه در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد. این حکم که دو بار لغو شده بود سرانجام با تایید صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه اجرا شد.


hrana_logo.jpg
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

نگاهی به وضعیت حقوق بشر در شهریورماه ۹۳
آنچه که در پی می آید گزارش اجمالی و ماهانه وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره زمانی شهریورماه ۹۳ است که به همت نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تهیه شده، این گزارش با توجه به عدم اجازه فعالیت گروههای مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمیتواند بازتاب دهنده کامل وضعیت حقوق بشر در ایران باشد، لازم به اشاره است بخش آمار این تشکل بصورت سالانه گزارشات آماری و تحلیلی خود از وضعیت حقوق بشر در ایران را بصورت تفصیلی منتشر می سازد.


kanoon_logo2.jpg
در خواست کانون مدافعان حقوق بشر از دبیر کل سازمان ملل متحد:

مقام‌های ایرانی را به مدارا در برابر دراویش مجاب کنید
در پی بی‌توجهی مقام‌های مسئول ایرانی به خواسته‌های دراویش گنابادی و همچنین بازداشت گسترده و ضرب و شتم آنان و خانواده‌هایشان در مقابل دادستانی تهران، کانون مدافعان حقوق بشر نامه سرگشاده‌ای را به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد ارسال کرد. کانون از بان کی مون خواست در گفت‌وگوهایش با مقام‌های ایرانی، آنان را مجاب کند تا سیاست مدارا و پرهیز از خشونت را براساس گفته‌هایشان و همچنین تعهدات بین‌المللی در خصوص دراویش و دیگر گروه‌های مذهبی ایرانی به کار بندند.


daravish_tehran2014.jpg
بازداشت صدها نفر از دراویش مقابل دادستانی تهران

حمله ماموران انتظامی 'با گاز اشک‌آور و باتوم' به دراویش گنابادی

ماموران امنیتی مستقر در محدوده بازار ۱۵ خرداد تهران، ۴۳۰ نفر از دراویش گنابادی را که برای شکل گیری تجمع، با چشم‌ها و دست‌های بسته عازم دادستانی تهران بودند، با شیوه‌های قهری و برخوردهای تند دستگیر کرده و به کلانتری‌های مختلف انتقال داده‌اند. ابعاد بازداشت و برخورد دراویش بسیار گسترده گزارش شده و این تعداد تنها اسامی است که بازداشت آن‌ها تایید شده است.


ban_ki_moon.jpg
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش سالانه جدید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران:

هیچ بهبود عمده‌ای در زمینه حقوق بشر و آزادی بیان در ایران به بار نیامده است
دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی جدید در مورد ایران می‌گوید، حسن روحانی به وعده‌ خود برای آزادی بیشتر عمل نکرده و این وعده‌ها بهبود عمده‌ای در وضعیت حقوق بشر و آزادی بیان به‌وجود نیاورده است.


iran_karaj_prisons2014.jpg
سازمان دیده‌بان حقوق بشر

گزارشی از وضعیت زندانیان سیاسی در سه زندان کرج

ایران: ده‌ها تن در زندان‌های شهر به طورغیرقانونی در بازداشت به سر می‌برند
رعایت تشریفات قانونی عادلانه در محاکمه‌ی دیگر زندانیان نیز در پرده ابهام و تردیدست

سازمان دیده‌بان حقوق بشر گزارشی با عنوان «حبس در کرج: مروری بر وضعیت زندانیان سیاسی در یکی از شهرهای ایران» در ۵۹ صفحه تهیه کرده که بر مروری بر وضعیت ۱۸۹ پرونده در سه زندان کرج است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر علت دستگیری، محاکمه و صدور احکام زندان توسط شعبات متعدد دادگاه انقلاب برای ۶۳ تن از این زندانیان را صرفا به دلیل استفاده این افراد از حقوق اساسی خود از جمله آزادای بیان، آزادی تجمع و تشکیل جمعیت صلح آمیز ارزیابی کرده است.


jamal_hoseini.jpg
کشف پیکر بی‌جان یک فعال حقوق بشر ایرانی در ترکیه

سردبیر هرانا در ترکیه بارها تهدید شده بود

اطلاعیه بیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

مجموعه فعالان حقوق بشر شه شنبه شب، ۱۴ مردادماه، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد صبح سه‌شنبه، پنجم آگوست، پلیس ترکیه پیکر بی‌جان سید جمال حسینی (اسفندیار بهارمس) از مسوولان ارشد این تشکل را در منزل وی، در پشت میز کارش و در حالی که قطراتی از خون بر صورت و برخی نقاط منزل وی دیده می‌شد، یافت." جمال حسینی ۳۴سال داشت و از بنیانگذاران مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و نیز مسئول هماهنگی این تشکل بود. وی نقش مهمی در پیدایش، رشد و تداوم فعالیت این تشکل در تمامی سالهای فعالیت آن برعهده داشت.


