logo_Committeeevin201304.jpg
آزادی شماری از زندانیان سیاسی
در پی آزادی شب گذشته ۷ زندانی سیاسی زن، شمار دیگری از زندانیان حوادث بعد از انتخابات ۸۸ آزاد روز چهارشنبه ۲۷ شهریور شدند. نسرین ستوده، احمند زیدآبادی، فیض‌الله عرب سرخی، محسن امین‌زاده، مهسا امرآبادی و محبوبه کرمی و میرطاهر موسوی از جمله آزادشدگان هستند. عیسی سخرخیز در یکی از بیمارستانژهای تهران بستری است و هنوز روشن نیست آزاد شده‌اند یانه. همسر نسرین ستوده در فیس‌بوک خود نوشته که «به نسرین گفته شده برو آزادی».


af_soltani3.jpg
مهناز پراکند، وکیل دادگستری

وکلای عبدالفتاح سلطانی ماه هاست که از ملاقات با وی منع شده اند
دو سال از روزی که عبدالفتاح سلطانی، وکیل و از مؤسسان کانون مدافعان حقوق بشر در خانه‌اش بازداشت شد می‌گذرد. وی که بخش عمده ای از فعالیت حرفه‌ای‌اش را به دفاع از زندانیان سیاسی یا عقیدتی اختصاص داده بود، بر اساس رای شعبه ٥٤ دادگاه تجدید نظراستان تهران به ١٣ سال زندان در برازجان و ١٠ سال محرومیت از وکالت محکوم شده است اکنون دوران محکومیتش را در زندان اوین می‌گذراند.


zendani_azari5.jpg
سازمان دیده‎بان حقوق بشر

فعالان حقوق اقلیت‎های قومی را آزاد کنید

پنج تن خواهان رعایت حقوق شهروندی برای اقلیت‏های آذری بودند

سازمان دیده‎بان حقوق بشر امروز اعلام داشت مقامات ایرانی باید فوراً و بدون هیچگونه قید و شرطی پنج تن فعالان حقوق آذری‎های ایران را آزاد کنند. این پنج نفر صرفاً به دلیل عضویت‎شان در حزبی که در جهت حفظ حقوق مدنی و فرهنگی آذری‎های ایران به صورت مسالمت‏آمیز فعالیت می‎کند، به تحمل حبس‎های طویل‎المدت محکوم شدند. اخیراً یک دادگاه تجدید نظر احکام نه سال حبس را برای هریک از این پنج نفر تایید کرد.


fidh.jpg
در قطعنامه38امین کنگره فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر عنوان شد:

نقض فاحش و مستمر حقوق بشر در ایران
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در سی و هشتمین کنگره خود که از تاریخ دوم تا ششم خرداد ماه 1392 و در شهر استانبول برگزار شد، قطعنامه ای را در باره وضعیت حقوق بشر در ایران صادر کرد.


استمداد مادران ۴ جوان محکوم به اعدام

جهان شاهد اعدام جگرگوشه‌های ما نباشد

مادر ۴ جوان محکوم به اعدام در شهر شادگان در نامه‌ای خواستار حمایت برای نجات چهارجوان و شنیده شدن صدای مظلومیتشان توسط همه نهادهای مدنی و بین‌المللی و تلاش همه جانبه برای توقف اعدام فرزندانشان شدند.
متن کامل این نامه که در اختیار ”کمپین صلح فعالان در تبعید” قرار گرفته ، به شرح زیر است:


afshin_osanloo.jpg
افشین اسانلو درگذشت

یادداشت منصور درباره برادرش
تسلیت ۴۴ زندانی سیاسی به خانواده افشین اسانلو

افشین اسانلو که روز پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه به بیمارستان منتقل شده بود، درگذشت. وی پس از حمله قلبی به کمک سایر زندانیان سیاسی به بهداری زندان رجایی شهر و سپس بیمارستانی خارج از زندان منتقل می‌گردد و در بیمارستان جان خود را از دست می‌دهد. او برادر منصور اسانلو موسس سندیکای کارگران شرکت واحد است. افشین در سال ۱۳۸۹ بازداشت و به ۵ سال حبس تعزیری به اتهام «اجتماع و تبانی» محکوم شد.


sotude_york.jpg
اعطای دکترای افتخاری دانشگاه یورک به نسرین ستوده
نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری و نویسنده، روز چهارشنبه، ۲۲ خرداد، از دانشگاه یورک دکترای افتخاری دریافت کرد. دانشگاه یورک، یکی از معتبرترین دانشگاه های کانادا تورونتو/کانادا است. خانم ستوده که از سال ۱۳۸۹ در زندان به سر می‌برد از دوست و همکار دیرین خود عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، خواست پیام او را در دانشگاه بخواند و دکترا را از جانب او بپذیرد.


