logo_Committee


narges_mohammadi2021.jpg
اعتراض نرگس محمدی به «تعرض» به زنان زندانی

جزئیات ضرب‌وشتم و تعرض به نرگس محمدی توسط ماموران امنیتی

«نرگس محمدی» فعال اجتماعی و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر که اندکی پس از پایان دوران محکومیت زندان، دوباره با اتهاماتی واهی به دادگاه فراخوانده شده؛ جزئیات انتقال خشونت‌آمیز خود به زندان زنجان را شرح داده است. در این واقعه که ۳ دی سال گذشته رخ داد، ماموران با فریب این زندانی سیاسی او را از بند خارج کرده و چند مرد ضمن ضرب‌وشتم شدید، به بدن او دست زدند.


nasrin_sotoudeh4.jpg
نامه نسرین ستوده به دبیر کل سازمان ملل متحد

درخواست نسرین ستوده برای بررسی موضوع اعدام در ایران
نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در زندان قرچک ورامین زندانی است،‌ در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل،‌ از جامعه جهانی و فعالان حقوق بشر خواسته است به موضوع اعدام‌های گسترده در ایران توجه نموده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از اعدام‌های گسترده به عمل آورند. خانم ستوده به اعدام زهرا اسماعیلی اشاره کرده و نوشته است که در جریان پرونده او بوده و می‌داند که این زن دست به قتل نزده بود.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

بیانیه: درباره «مرگ» زندانی عقیدتی بهنام محجوبی
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران وجامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش با خبر شدند که بهنام محجوبی، زندانی عقیدتی در بیمارستان لقمان تهران جان باخته است. ما ضمن محکوم کردن دستگیری، زندانی کردن و مرگ بهنام محجوبی، جمهوری اسلامی را مسئول این «مرگ» می دانیم و خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.


behnam_mahjubi3.jpg
بهنام محجوبی، زندانی عقیدتی، در بیمارستان لقمان تهران «جان باخت»

نامی تازه در لیست قربانیان شکنجه در جمهوری اسلامی: بهنام محجوبی

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که بهنام محجوبی، زندانی سیاسی و درویش گنابادی، در بیمارستان لقمان تهران جان باخته است. بتول حسینی، مادر محجوبی، خبر درگذشت پسرش را تایید کرده است. آقای محجوبی هنگام مرگ ۳۳ ساله بود.


ai_iran.jpg
عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام چهار شهروند عرب شد
عفو بین‌الملل در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران خواستار توقف اجرای حکم اعدام چهار شهروند عرب جنوب کشور و دادرسی مجدد عادلانه در خصوص آن‌ها شده است.


sadeghi_bachlet2021.jpg
نامه آرش صادقی به میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل
به گزارش خبرگزاری هرانا، آرش صادقی، زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به پرونده‌سازی علیه زندانیان سیاسی، عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت آنان و تبعید این افراد به زندان شهری جز محل زندگی خود اعتراض کرده است.


unhr2015.jpg
نگرانی سازمان ملل از افزایش اعدام شهروندان بلوچ ایران
روز پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹، کارشناسان سازمان ملل متحد طی بیانیه‌ای اعدام جاوید دهقان، زندانی سیاسی، را محکوم کردند. کارشناسان همچنین نسبت به ادامه افزایش اخیر اعدام زندانیان اقلیت بلوچ در ایران ابراز نگرانی کرده اند.


kord_haye_bazdshtshode2021_2.jpg
۳۷ سازمان حقوق بشری و نهاد مدن

نگرانی از بازداشت‌های خودسرانه فعالین کُرد در ایران

نیاز به اقدام فوری بین‌المللی برای آزادی فعالین کُرد و سایر قربانیان بازداشت‌های خودسرانه در ایران

ما، ۳۷ سازمان حقوق بشری و نهاد مدنی امضاکننده این نامه، خواستار توجه فوری جامعه جهانی به موجی مستمر از دستگیری های خودسرانه، قطع ارتباط بازداشت شدگان با جهان بیرون و ناپدیدسازی‌های قهری توسط مقامات ایرانی هستیم که دهها نفر از اقلیت ستمدیده کُرد را در استان‌های آذربایجان غربی، البرز، تهران، کردستان و کرمانشاه هدف قرار داده‌اند.


narges_mohammadi2018b.jpg
نرگس محمدی: «ممنوع الخروجم کرده‌اند»
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، و سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت که از سال ۱۳۹۰، وزارت اطلاعات او را برای خروج غیرقانونی از ایران تحت فشار قرار داده است. او ممنوع الخروجی‌اش را غیرقانونی خواند و گفت که با سه نامه از سه مرجع قضایی ممنوع‌الخروج شده است.