پرونده‌سازی رسانه‌‌های امنیتی علیه جیسون رضاییان
دو هفته پس از دستگیری جیسون رضاییان و همسرش خبرنگار روزنامه‌های واشینگتن پست و نشنال امارات در تهران، و علیرغم اظهار بی‌خبری مقامات قضایی از جرائم آنها، رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی با انتشار مطالبی با جاسوس خواندن این خبرنگار از آنچه در اتاق‌های بازجویی می‌گذرد پرده برداشتند.


گزارش‌گران بدون مرز:

ایران بزرگترین زندان روزنامه‌نگار و وب‌نگاران زن
با بازداشت سه روزنامه‌نگار آمریکایی و ایرانی در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۳ تعداد روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی در ایران به ٦٥ تن افزایش یافته است. در میان آن‌ها ۱۰ تن زن هستند که سه نفر از آن‌ها نیز شهروندان خارجی هستند. امروز جمهوری اسلامی ایران بزرگترین زندان جهان برای روزنامه‌نگار و وب‌نگاران زن است.


iran_journalisten201402.jpg
سازمان دیده‌بان حقوق بشر:

روزنامه‌نگاران را آزاد یا اتهامات آنان را مشخص کنید
سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت مقامات ایرانی باید فورا آزادی سه روزنامه‌نگار و شخص چهارمی که در روزهای اخیر دستگیر شدند از جمله خبرنگار واشنگتن پست در تهران را تضمین کنند، مگر اینکه اتهامات کیفری مشخص و محاکمه عادلانه را برای آنها در نظر گرفته شده باشد. در زنجیره عملکردهای نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایران که تحت حمایت عناصری در دستگاه قضائی ایران است، در ماه‌های اخیر حداقل ۱۰ روزنامه‌نگار دستگیر و بازداشت شده‌اند.


lahidji689.jpg
نامه عبدالکریم لاهیجی به نماینده عالی اتحادیه‏ اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی

موضوع: احتمال اعدام مجرمان نوجوان در ایران

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر مایل است توجه شما را به مورد آقای رسول حلومی، ۲۲ ساله، و خانم راضیه ابراهیمی، ۲۱ ساله، جلب کند. هر دوی آنها در سال ۲۰۱۰ به خاطر ارتکاب جرم در نوجوانی به اعدام محکوم شده اند. برخلاف اصول حقوق بین المللی و حقوق بشر، این دو جوان اکنون در خطر اعدام در آینده نزدیک به سر می برند.


۱۵ شهروند بهایی در دادگاه انقلاب شیراز به زندان محکوم شدند
دادگاه انقلاب شیراز ۱۵ شهروند بهایی را به اتهام «جرائم امنیتی» محکوم به زندان‌های تعلیقی و تعزیری کرد که کمترین این احکام یک سال و نیم حبس تعلیقی و بیشترین آنها سه سال و نیم حبس تعزیری است.


navi_pilay_un_komiser.jpg
خانم ناوی پیلای، مسوؤل حقوق بشر سازمان ملل

حقوق بشر را در گفتگوهای هسته‌ای وارد کنید
خانم ناوی پیلای، مسوؤل حقوق بشر سازمان ملل روز پنج شنبه گفت: گفتگوهای بین ایران و شش قدرت جهانی به منظور رسیدن به توافق در باره برنامه مورد اختلاف هسته ای باید دغدغه های مربوط به حقوق بشر را در بر بگیرد. سازمان ملل به ویژه از اعدام ها، از جمله احتمال اعدام زنی به جرم قتل شوهرش در سن ۱۷ سالگی در ایران نگران است.


kanoon_logo2.jpg
محکومیت هادی اسماعیل‌زاده به ۴سال حبس
هادی اسماعیل‌زاده، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۴ سال حبس و ۲ سال محرومیت از حرفه وکالت و عضویت در احزاب و گروه‌ها و دستجات سیاسی محکوم شد.


rsf_logo_farsi2.jpg
اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز:

دستگاه قضایی ایران ابزار سرکوب روزنامه‌نگاران است
دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به آلت دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ماموران وزارت اطلاعات تبدیل شده است. این سه نهاد به دستور رهبر جمهوری اسلامی عهد‌ه‌دار سرکوب تداوم‌دار فعالان رسانه‌ای هستند. در۵ سال ریاست صادق لاریجانی بر دستگاه قضایی، بیش از ۳۰۰ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار خودسرانه بازداشت و در پی محاکمه در دادگاه‌های ناعادلانه به حبس‌های سنگین محکوم شدند.


