logo_Committeeنامه تهديدآميز با امضاي "سربازان گمنام امام زمان"

تهديد جاني شهروندان بهايي در شيراز
كاوه برزگر

گزارش‌هاي رسيده از تهديد جاني 9 شهروند بهايي در شيراز و تلاش ناكام افراد ناشناس براي آتش ‏زدن يكي از آنها حكايت مي‌كند. بر اساس اين گزارش، اعضاي يك گروه ناشناس كه خود را "سربازان گمنام امام زمان" معرفي مي‌كنند، در روز ‏‏27 اسفند ماه گذشته با ارسال نامه تهديدآميزي براي 9 شهروند بهايي در شيراز، آنها را به "اعدام انقلابي" تهديد ‏كردند.


سال86 سال سرکوب دانشجويان، زنان و روزنامه نگاران
شهرام رفيع زاده

سال 86 سال سرکوب گسترده منتقدان بود. براساس آمارهاي منتشر شده در يک سال گذشته بيش از 95 دانشجو ‏زندان هاي از يک هفته به بالا را تحمل کرده اند. دستکم 87 روزنامه نگار و مدير مطبوعاتي بازداشت يا محاکمه ‏شده اند و نزديک به 40 تن از فعالان جنبش زنان بازداشت يا محاکمه شده اند.


انتخابات ناسالم مجلس و شمارش بحث‌برانگیز آراء
کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه: نتایج اعلام‌شده‌ی رسمی انتخابات در تهران، اسلامشهر، ری و شمیرانات با مشاهدات و گزارش‌های دریافتی موثق، تناسب ندارد؛ این نتایج، سلامت انتخابات تهران و صحت شمارش آرا را زیر سئوال برده است.


انتقاد از عملیات خودسرانه پلیس ایران

سازمان دیده‌بان حقوق بشر که از بزرگترین سازمانهای مدافع حقوق بشر در جهان است، با انتشار اطلاعیه‌ای از تجاوز به حریم خصوصی، دستگیریهای خودسرانه و آزار مردم توسط پلیس ایران بنام مبارزه با فساد و بی‌عفتی انتقاد کرد.


انتقاد دولت بریتانیا از وضعیت حقوق بشر در ایران
شهران طبری

وزارت امور خارجه بريتانيا در گزارش سالانه حقوق بشر خود وضعيت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ايران را اسفناک خوانده است. امسال، دهمين سالی است که وزارت امور خارجه بريتانيا سالنامه ای را در مورد وضعيت حقوق بشر در جهان منتشر می کند. انتشار این گزارش در سال جاری همزمان است با شصتمين سالگرد انتشار اعلاميه جهانی حقوق بشر که ايران نيز يکی از امضا کنندگان آن است


محمد شریف: «هر اتفاقی برای محمود صالحی بیفتد، مقامات قضایی کردستان مسئولند»
محمود صالحی، نماینده اتحادیه صنف نانوایان شهر سقز، علیرغم اتمام دوران محکومیتش از زندان آزاد نشد و اکنون در زندان سنندج دست به اعتصاب غذا زده است


mahmud_salehi2.jpg
جلوگیری از آزادی محمود صالحی
مقامات قضایی در ایران مانع آزادی محمود صالحی، یکی از رهبران اتحادیه‌های کارگری محبوس در زندان شدند که دوران محکومیت زندانش در چهارم فروردین ماه ۱۳۸۷ بپایان می رسد. دادستان اتهامات جدیدی علیه صالحی طرح کرده است که مربوط به نامه‌هایی می شود که ایشان از زندان مدت‌ها پیش بچاپ رسانده اس


هیوا بوتیمار مجدداً به اعدام محکوم شد
هیوا بوتیمار(عبدالواحد) فعال کرد مریوانی برای بار دوم از سوی دادگاه انقلاب شهرستان مریوان به اعدام محکوم شد. پیشتر حکم اعدام این فعال کرد از سوی شعبه ٣۲ دیوان عالی کشور در مرحله تجدید نظر بدلیل اشکالاتی در پرونده نامبرده نقض شده بود.


haftsin.jpg


سال نو مبارک!

با آرزوی سالی سرشار از موفقیت و بهروزی برای مردم ميهنمان و بهتر شدن وضعيت حقوق بشر در ايران و ساير کشورهای جهان


لغو مجوز انتشار ۱۰ نشریه

کمتر از ۲ روز پس از برگزاری انتخابات، هیأت نظارت بر مطبوعات، مجوز ۱۰ نشریه را لغو کرده و به ۱۳ نشریه تذکر دادند.