انتقاد عفو بین‌الملل از تشدید نقض حقوق بشر در ایران در آستانه انتخابات
سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی از تشدید نقض حقوق بشر در ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده است. عفو بین‌الملل در این راستا از بازداشت‌های خودسرانه و افزایش فشار بر روزنامه‌نگاران و منتقدان سخن می‌گوید.


lahidji689.jpg
عبدالکریم لاهیجی به ریاست فدراسیون بین المللی حقوق بشر برگزیده شد
دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و شخصیت بین المللی حقوق بشر به ریاست فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر برگزیده شد. به گزارش منابع خبری، دکترلاهیجی تاکنون نیابت ریاست این سازمان بین المللی را برعهده داشت.


ai_logo2.jpg
انتشار گزارش سالانه عفو بین‌الملل از وضعیت حقوق بشر در جهان

نقض حقوق بشر در ایران ادامه دارد
عفو بین‌الملل در هنگام انتشار ارزیابی سالانه خود از وضعیت حقوق بشر در جهان گفت: بی عملی جهانی در زمینه حقوق بشر جهان را روز به روز برای پناهندگان و مهاجران خطرناک‌تر می‌کند.
در ایران مسئولان محدودیت‌های شدید بر آزادی بیان، تشکل و گردهمایی را ادامه دادند. مخالفان حکومت و مدافعان حقوق بشر، شامل مدافعان حقوق اقلیت‌ها و حقوق زنان، خودسرانه دستگیر شدند، در انزوای کامل در حبس ماندند، پس از محاکمه ناعادلانه زندانی و نیز از سفر به خارج منع شدند. تعداد زیادی زندانی عقیدتی و سیاسی در زندان به سر می‌بردند. شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر رایج و از مجازات معاف است. زنان، اقلیت‌های دینی و قومی، و دگرباشان جنسی در قانون و عمل مورد تبعض قرار می‌گیرند. مجازات‌های قضایی ظالمانه شلاق و قطع عضو هنوز به کار می‌رود. منابع رسمی انجام ۳۱۴ اعدام را تایید کردند ولی در مجموع ۵۴۴ انجام اعدام ثبت شد. رقم واقعی ممکن است بسیار بیشتر باشد.


cshr_logo.jpg
در راستای اهداف کانون مدافعان حقوق بشر

تأسیس مرکز حامیان حقوق بشر توسط شیرین عبادی
"مرکز حامیان حقوق بشر" در راستای اهداف "کانون مدافعان حقوق بشر" توسط شیرین عبادی، برنده صلح نوبل 2003 تأسیس شد. شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و جمعی از حامیان حقوق بشر در ژانویه 2013 این نهاد جدید را تأسیس و به ثبت رسانده اند. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، هدف "مرکز حامیان حقوق بشر" براساس اساسنامه اش، "ارتقا و بهبود وضعیت حقوق بشر در خاورمیانه و به ویژه ایران"، "دفاع از قربانیان نقض حقوق بشر از طریق کمک های حقوقی" و "گزارش دهی و اطلاع رسانی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران" اعلام شده است.


نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص انتقال 10 زندانی سیاسی به سلول انفرادی

توجه به وضعیت زندانیان، مانع وقوع حوادث بعدی می شود

شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده صلح نوبل ۲۰۰۳ در پی انتقال ده زندانی سیاسی محبوس در بند 350 زندان اوین به سلول انفرادی، با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، از این مقام بین المللی خواست تا با توجه به وضعیت زندانیان در سراسر کشور و به ویژه بند ۳۵۰ زندان اوین، مانع وقوع حوادث بعدی شود. خانم عبادی در نامه خود، از آقای شهید خواسته است تا توجه مسئولان حکومت ایران را به این نکته جلب کند که سلامت زندانیان بر عهده مسئولان زندان است.
خانم عبادی از آقای شهید خواسته است که نامه اش در پرونده دولت ایران ضبط و هنگام رسیدگی مورد عنایت قرار گیرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن کامل نامه شیرین عبادی به احمد شهید که در تاریخ 15 اردیبهشت ماه 1392 ارسال شده است.


