logo_Committeemehrnahad.jpg
روزنامه نگار و فعال مدنی سیستان و بلوچستان، به اعدام محکوم شد
دادگاهی در سیستان و بلوچستان، یعقوب مهرنهاد روزنامه نگار و دبیر انجمن “جوانان صدای عدالت” را به اعدام محکوم کرده است. به گزارش خبرنامه امیرکبیر، دادگاه این جوان فعال مدنی در دی ماه بدون حضور خانواده وی در زاهدان برگزار شده و پنج شنبه گذشته حکم اعدام وی به خانواده اش ابلاغ شده است


qatlhaye_mashkuk2.jpg
در نشست کانون مدافعان حقوق بشر اعلام شد:

لزوم معرفى عاملان مرگ‌هاى مشكوك در زندان
قتل زهرا كاظمى در زندان اوين در سال ۱۳۸۲، درگذشت اكبر محمدى و ولى‌الله فيض مهدوى در زندان اوين و رجايى‌شهر در سال ۱۳۸۵ و اعلام خبر خودكشى زهرا بنى‌يعقوب و ابراهيم لطف‌اللهى در بازداشتگاه منكرات همدان و زندان سنندج در سال ۱۳۸۶ باعث شد تا كانون مدافعان حقوق بشر هجدهمين نشست خود را به اين موضوع اختصاص دهد.


صدور حکم اعدام برای يک جوان به جرم نوشیدن مشروب الکلی
دادگاه کيفری استان تهران پسر ۲۲ ساله ای به نام «محسن» را به جرم نوشيدن مشروبات الکلی يا «شرب خمر» به اعدام محکوم کرده است.


eu_logo1.jpg
قطعنامه‌ی پارلمان اروپا درباره ایران

نگرانی از وخامت وضعیت حقوق بشر
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ی خود از بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران در سال‌های اخیر عمیقا ابراز نگرانی کرده است. نمایندگان اروپا صدور و اجرای احکام اعدام در ایران، به‌ویژه اعدام جوانان و کودکان را به شدت محکوم کردند.


در پي ممنوعيت اعدام در ملا عام

صدور سه حکم سنگسار
البرز محمودي

هنوز چند پنج روز از بخشنامه رييس قوه قضاييه مبني بر "توقف اجراي احكام اعدام در ملاء عام" نگذشته كه از ايران خبر ‏مي رسد چند متهم در دادگاه هاي ايران محكوم به سنگسار شده اند و حكم آنها در آستانه اجرا قرار دارد. "زهره و آذر ‏كبيري" در خادم آباد شهريار و "عبدالله فريور مقدم" در ساري از جمله اين متهمان هستند.


hrw_logo3.jpg
ایران در گزارش سالیانه دیده بان حقوق بشر
گروه دیده بان حقوق بشر در گزارش سالیانه خود بخشی را به ایران اختصاص داده و در آن اعلام کرده که احترام به حقوق اولیه انسانی، بخصوص آزادی بیان و تجمع، طی یک سال گذشته در ایران به "وخامت" خود ادامه داده است. در این گزارش آمده که دولت محمود احمدی نژاد در ایران همواره افراد را صرفاً به دلیل استفاده مسالمت آمیز از حقوق خود مبنی بر آزادی بیان و برپایی تشکلها بازداشت می کند و افراد بازداشت شده را اغلب مورد شکنجه و بدرفتاری قرار می دهد.


60 هزار نفر در بازداشت موقت

افزايش شمار زندانيان به 152 هزار نفر

شهرام رفيع زاده

معاون توسعه و برنامه ريزي سازمان زندان ها ديروز اعلام کرد حدود 60 هزار نفر در حال حاضر در انتظار ‏محاکمه و يا تحت قرار، در کشور زنداني هستند. وی تعداد زندانيان کل کشور را 152 هزار نفر اعلام کرد و گفت که از اين تعداد 90 هزار ‏زنداني با قطعي شدن حکم حبس در حال گذراندن دوران محکوميت خود هستند.


قوه قضاییه ایران اعدام در ملاء عام را ممنوع کرد
سخنگوی قوه قضاییه روز چهارشنبه اعلام کرد که آیت الله محمود هاشمی شاهرودی به تازگی با صدور بخشنامه ای دستور داده است که از اجرای احكام اعدام در ملاء عام خودداری شود. به گزارش خبرگزاری های ایران، وی افزود: بر اساس بخشنامه مذکور، «انتشار عكس و تصاوير مربوط به اعدام در رسانه ها» نیز ممنوع است.