يك نوجوان ديگر در آستانه اعدام
دادستان كل كشور درخواست رسيدگى مجدد به پرونده امير امرالهى را كه در سن ۱۶ سالگى به اتهام قتل عمد دستگير و به قصاص نفس محكوم شد، رد كرد. اگر رئيس قوه قضاييه جلوى اجراى حكم را نگيرد، امير امرالهى به‌زودى اعدام خواهد شد.


عفو بین الملل: شش زن در ایران، در آستانه اعدام هستند
سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای، ضمن ابراز نگرانی از صدور حکم اعدام برای شش زن در ایران، این احکام را محکوم کرد. به گزارش سازمان عفو بین الملل، شهربانو ندام، ۵۰ ساله، طیبه حجتی، سهیلا ۲۸ ساله، اکرم ۳۵ ساله و زهرا ۳۰ ساله در آستانه اعدام قرار دارند.


کمپین بین‌المللی برای حقوق بشر در ایران
فعالان مستقل حقوق بشر امروز از آغاز به فعالیت "کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران" خبر دادند. این "کمپین بین المللی" برای مقابله با نقض فاحش حقوق بشر و سرکوب دامنه گیر فعالان حقوق بشر و جنبش های اجتماعی در این کشور بوجود آمده است. "کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران" برای جذب حمایت‌های بین المللی در دفاع از حقوق بشر و مدافعان حقوق بشر فعالیت خواهد کرد.


سه نوجوان دیگر زیر اعدام
محمد مصطفایی، وکیل ۱۷ نوجوان محکوم به اعدام، در نامه‌ای خبر از ‏وضعیت سه نوجوان محکوم به اعدام در اصفهان می‌دهد که دو تن از آنان در هنگام ارتکاب ‏جرم ۱۵ سال و نفر سوم ۱۷ سال سن داشته‌اند.


اعدام قریب‌الوقوع سه زن در زندان اوین
گزارشهای رسیده از زندانها حاکی است موجی جدیدی از اعدام زنان که از چندین سال پیش در زندان بسر می برند در روزهای آینده به اجرا در خواهد آمد.


ai_logo3.jpg
عفو بین‌الملل: حکومت ایران مدافعان حقوق زنان را سرکوب می‌کند
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی دولت ایران را متهم کرد که جنبش زنان و فعالانی که برای برابری حقوق زنان فعالیت می‌کنند، به‌طور سیستماتیک سرکوب می‌کند. این سازمان حقوق بشری از مقام‌های ایران خواست، به این سرکوب‌ها پایان داده و با بازنگری در کلیه‌ی قوانین ایران، قوانین و مقررات تبعیض‌آمیز علیه زنان را لغو و یا اصلاح نمایند.


انتقاد اتحادیه اروپا از قانون مجازات اسلامی ایران

اتحادیه اروپا از لایحه قانون مجازات اسلامی جدید ایران که مجلس این کشور هم اکنون درباره آن بحث می کند، انتقاد کرده است.


اعتراض به حکم زندان يعقوب يادعلي
شهرام رفيع زاده

تشديد حکم يعقوب يادعلي، داستان نويسي که دادگاه تجديد نظراستان کهگيلويه و بوئراحمد حکم زندان تعليقي او را ‏به اتهام داستان نويسي به يک سال زندان تعزيري تبديل کرد، با اعتراض نويسندگان و هنرمندان ايراني مواجه شده ‏است. همزمان يعقوب يادعلي در اولين اظهار نظر رسمي اعلام کرد: "گناه من عشق به ادبيات و داستان است".


سه فعال سیاسی در ایران به اعدام محکوم شدند
به گزارش مجموعه ی فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه های جمهوری اسلامی سه فعال سیاسی و حقوق بشری در ایران را به مرگ محکوم کرده اند. بنابر این گزارش فرزاد کمانگر, علی حیدریان و فرهاد وکیلی توسط شعبه ٣۰ دادگاه انقلاب به ترتیب به اعدام، ۱۰ سال زندان و اعدام و ۱۰ سال زندان و اعدام محکوم شدند.


امتناع پزشکي قانوني از اجراي حکم دادگاه

نمي توانيم چشم کسي را دربياوريم
شهرام رفيع زاده

مقامات قضائي در تهران مي گويند که پزشکان سازمان پزشکي قانوني از اجراي حکم قصاص چشم در مورد يک ‏جوان خودداري و به دادگاه اعلام کرده اند که امکان اجراي "حکم قصاص چشم" وجود ندارد.


عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضاييه جمهوری اسلامی:

قوه قضاییه حکم اعدام یعقوب مهرنهاد را تایید کرد
عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضاييه جمهوری اسلامی، روز سه شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی خبر صدور حکم اعدام برای يعقوب مهرنهاد روزنامه نگار و فعال حقوق مدنی، به دليل آنچه که «ارتباط او با گروه جندالله» اعلام شده است تاييد کرد


mehrnahad.jpg
روزنامه نگار و فعال مدنی سیستان و بلوچستان، به اعدام محکوم شد
دادگاهی در سیستان و بلوچستان، یعقوب مهرنهاد روزنامه نگار و دبیر انجمن “جوانان صدای عدالت” را به اعدام محکوم کرده است. به گزارش خبرنامه امیرکبیر، دادگاه این جوان فعال مدنی در دی ماه بدون حضور خانواده وی در زاهدان برگزار شده و پنج شنبه گذشته حکم اعدام وی به خانواده اش ابلاغ شده است


qatlhaye_mashkuk2.jpg
در نشست کانون مدافعان حقوق بشر اعلام شد:

لزوم معرفى عاملان مرگ‌هاى مشكوك در زندان
قتل زهرا كاظمى در زندان اوين در سال ۱۳۸۲، درگذشت اكبر محمدى و ولى‌الله فيض مهدوى در زندان اوين و رجايى‌شهر در سال ۱۳۸۵ و اعلام خبر خودكشى زهرا بنى‌يعقوب و ابراهيم لطف‌اللهى در بازداشتگاه منكرات همدان و زندان سنندج در سال ۱۳۸۶ باعث شد تا كانون مدافعان حقوق بشر هجدهمين نشست خود را به اين موضوع اختصاص دهد.


صدور حکم اعدام برای يک جوان به جرم نوشیدن مشروب الکلی
دادگاه کيفری استان تهران پسر ۲۲ ساله ای به نام «محسن» را به جرم نوشيدن مشروبات الکلی يا «شرب خمر» به اعدام محکوم کرده است.


eu_logo1.jpg
قطعنامه‌ی پارلمان اروپا درباره ایران

نگرانی از وخامت وضعیت حقوق بشر
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ی خود از بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران در سال‌های اخیر عمیقا ابراز نگرانی کرده است. نمایندگان اروپا صدور و اجرای احکام اعدام در ایران، به‌ویژه اعدام جوانان و کودکان را به شدت محکوم کردند.


در پي ممنوعيت اعدام در ملا عام

صدور سه حکم سنگسار
البرز محمودي

هنوز چند پنج روز از بخشنامه رييس قوه قضاييه مبني بر "توقف اجراي احكام اعدام در ملاء عام" نگذشته كه از ايران خبر ‏مي رسد چند متهم در دادگاه هاي ايران محكوم به سنگسار شده اند و حكم آنها در آستانه اجرا قرار دارد. "زهره و آذر ‏كبيري" در خادم آباد شهريار و "عبدالله فريور مقدم" در ساري از جمله اين متهمان هستند.


hrw_logo3.jpg
ایران در گزارش سالیانه دیده بان حقوق بشر
گروه دیده بان حقوق بشر در گزارش سالیانه خود بخشی را به ایران اختصاص داده و در آن اعلام کرده که احترام به حقوق اولیه انسانی، بخصوص آزادی بیان و تجمع، طی یک سال گذشته در ایران به "وخامت" خود ادامه داده است. در این گزارش آمده که دولت محمود احمدی نژاد در ایران همواره افراد را صرفاً به دلیل استفاده مسالمت آمیز از حقوق خود مبنی بر آزادی بیان و برپایی تشکلها بازداشت می کند و افراد بازداشت شده را اغلب مورد شکنجه و بدرفتاری قرار می دهد.


60 هزار نفر در بازداشت موقت

افزايش شمار زندانيان به 152 هزار نفر

شهرام رفيع زاده

معاون توسعه و برنامه ريزي سازمان زندان ها ديروز اعلام کرد حدود 60 هزار نفر در حال حاضر در انتظار ‏محاکمه و يا تحت قرار، در کشور زنداني هستند. وی تعداد زندانيان کل کشور را 152 هزار نفر اعلام کرد و گفت که از اين تعداد 90 هزار ‏زنداني با قطعي شدن حکم حبس در حال گذراندن دوران محکوميت خود هستند.


