logo_Committee


ai_stop_excution.jpeg
گزارش سالانه‌ی سازمان عفو بین الملل:

احکام مرگ و اعدام ها در سال ۲۰۲۱
بر اساس یافته‌های عفو بین‌الملل، حداقل ۵۷۹ نفر در ۱۸ کشور در سال گذشته اعدام شده‌اند که نشان از افزایش ۲۰ درصدی نسبت به رقم ثبت‌شده در سال ۲۰۲۰ دارد. جمهور‌ی اسلامی ایران با رساندن تعداد اعدام شدگان به حداقل ۳۱۴ نفر مسئول اصلی این افزایش است


kanoon_logo3.jpg
بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر:

به پرونده‌سازی‌های پوچ و بی‌اساس خاتمه دهید
کانون مدافعان حقوق بشر اعلام می‌کند در هیچ‌ یک از قوانین جاری “ارتباط گیری” نه با شهروندان خارجی و نه با سندیکاها و اتحادیه‌های صنفی و کارگری جرم نیست. سلب آزادی‌های اساسی ملت با طرح چنین اتهامات ناروا و غیرقانونی، مصداق بارز سوء‌استفاده از قدرت وقابل پیگرد کیفری است و آمرین و عاملان چنین بازداشتی باید پاسخگوی اعمال خود باشند.


film_mostanad_sazan_zendan2022.jpg
سینماگران ایرانی خواستار آزادی مستندسازان شدند
شماری از سینماگران و فعالان فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار آزادی مستندسازان بازداشت شده در روزهای گذشته شدند. امضاکنندگان بیانیه می‌گویند این گونه عملکرد نهادهای امنیتی، آشکارا به زیان امنیت ملی و در تضاد با آزادی بیان و حقوق ملت، مصرح در قانون اساسی است


poster_demo_wien_stop-exec_jalali.jpeg
گردهمایی در اعتراض به حکم اعدام احمدرضا جلالی و حمایت از اعتصاب غذای فرهاد میثمی

محل و زمان گردهمایی: شهر وین مرکز شهر
آدرس: Wiener Pestsäule, Graben 28, 1010 Wien
زمان: یکشنبه ۱۵ مه، ساعت ۱۷ تا ۱۹


farhad_meisami.jpg
فرهاد میثمی: تا توقف اجرای حکم اعدام جلالی اعتصاب غذا می‌کنم
فرهاد میثمی که از چهار روز پیش در اعتراض به خبر اعدام احمدرضا جلالی دست به اعتصاب خشک زده است دومین نامه خود را در این رابطه منتشر و نسبت به تبعات اعدام او هشدار داده است.


ahmadreza_jalali2.jpg
سازمان حقوق بشر ایران

جامعه جهانی جلوی اعدام احمدرضا جلالی را بگیرد
رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که حکم اعدام احمدرضا جلالی، پزشک و محقق ایرانی-سوئدی تا پایان ماه اردیبهشت یعنی حداکثر تا دو هفته دیگر اجرا خواهد شد. این اقدام که بنا بر گزارش این رسانه‌ها واکنشی به محاکمه یک مقام ایرانی به نام حمید نوری در سوئد به اتهام جنایت جنگی است، نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی از مجازات اعدام به عنوان ابزار باج‌گیری و فشار بر کشورهای خارجی استفاده می‌کند.


dadgah_hamid_nouri.jpg
دادگاه حمید نوری پایان یافت؛ «وی تا زمان اعلام رای دادگاه در بازداشت خواهد ماند»
نودوسومین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به دست داشتن در اعدام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در سال ۶۷، در دادگاه استکهلم برگزار شد. در این جلسه وکلای مدافع متهم و خود او“آخرین دفاع” خود را ارائه دادند. با اعلام قاضی رأی دادگاه ۱۴ ژوییه/۲۳ تیر اعلام خواهد شد.