dar_edam1.jpg
همبستگی برای حقوق بشر در ایران

علیه مجازات اعدام در ایران مبارزه کنیم
ما از تمام نهادها و شخصیت های آزادیخواه و مدافع حقوق بشر در ایران و سرتاسر جهان درخواست می کنیم که برای جلوگیری از اعدام این هموطنان، و بطور کلی برای لغو مجازات ضدانسانی اعدام در ایران، صدای اعتراض خود را نسبت به جنایات جمهوری اسلامی ایران بلند نمایند و اجازه ندهند که دستگاه قضائی وابسته و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، بیش از این به کشتار و اعمال وحشیانه و ضدبشری خود ادامه دهند.


ai_hrw_logo.jpg
نهادهای حقوق بشری:

ایران اعدام ۳۳ سنی مذهب را متوقف کند
سازمان دیدبان حقوق بشر، عفو بین‌الملل و چندین نهاد دیگر حقوق بشری با امضای بیانیه‌ای از ایران خواسته‌اند اجرای حکم اعدام ۳۳ نفر از زندانیان اهل سنت را متوقف کند. بنا بر این بیانیه، جرم اکثر این افراد تبلیغ علیه نظام، افساد فی‌الارض و محاربه اعلام شده است.


daneshjuyan_bidashti2.jpg
افرادی که بازگشتند و بازداشت شدند

تعداد دستگیر شدگان افزایش یافته

فرشته قاضی

معصومه قلی زاده، فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه علامه طباطبایی و از فعالین سابق دانشجویی این دانشگاه. او در ترکیه در حال ادامه تحصیل بود اما پس از بازگشت به ایران در ۳۱ اردیبهشت امسال بازداشت شد.
حسین نورانی نژاد و سید سراج الدین میردامادی، دیگر افرادی هستند که پس از بازگشت به کشور ابتدا بازجویی و سپس بازداشت شده اند و در حال حاضر در بند ۲ الف سپاه زندانی اند. حسین نورانی نژاد هم در حال ادامه تحصیل در کشور استرالیا بود. این روزنامه نگار و فعال سیاسی اصلاح طلب اسفند ماه گذشته به کشور بازگشته بود و اول اردیبهشت ماه امسال بازداشت شد


ai_logo2.jpg
گزارش عفوبین‌الملل درباره سرکوب دردانشگاه‌های ایران
سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی به سرکوب آزادی‌ها در دانشگاههای ایران، اخراج و زندانی کردن دانشجویان و دانشگاهیان دگراندیش، تبعیض جنسیتی علیه زنان و تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی پرداخته است. به گفته عفو بین‌الملل، مقامات مسئول ایران در سی سال گذشته با "کارزاری بیرحمانه" به سرکوب دانشجویان و دانشگاهیان دست زده‌اند و به طور مرتب آنان را بخاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز یا عقایدشان آزار داده، بازداشت کرده یا از تحصیل و تعلیم باز داشته‌اند.


khosravi2014b.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به نقض موارد قانونی:

غلامرضا خسروی بدون دادرسی عادلانه اعدام شد
کانون مدافعان حقوق بشر در پی اعدام غلامرضا خسروی از زندانیان سیاسی با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی به موارد قانونی که در این پرونده زیر پا گذاشته شده است و در نتیجه آن، غلامرضا خسروی بدون استفاده از حق دفاع و برخورداری از امکان دادرسی عادلانه و بی طرفانه جان خود را از دست داده، پرداخته است.
این سازمان مردم نهاد در اطلاعیه خود با محکوم کردن اجرای حکم اعدام غلامرضا خسروی از مسئولان قوه قضاییه خواسته است تا نسبت به اصلاح کلیه احکام اعدام صادره علیه افرادی که مستندآ به ماده 186 قانون مجازات اسلامی سابق و صرفاً به دلیل عضویت آنان در گروه های مسلح مخالف نظام صادر شده است، اقدام کند.


narges_mohammadi2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر

احضار نرگس محمدی به دادسرا
نرگس محمدی، نائب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه دوم بازپرسی دادسرای انقلاب مستقر در زندان اوین احضار شد. نرگس محمدی سال 1389 در منزلش در تهران بازداشت و در دادگاه تجدید نظر به 6 سال زندان محکوم شد. او در سال 1391 مجددا بازداشت و بعد از چند روز به طور غیر قانونی برای تحمل حبس به زنجان منتقل شد و سپس در پی بیماری به مرخصی 10 روزه آمد که تا کنون به زندان فراخوانده نشده است.


