logo_Committee


antonio_guterres.jpg
گزارش دبیر کل سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران
گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد به چهل و هفتمین مجمع عمومی این سازمان در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران (محدوده زمانی ۱ جون تا ۱۷ مارس ۲۰۲۱) منتشر شد. در این گزارش آمده است که شهروندان معترض، مدافعان حقوق بشر، وکلا و … در معرض تهدید، بازداشت خودسرانه و برخورد قضایی از جمله حبس های طولانی مدت و همچنین مجازات اعدام قرار دارند. همچنین عدم ایجاد سازوکاری مطابق با قوانین بین المللی برای پاسخگویی و جبران تخلفات انجام شده در خصوص اعتراضات آبان ۹۸ امری کاملا مشهود است.


sasan_niknafs.jpeg
ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی
در اثر بیماری و «عدم رسیدگی» درگذشت
سازمان‌های حقوق بشری مقام‌های جمهوری اسلامی و در راس آن رئیس قوه قضاییه و علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را مسئول مرگ‌ زندانیانی نظیر ساسان نیک نفس، فعال مدنی می‌دانند. او به شدت بیمار بود و شرایط تحمل زندان را نداشت.


ai_habib_vahid_afkari.jpg
فراخوان اقدام فوری عفو بین‌الملل برای برادران افکاری
عفو بين‌الملل از طرفداران حقوق بشر خواسته است:
اقدام شما موثر است؛ به زبان و قلم خودتان یا با استفاده از متن پیشنهادی عفو بین‌الملل به مقامات ایران نامه بنویسید و از آن‌ها بخواهید که؛
- وحید افکاری و حبیب افکاری را آزاد کنند زیرا حبس آن‌ها از نظر قوانین بین‌المللی مصداق «بازداشت بی‌ضابطه» است،.


nasrin_sotoude_kanoone_vokala.jpeg
تداوم برخوردهای امنیتی با وکلای مستقل در ایران
اصرار مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران در برخورد با وکلای مستقل در راستای فشارهای امنیتی سیستماتیک در قوه قضاییه علیه وکلای مستقل است؛ چندی پیش بود که گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح «تحقیق و تفحص از مراجع صدور پروانه وکالت دادگستری» را امضاء کردند که به زعم بسیاری، شگردی جدید برای اعمال فشار بر استقلال وکلا و محدود کردن اختیارات کانون وکلای ایران است.


narges_mohammadi2018b.jpg
حکم جدید قوه قضائیه ایران: نرگس محمدی به ۳۰ ماه حبس و ۸۰ ضربه شلاق محکوم شد

نرگس محمدی: سرپیچی می‌کنم

مجتمع قضایی قدس تهران حکم تازه‌ای علیه نایب‌رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران صادر کرده است. اتهاماتی که به نرگس محمدی وارد شده در رابطه با پرونده‌ای است که در دوران حبس برای او گشوده شده بود.


younesi_moradi2020.jpg
استادان دانشگاه شریف خواهان آزادی امیر حسین مرادی و علی یونسی شدند

علی یونسی همچنان در بند امنیتی نگهداری می‌شود

۱۷۸ نفر از استادان دانشگاه صنعتی شریف در تهران با انتشار نامه سرگشاده‌ای خواهان آزادی امیر حسین مرادی و علی یونسی، دو دانشجوی این دانشگاه شده‌اند که بیش از یک سال است با اتهامات امنیتی در بازداشت به سر می‌برند.


ai_iran.jpg
بیانیه مطبوعاتی عفو بين‌الملل:

سه زندانی سیاسی نیاز فوری به مراقبت‌های پزشکی دارند
زندانیان عقیدتی، محمدعلی عموری و مختار آلبوشوکه و یک زندانی مسن‌تر با نام قاسم سنجری ، که همگی در اعتصاب غذا به سر برده و هر سه از اقلیت عرب .اهوازی ایران هستند، نیاز فوری به مراقبت‌های پزشکی دارند


آزار بهائیان ایران با شدت بسیار بیشتری ادامه دارد
نو- ۵ مه ۲۰۲۱- جامعهٔ جهانی بهائی نگران تشدید اخیر آزار و اذیت‌ها علیه بهائیان در ایران است. به نظر می‌رسد موج اخیر، حاکی از پیاده‌سازی برنامهٔ گسترده‌تر دولت ایران برای افزایش آزار و سرکوب این جامعه است که بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان کشور به شمار می‌رود.


