logo_Committee


farhad_meisami_etesab_ghaza2003.jpg
وضعیت‌جسمی وخیم فرهاد میثمی در اثر اعتصاب غذا

اعلام اعتصاب غذای خشک جعفر پناهی

فرهاد میثمی، فعال سیاسی که در اثر اعتصاب غذا در زندان وزنش به شدت کاهش یافته در نامه‌ای از زندان رجایی‌شهر کرج نوشت که طی ۱۰ روز آینده آبی که می‌نوشد را تلخ خواهد کرد تا نشانه ای از «روزگار تلخ‌تر از زهری» باشد که حاکمان جمهوری اسلامی «از جمیع جهات برای همگان آفریده‌اند.»


narges_mohammadi2023.jpg
پیام نرگس محمدی به مراسم اهداء جایزه بنیاد اولاف پالمه:

عهد می‌بندم که از پای ننشینم
مفتخرم که جایزه معتبر اولاف پالمه از کشور سوئد را دریافت کرده‌ام. این جایزه به نام انسانی است که زندگی‌اش تصویری از بشر دوستی و صلح‌طلبی و توسعه است. این جایزه را در شرایطی دریافت می‌کنم که مردم سرزمینم ماه‌هاست علیرغم کشتار خیابانی، اعدام، بازداشت و زندان در خیابانها ایستاده و اعتراض کرده و خواهان گذار از حکومت جمهوری اسلامی هستند.


evin_7women_prisoner2023.jpeg
نامه هفت زندانی سیاسی زن علیه اعدام

مجازات اعدام با سلب «حق حیات» یکی از فاحش ترین موارد نقض حقوق بشر است

ما تعدادی از زندانیان سیاسی بند زنان زندان اوین تصمیم گرفتیم به بهانه پنجمین سالگرد بازداشت فعالان محیط زیست حمایت خود را از آنها اعلام نموده و خواهان پشتیبانی نهادهای بین‌المللی حقوق بشری و افکار عمومی و آزادیخواهان برای آزادی آنها شویم.


mahsa_img1.jpg
توسط گروهی از نویسندگان، هنرمندان و شخصیت های سیاسی اتریش:

تاسیس جامعه حمایت ازجنبش زنان و جوانان در ایران
پیشگامان مھسا – ژینا امینی
جامعه حمایت از جنبش زنان و جوانان در ایران، پیشگامان مھسا - ژینا امینی و ابسته به ھیچ گروه یا حزب سیاسی نبوده ازلحاظ اقتصادی کاملا مستقل است .اساس فعالیت این جامعه برمبنای اعلامیه جھانی حقوق بشر ۱۹۴۸، میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ۱۹۶۶، کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان ١٩٧٩و کنوانسیون حقوق کودک ١٩٨٩میباشد


sepide_kashani_jokar2023.jpg
روایت سپیده کاشانی از «شکنجه‌ها» در زندان
سپیده کاشانی از متهمان پرونده محیط زیستی‌ها در نامه‌ای که بی‌بی‌سی به آن دست پیدا کرده است، برای نخستین بار پس از ۵ سال، جزئیاتی را از شکنجه‌ها و فشارهای اطلاعات سپاه فاش کرده است. او از جمله به «اعدام نمایشی» همسرش هومن جوکار، پخش «ویدیوی جسد کاووس سید امامی» و بازجویی‌هایش در اتاق «تاریک» و «خونی» پرداخته است.


shafiei_zareei_hashemi2023.jpg
بازداشت سه خبرنگار زن در بیست و چهارساعت
سعیده شفیعی و مهرنوش زارعی٬ روزنامه‌نگار٬ امروز یکشنبه دوم بهمن٬ بازداشت شدند.
ملیکا هاشمی٬ روزنامه‌نگار٬ هم عصر روز گذشته٬ اول بهمن بازداشت شده بود


arash_sadeqi2023.jpg
آرش صادقی با تودیع قرار وثیقه موقتاً از زندان اوین آزاد شد
آرش صادقی، فعال مدنی، زندانی سیاسی سابق و از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی ژینا، ساعاتی پیش با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.