پیگرد قضائی فعالان اجتماعی بهائی در شیراز
وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی سه شهروند بهائی در ایران شده که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی، به حکم دادگاه انقلاب شیراز به مجازات زندان محکوم شده و ماههاست در زندان به سر می برند. این سه نفر عضو گروهی 54 نفره از جوانان بهائی بوده اند که در محله ‌های فقیر‏نشین شیراز کلاسهایی برای رفع اشکالات درسی و آموزش مهارتهای زندگی به کودکان و نوجوانان خانواده های کم بضاعت دایر کرده بودند.


شیرین عبادی:

حکم اعدام یک کودک در ایران، قطعی شده است
نیوشا بقراطی

محمد لطيف ۱۴ سال داشت که در يک نزاع خيابانی، جان نوجوان ديگری را گرفت. او می گويد که قتل را از روی عمد انجام نداده اما قاضی پرونده به هر حال، وی را مستحق اعدام دانسته است. صدور حکم اعدام برای «مجرمان صغير» به يکی از بزرگ ترين چالش های جمهوری اسلامی ايران در عرصه رعایت حقوق بشر تبديل شده اس


انتقاد اتحادیه اروپا از اعدام‌ها در ایران

اتحادیه‌ی اروپا به احکام اعدام هفت نفر در ایران اعتراض کرده است. این هفت نفر به هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال بوده‌اند. هم‌اکنون چندین نفر در ایران محکوم به اعدام‌ شده‌اند که هنگام ارتکاب جرم نابالغ بوده‌اند.


اسماعيل لطف اللهی در مصاحبه با روزآنلاين

خودکشي ابراهيم را باور نمي کنيم
سامان رسول پور

اسماعيل لطف اللهي، برادر دانشجوي سنندجي ابراهيم لطف اللهي که در بازداشتگاه سنندج به طور مشکوکي جان ‏سپرد، در گفتگو با روز از دستگيري اين دانشجو، ملاقات با او در زندان و بالاخره مرگ وي گفته است. اسماعيل ‏معتقد است برادرش خودکشي نکرده و تاکيد مي کندکه: "ما خواستار کالبد شکافي جسد برادرم هستيم". اسماعيل مي ‏گويد: "ما هنوز خبر مرگ ابراهيم را باور نکرده ايم چرا که همه چيز فقط 8 روز به طول انجاميد".


سازمان دفاع از حقوق بشر در ترکمن صحرا:

عاملان قتل ماهيگيران را محاکمه کنيد
ميترا نيکزاد

سازمان دفاع از حقوق بشر در ترکمن صحرا ‏خطاب به نيروي انتظامي نوشته است: "اگر خواستار اجراي عدالت هستيد، تمامي افرادي را که درسال هاي ‏اخير باعث به قتل رسيدن و آزار ماهيگيران شدند، دستگيروبه پرونده هاي آن ها دوباره رسيدگي کنيد. عاملان ‏اين قتل ها بايد در دادگاه هاي علني محاکمه شوند تا خانواده ماهيگيران و شاهدان بتوانند اظهار نظر کنند."


در ادامه ناآرامی ها در بندر ترکمن

مديرمدرسه دخترانه دستگيرشد
ميترا نيكزاد

به دنبال موج دستگيري ها دربندرتركمن و روستاي چاپاقلي، پس از برخورد عمدي قايق موتوري ‏ماموران "حراست شيلات " بندرتركمن با قايق صيادان كه منجر به كشته شدن حسام الدين خديور شد، يك زن تركمن به نام گوزل ‏كه مدير مدرسه راهنمايي دخترانه در روستاي چاپاقلي است، دستگير شد.


ebrahim_lotfollahi.jpg
خودکشی يا قتل؟ ابهام در باره علت مرگ دانشجوی کرد زندانی
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان با انتشار اطلاعيه ای اعلام کرده است که يک دانشجوی سنندجی به نام ابراهيم لطف اللهی در بازداشتگاه سنندج درگذشته است. مقامات امنيتی می گويند اين دانشجو خودکشی کرده است، اما خانواده اين جوان، و نيز سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، مرگ اين دانشجو را مشکوک می دانند.