baradaran_afkari.jpeg
جان برادران افکاری در سلول‌های انفرادی در خطر است
هشت‌ماه پس از اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله، نگرانی‌ها درباره وضعیت برادران وی، وحید و حبیب افکاری که در اعتراضات سال ۹۷ شیراز بازداشت شده بودند، شدت گرفته است؛ وحید و حبیب افکاری که در هشت ماه گذشته در زندانی انفرادی محبوس بودند، بارها متحمل ضرب و شتم و شکنجه شده‌اند و از سوی مقامات قضایی تهدید به مرگ شده‌اند. شدت شکنجه‌ها و اصرار مقامات قضایی برای اعتراف گرفتن از این برادران علیه یکدیگر باعث شده بود که وحید افکاری دوبار اقدام به خودکشی کند.


khavaran08.jpg
درخواست از سازمان ملل برای تشکیل کمیته تحقیق اعدام‌های سال ۶۷
بیش از ۱۵۰ مقام سابق سازمان ملل متحد، وکلا و کارشناسان حقوق بشر در نامه‌ای سرگشاده از این سازمان خواستند کمیته‌ای برای تحقیق در مورد اعدام‌ هزاران زندانی سیاسی در سال ۶۷ تشکیل دهد.


arash_sadeqi.jpg
نامه آرش صادقی به گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل
آرش صادقی، زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران به شرح نقض حقوق خانواده زندانیان سیاسی در ایران پرداخته است.


khavaran_qabr_jadid.jpeg
بر گورهای جمعی کشتار ۶۷ در گورستان خاوران ده قبر جدید کنده‌اند

بیانیه جمعی از فرزندان اعدام‌شدگان دهه ۶۰
اجبار شهروندان بهایی به دفن اموات در گورستان خاوران

در چند روز اخیر گزارش‌هایی مبنی بر حفر قبرهای جدیدی در گورستان دسته‌جمعی خاوران و دفن چند جسد در این گورستان که محل دفن دسته‌جمعی بسیاری از کشته‌شدگان دهه‌ ۶۰ و به ویژه اعدام های گسترده تابستان ۱۳۶۷ است، منتشر شد.


ai_stop_excution.jpeg
گزارش سالانه عفو بین‌الملل از احکام اعدام در جهان

نیمی از اعدام‌های جهان در ایران اجرا می‌شود

سال ۲۰۲۰ شاهد کاهش جهانی استفاده از مجازات اعدام بود. بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در تقلیل شمار اعدام‌های اجراشده و صدور احکام مرگ سهم داشت. همزمان، ماهیت بی‎رحمانه و خشونت‌بار مجازات اعدام بیش از پیش بر همگان آشکار شد. در سال ۲۰۲۰، اعدام‌ها ۲۶ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسید. به این ترتیب روند کاهش سالانه‌ی اعدام‌ها از سال ۲۰۱۵ ادامه یافت.


rsf_report2021.jpeg
انتشار گزارش رده‌بندی آزادی مطبوعات گزارش‌گران بدون مرز در سال ۲۰۲۰

ایران در جایگاه ۱۷۴

سازمان گزارش‌گران بدون مرز گزارش سالانه آزادی مطبوعات در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرده است. در این گزارش تأکید شده جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای جهان است که از آغاز انتشار رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها از سال ۱۳۸۱ به علت سرکوب حکومتی آزادی اطلاع‌رسانی، همواره در پایین‌ترین رده‌های جدول قرار داشته است.


baktash_abtin.jpeg
کانون نویسندگان ایران:

جان بکتاش آبتین و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی در خطر است
روز گذشته بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو زندانی کانون نویسندگان ایران، با وجود مثبت بودن نتیجه‌ی تست کرونا و اسکن ریه‌، سرفه‌های شدید، از دست دادن حس چشایی و بویایی، تب و بدن‌درد شدید، پس از چهار روز با فشار مسئولان زندان اوین از بهداری به بند عمومی بازگردانده شد.


edam_no1.jpg
گزارش سالانه عفو بین‌الملل:

از اعدام در ایران به عنوان سلاحی برای سرکوب سیاسی استفاده شد
سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود که روز چهارشنبه ۱۸ فروردین منتشر شد با انتقاد از «وضعیت حقوق بشر در ایران» اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰، از مجازات اعدام به نحو فزاینده‌ای به عنوان سلاحی برای سرکوب سیاسی معترضان، مخالفان و اعضای گروه‌های اقلیت مورد استفاده قرار گرفت.