zendanian_edami2023.jpg
چهارده معترض ایرانی زیر حکم اعدام است
نزدیک به چهارماه از شروع اعتراضات در ایران گذشته و طی این مدت هزاران نفر دستگیر شده‎اند. در میان دستگیرشدگان تعداد قابل توجهی با اتهامات سنگین نظیر «محاربه» و «افساد فی الارض» روبرو ‌هستد. ندر حال حاضر براساس گزارش‎های منتشر شده و تحقیقات کمیته پیگیری دستکم چهارده تن از دستگیرشدگان اعتراضات، زیر حکم اعدام قرار دارند.


karami_hosseini2023.jpg
سازمان ملل: اعدام معترضان، قتل حکومتی است

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد: اعدام معترضان ایرانی به منزله قتل حکومتی است

راوینا شمدسانی، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۱۰ ژانویه گفت: «دادرسی کیفری و مجازات اعدام توسط جمهوری اسلامی به عنوان سلاحی برای مجازات معترضان و ایجاد رعب و وحشت در جامعه استفاده می‌شود تا مخالفت‌ها را از بین ببرد این اقدامات در تضاد با قوانین حقوق بشر بین‌المللی است.


hokm_edam_3nafar_esfahan2023.jpg
سه معترض دیگر در ایران به اعدام محکوم شدند

صدور حکم اعدام برای «صالح میرهاشمی»، «مجید کاظمی» و «سعید یعقوبی»

خبرگزاری میزان روز دوشنبه ۱۹ دیماه ۱۴۰۱ از صدور حکم اعدام برای «صالح میرهاشمی»، «مجید کاظمی» و «سعید یعقوبی» متهمان ردیف اول تا سوم پرونده «خانه اصفهان» خبر داد.


narges_mohammadi2021.jpg
نرگس محمدی برنده جایزه اولاف پالمه سوئد شد

بنیاد اولاف پالمه سه نفر را به عنوان دریافت‌کنندگان این جایزه در سال جاری میلادی معرفی کرد

جایزه اولاف پالمه سال ۲۰۲۳ به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی ایرانی و همچنین دو فعال حقوق بشر اهل اوکراین و ترکیه رسید


karami_hosseini2023.jpg
جمهوری اسلامی دو نفر از معترضان، محمدمهدی کرمی و محمد حسینی را اعدام کرد
قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که محمدمهدی کرمی و محمدحسینی، دو نفر از معترضان بازداشت شده را به دار آویخته است. این دو نفر در جریان اعتراضاتی که در مراسم چهلم حدیثی نجفی یکی از کشته شدگان اعتراضات در دوازدهم آبان در کرج برگزار شده بود، بازداشت شده بودند.


folter_opfer_iran2023.jpg
تل معترضان زیر شکنجه در زندان‌های ایران

گزارشی از قتل معترضان بر اثر شکنجه یا جلوگیری از دریافت درمان مناسب:

بر اساس تحقیقات کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان، از ابتدای اعتراضات شهریور ۱۴۰۱ تاکنون، دستکم ۱۵ نفر در بازداشت بر اثر شکنجه برای اعتراف‌گیری و یا در نتیجه جلوگیری از دریافت درمان موثر بعد از زخمی شدن با گلوله، به قتل رسیدند. اسامی برخی از این کشته‌شدگان عبارت است از؛ رامین فاتحی، یوسف رئیسی، محمد لطف‌الهی، حامد سلحشور، شادمان احمدی، شهریار عادلی، احمد گودرزی، امیرجواد اسعدزاده، هیمن آمان، اسماعیل دزوار، امید حسنی، محمد حاجی رسول‌پور، ایلیاد رحمانی‌پور، میلاد خوشکام، سامان قادرپور و مهدی زارع اشکذری.