daneshjoo633.jpg
موج تازه دستگيری دانشجويان چپگرا
همزمان با آغاز دور جديدي از دستگيري دانشجويان آزاديخواه و
برابري طلب، انجمنهاي اسلامي 37 دانشگاه کشور ‏نيز در بيانيه مشترکي با برشمردن جديدترين موارد سرکوب و اعمال فشار بر دانشگاه، خواستار توقف اين فشارها و ‏محدوديتها بر ضد جنبش دانشجويي شدند.‏ به گزارش کميته دانشجويي گزارشگران حقوق بشر، چند تن از فعالان دانشجويي دانشگاه هاي تهران، دوشنبه شب ‏بازداشت و بر اساس شنيده ها به بند 209 زندان اوين منتقل شدند.


تحصن در لندن در دفاع از حقوق دانشجویان زندانی
گروهی از ایرانیان مقیم بریتانیا در مقابل دفتر سازمان عفو بین الملل در مرکز لندن تحصن کرده‌اند. آنها خواهان واکنش فعال این سازمان نسبت به وضعیت دانشجویان بازداشت شده در ایران هستند. این تحصن که به دنبال گردهمایی‌های دیگری در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران و ساختمان بی بی سی صورت می‌گیرد در حمایت از دهها دانشجوی گروه موسوم به آزادی‌خواه و برابرطلب است که به دنبال تظاهرات روز دانشجو در ایران دستگیر شده‌اند.


steinigung_iran.jpg
درخواست آلمان برای حذف مجازات سنگسار و اعدام در ایران
پس از انتشار گزارش جدید سازمان عفوبین‌الملل که در آن از ایران خواسته شده حکم سنگسار را از قوانین خود حذف کند، وزارت امور خارجه آلمان نیز خواهان توقف مجازاتی مانند سنگسار و همه‌ انواع اعدام در ایران شده است.


جوانان بندرتركمن به زاهدان تبعید شدند
ميترا نيكزاد

در حالي كه بسياري از جوانان بندرتركمن در بي خبري خانواده هايشان در زندان نيروي انتظامي هستند، فرماندهي نيروي انتظامي ‏استان گلستان براي برخي از دستگير شدگان حكم تبعيد صادر كرد. اينكه قوه قضاييه جمهوري اسلامي ايران تا چه اندازه از اين ‏احكام باخبر است خود از مسايلي است كه هنوز والدين تبعيد شدگان چيزي در باره آن نمی دانند.


tabarzadi.jpg
به دعوت کمیته تلاش برای آزادی بازداشت‌شدگان خودسرانه سیاسی و عقیدتی

دیدار با خانواده حشمت‌اللـه طبرزدی
جمعی از فعالان سیاسی، حقوق بشر و دانشجویی روز جمعه بیست و یكم دی‌ماه ۱۳۸۶ براساس دعوت «كمیته تلاش برای آزادی بازداشت‌شدگان خودسرانه سیاسی و عقیدتی» با حضور در منزل حشمت‌اللـه طبرزدی دبیر كل جبهه دمكراتیك ایران ضمن گفت‌وگو با خانواده این زندانی سیاسی از آخرین وضعیت پرونده او اطلاع یافتند


ebadi4.jpg
شیرین عبادی:

مجازات قطع دست و پا مصداق شکنجه است
شیرین عبادی، از فعالان حقوق بشر ایرانی، از حکم قطع دست و پا که اخیرا در مورد پنج نفر در این کشور اجرا شده، انتقاد کرده و آن را "نقض بارز حقوق بشر و از مصادیق شکنجه" خوانده است.

چهار روز پیشتر رسانه های ایرانی به نقل از دادگستری کل سیستان و بلوچستان گزارش کردند که دست راست و پای چپ پنج متهم به شرکت در درگیری های مسلحانه این استان "با تأیید مراجع عالی قضائی ... و با حضور و نظارت کامل تيم پزشکی" قطع شده است.