javid_dehqan.jpg
جاوید دهقان، زندانی بلوچ اعدام شد
وه قضائیه ایران تائید کرده جاوید دهقان، زندانی بلوچ امروز شنبه ۱۱ بهمن اعدام شده است. جاوید دهقان ۳۱ ساله در ماه مه سال ۲۰۱۷ به اتهام "محاربه" به اعدام محکوم شده بود. روز پیش دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقام‌های ایرانی خواسته بود تا اعدام جاوید دهقان را متوقف کنند


soofia_mobini_negin_tadrisi.jpeg
محکومیت دو شهروند بهایی به ۱۰ سال زندان
سوفیا مبینی و نگین تدریسی به اتهام "اقدام علیه امنیت کشور از طریق اداره تشکیلات بهاییت " به نفری ۵ سال حبس تعزیزی محکوم شده‌اند. آنها سه سال قبل در مراسم دویستمین سال تولد "بهاءآلله" دستگیر شده و به قید وثیقه آزاد بودند.


homayoon_alizadeh.jpg
تاریخچه تشکیل کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – اطریش
گفتگوی خانه ایران در ساکرامنتو با دکتر همایون علیزاده فعال حقوق بشر در باره تاریخچه تشکیل کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – اطریش و نجات پناهندگان ایرانی در ترکیه‎


hrw_logo2.jpg
“گزارش جهان ۲۰۲۱” دیده‌بان حقوق بشر: افزایش سرکوب در ایران
دیده‌بان حقوق بشر در “گزارش جهان ۲۰۲۱ ” خود از افزایش شدت سرکوب و فشار بر فعالان مدنی، وکلا، مدافعان حقوق بشر، و معترضان به بی‌حقوقی و فساد در ایران گفته است. گزارش در۷۶۱ صفحه منتشر شده و به بیش از ۱۰۰ کشور پرداخته است.


kord_haye_bazdshtshode2021.jpg
بازداشت دست‌کم «۲۷ شهروند و فعال کرد» طی پنج روز در ایران
فعالان حقوق بشر در کردستان می‌گویند در پنج روز گذشته دست‌کم “۲۷ شهروند و فعال کرد” در نقده، مریوان، سنندج و کرج بازداشت شده‌اند. به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان امروز چهارشنبه ۲۲ دی ماه سه شهروند کرد در ادامه بازداشت‌های گسترده در شهرهای مختلف که از شنبه بیستم دی ماه شروع شده، بازداشت شده‌اند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

سخنان علی خامنه ای در مورد واکسن کرونا دانش ستیز و ناقض حق زندگی میلیون ها ایرانی است

ai_iran.jpg
عفو بین‌الملل:

خامنه‌ای در حال بازی با جان میلیون‌ها انسان است
عفو بین‌الملل در واکنش به سخنان روز گذشته خامنه‌ای در باره واکسن کرونا و اعلام ممنوعیت ورود واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی به کشور گفت: «تصمیم رهبر جمهوری اسلامی ایران برای ممنوع کردن دسترسی میلیو‌ن‌ها نفر از مردم ایران به واکسن‌های حیاتی آمریکایی و انگلیسی کرونا نادیده انگاشتن حق حیات و حق سلامت است.


dabat_khosarji_hamdani.jpg
سه تن از معترضان آبان ۹۸ مجموعا به ۴۰ سال زندان محکوم شدند
دادگاه انقلاب دزفول سه تن از معترضان آبان ۹۸ را از جمله به اتهام آتش زدن عکس خامنه‌ای مجموعا به ۴۰ سال زندان محکوم کرد. این افراد بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان مسجدسلیمان به سر می‌برند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

نامه سر گشاده مدافعان حقوق بشر در اتریش
در محکوم کردن اعدام هموطنان اهل سنت
اخیرأ انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر از اعدام سه جوان اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان در روز یکشنبه ۱۴ دیماه ۱۳۹۹ خبر داده است. علی رغم آنکه درخواست آنها برای دادرسی مجدد ثبت و در ساعت ده صبح رسما به مقامات اداره زندان تحویل داده شده بود. زندانیان عدام شده عبارتند از: حسن دهواری، الیاس قلندرزهی و امید محمودزهی


nasrin_sotoudeh4.jpg
اهدای جایزه حقوق بشر النور روزولت به نسرین ستوده
نسرین ستوده، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر زندانی در ایران، به عنوان برنده جایزه حقوق بشر اِلِنور روزولت در سال ۲۰۲۰ معرفی شد. در بیانیه‌ای که در وب‌سایت کانون وکلای دادگستری آمریکا منتشر شده است، از خانم ستوده به خاطر فعالیت «شجاعانه» و «بی‌دریغ» در پیشبرد و تقویت پایبندی به حقوق بشر در ایران تقدیر شده است.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