hosseini_karami2023.jpg
تایید حکم اعدام مهدی کرمی و محمد حسینی
دیوان عالی جمهوری اسلامی حکم اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی در ارتباط با پرونده کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان را در مرحله فرجام‌خواهی تأیید کرد و در همین پرونده رأی اعدام برای حمید قره‌حسنلو، حسین محمدی، و رضا آریا نقض شد


mehdi_mohammadi_fard.jpg
دادگاه انقلاب ساری، مهدی محمدی‌فرد معترض نوجوان را به «دو بار اعدام» محکوم کرد
خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، گزارش داد که مهدی محمدی‌‌فرد، نوجوان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری در نوشهر، با حکم شعبه اول دادگاه انقلاب ساری به اتهام «افساد فی الارض» و «محاربه» به دوبار اعدام محکوم شده است.


zendan_urumiye.jpg
بازداشتگاه‌های ارومیه: شکنجه و اعتراف اجباری و تبعیض، چرخ‌دنده‌های ماشین اعدام
در ارومیه چهار جوان به اعدام محکوم شده‌اند: فرزاد و فرهاد و کاروان و هژار. اما آنها تحت چه شرایطی در بازداشت بودند و زیر چه خشونتی به جرم‌ ناکرده اعتراف کرده‌اند؟ گزارشی از بازداشتگاه‌های کابوس‌وار ارومیه، به گزارش شاهد عینی.


raha_bahreini_ai.jpg
کمیته‌ی حقیقت‌یاب سازمان ملل و دوی استقامت مدافعان حقوق بشر

رها بحرینی در گفتگو با منصوره شجاعی

در روز ۲۴ نوامبر ۲۰۲۲، شورای حقوق بشر سازمان ملل به درخواست آلمان و ایسلند نشست ویژه‌ای برای بررسی نقض حقوق بشر در ایران تشکیل داد. هدف از برگزاریِ این نشست تشکیل یک «کمیته‌ی حقیقت‌یاب» برای تحقیق درباره‌ی نقض حقوق بشر در ایران بود. این درخواست با کسب ۲۵ رأی مثبت، و در واقع، با اکثریت قاطع به تصویب رسید.


narges_mohammadi2021.jpg
نامه نرگس محمدی از زندان اوین:

تعرض جنسی به زنان، ابزار سرکوب معترضان است
به نظر می‌رسد که می‌بایست تعرض به زنان فعال و مبارز و معترض در ایران را به شکل گسترده و قدرتمند در سطح جهانی بازگو کرد تا با افشای آن، عامل و باعث توقف آن شویم و مسئله تعرض به زنان را از عامل تهدید و عقب نشینی زنان به عامل تضعیف و عقب راندن حکومت متعرض تبدیل کنیم.


farhad_meisami.jpg
فرهاد میثمی خطاب به حاکمیت: کشتارها را متوقف کنید!

فرهاد میثمی اعتصاب غذا کرده و جانش در خطر است

کشتارها را متوقف کنید! چه در قالب سرکوب خیابانی باشد و چه با ظاهرِ قضایی (اعدام) که برای گرفتن “زهر چشم” به کارش می‌برید و نه حتی برای اجرای آن عدالت‌نمایِ کاذب و ادعایی‌تان. بازداشت‌ها و احکام فله‌ایِ زندان‌تان نیز از همین قماش‌اند.


kafalat_parleman_otrish2022.jpg
نمایندگان پارلمان اتریش کفیل ۱۸۳ زندانی در ایران شدند
تمامی نمایندگان مجلس شورای ملی اتریش، در اقدامی هماهنگ و با هدف کسب توجه بە وضعیت معترضان بازداشت شدە در ایران، کفالت ١٨٣ زندانی در ایران را بر عهده گرفتند. برخی از این زندانیان در خطر اعدام قرار دارند.