touraj_amini2021.jpeg
اعتراض ده‌ها چهره دانشگاهی به بازداشت و حبس تورج امینی، تاریخ‌نگار بهایی
تورج امینی، پژوهشگر و تاریخ‌نگار بهایی که به تازگی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” بازداشت و زندانی شد، مورد حمایت ده‌ها شخصیت دانشگاهی قرار گرفته است. امینی متخصص تاریخ ایران در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ میلادی است.


gozaresh_edam_iran2020.jpg
در سال ۲۰۲۰ دست‌کم ۲۶۷ نفر در ایران اعدام شدند

گزارش اعدام در ایران؛ ۲۶۷ اعدام در سال ۲۰۲۰ به‌رغم همه‌گیری ویروس کرونا

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۰ فروردین ۱۴۰۰: سیزدهمین گزارش سالانه اعدام در ایران، کاری است از سازمان حقوق بشر ایران که با پشتیبانی سازمان «با هم علیه مجازات اعدام» (ECPM)، به ارزیابی و تجزیه و تحلیل روند مجازات اعدام در سال ۲۰۲۰ در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.


javid_rahman.jpg
تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران
شورای حقوق بشر ملل متحد روز سه‌شنبه ۲۳ مارس ۲۰۲۱ مأموریت جاوید رحمان به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را تمدید کرد. شورای حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرده و از دولت ایران خواشته است تا با گزارشگر ویژه به‌طور کامل همکاری کند.


ai_iran.jpg
عفو بین‌الملل خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد
عفو بین‌الملل با انتشار اسامی و تصاویر برخی از زندانیان سیاسی در ایران، خواستار آزادی فوری و بدون شرط زندانیان سیاسی،‌ فعالان دانشجویی، فعالان حقوق بشر و فعالان حقوق زنان از زندان‌های ایران شد.


اعتراض زندانیان سیاسی رجایی شهر به تبعید زندانیان
هجده زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در نامه‌ی سرگشاده‌ای، نسبت به تبعید زندانیان سیاسی و پرونده‌سازی متعدد علیه آنان اعتراض کردند.


evin180414b.jpg
اعتصاب غذای سه روزه شماری از زندانیان سیاسی ایران
جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان‌های اوین و زندان تهران بزرگ (فشافویه)، اعلام کردند که در اعتراض به نقض حقوق بشر و سرکوب فعالان، گروه‌ها و آزادی‌خواهان در ایران به مدت سه روز اعتصاب غذا می‌کنند. از اعتصاب غذا از روز شنبه اول فروردین آغاز می‌شود و تا روز دوشنبه سوم فروردین ادامه می‌یابد. این بیانیه را ۲۸ نفر از زندانیان سیاسی امضا کرده‌اند.


n-mohammadi-l-alhathloul.jpg
نرگس محمدی و لجین الهذلول نامزد جایزه نوبل صلح شدند
رئیس سازمان عفو بین‌الملل در کشور نروژ اعلام کرده که نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی که به تازگی از زندان آزاد شده از طرف نمایندگان پارلمان نروژ در کنار یک زن فعال عربستان سعودی به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل معرفی شده‌اند.


narges_mohammadi_09032021.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

پیام نرگس محمدی به مراسم بزرگداشت روز زن
پیام ارسالی خانم نرگس محمدی، با تمرکز بر فقر در جامعه و اثرات آن بر وضعیت زنان در ایران به مراسم سالگرد روز جهانی زنان که توسط کمیته دفاع از حقوق بشر و گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر- اتریش به صورت مجازی برگزار شد.


javid_rahman.jpg
جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران:

با زنان ودختران ایران مانند شهروند درجه دو رفتارمی شود
جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در گزارش خود می‌گوید با زنان و دختران به عنوان شهروند درجه دوم رفتار می‌شود. او خواستار اصلاحات فوری لازم شده است. «ترجمه غیررسمی» جاوید رحمان در وبسایت ملل منتشر شده است و قرار است این گزارش امروز (۹ مارس ۲۰۲۱) به شورای حقوق بشر ارائه گردد.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