فهرست ٣٩ دشمن آزادی اطلاع‌رسانی در جهان
به مناسبت روزجهانی آزادی مطبوعات،گزارش‌گران بدون مرز فهرستی از ٣٩ دشمن آزادی اطلاع رسانی را منتشر کرد. فهرستی از روسای دولت‌ها، سیاست‌مداران، رهبران مذهبی، شبه نظامیان و سازمان‌های تبه‌کاری که روزنامه‌نگاران و حرفه‌کاران رسانه‌ها را سانسور و زندانی می‌کنند، می‌ربایند و شکنجه می‌کنند و گاه به قتل می‌رسانند،. این دشمنان قدرتمند،خطرناک و خشن آزادی اطلاع رسانی، خود را ورای قانون می‌پندارند.


evin2.jpg
آخرین لیست زندانیان محبوس در زندان اوین
در حال حاضر بیش از دویست و هفت زندانی سیاسی و همینطور امنیتی و عقیدتی در بند ۳۵۰ و زنان زندان اوین محبوس هستند. این تعداد علاوه بر افرادی که در دادگاه‌های انقلاب محکوم به تحمل حبس شده‌اند، افراد بلاتکلیف را نیز شامل می‌شود. علی‌رغم اینکه بند ۳۵۰، از بند‌های عمومی زندان اوین به شمار می‌رود، زندانیان در آن از بدیهی‌ترین حقوق یک زندانی ائم از برقراری تماس تلفنی و یا ملاقات حضوری با خانواده‌های خودشان محروم هستند.


ai_logo2.jpg
عفو بین‌‌الملل:

ایران پس از چین بیشترین شمار اعدام را داشته است.
عفو بین‌‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود سال ۲۰۱۲ را سال ناکامی فعالان حقوق بشر در مبارزه علیه مجازات اعدام در جهان دانسته است. طبق این گزارش ایران با دست‌کم ۳۱۴ تن اعدامی پس از چین بیشترین شمار اعدام را داشته است. به گزارش سازمان عفو بین‌الملل مبارزات فعالان حقوق بشر در سراسر جهان علیه مجازات اعدام با ناکامی روبرو بوده است. این سازمان در تازه‌ترین گزارش خود نوشته است که در سال ۲۰۱۲ در کشورهای بوتسوانا، گامبیا، هند، ژاپن و پاکستان پس از سال‌ها بار دیگر مجازات اعدام به اجرا درآمد.


arab_activisten04.jpg
بیست و چهارمین روز اعتصاب غذای ۶ زندانی عرب
از روز شنبه ۱۲ اسفند ماه(۱۳۹۱) ۶ زندانی خوزستانی که پنج تن از آنها به اعدام و یک تن به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند، دست به اعتصاب غذا زده‌اند. به گفته کامل آلبوشوکه یکی از نزدیکان ۶ زندانی عرب، آنها در اعتراض به نحوه رسیدگی به پرونده و حکم خود ۲۴ روز است که در زندان کارون اهواز دست به اعتصاب غذا زده‌اند «تا جهانیان صدایشان را بشنوند و حداقل کسی بپرسد که چرا به این وضع آنها شکنجه می‌شوند!»


نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص اعتصاب غذای دراویش در زندان
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ در پی اعتصاب غذای تعدادی از دراویش که در زندان بسر می برند، در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، گزارشی در خصوص این افراد را به این مقام سازمان ملل متحد ارائه کرد.


ahmed_shaheed03.jpg
ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران تمدید شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد. پاکستان و ونزوئلا تنها کشورهایی بودند که با تمدید ماموریت او مخالفت کردند.


ebadi_22hrc.jpg
شیرین عبادی در نشست حقوق بشر در ژنو:

اعتراض به رفتار و ادبیات نماینده جمهوری اسلامی
شیرین عبادی برنده جایزه ی صلح نوبل در مقر سازمان ملل متحد در شهر ژنو به رفتار و ادبیات نماینده جمهوری اسلامی اعتراض نمود. وی که در یکی از نشست های جانبی بیست و دومین اجلاس شورای حقوق بشر سخنرانی می نمود، کلمات و عبارات به کار رفته از سوی محمد جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی را بسیار زشت و توهین آمیز تلقی کرد. او همچنین توهین های نماینده ی جمهوری اسلامی به گزارشگر ویژه سازمان ملل را مایه تاسف خواند و اعتراض رئیس شورای حقوق بشر و دیپلمات های حاضر در جلسه به بی احترامی های لاریجانی را نشانه هایی از واکنش های صورت گرفته علیه نماینده ی جمهوری اسلامی دانست.


سازمان‌های حقوق بشر به شورای حقوق بشر سازمان ملل:

مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشردرایران را تمدید کنید
چندین سازمان بین‌المللی و ایرانی حقوق بشری با ارسال نامه‌ای به هیأت‌های نمایندگی دایمی کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو از آن‌ها خواستند در نشست روز ۲۱ یا ۲۲ مارس خود مأموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران را تمدید کنند و نیز براساس قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل و نتیجه‌گیری‌های گزارش‌های اخیر دبیرکل و گزارشگر ویژه قطعنامه‌ای در محکومیت نقضِ نظام‌مند حقوق بشر در ایران به تصویب برسانند.