در پشتیبانی از بیانیه اعتراضی زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ به ضرب وجرح زندانی سیاسی افشین شهسواری

اطلاعیه مطبوعاتی

زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ با صدور بیانیه ای نسبت به ضرب و جرح زندانی سیاسی افشین شهسواری در زندان اوین اعتراض کردند. روز جمعه پنجم دی ماه افشین شهسواری بخاطر دفاع و حمایت از یک زندانی در قرنطینه زندان اوین به طرز وحشیانه ای مورد تهاجم و ضرب و شتم مسئولین زندان اوین قرار گرفت


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

در محکومیت اعدام دو زندانی بلوچ

اطلاعیه مطبوعاتی

طبق گزارش خبرگزاریھا، عبدالمجید زرھی،به جرم دست داشتن درتیراندازی که منجربه کشته شدن دومامورسپاه پاسداران شده، درتاریخ آذرماه۱۳۹۴ دستگیرگردیده گفته می شود که اوعضوگروه جیش العدل بود. ھویت ھموطن اعدام شده دوم که به گزارشی۶٠ساله بوده، ھنوزتایید نشده است


shirin_ebadi_narges_mohammadi.jpg
نامه کانون مدافعان حقوق بشر به پارلمان اروپا در مورد نقض شدید حقوق بشر در ایران
"کانون مدافعان حقوق بشر ایران" با ارسال نامه به پارلمان اروپا این نهاد را فراخواند در آستانه مذاکرات اروپا با جمهوری اسلامی "از خواست و اراده مردم ایران حمایت کند". شیرین عبادی، رئیس این کانون نامه را ارسال کرده است.


eva_ernst_dziedzic2020.jpg
نماینده پارلمان اتریش:

حکومت ایران ارزشی برای جان شهروندان قائل نیست
خانم ارنست زیدزیچ که نماینده «حزب سبز‌ها» (GRÜNE) در مجلس نمایندگان اتریش است، امروز در سخنرانی خود گفت خانواده برخی از شهروندان اتریشی که در ایران زندانی هستند، در مراجعه به او، از وضعیت سلامت روحی و جسمی این شهروندان در زندان ایران اطلاعی ندارند. او به «مسعود مصاحب» و «کامران قادری»، دو شهروند اتریشی ایرانی اشاره کرده است که در سال‌های اخیر توسط نهادهای امنیتی و قضایی ایران، به اتهام «جاسوسی» بازداشت شده‌اند.


un_g2.jpg
قطعنامه‌ محکومیت نقض حقوق بشر در ایران تصویب شد
مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه محکوم کردن وضعیت حقوق بشر در ایران را با ۸۲ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۶۴ ممتنع تصویب کرد. ۱۷ کشور عضو سازمان ملل در این رأی‌گیری شرکت نکردند.


ahmadi_kamil2020.jpg
کامیل احمدی به ۹ سال حبس و جریمه نقدی محکوم شد
کامیل احمدی، نویسنده، مردم‌شناس و پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی، توسط دادگاه انقلاب تهران به ۹ سال حبس تعزیری و ۶۰۰ هزار یورو جریمه نقدی محکوم شد. وی در تاریخ ۲۰ مردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز ۲۷ آبان همان سال با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

نامه سر گشاده مدافعان حقوق بشر در اتریش
در محکوم کردن اعدام روح الله زم
كميته دفاع از حقوق بشر و كادر پزشكي مدافعان حقوق بشر در وين این رفتار مشمئز کننده بر ضد حرمت و کرامت انسانی در مرحلۀ دادرسی و نمایش تلویزیونی و سپس اعدام اين جوان روزنامه نگار را به شدت محكوم ميكنند.


rouhola_zam2020.jpg
روح‌الله زم اعدام شد

سازمان عفو بین‌الملل و گزارشگران بدون مرز اعدام او را محکوم کرده‌اند.
اتحادیه اروپا و فرانسه اعدام روح الله زم را قویا محکوم کردند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران صبح روز شنبه، ۲۲ آذر / ۱۲ دسامبر، گزارش کرد که آقای زم سحرگاه شنبه با طناب دار اعدام شده است. محمدعلی زم که در آخرین روز زندگی با پسرش در زندان دیدار کرده در اینستاگرامش نوشته که روح‌الله زم تا شب اعدام حتی از تایید حکم اعدام خبر نداشته است.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

