logo_Committee


javid_rahman.jpg
جاوید رحمان: سازمان ملل باید قطعنامه‌ای علیه حجاب اجباری در ایران تصویب کند
در ادامه واکنش‌های بین‌المللی گسترده به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل اعلام کرد شورای حقوق بشر این سازمان باید با تصویب قطعنامه‌ای حجاب اجباری در ایران را محکوم کند.


mahsa_amini2022b.jpg
مهسا امینی در پی بازداشت توسط گشت ارشاد، بعلت ضرب و شتم ماموران جان خود را از دست داد

انزجار عمومی از جنایت ماموران حکومت

مهسا امینی دختر سنندجی که در پی بازداشت از سوی گشت ارشاد و انتقال به بازدااشتگاه وزرا هدف ضرب و شتم ماموران حکومت قرار گرفته بود حوالی ظهر جمعه جان خود را از دست داد. خانواده مهسا امینی جان باختن او را تایید کرده‌اند.


zahra-sadighi.jpg
دادگاه انقلاب ارومیه، دو فعال حقوق جامعه ال‌جی‌بی‌تی را «به اعدام محکوم» کرد

حکم اعدام برای زهرا صدیقی و الهام چوبدار، دو فعال حقوق جامعه ال‌جی‌بی‌تی

کمپین حقوق بشر در ایران:احکام اعدام دو فعال دگرباشان جنستی باید لغو شود

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، دادگاه انقلاب ارومیه دو تن را در ارتباط با حقوق جامعه «ال‌جی‌بی‌تی» -اقلیت‌های جنسی و جنسیتی- و به دلیل آنچه که ترویج همجنسگرایی خوانده شده،‌ به اعدام محکوم کرد. این دو نفر، زهرا صدیقی‌همدانی فعال حقوق ال جی بی تی معروف به ساره ۳۱ ساله و الهام چوبدار ۲۴ ساله، هستند که هر دو اهل آذربایجان غربی هستند.


kd_med_at_logo.jpg
حکومت جمهوری اسلامی را مسئول پاسخگویی و رفع تبعیض وخشونت علیه زنان ایران می دانیم
مقوله حقوق بشر یک حق طبیعی انسانها و امری جهانی است. همه انسانها آزاد به دنیا می آیند و از حیث کرامت و حقوق با هم برابرند، منشور حقوق بشر هیچ مرزی میان ملیت، جنسیت، رنگ و نژاد، زبان، عقیده سیاسی، خواستگاه اجتماعی، مذهب و باور نمی شناسد. ما دوگروه پزشکان مدافع حقوق بشر و انجمن مدافعان حقوق بشر در ایران- اتریش با در نظر گرفتن این این اصول اساسی حمایت خود را از مبارزه شجاعانه زنان ایران برای احقاق حقوقشان اعلام کرده و حکومت جمهوری اسلامی را مسئول پاسخگویی و رفع تبعیض وخشونت علیه زنان ایران میدانیم


javid_rahman.jpg
گزارش جاوید رحمان در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران
گزارش پیش رو حاوی اطلاعاتی در خصوص نقض گسترده حقوق بشر در ایران از جمله صدور و اجرای احکام اعدام، بازداشت های خودسرانه و برخوردهای قضایی با شهروندان معترض و فعالین مدنی و همچنین عدم پاسخگویی سران حکومت در خصوص نقض حقوق شهروندان است


sarkub_bahaian2022a.jpg
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل:

ایران باید به سرکوب بهائیان خاتمه دهد
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل امروز دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به موج جدید اعمال فشار بر اقلیت‌های دینی از جمله شهروندان بهائی توسط دستگاه های امنیتی و قضایی اعتراض کردند.


evin200414.jpg
نگرانی ۱۶ زن زندانی سیاسی اوین از شرایط زندان

نامه شانزده زن زندانی سیاسی از زندان اوین و اظهار نگرانی از شرایط مبهم حاکم بر زندان ها

چندین هفته است که سویه‌ی جدید کرونا در بند زنان اوین شیوع پیدا کرده و هر روز به تعداد مبتلایان افزوده میشود، با توجه به افزایش ناگهانی و بی‌رویه شمار زندانیان و‌عدم تناسب تعداد افراد با فضا و‌ امکانات بند و نبود فضای مناسب برای جداسازی و‌ قرنطینه افراد مبتلا و تاخیر جدی در گرفتن تست و‌عدم مراقب‌های پزشکی لازم، نگرانی نسبت به حفظ جان و سلامت زندانیان افزایش پیدا کرده است،


