logo_Committeeپایان اعتصاب غذای نسرین ستوده

مهراوه دختر خانم ستوده دیگر ممنوع الخروج نیست

رضا خندان از برداشتن محدودیت قضایی دختر ۱۲ ساله اش و پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده بعد از ۴۹ روز خبر داد. همسر خانم ستوده روز گذشته پس از ملاقات با این وکیل دادگستری، در صفحه فیس بوک خود نوشت "در ملاقات استثنایی عصر امروز، نسرین با توجه به برداشتن محدویت قضایی مهراوه به اعتصاب خود پایان داد".


un_logo3.jpg
سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
شصت وهفتمین جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه ۲۷ نوامبر ۲۰۱۲ در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد و کشورهای نظرات خود را در خصوص پیش‌نویس قطعنامه که دولت کانادا ارائه و مورد حمایت ۴۲ کشور بود را بیان کردند و در پایان این پیش نویس با ۸۳ رای مثبت، ۳۱ رای منفی و ۶۸ رای ممتنع به تصویب رسید. سال گذشته این قطعنامه ۸۶ مثبت را به همراه داشت و ۳۲ رای منفی و ۵۹ رای ممتنع.


nasrin_sotude3.jpg
وضع بحرانی سلامت نسرین ستوده
رضا خندان همسر نسرین ستوده وکیل حقوق بشر و زندانی عقیدتی که از ۲۶ مهرماه (۱۷ اکتبر) در اعتصاب غذا به سر می‌برد به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: «از دیروز (سه‌شنبه ۷ آذر) که او را ملاقات کردیم گفت متوجه شدم به وضعیت خطرناکی رسیده است نماینده وزارت اطلاعات در اولین روز اعتصاب غذا با او صحبت کرده است و به نسرین گفته است که پیشنهاد می‌کنیم اعتصاب غذا را تا آخر ادامه بدهی که معنی این حرف استقبال کردن از بین رفتن شخص است.


ahmed_shaheed03.jpg
بیانیه احمد شهید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل پس از یک سفر ۱۲ روزه به آلمان، سوئد و نروژ و گفت‌وگو با شاهدان عینی و فعالان حقوق بشر، طی بیانیه‌ای در اسلو به جنبه‌‌های گوناگون نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. احمد شهید در کنفرانس مطبوعاتی خود در ۲۲ نوامبر (۲ آذر) در اسلو گفت: «در طول ۱۲ روز گذشته من با ده‌ها فرد ایرانی‌تبار، فعال حقوق بشر، مقامات دولتی و کارشناسان آکادمیک ملاقات و گفت‌وگو کردم.»


hasan_asadi_zeidabadi_03.jpg
پیام حسن اسدی زیدآبادی از زندان اوین به کنفرانس بین‌المللی سازمان‌های ناظر بر حقوق بشر آسیا و اقیانوسیه (ANNI)
حسن اسدی زید آبادی؛ دبیر کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) که بیش از دو سال است به اتهام فعالیت های حقوق بشری در بند 350 زندان اوین زندانی است، به کنفرانس بین المللی سازمان های ناظر بر وضعیت حقوق بشر کشورها و نهادهای ملی حقوق بشر آسیا و اقیانوسیه(ANNI) که از تاریخ ۴ تا ۷ نوامبر در دو سطح سازمان های غیردولتی و نهادهای ملی در اردن برگزار شد پیامی فرستاد که در جمع نمایندگان بیش از ۱۰۰ سازمان ناظر بر وضعیت حقوق بشر کشورها از ۴ قاره آسیا، اروپا، افریقا و امریکا قرائت شد.


un_hr_concil_logo.jpg
اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شدند
مجمع عمومی سازمان ملل روز دوشنبه ۱۸ عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل را انتخاب کرد و در این میان آمریکا موفق شد با ۱۳۱ رای به شورا راه پیدا کند.
۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل روز دوشنبه برای انتخاب ۱۸ عضو شورای حقوق بشر ابن سازمان تشکیل جلسه دادند. کشورهای اننخاب شده به عضویت شورا به مدت ۳ سال این کرسی ها را در اختیار خواهند داشت.