سومین نشست جانبی 22 مین اجلاس جانبی حقوق بشر
با موضوع ” وضعیت کودکان و زنان ”
روز جمعه 8 مارس, سومین نشست جانبی کارزار افشای نقض حقوق بشر در ایران در
شورای حقوق بشر در شهر ژنو با موضوع ” وضعیت کودکان و زنان ” با سخنرانی خانم ها مهری جعفری , اعظم بهرامی , ژاله تبریزی , خدیجه مقدم و رضوان مقدم برگزار شد


mahabad_arrests201303.jpg
موج گسترده بازداشت فعالین مدنی کرد
نیروهای اداره‌ اطلاعات شهرستان مهاباد در طول هفته‌های گذشته چندین تن از فعالین مدنی و شهروندان کُرد را در این شهر بازداشت و به بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ اطلاعات این شهر منتقل کرده‌اند و به دلیل تهدید خانواده‌ها برای صحبت نکردن در مورد فرزندانشان، هویت تعدادی از بازداشت شد‌گان مشخص هنوز نشده است. منابع مطلع محلی از بازداشت حداقل ۱۰ فعال مدنی و شهروند کُرد در طی هفته‌های گذشته خبر داده‌اند. همچنین نیروهای اداره‌ اطلاعات شهرستان سنندج روز پنج شنبه ۱۷ اسفندماه اقدام به بازداشت ۵ تن از فعالین کارگری شهر سنندج کردند.


baradaran_22hrc.jpg
دومین نشست جانبی 22 مین اجلاس جانبی حقوق بشر
با موضوع شکنجه و بازداشت خودسرانه در ایران
روز چهارشنبه 6 مارس, دومین نشست جانبی کارزار افشای نقض حقوق بشر در ایران در
شورای حقوق بشر در شهر ژنو با موضوع ” بازداشت خودسرانه , شکنجه و ناپدید شدن فعالین در ایران” برگذار خواهد شد. این نشست که با سخنرانی خانم منیره برادران و آقایان سام محمودی , منصور اسانلو ,مسعود زینالی , پیمان کاووسی و مسعود علیزاده؛ همراه خواهد بود ازساعت 15 به وقت اروپا آغاز خواهد شد . ( آقایان سام محمودی و منصور اسانلو از طریق اسکایپ در این برنامه حضور خواهد داشت ).


zendan_karun_ahvaz.jpg
وضعیت نگران کننده و اسف بار زندان کارون اهواز
زندان کارون اهواز یکی از زندان های کشور است که فاقد معیارها و شرایط تعیین شده در آیین نامه زندان ها است. این زندان یکی از زندان هایی است که برخی از زندانیان سیاسی جهت تبعید به آنجا انتقال پیدا می کنند. از وضعیت نامطلوب و شرایط سخت زندانیان در این زندان بارها گزارش هایی منتشر شده است اما تاکنون هیچ مرجعی حاضر به رسیدگی به وضعیت این زندان نشده است.


برنامه اولین نشست جانبی کارزار افشای نقض حقوق بشر در حاشیه اجلاس 22 در ژنو

حق برخورداری از انتخابات آزاد و منصفانه در ایران

کارزار افشای نقض حقوق بشر در ایران , با برگزاری اجلاس های جانبی (موازی) در شورای حقوق بشر در شهر ژنو اول مارس 2013 اولین نشست خود را برگذار می کند. نشست اول مارس که با موضوع “حق برخورداری از انتخابات آزاد و منصفانه در ایران” برگذار می شود به بررسی و افشای موارد نقض حقوق بشر در رابطه با بازداشت خانگی شخصیت های شاخص جنبش اعتراضی پس از انتخابات مخدوش ۱۳۸۸ (خانم زهرا رهنورد و آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی) می پردازد.


ahmed_shaheed.jpg
انتشار چهارمین گزارش احمد شهید:

احمد شهید: وضع حقوق بشر در ایران بدتر شده است
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق‌بشر ایران، آخرین گزارش خود را به شورای حقوق‌بشر سازمان ملل ارائه داد. بنا به این گزارش وضعیت حقوق‌بشر در ایران وخیم‌تر شده و تبعیض‌ها، شکنجه و اعدام همچنان ادامه دارد. در گزارش احمد شهید به نحوه اعتراف‌گیری تحت فشار، اعمال شکنجه در زندان‌ها، افزایش شمار اعدام‌ها، نقض حقوق ‌زنان، فشار بر اقلیت‌های قومی، مذهبی و هم‌جنس‌گرایان، عدم برگزاری انتخابات منصفانه و نبود آزادی بیان اشاره شده است.