همسر عماد باقي در مصاحبه با روز

احتمال حمله قلبي جديد وجود دارد
محمود سرابی

فاطمه كمالي احمد سرايي، روزنامه نگار، فعال مدني و همسر عماد الدين باقي در مصاحبه با روز از ‏وضعيت وي و اين نگراني گفته است که: "حمله قلبي بسيار جدي است واحتمال بازگشت آن وجود دارد".


ابتکار جدید جمهوری اسلامی در اجرای اعدام

اجرای اعدام به شیوه‌ی “پرتاب از بلندی” در شیراز

بر طبق گزارش روزنامه قدس در روز دوم ژانویه ۲۰۰۸، برابر با ۱۲ دی ماه ۱۳۸۶، قضات شعبه دوم دادگاه ‏كيفري استان فارس دو مرد به نامهاي «طيب» و «يزدان» را به اتهام تجاوز به عنف به اعدام به شيوه پرتاب ‏از بلندي محكوم كردند‎. ‎چهار متهم ديگر نيز به تحمل 100 ضربه شلاق محكوم شدند‎. ‎


ادامه اعتراض به زندان روزبه صف شکن

استفاده خانواده دانشجو از داروخانه محل کار برای اعتراض به دستگيری فرزندشان

سولماز شريف

ابتکار خانواده روزبه صف کن، دانشجوي زنداني، خشم لباس شخصي ها را برانگيخت. دکتر ايرج صف شکن و ‏همسرش دکتر تاج الملوک نوروزيان به دنبال دستگيري فرزندشان و بي پاسخ ماندن مراجعات آنها به مراجع ‏قانوني، در داروخانه محل کار خود، به اعتراضي تازه دست زدند. اين خانواده شيرازي عکسهاي پسرشان را همراه با اسامي ساير دانشجويان زنداني بر در و ديوار داروخانه خود ‏نصب کردند. آنان همچنين با نصب هشدارنامه اي خواستار آزادي فرزند زنداني خود شدند.


در بلو چستان انجام شد

قطع دست و پای مخالفان
شهرام رفيع زاده

دادگستري استان سيستان و بلوچستان روز گذشته اعلام کرد حکم قطع دست راست و پاي چپ را در مورد پنج ‏متهم به محاربه اجرا کرده است. اتهامی که به مخالفان حکومت زده می شود


احضار گسترده دانشجویان به کمیته های انضباطی
به گزارش خبرنامه امیرکبیر فعالین دانشجویی در دانشگاه های مختلف در چند هفته گذشته به صورت گسترده به کمیته انضباطی احضار شدند و در هفته ای که گذشت این دانشجویان در آستانه امتحانات پایان ترم با احکام سنگین انضباطی، همچون محرومیت موقت از تحصیل، مواجه شدند.


daneshj_zendani.jpg
بسياری از دانشجويان بازداشت شده هنوز در زندان هستند
بازداشت کم سابقه ۴۰ فعال دانشجویی در تهران و شهرستان ها، حجم گسترده ای از اخبار رسانه ای را به خود اختصاص داد. خانواده ی دانشجویان که پس از بازداشت فرزندانشان به تمامی مکان های احتمالی نگهداری آنان مراجعه و با پاسخ مبهم مسئولان مواجه شده بودند، در دیداری با هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا که در آن زمان در ایران به سر می برد، نسبت به شرایط فرزندان خود اظهار نگرانی کرده و خواهان پاسخگویی مسئولان نسبت به وضعیت آنان شدند


rahele_zamani.jpg
سيزده نفر در ايران به دار آويخته شدند
سيزده نفر و ازجمله زنی به نام راحله به اتهام قتل همسرش، روز چهارشنبه در ايران به دار آويخته شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، راحله زمانی، بیست وهفت ساله، هنگامی که دريافته بود شوهرش به او خيانت کرده است، در فروردين ۱۸ فروردين ۸۴ وی را در منزل مسکونی ‌شان واقع در اسلامشهر به قتل رسانده بود


دستگیری های جمعی در اهواز
روز یکشنبه 30 دسامبر( 9 دی )۱۳۸۶ تعداد وسیعی از نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در اهواز به اجتماعاتی در مساجد حی غزنوی و خاتم النبیاء که بمناسبت هفتمین روزشهادت مهدی حیدری در مناطق فقر نشین شلینگ آباد (حی الثوره) و منطقه خشایار (حی بنی هاشم) برگزاذ شده بود هجوم برده و حد اقل 200 نفر را دستگیر نموده و آنها را با ماشین های نظامی و امنیتبی به نقطه نامعلومی بردند.