قوه قضاییه ایران اعدام در ملاء عام را ممنوع کرد
سخنگوی قوه قضاییه روز چهارشنبه اعلام کرد که آیت الله محمود هاشمی شاهرودی به تازگی با صدور بخشنامه ای دستور داده است که از اجرای احكام اعدام در ملاء عام خودداری شود. به گزارش خبرگزاری های ایران، وی افزود: بر اساس بخشنامه مذکور، «انتشار عكس و تصاوير مربوط به اعدام در رسانه ها» نیز ممنوع است.


پیگرد قضائی فعالان اجتماعی بهائی در شیراز
وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی سه شهروند بهائی در ایران شده که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی، به حکم دادگاه انقلاب شیراز به مجازات زندان محکوم شده و ماههاست در زندان به سر می برند. این سه نفر عضو گروهی 54 نفره از جوانان بهائی بوده اند که در محله ‌های فقیر‏نشین شیراز کلاسهایی برای رفع اشکالات درسی و آموزش مهارتهای زندگی به کودکان و نوجوانان خانواده های کم بضاعت دایر کرده بودند.


شیرین عبادی:

حکم اعدام یک کودک در ایران، قطعی شده است
نیوشا بقراطی

محمد لطيف ۱۴ سال داشت که در يک نزاع خيابانی، جان نوجوان ديگری را گرفت. او می گويد که قتل را از روی عمد انجام نداده اما قاضی پرونده به هر حال، وی را مستحق اعدام دانسته است. صدور حکم اعدام برای «مجرمان صغير» به يکی از بزرگ ترين چالش های جمهوری اسلامی ايران در عرصه رعایت حقوق بشر تبديل شده اس


انتقاد اتحادیه اروپا از اعدام‌ها در ایران

اتحادیه‌ی اروپا به احکام اعدام هفت نفر در ایران اعتراض کرده است. این هفت نفر به هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال بوده‌اند. هم‌اکنون چندین نفر در ایران محکوم به اعدام‌ شده‌اند که هنگام ارتکاب جرم نابالغ بوده‌اند.


اسماعيل لطف اللهی در مصاحبه با روزآنلاين

خودکشي ابراهيم را باور نمي کنيم
سامان رسول پور

اسماعيل لطف اللهي، برادر دانشجوي سنندجي ابراهيم لطف اللهي که در بازداشتگاه سنندج به طور مشکوکي جان ‏سپرد، در گفتگو با روز از دستگيري اين دانشجو، ملاقات با او در زندان و بالاخره مرگ وي گفته است. اسماعيل ‏معتقد است برادرش خودکشي نکرده و تاکيد مي کندکه: "ما خواستار کالبد شکافي جسد برادرم هستيم". اسماعيل مي ‏گويد: "ما هنوز خبر مرگ ابراهيم را باور نکرده ايم چرا که همه چيز فقط 8 روز به طول انجاميد".


سازمان دفاع از حقوق بشر در ترکمن صحرا:

عاملان قتل ماهيگيران را محاکمه کنيد
ميترا نيکزاد

سازمان دفاع از حقوق بشر در ترکمن صحرا ‏خطاب به نيروي انتظامي نوشته است: "اگر خواستار اجراي عدالت هستيد، تمامي افرادي را که درسال هاي ‏اخير باعث به قتل رسيدن و آزار ماهيگيران شدند، دستگيروبه پرونده هاي آن ها دوباره رسيدگي کنيد. عاملان ‏اين قتل ها بايد در دادگاه هاي علني محاکمه شوند تا خانواده ماهيگيران و شاهدان بتوانند اظهار نظر کنند."


در ادامه ناآرامی ها در بندر ترکمن

مديرمدرسه دخترانه دستگيرشد
ميترا نيكزاد

به دنبال موج دستگيري ها دربندرتركمن و روستاي چاپاقلي، پس از برخورد عمدي قايق موتوري ‏ماموران "حراست شيلات " بندرتركمن با قايق صيادان كه منجر به كشته شدن حسام الدين خديور شد، يك زن تركمن به نام گوزل ‏كه مدير مدرسه راهنمايي دخترانه در روستاي چاپاقلي است، دستگير شد.