jurnalisten_arested2013.jpg
بازداشت شماری از روزنامه‌نگاران در تهران
یک روز پس از بازداشت دو روزنامه‌نگار در ایران، گزارش‌های رسیده از هجوم نیروهای امنیتی به دفاتر روزنامه‌های شرق، بهار ، اعتماد، آرمان و هفته‌نامه آسمان خبر می‌دهند. چندین روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند. مطهره شفیعی٬ نرگس جودکی٬ ریحانه طباطبایی، امیلی امرایی، پوریا عالمی، پژمان موسوی، ساسان آقایی٬ جواد دلیری، نسرین تخیری، احسان مازندرانی، مهدی یزدانی‌خرم٬ اکبر منتجبی و صبا آذرپیک از جمله روزنامه‌نگارانی هستند که گفته می‌شود بازداشت‌ شده‌اند.


stop_execution.jpg
همبستگی برای حقوق بشر در ایران

کمپین سراسری ۱۹ و ۲۰ ژانویه ۲۰۱۳
برای نجات جان زانیار و لقمان مرادی
در اجلاس ۲۰ دسامبر ۲۰۱۲ (۳۰ آذر ۱۳۹۱)، مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت قاطع، نقض فاحش حقوق بشر در ایران و سرکوب مدافعان حقوق بشر را محکوم کرد. در این قطعنامه، با اشاره به نقض آشکار و مستمر حقوق بشر در ایران، ادامه سرکوب مخالفین سیاسی و فعالین مدنی، شکنجه و سرکوب اعتراضات صلح آمیز کارگران، آموزگاران، دانشجویان، زنان، اقلیت های قومی و مذهبی، حکومت جمهوری اسلامی برای چندمین بار محکوم گردیده است.


همبستگی برای حقوق بشر در ایران

سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کنیم
و همگی همصدا به مجازات اعدام بگوئیم نه!
ما خواستار لغو مجازات اعدام در ایران هستیم و تاکید می کنیم که تمام مجرمین کیفری محکوم به اعدام باید دوباره در دادگاه های عادلانه محاکمه شوند و مجازاتی انسانی و برابر با جرم آنها برایشان در نظر گرفته شود. ما همچون همیشه خواستار آزادی بی قید و شرط تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.


un_logo3.jpg
مجمع عمومی سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران نقض "فاحش و مکرر" حقوق بشر در ایران را محکوم کرد. در نشست مجمع عمومی در نیویورک نقض "جدی و سیستماتیک" حقوق بشر توسط حکومت سوریه نیز محکوم شد.


نامه شیرین عبادی به احمد شهید درباره مرگ خاموش کارگران در ایران
شیرین عبادی در نامه خود به آقای شهید از گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد ایران خواسته است تا کارگران ایران را در وصول به درخواست‌های قانونی و بر‌ حق خود یاری کند. خانم عبادی نوشته است، دولت ایران با ایجاد محدودیت برای فعالیت تشکل‌های مستقل کارگری و دستگیری و زندانی کردن فعالان کارگری، سعی‌ در خاموش کردن صدای اعتراضات کارگران دارد؛ تا حدی که هم اکنون ده ها نفر به همین دلیل در زندان بسر می‌‌برند.


daneshgah_tehran.jpg
بیانیه مطبوعاتی مشترک به مناسبت ۱۶ آذر

به سرکوب دانشجویان پایان دهید
به مناسبت ۱۶ آذر ماه، روز دانشجو، شیرین عبادی برندۀ صلح نوبل و سه گروه حقوق بشری شورای دفاع از حق تحصیل، عفو بین الملل و عدالت برای ایران در کنار یکدیگر و هم‌صدا با هم از مسئولان ایران می‌خواهند تا فورا و بدون قید و شرط همۀ زندانیان سیاسی و عقیدتی شامل دانشجویان زندانی را که تنها برای بیان مسالمت آمیز عقاید و وجدانیات-شان به زندان افتاده‌اند آزاد کنند.


پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده

مهراوه دختر خانم ستوده دیگر ممنوع الخروج نیست

رضا خندان از برداشتن محدودیت قضایی دختر ۱۲ ساله اش و پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده بعد از ۴۹ روز خبر داد. همسر خانم ستوده روز گذشته پس از ملاقات با این وکیل دادگستری، در صفحه فیس بوک خود نوشت "در ملاقات استثنایی عصر امروز، نسرین با توجه به برداشتن محدویت قضایی مهراوه به اعتصاب خود پایان داد".


un_logo3.jpg
سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
شصت وهفتمین جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه ۲۷ نوامبر ۲۰۱۲ در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد و کشورهای نظرات خود را در خصوص پیش‌نویس قطعنامه که دولت کانادا ارائه و مورد حمایت ۴۲ کشور بود را بیان کردند و در پایان این پیش نویس با ۸۳ رای مثبت، ۳۱ رای منفی و ۶۸ رای ممتنع به تصویب رسید. سال گذشته این قطعنامه ۸۶ مثبت را به همراه داشت و ۳۲ رای منفی و ۵۹ رای ممتنع.


nasrin_sotude3.jpg
وضع بحرانی سلامت نسرین ستوده
رضا خندان همسر نسرین ستوده وکیل حقوق بشر و زندانی عقیدتی که از ۲۶ مهرماه (۱۷ اکتبر) در اعتصاب غذا به سر می‌برد به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: «از دیروز (سه‌شنبه ۷ آذر) که او را ملاقات کردیم گفت متوجه شدم به وضعیت خطرناکی رسیده است نماینده وزارت اطلاعات در اولین روز اعتصاب غذا با او صحبت کرده است و به نسرین گفته است که پیشنهاد می‌کنیم اعتصاب غذا را تا آخر ادامه بدهی که معنی این حرف استقبال کردن از بین رفتن شخص است.


ahmed_shaheed03.jpg
بیانیه احمد شهید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل پس از یک سفر ۱۲ روزه به آلمان، سوئد و نروژ و گفت‌وگو با شاهدان عینی و فعالان حقوق بشر، طی بیانیه‌ای در اسلو به جنبه‌‌های گوناگون نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. احمد شهید در کنفرانس مطبوعاتی خود در ۲۲ نوامبر (۲ آذر) در اسلو گفت: «در طول ۱۲ روز گذشته من با ده‌ها فرد ایرانی‌تبار، فعال حقوق بشر، مقامات دولتی و کارشناسان آکادمیک ملاقات و گفت‌وگو کردم.»


hasan_asadi_zeidabadi_03.jpg
پیام حسن اسدی زیدآبادی از زندان اوین به کنفرانس بین‌المللی سازمان‌های ناظر بر حقوق بشر آسیا و اقیانوسیه (ANNI)
حسن اسدی زید آبادی؛ دبیر کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) که بیش از دو سال است به اتهام فعالیت های حقوق بشری در بند 350 زندان اوین زندانی است، به کنفرانس بین المللی سازمان های ناظر بر وضعیت حقوق بشر کشورها و نهادهای ملی حقوق بشر آسیا و اقیانوسیه(ANNI) که از تاریخ ۴ تا ۷ نوامبر در دو سطح سازمان های غیردولتی و نهادهای ملی در اردن برگزار شد پیامی فرستاد که در جمع نمایندگان بیش از ۱۰۰ سازمان ناظر بر وضعیت حقوق بشر کشورها از ۴ قاره آسیا، اروپا، افریقا و امریکا قرائت شد.


un_hr_concil_logo.jpg
اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شدند
مجمع عمومی سازمان ملل روز دوشنبه ۱۸ عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل را انتخاب کرد و در این میان آمریکا موفق شد با ۱۳۱ رای به شورا راه پیدا کند.
۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل روز دوشنبه برای انتخاب ۱۸ عضو شورای حقوق بشر ابن سازمان تشکیل جلسه دادند. کشورهای اننخاب شده به عضویت شورا به مدت ۳ سال این کرسی ها را در اختیار خواهند داشت.


شکایتنامه ستار بهشتی از بازجویانش به خاطر شکنجه در زندان

مقامات قضایی و امنیتی کشور باید پاسخگو باشند

در حالی که نهادهای ذی ربط از جمله پلیس، دادستانی و پزشکی قانونی، هیچ یک درباره سرنوشت ستار بهشتی پاسخگو نبوده اند و حتی دستگاه امنیتی و قضایی درباره مرگ و زندگی وی نیز سکوت پیشه کرده اند، سندی از داخل زندان اوین در اختیار کلمه قرار دارد که نشان می دهد ستار بهشتی با دستخط خود از بازجویانش به خاطر شکنجه، شکایت کرده است. این شکایت در همان یک روزی انجام شده که وی در بند ۳۵۰ اوین به سر برده است؛ یعنی در یازدهم آبانماه.


