logo_Committeeنامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص دریاچه ارومیه
و بازداشت فعالان محیط زیست
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای ایران، در خصوص مساله خشک شدن دریاچه ارومیه و بازداشت برخی از فعالان محیط زیست توضیحاتی را ارائه کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی در نامه خود به آقای شهید نوشت که موضوع دریاچه ارومیه سبب شده است تا چندین تجمع اعتراضی صورت بگیرد که در نتیجه آن تعدادی از فعالان محیط زیست دستگیر شده اند. خانم عبادی در این نامه نوشت که بی توجهی حکومت جمهوری اسلامی ایران آینده چند میلیون نفر از ساکنین اطراف دریاچه ارومیه را با خطر جدی مواجه ساخته و این موضوع می تواند به اختلافات قومی موجود در این منطقه دامن زند که برای ثبات و آرامش ایران بسیار زیانبار است.


ebadi12.jpg
نامه شیرین عبادی به ناوی پیلای
در خصوص نرگس محمدی
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل سال 2003 و رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا این مقام از کلیه امکانات قانونی خود برای آزادی نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر جهت درمان پزشکی استفاده کند.


کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران:

به ارعاب روزنامه‌نگاران خارجی در ایران پایان دهید
ما شاهد استفادۀ روزافزون مقامات ایرانی از ارعاب، دستگیری، سانسور، و سایر شیوه های محدود کردن رسانه‌های خارجی نسبت به پوشش خبرهای مربوط به ایران هستیم. از زمان انتخابات سال ۱۳۸۸ تا کنون، مقامات ایرانی چندین روزنامه نگار و نویسنده و خانواده هایشان و ایرانیانی که در رسانه های خارجی مانند بی بی سی فارسی، رویترز، نشریۀ نیوزویک، و مجلۀ نیویورکر کار می کنند را مورد تهدید و بازجویی قرار داده‌اند.


dadkhah.jpg
محمدعلی دادخواه: از حقوق مردمان سرزمینم دفاع کردم
محمد علی دادخواه، حقوقدان و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر صبح روز شنبه ۹ اردبیشهت ماه در حالیکه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای دفاع از جلسه دادگاه یکی از موکلانش رفته از تایید حکم ۹ سال حبس خویش از سوی دادگاه تجدید نظر مطلع شده است.
محمد علی دادخواه، وکیل برجسته ای که وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، دانشجویان و عقیدتی را مانند حسین رونقی ملکی، ابراهیم یزدی، یوسف ندرخانی،کشیش محکوم به اعدام را به عهده داشته است با اظهار تاسف از اینکه نتوانسته از موکلش روز شنبه دفاع کند، گفت:« ارژنگ داودی، موکلم به محاربه و اعدام محکوم شده است، من رفته بودم تا از او دفاع کنم که نشد و برگشتم! »


rsf_logo_farsi.jpg
گزارش‌گران بدون مرز

٣ می ٢٠١٢ (١٤ اردیبهشت ١٣٩١ )
روز جهانی آزادی مطبوعات مبارک باد

از اغاز سال میلادی ٢٠١٢ هر پنچ روز یک خبرنگار کشته شده است . " باشگاه" دشمنان آزادی اطلاع‌رسانی با شش عضو تازه به ٤١ نفر رسید

به مناسبت ٣ می ٢٠١٢ (چهارده اردیبهشت ١٣٩١) روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش‌گران بدون مرز، خشونت دهشتناک علیه روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران را ، محکوم می‌کند. با کشته شدن ٢١ روزنامه‌نگار و ٦ شهروند وب‌نگار و شهروند خبرنگار از آغاز سال میلادی ٢٠١٢ ، هر پنج روز یک فعال اطلاع‌رسانی، از جمله در مناطق درگیری هم چون سومالی و یا سوریه به قتل رسیده است.


کمپین سراسری “صدای دانشجویان دربند باشیم”

پیام ویدیویی شیرین عبادی در حمایت از دانشچویان زندانی
ویدیو: آینده سازان ایران پشت میله های زندان

دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) با انتشار فراخوانی مشترک از تمامی دانشگاهیان، نهادهای مدنی، سازمان های مدافع حقوق بشر و تمامی هموطنان در داخل و خارج از کشور خواستند تا به شکل ویژه حمایت خود را از دانشجویان دربند اعلام نموده و به کارزار سراسری برای اعتراض به تدوام حبس این دانشجویان بپیوندند


تعدادی از برندگان جایزه صلح نوبل خواستار آزادی نرگس محمدی شدند
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، شیرین عبادی (ایران)، میخائیل گور باچف (روسیه)، دالای لاما (تبت)، مایرد مگوایر (ایرلند)، ریگوبرتو مانچو تام (گواتمالا)، جودی ویلیامز ( ایالات متحده امریکا)، لخ وا لسا (لهستان)، محمد یونس (بنگلادش)، سازمان صلح بین المللی ( سوئیس)، موسسه البرت شوایتزر (ایالات متحده امریکا) ‌ با انتشار بیانیه ای به اجرای حبس نرگس محمدی اعتراض کرده و خواهان آزادی "فوری و بدون قید و شرط" او شدند.


