logo_Committeebahare_hedayat4.jpg
جایزه حقوق بشر کانون مدافعان حقوق بشر
به بهاره هدایت در زندان اوین اهدا شد
بهاره هدایت از سوی کانون مدافعان حقوق بشر به عنوان برنده جایزه «تلاشگر حقوق بشر» سال 1394 هجری شمسی معرفی شد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که در زندان اوین به‌سر می‌برد، تندیس منشور کوروش را به نشان جایزه تلاشگر حقوق بشر به بهاره هدایت که او نیز در زندان اوین به‌سر می‌برد، اهدا کرد. تنديس منشور كوروش که توسط نسیم باقری، آتنا دائمی و نرگس محمدی- هم بندی‌های بهاره هدایت-، بر روی چوب معرق‌کاری شده بود، در مراسم روز جهانی حقوق بشر در بند زنان زندان اوین، به بهاره هدایت اهدا شد.


un_hrc1.jpg
۶۷ سال پس از اعلامیه حقوق بشر؛ آیا مفهوم حقوق بشر جهانی شده؟
۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر تصویب شد. هیچ کشوری در دنیا نیست که این اعلامیه را نپذیرفته باشد اما آیا این به معنای پذیرش و اجرای اصول مندرج در این اعلامیه است؟ ۱۰ دسامبر برابر با ۱۹ آذر روز جهانی حقوق بشر است. اعلامیه جهانی حقوق بشر در چنین روزی در سال ۱۹۴۸ سه سال پس از پایان دومین جنگ جهانی تصویب و مفهوم "حقوق بشر" به طور رسمی وارد ادبیات سیاسی جهان شد.


khanavadeh_zendanian.jpg
بازداشت خانواده های زندانیان سیاسی، فعالین مدنی
به خاطر اعتراض به وضعیت فرزندان زندانیشان

پدر سعید زینالی و مادر امید علی شناس در زندان

مادر امید علی شناس، زندانی سیاسی زندان اوین به اتفاق تعدادی از طرفداران و شاگردان محمد علی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه، به زندان قرچک ورامین منتقل شده اند و پدر سعید زینالی و دیگر مردان بازداشت شده در مقابل زندان اوین در بند ۲ الف سپاه به سر می برند.


un_committee3.jpg
متن کامل قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران
این کمیته که شامل تمام کشورهای عضو سازمان ملل می‌باشد، در روز پنجشنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۴، قطعنامه‌ای را که پیش نویس آن توسط دولت کانادا تهیه شده بود، پس از بررسی، با ۷۶ رای موافق، ۳۸ رای مخالف و ۶۸ رای ممتنع به تصویب رساند.


unhr2015.jpg
جمهوری اسلامی ایران، سرکوب روزنامه‌نگاران را متوقف کند

کار‌شناسان سازمان ملل درباره ارعاب روزنامه‌نگاران پیش از انتخابات مجلس ایران هشدار دادند

به دنبال بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران در ایران، کار‌شناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد، درباره آنچه که «ارعاب روزنامه‌نگاران در آستانه انتخابات مجلس» خوانده‌اند به جمهوری اسلامی هشدار دادند. در بخشی از این گزارش که در بخش رویدادها و اخبار وب‌سا‌یت حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شده آمده: «مقامات ایران باید دستگیری، تعقیب و سرکوب روزنامه‎‌نگاران و فعالان اینترنتی را متوقف کنند و برای برگزاری انتخابات مجلس در اوایل سال آینده، فضایی امن با تضمین حق آزادی بیان ایجاد کنند.»


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی خطاب به دادستان تهران:
تبعیض علیه زنان در زندان هم ادامه دارد
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه‌ای سرگشاده به دادستان تهران، با بیان چگونگی اعزام و بستری کردنش در بیمارستان، نسبت به این رفتارها اعتراض کرد. او همچنین در نامه خود با اشاره به مشکل‌های جانبی که زندانیان زن به‌هنگام بیماری با آنها دست به گریبان هستند، خطاب به دادستان نوشت که تبعیض علیه زنان در زندان هم ادامه دارد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن نامه نرگس محمدی به دادستان تهران که در آبان ماه 1394 نوشته شده، به شرح زیر است:


ban_ki_moon.jpg
گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره موارد نقض حقوق بشر در ایران
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در گزارش سالانه این سازمان مواردی ازنقض حقوق بشر در ایران را منتشر کرد. این گزارش روز جمعه سوم مهرماه در پیوند با قطعنامه شماره ۶۹/۱۹۰ مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شد. در این گزارش از جمهوری اسلامی ایران به دلیل اجرای متعدد حکم اعدام و آنچه اعدام نوجوانان و محکومیت افراد قبل از سن مسئولیت کیفری عنوان شده انتقاد شده است.