شکایتنامه ستار بهشتی از بازجویانش به خاطر شکنجه در زندان

مقامات قضایی و امنیتی کشور باید پاسخگو باشند

در حالی که نهادهای ذی ربط از جمله پلیس، دادستانی و پزشکی قانونی، هیچ یک درباره سرنوشت ستار بهشتی پاسخگو نبوده اند و حتی دستگاه امنیتی و قضایی درباره مرگ و زندگی وی نیز سکوت پیشه کرده اند، سندی از داخل زندان اوین در اختیار کلمه قرار دارد که نشان می دهد ستار بهشتی با دستخط خود از بازجویانش به خاطر شکنجه، شکایت کرده است. این شکایت در همان یک روزی انجام شده که وی در بند ۳۵۰ اوین به سر برده است؛ یعنی در یازدهم آبانماه.


satar_beheshti.jpg
مرگ وبلاگ‌نويس زندانی در ايران و فشار بر خانواده وی
ستار بهشتی، وبلاگ‌نويسی که چند روز پيش توسط پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی (فتا) دستگير شده بود در زندان کشته شده و به خانواده وی اجازه نداده‌اند هنگام شست‌وشوی جنازه وی حضور داشته باشند. تارنمای کلمه به نقل از زندانيان سياسی بند ۳۵۰ زندان اوين نوشته است اين وبلاگ‌نويس ۳۵ ساله که در روز هفتم آبان‌ماه جاری در خانه مادری خود در رباط‌ کريم دستگير شده بود يک شب را در اين بند سپری کرده بود و بدن او بر اثر ضرب و شتم مأموران کبود شده و "حتی يک جای سالم در بدنش نبود."


zanan_etesabi.jpg
اعتصاب غذای ۹ زندانی سیاسی زن در اوین

نامه ۳۳ زندانی سیاسی زن به رئیس زندان اوین: به خاطر این هتک حرمت بزرگ عذرخواهی کنید

در پی یورش روز سه شنبه ی نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین به بند زندانیان زن سیاسی که با هتک حرمت و آزار آنها همراه بود، تعدادی زندانیان این بند دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زده اند. به گزارش خبرنگار کلمه، حمله کنندگان به بند بانوان که شامل حدود ۲۰زن از نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین بودند با ورود به حریم خصوصی و شخصی زندانیان سیاسی باعث بر هم زدن نظم و سلب آسایش آنان شده و پس از یورش به بند سیاسی بانوان زندانیان را به شکل توهین آمیزی بازرسی بدنی کردند.


iran_tribunal.jpg
گزارش رسمی دادگاه ایران تریبونال

جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت محکوم شد
مرحله دوم دادگاه ایران تریبونال به مدت سه روز از ٢۵ تا ٢٧ اکتبر ٢٠١٢ در سالن اکادمیک حقوق ساختمان صلح دادگاه لاهه برگزار شد. یک روز پیش از آغاز دادگاه، روز چهارشنبه ٢٤ اکتبر، ایران تریبونال یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد که در آن چهار عضو کمیته راهبردی حقوقدانان ایران تریبونال، جان کوپر، حمید صبی، هدایت متین دفتری، پیام اخوان و قاضی یوهان کریگلر رئیس دادگاه در آن شرکت داشتند و به پرسش خبرنگاران و حاضران پاسخ دادند. در این کنفرانس رئوس کار دادگاه برای روزهای محاکمه تشریح شد.


گزارشی از وضعیت زندان زاهدان
زندان زاهدان با بیش از ۳۵۰۰ زندانی تا کنون شاهد دوبار اعتراض زندانیان سیاسی بود که این اعتراضها از سوی مسئولین به شورش تعبیرشد و سبب گردید تعداد زیادی از زندانیان به انفرادی و سپس به شهرستانهای دور دست تبعید گردند.
مطلبی که در زیر می‌آید گزارشی مختصر از وضعیت این زندان میباشد که از سوی چند تن از زندانیان سیاسی که اخیرا آزاد شدند؛ به هرانا گزارش شده است.


sotude_panahi.jpg
جایزه ساخاروف به نسرین ستوده و جعفر پناهی اهدا شد
اتحادیه اروپا با اعطای جایزه ساخاروف به یک حقوقدان و یک کارگردان ایرانی از فعالیت‌های مدنی و حقوق بشری آنها تجلیل کرد. نسرین ستوده و جعفر پناهی هر یک به ۶ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از حرفه خود محکوم شده‌اند.
جایزه حقوق بشر اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۲ به نسرین ستوده، وکیل زندانیان سیاسی و فعال حقوق کودکان و زنان، و جعفر پناهی، کارگردان سینما، تعلق گرفت. این جایزه ۵۰ هزار یورویی همه ساله در شهر استراسبورگ به یک یا چند کاندیدا از یک کشور اعطا می‌شود.