ebadi12.jpg
شیرین عبادی در واکنش به اجرای حکم ۶ سال زندان برای نرگس محمدی:

لاریجانی دادگستری را به شعبه‌ای از وزارت اطلاعات تبدیل کرده است
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ابراز تأسف از اجرای حکم 6 سال زندان برای نرگس محمدی، نائب رییس این کانون گفت که "در فردای آزادی ایران، باید مأموران وزارت اطلاعات پاسخگوی اعمال شرم آور خود باشند و آقای لاریجانی نیز باید به عنوان رییس قوه قضاییه از ملت ایران عذرخواهی کند که باعث بسته شدن دادگاه های ایران شده و دادگستری را به شعبه ای از وزارت اطلاعات تبدیل کرده است.


ai_logo2.jpg
عفو بین‌الملل: گزارش اعدام ۲۰۱۱ در ایران
در سال ۲۰۱۱، ایران همچنین یکی از چند کشور معدود در جهان بود که به طور کلی روند رو به افزایشی را در استفاده از مجازات اعدام به نمایش گذاشت. عفو بین الملل در سال ۲۰۱۱ افزایش قابل توجهی را در اعدام ها ثبت کرد که از اواسط ۲۰۱۰ شروع شده بود. این افزایش بیشتر ناشی از تعداد بسیار بالای اعدام به اتهام جرایم مواد مخدر بود.


ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران تمدید شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را تمدید کرد.
به گزارش بی بی سی، در رای گیری این شورا ۲۲ عضو رای موافق و ۵ عضو رای مخالف دادند. نمایندگان چین، کوبا، روسیه، بنگلادش و قطر ار مخالفان تمدید ماموریت آقای شهید بودند. بقیه اعضای این شورا که از ۴۷ عضو تشکیل شده، رای ممتنع دادند. پیشتر شیرین عبادی و 29 سازمان و گروه فعال در زمینه حقوق بشر از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته‌ بودند تا ماموریت آقای شهید را تمدید کنند.


ban_ki_moon.jpg
دبیر کل سازمان ملل:

حکومت ایران با گزارشگر ویژه همکاری کند
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه گزارش خود را در مورد وضعیت حقوق بشر درایران منتشر کرد. به گزارش کمپين بين المللی حقوق بشر، بان کی مون در گزارش خود تصریح کرد که از زمان گزارش قبلی نقض حقوق بشر در ایران به خصوص در رابطه با روزنامه نگاران، مدافعان حقوق بشر، حقوق زنان و منتقدان حکومت همچنان ادامه دارد. دبیرکل سازمان ملل از ایران خواست با احمدشهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران همکاری کند.


ماموریت احمد شهید را تمدید کنید!
نامه ۲۰ سازمان و گروه حقوق بشری بین‌المللی و ایرانی به شورای حقوق بشر: «ما معتقد هستیم که ادامه ماموریت گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در ایران برای ایجاد زمینه همکاری ایرانیان با جامعه جهانی، اعمال فشار بر دولت ایران جهت پایبندی به تعهدات بین المللی خود در زمینه حقوق بشر، و فراهم آوردن نظارت مجامع و کارشناسان بین المللی حقوق بشر بر وضعیت حقوق بشر در آن کشور حیاتی است.


icfhr_logo1.jpg
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

استقبال گسترده از گزارش احمد شهید درباره ایران
‎گزارش شهید در شرایطی به شورا ارائه شد که رسانه های حکومتی حملات شدیدی علیه وی را بطور هماهنگ شده در روزهای اخیر آغاز کرده اند و مطالب دور از حقیقتی را در زیر سئوال بردن ماموریت وی بدون پرداختن به محتوی گزارش وی چاپ کرده اند. برای مثال در روز شنبه روزنامه ها و خبرگزاریهای داخلی ادعا کردند که گزارش شهید « بدون توجه به پاسخ مستند و دقیق ۳۰۰ صفحه‌ای جمهوری اسلامی» تنظیم شده است که اساسا خلاف واقع است چرا که جمهوری اسلامی از اوایل ماه ژانویه ۲۰۱۲ این گزارش را در اختیار داشته است اما هیچ پاسخی به محتوی آن ارائه نکرده است. فقط امروز در حین سخنرانی شهید در شورا نمایندگان ایران مطلبی چند ده صفحه ای که ادعا میشود در پاسخ به گزارش است به وی دادند.


ahmed_shaheed.jpg
متن کامل گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر ایران
این گزارش روندهای کنونی حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را برجسته میکند. در حالی که برخی از جدیدترین نگرانیها در مورد حقوق بشر فهرست وار ارائه شده اند، تمرکز گزارشکر ویژه بر روی پرونده های مربوط به ناآرامی های پس از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ میباشد. گرچه این گزارش تمامی موارد نقض حقوق بشر در کشور را پوشش نمی دهد اما تصویری از شرایط حاضر در این رابطه ترسیم میکند.