press_freedom_index2022.jpeg
روز جهانی آزادی مطبوعات؛ ایران در قعر جدول
سازمان گزارشگران بدون مرز در روز جهانی آزادی مطبوعات رده‌بندی آزادی رسانه‌ها در سراسر جهان را منتشر کرد. این جدول که نتیجه بررسی وضعیت آزادی مطبوعات در ۱۸۰ کشور جهان است، نشان می‌دهد که چگونه درگیری‌های خشونت‌بار و نیز سرکوب دولتی جلوی کار روزنامه‌نگاران را می‌گیرد. جایگاه سوم از آخر جدول به ایران اختصاص دارد؛ رده ۱۷۸ از میان ۱۸۰ کشور. سال گذشته ایران در رده ششم از آخر جدول قرار داشت.


bazdasht_4_moallem_1may2022.jpg
بازداشت چهارتن از اعضای کانون صنفی معلمان
امروز صبح چندین نفر از اعضای کانون صنفی معلمان و فعالین صنفی حقوق معلمان در ایران بازداشت شدند. رسول بداقی، محمد حبیبی، علی‌اکبر باغانی، جعفر ابراهیمی و … افرادی هستند که براساس اخبار منتشر شده امروز صبح بازداشت شدند.


hamid_noori2021.jpg
دادستانی سوئد برای حمید نوری درخواست مجازات حبس ابد کرد
دادستان‌های پرونده حمید نوری، متهم به دست داشتن در کشتار و اعدام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در سال ۶۷، در ارائه نهایی کیفرخواست خود از دادگاه تقاضای صدور حکم حبس ابد برای متهم کردند.


edam_no1.jpg
دو سازمان حقوق بشری ایرانی و فرانسوی

افزایش دو برابری اعدام‌ها در دروه ابراهیم رئیسی
دو سازمان حقوق بشری ایرانی و فرانسوی روز پنج‌شنبه از افزایش صد درصدی اجرای حکم اعدام در ایران پس از تازه‌ترین انتخابات ریاست‌ جمهوری که ابراهیم رئیسی پیروز آن اعلام شد خبر دادند. سازمان حقوق بشر ایران و سازمان فرانسوی «با هم علیه مجازات اعدام» در گزارش سالانه خود از اعدام در ایران مربوط به سال ۲۰۲۱ میلادی که روز پنج‌شنبه، هشتم اردیبهشت‌ماه، منتشر شد این خبر را اعلام کرده‌اند.


rsf_ruzname_negaran_iran2022.jpg
گزارش‌گران بدون مرز

درخواست اقدام فوری برای نجات روزنامه‌نگاران زندانی

گزارش‌گران بدون مرز از سازمان ملل خواهان اقدام فوری برای نجات سلامت روزنامه‌نگاران زندانی است

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) بار دیگر نگرانی عمیق خود را از وضعیت سلامت روزنامه‌نگاران زندانی در ایران که بیمار و از حق درمان محروم شده‌اند، اعلام می‌کند. ما از گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران می خواهیم با اقدامی فوری مقام‌های جمهوری اسلامی را به رعایت الزامات حقوق بین‌اللملی ناظر بر رفتار با زندانیان وادار کند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ايران- وين
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران- وين

امتناع در ارائه خدمات پزشکی و محرومیت از مراقبت های بهداشتی در زندان های ایران
ما مسؤلیت حفاظت از جان انسان ها در زندان را مستقیما متوجه حکومت و دستگاه قضائی آن میدانیم و از جوامع پزشکی در ایران و جهان و حامیان حقوق بشر می خواهیم که نگرا نی خود را در مورد این اقدامات وحشتناک ابراز داشته و از پزشکا نی که بطور مستقیم با زندانیان در ایران در رابطه هستند، تقاضا داریم که اصول اخلاق پزشکی را در جهت محافظت از جان زندانیان رعایت کرده و در اعتراض به این موارد، شرایط موجود را به چالش بگیرند.


younesi_moradi2020.jpg
صدور حکم ۱۶ سال زندان برای علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی زندانی
علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف که از سال ۱۳۹۸ در بازداشت به‌سر می‌برند، در دادگاه بدوی هر یک به ۱۶ سال زندان محکوم شدند. سازمان حقوق بشر ایران ضمن محکوم کردن این حکم ناعادلانه، خواستار رفع اتهام و آزادی این دو دانشجو شد.


khoshunat_alahe_zanan_logo.jpg
ترویج خشونت از منابر و مراجع حکومتی را متوقف کنید

هشدار جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حقوق بشری به حاکمیت درباره رفتار و گفتار طالبانی