ebrahim_lotfollahi.jpg
خودکشی يا قتل؟ ابهام در باره علت مرگ دانشجوی کرد زندانی
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان با انتشار اطلاعيه ای اعلام کرده است که يک دانشجوی سنندجی به نام ابراهيم لطف اللهی در بازداشتگاه سنندج درگذشته است. مقامات امنيتی می گويند اين دانشجو خودکشی کرده است، اما خانواده اين جوان، و نيز سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، مرگ اين دانشجو را مشکوک می دانند.


daneshjoo633.jpg
موج تازه دستگيری دانشجويان چپگرا
همزمان با آغاز دور جديدي از دستگيري دانشجويان آزاديخواه و
برابري طلب، انجمنهاي اسلامي 37 دانشگاه کشور ‏نيز در بيانيه مشترکي با برشمردن جديدترين موارد سرکوب و اعمال فشار بر دانشگاه، خواستار توقف اين فشارها و ‏محدوديتها بر ضد جنبش دانشجويي شدند.‏ به گزارش کميته دانشجويي گزارشگران حقوق بشر، چند تن از فعالان دانشجويي دانشگاه هاي تهران، دوشنبه شب ‏بازداشت و بر اساس شنيده ها به بند 209 زندان اوين منتقل شدند.


تحصن در لندن در دفاع از حقوق دانشجویان زندانی
گروهی از ایرانیان مقیم بریتانیا در مقابل دفتر سازمان عفو بین الملل در مرکز لندن تحصن کرده‌اند. آنها خواهان واکنش فعال این سازمان نسبت به وضعیت دانشجویان بازداشت شده در ایران هستند. این تحصن که به دنبال گردهمایی‌های دیگری در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران و ساختمان بی بی سی صورت می‌گیرد در حمایت از دهها دانشجوی گروه موسوم به آزادی‌خواه و برابرطلب است که به دنبال تظاهرات روز دانشجو در ایران دستگیر شده‌اند.


steinigung_iran.jpg
درخواست آلمان برای حذف مجازات سنگسار و اعدام در ایران
پس از انتشار گزارش جدید سازمان عفوبین‌الملل که در آن از ایران خواسته شده حکم سنگسار را از قوانین خود حذف کند، وزارت امور خارجه آلمان نیز خواهان توقف مجازاتی مانند سنگسار و همه‌ انواع اعدام در ایران شده است.


جوانان بندرتركمن به زاهدان تبعید شدند
ميترا نيكزاد

در حالي كه بسياري از جوانان بندرتركمن در بي خبري خانواده هايشان در زندان نيروي انتظامي هستند، فرماندهي نيروي انتظامي ‏استان گلستان براي برخي از دستگير شدگان حكم تبعيد صادر كرد. اينكه قوه قضاييه جمهوري اسلامي ايران تا چه اندازه از اين ‏احكام باخبر است خود از مسايلي است كه هنوز والدين تبعيد شدگان چيزي در باره آن نمی دانند.


tabarzadi.jpg
به دعوت کمیته تلاش برای آزادی بازداشت‌شدگان خودسرانه سیاسی و عقیدتی

دیدار با خانواده حشمت‌اللـه طبرزدی
جمعی از فعالان سیاسی، حقوق بشر و دانشجویی روز جمعه بیست و یكم دی‌ماه ۱۳۸۶ براساس دعوت «كمیته تلاش برای آزادی بازداشت‌شدگان خودسرانه سیاسی و عقیدتی» با حضور در منزل حشمت‌اللـه طبرزدی دبیر كل جبهه دمكراتیك ایران ضمن گفت‌وگو با خانواده این زندانی سیاسی از آخرین وضعیت پرونده او اطلاع یافتند


ebadi4.jpg
شیرین عبادی:

مجازات قطع دست و پا مصداق شکنجه است
شیرین عبادی، از فعالان حقوق بشر ایرانی، از حکم قطع دست و پا که اخیرا در مورد پنج نفر در این کشور اجرا شده، انتقاد کرده و آن را "نقض بارز حقوق بشر و از مصادیق شکنجه" خوانده است.

چهار روز پیشتر رسانه های ایرانی به نقل از دادگستری کل سیستان و بلوچستان گزارش کردند که دست راست و پای چپ پنج متهم به شرکت در درگیری های مسلحانه این استان "با تأیید مراجع عالی قضائی ... و با حضور و نظارت کامل تيم پزشکی" قطع شده است.