به مناسبت روز جهانی حقوق بشر
۱۰ دسامبر ۲۰۲۰
فرا رسیدن سالگرد انتشار اعلامیۀ جهانی حقوق بشر را که در آن دستاوردهای تمدنی بشریت از دوران روشنگری تبلور یافته است، روزی فرخنده میدانیم. فرصت را مغتنم شمرده رخدا این امر نیکو را به همۀ آزادیخواهان و دموکراسی خواهان ایران و جهان شادباش میگوییم.


khavaran08.jpg
هشدار سازمان ملل به مقام‌های ایران در مورد کشتار ۶۷
گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در اقدامی بی‌سابقه به دولت ایران هشدار داده‌اند که تخلفات حقوق بشری پیشین و ادامه‌دار این کشور در مورد پرونده کشتار زندانیان در تابستان ۱۳۶۷ می‌تواند جنایت علیه بشریت محسوب شود و اگر این تخلفات ادامه یابد، تقاضای تحقیقات بین‌المللی خواهند کرد. سازمان عفو بین‌الملل در آستانه روز جهانی حقوق بشر از این اقدام مهم در راستای دادخواهی استقبال می‌کند.


rouhola_zam2020.jpg
دیوان عالی حکم اعدام روح‌‌الله زم را تأیید کرد
سخنگوی قوه قضائیه ایران از تأیید حکم اعدام روح‌الله زم در دیوان عالی خبر داد. زم مدیر کانال تلگرامی "آمد نیوز" بود که سال گذشته در سفری به عراق بازداشت و به ایران منتقل شد. او در دادگاه به "افساد في الارض" متهم شده بود.


nasrin_sotoudeh4.jpg
اهدا جایزه نوبل آلترناتیو سوئد به نسرین ستوده
وزیر خارجه سوئد، اعلام کرد که جایزه نوبل آلترناتیو به پاس آنچه کنشگری شجاعانه نسرین ستوده خوانده شده، به این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی اهدا شده است.


komited_hemayat_logo.jpg
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش
انجمن حمایتHEMAYAT

محکوم کردن ترور فخری زاده، معاون وزارت دفاع جمهوری اسلامی
بر اساس ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که: "هیچ کس نباید مورد شکنجه یا بی رحمی وآزار، یا تحت مجازات غیر انسانی دت یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد"، کمیته دفاع از حقوق بشر ایران در اتریش و انجمن حمایت، بدون هیچگونه قید و شرطی مخالف اعدام و شکنجه به هر نحو و دلیلی بوده و در همین راستا ترور فخری زاده، معاون وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران را بشدت محکوم میکنند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر
و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش

فراخوان برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی
پزشکان و کادر پزشکی مستقر در اتریش برای دفاع از حقوق بشر در ایران ، از منابع موثق با خبر شده است که حکم اعدام پزشک ایرانی-سوئدی دکتر احمد رضا جلالی تایید شده و در پنجشنبه آینده در ۳ دسامبر ۲۰۲۰ اجرا خواهد شد. ما از همه ارگانهای رسمی تقاضا داریم که برای جلوگیری از اعدام دکتر جلالی همه تلاشهای خود را انجام دهند.


ai_iran.jpg
اینترنت خاموش، کشتار بی‌صدا؛ عفو بین‌الملل و مستندسازی سرکوب خونین آبان
سازمان عفو بین‌الملل در پژوهشی مشترک با «دانشگاه حرتی» و «پروژه تشخیص و تحلیل قطعی اینترنت» (IODA)، در سالگرد اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ می‌گوید سرکوب مرگ‌بار معترضان توسط نیروهای امنیتی «با قطع دسترسی اکثریت شهروندان به اینترنت» همراه بوده و مقامات ایران بدین ترتیب مردم را «در تاریکی تقریبا مطلق اینترنتی» فرو برده‌اند.


un_committee3.jpg
سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
۱۶۷مین قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران به تصویب رسید. اعدام، شکنجه، اذیت و آزار خانواده قربانیان سقوط پرواز اوکراین و تبعیض علیه زنان و اقلیت‌ها از موارد اعتراضی این قطعنامه است.


eterazat_gerani_benzin5.jpg
بیانیه دیده‌بان حقوق بشر در باره کشتار معترضان آبان ۹۸