ما امضاکنندگان این بیانیه به حکومت هشدار میدهیم وضع بحرانی کنونی را دریابد و نجابت ملت را حمل بر رضایت یا انفعال نکند و با تمکین به حاکمیت قانون و حق حاکمیت ملی، بیش از این خشونت ساختاری و افسار گسیخته را بر مردم تحمیل نکند.


evin200414.jpg
نامه سرگشاده دهها زندانی سیاسی سابق و کنونی و خانواده‌های آنها

درخواست دوباره برای لغو مصوبه شورای امنیت ملی
ده‌ها تن از زندانیان سیاسی پیشین و کنونی و خانواده‌های آنان در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، ریاست شورای عالی امنیت ملی و غلمحسین محسنی اژه‌ای ریاست قوه قضائیه، برای دومین بار خواستار «توقف سیطره نهادهای امنیتی بر دستگاه قضایی» شدند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ايران- وين
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران- وين

جهان علم باید از محققان ایرانی در زندان دفاع کند
محققان ایرا نی بیش از پیش در معرض خطر هستن. دولت ها خواهان سکوت دیپلماتیک میباشند. اما تحقیقات و تجربیات جدید نشان می دهد که کمپین های عمومی در اینمورد اهمیت بسیار دارند. ماه گذشته برای یک دوره بسیار کوتاه، به نظر می رسید که آقای مراد طاهباز، یکی از بنیانگذاران خیریه حفاظت از بنیاد میراث حیات وحش پارسیان در تهران، پس از چهار سال زندانی بودن در ایران آزاد شده و به خانه برگردد.


rasoulbodaghi.jpg
رسول بداقی، عضو کانون صنفی فرهنگیان به ۵ سال حبس محکوم شد
دادگاه انقلاب تهران رسول بداقی، عضو کانون صنفی فرهنگیان اسلام‌شهر را به ۵ سال حبس،‌ ممنوعیت خروج از کشور و منع اقامت در استان تهران و استان‌های هم‌جوار برای دو سال محکوم کرده است.


salehi_mehdi2022.jpg
مرگ مشکوک مهدی صالحی در زندان دستگرد اصفهان

سازمان حقوق بشر ایران خواستار تشکیل هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی شد

مهدی صالحی قلعه‌شاهرخی، از بازداشت‌شدگان دی ماه ۹۶ که به اعدام محکوم شده بود، در زندان دستگرد اصفهان به‌طرز مشکوکی جان خود را از دست داد. سازمان حقوق بشر ایران ضمن تاکید بر اینکه قتل‌های فراقضایی در طی سال‌های اخیر به یکی از شیوه‌های مرسوم و کم‌هزینه حکومت برای حذف فیزیکی زندانیان مخالف حکومت تبدیل شده، خواهان تشکیل هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی و پاسخگویی مسئولان شد.


narges-moh_alie_motalebzade.jpg
بازداشت نرگس محمدی و عالیه مطلب‌زاده با هجوم نیروهای امنیتی و انتقال آنها به زندان

بیانیه اعتراضی نرگس محمدی و عالیه مطلب‌زاده

نیروهای امنیتی صبح امروز به منزل نرگس محمدی یورش بردند و این فعال حقوق بشر را همراه با عالیه مطلب‌زاده بازداشت کردند. این در حالی است که آنها خود پیش‌تر اعلام کرده بودند امروز به زندان باز می‌گردند.


ai_iran.jpg
عفو بین‌الملل - بیانیه مطبوعاتی

مرگ در پی محر.میت از مراقبت های پزشکی در زندان‌های ایران
عفو بین‌الملل به منظور جلوگیری از مرگ‌های قابل اجتناب بیشتر ‏در نتیجه‌ی محرومیت از مراقبت‌های پزشکی حیاتی، از مقامات ‏ایران می‌خواهد که تا زمان اعمال اصلاحات ساختاری در بهداری‌های ‏زندان، هم در قانون و هم در عمل الزام کنند که زندانیانی که ‏شرایط اورژانسی دارند فورا به مراکز درمانی خارج از زندان ‏اعزام شوند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ايران- وين
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران- وين