raha_awards_2015b.jpg
همزمان با سی‌امین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل

برندگان سومین دور «جایزه حقوق‌ بشری رها» معرفی شدند
با اعلام نام مریم شفیع‌پور، فعال دانشجویی و مدنی، اسامی هفت برنده دوره سوم جایزه حقوق بشری «ر‌ها» مشخص شدند.

پیش از این هیات داوران، نرگس محمدی، آتنا دائمی، سعید مدنی، بهنام ابراهیم‌زاده، بهاره هدایت و آتنا فرقدانی را به عنوان دیگر برندگان دوره سوم جایزه‌‌ رها معرفی کرده بودند که تمامی آنها هم‌اکنون در زندان به سر می‌برند.


af_soltani3.jpg
اعتراض دختر عبدالفتاح سلطانی به دادستان تهران

رفتارهای دادستانی با کدام ضوابط قانونی مطابقت دارد؟

مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی در نامه‌ای به عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، به اقدام‌های خلاف قانون دستگاه قضایی درخصوص پدرش اعتراض کرد.
عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند، ابتدا به 18 سال زندان و سپس به 13 سال زندان محکوم شد. حکم زندان آقای سلطانی براساس ماده 134 به 10 سال تبدیل می‌شود.


narges_mohammadi2.jpg
سومین دوره تجلیل از مدافعان حقوق بشر در ایران؛

اعطای جایزه حقوق بشری «ر‌ها» سودویند به نرگس محمدی
در جریان سومین دوره تجلیل از کسانی که سهمی در ارتقای حقوق بشر در ایران داشته‌اند، «نرگس محمدی» مدافع حقوق بشر و زندانی سیاسی به عنوان یکی از برندگان جایزه حقوق بشری «ر‌ها» از سوی «سودویند» برگزیده شد. نهاد غیر دولتی اتریشی «سودویند»، در قالب پروژه «همه حقوق بشر برای همه در ایران»، جوایزی را برای نکوداشت کنش‌گران حقوق بشر در ایران در نظر گرفته است.


behrouz_alkhani.jpg
اعدام بهروز آلخانی و پنج نفر دیگر در زندان ارومیه
«بهروز آلخانی» زندانی سیاسی کُرد که دیروز به انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بود، شب گذشته به همراه ۵ زندانی دیگر که حکمشان خرید و فروش مواد مخدر بوده در زندان ارومیه اعدام شد. «بهروز آلخانی» اتهام «رابطه با پژاک» در سال ۱۳۸۸ بازداشت شده بود. «عفو بین الملل» در بیانیه‌ای رسمی از مقامات ایران خواسته بود تا فورا مجازات اعدام بهروز آلخانی را متوقف کند.


hamrahi_ba_madaran.jpg
کمپین‬ حمایت از مادران زندانی

همراه با مادران زندانی در راه مبارزه برای آزادی

در حمایت از زنانی که در کنار تمام سختی‌های زندان، رنج دوری از فرزند را نیز به جان خریده‌اند، مقابل کاخ صلح در شهرلاهه، گردهم جمع می‌شویم.

سخنرانان:
شیرین عبادی
تقی رحمانی
مارتا مارتینز
خدیجه مقدم
منصوره شجاغی

محل برگزاری تجمع: هلند، شهر لاهه، مقابل کاخ صلح
زمان برگزاری تجمع: شنبه 31 مرداد ماه برابر با 22 آگوست از ساعت 16 تا 17


bahare_hedayat4.jpg
شیرین عبادی در مصاحبه با رضا علیجانی:

دستگیری “بهاره” از روز اول هم خلاف قانون بود
تکرار می‌کنم بهاره هیچ عمل خلاف قانونی مرتکب نشده بود و اساسا دستگیری او از روز اول هم خلاف قانون بود. حالا که این عمل خلاف در مورد او طبق قوانینی غیرعادلانه اجرا شده و حالا که با محرومیت از یک دادرسی عادلانه چنین ظلمی در حق بهاره شده است؛ حداقل این قانون که خودشان تصویب کرده‌اند را باید در موردش اجرا کنند.در هر حال این بر عهده همگان به خصوص صاحبان سایت‌ها و رسانه هاست که انعکاس دهنده و پژواک صدای بهاره و بهاره‌ها باشند.


evin2.jpg
بازرسی‌های «نامتعارف و غیرمعمول» گارد ویژه از زندان اوین
گارد ویژه زندان اوین، در اولین ساعت بامداد پنجشنبه ۲۵ تیر، به شیوه‌ای «نامتعارف و غیر معمول» بند هشتم زندان اوین را بازرسی کرد. این بازرسی‌ها صبح امروز نیز ادامه یافت. ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا گزارش داد که نخستین بازرسی از حدود ساعت ۱۲ بامداد پنجشنبه آغاز شد و تا ساعت یک بعد از نیمه شب ادامه داشت. گارد ویژه در جریان تفتیش زندانیان را به راهروهای بند برد و سپس وسایل آنها را وارسی کرد.


hakime3.jpg
آزادی حکیمه شکری از زندان، پس از سه سال حبس
حکیمه شکری، از زندانیان سیاسی سبز، با پایان دوره محکومیتش از زندان آزاد شد. این عضو گروه مادران پارک لاله آذرماه سال ۱۳۸۹ به همراه شماری دیگر از افرادی که برای شرکت در مراسم بزرگداشت امیرارشد تاجمیر یکی از شهدای حوادث بعد از انتخابات در بهشت زهرا حضور یافته بودند، بازداشت و به بازداشتگاه شهرری منتقل شد. او سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و سه ماه بعد از آن را در بازداشت موقت بود.


narges_mohammadi2.jpg
وزارت اطلاعات خواستار اشد مجازات برای نرگس شده است
تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و زندانی عقیدتی به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت وزارت اطلاعات ایران طی درخواست کتبی از قاضی پرونده (قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب) خواستار اشد مجازات برای نرگس محمدی شده است. این نامه در روزهای اخیر در پرونده خانم محمدی دیده شده است.


esmaeil_abdi2015.jpg
بازداشت دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران
اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران، روز شنبه ششم تیر پس از مراجعه به زندان اوین بازداشت شد. به نوشته سایت حقوق معلم و کارگر، آقای عبدی پیش از بازداشت، ساعت‌ها در زندان اوین بازجویی شده بود. آقای عبدی هفته گذشته زمانی که قصد سفر به ارمنستان و دریافت روادید کانادا برای شرکت در هفتمین کنگره سازمان جهانی معلمان را داشت، در مرز مطلع شد که ممنوع‌الخروج شده‌است.


narges_landan5.jpg
درخواست سازمان عفو بین الملل برای آزادی نرگس محمدی
سازمان عفو بین الملل در تاریخ 25 خرداد 1394 در شهر لندن با برگزاری نشستی به بررسی «وضعیت حقوقی زنان» پرداخت و از زنانی که برای تساوی حقوق، مبارزه می کنند، تجلیل کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، رییس سازمان عفو بین الملل در ابتدای این مراسم با بیان شرح مختصری از زندگی نرگس محمدی- فعال حقوق زن-، اعلام کرد که این سازمان، نامه‌ درخواست آزادی نرگس محمدی را تهیه کرده است که پس از امضای حاضران در پایان مراسم به سفارت ایران ارسال خواهد شد.


mohammad_ali_taheri.jpg
بنیان‌گذار عرفان حلقه در ایران به اعدام «محکوم شد»

قوه قضائیه ایران صدور حکم اعدام برای محمدعلی طاهری را تکذیب کرد

وکيل محمدعلی طاهری، بنيان‌گذار «عرفان حلقه» در ایران، از صدور حکم اعدام برای موکلش «به اتهام افساد فی‌الارض» از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران خبر داد، اما اضافه کرد که دادگاه اين حکم را «هنوز ابلاغ نکرده است».


