logo_Committeeاعتراف گيري در زندان، تحصن در دانشگاه

رکورد بي سابقه در دستگيري دانشجويان

آرش معتمد

با ادامه اعتصاب غذاي دانشجويان دانشگاه اصفهان، آزاد نشدن دانشجويان پلي تکنيک و دانشجويان طيف چپ، و ‏همچنين گسترش شايعات در مورد شکنجه آنان در بند 209 اوين، فضاي دانشگاهي کشور روزهاي پر اضطرابي را مي ‏گذراند.


گزارش آلترناتيو از دردنامه مهرنوش سلوکي

زندگي عادي مي خواهم
من در دسامبر 2006 با دراختيار داشتن مجوزهاي لازم براي توليد يک فيلم مستند به ايران آمدم، ولي دو ماه بعد به ‏زندان افتادم. پس از آن اجازه خروج از کشور را به دست نياورده ام و مجبورم در منزل بمانم.‏


انتقال باقی به بند عمومى

باقی به علت 'حمله عصبی' بستری شده بود

باقى پس از حركات نرمشى صبحگاهى روز چهارشنبه، دچار حمله شده بود و پس از چند دقيقه نيمه‌بيهوشى توانسته موضوع را به هم سلولى خود اطلاع دهد و سرانجام با هماهنگى مسوولان، وى به بهدارى زندان اوين، منتقل شده بود.
وكيل مدافع عمادالدين باقى: اكنون نگرانى در مورد وضعيت عمومى باقى وجود نداردکمیسیون امنیت ملی خانواده های دانشجویان بازداشتی را تهدید کرد

کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر: خانواده دانشجویان زندانی که پیش از این قول هایی مبنی بر آزادی فرزندانشان دریافت کرده بودند، در مراجعه این هفته خود به کمیسیون امنیت مجلس با پاسخ نامشخص نماینده این کمسیون مواجه شدند.
سعید حببی، بهروز کریمی زاده و مهدی گرایلو با وجود گذشت ۲۴ روز از زمان بازداشت تاکنون هیچ گونه تماسی را با منزل برقرار نکرده اند.


انتقال شبانه عمادالدين باقى از زندان به بيمارستان
«عمادالدين باقى» رييس دربند انجمن دفاع از حقوق زندانيان به علت وخامت وضع جسمانى چهارشنبه‌شب به بيمارستان قمربنى‌هاشم تهران منتقل شد. بنابراخبار دريافتى «نوروز»، باقى در آخرين تماس خود اعلام كرده كه در زير دوش زندان دچار حمله قلبى شده و بعد از آن بود كه مسؤولان زندان حاضر به انتقال وى به بيمارستان شده‌اند


kabudvand.jpg
نامه ی محمد صدیق کبودوند به وجدانهای عمومی، مردم ایران و کردستان
اینجانب محمدصدیق کبودوند بدان دلیل که در دفاع از حقوق بشر عزمی راسخ داشته و دارم، از ۶ ماه پیش تاکنون با احکام زورمدارانه و غیرعادلانه در زندان انفرادی تحت فشار، آزار و شکنجه های روحی و روانی و رفتارهای تحقیرآمیز قرار دارم و طی این مدت تمامی حقوق فردی، مدنی و انسانی ام را سلب نموده اند و ظاهرا این بهای اولیه ای است که باید بپردازم.


منیژه گازرانی، همسر محسن حکیمی، نویسنده و فعال کارگری در مصاحبه با دویچه‌وله:

ادامه‌ی بازداشت ۴ فعال کارگری
چهار فعال کارگری که با خانواده‌های خود به پارک چیتگررفته بودند، دستگیر شده‌اند. اتهام این افراد، تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده‌است. با وجود تعیین قرار کفالت و تامین وثیقه، دستگیرشدگان آزاد نمی‌شوند.