نامه سرگشاده به مسئولان فیفا در رابطه با ممانعت از حضور زنان به مسابقات فوتبال در مشهد
ما این سیاست تبعیض جنسیتی و یا به تعبیر بهتر آپارتاید جنسیتی را که طی ده ها سال در کشور ایران و افغانستان (بعد از به قدرت گرفتن دوباره طالبان) بعنوان تنها کشور ها یی که بانوان اجازه ورود به استادیم های ورز شی را ندارند، شدید ا محکوم کرده و از فیفا اکیدأ درخواست داریم؛ طبق اساسنامه و آییینامه های انضباطی مثبوت، ایران را وادار به تعهدات خود کند


zanan_varzeshgah2022.jpg
از اسپری فلفل تا تکذیب فروش بلیت؛ ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه
روز سه شنبه علیرغم فروش بلیت به زنان علاقه‌مند به تماشای دیدار تیم ملی فوتبال مردان ایران و لبنان در مشهد از ورود آنان به ورزشگاه جلوگیری شد. همزمان به منظور پراکنده کردن زنان تجمع کننده پشت درهای ورزشگاه از اسپری فلفل استفاده شد.


zanan_honarpishe_iran.jpg
بیانیه زنان سینماگر ایران در اعتراض به خشونت

ترانه علیدوستی: صدای اعتراض‌ها به آزار جنسی زنان در سینمای ایران به جایی نمی‌رسد

جمع قابل توجهی از زنان سینماگر ایرانی در اعتراض به خشونت و آزارگری و اعمال قدرت بر زنان در محیط سینما بیانیه صادر کردند و تشکیل کمیته‌ای مستقل در خانه سینما برای رسیدگی به این روایت‌ها را خواستار شدند.


javid_rahman.jpg
ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران تمدید شد
با رای مثبت ۱۹ کشور از ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل، ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، برای یک‌ سال دیگر تمدید شد.


ai_logo2.jpg
گزارش عفو بین‌الملل از سال ۲۰۲۱:

ادامه سرکوب، شکنجه و نقض حقوق بشر در ایران
سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید در سال ۲۰۲۱ هزاران نفر در ایران «برخلاف ضوابط قانونی» بازداشت و بازجویی شده و نیروهای امنیتی از «قوه قهریه مرگبار» و گلوله‌ ساچمه‌ای برای سرکوب اعتراضات استفاده کرده‌اند.


javid_rahman.jpg
انتقاد جاوید رحمان از نقض فاحش حقوق بشر در ایران
جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، روز پنجشنبه ۲۶اسفندماه در سخنرانی خود در شورای حقوق بشر در ژنو که از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد، مقام‌های جمهوری اسلامی را به ادامه نقض گسترده حقوق بشر متهم کرد.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ايران- وين
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران- وين

جنگ غیرقانونی و ناقض حقوق بشر از سوی ارتش روسیه در اوکراین را شدیدأ تقبیح میکنیم
ما، جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران -اتریش همراه با گروه پزشکان وکادر پزشگی ایرانیان مدافع حقوق بشر، این جنایت جنگی هولناک را محکوم میکنیم و از ارتش متجاوز روسیه و فرمانده شان ولادیمیر پوتین، می خواهیم که بلافاصله به اشغال، خونریزی و نقض حقوق بشر در کشور مستقل اوکراین پایان دهند.


nasrin_sotoudeh4.jpg
نامه نسرین ستوده به دبیر کل محترم سازمان ملل متحد

صلح جهانی بدون ایستادگی در مقابل تجاوزنظامی روسیه و حمایت از اوکراین بی‌معناست
من نیز مثل میلیون‌ها انسان در سراسر جهان از این تجاوز گستاخانه وحشت زده‌ام و در همبستگی با مردم اوکراین و ایستادن در کنار آن‌ها اظهار می‌دارم که صلح جهانی بدون ایستادگی در مقابل تجاوزنظامی روسیه و حمایت از اوکراین بی‌معناست. از این رو از جنابعالی تقاضا دارم از کلیه‌ی ظرفیت‌های بین‌المللی برای پایان دادن به این تجاوز آشکار استفاده فرمایید


sharmahd_jamshid2022.jpg
کمپین حقوق بشر در ایران

جامعه جهانی درباره سرنوشت جمشید شارمهد سکوت نکند

ادامه سکوت جامعه جهانی، می‌تواند سرنوشت تلخ روح‌الله زم را برای جمشید شارمهد هم رقم بزند