محمدعلی دادخواه، وکیل دانشجویان:

دانشجویان همچنان در زندان، باوجود پرداخت وثیقه
برای سه دانشجوی زندانی احسان منصوری‌، مجید توکلی و احمد قصابان وثیقه تعیین کردند، اما باوجود پرداخت وثیقه آنان همچنان در زندان‌اند. مصاحبه‌ای در این مورد با محمدعلی دادخواه، وکیل این دانشجویان


اعتراف گيري در زندان، تحصن در دانشگاه

رکورد بي سابقه در دستگيري دانشجويان

آرش معتمد

با ادامه اعتصاب غذاي دانشجويان دانشگاه اصفهان، آزاد نشدن دانشجويان پلي تکنيک و دانشجويان طيف چپ، و ‏همچنين گسترش شايعات در مورد شکنجه آنان در بند 209 اوين، فضاي دانشگاهي کشور روزهاي پر اضطرابي را مي ‏گذراند.


گزارش آلترناتيو از دردنامه مهرنوش سلوکي

زندگي عادي مي خواهم
من در دسامبر 2006 با دراختيار داشتن مجوزهاي لازم براي توليد يک فيلم مستند به ايران آمدم، ولي دو ماه بعد به ‏زندان افتادم. پس از آن اجازه خروج از کشور را به دست نياورده ام و مجبورم در منزل بمانم.‏


انتقال باقی به بند عمومى

باقی به علت 'حمله عصبی' بستری شده بود

باقى پس از حركات نرمشى صبحگاهى روز چهارشنبه، دچار حمله شده بود و پس از چند دقيقه نيمه‌بيهوشى توانسته موضوع را به هم سلولى خود اطلاع دهد و سرانجام با هماهنگى مسوولان، وى به بهدارى زندان اوين، منتقل شده بود.
وكيل مدافع عمادالدين باقى: اكنون نگرانى در مورد وضعيت عمومى باقى وجود نداردکمیسیون امنیت ملی خانواده های دانشجویان بازداشتی را تهدید کرد

کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر: خانواده دانشجویان زندانی که پیش از این قول هایی مبنی بر آزادی فرزندانشان دریافت کرده بودند، در مراجعه این هفته خود به کمیسیون امنیت مجلس با پاسخ نامشخص نماینده این کمسیون مواجه شدند.
سعید حببی، بهروز کریمی زاده و مهدی گرایلو با وجود گذشت ۲۴ روز از زمان بازداشت تاکنون هیچ گونه تماسی را با منزل برقرار نکرده اند.


انتقال شبانه عمادالدين باقى از زندان به بيمارستان
«عمادالدين باقى» رييس دربند انجمن دفاع از حقوق زندانيان به علت وخامت وضع جسمانى چهارشنبه‌شب به بيمارستان قمربنى‌هاشم تهران منتقل شد. بنابراخبار دريافتى «نوروز»، باقى در آخرين تماس خود اعلام كرده كه در زير دوش زندان دچار حمله قلبى شده و بعد از آن بود كه مسؤولان زندان حاضر به انتقال وى به بيمارستان شده‌اند


kabudvand.jpg
نامه ی محمد صدیق کبودوند به وجدانهای عمومی، مردم ایران و کردستان
اینجانب محمدصدیق کبودوند بدان دلیل که در دفاع از حقوق بشر عزمی راسخ داشته و دارم، از ۶ ماه پیش تاکنون با احکام زورمدارانه و غیرعادلانه در زندان انفرادی تحت فشار، آزار و شکنجه های روحی و روانی و رفتارهای تحقیرآمیز قرار دارم و طی این مدت تمامی حقوق فردی، مدنی و انسانی ام را سلب نموده اند و ظاهرا این بهای اولیه ای است که باید بپردازم.


منیژه گازرانی، همسر محسن حکیمی، نویسنده و فعال کارگری در مصاحبه با دویچه‌وله:

ادامه‌ی بازداشت ۴ فعال کارگری
چهار فعال کارگری که با خانواده‌های خود به پارک چیتگررفته بودند، دستگیر شده‌اند. اتهام این افراد، تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده‌است. با وجود تعیین قرار کفالت و تامین وثیقه، دستگیرشدگان آزاد نمی‌شوند.


