logo_Committee


khoshunat_bar_zanan.jpg
۲۵ نوامبر روز منع خشونت علیه زنان

خشونت علیه زنان در ایران: ساختاری و روزمره
زندگی روزمره زنان ایران تحت تاثیر انواع مختلفی از خشونت است که بسیاری از مصادیق آن به دلیل عادی‌شدگی، به چشم نمی‌آید. ایدئولوژی مذهبی و نظام سیاسی استبدادی و مردسالار، در کنار عرفی که خشونت را تحمل و گاه تایید می‌کند، خشونت را به بخش جداناشدنی زندگی زنان تبدیل کرده است؛ خشونتی در ساختار و بافتار جامعه ایران


narges_mohammadi_09032021.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

نرگس محمدی را آزاد کنید
خانم محمدی در جریان مراسم یادبود برای ابراهیم کتابدار، از کشته شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، به شهادت همراهان با وجود مجاز بودن گردهمایی، هنگام بازداشت در کرج مورد ضرب و شتم مامورین امنیتی قرار گرفته است. در این مراسم فعالین مدنی و خانواده جانباختگان نیز حضور داشتند.


arman_abdolali2021.jpg
آرمان عبدالعالی، کودک-مجرم اعدام شد

سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و نهادهای حقوق بشری اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی را به شدت محکوم کردند.

آرمان عبدالعالی، کودک-مجرم زندان رجایی شهر کرج که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود اعدام شد. بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۳ آذر ماه، حکم اعدام آرمان عبدالعالی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.


narges_mohammadi2018b.jpg
نیروهای امنیتی نرگس محمدی را بازداشت کردند

ابلاغ حکم دو سال‌ونیم زندان و ۸۰ ضربه شلاق برای نرگس محمدی در سلول انفرادی

کانون مدافعان حقوق‌بشر در کانال تلگرام خود نوشته است نرگس محمدی که برای شرکت در مراسم یادبود ابراهیم کتابدار از جانباختگان اعتراضات آبان در کرج حاضر شده بود با ضرب و شتم از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده است. سکینه احمدی، مادر ابراهیم کتابدار بر اعمال خشونت ماموران امنیتی در هنگام بازداشت نرگس محمدی تاکید کرده است.


aban_tribunal1.jpg
«دادگاه بین المللی مردمی آبان» به کار خود پایان داد

«دادگاه بین‌المللی مردمی آبان» پس از پنج روز به کار خود در لندن خاتمه داده است؛ صدها نفر دیگر آماده شهادت دادن هستند

وین جرداش، رئیس هیات قضات “دادگاه مردمی آبان” در بیانیه نهایی این تریبونال گفت دادگاه تا زمان صدور حکم در “اوایل سال آینده” به جمع‌آوری اسناد و مدارک و ثبت شهادت شاهدان و کارشناسان ادامه می‌دهد.


aban_tribunal2.jpg
آغاز دادگاه بین المللی مردمی برای رسیدگی به اتهامات جمهوری اسلامی در کشتار آبان ۹۸
دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که سال گذشته به منظور تحقیق در مورد قتل و زخمی شدن هزاران بی‌گناه در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ تشکیل شد، از روز ۱۹ آبان ۱۴۰۰ استماع شهادت شاهدان عینی و محققان را آغاز خواهد کرد. این دادگاه بررسی خواهد کرد که آیا جرایم انجام شده توسط مقامات جمهوری اسلامی، از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی، رییس جمهور کنونی و رئیس وقت قوه قضائیه در ارتباط با اعتراضات آبان ۱۳۹۸ جنایت علیه بشریت بوده است یا خیر


film_weisse_filter1.jpg
نمایش فیلم شکنجه سفید ساخته نرگس محمدی در شهر وین
Komitee zur Verteidigung der Menschenrechte im Iran - Österreich
und Medical Professionals for Human Rights in Iran – Austria
laden zum Film von Narges Mohammadi, "Weiße Folter" ein!
Der Film wird von der ai-Medizinergruppe im Votiv Kino am Samstag den 06.11.2021, um 11:00 Uhr gezeigt.
Anschließend findet eine Podiumsdiskussion statt.