گزارش تازه احمد شهید از وضعیت حقوق بشر ایران منتشر شد
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گزارش تازه ای را در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور منتشر کرد. این گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می‌شود.
به گزارش بی بی سی، گزارشگر ویژه سازمان ملل در این گزارش از موارد شکنجه بازداشت شدگان در ایران انتقاد کرده است.
او نوشته است: "بعضی (از مصاحبه شوندگان) اظهار کرده اند که در معرض رفتاری قهرآمیز قرار گرفته اند که مصداق شکنجه است، از جمله نگهداری بیش از اندازه در حبس انفرادی، شوک الکتریکی، ضرب و شتم شدید، تهدید به تجاوز جنسی و تهدید به بازداشت یا آسیب رساندن به دوستان و بستگان و اعضای خانواده. همچنین گفته شده است که بازداشت شدگان مجبور شده اند مقابل دوربین های تلویزیونی اعتراف کنند."


ebadi10.jpg
شیرین عبادی در واکنش به تحت فشار قرار دادن فعالان حقوق بشر و حکم عبدالفتاح سلطانی

گویا مسئولان قضایی در خواب غفلت فرو رفته اند
فشار بر مدافعان حقوق بشر در جمهوری اسلامی و درخواست های نیروهای امنیتی از آنان برای انجام مصاحبه های فرمایشی و همچنین صدور حکم عبدالفتاح سلطانی، واکنش "شیرین عبادی"، برنده جایزه صلح نوبل را به همراه داشت. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، اعضا و همکاران کانون مدافعان حقوق بشر تحت فشار قرار گرفته اند تا علیه کانون مدافعان حقوق بشر و شخص شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل مصاحبه کنند و پذیرش چنین خواسته ای را شرط بسته شدن پرونده آنان عنوان کرده اند. شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر در گفت و گوی کوتاهی گفت: "دولت ایران به جای آنکه اعضا و همکاران کانون مدافعان حقوق بشر را دستگیر کند و تحت فشار جسمی و روحی، از آنان بخواهد تا به اعتراف های دروغین تن دهند، آیا بهتر نیست در رفتار خود با مردم تجدید نظر کند تا از اساس موضوع حل شود."


abdolfattah_soltani.jpg
18 سال زندان در برازجان و بیست محرومیت از وکالت برای عبدالفتاح سلطانی
عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به 18 سال حبس در زندان برازجان و بیست سال محرومیت از وکالت محکوم شد.
تهامات این وکیل دادگستری، «تبلیغ علیه نظام، تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی علیه نظام» اعلام شده است. همچنین «تحصیل مال حرام» از طریق دریافت جایزه حقوق بشری نورنبرگ یکی از دیگر از اتهامات سلطانی و مبنای صدور حکم اعلام شده است.


ka_vokala.jpg
در سالگرد استقلال کانون وکلا، این نهاد همچنان زیر تسلط قوه قضاییه است
از خردادماه ۱۳۸۸، حداقل ۴۲ وکیل دادگستری فقط به دلیل دفاع از موکلانشان و ترویح حقوق بشر با تعقیب قضایی دولت به شکل حبس، محاکمۀ جنایی، و آزار روبرو شده اند. قوۀ قضاییۀ ایران در واقع دفاع حقوق از حقوق بشر را تبدیل به یک جرم کرده است و تلاش کرده است تا جامعۀ حقوقی را از هرفردی که بخواهد از حقوق زندانیان عقیدتی دفاع کند پاکسازی کند.


ai_logo2.jpg
بیانیه مطبوعاتی عفو بین الملل

ایران: گزارش تازه افزایش شدید سرکوب مخالفان را نشان می دهد
عفو بین الملل امروز گفت: در آستانه انتخابات مجلس در این هفته در ایران سرکوب آزادی بیان به شدت اوج گرفته است. گزارش ۷۱ صفحه ای «دستور داریم تو را له کنیم»: سرکوب رو به گسترش مخالفت ها در ایران شرح می دهد که چگونه در پی اعتراض های بهمن ۱۳۸۹ به فراخوان رهبران مخالفان، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دولتمردان ایران با به راه انداختن موجی از دستگیری در ماه های اخیر به طور منظم بر سرکوب عملی و قانونی مخالفان افزوده اند.


fidh_lddhi_rsf.jpg
فراخوان به جامعه جهانی برای اتخاذ مواضعی جدی‌تر در تضمین رعایت حقوق بشر در ایران

«گزارش‌گران بدون مرز»، «فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» و «جامعه دفاع ازحقوق بشر در ايران»