ahmed_shaheed.jpg
ارائه گزارش احمد شهید درباره ایران به سازمان ملل
احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، گزارش جدید خود را به کمیته سوم مجمع عمومی این سازمان ارائه کرد. این گزارش احمد شهید تصویری "عمیقا نگران‌کننده" از وضعیت حقوق بشر در ایران بدست می‌دهد. احمد شهید گزارش خود در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل را با همدردی نسبت به قربانیان زلزله آذربایجان آغاز کرد و سپس نگرانی خود را نسبت به تاثیر تحریم‌های بین‌المللی بر امنیت غذایی و دارویی مردم ایران ابراز داشت. نشست کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد ایران بعد از ظهر روز چهارشنبه (۲۴ اکتبر / ۳ آبان) در نیویورک برگزار شد.


ebadi_stude2.jpg
نامه شیرین عبادی به احمد شهید در پی اعتصاب غذای نسرین ستوده
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران در خصوص اعتصاب غذای نسرین ستوده، وکیل محبوس در زندان اوین توضیحاتی را ارائه کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی در نامه خود به آقای شهید، توجه این مقام سازمان ملل متحد را به وضعیت رو به وخامت زندانیان سیاسی در ایران جلب کرده است.


ahmed_shaheed.jpg
گزارش سوم احمدشهید منتشر شد:

ادامه نقض سیستماتیک و گسترده حقوق بشر و فرهنگ مصونیت از مجازات
به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، این گزارش 20 مهر ۱۳۹۱ در نیویورک برای ارائه به مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شد و آقای شهید در هفته‌های آتی محتوای آن را در کمیته سوم مجمع عمومی مطرح و به سوالات اعضای مختلف مجمع پاسخ خواهد داد. مقامات ایران نیز فرصت خواهند داشت که در این جلسه موضع خود را مطرح کنند.
گزارشگر ویژه در بخش نتیجه گیری می گوید که در گزارشات خود تا کنون «طیف گسترده ای از نقض حقوق بشر» را گزارش داده است و ادعا می کند که «این موارد نتیجه ناسازگاری های حقوقی، عدم پایبندی کافی به حاکمیت قانون، و وجود گسترده مصونیت از مجازات» است. وی همچنین نتیجه گیری می کند که تحقیقات و مصاحبه های انجام شده، تصویر عمیقا نگران کننده ای از وضعیت حقوق بشر در ایران را ارائه می کند و اینکه «بسیاری از موارد طبیعیت سیستماتیک» دارند. وی خواستار تجدید نظر در لوایح قانونی شده است که در این گزارش آمده اند و همچنین تجدیدنظر در چارچوب های قانونی که مغایر با تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی در زمینه حقوق بشر می باشند را مطرح کرده است.


laddhi_logo1.jpg
اعدام ها را متوقف کنید؛
قوانین را با موازین بین المللی حقوق بشر سازگار کنید

بیانیه مطبوعاتی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در باره گزارش دبیر کل سازمان ملل به مجمع عمومی درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، امروز گفت: «دبیرکل سازمان ملل در گزارش مشروح خود بخشی از انبوه موارد نقض حقوق بشر در ایران را خاطر نشان کرده است. همچون گذشته، به کار گیری مجازات اعدام به ویژه برای جرایم غیرمهم یا جرایم ساختگی مثل محاربه و فساد روی زمین در مورد زندانیان سیاسی و فعالان حقوق قومی، اعدام نوجوانان، سرکوب اقلیت های دینی، سرکوب و آزار مدافعان حقوق بشر، فعالان سندیکایی و فعالان حقوق زنان و ده ها مورد دیگر جنبه های شاخص این گزارش را تشکیل می دهند. دولتمردان جمهوری اسلامی باید پیشنهادهای سال 2011 کمیته حقوق بشر و پیشنهادهای دبیر کل را به اجرا بگذارند و هر چه زودتر همکاری با کارشناسان حقوق بشر و گزارشگر ویژه را آغاز کنند.»


edam_no1.jpg
همبستگی برای حقوق بشر در ایران

دهم اکتبر روز جهانی مبارزه علیه اعدام را گرامی داریم!
ما به مناسبت فرارسیدن دهم اکتبر روز جهانی مبارزه علیه اعدام، بار دیگر خواستار لغو اعدام و قوانین قصاص، در ایران برای همیشه هستیم و تاکید می کنیم که تمام مجرمین کیفری محکوم به اعدام باید دوباره در دادگاه های عادلانه محاکمه شوند و مجازاتی انسانی و مطابق باآخرین یافته های علوم انسانی و جامعه شناسی و هم چنین متناسب با جرم مرتکب شده برای آنها در نظر گرفته شود.
ما خواستار توقف ماشین کشتار دگر اندیشان در ایران بوده و از تمام سازمان ها، گروه ها و شخصیت های جهانی می خواهیم از این خواست بحق و انسانی ما حمایت کنند.
ما خواستار آزادی بی قید و شرط تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.


hrw_logo2.jpg
دیده‌بان حقوق بشر:

قانون جدید مجازات اسلامی ایران سرکوب را قانونی می‌کند
ایران انتقاد کرده و آن را مغایر موازین جهانی حقوق بشر دانسته است. دیده‌بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای تحت عنوان "قانونی کردن سرکوب: ارزیابی قانون جدید مجازات در ایران" خواستار لغو قانون جدید مجازات اسلامی در ایران شده که به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان رسیده و ظاهرا در مرحله امضا و ابلاغ رئیس


ebadi_lahiji2.jpg
شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی:

ابزار سرکوب را کنار بگذارید؛ راه را
برای کمک های مردمی به زلزله زدگان باز کنید
شیرین عبادی، دارنده جایزه صلح نوبل و عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در خصوص بازداشت های صورت گرفته در مناطق تخریب شده بر اثر زلزله بیانیه مشترکی منتشر کردند. بیانیه مشترک خانم عبادی و آقای لاهیجی که شنبه چهارم شهریور ماه 1391 منتشر شده، به شرح زیر است:


zelzele_emdadgar.jpg
امدادگران داوطلب در مناطق زلزله زده ایران 'بازداشت شدند'

حمله ی نیروی انتظامی به کمپ کمک به زلزله زدگان

گروهی از امدادگران داوطلب که به منظور کمک رسانی به آسیب دیدگان از زمین لرزه اخیر در استان آذربایجان شرقی به این منطقه رفته بودند توسط ماموران حکومتی بازداشت شده اند
بنا بر اخبار رسیده از مناطق زلزله زده شمال غرب کشور، نیروهای امنیتی ساعاتی پیش با حمله به کمپ‌های کمک رسانی مردمی اقدام به بازداشت ۳۵ نفر از نیروهای مردمی کرده‌اند که به قصد امداد در منطقه به سر می‌برند.


khossravi_gh1.jpg
ایران: مردی در خطر اعدام
سازمان عفو بین الملل طی بیانیه‌ای نسبت به حکم اعدام غلامرضا خسروی که قرار است در تاریخ ۲۰ شهریور اعدام شود، ابراز نگرانی کرد و خواستار اقدام فوری در این مورد شد. عفو بین‌الملل از علاقمندان درخواست کرده که با نوشتن نامه به مقام‌های سیاسی و قضایی جمهوری اسلامی ایران خواستار توقف حکم اعدام غلامرضا خسروی سوادجانی شوند.


zendani1.jpg
بیانیه مشترک عمومی شیرین عبادی و سازمان های حقوق بشری:

دولتمردان ایران زندانیان سیاسی را گروگان گرفته اند
شیرین عبادی، گیرنده جایزه صلح نوبل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران امروز در بیانیه مشترکی گفتند: «شرایط زندانیان در ایران روزبه‌روز بدتر می‌شود. زندانیان سیاسی و عقیدتی در طی بازداشت پیش از محاکمه مورد شکنجه و بدرفتاری های دیگر قرار می‌گیرند، به وکیل و خانواده و امکانات قانونی دسترسی ندارند و در پی آن در شرایطی که بسیار از موازین بین‌المللی محاکمه عادلانه به دور است بر اساس اتهام‌های مربوط به فعالیت حرفه ای، فعالیت حقوق بشری، آزادی بیان، گردهمایی و تشکل و دیگر حقوق قانونی خود که در عهدنامه‌های بین‌المللی حقوق بشری به رسمیت شناخته شده و جمهوری اسلامی ایران نیز عضو آن‌ها است، مورد محاکمه قرار می‌گیرند.»


icfhr_logo1.jpg
اسامی ۲۸ زندانی کرد محکوم به اعدام در ۵ زندان کشور
تحقیقات کمپین بین المللی حقوق بشردر ایران نشان می دهد که هم اکنون حداقل ۲۸ تن زندانی کرد که با اتهام های سیاسی و امنیتی مواجهند در زندان های سنندج، ارومیه، سمنان، رجایی شهر، سقز در انتظار اجرای حکم اعدام و یا تایید/نقض حکم دادگاه بدوی در دادگاه های عالی هستند. از این تعداد ۱۷ تن حکم قطعی اعدام دریافت کرده اند و ۱۱ زندانی دیگر حکم اولیه اعدام گرفته اند و در انتظار رای دیوان عالی کشور هستند. در مورد برخی از اسامی که در این گزارش پیش رو دارید پیشتر اطلاعاتی در رسانه های مختلف منتشر شده است.