un_ffm_iran_members2022.jpg
اعضای کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل تعیین شدند
رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعضای هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی برای بررسی موارد نقض فاحش حقوق بشر در سرکوب معترضان ایرانی را تعیین کرده است. اعضای این کمیته عبارتند از سارا حسین از بنگلادش، شهین سردارعلی از پاکستان و ویویونا کرستیچویچ از آرژانتین.


ai_edam_26_zandani2022.jpg
هشدار سازمان عفو بین‌الملل نسبت به خطر اعدام دست‌کم ۲۶ تن از معترضان
عفو بین‌الملل روز جمعه ۲۶ آذرماه در بیانیه‌ای هشدار داد که پس از «اعدام خودسرانه» محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد که در پی «دادگاه‌های نمایشی» انجام شد، اکنون دست‌کم ۲۶ تن از دیگر بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در ایران اکنون در معرض خطر اعدام قرار دارند که از این تعداد، «حکم اعدام ۱۱ تن» صادر شده و ۱۵ تن دیگر با اتهامات مشابه «در انتظار یا تحت» محاکمه قرار دارند.


un_g2.jpg
تصویب پیش‌نویس قطعنامه حقوق بشری علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل
مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه، ۲۴ آذر، با تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران»، حکومت ایران را فراخواند تا تمامی اشکال خشونت در برابر معترضان و تبعیض سیستماتیک در کشور را متوقف کند.


mahsa_img1.jpg
فهرست اعضای جامعه فرهنگیِ آسیب‌دیده در اعتراضات

آسیب‌دیده یا مورد تهدید و ارعاب در اعتراضات جاری ایران

فهرست پیش‌رو شامل نام شماری از فعالان رسانه‌ای، نویسندگان و اهل قلم، هنرمندان و فعالان هنری، و روزنامه‌نگاران است که درمجموع جامعه‌ی فرهنگی ایران را تشکیل می‌دهند و به اشکال مختلف از زمان آغاز اعتراضات قیام ژینا توسط رژیم متحمل آسیب شده‌اند.


zanan_zendani2022.jpg
هیجده زندانی سیاسی زن: اعدام باید متوقف شود
ما نیز در کنار شما، گرچه در زندان همراهی خود را با خیابان که به حکم اسارت از آن محروم مانده‌ایم اعلام کرده و برای اعلام مخالفت خود با اعدام در دفتر افسر نگهبانی بند زنان زندان اوین در ۲۱ آذر ماه (روز دوشنبه) با خواندن سرود و سر دادن شعار تحصن می‌کنیم.


rahnavard_majidreza2022.jpg
اعدام مجیدرضا رهنورد؛ دومین معترض حکومت ایران ۲۳ روز پس از دستگیری
قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که مجیدرضا رهنورد معترضی که ۲۳ روز پیش دستگیر شده بود را صبح دوشنبه بیست و یکم آذر به وقت محلی، «در ملاء عام» در خیابانی در مشهد به دار آویخته است.


antonio_guterres.jpg
نامه به گوترش؛ ماشین اعدام در ایران را متوقف کنید
ما امضا کنندگان این نامه توجه آن مقام عالی‌رتبه را به گزارشی هولناک و دهشتناک که این روز‌ها در سرزمین خونین و ملتهب ما ایران که جنبش دوران‌ساز “زن، زندگی، آزادی” تمامی کرانه‌های آن را در نوردیده است، جلب می‌نماییم:


mohsen_shekari..jpg
قوه‌قضاییه جمهوری‌اسلامی یک معترض را اعدام کرد

نگرانی از موج اعدام‌ها با اعدام محسن شکاری
اتریش اعدام محسن شکاری را «غیرانسانی» خواند و آن را به شدت محکوم کرد

با اعدام محسن شکاری نگرانی از اعدام دو همبند او؛ سامان صیدی و محمد بروغنی فزونی گرفته است. هومن عبداللهی شب گذشته در اثر ضرب و شتم در سنندج کشته شد. فرمانده نیروی انتظامی از پایان “خویشتنداری” این نیروها گفته است.