سه فعال حقوق زنان راهی زندان شدند
اکرم نصیریان، مریم محمدی و اسرین درکاله فعالین حقوق زنان، جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شدند. به گزارش هرانا، این افراد پیشتر در اواسط فروردین ماه امسال، به همراه ناهید شقاقی، تنی دیگر از فعالان حقوق زن، جهت اجرای حکم حبس به واحد اجرای احکام دادسرای اوین احضار شده بودند.


اعدام پنج زندانی بلوچ از جمله یک کودک
صبح روز شنبه ۲۹ مرداد ماه، حکم پنج زندانی بلوچ از جمله یک کودک-مجرم به‌نام امید عالیزهی که در سن ۱۷ سالگی به اتهام «قتل عمد» درطی یک نزاع خیابانی به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. در سال جاری میلادی تاکنون دستکم ۳۴۶ نفر در ایران اعدام شده اند که ۱۳ اعدام بیشتر از کل سال ۲۰۲۱ است


dadkhahane-salamat.jpg
دادگاه تجدیدنظر محکومیت دادخواهان سلامت به بیش از ۱۰ سال حبس و محرومیت اجتماعی را تایید کرد
دادگاه تجدیدنظر استان تهران، محکومیت مهدی محمودیان، آرش کیخسروی، مصطفی نیلی، محمدرضا فقیهی و مریم افرافراز را عینا تایید کرد. این شهروندان پیشتر در پرونده موسوم به “دادخواهان سلامت” مجموعا به تحمل بیش از ۱۰ سال حبس و محرومیت های شغلی و اجتماعی محکوم شدند.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ايران- وين
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران- وين

« «آزار و اذیت و نقض سیستماتیک حقوق شهروندان بهایی
آزار اذیت، تخریب منازل، تصرف و مصادره زمینهای کشاورزی، دستگیری های غیرقانونی، تفتیش و موارد ضرب و شتم نیرو های امنیتی از جمله «فشارهای سیستماتیک» جمهوری اسلامی علیه یکی از بزرگترین اقلیت های دینی ت غیر شیعه در کشو ر بوده که بطور نگران کننده ای افزایش یافته است


narges-moh_alie_motalebzade.jpg
عالیه مطلب زاده-نرگس محمدی

زندان زنان قرچک ورامین باید تعطیل شود
شرایطی که سختی و بدی هوای سوزناک و جهنمی آن، آلوده و غیرقابل شرب و حتی غیر قابل استحمام بودن آب، ساختمان سوله مانند، بدون نور طبیعی و جریان هوا، فاضلاب و تاسیسات فرسوده و زیرساخت های نامناسب جهت زندگی انسان تنها بخشی از رنج فزآینده و پایان ناپذیر تحمیل شده بر جان تک تک زنان این زندان است.


kanoon_logo3.jpg
نامه کانون مدافعان حقوق بشر به جاوید رحمان

اعلام نگرانی نسبت به سرکوب هر صدای اعتراض و اجرای مجازاتهای قرون وسطائی

کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به آقای جاوید رحمان گزارشگر سازمان ملل متحد در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران ، ضمن شرح بحرانهای موجود، به بیان سرکوب حکومت برای خاموش کردن صدای دگراندیشان از جمله بهائیان پرداخته و از بی توجهی حکومت به خواسته های مردم و اجرای مجازاتهای قرون وسطائی از قبیل قطع دست و هم چنین گسترش فقر نسبت به آینده ایران اعلام نگرانی کرد.


ai_iran.jpg
عفو بین‌الملل:

جامعه جهانی برای پایان دادن به چرخه خونریزی در ایران اقدام کند
سازمان عفو بین‌الملل در یک گزارش تحقیقی تازه در مورد برخورد جمهوری اسلامی با اعتراض‌های اردیبهشت و خرداد سال جاری در ایران، از جامعه بین‌المللی خواست تا به تعداد کشته‌ها و مجروحان سرکوب‌ها در ایران «که به‌طرز هشداردهنده‌ای بالاست واکنش نشان داده و نقش مهم خود را در تضمین پاسخگویی مقامات ایفا کند».