bahai_roushankouh_sari2021.jpg
مصادره زمین‌های شهروندان بهائی در روستای روشنکوه ساری

دادگاه تجدیدنظر یزد چهار شهروند بهائی به ۳۲ ماه حبس محکوم شدند

طی هفته اخیر زمین‌های شماری از شهروندان بهائی در روستای روشنکوه توسط ارگان‌های دولتی مصادره شد. به گزارش خبرگزاری هرانا، سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل در گفت و گو با هرانا ضمن ابراز تاسف از تصرف زمین‌های شماری از شهروندان تنها به دلیل اعتقادات دینی آنها افزود: «این افراد دهه‌هاست مالک این زمین‌ها هستند و بسیاری از آنها، افراد سالخورده هستند و تاسفناک است که زمین‌ یک زن سالمند ۹۰ ساله را در این سن مصادره کرده و جلوی چشمانش تخریب می‌کنند.»


madar_khahar_satar_beheshti.jpg
مادر و خواهر ستار بهشتی در نهمین سالگرد مرگ او بازداشت شدند

عفو بین‌الملل: گوهر عشقی و خانواده‌اش را آزاد کنید

فعالان و نهادهای حقوق بشر گزارش کرده‌اند که گوهر عشقی و سحر بهشتی مادر و خواهر ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس کشته شده در زندان اوین، چهارشنبه شب ۱۲ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.
بنیاد ستار بهشتی هم در صفحه اینستاگرامش این خبر را تایید کرده و گفته آنها چهارشنبه شب ساعت ۱۰ و ۲۰ دقیقه ۱۲ آبان بازداشت شده‌اند.


bazdasht_vakilan2021.jpg
جلسه دادگاه وکلا و فعالین مدنی بازداشتی برگزار شد
جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مهدی محمودیان و مریم افرافراز فعالین مدنی و آرش کیخسروی، مصطفی نیلی و محمدرضا فقیهی وکلای دادگستری، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.
به گزارش هرانا، این جلسه دادگاه حدود سه ساعت به طول انجامید و با حضور آرش کیخسروی، محمدرضا فقیهی و مریم افرافراز برگزار شد. همچنین مهدی محمودیان و مصطفی نیلی به علت امتناع از پوشیدن لباس زندان، در جلسه حاضر نشدند. ادامه رسیدگی به اتهامات این وکلا و فعالین مدنی به جلسات بعد موکول شد.


javid_rahman.jpg
جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران:

تداوم نقض حقوق بشر در ایران؛ ناقضان حقوق بشر در مناصب بالای سیاسی
جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، از ادامه نقض حقوق بشر در ایران خبر داد و وضعیت اعدام در این کشور را "وخیم" خواند.
آقای رحمان روز دوشنبه ۲۵ اکتبر در جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران صحبت می‌کرد. وی در این جلسه که بصورت مجازی برگزار می‌شد، گفت سال گذشته حدود دویست مورد اعدام در ایران انجام شده است.


ali_goushe.jpg
در سوگ دکتر علی گوشه
دکتر علی گوشه صفحه درخشانی از کتاب پرافتخار نهضت ملی ایران و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در خارج از کشور بود
به خانواده محترم دکتر گوشه و هموطنان آزادیخواه درگذشت این مرد بزرگ، پزشک متعهد و آزادیخواه را از صمیم قلب تسلیت میگوییم.


edam_no1.jpg
روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام؛ طناب هنوز دور گردن متهمان است
روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام در حالی فرارسیده که در چند سال‌ گذشته در ایران واکنش و اعتراض‌ها به این مجازات بیش از پیش فراگیر شده است. در این کشور اما همچنان نه تنها شمار زیادی در انتظار اجرای حکم اعدام‌اند بلکه صدور این مجازات همچنان تهدیدی علیه متهمان است.


kanoon_logo3.jpg
بیانیه اعتراضی کانون مدافعان حقوق بشر:

به آزار و اذیت زندانیان سیاسی پایان دهید
کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای خطاب به مسئولین قضائی و روسای زندان‌ها نسبت به نقض گسترده حقوق زندانیان سیاسی در بند اعتراض کرد. در این بیانیه با اشاره به وضعیت خالد پیرزاده، نصرالله لشنی، سهیلا حجاب و محمد نجفی زندانیان سیاسی در بند، نسبت به نقض آشکار حقوق بشر آنها هشدار داده است.


shahin_naseri.jpg
قوه قضاییه ایران «مرگ» شاهین ناصری، شاهد شکنجه نوید افکاری در زندان را تایید کرد
دو روز بعد از انتشار خبر «مرگ مشکوک» شاهین ناصری در زندان، قوه قضاییه ایران مرگ او را تایید کرده و در اطلاعیه‌ای اعلام کرده او به بهداری زندان مراجعه کرده و «بعد از ۴۵ دقیقه» درگذشته است
از شاهین ناصری به عنوان شاهد شکنجه نوید افکاری یاد می‌شود که با وجود فشارهای امنیتی شهادت داده بود نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی «برای اعتراف اجباری به قتل، وحشیانه شکنجه شده است.»


ai_iran_koshtan_da_zendan2021.jpg
سازمان عفو بین‌الملل:

ثبت ۷۲ مورد مرگ حین بازداشت در ایران در ده سال

بی‌عقوبت ماندن یک دهه مرگ در حین بازداشت؛ استمرار مصونیت سازمانیافته مرتکبان شکنجه از مجازات

سازمان عفو بین‌الملل در پی اخبار روز گذشته در مورد یک مرگ مشکوک دیگر در حین بازداشت گفت مقامات ایران از مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی در مورد مرگ در حین بازداشت دست کم ۷۲ نفر از ژانویه ۲۰۱۰ سر باز زده‌اند و این عدم پاسخ‌گویی در حالی ادامه یافته که بر اساس گزارش‌های قابل اعتنا، مرگ‌ این افراد ناشی از شکنجه یا سایر بدرفتاری‌ها یا استفاده مرگبار از سلاح گرم و گاز اشک‌آور توسط مقامات بوده است.


antonio_guterres.jpg
آنتونیو گوترش: وضعیت حقوق بشر در ایران بسیار نگران‌کننده است
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش به مجمع عمومی، نقض حقوق بشر در ایران را بسیار نگران کننده خوانده است. سازمان ملل متحد گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران را در ۱۹ صفحه منتشر کرده است.


khavaran08.jpg
نامه ۲۵ برنده جایزه نوبل به دبیرکل سازمان ملل:

لزوم تشکیل کمیسیون تحقیق درباره کشتار ۶۷ در ایران
۲۵ برنده جایزه نوبل در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل بر «ضرورت تشکیل کمیسیون بین‌المللی تحقیق توسط سازمان ملل متحد برای بررسی جنایت عظیم کشتار» تابستان ۶۷ تأکید کردند.
به گزارش رادیو فردا، در این نامه خطاب به آنتونیو گوترش آمده است که بر اساس فتوای آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، «۳۰ هزار زندانی سیاسی طی چند هفته پس از بازجویی دو یا سه دقیقه‌ای توسط کمیته موسوم به مرگ اعدام شدند».


heidar_qorbani.jpg
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواستار لغو حکم اعدام حیدر قربانی شدند
۹تن از کارشناسان مستقل حقوق بشر در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی جدی از روند محاکمه ناعادلانه و تحت شکنجه قرار گرفتن حیدر قربانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان سنندج، از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند حکم اعدام این زندانی سیاسی را فورا لغو کنند.
این کارشناسان همچنین خواستار رسیدگی قضایی مجدد به پرونده قربانی، مطابق با تعهدات بین المللی دولت ایران شده‌اند.


narges_mohammadi_poster_wien.jpg
نصب تصویر«نرگس محمدی»، فعال حقوق بشر در یکی از اتوبان‌های شهر وین
روز چهارشنبه اول سپتامبر تصویری بزرگ از «نرگس محمدی»، فعال حقوق بشر به ابتکار «گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش» و «جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش» در یکی از اتوبان‌های شهر وین نصب شده است.