پاریس ١٤ بهمن ١٣٩٠ - «گزارش‌گران بدون مرز»، «فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» و «جامعه دفاع ازحقوق بشر در ایران»، جامعه جهانی را فرا می‌خوانند که در مذاکرات خود با ایران مواضعی جدی‌تر برای تضمین رعایت حقوق بشر در ایران اتخاذ کند. این سازمان های مدافع حقوق بشر همچنین خواهان محکومیت صریح و علنی رفتار غیر قابل پذیرش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با زندانیان عقیدتی، روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران هستند.


evin2.jpg
افزایش فشار بر زندانیان سیاسی در ایران در آستانه انتخابات
فضای رسانه ای و سیاسی در ایران معمولا با نزدیک شدن به هر دوره از انتخابات گشایشی نسبی پیدا می کند، اما صاحبنظران می گویند که امسال با نزدیک شدن به انتخابات مجلس در این کشور، فضای سیاسی و اجتماعی محدودتر هم شده است.

تا پیش از اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، در دوره های نزدیک به انتخابات تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد می‌شدند، بعضی روزنامه‌هایی که توقیف می‌شد، اجازه فعالیت مجدد پیدا می کردند یا روزنامه‌ای جدید جایگزین و فضای بحث‌های سیاسی بازتر می‌شد.


press_freedom_2012.jpg
گزارش‌گران بدون مرز

رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ٢٠١٢ -٢٠١١

چین، ایران و سوریه در اخرین رده های جدول رده‌بندی، سال جنبش و بهار و سرکوب

گزارش‌گران بدون مرز دهمین رده‌بندی سالانه‌ی آزادی مطبوعات در جهان را منتشر کرد. این رده‌بندی با همکاری صدها تن از روزنامه‌نگاران و کارشناسان رسانه‌ها تهیه شده است .


parakand_shahid.jpg
مهناز پراکند وکیل دادگستری

گزارش به احمد شهید گزارشگر ویزه سازمان ملل
من مهناز پراکند وکیل دادگستری ، مدافع حقوق بشر وعضو کانون مدافعان حقوق بشر هستم که قبل از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری اسلامی ایران وبعد از این انتخابات وکالت بسیاری از متهمین سیاسی، عقیدتی و فعالین حقوق بشر را بعهده داشته ام و از این جهت شاهد بسیاری از موارد نقض حقوق بشرهستم که توسط نهادهای امنیتی و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران بر مردم روا داشته شده است ودرخواست دارم که این گزارش به مثابه شهادت بر نقض حقوق بشردرجمهوری اسلامی ایران تلقی گردد .


un_logo3.jpg
مجمع عمومی سازمان ملل نقض حقوق بشر در ايران را محکوم کرد
مجمع عمومی سازمان ملل در روز ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر) قطعنامه‌ای را تصویب کرد که پیشتر در روز سوم نوامبر (۳۰ آبان) در کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد به تصویب رسیده بود. این قطعنامه با ۸۹ رأی موافق، ۶۴ رأی ممتنع و ۳۰ رأی مخالف به تصویب رسید. در کمیته حقوق بشر در ماه نوامبر، ۸۶ کشور به این قطعنامه رأی مثبت داده بودند.


ai_logo4.jpg
بیانیه مطبوعاتی عفو بین الملل

موج اعدام های پنهانی باید پایان یابد
عفو بین الملل امروز در گزارش تازه ای گفت: سال جاری شاهد افزایش شدید تعداد اعدام شدگان ـ که بسیاری از آنها فقیر هستند ـ به اتهام جرایم مواد مخدر در ایران بوده است.
بر پایه یافته های این سازمان در گزارش ۴۴ صفحه ای «معتاد به مرگ: اعدام به اتهام جرایم مواد مخدر در ایران» حداقل ۴۸۸ نفر تاکنون در سال ۲۰۱۱ به اتهام جرایم مواد مخدر اعدام شده اند، یعنی تقریبا سه برابر ارقام سال ۲۰۰۹ است که عفو بین الملل حداقل ۱۶۶ اعدام برای همین اتهام ها ثبت کرده بود.


fidh_laddhi_logo2.jpg
گزارش ـ کارنامه حقوق بشر جمهوری اسلامی در روز جهانی حقوق بشر

سرکوب آزادی، زندان، شکنجه، اعدام...
سیاست دولتی اختناق
در گزارش حاضر ـ کارنامه حقوق بشر جمهوری اسلامی در روز جهانی حقوق بشر ـ نه تنها کوشیده ایم خودداری جمهوری اسلامی ایران از اجرای میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را نشان دهیم، بلکه تلاش کرده ایم ترازنامه ای از بعضی جنبه های نقض فاحش حقوق بشر در جمهوری اسلامی به دست دهیم.