qove_qazaiye.jpg
حکم «قصاص» چشم سه نفر در ایران در آستانه اجرا
در تازه‌ترین موج اجرای احکام اسلامی، قرار است چشم یک زن و دو مرد کور شود. با تایید قضات دیوان عالی کشور، قرار است حکم قصاص یک چشم زنی جوان، اهل یکی از شهر‌های استان کرمانشاه، اجرا شود و از آنجا که امکان اجرای این حکم در استان کرمانشاه میسر نیست، قرار است شعبه سوم اجرای احکام دادسرای جنایی تهران آن را اجرا کند.


bazdasht_bahai.jpg
افزایش فشارهای حکومت ایران بر بهاییان؛ بازداشت‌های تازه و تفتیش بیشتر از ۲۰ خانه

تخریب بی‌رحمانۀ خانه‌ها و تصرف زمین‌های بهائیان

فعالان حقوق‌ بشر از بازداشت تعدادی از اعضای جامعه بهاییان در تهران و چند شهر دیگر و تفتیش خانه دیگر بهائیان خبر داده‌اند. مهوش شهریاری و فریبا کمال‌آبادی از جمله این افراد هستند که گفته می‌شود در تهران بازداشت شده‌اند.


حکم قطع «چهار انگشت» یک زندانی دیگر در بهداری اوین «اجرا شد»
به‌رغم هشدار سازمان‌های حقوق بشری به حکومت جمهوری اسلامی مبنی‌بر متوقف کردن احکام قطع عضو در زندان‌های ایران، گزارش‌ها حاکی است که ظرف کمتر از دو ماه، حکم قطع انگشتان دست یک زندانی دیگر در زندان اوین به اجرا درآمده است.


بازی زندانبانان با جان علیرضا ثقفی
علیرضا ثقفی(خراسانی) عضو کانون نویسندگان ایران در شرایط بحرانی حبس خود را می‌گذراند. او در دو هفته‌ی اخیر به دلیل فشار بالای خون، چندبار از حال رفته و هفته‌ی گذشته در اثر همین اتفاق به زمین افتاده و دندان‌اش شکسته است. با این‌که پزشک بهداری تشخیص داده که داروهای موجود در زندان، مناسب درمان او نیست و پرونده‌ی پزشکی‌اش همراه با درخواست مرخصی استعلاجی ثقفی به شعبه‌ی ۶ دادسرای کرج رفته است اما عملاً در آن شعبه به دلیل نداشتن قاضی هیچ اقدامی صورت نگرفته است.


edam_no1.jpg
بیانیه عفو بین‌الملل و بنیاد عبدالرحمن برومند

موج دهشتناک اعدام‌ها در ایران باید متوقف شود
بنیاد عبدالرحمن برومند برای حقوق بشر در ایران و سازمان عفو بین‌الملل امروز اعلام کردند که مقامات ایرانی دوره پرشتاب تازه‌ای از اعدام‌ها را به راه انداخته‌اند و حداقل ۲۵۱ نفر را در فاصله بین ۱ ژانویه و ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۱ دی ۱۴۰۰ تا ۹ تیر ۱۴۰۱) کشته‌اند. این سازمان‌ها هشدار دادند که اگر اعدام‌ها با این سرعت دهشتناک پیش بروند، به زودی تعداد اعدام‌ها از مجموع کل ۳۱۴ اعدام ثبت‌شده در طی سال میلادی ۲۰۲۱ فراتر خواهد رفت.


dadkhah.jpg
محمدعلی دادخواه، وکیل دادگستری، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد
گزارش‌ها حاکی است که محمد علی دادخواه، وکیل دادگستری روز چهارشنبه بازداشت به و زندان اوین منتقل شده است. محمدعلی دادخواه در تيرماه سال ۱۳۹۰ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۹ سال زندان محکوم شده بود که در دادگاه تجديد نظر اين حکم به هشت سال تقليل يافت. او در آن زمان عضو «کانون مدافعان حقوق بشر » و وکيل مدافع بسياری از زندانيان سياسی را به عهده داشت.