dadgah_hamid_nouri2021a.jpg
پایان هفته سوم دادگاه حمید نوری: شهادت از روزهای کشتار ادامه یافت
محاکمه حمید نوری با نام مستعار حمید عباسی، دادیار سابق قوه قضائیه و شکنجه‌گر زندان گوهردشت در دهه شصت، به دلیل دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت و مشخصاً تابستان ۱۳۶۷ سه‌شنبه ۱۹ مرداد / ۱۰ اوت آغاز شد. این اولین بار است که طی بیش از سه دهه پس از کشتار جمعی زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، یکی از متهمان به دست داشتن در این جنایت در دادگاه محاکمه می‌شود


sarkoub_bahaian2021.jpg
موج جدیدی از مصادره املاک بهائیان ایران

املاک بهائیان ایران در خطر مصادره: جامعۀ جهانی بهائی خواستار حمایت بین‌المللی گشت

با اقدام مقامات حکومت ایران برای توقیف زمین‌هائی در استان سمنان متعلق به شش بهائی، موج جدیدی از خفقان اقتصادی علیه بهائیان ایران شروع شده است. در چهار دهۀ گذشته توقیف دارایی‌ها و املاک، یکی از روش‌های سرکوب بهائیان ایران به دلیل اعتقاداتشان بوده است.


kanoon_logo3.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر:

بگذارید نهادهای مدنی از زندان‌ها بازدید کنند
در پی انتشار تصاویری هولناک از وضع زندان اوین و رفتار غیرانسانی زندانبانان با زندانیان، کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای خواستار «فراهم‌شدن امکان بازدید از زندان‌های ایران و صحبت با زندانیان و خانواده آنان» توسط نهادهای حقوق بشری و مدنی شد.


bazdasht_vakilan2021.jpg
یورش نیروهای امنیتی به خانه وکلای بازداشتی

یورش نیروهای امنیتی به خانه وکلای بازداشتی و تفتیش و ضبط وسایل شخصی و مقدمات پرونده‌سازی

با گذشت ده روز از بازداشت دسته‌جمعی گروهی از وکلا و کنشگران مدنی و تداوم حبس سه تن از وکلا و دو تن از فعالان مدنی، اعمال فشارهای امنیتی بر خانواده برخی از این کنشگران مدنی ابعاد جدیدی به خود گرفته است؛ روز چهارشنبه سوم شهریورماه خبرهایی مبنی بر یورش نیروهای امنیتی به خانه دو تن از وکلای بازداشت شده منتشر شد. به گفته سعید خلیلی، وکیل دادگستری، ماموران امنیتی به خانه محمدرضا فقیهی، یکی از وکلای بازداشت شده، یورش بردند و اقدام به تفتیش منزل و ضبط لوازم الکتریکی و ارتباطی کردند.


zendan_hackerangriff2021.jpg
این نوک کوه یخ فراگیری شکنجه در ایران است

انتشار ویدئوهایی از نحوهٔ برخورد زندانبانان با زندانیان در ایران

عفو بین‌الملل خواستار بازرسی مستقل از زندان‌های ایران شد

اطلاعات سرورهای زندان اوین توسط گروهی به نام عدالت علی هک شد. در واکنش، رئیس سازمان زندان‌ها از زندانبان‌ها عذرخواهی کرد و سازمان عفو بین‌الملل خواستار دسترسی گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل به زندان‌های ایران شد. عفو بین‌الملل می‌گوید این اطلاعات جدید تنها کوه یخ اپیدمی شکنجه در ایران است.


vahid_afkari.jpg
حکم ۲۵ سال زندان وحید افکاری «تایید شد»

تناقضات و ادعاهای خلاف واقع در رای دادگاه برادران افکاری

سعید دهقان، وکیل خانواده افکاری، که یک فرزند آنها (نوید) اعدام شده و دو برادر دیگرش در زندان هستند، اعلام کرده است که دیوان عالی کشور با رد درخواست اعاده دادرسی از پرونده وحید افکاری، حکم ۲۵ سال زندان وی را تایید کرده است.