edam_no1.jpg
در عرض دو روز دست‌کم ۱۸ نفر در ایران اعدام شدند
در دور روز چهارشنبه و پنج‌شنبه ۲۰ و ۲۱ خردادماه، دست‌کم ۱۸ زندانی با جرایم مختلف در کرج، اردبیل، شیراز و قزوین اعدام شده‌اند. روزنامه ایران گزارش داده است که در روز چهارشنبه ۲۰ خردادماه، ۱۱ متهم به “قتل” در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شده‌اند. اعدام‌شدگان ۲۵ تا ۵۷ سال سن داشتند و بنا به این گزارش به جرائم خود به‌ویژه “قتل” اعتراف کرده بودند.


atena_farqdani.jpg
آتنا فرقدانی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد
آتنا فرقدانی، نقاش و فعال مدنی، به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد. احتمال کاهش این حکم به ۷ سال و نیم وجود دارد. افشاگری درباره اعمال خشونت در زندان و نوشته‌های انتقادی در فیس‌بوک از مستندات اتهامات آتنا فرقدانی بوده است. به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی آتنا فرقدانی، نقاش و فعال حقوق مدنی و حقوق کودک را با سه اتهام به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرد.


atena_daemi.jpg
۱۴ سال زندان برای آتنا دائمی، فعال مدنی
آتنا دائمی، فعال مدنی که از ۲۹ مهرماه سال گذشته در زندان به سر می برد از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۱۴ سال زندان محکوم شده؛حکم سنگینی که مادرش می گوید هم آتنا و هم خانواده اش را شوکه کرده و به هیچ عنوان تصورش را نمی کرده اند. برخی وب سایت ها پیش از این حکم آتنا دائمی را ۷ سال اعلام کرده بودند اما معصومه نعمتی، مادر او در مصاحبه با روز اعلام کرد که حکم این فعال مدنی ۱۴ سال زندان است و به آنها گفته شده ممکن است براساس قانون جدید در دادگاه تجدیدنظر به ۷ سال کاهش یابد.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش

دعوت به جلسه سخنرانی و گفتگو
دعوت به جلسه سخنرانی و گفتگو
۱- گزارش بیست وهشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو- مارس ۲۰۱۵ ، در رابطه با وضع حقوق بشر در ایران.
۲- بررسی وضع زندانیان سیاسی، کودکان کار و خیابان و نقض کنوانسیون حقوق کودک در ایران.
همراه با قرائت پیام های ارسالی کنش گران حقوق بشر ایران: خانم نسرین ستوده وآقای محمد نوری زاد
سخنرانان


ebadi15.jpg
نامه شیرین عبادی به آقای احمد شهید

از تمام امکانات خود برای آزادی نرگس محمدی استفاده کنید
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در پی بازداشت نرگس محمدی، در نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، از او خواست تا برای آزادی خانم محمدی از تمام امکاناتش استفاده کند.


narges_mohammadi3.jpg
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر بازداشت شد
نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، روز یکشنبه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شده بود، ولی ادامه محاکمه برای مطالعه پرونده به وسیله وکلا به تعویق افتاده بود. قرار بود امروز وکلا برای مطالعه پرونده نرگس محمدی به دادگاه مراجعه کنند که ماموران دادستانی ناگهان او را بازداشت کردند. نرگس محمدی به اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و تشکیل و عضویت در گروه غیرقانونی، از سوی قاضی صلواتی محاکمه می‌شد. او پیش از این درخواست دادگاه علنی کرده بود.


zanan_emrooz.jpg
ماهنامه «زنان امروز» توقیف شد
هیئت نظارت بر مطبوعات ایران در جلسه روز دوشنبه ۷ اردیبهشت خود، ماهنامه «زنان امروز» را به دلیل به گفته این هیئت «ترویج و توجیه ازدواج سفید» توقیف و پرونده این نشریه را به دادگاه ارسال کرد. دبیر هیئت نظارت بر مطبوعات نیز گفت که این هیئت مطالب نشریه «زنان امروز» درباره «موضوع ازدواج سفید» را «ترویج و توجیه» این سبک از زندگی مشترک و «مغایر با ارزش‌های دینی و ملی دانسته» و بر این اساس، حکم به توقیف این نشریه داده‌است.


keyvan_samimi2015.jpg
کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار را آزاد کنید
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با انتشار ویدیویی درباره روزنامه‌نگار زندانی کیوان صمیمی از مقامات ایرانی می‌خواهد که این روزنامه‌نگار را که از بیماری‌های حاد رنج می‌برد آزاد کند تا بتواند در بیرون از زندان درمان پزشکی خود را دنبال کند.