در ۵۰ روز گذشته ۶۴ بهائی بازداشت شده یا مشاغلشان تعطیل شده است
جامعه جهانی بهائی از بازداشت، بازرسی خانه و تعطیلی مشاغل ۶۴ بهائی در حدود ۵۰ روز گذشته خبر داد و آن را نشان‌دهنده تشدید کارزار سیستماتیک جمهوری اسلامی علیه شهروندان بهائی دانست.


عهدنامه انتقال زندانی بین ایران و بلژیک تصویب شد
پارلمان بلژیک با ۷۹ رای موافق، ۴۱ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع به معاهده جنجالی بین بلژیک ‌و ایران رای داد. این معاهده‌ به محکومان دو ‌کشور اجازه می‌دهد دوران زندان را در کشور‌های خودشان بگذرانند. خطر تصویب چنین لایحه‌ای ارسال محکومانی به ایران است که به خاطر اقدام‌های تروریستی در اروپا دستگیر و محکوم شده‌اند.


javid_rahman.jpg
نامه کانون مدافعان حقوق بشر جاوید رحمان؛ نگرانی از سرکوبها

اعلام نگرانی نسبت به سرکوب هر نوع صدای اعتراض

به نظر می رسد که جمهوری اسلامی قصد دارد با سرکوب بیشتر ملت ، قدرت پوشالی خود را به رخ مردم بکشد. کانون مدافعان حقوق بشر با اعلام نگرانی از وضعیت ناگوار پیش آمده در ایران خواهشمند است از کلیه امکانات قانونی خود استفاده کنید تا دستگیر شدگان را آزاد کرده و از خشونت بیشتر حکومت جلوکیری شود.


dadkhahan_khavaran_logo.jpg
محکومیت حمید نوری، تبلور چهل سال دادخواهی!‏

حکم حمید نوری، تبلور چهل سال مقاومت مادران، خانواده‌های خاوران و جنبش دادخواهی!‏

ما دادخواهان خاوران،‌ شادمانی عمیق خود را از نتیجه‌ رأی عادلانه دادگاه حمید نوری در استکهلم ابراز می‌داریم و از تمام ‏دست اندرکاران این دادگاه؛ از دادستان‌ها و هیات قضات و تمامی خانواده‌های دادخواه و فعالان سیاسی، اجتماعی و حقوق بشری ‏که در این راه ما را همراهی کردند تا به نتیجه‌ی مطلوب برسیم، قدردانی می کنیم.


hamid_noori2021.jpg
حمید نوری به جرم دست‌داشتن در کشتار سال ۶۷ به حبس ابد محکوم شد
حمید نوری، از اعضای سابق سپاه پاسداران و دستیار دادیار زندان گوهردشت در جریان اعدام‌های زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷، در سوئد به حبس ابد محکوم شد. قضات دادگاه در یک کنفرانس خبری در روز پنج‌شنبه، ۱۴ ژوئیه اعلام کردند که در جریان کشتار زندانیان سیاسی سال ۶۷، جرایم بزرگی رخ داده و اعدام‌ها به شکل ناعادلانه و برخلاف اصول پذیرفته‌شده قضایی صورت گرفته است.


rasoulov_alahmad2022.jpg
محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، سینماگران امضاکننده بیانیه «تفنگت را زمین بگذار» بازداشت شدند
ده‌ها سینماگر ایرانی خردادماه گذشته در ارتباط با رویداد ریزش ساختمان متروپل آبادان و اعتراضات مردمی، در بیانیه‌ای از نیروهای امنیتی حکومت خواسته بودند سلاح بر زمین بگذارند و به آغوش ملت بازگردند. خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته است رسول‌اف و آل احمد این بیانیه را تهیه کرده بودند و با «ضدانقلاب» ارتباط داشتند و به همین دلیل بازداشت شدند.


narges_mohammadi2018b.jpg
نامه نرگس محمدی به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل
سرکوب نهادهای مدنی مستقل مردمی به منظور انهدام جامعه مدنی و در نتیجه به تاخیر انداختن و یا غیر ممکن کردن دستیابی مردم به دموکراسی و حقوق بشر یکی از اهداف استراتژیک جمهوری اسلامی است که نتیجه مستقیم و …. آن نقض مستمر حقوق انسان ها بزرگتر و راهبردی تر از آن تداوم فاجعه تاریخی و بشری یعنی تداوم استبداد دینی در ایران است.