رسیدگی به پرونده جمشید شارمهد، فعال سیاسی ایرانی‌-‌آلمانی، مسیری غیرقانونی، غیرانسانی و ناعادلانه را پیموده است. اولین جلسه دادگاه این شهروند دوتابعیتی پس از شش ماه بی‌خبری از شرایط وی در زندان درحالی برگزار شد که جمشید شارمهد همچون دیگر فعالان و مخالفان سیاسی که به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از کشورهای همسایه ربوده و به ایران منتقل شدند، از حق انتخاب وکیل محروم بوده و حتی وکیل تعیینی وی توسط حکومت نیز به پرونده دسترسی نداشته است.


tribunal_aban98_2a.jpg
دور دوم دادگاه مردمی آبان؛ عزم خانواده‌ها برای شکستن سکوت
دومین دور از دادگاه مردمی آبان از جمعه ۱۵ بهمن‌ در لندن آغاز شد. مدیر سازمان حقوق بشر ایران به دویچه وله فارسی می‌گوید با برگزاری این دادگاه، خانواده بسیاری از جان‌باختگان تصمیم گرفته‌اند تا سکوت خود را بشکنند.


keyvan_samimi_2020.jpg
کیوان صمیمی به زندان سمنان تبعید شد

پروژه‌ی فشار و فریب

مصطفی نیلی وکیل کیوان صمیمی خبر داد: امروز صبح آقای کیوان صمیمی را از زندان رجایی‌شهر خارج کرده و اکنون در حال تبعید ایشان به زندان سمنان هستند.


narges_mohammadi2018b.jpg
حکم زندان و شلاق جدید برای نرگس محمدی
تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران، در توییتی گفته که "براساس شنیده‌ها همسرش در دادگاهی ۵ دقیقه‌ای به ۸ سال زندان و بیش از ۷۰ ضربه شلاق و دو سال ممنوعیت از ارتباط مخابراتی محکوم شده است."


etesabe_ghaza_wien20222c.jpg
اعتصاب غذا در اعتراض به کشتار زندانیان سیاسی و در همراهی با زندانیان اعتصابی
چند تن از فعالان سیاسی ایران در اعتراض به “کشتار زتدانیان” در مقابل محل مذاکرات هسته‌ای در وین در اعتراض به قتل بکتاش آیتین و ادامه کشتار زندانیان، و در همراهی با زندانیان شجاعی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ايران- وين
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران- وين

از نرگس تا منوچهر و آبتین
در ادامه روح قتلهاي زنجیره اي هنرمندان و نویسندگان ، جان هنرمند و شاعر دوست داشتني آبتین بكتاش نیز هفته گذشته گرفته شد طبق اطلاع کانون نویسندگان ایران، در اعتراض به این جنایت دردناک، چند تن از زندانیان سیاسي، از جمله صادق امیدی لپوندی، حمید حاج جعفر کاشانی، محمود علی نقی ، پیمان پورداد، علی اصغر حسینی راد و مهدی دارینی، معین حاجی زاده، دست به اعتراض و اعتصاب غذاي خشك زده اند


dadgah_almani2022.jpg
محکومیت مامور زندان سوریه در آلمان

مقایسه این دادگاه با دادگاه حمید نوری

روز پنج‌شنبه، ۱۳ ژانویه (۲۳ دی‌ماه)، این دادگاه یکی دیگر از مقام‌های رژیم اسد را به زندان محکوم کرد. انور رسلان که از ماموران زندان بدنام «الخطیب» در دمشق بود، به دلیل اقداماتش در آن زندان به حبس ابد محکوم شد. او دستکم ۱۵ سال باید در زندان به سر ببرد تا بتواند درخواست عفو کند.