فراخوان ۱۰ دسامبر ۲۰۱۱ از سوی نهادهای ایرانی در سراسر جهان

فراخوان همیاری جهانی
به مناسبت روز جهانی حقوق بشر
ما، بخشی از نهادهای حقوق بشری و دموکراتیک ایرانیان خارج از کشور، با تعهد خود به رعایت بیانیه های جهانی حقوق بشر به عنوان دستاوردی برای بشریت و حفظ کرامت انسانی، این روز جهانی را گرامی می داریم. ما از همه کنشگران مدنی و حقوق بشری دعوت می کنیم که همراه با ما از سوم تا یازدهم ماه دسامبر۲۰۱۱ را برای خواسته های زیر، هفته دفاع از حقوق بشر اعلام کنند.


un_logo3.jpg
سازمان ملل نقض گسترده حقوق بشر در ایران را به شدت محکوم کرد
مجمع عمومی سازمان ملل در رای گیری سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران قطعنامه پیشنهادی کانادا را به تصویب رساند. این قطعنامه نقض گسترده حقوق بشر در ایران را به شدت محکوم کرده است. تعداد کشور هایی که به این قطعنامه رای مثبت دادند به ۸۶ رسید که ۶ رای از سال گذشته بیشتر است. ۳۲ کشور به این قطعنامه رای منفی و ۵۹ کشور رای ممتنع دادند.


fidh_omct_logo2.jpg
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

مجازات مضاعف برای مدافعان حقوق بشر در زندان
برنامه نظارت به شدت سیاست آزار مدافعان حقوق بشر از طریق بازداشت های خودسرانه، اذیت و آزار قضایی و اقدامات تنبیهی در زندان که به قصد مجازات فعالیت های حقوق بشری آنها انجام می گیرد، محکوم می نماید. برنامه نظارت در عین حال دولتمردان ایران را به تاکید فرا می خواند که تمام این بازداشت شدگان را بدون قید و شرط آزاد نمایند و به طور کلی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر، اعلامیه جهانی حقوق بشر و معاهده های بین المللی حقوق بشر را که ایران به تصویب رسانده است، رعایت کنند.


متن کامل گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل
گزارش حاضر بر طبق قطعنامه ۱۶/۹ شورای حقوق بشر ارائه می‌شود. این قطعنامه حکم گزارشگر ویژه در زمینه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را دایر کرد. این اولین حکم گزارشگر کشوری از سوی شورای حقوق بشر در مورد ایران می‌باشد. از زمانی که حکم قبلی که توسط کمیسیون حقوق بشر سابق ایجاد شده بود در سال ۲۰۰۲ خاتمه داده شد. این قطعنامه گزارشگر ویژه را موظف می‌سازد که (۱) گزارشی مقطعی به شصت وششمین مجمع عمومی ارائه کند و (۲) گزارشی به شورای حقوق بشر برای توجه این شورا در نوزدهمین نشست آن ارائه کند.


ahmed_shaheed.jpg
گزارش احمد شهید از وضع حقوق بشر ایران
گزارش احمد شهید از وضع حقوق بشر ایران بزودی منتشر می‌شود. به گزارش بی‌بی‌سی احمد شهید در این گزارش درباره وضع میرحسین موسوی و مهدی کروبی ابراز نگرانی کرده است. احمد شهید به وضعیت روزنامه‌نگاران زندانی نیز پرداخته و از میان ۳۴ روزنامه نگاری که در ایران زندانی هستند از احمد زیدآبادی، محمد داوری، عیسی سحرخیز، حسین رونقی مالکی، مسعود باستانی، بهمن احمدی امویی، محمد صدیق کبودوند، و کیوان صمیمی نام برده و موارد محرومیت آنها از حقوق اولیه شهروندی را شرح داده است.


ban_ki_moon.jpg
گزارش سالانه بان کی مون از وضعیت حقوق بشر در ایران
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران از افزایش اعدام ها، موارد قطع عضو، بازداشت های خودسرانه، محاکمه های غیرعادلانه، شکنجه و سرکوب فعالان حقوق بشر، وکلا، روزنامه نگاران و فعالان مخالف در این کشور ابراز نگرانی کرده است.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی به ۱۱ سال حبس محکوم شد
نرگس محمدی، نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیئت اجرائی شورای ملی صلح به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. نرگس محمدی به دلیل فعالیت در کانون مدافعان حقوق بشر آبان ماه سال ۱۳۸۸ از محل کار خود(شرکت بازرسی مهندسی ایران) اخراج شد و در اردیبهشت سال ۱۳۸۹ به اتهام عضویت در کانون به شعبه ۴ دادگاه انقلاب احضار و پس از چند جلسه دفاع برای وی قرار ۵۰ میلیون تومان صادر شد.


abdolfattah_soltani.jpg
نامه سر گشاده خانم ﺷﻴﺮﻳﻦ عبادی
به آقای احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران

در رابطه با دستگیری آقای عبد الفتاح سلطانی – وکیل دادگستری و از موسسین کانون مدافعان حقوق بشر