اعتراض نويسندگان ايران به ادامه بازداشت دانشجویان
روز ۱۱ آذر و روزهای بعد بیش از ٣۰ تن از فعالان دانشجویی به بهانه ­ی "قصدِ" برگزاری مراسم ۱۶ آذر، روز دانشجو، بازداشت شدند و تا امروز هم­ چنان در بازداشت به سر می­برند.
امضاکنندگان این نامه ضمنِ ابراز نگرانی شدید از وضعِ ناروشن این دانشجویان و برخوردهای امنیتی و پلیسی با مقوله­ ی فرهنگ و دانشگاه و دانشجو، بر آن اند که خواستِ آزادی نه ویژه­ ی دانشجویان که خواستِ همه ­ی مردمی است که از سانسور و سرکوب و آزار به جان آمده­ اند.


amir_entazam.jpg
متن پیام عباس امیرانتظام

به مناسبت دریافت جایزه دفاع از حقوق بشر از سوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران

کشورما ، ایران یکی از سخت ترین دوران نقض فاحش حقوق بشر را تجربه می کند. مبارزین و فعالین حقوق بشر از اقشار مختلف و در رأس آن زنان و جوانان آماج حملات و رفتارهای خشونت آمیز، جریانات ضد حقوق بشری قرار گرفته است


سازمان ملل خواستار تعلیق مجازات اعدام
مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب کرده که خواستار تعلیق موقتی مجازات اعدام در کشورهای جهان می شود و هدف نهایی آن کنار گذاشته شدن اعدام برای همیشه است.


lahiji3.jpg
قطعنامه حقوق بشر سازمان ملل در مصاحبه با عبدالکريم لاهيجي:

دنيا نسبت به وضعيت ايران حساس است
اميد معماريان

عبدالکريم لاهيجي، نايب رييس فدراسيون بين المللي جامعه هاي حقوق بشر و رييس جامعه دفاع از حقوق بشر در ‏ايران در گفت وگو با روز درخصوص تصويب قطعنامه روز سه شنبه مجمع عمومي سازمان ملل در مورد ‏وضعيت حقوق بشر درايران سخن گفته است. اين چهارمين سال پياپي است که مجمع عمومي سازمان ملل چنين ‏قطعنامه اي را عليه ايران صادر مي کند.


un_logo.gif
مجمع عمومی سازمان ملل

محکومیت جمهوری اسلامی بخاطر نقض حقوق بشر
مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه قطعنامه‌ای را عليه نقض حقوق بشر در ايران شامل «شکنجه، شلاق زدن، قطع عضو، سنگسار و اعدام در ملا عام» تصويب کرد


daneshju3.jpg
دادگاه دانشجویان امیرکبیر را تبرئه کرد
طبق حکم صادره توسط دادگاه عمومی برای ۳ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر، احسان منصوری، احمد قصابان و مجید توکلی از اتهام انتشار نشریات موهن به طور کامل تبرئه شدند و دادگاه جعلی بودن نشریات را پذیرفت.


شرح حال شکنجه‌ شدن معلم زندانی کرد از زبان خودش

بیانیه جمعی از فرهنگیان وفعالان فرهنگی شهرستان کامیاران

فرزاد کمانگر، زندانی سیاسی و معلم آموزش و پرورش شهرستان کامیاران با ۱۲ سال سابقه تدریس، در نامه ی سرگشاده ای شرح شکنجه های وحشیانه علیه خود را شرح داده است ...


فراخوان صلح خواهی ۳۳۳ فعال سیاسی و کنشگر جامعه مدنی
ما شهروندان صلح‌طلب ایران در این شرایط سیاسی – اقتصادی بحرانی حق و وظیفه ی قانونی خویش می‌دانیم که بار دیگر "صدای صلح خواهانه ی خود را به گوش ملت و دولتمردان کشور و مجامع بین المللی برسانیم و از صلح طلبان جهان درخواست کنیم که سکوت پیشه نکنند و برای پیشگیری از بروز فشار اقتصادی گسترده به مردم ایران و وقوع مجدد جنگ و خونریزی در منطقه دست یاری به ملت ما دهند".جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org