hrw_logo2.jpg
گزارش سالانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر

پایانی بر سرکوب فزاینده در ایران نیست
دیده بان حقوق بشر در گزارش جهانی ۲۰۲۲ خود گفت مقامات اطلاعاتی و قضایی ایران در سال ۲۰۲۱ به سرکوب مخالفان در سال ۲۰۲۱ ادامه دادند، و قانون‌گذاران قوانینی در دستور کار قرار دادند و تصویب کردند که بیش از پیش حقوق بشر را نقض می‌کند.


baktash_abtin3.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

بيت خامنه ای و سپاه پاسداران مسئول مرگ شاعرو فيلم ساز آقای بكتاش آبتين هستند
هموطنان عزیز، دقایقي پيش کانون نویسندگان ایران با انتشار اطلاعيه ای اعلام کرد که بکتاش آبتين، شاعر و فيملساز و از اعضای این کانون که در حال گذراندن حکم شش سال زندان بود، درگذشت. بکتاش آبتين در زندان برای دومين بار به بيماری کووید-۱۹ مبتلا شده بود. کانون نویسندگان و دیگر سازمانهاي حقوق بشری بارها به مسئولان زندان درمورد حال وخيم آقای آبتين هشدار داده و از تأخير در انتقال آقای آبتين به بيمارستان انتقاد کرده بودند.


qorbanian_soqut_havapeima.jpg
دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی:

من هم شمعی روشن خواهم کرد
انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در ادامه روند دادخواهی‌شان از مردم خواسته‌است که به یاد قربانیان حادثه شمعی روشن کنند. این انجمن در گزارشی در آستانه دومین سالگرد این فاجعه می‌نویسد: «مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی مسئول سرنگون کردن پرواز PS752 هستند.»


baktash_abtin2.jpg
بکتاش آبتین، عضو کانون نویسندگان ایران در گذشت

کانون نویسندگان حکومت را مسئول دانست

کانون نویسندگان ایران روز شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بکتاش آبتین، شاعر و فیملساز و از اعضای این کانون که در حال گذراندن حکم شش سال زندان بود، درگذشته است. در بیانیه کانون نویسندگان، جمهوری اسلامی «حکومت آزادی‌ستیزان» و مسئول مرگ این زندانی سیاسی توصیف شده است. همچنین سازمان گزارشگران بدون مرز نیز اعلام کرد که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران را «مسئول مرگ بکتاش آبتین می‌داند.»


کانون نویسندگان ایران:

به قتل نویسندگان آزادی‌خواه پایان دهید!
کانون نویسندگان ایران، پرونده‌سازی و قتل خاموش نویسندگان آزادی‌خواه را محکوم می‌کند، حکومت جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات و قوه قضاییه‌ی آن را مسئول مستقیم هر اتفاق ناگواری می‌داند که برای بکتاش آبتین رخ دهد. کانون خواهان بستن پرونده‌های قضایی، آزادی کامل، بی قید و شرط و فوری اعضای دربند خود و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی است.


evin200414.jpg
اعتراض به سیطره ضابطان امنیتی بر سرنوشت زندانیان سیاسی

نامه سرگشاده جمعی از وکلا، زندانیان سیاسی پیشین، کنونی و خانواده‌های آنها به رئیسی و محسنی اژه‌ای: مصوبه غیرقانونی شورای عالی امنیت ملی و بخش‌نامه‌های پنهانی دادستان کل کشور که مستمسک نهادهای امنیتی برای سیطره بر سرنوشت زندانیان سیاسی و نقض استقلال قضائی …


ai_logo2.jpg
عفو بین‌الملل:

دفاع دبیر ستاد حقوق بشر ایران از اعدام کودکان منزجرکننده است
عفو بین‌الملل در واکنش به اظهارات اخیر دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی در دفاع از اعدام افراد زیر ۱۸ سال، ممنوعیت استفاده از این مجازات در مورد کودکان را «مطلق» و «بی‌قید و شرط» عنوان کرده و حرف‌های کاظم غریب‌آبادی در دفاع از اعدام کودکان را «منزجرکننده» خوانده است.


heidar_qorbani.jpg
اعدام حیدر قربانی، زندانی سیاسی در زندان سنندج

حکم اعدام حیدر قربانی، زندانی سیاسی سحرگاه روز یکشنبه ۲۸ آذرماه ۱۴۰۰، در زندان سنندج به اجرا درآمد.