نظر به اینکه دادگاه های انقلاب در ایران طبق برخی احکام صادره ، صراحتا فعالیت های حقوق بشری را در ردیف جرائم سنگین تلقی نموده و مدافعان حقوق بشر را مورد مجازات قرار داده اند، توجه آن مقام محترم را به عدم امنیت جانی و شغلی مدافعان حقوق بشر در ایران جلب می کنم و تقاضا دارم از هر طریق ممکن نسبت به نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کرده و توجه دولت جمهوری اسلامی ایران را به رعایت و تضمین حقوق شهروندان خود جلب نموده و از کلیه امکانات بین المللی خود برای اصلاح وضعیت موجود استفاده نمائید.


dadkhah.jpg
محکومیت محمدعلی دادخواه به 9 سال حبس و 10 سال محرومیت از تدریس و وکالت

براساس این حکم 8 سال زندان تعزیری به خاطر فعالیت در کانون مدافعان حقوق بشر، سخنگویی و تاسیس این کانون

محمدعلی دادخواه، وکیل دادگستری و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر بشر به 9 سال حبس تعزیری، 10 سال محرومیت از تدریس در دانشگاهها، دهسال ممنوعیت از وکالت، شلاق و جزای نقدی محکوم شد. این حقوقدان در مصاحبه با "روز" اعلام کرد که این حکم با اصول، منطق، موازین و ضوابط قوانین داخلی و حقوق بین المللی هماهنگی ندارد و او این حکم را نمی پذیرد.


edam_no1.jpg
اعدام پنهانی و دسته‌جمعی ۲۵ زندانی در کرج

ادامه اعدام‌های اعلام نشده در زندان قزلحصار کرج: اعدام پنهانی و دسته جمعی ۲۵ زندانی در روز دوازدهم تیر

منابع موثق به کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفتند که ۲۵ زندانی به صورت دسته جمعی و پنهانی در زندان قزلحصار کرج اعدام شده‌اند. به گزارش منابع یاد شده از داخل زندان قزلحصار در روز یکشنبه دوازدهم تیرماه سال نود، ۲۵ زندانی که اکثر آن‌ها جرائم مرتبط با مواد مخدر داشته‌اند در زندان قزحصار کرج به صورت دسته جمعی اعدم شده‌اند. همه اعدام شده‌ها از زندانیان اندرزگاه ۲ زندان قزلحصار بوده‌اند. کمپین از مقامات قوه قضاییه قویا می‌خواهد که در خصوص روند اعدام‌های صورت گرفته در این زندان به خصوص اعدام‌های مطرح شده در تاریخ ۱۲ تیرماه اطلاعات لازم را در اختیار افکار عمومی قرار و به مخفی کاری در این خصوص پایان دهد. ‏


ahmed_shaheed.jpg
گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران معرفی شد
بنابر گزارش‌ها احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو، به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران معرفی شده است.
فروردین ماه گذشته، شرکت کنندگان در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در بی بی سی: ژنو با صدور قطعنامه ای به تعیین گزارشگر ویژه‌ای برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رأی دادند.


اطلاعيه مطبوعاتي
فراخوان شیرین عبادی و چهار سازمان مدافع حقوق بشر

برای مبارزه با مصوینت از مجازات و
اعزام فوری گزارشگر ویژه سازمان ملل به ایران

در ایران مصونیت از مجازات همچنان قربانی می‌گیرد

در آستانه‌ی دومین سالگرد سرکوب گسترده جنبش اعتراضی مردم ایران، شیرین عبادی و چهار سازمان‌ مدافع حقوق بشر، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، فدارسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر ایران و گزارشگران بدون مرز کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر را فرا می‌خوانند تا در برابر جنایات سیاسی در ایران و حفظ امنیت و حقوق مردم موضعی جدی اتخاذ کند.


بيانيه مشترک مطبوعاتی
فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH)
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران (LDDHI)

دادستان می گويد صدها نفر در تهران اعدام خواهند شد

ايران: «فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر» و «جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران» از جامعه بين المللی می خواهند برای توقف روند رو به اوج اعدام ها فشار بر دولتمردان ايرانی را افزايش دهند.