narges_mohamadi1.jpg
وضعیت نرگس محمدی در ابهام
مهناز پراکند

براساس خبرهای منتشر شده نرگس محمدی در زندان زنجان به شدت مورد ضرب و شتم و به کلام دقیق‌تر شکنجه قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شده است. بیش از ده روز است که از وی و وضعیت سلامتی او در بیمارستان خبری نیست و خانواده این فعال حقوق بشر، از چند و چون اتفاقی که منجر به انتقال او به بیمارستان شده است، بی‌اطلاع هستند.


haqe_tahsil.jpg
دومین گزارش موارد نقض حقوق دانشجویان، توسط دفتر تحکیم وحدت، به احمد شهید ارائه شد
کمیسیون حقوق بشر دفتر تحکیم وحدت، دومین گزارش خود از موارد نقض حقوق دانشجویان را به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان مل متحد برای ایران، تحویل داد. به گزارش دانشجونیوز، دفتر تحکیم وحدت پیش از این گزارشی جامع از بیش از ٢٠٠٠ مورد نقض حقوق دانشجویان، از فروردین ١٣٨٨ تا شهریور ١٣٩٠، تهیه و آن را به دفتر احمد شهید ارائه کرده بود.


kabudvand2.jpg
بیانیه مشترک سه سازمان های حقوق بشری:

دولتمردان ایرانی باید محمد صدیق کبودوند را فوری و بی قید و شرط آزاد کنند
عفو بین الملل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)، امروز در بیانیه مشترکی از دولتمردان ایران خواستند فورا و بدون قید و شرط محمد صدیق کبودوند را آزاد کنند و گفتند دولتمردان مسئول به خطر افتادن جان او در اثر ادامه اعتصاب غذایش هستند.


icfhr_logo1.jpg
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

مقام‌های ایران از انکار زندانیان سیاسی دست بردارند
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید، مقامات ایرانی باید انتشار اکاذیب و اطلاعات نادرست در خصوص وجود زندانیان سیاسی در ایران، در حالیکه همزمان مشغول حبس صدها نفر به دلیل استفاده از حقوق قانونی خود هستند را متوقف کنند. کمپین افزود که قوۀ قضاییۀ ایران باید بلافاصله کلیۀ زندانیان سیاسی را آزاد کند و از زندانی کردن شهروندان به دلیل ابراز باورهای سیاسی‌شان خودداری کند.


paris_iran_090712.jpg
اعتراض به وضعیت روزنامه‌نگاران زندانی در ایران
ده‌ها تن از فعالان گزارش‌گران بدون مرز و رزونامه‌نگاران تبعیدی ایران سه‌شنبه ٢٠ تیرماه ١٣٩١ در برابر دفتر شرکت دولتی ایران ایر در خیابان شانزه لیزه پاریس، تجمعی را در اعتراض به بازداشت خودسرانه و شکنجه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در ایران که برخی از آنها جان خود را از دست داده و برخی دیگر در خطر مرگ قرار دارند، برگزار کردند. معترضان پلاکاردهایی با شعارهای «آزادی برای روزنامه‌نگاران ایران»، «نه به شکنجه و انفرادی» و «در ایران ٣٣ روزنامه‌نگار ١٩ وب‌نگار زندانی هستند»، در دست داشتند.


mahnaz_parakand3.jpg
در گزارش به کمیته نظارت بر استقلال قضات و وکلا عنوان شد

سلطه حاکمیت بر تصمیمات قضائی، زمینه ساز تضعیف استقلال وکل
مهناز پراکند، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر با ارائه یک گزارش به "کمیته نظارت بر استقلال قضات و وکلا" به بررسی میزان استقلال قضات دادگاه های جمهوری اسلامی ایران و امنیت وکلا در این دادگاه ها پرداخت. "استقلال قضات و وکلا" یکی از موضوع های اصلی مورد بحث در بیستمین نشست سازمان ملل متحد بود که از 18 ژوئن تا 6 ژوئیه 2012 در ژنو به آن پرداخته شد.


کارزار ایران تریبونال

پایان مرحله نخست دادگاه رژیم جمهوری اسلامی


پیام جمعی از مادران خاوران به دادگاه رسیدگی به اعدام فرزندان مان

مرحله نخست دادگاه رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه ٦٠ به مدت پنچ روز، از ١٨ ژوئن تا ٢٢ ژوئن ٢٠١٢ در مرکز اقدام حقوق بشر سازمان عفو بین الملل در لندن برگزار شد. در این مرحله از دادگاه، قضات تحقیق عضو کمیسیون حقیقت یاب، متشکل از شش حقوقدان و شخصیت برجسته و مترقی جهانی، هشتاد تن از اعضای خانواده های جان سپردگان دهه شصت و جان به در بردگان از اعدام ها دسته جمعی و کشتار زندانیان سیاسی در این دهه را، به دادگاه فراخواندند و از آنان تحقیق به عمل آوردند.