khavaran_b.jpg
پیام مادران خاوران در مراسم اهدای جایزه گوانگجو

خشنودیم که به این وسیله صدای دادخواهی ما در سراسر دنیا گسترده‌تر می‌شود
ما به دنبال خون خواهی نیستیم و با کشته شدن حتی قاتلان فرزندانمان مخالفیم، ولی می‌خواهیم که مسوولان این جنایت‌ها شناسایی و در دادگاهی عادلانه و علنی و مردمی محاکمه شوند و چرایی و چگونگی این اعدام‌ها برای ما و همه مردم ایران روشن شود تا شاید بتوانیم به این وسیله از تکرار جنایت جلوگیری کنیم.


khavaran_a.jpg
مادران خاوران برنده جایزه بین المللی گوانگجو شدند
به گزارش سازمان عدالت برای ایران، هیات داوران جایزه گوانگجو برای حقوق بشر، مادران خاوران را به عنوان مادران و خانواده های زندانیان سیاسی کشته‌شده در ایران که خواهان حقیقت و عدالت هستند٬ به همراه عادل الرحمان خان، فعال بنگلادشی که خود را وقف حمایت از حقوق اساسی و استقرار حقوق بشر کرده به صورت مشترک برنده جایزه امسال اعلام کرده است. مراسم اهدای این جایزه روز یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت در شهر گوانگجوی کره جنوبی با حضور تعدادی از مادران و خانواده های خاوران برگزار خواهد شد.


ai_stop_torture.jpg
انتقاد شدید عفو بین الملل از رواج شکنجه در جهان

عفو بین‌الملل کمپین جهانی خود را نیز با شعار "شکنجه را متوقف کنید" آغاز کرده است

سازمان عفو بین‌الملل دولت‌ها را در سراسر جهان متهم کرده است که به تعهدات خود در مورد متوقف کردن شکنجه عمل نمی‌کنند و به شکلی روزافزون به توجیه شکنجه به بهانه تأمین امنیت ملی خود می‌پردازند. در گزارش این سازمان که امروز با عنوان "شکنجه در سال ۲۰۱۴، سی سال وعده‌های عمل نشده" منتشر شده، آمده: "دولت‌ها در سراسر دنیا در مورد شکنجه دو رو هستند، قانونا آن را ممنوع، اما انجام آن را تسهیل می‌کنند." عفو بین‌الملل می‌گوید که وضعیت شکنجه را در ۱۴۲ کشور امضا کننده کنوانسیون منع شکنجه بررسی کرده و به این نتیجه رسید که حداقل در ۷۹ کشور شکنجه همچنان اعمال می‌شود.


rsf_logo_farsi.jpg
گزارش گران بدون مرز به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات

فهرست ١٠٠ قهرمان اطلاع رسانی در جهان
به مناسبت روزجهانی آزادی مطبوعات،گزارش‌گران بدون مرز برای نخستین بار فهرست ١٠٠ قهرمان اطلاع رسانی در جهان را منتشر می‌کند. این صد قهرمان با شجاعتی مثال زدنی با کار یا با مبارزه خود به گسترش آزادی مصرحه در اصل نوزده اعلامیه جهانی حقوق بشر، آزادی « کسب، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار، به تمام وسایل ممکن بیان و بدون ملاحظات مرزی » کمک کرده‌اند. این ١٠٠ قهرمان آمال خود را «در خدمت منافع عامه» قرار داده‌اند به این عنوان ارزش نمونه بودن را دارند.


fidh_omct_logo2.jpg
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

به شکنجه و رفتار ظالمانه و غیرانسانی با محمد صدیق کبودوند و دیگر مدافعان حقوق بشر پایان دهید
در روز ۲۸ فروردین۱۳۹۳، آقای محمد صدیق کبودوند، و شمار زیادی از زندانیان عقیدتی دیگر، در بازرسی از بند ۳۵۰ زندان اوین به وسیله گارد زندان و نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و به خارج از بند منتقل شدند. در روز ۱۵ اردیبهشت، آقای کبودوند به بند ۳۵۰ بازگشت. در این مدت، با وجود جراحت های شدید و نیاز آقای کبودوند به مراقبت پزشکی، ابتدا او را سه روز در سلول انفرادی حبس کردند. سپس او را به بهداری زندان منتقل کردند و او تا روز ۱۵ اردیبهشت در آنجا ماند، چون کبودی ها و آثار دیگر ناشی از ضرب و شتم روی بدن او آشکار بود، گرچه تمام زندانیان دیگر را تا روز ۱۱ اردیبهشت از سلول های انفرادی به بند ۳۵۰ بازگردانده بودند.


evin200414.jpg
نامه ۲۸ زندانی سیاسی به روحانی و بازگویی ماجرای حمله
بیست و هشت زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی با شرح جزییاتی از حادثه روز پنج شنبه در زندان اوین این اتفاقات را وحشتناک، بسیارخشن، فاجعه و بی‌سابقه خوانده و خواستار بررسی و پیگیری از سوی ریاست جمهوری و شورای عالی امنیت ملی شدند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org