بیانیه دیده‌بان حقوق بشر در باره کشتار معترضان آبان ۹۸
دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت مقامات ایران از هر گونه مسئولیت‌پذیری حقیقی برای سرکوب خونین علیه اعتراضات گسترده سال پیش خودداری کرده‌اند. اعتراضات، که در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزنی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۹ آغاز شد و یک هفته به طول انجامید، بدل به اعلان گسترده‌تر نارضایتی عمومی از سرکوب و فساد ظاهری حکومت ایران شد.


nasrin_sotude3a.jpg
نسرین ستوده کیست و چرا در زندان است؟
نسرین ستوده لنگرودی در زندان قرچک است و به گفته سازمان زندان ها باید حکم ۱۲ سال حبس خود را در این زندان سپری کند. او از خرداد ۱۳۹۷ زندانی است و پیش از آن هم سه سال و سه ماه در زندان بوده است.

خانم ستوده در دهه ۱۳۷۰ هم به فعالیت‌های مطبوعاتی و اجتماعی اشتغال داشت اما از دهه ۱۳۸۰ و پس از وکالت برخی از پرونده‌هایی که نهادهای امنیتی روی آنها حساسیت داشتند نامش وارد رسانه‌ها شد و همزمان تحت فشار نهادهای امنیتی و فضایی حکومت ایران قرار گرفت. او در سال ۱۳۸۹ برای اولین بار بازداشت شد.


javid_rahman.jpg
گزارشگر ویژه ایران: شکنجه و اعدام ابزار مقابله با اعتراضات
در گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران از جمله به سرکوب اعتراضات مردم در آبان سال ۹۸ و اعدام نوید افکاری اشاره شده است. جاوید رحمان همچنین خواستار پاسخگویی مسئولان جمهوری اسلامی و آزادی بی درنگ نسرین ستوده شد.


mehrdad_sepehri_2020.jpg
از دختر آبادانی تا مرد مشهدی ‌خشونت در ملأعام
در چند روز گذشته دو شهر ایران، شاهد دو واقعه تلخ بود. ضرب‌و‌شتم دختری در آبادان و رفتار خشن پلیس در مشهد با مردی 28ساله که به گفته خانواده او منجر به مرگ او شد.


nasrin_sotude_etesab.jpg
بیانیه‌ی مشترک برنامه نظارت و جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران

حال نسرین ستوده نگران کننده است؛ او را فوری آزاد کنید
وضع سلامتی خانم ستوده پس از اعتصاب غذای او که در تاریخ ۱۱ آگوست ۲۰۲۰ (۲۱ مرداد ۱۳۹۹) با خواست آزادی فوری مدافعان حقوق بشر و زندانیان سیاسی آغاز کرده بود بدتر شده است. روز ۱۳ اکتبر (۲۴ مهر)، رضا خندان، همسر خانم ستوده، اعلام کرد که وضع بد سلامتی خانم ستوده به احتمال زیاد ناشی از تاخیر در تامین مراقبت پزشکی است و او در بیمارستان در معرض کووید ۱۹ قرار گرفته است


antonio_guterres.jpg
ابراز «نگرانی جدی» از وضع حقوق بشر در ایران در گزارش دبیرکل سازمان ملل
دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی «نقض مکرر و شدید» حقوق بشر در ایران را «مایه نگرانی جدی» دانست. گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، که روز چهارشنبه، ۲۳ مهرماه، منتشر شد، دو ماه پیش برای ارائه به مجمع عمومی این سازمان آماده شده است. در این گزارش که دوره زمانی مهرماه ۹۸ تا تابستان ۹۹ را دربرمی‌گیرد بر «نقض مکرر شدید» حقوق بشر و «سرکوب خشن» اعتراضات مردمی تاکید شده است.


ketab_shekange_sefid.jpg
روایت نرگس محمدی از ‘شکنجه سفید’ زندانیان زن
کتاب “شکنجه سفید”، با مقدمه شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، از سوی “نشر باران” اخیرا در سوئد منتشر شده است. این کتاب حاوی شهادت‌هایی از نرگس محمدی، نیگارا افشارزاده، آتنا دائمی، زهرا ذهتابچی، نازنین زاغری، مهوش شهریاری، هنگامه شهیدی، ریحانه طباطبایی، سیما کیانی، فاطمه محمدی، صدیقه مرادی، نازیلا نوری و شکوفه یداللهی است. شهادت هایی که اغلب، در فضای رسانه ای بازتاب نداشته اند، یا بعضا متعلق به زندانیانی هستند که به طور کلی از نگاه افکار عمومی به دور بوده‌اند.