sotudeh-060415.jpg
گفتگو با نسرین ستوده درباره وضع حقوق بشر در ایران
پررنگ شدن مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱ و احتمال دستیابی به توافق نهایی، اخبار و گزارش‌های رسانه‌های بین المللی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را تحت الشعاع قرار داده است. به نظر می رسد بسیاری بر این باورند که گشایش در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و جامعه جهانی، می تواند نقش عمده‌ای در بازتر شدن جامعه مدنی و فضای سیاسی داخل کشور داشته باشد. خانم نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال مدنی در ایران، چندی پیش در مصاحبه‌ای ضمن استقبال ازگسترش روابط میان ایران و جامعه جهانی، چنین امری را به خودی خود، عامل گشایش فضای سیاسی در ایران ندانسته بود.


تفاهم هسته‌ای و حقوق بشر از نگاه نسرين ستوده
نسرين ستوده، حقوق‌دان، وکيل دادگستری و فعال مدنی، ضمن استقبال از تلاش‌ها برای پايان به روابط خصومت آميز در روابط بين الملل، آن را بستری مناسب برای بهبود حقوق بشر، اما ناکافی خواند. خانم ستوده، بانی کمپين «حق کار، حق دگرانديشان»، که ششمين ماه تحصن خود در اعتراض به محروميت از وکالت را درمقابل کانون وکلا می‌گذراند، «عدالت قضايی» را از مهم‌ترين چالش‌های حقوق بشر در ايران خواند و بر«شهامت مدنی فعالان حقوق بشر»، به مثابه شرط لازم برای دست‌يابی به مطالبات حقوق بشر، تاکيد کرد.


evin2.jpg
بار دیگر هجوم پرتعداد گارد زندان اوین
به بند ۳۵۰ به بهانه بازرسی
محل حبس زندانیان سیاسی در اوین بار دیگر به بهانه تفتیش و بازرسی مورد هجوم پرتعداد ماموران قرار گرفت. به گزارش خبرنگار کلمه، روز یکشنبه مقامات زندان اوین با همراهی سربازان گارد حفاظت زندان با ورود به بند ۳۵۰ زندان اوین که محبس حدودا ۴۰ تن از زندانیان سیاسی است، به شکل کم سابقه ای اقدام به بازرسی و تفتیش محل زندگی، اموال و وسایل شخصی زندانیان سیاسی کردند.


ebadi16.jpg
حقوق‌بشر بعد از تفاهم هسته‌ای؛ به کدام سو؟

شیرین عبادی: نباید معاملاتی مغایر با منافع مردم صورت بگیرد
تفاهم یا توافق مقدماتی کشورهای غربی با ایران بر سر پرونده هسته‌ای برخی از مدافعان حقوق بشر و ناظران سیاسی را نگران کرده که در این مذاکرات و بعد از آن، وضعیت حقوق بشر نادیده گرفته شود. شیرین عبادی، حقوقدان و یکی از ناظران پرونده حقوق بشر ایران در سالهای اخیر، با استقبال از گشایش اقتصادی ناشی از رفع احتمالی تحریم‌ها، به روز می‌گوید در ادامه راه، فعالان حقوق بشر نباید اجازه دهند معاملاتی با ایران صورت بگیرد که مغایر با حقوق بشر و منافع مردم باشد.


amnesty-iran.jpg
گزارش سالانه عفو بین‌الملل: بیشترین اعدام‌ها در ایران صورت گرفته
سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود درباره اعدام در کشورهای جهان گفته است که صدور حکم اعدام در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال قبل از آن بیشتر اما اجرای حکم اعدام‌ها کمتر شده است. در این گزارش به دلیل پنهان‌کاری دولت چین آمار اعدام‌ها در این کشور ذکر نشده اما گفته شده بیشتر اعدام‌ها در ایران صورت گرفته است.


ahmad_shahid2014.jpg
شورای حقوق بشر سازمان ملل مأموریت احمد شهید را یک سال دیگر تمدید کرد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز ۷ فروردین‌ماه، مأموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران را به مدت یک سال تمدید کرد. در رأی گیری روز ۷ فروردین‌ماه، شورای حقوق بشر سازمان ملل با ۲۰ رأی مثبت، ۱۱ رأی منفی و ۱۶ رأی ممتنع به تمدید مأموریت احمد شهید رأی داد و به این ترتیب اعلام کرد که وضعیت حقوق بشر در ایران به‌صورتی است که همچنان گزارش ویژه لازم است.