برنامه مجازی بزرگداشت ۸ مارس، روز جهانی زن
International Woman Day 2021
شبی را با فهرست برنامه زیر در بزرگداشت روز زنان در روز سه شنبه 09 مارس برگزار میکند.
لطفا برای ورود به این برنامه مجازی از لینک زیر استفاده فرمایید:
https://bit.ly/3qlFcDb
فهرست برنامه:
مقدمه : آقای سیروس میرزایی : مروری به حقوق زنان در ج. ا. (PP Präsentation)
پیام ویدیویی خانم نرگس محمدی برای این برنامه
شعری از خانم قدسی احمدی
معرفی خانم سلماز خرسند توسط اقای داوید پارسیان
کتاب خوانی : خانم سلماز خرسند «Pathos»
کتاب خوانی : خانم ویدا مشایخی
پیانو: خانم الهه کیانی
کتاب خوانی : خانم فرانک مستوفی


ai_iran.jpg
اعتراض فعالان مدنی به اعمال خشونت‌ حکومتی در سراوان

عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات مستقل شد

شماری از فعالان مدنی و سیاسی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای در واکنش به رخدادهای خشونت‌آمیز اخیر در سراوان، خواستار پاسخ‌گویی حکومت ایران به خانواده‌های کشته‌شدگان و پایان دادن به شرایط امنیتی منطقه شدند.
سازمان عفو بین‌الملل نیز روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند با صدور بیانیه‌ای سپاه پاسداران را به نقض قوانین بین‌المللی و استفاده غیرقانونی از سلاح‌های مرگبار علیه سوخت‌بران متهم کرد.


iran_einzelhaft2021.jpg
شکایت جمعی از شهروندان نسبت به اعمال سلول انفرادی

سلول انفرادی، شکنجه است، باید متوقف شود
ما به عنوان شهروندانی با گرایشات متنوع سیاسی، عقیدتی و اجتماعی که همگی از قربانیان سلول انفرادی هستیم، اعلام می داریم که نگهداری متهمان در سلول انفرادی نه تنها عملی غیر انسانی بلکه طبق مقررات داخلی و بین المللی از مصادیق بارز شکنجه و مستوجب پیگرد قانونی نیز می باشد.


اعدام ۴ زندانی سیاسی در زندان سپیدار اهواز
حکم اعدام جاسم حیدری، علی خسرجی، حسین سیلاوی و ناصر خفاجیان (خفاجی) ۴ زندانی سیاسی، عصر روز یکشنبه ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۹، در زندان سپیدار اهواز به اجرا درآمد. کریم دحیمی، مدافع حقوق بشر که در حوزه جامعه عرب‌های ایران فعال است، در خصوص اعدام این شهروندان به خبرگزاری هرانا گفت: «نیروهای امنیتی بعد از ظهر دیروز با خانواده این زندانیان تماس گرفته و از آنها خواسته‌اند که در میدان چهارشیر اهواز حاضر شوند. بعد خانواده این افراد را بدون اینکه از قرار اجرای حکم اعدام مطلع باشند به زندان سپیدار و به ملاقات با فرزندان خود برده‌اند.


eteraz_saravan220221.png
بیانیه چهار نهاد حقوق بشری؛
قطعی اینترنت در سیستان و بلوچستان برای مقابله با اعتراضات و اختفای نقض حقوق بشر است
چهار نهاد حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعتراض به سرکوب و کشتارهای اخیر سوخت‌بران توسط نیروهای نظامی در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان و همچنین تبعیض در بهره‌مندی از حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در این استان، مشکلات و قطعی اینترنت در سیستان و بلوچستان را محکوم کردند.


narges_mohammadi2021.jpg
اعتراض نرگس محمدی به «تعرض» به زنان زندانی

جزئیات ضرب‌وشتم و تعرض به نرگس محمدی توسط ماموران امنیتی

«نرگس محمدی» فعال اجتماعی و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر که اندکی پس از پایان دوران محکومیت زندان، دوباره با اتهاماتی واهی به دادگاه فراخوانده شده؛ جزئیات انتقال خشونت‌آمیز خود به زندان زنجان را شرح داده است. در این واقعه که ۳ دی سال گذشته رخ داد، ماموران با فریب این زندانی سیاسی او را از بند خارج کرده و چند مرد ضمن ضرب‌وشتم شدید، به بدن او دست زدند.


nasrin_sotoudeh4.jpg
نامه نسرین ستوده به دبیر کل سازمان ملل متحد

درخواست نسرین ستوده برای بررسی موضوع اعدام در ایران
نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در زندان قرچک ورامین زندانی است،‌ در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل،‌ از جامعه جهانی و فعالان حقوق بشر خواسته است به موضوع اعدام‌های گسترده در ایران توجه نموده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از اعدام‌های گسترده به عمل آورند. خانم ستوده به اعدام زهرا اسماعیلی اشاره کرده و نوشته است که در جریان پرونده او بوده و می‌داند که این زن دست به قتل نزده بود.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