edam_no1.jpg
روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام

مجازات اعدام نقض حقوق اساسی و حقوق بین‌المللی است

ایران: ۲۰۹ اعدام از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا روز جهانی مبارزه با اعدام

در حالی به استقبال هجدهمین روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام می‌رویم که از ابتدای سال میلادی جاری تا کنون دست‌کم ۲۰۹ نفر از جمله پنج زندانی سیاسی، دو زندانی امنیتی و دو کودک-مجرم در مناطق مختلف ایران اعدام شده اند.


narges_mohammadi2018b.jpg
نرگس محمدی پس از پنج سال و نیم حبس آزاد شد
نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر و یکی از موسسان کارزار لغو گام به گام اعدام پس از پنج سال و نیم از زندان آزاد شد. آزادی نرگس محمدی بر اساس قانون اخیر مصوب مجلس برای کاهش حبس تعزیری صورت گرفته است.


oegb_wolfgang-kazian.jpg
نامه رئیس اتحادیه کارگری اتریش به حسن روحانی

ما از اعتصابات کارگران ایران برای «نان، کار و آزادی» حمایت می‌کنیم
ما به نمایندگی از طرف فدراسیون اتحادیه های کارگری اتریش از مقامات ایران می خواهیم که فعال صنفی، اسماعیل بخشی، و روزنامه نگار بازداشتی، سپیده قلیان هر چه زودتر آزاد شوند. ما همچنین خواستار شروع دیالوگ اجتماعی واقعی با مخالفان برای برقراری آرامش اقتصادی و اجتماعی در کشور هستیم.


انتقاد جوزپ بورل از نقض خشن حقوق بشر در ایران
روز چهارشنبه هفتم اکتبر (۱۶ مهر)، جوزپ بورل، مسئول هماهنگی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جلسه پارلمان اروپا در بروکسل پیرامون وضعیت ایران سخنرانی کرد. در این سخنرانی، بورل به مسائل مختلفی و از جمله به نقض حقوق بشر در ایران و همچنین لزوم پایبندی به توافق هسته‌ای برای طرفین اشاره کرد.


michelle_bachelet1.jpg
میشل باچله: ایران ستوده و زندانیان سیاسی را آزاد کند
روز سه‌شنبه کمیسر عالی حقوق بشر، میشل بچله، از وضعیت رو به وخامت مدافعین حقوق بشر، وکلا و زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران عمیقا ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی آنان در شرایط همه‌گیری کووید-۱۹ از مسئولین شد.


alternative_nobel2020.jpg
نوبل آلترناتیو ۲۰۲۰ به نسرین ستوده رسید
جایزه نوبل آلترناتیو ۲۰۲۰ به نسرین ستوده، کنشگر اجتماعی و فعال زندانی حقوق بشر در ایران و سه فعال دیگر از بلاروس، آمریکا و نیکاراگوئه اهدا می‌شود. فصل مشترک فعالیت‌های این کنشگران، تلاششان برای تحقق برابری و آزادی است. بنیاد “جایزه زیست درست” که به نوبل آلترناتیو مشهور است، صبح پنجشنبه دهم مهر (اول اکتبر) در استکهلم سوئد برندگان جایزه امسال را معرفی کرد. جایزه ۲۰۲۰ به صورت مشترک به نسرین ستوده فعال حقوق بشر از ایران، آلش بیالیاتسکی کنشکر دموکراسی از بلاروس، برایان استیونسون فعال حقوق اجتماعی از آمریکا و لوتی کانینگام رِن از نیکاراگوئه که برای حقوق بومیان تلاش می‌کند، اهدا خواهد شد.


nevisandagan_khandan_bajen_abtin.jpg
سه عضو فعال کانون نویسندگان ایران به زندان رفتند
بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن، سه نفر از تلاشگران کانون نویسندگان ایران جهت اجرای حکم حبس، به زندان اوین رفتند. سه نویسنده سه ماه پیش احضار شده بودند اما احکام آنها تا پنجم مهرماه به تعویق افتاده بود.


un_hrc1.jpg
محکومیت نقض حقوق بشر در ایران از سوی ۴۷ کشور
نماینده آلمان در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل بیانیه مشترک ۴۷ کشور را در محکومیت نقض ‌آزادی‌ها و در حمایت از “شجاعت مدافعان حقوق بشر” در ایران را خواند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org