narges_mohammadi2021.jpg
هشدار عفو بین‌الملل: نرگس محمدی در زندان شکنجه می‌شود
سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه ایران، به «شکنجه و بدرفتاری» با نرگس محمدی در زندان اعتراض کرد و خواستار آزادی فوری وی شد.


rabani_vida.jpg
ویدا ربانی، روزنامه‌نگار به ۵ سال حبس محکوم شد
دادگاه انقلاب ویدا ربانی، روزنامه نگار و عضو حزب اتحاد ملت ایران را به حبس و محرومیت های اجتماعی محکوم کرد. به گزارش هرانا، خانم ربانی در صفحه‌ی شخصی‌اش در توییتر، اتهامات مطروحه علیه خود را توهین به مقدسات، اخلال در نظم عمومی، تشویق به رفتار خشونت آمیز، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان کرد.


ai_logo2.jpg
فراخوان سازمان عفو بین‌الملل برای اقدام فوری:

خطر قطع انگشتان دست هشت زندانی در ایران

هشت زندانی در معرض خطر قطع انگشتان دست قرار دارند

حداقل هشت زندانی در ندامتگاه تهران بزرگ در معرض خطر جدی اجرای فوری حکم قطع انگشتان دست قرار دارند. دستکم سه نفر از این مردان بر اساس «اعترافات» حاصل از شکنجه و پس از محاکمه‌های به شدت ناعادلانه محکوم شده‌اند. یکی از این سه مرد، ‌هادی رستمی، در ۲۲ خرداد توسط نگهبانان زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از آن زمان مورد ناپدیدسازی قهری قرار گرفته است .


bazdasht_vakilan2021.jpg
صدور احکام سنگین برای دادخواهان سلامت
به موجب حکم صادره، مهدی محمودیان به چهار سال حبس به اضافه دو سال محرومیت از فعالیت‌های رسانه‌ای، مصطفی نیلی به چهار سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت‌های رسانه‌ای و همچنین دو سال محرومیت از اشتغال به حرفه وکالت، آرش کیخسروی به دو سال حبس، یک سال محرومیت از وکالت و یک سال محرومیت از فعالیت رسانه‌ای، محمدرضا فقیهی به شش ماه حبس و در نهایت مریم افرافراز به ۹۵ روز حبس محکوم شده‌اند.


antonio_guterres.jpg
گزارش سازمان ملل از نقض حقوق بشر در ایران
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در گزارش تازه خود از وضعیت حقوق بشر در ایران از حکومت جمهوری اسلامی خواست درباره استفاده از قوه قهریه مرگبار علیه معترضان و نیز گزارش‌ها درباره شکنجه و مرگ زندانیان در بازداشت، تحقیقاتی مستقل انجام دهد.


reza-shahabi04.jpg
کانون نویسندگان ایران

جان رضا شهابی در خطر است
رضا شهابی در پی افزایش فشارهای امنیتی در ماه‌های اخیر، در تاریخ ۲۲ اردیبهشت‌ماه با یورش ماموران حاکمیت به منزلش بازداشت شد و از آن تاریخ به طور مداوم تحت بازجویی‌های شدید بوده است.او در تماس تلفنی با خانواده‌اش اعلام کرد از صبح دوشنبه ۲۳ خرداد دست به اعتصاب غذا می‌زند. شهابی در این تماس افزوده است: «شرایط جسمانی‌ام به قدری حاد و وخیم شده که در بازجویی‌های روز گذشته از حال رفتم


محکومیت ۲۶ شهروند بهائی به ۸۵ سال حبس و تبعید
بیست‌وشش شهروند بهائی اهل شیراز وسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهر مجموعا به ۸۵ سال حبس، تبعید و منع خروج از کشور محکوم شدند.


lotfi_eskandar2022.jpg
اعتصاب غذای بیش از ۶۰ معلم در همبستگی و همراهی با اسکندر لطفی

اسکندر لطفی سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در اعتراض به فشارهای مضاعف برای گرفتن اعترافات اجباری، از روز سه‌شنبه ۱۰ خرداد، دست به اعتصاب غذای خشک زده است. بیش از ۶۰ نفر معلمان و فعالان صنفی در پشتیبانی از اسکندر لطفی اعتصاب غذا کرده‌اند.