narges_mohammadi3.jpg
هر حادثه‌ای در زندان برای من رخ دهد عامدانه است

مسئولیت مرگ تدریجی من با مسئولان است

حبس خود در زندان زنجان، مسئولیت هر گونه اتفاق ناگوار در زندان را متوجه مسئولان دانسته است.
به گزارش سایت ملی-مذهبی این فعال حقوق بشر که از بیماری حاد عصبی رنج می برد در نامه خود ضمن تکذیب هر گونه درخواست برای انتقال به زندان زنجان ، محیط این زندان را استرس زا عنوان کرده و آورده است:«مصرا وموکدااعلام می کنم که چنین رفتارواقدامی با من درواقع مرگ تدریجی من است که مسئولیت آن بامسئولین است.


unhrc_acamemic_right.jpg
نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل
در باره «حقوق آکادمیک در ایران»
سه شنبه ۱۹ ژوئن همزمان با برگزاری بیستمین اجلاس حقوق بشر در سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس، گزارشی از «حقوق آکادمیک دانشجویان» در یکی از نشست های جانبی این اجلاس مورد بحث و بررسی قرار گرفت. به گزارش دانشجونیوز، این نشست جانبی که از سوی سازمان غیر دولتی SUDWIND و "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" تدارک دیده شده بود با سخنرانی ۳ تن از فعالین سابق جنبش دانشجویی، پویان محمودیان، صادق شجاعی و امیر رشیدی و همچنین دکتر فرهنگ قاسمی، رییس اتحادیه مدارس عالی فرانسه برگزار گردید.


heidarian_a_t_a.jpg
اعدام مخفیانه سه زندانی سیاسی عرب

آخرین خبر: تعداد اعدامی های امروز به چهارتن رسید

بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۹ خرداد یک مامور نهاد امنیتی قضایی در اهواز ضمن تماس با خانواده حیدریان اعدام دوتن از فرزندان آن خانواده و یکی از عموزادگان آنها را اطلاع داد. عباس حیدریان معروف به جاسم، طه حیدریان معروف به جمشید، عبد الرحمن حیدریان معروف به ناصر، سه جوان اعدام شده هستند. علی نعامی و امیر معاوی دو زندانی دیگر هستند که در چارچوب یک پرونده به همراه سه فرد یاد شده بیش از یک سال است در بازداشت به سر می‌برند.


af_soltani3.jpg
تایید حکم ۱۳ سال حبس برای عبدالفتاح سلطانی

نامۀ شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص سلطانی

مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری محبوس دربند ۳۵۰ اوین با اعلام تائید حکم ۱۳ سال حبس تعزیری توسط دادگاه تجدید نظر برای پدرش خاطرنشان کرد که حکم هنوز رسما به ما ابلاغ نشده. نه به وکلا و نه به ما. فقط یکی از وکلا رونوشت دستنویس این حکم را دیده است.


هشدار سازمان عفوبین‌الملل در مورد احتمال اعدام پنج زندانی عرب ایرانی

zendani1.jpg
جان زندانیان عقیدتی در ایران، در خطر است

فراخوان شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل و سه سازمان مدافع حقوق بشر برای نجات جان زندانیان بیمار در ایران

شیرین عبادی برنده‌ ایرانی جایزه صلح نوبل، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه مطبوعاتی، رفتار جمهوری اسلامی با زندانیان عقیدتی و از جمله مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و شهروند وب نگار را محکوم کردند. خانم عبادی و سه سازمان مدافع حقوق بشر در اطلاعیه خود از جامعه جهانی خواسته اند تا مقامات جمهوری اسلامی ایران را به همکاری بدون قید و شرط با سازمان ملل وادار کنند و امکان بازدید گزارش‌گر ویژه را از ایران فراهم آورند.


ai_logo2.jpg
بیانیه مطبوعاتی عفو بین الملل

گزارش ۲۰۱۲ عفو بین الملل

استبداد و بی‌عدالتی دیگر نمی‌توانند به روش همیشگی ادامه یابند

عفو بین‌الملل با فراخوانی برای تصویب عهدنامه قاطعی در زمینه تجارت اسلحه در سال جاری، هم‌زمان با انتشار پنجاهمین گزارش جهانی حقوق بشر خود، گفت شجاعت معترضان در 12 ماه گذشته با شکست رهبری همراه بود که نشان دهنده خستگی، ناهماهنگی و ناتوانی روزافزون شورای امنیت سازمان ملل است.


نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص دریاچه ارومیه
و بازداشت فعالان محیط زیست
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای ایران، در خصوص مساله خشک شدن دریاچه ارومیه و بازداشت برخی از فعالان محیط زیست توضیحاتی را ارائه کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی در نامه خود به آقای شهید نوشت که موضوع دریاچه ارومیه سبب شده است تا چندین تجمع اعتراضی صورت بگیرد که در نتیجه آن تعدادی از فعالان محیط زیست دستگیر شده اند. خانم عبادی در این نامه نوشت که بی توجهی حکومت جمهوری اسلامی ایران آینده چند میلیون نفر از ساکنین اطراف دریاچه ارومیه را با خطر جدی مواجه ساخته و این موضوع می تواند به اختلافات قومی موجود در این منطقه دامن زند که برای ثبات و آرامش ایران بسیار زیانبار است.


ebadi12.jpg
نامه شیرین عبادی به ناوی پیلای
در خصوص نرگس محمدی
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل سال 2003 و رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا این مقام از کلیه امکانات قانونی خود برای آزادی نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر جهت درمان پزشکی استفاده کند.


کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران:

به ارعاب روزنامه‌نگاران خارجی در ایران پایان دهید
ما شاهد استفادۀ روزافزون مقامات ایرانی از ارعاب، دستگیری، سانسور، و سایر شیوه های محدود کردن رسانه‌های خارجی نسبت به پوشش خبرهای مربوط به ایران هستیم. از زمان انتخابات سال ۱۳۸۸ تا کنون، مقامات ایرانی چندین روزنامه نگار و نویسنده و خانواده هایشان و ایرانیانی که در رسانه های خارجی مانند بی بی سی فارسی، رویترز، نشریۀ نیوزویک، و مجلۀ نیویورکر کار می کنند را مورد تهدید و بازجویی قرار داده‌اند.


dadkhah.jpg
محمدعلی دادخواه: از حقوق مردمان سرزمینم دفاع کردم
محمد علی دادخواه، حقوقدان و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر صبح روز شنبه ۹ اردبیشهت ماه در حالیکه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای دفاع از جلسه دادگاه یکی از موکلانش رفته از تایید حکم ۹ سال حبس خویش از سوی دادگاه تجدید نظر مطلع شده است.
محمد علی دادخواه، وکیل برجسته ای که وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، دانشجویان و عقیدتی را مانند حسین رونقی ملکی، ابراهیم یزدی، یوسف ندرخانی،کشیش محکوم به اعدام را به عهده داشته است با اظهار تاسف از اینکه نتوانسته از موکلش روز شنبه دفاع کند، گفت:« ارژنگ داودی، موکلم به محاربه و اعدام محکوم شده است، من رفته بودم تا از او دفاع کنم که نشد و برگشتم! »


rsf_logo_farsi.jpg
گزارش‌گران بدون مرز

٣ می ٢٠١٢ (١٤ اردیبهشت ١٣٩١ )
روز جهانی آزادی مطبوعات مبارک باد

از اغاز سال میلادی ٢٠١٢ هر پنچ روز یک خبرنگار کشته شده است . " باشگاه" دشمنان آزادی اطلاع‌رسانی با شش عضو تازه به ٤١ نفر رسید

به مناسبت ٣ می ٢٠١٢ (چهارده اردیبهشت ١٣٩١) روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش‌گران بدون مرز، خشونت دهشتناک علیه روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران را ، محکوم می‌کند. با کشته شدن ٢١ روزنامه‌نگار و ٦ شهروند وب‌نگار و شهروند خبرنگار از آغاز سال میلادی ٢٠١٢ ، هر پنج روز یک فعال اطلاع‌رسانی، از جمله در مناطق درگیری هم چون سومالی و یا سوریه به قتل رسیده است.


کمپین سراسری “صدای دانشجویان دربند باشیم”

پیام ویدیویی شیرین عبادی در حمایت از دانشچویان زندانی
ویدیو: آینده سازان ایران پشت میله های زندان

دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) با انتشار فراخوانی مشترک از تمامی دانشگاهیان، نهادهای مدنی، سازمان های مدافع حقوق بشر و تمامی هموطنان در داخل و خارج از کشور خواستند تا به شکل ویژه حمایت خود را از دانشجویان دربند اعلام نموده و به کارزار سراسری برای اعتراض به تدوام حبس این دانشجویان بپیوندند


تعدادی از برندگان جایزه صلح نوبل خواستار آزادی نرگس محمدی شدند
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، شیرین عبادی (ایران)، میخائیل گور باچف (روسیه)، دالای لاما (تبت)، مایرد مگوایر (ایرلند)، ریگوبرتو مانچو تام (گواتمالا)، جودی ویلیامز ( ایالات متحده امریکا)، لخ وا لسا (لهستان)، محمد یونس (بنگلادش)، سازمان صلح بین المللی ( سوئیس)، موسسه البرت شوایتزر (ایالات متحده امریکا) ‌ با انتشار بیانیه ای به اجرای حبس نرگس محمدی اعتراض کرده و خواهان آزادی "فوری و بدون قید و شرط" او شدند.