بیانیه: درباره «مرگ» زندانی عقیدتی بهنام محجوبی
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران وجامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش با خبر شدند که بهنام محجوبی، زندانی عقیدتی در بیمارستان لقمان تهران جان باخته است. ما ضمن محکوم کردن دستگیری، زندانی کردن و مرگ بهنام محجوبی، جمهوری اسلامی را مسئول این «مرگ» می دانیم و خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.


behnam_mahjubi3.jpg
بهنام محجوبی، زندانی عقیدتی، در بیمارستان لقمان تهران «جان باخت»

نامی تازه در لیست قربانیان شکنجه در جمهوری اسلامی: بهنام محجوبی

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که بهنام محجوبی، زندانی سیاسی و درویش گنابادی، در بیمارستان لقمان تهران جان باخته است. بتول حسینی، مادر محجوبی، خبر درگذشت پسرش را تایید کرده است. آقای محجوبی هنگام مرگ ۳۳ ساله بود.


ai_iran.jpg
عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام چهار شهروند عرب شد
عفو بین‌الملل در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران خواستار توقف اجرای حکم اعدام چهار شهروند عرب جنوب کشور و دادرسی مجدد عادلانه در خصوص آن‌ها شده است.


sadeghi_bachlet2021.jpg
نامه آرش صادقی به میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل
به گزارش خبرگزاری هرانا، آرش صادقی، زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به پرونده‌سازی علیه زندانیان سیاسی، عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت آنان و تبعید این افراد به زندان شهری جز محل زندگی خود اعتراض کرده است.


unhr2015.jpg
نگرانی سازمان ملل از افزایش اعدام شهروندان بلوچ ایران
روز پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹، کارشناسان سازمان ملل متحد طی بیانیه‌ای اعدام جاوید دهقان، زندانی سیاسی، را محکوم کردند. کارشناسان همچنین نسبت به ادامه افزایش اخیر اعدام زندانیان اقلیت بلوچ در ایران ابراز نگرانی کرده اند.


kord_haye_bazdshtshode2021_2.jpg
۳۷ سازمان حقوق بشری و نهاد مدن

نگرانی از بازداشت‌های خودسرانه فعالین کُرد در ایران

نیاز به اقدام فوری بین‌المللی برای آزادی فعالین کُرد و سایر قربانیان بازداشت‌های خودسرانه در ایران

ما، ۳۷ سازمان حقوق بشری و نهاد مدنی امضاکننده این نامه، خواستار توجه فوری جامعه جهانی به موجی مستمر از دستگیری های خودسرانه، قطع ارتباط بازداشت شدگان با جهان بیرون و ناپدیدسازی‌های قهری توسط مقامات ایرانی هستیم که دهها نفر از اقلیت ستمدیده کُرد را در استان‌های آذربایجان غربی، البرز، تهران، کردستان و کرمانشاه هدف قرار داده‌اند.


narges_mohammadi2018b.jpg
نرگس محمدی: «ممنوع الخروجم کرده‌اند»
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، و سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت که از سال ۱۳۹۰، وزارت اطلاعات او را برای خروج غیرقانونی از ایران تحت فشار قرار داده است. او ممنوع الخروجی‌اش را غیرقانونی خواند و گفت که با سه نامه از سه مرجع قضایی ممنوع‌الخروج شده است.


javid_dehqan.jpg
جاوید دهقان، زندانی بلوچ اعدام شد
وه قضائیه ایران تائید کرده جاوید دهقان، زندانی بلوچ امروز شنبه ۱۱ بهمن اعدام شده است. جاوید دهقان ۳۱ ساله در ماه مه سال ۲۰۱۷ به اتهام "محاربه" به اعدام محکوم شده بود. روز پیش دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقام‌های ایرانی خواسته بود تا اعدام جاوید دهقان را متوقف کنند


soofia_mobini_negin_tadrisi.jpeg
محکومیت دو شهروند بهایی به ۱۰ سال زندان
سوفیا مبینی و نگین تدریسی به اتهام "اقدام علیه امنیت کشور از طریق اداره تشکیلات بهاییت " به نفری ۵ سال حبس تعزیزی محکوم شده‌اند. آنها سه سال قبل در مراسم دویستمین سال تولد "بهاءآلله" دستگیر شده و به قید وثیقه آزاد بودند.