آقای قربانی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام “بغی” محاکمه و به اعدام محکوم شد. مردادماه ۹۹ شعبه ٢٧ دیوان عالی کشور در قم این حکم را تأیید کرده و پرونده جهت اجرا به دادسرای عمومی و انقلاب کامیاران ارسال شد. در تاریخ ۲۱ مردادماه، صالح نیکبخت، وکیل مداقع آقای قربانی از ثبت درخواست اعاده دادرسی پرونده موکل خود خبر داد. شهریورماه همان سال این درخواست توسط شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور رد کرد.


rsf_report2021_img.jpg
بیلان ۲۰۲۱ RSF :

افزایش بی‌پیشینه‌ی شمار روزنامه‌نگاران در بازداشت خودسرانه : ۴۸۸ نفر (۲۰٪ +)، شامل ۶۰ زن


بیلان سالانه ۲۰۲۱ گزارش‌گران بدون مرز (RSF) نشانگر افزایش شمار بازداشت و زندانی کردن خودسرانه روزنامه‌نگاران است. همچجنین در سال گذشته ۶۵ روزنامه‌نگار قربانی گروگان‌گیری شده‌اند و ۴۵ روزنامه‌نگار به هنگام انجام وظیفه کشته شده‌اند


un_g2.jpg
سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد

قطعنامه مجمع عمومی خواستار آزادی بازداشتی‌های اعتراضات سراسری ایران شد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را در مورد وضعیت حقوق بشر ایران تصویب کرده است که در آن خواستار آزاد شدن بازداشتی های اعتراضات عمومی در این کشور می شود و نسبت به آمار بالای احکام اعدام از جمله براساس اعترافات اجباری، به شدت ابراز نگرانی می کند.


rasoulbodaghi.jpg
رسول بداقی، عضو شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان بازداشت شد

دومین روز اعتصاب سراسری معلمان؛ فراخوان تجمع سراسری در ۲۲ آذر

روز شنبه ۲۰ آذر ، متاسفانه آقای رسول بداقی عضو هیات مدیره کانون صنفی اسلامشهر و نماینده این تشکل‌ در شورای هماهنگی توسط پلیس امنیت به صورت خشونت‌آمیز و همراه با هتک حرمت بازداشت شده‌اند. رسول بداقی یکی از فعالان برجسته صنفی و فداکار است که پیش از این نیز ۷ سال به خاطر فعالیت صنفی متحمل زندان شده‌ اما هرگز از مطالبه‌گری دست برنداشته‌است و شجاعانه در مسیر حق‌طلبی و تحقق مطالبات معلمان و حقوق دانش‌آموزان ایستادگی نموده است.


gohar_eshqi_zakhmi2021.jpg
حمله وحشیانه دو موتورسوار به گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی
گوهر عشقی هنگام رفتن بر سر مزار فرزندش ستار بهشتی در رباط کریم تهران مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت و از ناحیه سر و صورت مجروح شد. پیشتر مسئولان امنیتی جمهوری اسلامی خانواده او را غیرمستقیم تهدید به مرگ کرده بودند.


ai_logo2.jpg
رونمایی از وبسایت فارسی‌زبانِ عفو بین‌الملل

بیانیه مطبوعاتی

به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، سازمان عفو بین‌الملل امروز وبسایت فارسی‌زبانش را راه‌اندازی کرده است. این وبسایت با هدف بالا بردن دسترسی به اطلاعات درباره‌ی نقض حقوق بشر در ایران تهیه شده است و در شرایطی آغاز به کار می‌کند که بحران مصونیت ناقضان حقوق بشر از مجازات در ایران هر روز عمیق‌تر می‌شود و یک حمله‌ی همه‌جانبه به حقوق انسانی مردم در جریان است.


abbas_daris2021.jpg
محکومیت عباس دریس از معترضان آبان ۹۸ به اعدام
بنا به اعلام مسئولان زندان ماهشهر عباس دریس از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در این شهر به اتهام «محاربه، اخلال در نظم و مشارکت در قتل یکی از نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی» به اعدام و برادر وی یعنی محسن دریس هم محکوم به حبس ابد محکوم شده‌اند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org