همسر عماد باقي در مصاحبه با روز

احتمال حمله قلبي جديد وجود دارد
محمود سرابی

فاطمه كمالي احمد سرايي، روزنامه نگار، فعال مدني و همسر عماد الدين باقي در مصاحبه با روز از ‏وضعيت وي و اين نگراني گفته است که: "حمله قلبي بسيار جدي است واحتمال بازگشت آن وجود دارد".


ابتکار جدید جمهوری اسلامی در اجرای اعدام

اجرای اعدام به شیوه‌ی “پرتاب از بلندی” در شیراز

بر طبق گزارش روزنامه قدس در روز دوم ژانویه ۲۰۰۸، برابر با ۱۲ دی ماه ۱۳۸۶، قضات شعبه دوم دادگاه ‏كيفري استان فارس دو مرد به نامهاي «طيب» و «يزدان» را به اتهام تجاوز به عنف به اعدام به شيوه پرتاب ‏از بلندي محكوم كردند‎. ‎چهار متهم ديگر نيز به تحمل 100 ضربه شلاق محكوم شدند‎. ‎


ادامه اعتراض به زندان روزبه صف شکن

استفاده خانواده دانشجو از داروخانه محل کار برای اعتراض به دستگيری فرزندشان

سولماز شريف

ابتکار خانواده روزبه صف کن، دانشجوي زنداني، خشم لباس شخصي ها را برانگيخت. دکتر ايرج صف شکن و ‏همسرش دکتر تاج الملوک نوروزيان به دنبال دستگيري فرزندشان و بي پاسخ ماندن مراجعات آنها به مراجع ‏قانوني، در داروخانه محل کار خود، به اعتراضي تازه دست زدند. اين خانواده شيرازي عکسهاي پسرشان را همراه با اسامي ساير دانشجويان زنداني بر در و ديوار داروخانه خود ‏نصب کردند. آنان همچنين با نصب هشدارنامه اي خواستار آزادي فرزند زنداني خود شدند.


در بلو چستان انجام شد

قطع دست و پای مخالفان
شهرام رفيع زاده

دادگستري استان سيستان و بلوچستان روز گذشته اعلام کرد حکم قطع دست راست و پاي چپ را در مورد پنج ‏متهم به محاربه اجرا کرده است. اتهامی که به مخالفان حکومت زده می شود


احضار گسترده دانشجویان به کمیته های انضباطی
به گزارش خبرنامه امیرکبیر فعالین دانشجویی در دانشگاه های مختلف در چند هفته گذشته به صورت گسترده به کمیته انضباطی احضار شدند و در هفته ای که گذشت این دانشجویان در آستانه امتحانات پایان ترم با احکام سنگین انضباطی، همچون محرومیت موقت از تحصیل، مواجه شدند.


daneshj_zendani.jpg
بسياری از دانشجويان بازداشت شده هنوز در زندان هستند
بازداشت کم سابقه ۴۰ فعال دانشجویی در تهران و شهرستان ها، حجم گسترده ای از اخبار رسانه ای را به خود اختصاص داد. خانواده ی دانشجویان که پس از بازداشت فرزندانشان به تمامی مکان های احتمالی نگهداری آنان مراجعه و با پاسخ مبهم مسئولان مواجه شده بودند، در دیداری با هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا که در آن زمان در ایران به سر می برد، نسبت به شرایط فرزندان خود اظهار نگرانی کرده و خواهان پاسخگویی مسئولان نسبت به وضعیت آنان شدند


rahele_zamani.jpg
سيزده نفر در ايران به دار آويخته شدند
سيزده نفر و ازجمله زنی به نام راحله به اتهام قتل همسرش، روز چهارشنبه در ايران به دار آويخته شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، راحله زمانی، بیست وهفت ساله، هنگامی که دريافته بود شوهرش به او خيانت کرده است، در فروردين ۱۸ فروردين ۸۴ وی را در منزل مسکونی ‌شان واقع در اسلامشهر به قتل رسانده بود


دستگیری های جمعی در اهواز
روز یکشنبه 30 دسامبر( 9 دی )۱۳۸۶ تعداد وسیعی از نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در اهواز به اجتماعاتی در مساجد حی غزنوی و خاتم النبیاء که بمناسبت هفتمین روزشهادت مهدی حیدری در مناطق فقر نشین شلینگ آباد (حی الثوره) و منطقه خشایار (حی بنی هاشم) برگزاذ شده بود هجوم برده و حد اقل 200 نفر را دستگیر نموده و آنها را با ماشین های نظامی و امنیتبی به نقطه نامعلومی بردند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org