panel_170315.jpg
در حاشیه ی بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار شد

اهدای جایزه «رها» به پنج تن از کنشگران حقوق بشر در ایران
جایزه حقوق بشری ر‌ها، از سوی نهاد غیر دولتی اتریشی «سودویند» در قالب پروژه «همه حقوق بشر برای همه در ایران» برای ادای احترام و نکوداشت از افرادی که سهمی در حفظ و ارتقاء حقوق بشر در ایران داشته‌اند، در نظر گرفته شده است.
امسال نیز هیات داوران سودویند، «حکیمه شکری»، «فاران حسامی»، «خسرو کردپور و مسعود کردپور» و «کیوان صمیمی بهبهانی» را به عنوان برندگان جایزه برگزیدند.


un_hrc1.jpg
ایران و تعهدات تازه‌ حقوق بشری که پذیرفت
سند تعهدات داوطلبانه و پاسخ‌های ایران به پیشنهادهای حقوق بشری کشورهای دیگر در قالب بررسی ادواری حقوق بشر منتشر شده است. شورای حقوق بشر سازمان ملل هر چهار سال یک بار با برگزاری جلساتی با عنوان “بررسی ادواری” به کشورهای مختلف این فرصت را می‌دهد که درباره مسائل گوناگون کشورهای دیگر پیشنهادها یا انتقادهایی را ارائه کنند.


keivan_samimi.jpg
کیوان صمیمی برنده جایزه حقوق بشری «ر‌ها» سودویند

کیوان صمیمی بهبهانی، ۶۶ ساله، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی- اجتماعی، زندانی سیاسی حکومت پهلوی و رژیم جمهوری اسلامی ایران است، وی مدیر مسوول ماهنامه توقیف‌ شده نامه، عضو شورای ملی صلح، کمیته پی‌گیری بازداشت‌های خودسرانه، کمیته حمایت از حقوق شهروندی و کمیته دفاع از حق تحصیل بوده و همچنین بنیان گذار سایت مسدود شده "خرابات" دیگر کنشگری است که این بار به عنوان دریافت کننده جایزه‌‌ رها معرفی شد.


sudwind_diable_right2015.jpg
حقوق انسانی افراد دارای معلولیت در ایران
«حقوق انسانی افراد دارای معلولیت در ایران» عنوان یکی از این نشست‌های جانبی بود که موسسه اتریشی سودویند (زودویند)، نهاد مشاور سازمان ملل، آن را روز ۱۹ اسفند در مقر سازمان ملل متحد برگزار کرد، رخدادی که پیامد آن نیز قرائت بیانیه‌ای در صحن اصلی سازمان ملل و در حضور نمایندگان دولت‌ها بود.


faran_hesami.jpg
فاران حسامی شهروند بهایی زندانی برنده جایزه «ر‌ها» سودویند
فاران حسامی، شهروند بهایی روان‌شناس و استاد دانشگاه مجازی بهاییان؛ که به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده است، اکنون دوران محکومیت خود را در بند زنان زندان اوین می‌گذراند. این شهروند بهایی پس از بازگشت به ایران، همکاری با سازمان بهزیستی را آغاز کرد و به عنوان مشاور خانواده فعالیت خود را برای خدمت به مردم ادامه داد. تا کنون چهار کتاب در حوزه‌های تربیت فرزند و آزار جنسی کودکان به قلم فاران حسامی در ایران منتشر شده است.


ahmad_shahid2014.jpg
احمد شهید:

ایران مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر و نوجوانان را لغو کند

آقای شهید همچنین خواهان آزادی ۳۰ روزنامه نگار و وبلاگ نویس بازداشتی شده است

احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، روز پنج شنبه ۱۲ مارس ( ۲۱ اسفند) خواستار آزادی بیان و رفع محدودیت رسانه ها در این کشور شده است. آقای شهید در گزارش سالیانه خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل که قرار است روز دوشنبه آینده (۱۶ مارس) ارائه شود گفته است که دست کم ۷۵۳ نفر در سال گذشته در ایران اعدام شده اند، که این تعداد بالاترین میزان از سال ۲۰۰۲ میلادی به این سو به شمار می رود