javid_rahman.jpg
گزارش جدید جاوید رحمان:

وضعیت حقوق بشر در ایران وخیم‌تر شده است
صدور و اجرای احکام اعدام، وضعیت بحرانی شیوع کرونا در کشور، عدم پاسخگویی مقامات حکومتی ایران در خصوص نقض حقوق بشر و بازداشت شهروندان دوتابعیتی، محورهای اصلی گزارش اخیر جاوید رحمان را تشکیل می‌دهند.


kanoon_logo3.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر در نامه به سازمان ملل متحد:

پاسخگو کردن حکومت و واکسیناسیون مردم ایران
کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به «تیالنگ موفوکنگ» گزارشگر ویژه حق سلامت جسمی و روانی سازمان ملل متحد، ضمن شرح شرایط اسفناک شیوع بیماری در ایران، «قتل‌های صورت گرفته بر اثر کرونا» در کشور را فاجعه خواند.


bazdasht_vakilan2021.jpg
بازداشت ۷ وکیل دادگستری و فعال مدنی؛ تداوم نگهداری پنج تن در بازداشت
۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۰: روز شنبه ۲۳ مرداد ماه، ماموران امنیتی ۷ تن از وکلای دادگستری و فعالان مدنی که قصد تنظیم شکایتی علیه ستاد کرونا و شخص اول مملکت را داشتند در دفتر انجمن حمایت از حقوق شهروندی تهران بازداشت کردند. دو تن از ایشان، ساعاتی پس از بازداشت آزاد شدند و ۵ تن دیگر همچنان در بازداشت هستند.


kanoon2.jpg
بیانیه اعتراضی کانون مدافعان حقوق بشر:

فاجعه رئیسی و بی‌توجهی اتحادیه اروپا
کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای به ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی و نیز حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف ریاست جمهوری او اعتراض کرد. در این بیانیه تاکید شده که رئیسی «یکی از ناقضان جدی حقوق بشر در طول ۴۲ سال حکومت جمهوری اسلامی و دخیل در کشتار بی‌رحمانه سال ۶۷» بوده و «از طریق یک انتخابات غیرسالم و نامنصفانه و مهندسی‌شده به این منصب دست یافته است.»


farakhan_demo_ai-kd_hrmed06082021.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

فراخوان تظاهرات

همدوش و همراه با مردم میهنمان به ویژه شهروندان شجاع خوزستانی علیه، فساد، اختناق، سرکوب و کشتار

Ort: Platz der Menschenrechte
1070 Wien, Mariahilferstraße 1

Zeit:Freitag, 6.08.2021, 16:00


social_medi_iran2021.jpg
عزم جزم حاکمیت برای سرکوب کاربران فضای مجازی

طرح “صیانت از حقوق کاربران” یا حذف مردم ایران از دهکده جهانی؟

طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» به باور بسیاری باعث هرچه محدودتر شدن دسترسی فضای مجازی برای کاربران اینترنت در ایران است. هرچند که از مدت‌ها قبل زمزمه‌های رفتن این طرح به صحن مجلس شنیده شده بود اما هم‌زمانی تصویب این طرح با گسترده شدن اعتراضات مردمی در ایران، نشان از عزم جزمِ حاکمیت برای سرکوب اطلاع‌رسانی و نشر اخبار اعتراضات مردمی دارد.


unhcr.jpg
هفتاد سال کنوانسیون ژنو؛ سالگردی با روبان سیاه
آیا کشورهای عضو کنوانسیون از حقوق پناهجویان صیانت می‌کنند؟ کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می‌گوید امضاکنندگان از تعهدات خود شانه خالی می‌کنند. دیپورت متقاضیان به کشورهای مبدا شتابی نگران‌کننده یافته است.