بر اساس گزارش های خبرگزاری های رسمی و نيمه رسمی جمهوری اسلامی، از جمله ايرنا، ايسنا و فارس، دادستان عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی (۱) در روز ۸ خرداد فاش کرد که ۳۰۰ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر و در اختيار داشتن حداقل ۳۰ گرم هروئين، فقط در حوزه قضايی تهران، به اعدام محکوم شده اند. او تاييد کرد که اکثر محکومان به اعدام متهمان رده پايين هستند: «در ميان اين عده قاچاقچيان بزرگ کمتر به چشم می‌خورند.»


ai_logo2.jpg
گزارش سالانه عفو بین‌الملل درباره ایران
دولتمردان محدودیت‌های شدید بر آزادی بیان، تجمع و تشکل را ادامه دادند. کنترل گسترده‌ای بر رسانه‌های داخلی و بین المللی به قصد کاستن از تماس ایرانیان با دنیای خارج برقرار شد. افراد و گروه‌ها در صورت مشاهده همکاری با سازمان‌های حقوق بشری و رسانه‌های فارسی زبان مستقر در خارج در خطر دستگیری، شکنجه و زندان بودند. مخالفان سیاسی، فعالان حقوق زنان و حقوق اقلیت‌ها و دیگرمدافعان حقوق بشر، وکلا، روزنامه نگاران و دانشجویان در دستگیری‌های دسته جمع و غیر آن بازداشت شدند و صد‌ها نفر به زندان رفتند. شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر با بازداشت شدگان مرسوم بود و با معافیت از مجازات دنبال می‌شد. تبعیض علیه زنان در قانون و عمل ادامه داشت. دولتمردان اعدام ۲۵۲ نفر را تایید کردند، اما گزارش‌های معتبری از اعدام بیش از ۳۰۰ نفر دیگر نیز دریافت شد. تعداد کل واقعی ممکن است بیشتر باشد. حداقل یک مجرم نوجوان نیز اعدام شد. صدور حکم اعدام با سنگسار ادامه یافت، اما از اجرای سنگسار اطلاعی در دست نیست. حکم شلاق و قطع عضو به تعداد رو به افزایشی به اجرا در آمد.


seifzade.jpg
وزارت اطلاعات محمد سیف زاده را بازداشت کرده است ‎
دو هفته بعد از انتشار خبرهایی در ایران در باره ناپدید شدن محمد سیف زاده وکیل دادگستری، وکیلش خبر داده که آقای سیف زاده در ارومیه در زندان است. محمد سیف زاده یکی از موسسان کانون مدافعان حقوق بشر است به دلیل تاسیس این کانون، آبان ماه سال گذشته در دادگاه، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به ۹ سال زندان محکوم شده بود.


ebadi12.jpg
نامه شیرین عبادی به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

کمیسر حقوق بشر به درگیری‌های اهواز رسیدگی کند
روز ۱۶ آوریل ۲۰۱۱ تعدادی از ایرانیان عرب زبان و سنی مذهب استان خوزستان، در شهر اهواز – واقع در جنوب ایران – تظاهرات مسالمت آمیزی مبنی بر اعتراض به وضعیت نامطلوب و تبعیض آمیز خود بر پا داشتند که متاسفانه با خشونت زیاد از طرف نیروهای حکومتی سرکوب شدند و پس از آن درگیری‌های کوچک و پراکنده نیز تا چند روز ادامه داشته است. در جریان این حوادث بیش از۱۲ نفر کشته، حدود ۲۰ نفر زخمی و بیش از ده‌ها تن نیز دستگیر شده‌اند.


nine_org_logo.jpg
بیانیه شیرین عبادی و نه سازمان حقوق بشری

بی توجهی مجلس شورای اسلامی ایران به نگرانی های سازمان های مستقل جامعه مدنی در باره قانون جدید
امروز شیرین عبادی؛ برنده جایزه صلح نوبل و نه سازمان حقوق بشری و اتحادیه کارگری درباره روند تصویب یک طرح در مجلس شورای اسلامی ابراز تاسف کردند. مجلس درحال بررسی جزئیات قانونی است که بنظر می رسد تلاش می کند با نقض معیارهای بین المللی آزادی تشکل و تجمع که ایران نیر به رعایت آن ها متعهد شده است، جامعه مدنی را در ایران از بین ببرد. این گروه از سازمان ها که مرکب از نه سازمان بین المللی و ایرانی هستند؛ عفو بین الملل، عرصه سوم، بین الملل آموزش (ایی آی)، هیفوس، دیده بان حقوق بشر، فدراسیون بین المللی حقوق بشر و سازمان جهانی ضد شکنجه در چارچوب برنامه مشترک نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی حقوق بشر) وکمپین بین المللی حقوق بشر در ایران به همراه خانم شیرین عبادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستند که به این قانون رای ندهند.


ai_arse_sevom.jpg
بيانيه مطبوعاتی عفو بين الملل و عرصه سوم

ايران: خطر نابودی سازمان های مستقل جامعه مدنی
امروز دو سازمان غير دولتی؛ عفوبين الملل و عرصه سوم از نمايندگان مجلس شورای اسلامی در ايران خواستند که پيش نويس طرحی را در مجلس به چالش بکشند که بر مبنای آن امتياز ثبت همه سازمان های غير دولتی فعال در ايران عملا لغو خواهد شد. بر اساس اين طرح همه سازمان های غيردولتی که خواهان ادامه فعاليت و يا شروع به کارهستند بايد توسط ساختار نظارتی جديدی که اعضای آن وابسته به وزارت اطلاعات و بسيج هستند، تائيد شوند و تصميم های اساسی درفعاليت های اجرايی همه سازمان های غير دولتی توسط اين ساختار جديد گرفته شود.