noormohammadzadeh_sahand2022.jpg
حکم اعدام یک جوان معترض ۲۵ ساله ابلاغ شد
حامد احمدی، وکیل تسخیری سهند نورمحمدزاده، از ابلاغ حکم محاربه و مجازات اعدام برای او خبر داده است. این حکم بدوی است و سهند نورمحمدزاده و وکیلش می‌توانند در دیوان عالی کشور به آن اعتراض کنند. وکیل سهند نورمحمدزاده پیش از این گفته که قاضی دوم و مستشار پرونده حکم اعدام را امضا نکرده بود و از این نظر روال حقوقی آن کامل نشده بود.


hr_rsolution_70_wien2.jpeg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ايران- وين
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران- وين

سالروز تصویب اعلاميه جهانی حقوق بشر

زن، زندگی، آزادی

بزرگداشت سالروز تصویب اعلاميه جهانی حقوق بشر در وین- اتریش


ai_stop_excution.jpeg
عفو بین‌الملل: ۲۸ معترض ایرانی در خطر اعدام
سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای هشدار داد که دست‌کم ۲۸ نفر از جمله سه کودک، در ارتباط با تظاهرات سراسری ضد حاکمیت در ایران در خطر اعدام قرار دارند. تاکنون دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران شش نفر از افرادی را که در جریان اعتراضات بازداشت کرده است، به اتهام محاربه یا فساد فی‌الارض اعدام محکوم کرده است.


narges_mohammadi2021.jpg
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، در پیامی به پارلمان اروپا

خواست مردم ایران گذار از نظام است
اکنون در زندان هستم و ذره‌ای احساس پشیمانی و تردید ندارم، بلکه با شدت اشتیاق و امید و سرزندگی در داخل ایران به مبارزه ادامه می‌دهم و یقین دارم که پیروز خواهیم شد. ما در گذار از جمهوری‌اسلامی به دنبال تحقق نظامی هستیم که منزلت انسان و حقوق بشر تحقق یابد و این ممکن نخواهد شد مگر اینکه استبداد به هرشکل آن در این سرزمین برای همیشه پایان یابد.


dadgah_engelab.jpg
هشدار در مورد خطر اعدام قریب‌الوقوع معترضان
مقام‌های جمهوری اسلامی از صدور احکام اعدام برای معترضان و تایید برخی از این احکام در دیوان عالی سخن می‌گویند. سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به سابقه جمهوری اسلامی در استفاده از احکام اعدام به عنوان ابزار سرکوب و ارعاب، خطر اعدام برخی از معترضان در آینده نزدیک را جدی تلقی می‌کند و از تمامی کشورهایی که با جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیک دارند، می‌خواهد که برای جلوگیری از اعدام معترضان، تلاش کنند.


arash_sadeghi2022.jpg
حسین صادقی: جلوگیری از انجام آزمایش‌های پزشکی آرش صادقی خطر ابتلای دوباره به سرطان را افزایش می‌دهد
پدر آرش صادقی به «زمانه» می‌گوید نیروهای امنیتی هنگام بازداشت او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند و بر اثر آن گوش این فعال مدنی هشتاد درصد آسیب دیده است. به علاوه، عدم انجام آزمایش‌های منظم پزشکی ممکن است به رشد دوباره سلول‌های سرطانی در صادقی بینجامد.


javid_rahman.jpg
جاوید رحمان، گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل

ابراز نگرانی از صدور احکام اعدام برای معترضان

۲۱ تن از معترضین بازداشتی، شامل یک زن، با مجازات اعدام روبرو هستند.

گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران روز سه‌شنبه هشتم آذر ابراز نگرانی کرد که جمهوری اسلامی ایران در واکنش به قطعنامه اخیر این شورا برای تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب در خصوص سرکوب‌ اعتراضات در کشور، احکام اعدام بیشتری علیه معترضان بازداشت‌شده صادر کند.


bache_haye_koshte_shode2022.jpg
آمار کشته‌شدگان اعتراض‌ها به ۴۴۸ نفر رسید
از شروع اعتراضات جاری تا کنون، دست‌کم ۴۴۸ شهروند، از جمله ۶۰ کودک و ۲۹ زن، کشته شده‌اند. این آمار، حداقلی است و تنها مواردی را شامل می‌شود که محققان سازمان حقوق بشر ایران اسنادی مانند گواهی فوت یا شهادت کادر درمان را ثبت کرده یا دو منبع مستقل از یکدیگر، خبر را تایید کرده باشند.


un_hrc1.jpg
شورای حقوق بشر به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره سرکوب اعتراضات در ایران رای مثبت داد
شورای حقوق بشر سازمان ملل در سی‌وپنجمین نشست ویژه خود در روز پنجشنبه سوم آذر، به تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب جدید برای انجام تحقیقات در مورد گزارش‌های «نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در رابطه با اعتراضاتی که پس از ۲۵ شهریور آغاز شد» رای مثبت داد.


un_hr_komiser_folker_turk.jpg
کمسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل اوضاع ایران را "بحرانی" خواند
اعتراضات در مهاباد، جوانرود و سایر شهرها ادامه دارد. هه‌نگاو می‌گوید، نیروی سرکوب در جوانرود از "گازی عجیب با عوارض شدید جسمانی" استفاده کرده است. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اوضاع ایران را "بحرانی" قلمداد کرد.


nasrin_sotoudeh2022.jpg
نسرین ستوده برنده جایزه حقوق بشری روبرت بندیتر شد
سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۷ آبان ۱۴۰۱: نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر ایرانی، برنده جایزه روبرت بندیتر شد. این جایزه، در مراسم ویژه روز پایانی هشتمین کنگره جهانی مبارزه با اعدام، اعطا شد.


محکومیت ایران در کمیته سوم سازمان ملل
کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه در جلسه‌ای ویژه به قطعنامه‌ای که نقضگسترده حقوق شهروندان در ایران را محکوم می‌کند رای داد.


narges_mohammadi2021.jpg
نامه نرگس محمدی به جاوید رحمان
این روزها شاهد گسترش و شدت نقض حقوق بشر در ایران و سرکوب حکومت علیه معترضان هستیم. همواره در اعتراضات مردم، بازداشت‌های گسترده، ضرب و شتم و کشتار خیابانی مرحله سرکوب توسط حکومت بوده و سرکوب نهائی در برگزاری دادگاه‌های نمایشی و صدور احکام اعدام و زندان برای معترضان صورت گرفته‌است.


un_hrc1.jpg
نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران
شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز گفت به دلیل «وخیم شدن وضعیت حقوق بشر در ایران» ده روز دیگر (سوم آذر) نشست ویژه‌ای برگزار می‌کند. درخواست این نشست ویژه را نمایندگان ایسلند و آلمان روز جمعه به این شورا ارائه دادند.


dadgah_motarezin301022.jpg
سازمان حقوق بشر ایران درخواست اعدام برای معترضان را محکوم کرد
۲۲۷تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی بیانیه‌ای، ضمن «محارب» خواندن معترضان در ایران، از قوه قضائیه خواستند تا حکم اعدام را در مورد آنان اجرا کند. غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی نیز امروز از قضات خواست تا با سرعت بیشتری احکام معترضان را صادر کنند


un_about_iran2022.jpg
درخواست اخراج سفرا و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در جلسه شورای امنیت
جلسه غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع سرکوب خشن زنان و معترضان در ایران، در حالی عصر چهارشنبه برگزار شد که آمریکا و آلبانی به عنوان میزبانان این جلسه و بسیاری از دیگر اعضای شورای امنیت تلاش کردند وضعیت در ایران را غیرقابل قبول و در تضاد کامل با منشورهای جهانی حقوق بشر نشان دهند، اما چین و روسیه – دو عضو دایم شورای امنیت – ضمن حمایت قاطع از تهران، آمریکا را به استفاده ابزاری از شورای امنیت متهم کردند.