hamid_noori2021.jpg
صدور کیفرخواست علیه حمید نوری به اتهام شرکت درکشتار ۶۷
دادستانی سوئد کیفرخواست حمید نوری متهم به مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ را صادر کرد. حمید نوری ۱۸ آبان ۱۳۹۸ (نهم نوامبر ۲۰۱۹) به ظن دخالت در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷، به محض ورود به فرودگاه استکهلم بازداشت شد.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

بیانیه در پشتیبانی از اعتراضات مردم خوزستان

kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

بیادیه: در محکوم کردن پروژه ربودن خانم مسیح علی‌نژاد روزنامه نگار ایرانی

kanoon2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر

نامه به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره اعتراضات خوزستان
در پی اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان خوزستان، کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن اعلام نگرانی از برخوردهای صورت گرفته با معترضان، درخواست کرد تا این نهاد بین‌المللی از تمامی امکانات و ظرفیت‌های خود برای جلوگیری از تداوم سرکوبها استفاده کند.


bakhtaiari_pouya_manuchehr.jpg
حکم سه سال و نیم زندان برای پدر دادخواه پویا بختیاری
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸، که از ۷۵ روز قبل بازداشت شده است، از سوی دادگاه انقلاب به سه سال و نیم زندان، دو سال و نیم تبعید و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.


masih_alinejad.jpg
پلیس فدرال آمریکا طرح ربایش مسیح علی‌نژاد را خنثی کرد

برخورد حکومت با مخالفان هم‌چنان ترور و آدم‌ربایی است

دادگستری آمریکا علیه چهار مامور اطلاعاتی جمهوری اسلامی به ظن تلاش برای آدم‌ربایی کیفرخواست صادر کرده است. تیم ماموران قصد داشته‌ مسیح‌ علی‌نژاد را از خانه‌اش در بروکلین ربوده و به ونزوئلا ببرد. تهران این اتهام را رد کرد.


edam_nojavanan.jpg
عفو بين‌الملل

اجرای حکم اعدام بهاالدین قاسم‌زاده را متوقف کنید

اعدام قریب‌الوقوع بهاالدین قاسم‌زاده را که در هنگام وقوع جرم ۱۵ ساله بوده و شکنجه شده متوقف کنید

مقامات ایران باید فورا اعدام بهاالدین قاسم‌زاده را که در زمان وقوع جرم تنها ۱۵ سال سن داشته متوقف کنند. مقامات ایران برنامه‌ریزی کرده‌اند که حکم اعدام او را فردا صبح (یکشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۰) در زندان ارومیه به اجرا بگذارند.


eskoda_kanoon_vokala2.jpg
کانون‌های وکلا آئین‌نامه جدید وکالت را اجرا نمی‌کنند
اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در باره آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری که اخیرا به تصویب ابراهیم رییسی رییس وقت قوه قضاییه رسید، صادر کرد. اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری می‌گوید آیین‌نامه اجرایی مصوب رئیس وقت قوه قضاییه، در تعارض با استقلال کانون‌های وکلای دادگستری و ناقض حقوق مردم است و بنابراین آن را اجرا نخواهد کرد.


lahidji689.jpg
عبدالکریم لاهیجی:‌ تشکیل کمیسیون تحقیق برای رسیدگی به کشتار ۶۷ در صلاحیت شورای حقوق بشر است

گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار تحقیقات مستقل درباره "نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های ۶۷ شد"

به گفته رئیس افتخاری فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشر، امکان تشکیل کمیسیون تحقیق در ساختار شورای حقوق بشر وجود دارد و در صلاحیت این شوراست که به موضوع رسیدگی کند اما اینکه اراده سیاسی لازم از سوی رئیس شورا و کشورهای عضو وجود داشته باشد یا نه، بحث دیگری‌ست.


ai_raeisi_jenayat.jpg
بیانیه ی سازمان عفو بین الملل: رئیسی باید برای جنایت علیه بشریت تحت تعقیب قرار بگیرد
سازمان عفو بین‌الملل امروز با انتشار یک بیانیه گفت اینکه ابراهیم رئیسی به جای قرار گرفتن تحت تحقیقات کیفری به خاطر جرائم بین‌المللی، در منصب ریاست جمهوری قرار گرفته است، نمودی فجیع از قصور جامعه بین‌المللی در رسیدگی به بحران مصونیت ساختاری در ایران است.