satar_beheshti.jpg
مرگ وبلاگ‌نويس زندانی در ايران و فشار بر خانواده وی
ستار بهشتی، وبلاگ‌نويسی که چند روز پيش توسط پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی (فتا) دستگير شده بود در زندان کشته شده و به خانواده وی اجازه نداده‌اند هنگام شست‌وشوی جنازه وی حضور داشته باشند. تارنمای کلمه به نقل از زندانيان سياسی بند ۳۵۰ زندان اوين نوشته است اين وبلاگ‌نويس ۳۵ ساله که در روز هفتم آبان‌ماه جاری در خانه مادری خود در رباط‌ کريم دستگير شده بود يک شب را در اين بند سپری کرده بود و بدن او بر اثر ضرب و شتم مأموران کبود شده و "حتی يک جای سالم در بدنش نبود."


zanan_etesabi.jpg
اعتصاب غذای ۹ زندانی سیاسی زن در اوین

نامه ۳۳ زندانی سیاسی زن به رئیس زندان اوین: به خاطر این هتک حرمت بزرگ عذرخواهی کنید

در پی یورش روز سه شنبه ی نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین به بند زندانیان زن سیاسی که با هتک حرمت و آزار آنها همراه بود، تعدادی زندانیان این بند دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زده اند. به گزارش خبرنگار کلمه، حمله کنندگان به بند بانوان که شامل حدود ۲۰زن از نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین بودند با ورود به حریم خصوصی و شخصی زندانیان سیاسی باعث بر هم زدن نظم و سلب آسایش آنان شده و پس از یورش به بند سیاسی بانوان زندانیان را به شکل توهین آمیزی بازرسی بدنی کردند.


iran_tribunal.jpg
گزارش رسمی دادگاه ایران تریبونال

جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت محکوم شد
مرحله دوم دادگاه ایران تریبونال به مدت سه روز از ٢۵ تا ٢٧ اکتبر ٢٠١٢ در سالن اکادمیک حقوق ساختمان صلح دادگاه لاهه برگزار شد. یک روز پیش از آغاز دادگاه، روز چهارشنبه ٢٤ اکتبر، ایران تریبونال یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد که در آن چهار عضو کمیته راهبردی حقوقدانان ایران تریبونال، جان کوپر، حمید صبی، هدایت متین دفتری، پیام اخوان و قاضی یوهان کریگلر رئیس دادگاه در آن شرکت داشتند و به پرسش خبرنگاران و حاضران پاسخ دادند. در این کنفرانس رئوس کار دادگاه برای روزهای محاکمه تشریح شد.


گزارشی از وضعیت زندان زاهدان
زندان زاهدان با بیش از ۳۵۰۰ زندانی تا کنون شاهد دوبار اعتراض زندانیان سیاسی بود که این اعتراضها از سوی مسئولین به شورش تعبیرشد و سبب گردید تعداد زیادی از زندانیان به انفرادی و سپس به شهرستانهای دور دست تبعید گردند.
مطلبی که در زیر می‌آید گزارشی مختصر از وضعیت این زندان میباشد که از سوی چند تن از زندانیان سیاسی که اخیرا آزاد شدند؛ به هرانا گزارش شده است.


sotude_panahi.jpg
جایزه ساخاروف به نسرین ستوده و جعفر پناهی اهدا شد
اتحادیه اروپا با اعطای جایزه ساخاروف به یک حقوقدان و یک کارگردان ایرانی از فعالیت‌های مدنی و حقوق بشری آنها تجلیل کرد. نسرین ستوده و جعفر پناهی هر یک به ۶ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از حرفه خود محکوم شده‌اند.
جایزه حقوق بشر اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۲ به نسرین ستوده، وکیل زندانیان سیاسی و فعال حقوق کودکان و زنان، و جعفر پناهی، کارگردان سینما، تعلق گرفت. این جایزه ۵۰ هزار یورویی همه ساله در شهر استراسبورگ به یک یا چند کاندیدا از یک کشور اعطا می‌شود.


ahmed_shaheed.jpg
ارائه گزارش احمد شهید درباره ایران به سازمان ملل
احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، گزارش جدید خود را به کمیته سوم مجمع عمومی این سازمان ارائه کرد. این گزارش احمد شهید تصویری "عمیقا نگران‌کننده" از وضعیت حقوق بشر در ایران بدست می‌دهد. احمد شهید گزارش خود در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل را با همدردی نسبت به قربانیان زلزله آذربایجان آغاز کرد و سپس نگرانی خود را نسبت به تاثیر تحریم‌های بین‌المللی بر امنیت غذایی و دارویی مردم ایران ابراز داشت. نشست کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد ایران بعد از ظهر روز چهارشنبه (۲۴ اکتبر / ۳ آبان) در نیویورک برگزار شد.