اعتراض نويسندگان ايران به ادامه بازداشت دانشجویان
روز ۱۱ آذر و روزهای بعد بیش از ٣۰ تن از فعالان دانشجویی به بهانه ­ی "قصدِ" برگزاری مراسم ۱۶ آذر، روز دانشجو، بازداشت شدند و تا امروز هم­ چنان در بازداشت به سر می­برند.
امضاکنندگان این نامه ضمنِ ابراز نگرانی شدید از وضعِ ناروشن این دانشجویان و برخوردهای امنیتی و پلیسی با مقوله­ ی فرهنگ و دانشگاه و دانشجو، بر آن اند که خواستِ آزادی نه ویژه­ ی دانشجویان که خواستِ همه ­ی مردمی است که از سانسور و سرکوب و آزار به جان آمده­ اند.


amir_entazam.jpg
متن پیام عباس امیرانتظام

به مناسبت دریافت جایزه دفاع از حقوق بشر از سوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران

کشورما ، ایران یکی از سخت ترین دوران نقض فاحش حقوق بشر را تجربه می کند. مبارزین و فعالین حقوق بشر از اقشار مختلف و در رأس آن زنان و جوانان آماج حملات و رفتارهای خشونت آمیز، جریانات ضد حقوق بشری قرار گرفته است


سازمان ملل خواستار تعلیق مجازات اعدام
مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب کرده که خواستار تعلیق موقتی مجازات اعدام در کشورهای جهان می شود و هدف نهایی آن کنار گذاشته شدن اعدام برای همیشه است.


lahiji3.jpg
قطعنامه حقوق بشر سازمان ملل در مصاحبه با عبدالکريم لاهيجي:

دنيا نسبت به وضعيت ايران حساس است
اميد معماريان

عبدالکريم لاهيجي، نايب رييس فدراسيون بين المللي جامعه هاي حقوق بشر و رييس جامعه دفاع از حقوق بشر در ‏ايران در گفت وگو با روز درخصوص تصويب قطعنامه روز سه شنبه مجمع عمومي سازمان ملل در مورد ‏وضعيت حقوق بشر درايران سخن گفته است. اين چهارمين سال پياپي است که مجمع عمومي سازمان ملل چنين ‏قطعنامه اي را عليه ايران صادر مي کند.


un_logo.gif
مجمع عمومی سازمان ملل

محکومیت جمهوری اسلامی بخاطر نقض حقوق بشر
مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه قطعنامه‌ای را عليه نقض حقوق بشر در ايران شامل «شکنجه، شلاق زدن، قطع عضو، سنگسار و اعدام در ملا عام» تصويب کرد


daneshju3.jpg
دادگاه دانشجویان امیرکبیر را تبرئه کرد
طبق حکم صادره توسط دادگاه عمومی برای ۳ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر، احسان منصوری، احمد قصابان و مجید توکلی از اتهام انتشار نشریات موهن به طور کامل تبرئه شدند و دادگاه جعلی بودن نشریات را پذیرفت.


شرح حال شکنجه‌ شدن معلم زندانی کرد از زبان خودش

بیانیه جمعی از فرهنگیان وفعالان فرهنگی شهرستان کامیاران

فرزاد کمانگر، زندانی سیاسی و معلم آموزش و پرورش شهرستان کامیاران با ۱۲ سال سابقه تدریس، در نامه ی سرگشاده ای شرح شکنجه های وحشیانه علیه خود را شرح داده است ...


فراخوان صلح خواهی ۳۳۳ فعال سیاسی و کنشگر جامعه مدنی
ما شهروندان صلح‌طلب ایران در این شرایط سیاسی – اقتصادی بحرانی حق و وظیفه ی قانونی خویش می‌دانیم که بار دیگر "صدای صلح خواهانه ی خود را به گوش ملت و دولتمردان کشور و مجامع بین المللی برسانیم و از صلح طلبان جهان درخواست کنیم که سکوت پیشه نکنند و برای پیشگیری از بروز فشار اقتصادی گسترده به مردم ایران و وقوع مجدد جنگ و خونریزی در منطقه دست یاری به ملت ما دهند".جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org