ai_logo2.jpg
عفو بین‌الملل: ادامه حبس برادران افکاری، مصداق «بازداشت بی‌ضابطه» است
سازمان عفو بین‌الملل با تأکید بر اینکه برادران افکاری در مرحله تحقیقات و برگزاری دادگاه‌ها با نقض گسترده حقوق خود مواجه شده‌اند، اعلام کرده آنها قربانی یک «بی‌عدالتی عظیم» شده‌اند.


antonio_guterres.jpg
گزارش دبیر کل سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران
گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد به چهل و هفتمین مجمع عمومی این سازمان در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران (محدوده زمانی ۱ جون تا ۱۷ مارس ۲۰۲۱) منتشر شد. در این گزارش آمده است که شهروندان معترض، مدافعان حقوق بشر، وکلا و … در معرض تهدید، بازداشت خودسرانه و برخورد قضایی از جمله حبس های طولانی مدت و همچنین مجازات اعدام قرار دارند. همچنین عدم ایجاد سازوکاری مطابق با قوانین بین المللی برای پاسخگویی و جبران تخلفات انجام شده در خصوص اعتراضات آبان ۹۸ امری کاملا مشهود است.


sasan_niknafs.jpeg
ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی
در اثر بیماری و «عدم رسیدگی» درگذشت
سازمان‌های حقوق بشری مقام‌های جمهوری اسلامی و در راس آن رئیس قوه قضاییه و علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را مسئول مرگ‌ زندانیانی نظیر ساسان نیک نفس، فعال مدنی می‌دانند. او به شدت بیمار بود و شرایط تحمل زندان را نداشت.


ai_habib_vahid_afkari.jpg
فراخوان اقدام فوری عفو بین‌الملل برای برادران افکاری
عفو بين‌الملل از طرفداران حقوق بشر خواسته است:
اقدام شما موثر است؛ به زبان و قلم خودتان یا با استفاده از متن پیشنهادی عفو بین‌الملل به مقامات ایران نامه بنویسید و از آن‌ها بخواهید که؛
- وحید افکاری و حبیب افکاری را آزاد کنند زیرا حبس آن‌ها از نظر قوانین بین‌المللی مصداق «بازداشت بی‌ضابطه» است،.


nasrin_sotoude_kanoone_vokala.jpeg
تداوم برخوردهای امنیتی با وکلای مستقل در ایران
اصرار مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران در برخورد با وکلای مستقل در راستای فشارهای امنیتی سیستماتیک در قوه قضاییه علیه وکلای مستقل است؛ چندی پیش بود که گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح «تحقیق و تفحص از مراجع صدور پروانه وکالت دادگستری» را امضاء کردند که به زعم بسیاری، شگردی جدید برای اعمال فشار بر استقلال وکلا و محدود کردن اختیارات کانون وکلای ایران است.


narges_mohammadi2018b.jpg
حکم جدید قوه قضائیه ایران: نرگس محمدی به ۳۰ ماه حبس و ۸۰ ضربه شلاق محکوم شد

نرگس محمدی: سرپیچی می‌کنم

مجتمع قضایی قدس تهران حکم تازه‌ای علیه نایب‌رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران صادر کرده است. اتهاماتی که به نرگس محمدی وارد شده در رابطه با پرونده‌ای است که در دوران حبس برای او گشوده شده بود.


younesi_moradi2020.jpg
استادان دانشگاه شریف خواهان آزادی امیر حسین مرادی و علی یونسی شدند

علی یونسی همچنان در بند امنیتی نگهداری می‌شود

۱۷۸ نفر از استادان دانشگاه صنعتی شریف در تهران با انتشار نامه سرگشاده‌ای خواهان آزادی امیر حسین مرادی و علی یونسی، دو دانشجوی این دانشگاه شده‌اند که بیش از یک سال است با اتهامات امنیتی در بازداشت به سر می‌برند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org