ai_stop_excution.jpeg
اعدام هم‌زمان ۱۲ زندانی بلوچ در زندان مرکزی زاهدان
سحرگاه امروز دوشنبه ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۱، دوازده زندانی بلوچ در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند. بسیاری از این زندانیان به اتهام‌های مختلف از جمله مواد مخدر و قتل و درگیری در بی‌خبری اعدام شدند. گفته می شود اجرای حکم اعدام این زندانیان به صورت دسته جمعی در زندان مرکزی زاهدان انجام شده است.


younesi_moradi2020.jpg
دادگاه تجدیدنظر؛ امیرحسین مرادی و علی یونسی به ۱۶ سال حبس محکوم شدند
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از تائید حکم بدوی علی یونسی و امیرحسین مرادی در دادگاه تجدیدنظر خبر داد. این دو دانشجوی نخبه دانشگاه شریف در دادگاه بدوی به اتهام تخریب به ۱۰ سال، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی ۵ سال و تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس محکوم شده بودند که دادگاه تجدید نظر، عینا این حکم را تائید کرده و بر این اساس؛ حکم اشد، یعنی ۱۰ سال حبس قابل اجرا خواهد بود.


khavaran08.jpg
بیانیه خانواده های خاوران

دادخواهی حق ماست
در روزهای اخیر شاهد برداشته شدن نرده های خاوران و جایگزینی دیوارهای بلند بتنی و نصب چند دوربین مدار بسته در خاوران بودیم .اگر چنان که ادعا می‌کنند پیکر عزیزان ما در این خاک نیست، پس علت رویه‌های اینچنینی که در راه تخریب تدریجی خاوران انجام می‌شود چیست؟


ai_stop_excution.jpeg
گزارش سالانه‌ی سازمان عفو بین الملل:

احکام مرگ و اعدام ها در سال ۲۰۲۱
بر اساس یافته‌های عفو بین‌الملل، حداقل ۵۷۹ نفر در ۱۸ کشور در سال گذشته اعدام شده‌اند که نشان از افزایش ۲۰ درصدی نسبت به رقم ثبت‌شده در سال ۲۰۲۰ دارد. جمهور‌ی اسلامی ایران با رساندن تعداد اعدام شدگان به حداقل ۳۱۴ نفر مسئول اصلی این افزایش است


kanoon_logo3.jpg
بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر:

به پرونده‌سازی‌های پوچ و بی‌اساس خاتمه دهید
کانون مدافعان حقوق بشر اعلام می‌کند در هیچ‌ یک از قوانین جاری “ارتباط گیری” نه با شهروندان خارجی و نه با سندیکاها و اتحادیه‌های صنفی و کارگری جرم نیست. سلب آزادی‌های اساسی ملت با طرح چنین اتهامات ناروا و غیرقانونی، مصداق بارز سوء‌استفاده از قدرت وقابل پیگرد کیفری است و آمرین و عاملان چنین بازداشتی باید پاسخگوی اعمال خود باشند.


film_mostanad_sazan_zendan2022.jpg
سینماگران ایرانی خواستار آزادی مستندسازان شدند
شماری از سینماگران و فعالان فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار آزادی مستندسازان بازداشت شده در روزهای گذشته شدند. امضاکنندگان بیانیه می‌گویند این گونه عملکرد نهادهای امنیتی، آشکارا به زیان امنیت ملی و در تضاد با آزادی بیان و حقوق ملت، مصرح در قانون اساسی است


poster_demo_wien_stop-exec_jalali.jpeg
گردهمایی در اعتراض به حکم اعدام احمدرضا جلالی و حمایت از اعتصاب غذای فرهاد میثمی

محل و زمان گردهمایی: شهر وین مرکز شهر
آدرس: Wiener Pestsäule, Graben 28, 1010 Wien
زمان: یکشنبه ۱۵ مه، ساعت ۱۷ تا ۱۹


farhad_meisami.jpg
فرهاد میثمی: تا توقف اجرای حکم اعدام جلالی اعتصاب غذا می‌کنم
فرهاد میثمی که از چهار روز پیش در اعتراض به خبر اعدام احمدرضا جلالی دست به اعتصاب خشک زده است دومین نامه خود را در این رابطه منتشر و نسبت به تبعات اعدام او هشدار داده است.