eteraz_vokala_tehran2022.jpg
بیانیه چهل حقوقدان ایرانی:

شبکه‌ای فاسد برسرنوشت کشور حاکم شده
شماری از حقوق‌دان‌های ایرانی در بیانیه‌ای خیزش مردم ایران را «خیزشی برای حقوق و بازگشت به حکومت قانون» توصیف کرده‌اند که در آن «جامعه‌ی وکلا می‌تواند نهاد محوری و بنیادین برای این تحول تاریخی و رسیدن به عدالتخانه و دادگستری ملی باشد.»


bache_haye_koshte_shode2022.jpg
سازمان حقوق بشر ایران

آمار کشته‌شدگان اعتراضات به ۲۷۷ نفر رسید
سازمان حقوق بشر ایران در حالی آمار ۲۷۷ کشته را منتشر می‌کند که دریافت و بررسی گزارش کشته‌شدگان روزهای پیشین ادامه دارد. تعداد گزارش‌هایی که این سازمان دریافت کرده و هنوز موفق به تایید آنها نشده، بسیار بیشتر است. بنابراین، آمار واقعی کشته‌شدگان اعتراضات جاری بیش از آمار ذکرشده برآورد می‌شود. سازمان حقوق بشر ایران به تحقیقات خود در این باره ادامه می‌دهد.


dadgah_motarezin301022.jpg
آغاز محاکمه بازداشتی‌های اعتراضات اخیر بدون اجازه حضور وکیل

خطر صدور حکم اعدام برای ۹ تن از دستگیرشدگان اخیر

روابط عمومی قوه قضاییه گفته دادگاه به ریاست قاضی صلواتی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران، برگزار شده و براساس کیفرخواست صادره، ۲ نفر به اتهام «افساد فی الارض»، ۳ نفر به اتهام «محاربه» و یک نفر به اتهام «مقابله با حکومت اسلامی» در دادگاه حاضر شدند.


hamedi_maohammadi2022.jpg
بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران وصد ها روزنامه نگار در پشتیبانی از نیلوفر حامدی و الهه محمدی

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران: روزنامه‌نگاری را ممنوع کنید!

بیانیه مشترک دو نهاد اصلی اطلاعاتی کشور درباره تحلیل رویدادهای اخیر، مضمونی نداشت جز اینکه باید روزنامه‌نگاری را جرم و ممنوع اعلام کرد، زیرا فعالیت عادی دو نفر از همکاران ما در انجام وظیفه حرفه‌ای را مصداق اتهامی قرار داده‌اند که به معنای پایان کار روزنامه‌نگاری است.


eteraz_mahsa7.jpg
فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر

قطعنامه‌ی فوق‌العاده درباره‌ی جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران
قوه‌ی قضائیه‌ی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲ (۲ آبان ۱۴۰۱) از صدور کیفرخواست علیه ۳۱۵ معترض بازداشتی در تهران (که دست کم چهار تن از آن‌هادر خطر اعدام هستند)، ۲۱۳ معترض در استان خوزستان و ۲۰۱ معترض در استان البرز خبر داد


javid_rahman.jpg
گزارشگر ویژه سازمان ملل:

در فقدان مسیرهای داخلی برای پیگیری عدالت در ایران، جامعه جهانی مسئولیت دارد

قانون حجاب اجباری باید لغو شود

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، می‌گوید در فقدان مسیرهای داخلی برای پیگیری عدالت در ایران، جامعه جهانی مسئولیت دارد تا برای پاسخگویی و مجازات عاملان جان باختن مهسا (ژینا) امینی اقدام کند. او همچنین خواهان لغو حجاب اجباری در ایران شد.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org