ebadi12.jpg
شیرین عبادی در واکنش به اجرای حکم ۶ سال زندان برای نرگس محمدی:

لاریجانی دادگستری را به شعبه‌ای از وزارت اطلاعات تبدیل کرده است
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ابراز تأسف از اجرای حکم 6 سال زندان برای نرگس محمدی، نائب رییس این کانون گفت که "در فردای آزادی ایران، باید مأموران وزارت اطلاعات پاسخگوی اعمال شرم آور خود باشند و آقای لاریجانی نیز باید به عنوان رییس قوه قضاییه از ملت ایران عذرخواهی کند که باعث بسته شدن دادگاه های ایران شده و دادگستری را به شعبه ای از وزارت اطلاعات تبدیل کرده است.


ai_logo2.jpg
عفو بین‌الملل: گزارش اعدام ۲۰۱۱ در ایران
در سال ۲۰۱۱، ایران همچنین یکی از چند کشور معدود در جهان بود که به طور کلی روند رو به افزایشی را در استفاده از مجازات اعدام به نمایش گذاشت. عفو بین الملل در سال ۲۰۱۱ افزایش قابل توجهی را در اعدام ها ثبت کرد که از اواسط ۲۰۱۰ شروع شده بود. این افزایش بیشتر ناشی از تعداد بسیار بالای اعدام به اتهام جرایم مواد مخدر بود.


ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران تمدید شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را تمدید کرد.
به گزارش بی بی سی، در رای گیری این شورا ۲۲ عضو رای موافق و ۵ عضو رای مخالف دادند. نمایندگان چین، کوبا، روسیه، بنگلادش و قطر ار مخالفان تمدید ماموریت آقای شهید بودند. بقیه اعضای این شورا که از ۴۷ عضو تشکیل شده، رای ممتنع دادند. پیشتر شیرین عبادی و 29 سازمان و گروه فعال در زمینه حقوق بشر از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته‌ بودند تا ماموریت آقای شهید را تمدید کنند.


ban_ki_moon.jpg
دبیر کل سازمان ملل:

حکومت ایران با گزارشگر ویژه همکاری کند
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه گزارش خود را در مورد وضعیت حقوق بشر درایران منتشر کرد. به گزارش کمپين بين المللی حقوق بشر، بان کی مون در گزارش خود تصریح کرد که از زمان گزارش قبلی نقض حقوق بشر در ایران به خصوص در رابطه با روزنامه نگاران، مدافعان حقوق بشر، حقوق زنان و منتقدان حکومت همچنان ادامه دارد. دبیرکل سازمان ملل از ایران خواست با احمدشهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران همکاری کند.


ماموریت احمد شهید را تمدید کنید!
نامه ۲۰ سازمان و گروه حقوق بشری بین‌المللی و ایرانی به شورای حقوق بشر: «ما معتقد هستیم که ادامه ماموریت گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در ایران برای ایجاد زمینه همکاری ایرانیان با جامعه جهانی، اعمال فشار بر دولت ایران جهت پایبندی به تعهدات بین المللی خود در زمینه حقوق بشر، و فراهم آوردن نظارت مجامع و کارشناسان بین المللی حقوق بشر بر وضعیت حقوق بشر در آن کشور حیاتی است.


icfhr_logo1.jpg
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

استقبال گسترده از گزارش احمد شهید درباره ایران
‎گزارش شهید در شرایطی به شورا ارائه شد که رسانه های حکومتی حملات شدیدی علیه وی را بطور هماهنگ شده در روزهای اخیر آغاز کرده اند و مطالب دور از حقیقتی را در زیر سئوال بردن ماموریت وی بدون پرداختن به محتوی گزارش وی چاپ کرده اند. برای مثال در روز شنبه روزنامه ها و خبرگزاریهای داخلی ادعا کردند که گزارش شهید « بدون توجه به پاسخ مستند و دقیق ۳۰۰ صفحه‌ای جمهوری اسلامی» تنظیم شده است که اساسا خلاف واقع است چرا که جمهوری اسلامی از اوایل ماه ژانویه ۲۰۱۲ این گزارش را در اختیار داشته است اما هیچ پاسخی به محتوی آن ارائه نکرده است. فقط امروز در حین سخنرانی شهید در شورا نمایندگان ایران مطلبی چند ده صفحه ای که ادعا میشود در پاسخ به گزارش است به وی دادند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org