HYFJ5szpRYk
موضع گیری سودویند در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بش

وضعیت محیط زیست در خاورمیانه بحرانی است

تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن بر حقوق بشر

تغییرات اقلیمی و حقوق بشر به طور بسیار زیادی به هم وابسته‌اند. سیاست محیط زیستی دولت‌ها نقش به سزایی در محیط پیرامون ما دارد. در همین راستا جمعه پانزدهم اسفند ۱۳۹۳، نهاد غیر دولتی سودویند در جریان بیست و هشتمین نشست شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد، در «پنل تمام روز در ارتباط با تغییرات اقلیمی و حقوق بشر» موضع گیری نمود.


hakime_shokri.raha.jpg
حکیمه شکری برنده جایزه حقوق بشری «ر‌ها»ی سودویند شد

تقدیراز یکی از حامیان مادران پارک لاله

هیت داوری سودویند متشکل از «شیرین عبادی»، برنده جایزه صلح نوبل، حقوقدان، قاضی سابق دادگاه، وکیل حقوق بشر، به همراه «آرون رودز» از بنیان گذاران و محقق اصلی پروژه حقوق آزادی و مدیر اجرایی سابق فدراسیون بین المللی هلسینکی برای حقوق بشر و «کارولینا یانوزفسکی»، وکیل حقوق بشر و عضو هیئت مدیره سودویند اسامی دیگری از فعالان حقوق بشر در ایران را به عنوان برندگان جایزه‌‌ رها برگزیدند که از جمله آن‌ها می‌توان از حکیمه شکری نام برد. حکیمه شکری از حامیان مادران عزادار بود و پرونده او با رویدادهای پس از انتخابات پر تنش دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ ارتباط داشت.


mohamadi_zendan_rajayishar.jpg
روایت شب طولانی اعدام از زبان نرگس محمدی

شاخه های گل سفید؛ فاصله ما و چوبه دار

بارها از کردستان تا تهران و کرج آمدند؛ از زن و مرد و پیر و کودک و جوان و جلو زندان نشستند با امید شنیدن خبری غیر از مرگ. ناله کردند، دعا کردند، التماس کردند و گفتند بچه های ما را اعدام نکنید و اما در نهایت با خشم و بغض با دستانی خالی از جنازه های فرزندان اعدام شده شان به شهرهای خود بازگشتند. خانواده های 6 زندانی سیاسی که آنها را برای آخرین بار با دست و پاهایی زنجیر شده درون قفس دیده بودند این فاصله چند ساعته تا اعدام را چگونه طی کردند؟ جلوی زندان رجایی شهر بر آنها چه گذشت؟این مصاحبه را بخوانید.


ai_logo2.jpg
عفو بین‌الملل: مجازات کور کردن اسیدپاش، بی‌رحمانه بود
عفو بین‌الملل، از نهادهای فعال در زمینه حقوق بشر، اجرای مجازات مردی را که به تاوان اسیدپاشی و کور کردن چشم مرد دیگری، از سوی قوه قضاییه ایران به قصاص و کور شدن چشم محکوم شده بود، «اقدامی بی‌رحمانه» توصیف کرد که «زبان از بیانش قاصر است». در بیانیه عفو بین‌الملل، اجرای این حکم «اقدامی نفرت‌انگیز» از سوی قوه قضاییه ایران توصیف و محکوم شده است.


statement_death_penalty_4mar.png
موضع گیری سودویند در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر

انتقاد از موج روزافزون اعدام ها
چهارشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۳، در جریان بیست و هشتمین نشست شوراى حقوق بشر سازمان ملل در ژنو نماینده سودویند ضمن انتقاد از موج منفی افزایش روز افزون اعدام‌ها، به دار آویختن شش زندانی کرد اهل سنت در زندان رجایی شهر را یکی از تجربیات منفی در زمینه اعدام دانست و با در دست گرفتن تصویر فرزند یکی از اعدام شدگان به شرح کوتاهی از موارد نقض حقوق بشر در مورد این زندانیان و آنچه بر خانواده‌های آن‌ها گذشته است، پرداخت.