ahmadreza_jalali2.jpg
سازمان حقوق بشر ایران

جامعه جهانی جلوی اعدام احمدرضا جلالی را بگیرد
رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که حکم اعدام احمدرضا جلالی، پزشک و محقق ایرانی-سوئدی تا پایان ماه اردیبهشت یعنی حداکثر تا دو هفته دیگر اجرا خواهد شد. این اقدام که بنا بر گزارش این رسانه‌ها واکنشی به محاکمه یک مقام ایرانی به نام حمید نوری در سوئد به اتهام جنایت جنگی است، نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی از مجازات اعدام به عنوان ابزار باج‌گیری و فشار بر کشورهای خارجی استفاده می‌کند.


dadgah_hamid_nouri.jpg
دادگاه حمید نوری پایان یافت؛ «وی تا زمان اعلام رای دادگاه در بازداشت خواهد ماند»
نودوسومین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به دست داشتن در اعدام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در سال ۶۷، در دادگاه استکهلم برگزار شد. در این جلسه وکلای مدافع متهم و خود او“آخرین دفاع” خود را ارائه دادند. با اعلام قاضی رأی دادگاه ۱۴ ژوییه/۲۳ تیر اعلام خواهد شد.


press_freedom_index2022.jpeg
روز جهانی آزادی مطبوعات؛ ایران در قعر جدول
سازمان گزارشگران بدون مرز در روز جهانی آزادی مطبوعات رده‌بندی آزادی رسانه‌ها در سراسر جهان را منتشر کرد. این جدول که نتیجه بررسی وضعیت آزادی مطبوعات در ۱۸۰ کشور جهان است، نشان می‌دهد که چگونه درگیری‌های خشونت‌بار و نیز سرکوب دولتی جلوی کار روزنامه‌نگاران را می‌گیرد. جایگاه سوم از آخر جدول به ایران اختصاص دارد؛ رده ۱۷۸ از میان ۱۸۰ کشور. سال گذشته ایران در رده ششم از آخر جدول قرار داشت.


bazdasht_4_moallem_1may2022.jpg
بازداشت چهارتن از اعضای کانون صنفی معلمان
امروز صبح چندین نفر از اعضای کانون صنفی معلمان و فعالین صنفی حقوق معلمان در ایران بازداشت شدند. رسول بداقی، محمد حبیبی، علی‌اکبر باغانی، جعفر ابراهیمی و … افرادی هستند که براساس اخبار منتشر شده امروز صبح بازداشت شدند.


hamid_noori2021.jpg
دادستانی سوئد برای حمید نوری درخواست مجازات حبس ابد کرد
دادستان‌های پرونده حمید نوری، متهم به دست داشتن در کشتار و اعدام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در سال ۶۷، در ارائه نهایی کیفرخواست خود از دادگاه تقاضای صدور حکم حبس ابد برای متهم کردند.


edam_no1.jpg
دو سازمان حقوق بشری ایرانی و فرانسوی

افزایش دو برابری اعدام‌ها در دروه ابراهیم رئیسی
دو سازمان حقوق بشری ایرانی و فرانسوی روز پنج‌شنبه از افزایش صد درصدی اجرای حکم اعدام در ایران پس از تازه‌ترین انتخابات ریاست‌ جمهوری که ابراهیم رئیسی پیروز آن اعلام شد خبر دادند. سازمان حقوق بشر ایران و سازمان فرانسوی «با هم علیه مجازات اعدام» در گزارش سالانه خود از اعدام در ایران مربوط به سال ۲۰۲۱ میلادی که روز پنج‌شنبه، هشتم اردیبهشت‌ماه، منتشر شد این خبر را اعلام کرده‌اند.


rsf_ruzname_negaran_iran2022.jpg
گزارش‌گران بدون مرز

درخواست اقدام فوری برای نجات روزنامه‌نگاران زندانی

گزارش‌گران بدون مرز از سازمان ملل خواهان اقدام فوری برای نجات سلامت روزنامه‌نگاران زندانی است

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) بار دیگر نگرانی عمیق خود را از وضعیت سلامت روزنامه‌نگاران زندانی در ایران که بیمار و از حق درمان محروم شده‌اند، اعلام می‌کند. ما از گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران می خواهیم با اقدامی فوری مقام‌های جمهوری اسلامی را به رعایت الزامات حقوق بین‌اللملی ناظر بر رفتار با زندانیان وادار کند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org