homayoon_alizadeh.jpg
تاریخچه تشکیل کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – اطریش
گفتگوی خانه ایران در ساکرامنتو با دکتر همایون علیزاده فعال حقوق بشر در باره تاریخچه تشکیل کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – اطریش و نجات پناهندگان ایرانی در ترکیه‎


hrw_logo2.jpg
“گزارش جهان ۲۰۲۱” دیده‌بان حقوق بشر: افزایش سرکوب در ایران
دیده‌بان حقوق بشر در “گزارش جهان ۲۰۲۱ ” خود از افزایش شدت سرکوب و فشار بر فعالان مدنی، وکلا، مدافعان حقوق بشر، و معترضان به بی‌حقوقی و فساد در ایران گفته است. گزارش در۷۶۱ صفحه منتشر شده و به بیش از ۱۰۰ کشور پرداخته است.


kord_haye_bazdshtshode2021.jpg
بازداشت دست‌کم «۲۷ شهروند و فعال کرد» طی پنج روز در ایران
فعالان حقوق بشر در کردستان می‌گویند در پنج روز گذشته دست‌کم “۲۷ شهروند و فعال کرد” در نقده، مریوان، سنندج و کرج بازداشت شده‌اند. به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان امروز چهارشنبه ۲۲ دی ماه سه شهروند کرد در ادامه بازداشت‌های گسترده در شهرهای مختلف که از شنبه بیستم دی ماه شروع شده، بازداشت شده‌اند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

سخنان علی خامنه ای در مورد واکسن کرونا دانش ستیز و ناقض حق زندگی میلیون ها ایرانی است

ai_iran.jpg
عفو بین‌الملل:

خامنه‌ای در حال بازی با جان میلیون‌ها انسان است
عفو بین‌الملل در واکنش به سخنان روز گذشته خامنه‌ای در باره واکسن کرونا و اعلام ممنوعیت ورود واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی به کشور گفت: «تصمیم رهبر جمهوری اسلامی ایران برای ممنوع کردن دسترسی میلیو‌ن‌ها نفر از مردم ایران به واکسن‌های حیاتی آمریکایی و انگلیسی کرونا نادیده انگاشتن حق حیات و حق سلامت است.


dabat_khosarji_hamdani.jpg
سه تن از معترضان آبان ۹۸ مجموعا به ۴۰ سال زندان محکوم شدند
دادگاه انقلاب دزفول سه تن از معترضان آبان ۹۸ را از جمله به اتهام آتش زدن عکس خامنه‌ای مجموعا به ۴۰ سال زندان محکوم کرد. این افراد بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان مسجدسلیمان به سر می‌برند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

نامه سر گشاده مدافعان حقوق بشر در اتریش
در محکوم کردن اعدام هموطنان اهل سنت
اخیرأ انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر از اعدام سه جوان اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان در روز یکشنبه ۱۴ دیماه ۱۳۹۹ خبر داده است. علی رغم آنکه درخواست آنها برای دادرسی مجدد ثبت و در ساعت ده صبح رسما به مقامات اداره زندان تحویل داده شده بود. زندانیان عدام شده عبارتند از: حسن دهواری، الیاس قلندرزهی و امید محمودزهی


nasrin_sotoudeh4.jpg
اهدای جایزه حقوق بشر النور روزولت به نسرین ستوده
نسرین ستوده، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر زندانی در ایران، به عنوان برنده جایزه حقوق بشر اِلِنور روزولت در سال ۲۰۲۰ معرفی شد. در بیانیه‌ای که در وب‌سایت کانون وکلای دادگستری آمریکا منتشر شده است، از خانم ستوده به خاطر فعالیت «شجاعانه» و «بی‌دریغ» در پیشبرد و تقویت پایبندی به حقوق بشر در ایران تقدیر شده است.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ایران- اتریش
جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

در پشتیبانی از بیانیه اعتراضی زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ به ضرب وجرح زندانی سیاسی افشین شهسواری

اطلاعیه مطبوعاتی

زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ با صدور بیانیه ای نسبت به ضرب و جرح زندانی سیاسی افشین شهسواری در زندان اوین اعتراض کردند. روز جمعه پنجم دی ماه افشین شهسواری بخاطر دفاع و حمایت از یک زندانی در قرنطینه زندان اوین به طرز وحشیانه ای مورد تهاجم و ضرب و شتم مسئولین زندان اوین قرار گرفتجامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org