unhrc_meeting1.jpg
ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر در ایران
گزارش سالانه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، تعداد موارد اعدام در ایران را «نگران کننده» دانسته و از این کشور انتقاد کرده که به «وعده» خود مبنی بر بهبود حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی عمل نکرده است. این گزارش، که سه شنبه ۱۲ اسفند، از سوی دفتر بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به «شورای حقوق بشر» ارسال شده، نگرانی‌های سازمان ملل در مورد وضعیت زنان، روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و اقلیت های قومی و مذهبی را تشریح کرده است.


kanoon_logo2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر:

اعدام ناعادلانه شش زندانی بی‌کفایتی قوه قضاییه را اثبات کرد
کانون مدافعان حقوق بشر در پی اعدام شش زندانی در زندان رجایی‌شهر با غیر قانونی و ناعادلانه دانستن این احکام، آن‌را ثابت‌کننده بی‌کفایتی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در اجرای عدالت دانست.
حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، هادی حسینی و صدیق محمدی- شش زندانی اهل سنت و کرد- سحرگاه 13 اسفند 1393 در زندان رجایی شهر اعدام شدند.


edam_6kord030315.jpg
اعدام شش زندانی کُرد سنی در ایران

خانواده ۶ زندانی سیاسی کرد: با دست و پای در زنجیر در قفسی آهنین ملاقات شان کردیم

بنا بر گزارش های رسیده از ایران، امروز صبح شش زندانی کرد سنی مذهب، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. این شش زندانی که حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، صدیق محمدی و هادی حسینی نام دارند، به اتهامات امنیتی دستگیر شده بوند.


zendan_rajaee_shahr.jpg
قوت گرفتن احتمال اعدام ۶ زندانی اهل سنت در ایران

گفت‌و‌گو با حامد احمدی، یکی از زندانیان محکوم به اعدام

بر اساس خبرهایی که زندان رجایی‌شهر منتشر شده است، صبح امروز (سه‌شنبه ۱۲ اسفند)، شش زندانی عقیدتی محکوم به اعدام در این زندان، برای اجرای حکم‌شان فراخوانده شده‌اند.
رها بحرینی، پژوهشگر امور ایران در سازمان عفو بین‌الملل با ابراز تأسف از وضعیت این شش زندانی، در این‌باره به رادیو زمانه می‌گوید: «عفو بین‌الملل در مورد گزارش‌هایی که در مورد اعدام قریب‌الوقوع شش زندانی زندان رجایی‌شهر، آقایان جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، حامد احمدی، کمال مولایی، محمد صدیقی و هادی حسینی، به دست این سازمان رسیده است، به شدت نگران است و از مقامات ایران تقاضا می‌کند که اجرای حکم اعدام این شش نفر را هر چه سریع‌تر متوقف کنند.»


iran_prison2015.jpg
نامه «تلاشگران نفی سلول انفرادی» به روحانی:

به حبس افراد در سلول‌های انفرادی خاتمه دهید
ما «تلاشگران نفی سلول انفرادی» به عنوان فعالان مدنی با اعلام غیر انسانی وغیر قانونی بودن سلول انفرادی ، طی حرکتی قانونی، اخلاقی و انسانی با هدف برچیده شدن سلول‌های انفرادی به مثابه شکنجه اقدام به فعالیت می‌نماییم و خواهان توقف این رفتار غیر قانونی، غیر شرعی و غیر اخلاقی می‌باشیم و از جنابعالی می‌خواهیم بر اساس سوگندتان برای پاسداری وحمایت از حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است، برای خاتمه دادن به این تخلف آشکار اقدام فوری مبذول فرمایید.


bahaian_zendani2015.jpg
حضور ۱۰۰ شهروند بهایی در زندان

در گفت‌وگوی روزآنلاین با سخنگوی جامعه بهاییان بررسی شد

بنا به گزارش‌های متعدد رسانه‌ای و اسناد معتبر بین‌المللی سال‌هاست که بهاییان ایران از بدیهی‌ترین حقوق شهروندی محروم اند و به صورت سازمان یافته از سوی نهادهای حکومتی مورد آزار قرار می‌گیرند. دکتر فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهاییان در گفت‌وگو با روزآنلاین از نسبت ادعای آیت‌الله خامنه‌ای با واقعیت موجود می‌گوید و توضیح می‌دهد که نقض حقوق پیروان این آیین تنها مستند به ادعاهای شهروندان بهایی نیست بلکه اسناد رسمی از دستورات مقامات جمهوری اسلامی در این زمینه موجود است.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org