گزارش سالیانه وزرات امورخارجه بریتانیا

650 اعدام در یک سال

وضع حقوق بشر در ایران وخیم‌تر شده است

وزرات امورخارجه بریتانیا در گزارش سالیانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در شماری از کشورهای جهان، با "اسفناک" توصیف کردن وضعیت حقوق بشر در ایران اعلام کرد تعداد اعدام‌هایی که به طور علنی و عمومی طی سال گذشته در این کشور گزارش شده‌، از حداقل ٣٨٨ مورد در سال ٢٠٠٩ به ۶۵۰ مورد در سال ٢٠١٠ افزایش داشته است.


گزارشی از نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای

بررسی موارد نقص حقوق بشر در ایران
نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو از روز 10 مارس بمدت دوهفته به جوانب متعددی از نقص حقوق بشر در ایران پرداخت. در حاشیه نشست اصلی و ارائه گزارس بانکی مون دبیر کل سارمان، با همیاری بخش حقوق بشر سازمان سود ویند که مرکز ان در وین قرار دارد، نشست هائی از سوی کارزار نقض حقوق بشر در ایران برگزار شدند که در ان هریک از سخنرانان به گوشه هائی از خشونت بر مردم ایران و نقص حقوق اولیه انان پرداختند.


un_logo3.jpg
شورای حقوق بشر با تعيين گزارشگر ويژه حقوق بشر برای ايران موافقت کرد
شورای حقوق بشر سازمان ملل برای نخستين بار در ۱۰ سال گذشته، با تعيين نماينده ويژه حقوق بشر در ايران موافقت کرد. به گزارش خبرگزاری‌ رويترز، از ميان ۴۷ عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در نشست امروز پنج‌شنبه ۲۴ مارس ۲۰۱۱ (چهارم فروردين ۱۳۹۰) در ژنو، ۲۲ عضو به تعيين گزارشگر ويژه حقوق بشر در ايران رأی مثبت، ۱۴ عضو رأی منفی و هفت عضو نيز رأی ممتنع دادند.


kabudvand2.jpg
حمایت از محمد صدیق کبودوند برای جایزه صلح نوبل
تعدادی از نمایندگان پارلمان نروژ، محمد صدیق کبودوند، زندانی سیاسی ایرانی کرد را به عنوان کاندیدای دریافت جایزه صلح نوبل به کمیته اهداکننده این جایزه معرفی کرده اند. درخواست برای معرفی آقای کبودوند به عنوان کاندیدای دریافت جایزه صلح نوبل برای نخستین بار در دسامبر سال گذشته میلادی از سوی خانواده اش مطرح شد. پس از اعلام این درخواست گروهی از فعالان حقوق بشر از خواست خانواده اقای کبودوند حمایت کردند.


tajik2.jpg
شش سال حبس برای عبدالرضا تاجیک
قاضی پیرعباس، رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر را به شش سال حبس تعزیری محکوم کرد. محمد شریف، وکیل عبدالرضا تاجیک در گفتگو با کمیته گزارشگران حقوق بشر اعلام کرد،: «رای دادگاه بر اساس سقف مجازات برای اتهام عضویت در گروه‌های غیرقانونی است که علی الاصول منظور از گروه غیرقانونی، کانون مدافعان حقوق بشر بوده است و یک سال هم برای تبلیغ علیه نظام برای ایشان حبس در نظرگرفته‌اند».


پیام شیرین عبادی به مناسبت ۸ مارس

زنان و قانون اساسی
روز ۸ مارس امسال (۱۳۸۹) روز ویژه ای است ، در این روز علاوه بر حقوق برابر زنان ، خواست های دموکراتیک مردم ایران نیز مورد مطالبه قرا ر می گیرد – مبادا که در گیر و دار حوادث سیاسی، خواسته بر حق و همیشگی خود را که "تساوی حقوق " است فراموش کنیم – در این روز همگام و هم دوش با برادران هم وطن خود به خیابان ها آمده و از خواست همگانی حمایت می کنیم زیرا که دسترسی به "حقوق برابر " جز در یک حکومت دموکراتیک امکان پذیر نیست ، اما نباید اجازه داد که به بهانه بروز بحران سیاسی و یا پرهیز از تفرقه باز هم خواسته هایمان را نادیده بگیرند و بدیهی است که دسترسی به "حقوق برابر " متضمن اصلاح قوانین تبعیض آمیز است و رسیدن به این هدف، مستلزم اصلاح موادی از قانون اساسی است تا امکان چنین اصلاحاتی فراهم آید و از این رو باز نگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نه یک خواست سیاسی بلکه مقدمه یک حرکت مدنی است.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org