ebadi_stude2.jpg
نامه شیرین عبادی به احمد شهید در پی اعتصاب غذای نسرین ستوده
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران در خصوص اعتصاب غذای نسرین ستوده، وکیل محبوس در زندان اوین توضیحاتی را ارائه کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی در نامه خود به آقای شهید، توجه این مقام سازمان ملل متحد را به وضعیت رو به وخامت زندانیان سیاسی در ایران جلب کرده است.


ahmed_shaheed.jpg
گزارش سوم احمدشهید منتشر شد:

ادامه نقض سیستماتیک و گسترده حقوق بشر و فرهنگ مصونیت از مجازات
به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، این گزارش 20 مهر ۱۳۹۱ در نیویورک برای ارائه به مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شد و آقای شهید در هفته‌های آتی محتوای آن را در کمیته سوم مجمع عمومی مطرح و به سوالات اعضای مختلف مجمع پاسخ خواهد داد. مقامات ایران نیز فرصت خواهند داشت که در این جلسه موضع خود را مطرح کنند.
گزارشگر ویژه در بخش نتیجه گیری می گوید که در گزارشات خود تا کنون «طیف گسترده ای از نقض حقوق بشر» را گزارش داده است و ادعا می کند که «این موارد نتیجه ناسازگاری های حقوقی، عدم پایبندی کافی به حاکمیت قانون، و وجود گسترده مصونیت از مجازات» است. وی همچنین نتیجه گیری می کند که تحقیقات و مصاحبه های انجام شده، تصویر عمیقا نگران کننده ای از وضعیت حقوق بشر در ایران را ارائه می کند و اینکه «بسیاری از موارد طبیعیت سیستماتیک» دارند. وی خواستار تجدید نظر در لوایح قانونی شده است که در این گزارش آمده اند و همچنین تجدیدنظر در چارچوب های قانونی که مغایر با تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی در زمینه حقوق بشر می باشند را مطرح کرده است.


laddhi_logo1.jpg
اعدام ها را متوقف کنید؛
قوانین را با موازین بین المللی حقوق بشر سازگار کنید

بیانیه مطبوعاتی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در باره گزارش دبیر کل سازمان ملل به مجمع عمومی درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، امروز گفت: «دبیرکل سازمان ملل در گزارش مشروح خود بخشی از انبوه موارد نقض حقوق بشر در ایران را خاطر نشان کرده است. همچون گذشته، به کار گیری مجازات اعدام به ویژه برای جرایم غیرمهم یا جرایم ساختگی مثل محاربه و فساد روی زمین در مورد زندانیان سیاسی و فعالان حقوق قومی، اعدام نوجوانان، سرکوب اقلیت های دینی، سرکوب و آزار مدافعان حقوق بشر، فعالان سندیکایی و فعالان حقوق زنان و ده ها مورد دیگر جنبه های شاخص این گزارش را تشکیل می دهند. دولتمردان جمهوری اسلامی باید پیشنهادهای سال 2011 کمیته حقوق بشر و پیشنهادهای دبیر کل را به اجرا بگذارند و هر چه زودتر همکاری با کارشناسان حقوق بشر و گزارشگر ویژه را آغاز کنند.»


edam_no1.jpg
همبستگی برای حقوق بشر در ایران

دهم اکتبر روز جهانی مبارزه علیه اعدام را گرامی داریم!
ما به مناسبت فرارسیدن دهم اکتبر روز جهانی مبارزه علیه اعدام، بار دیگر خواستار لغو اعدام و قوانین قصاص، در ایران برای همیشه هستیم و تاکید می کنیم که تمام مجرمین کیفری محکوم به اعدام باید دوباره در دادگاه های عادلانه محاکمه شوند و مجازاتی انسانی و مطابق باآخرین یافته های علوم انسانی و جامعه شناسی و هم چنین متناسب با جرم مرتکب شده برای آنها در نظر گرفته شود.
ما خواستار توقف ماشین کشتار دگر اندیشان در ایران بوده و از تمام سازمان ها، گروه ها و شخصیت های جهانی می خواهیم از این خواست بحق و انسانی ما حمایت کنند.
ما خواستار آزادی بی قید و شرط تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.


hrw_logo2.jpg
دیده‌بان حقوق بشر:

قانون جدید مجازات اسلامی ایران سرکوب را قانونی می‌کند
ایران انتقاد کرده و آن را مغایر موازین جهانی حقوق بشر دانسته است. دیده‌بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای تحت عنوان "قانونی کردن سرکوب: ارزیابی قانون جدید مجازات در ایران" خواستار لغو قانون جدید مجازات اسلامی در ایران شده که به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان رسیده و ظاهرا در مرحله امضا و ابلاغ رئیسجامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org