logo_Committeeوضعیت نامعلوم دهها فعال آذربایجانی در زندانهای ایران
با اینکه بیش از دو هفته از دومین سالگرد تظاهرات ۱ خرداد ۱۳۸۵ آذربایجان گذشته است اما هنوز تعدادی زیادی از فعالان هویت طلب در زندان و بازداشتگاه های وزارت اطلاعات تبریز به سر می برند. بنا به گزارش های مدافعان حقوق بشر، از داخل کشور و خانواده های بازداشت شدگان، اکثر این زندانیان از روند برخوردهای صورت گرفته ناراضی هستند و می گویند روند دادرسی به صورتی ناعادلانه در جریان است؛ و آنها از حق داشتن وکیل مدافع در زمان تحقیقات و مدت بازداشت محروم اند و حتی بازجویی ها در بسیاری موارد همراه با فحاشی و ضرب و شتم صورت گرفته است.


برای سه نوجوان محکوم به مرگ تاریخ اعدام تعیین شد

خانواده محکومان خواستار دريافت مهلت شدند

سه پسر نوجوان که در سنين زير 18 سال مرتکب قتل شده بودند در ليست اعداميان اجراي احکام دادسراي جنايي تهران قرار گرفتند.به گزارش خبرنگار روزنامه اعتماد نام بهنود شجاعي، سعيد جزي و محمد فدايي که هر سه در نزاع دسته جمعي و زماني که زير 18 سال سن داشتند مرتکب قتل و در محاکمه هايي جداگانه به قصاص محکوم شده بودند اکنون در فهرست اعداميان چهارشنبه آخر ماه و پنج تيرماه قرار گرفته اند.


عفو بین‌الملل:

‏ ۶۰ سال قصور از حقوق بشر ــ دولت ها باید پوزش بخواهند و فوراً اقدام کنند
‏(لندن) عفو بین‌الملل امروز از رهبران جهان خواست به خاطر شش دهه کوتاهی در رعایت ‏حقوق بشر پوزش بخواهند و خود را دوباره به کسب پیشرفت‌های مشخص متعهد کنند.‏


برخورد امنيتي گسترده با فعالان آذري
در آستانه دومين سالگرد اعتراضات خرداد 85
در آستانه دومين سالگرد راهپيمايي هاي اعتراضي خردادماه سال هشتاد و پنج در شهرهاي مختلف آذربايجان ‏غربي و شرقي، در چند روز گذشته محافل امنيتي و اطلاعاتي اقدامات چشمگيري براي جلوگيري از ‏برگزاري تجمعات فعالان هويت طلب آذربايجاني و فعالان دانشجويي به اين مناسبت، به عمل آورده اند. از ‏جمله اين اقدامات مي توان به دستگيري شماري از فعالان آذربايجاني در تبريز و توقيف چند نشريه دانشجويي ‏در شهرهاي اروميه و مهاباد اشاره کرد.


فشار اطلاعات تا لحظه مرگ زنداني

جزييات بيشتر از درگذشت کاوه عزيزپور

سامناک آقايي

در پي در گذشت روز جمعه گذشته زنداني سياسي کرد "کاوه عزيزپور" در زندان مهاباد و انعکاس اين خبر ‏در رسانه هاي مختلف، به تدريج اطلاعات بيشتري در خصوص اين واقعه اشکار مي شود.‏


hr_kanun_iran.jpg
انتقاد کانون مدافعان حقوق بشر از افزایش نقض حقوق بشر در ایران
کانون مدافعان حقوق بشر ایران، یکی از نهادهای حقوق بشری این کشور، در گزاش فصلی خود وضعیت حقوق بشر ایران در فصل زمستان سال 86 و در کل سال 1386 را بررسی کرده است. در گزارش مفصل این نهاد حقوق بشری با توجه به گزارش های دریافتی از "رویدادهای تلخ ناقض حقوق اساسی هموطنان ایرانی" نسبت به "روند دردناک و رو به افزایش نقض حقوق بشر" ابراز نگرانی شده است.


kave_azizpoor.jpg
کاوه عزیز پور، فعال سیاسی کرد، در زندان درگذشت
کاوه عزیز پور ۲۵ ساله و ساکن مهاباد، دو سال پیش به اتهام ارتباط با احزاب اپوزیسیون کرد از سوی اداره اطلاعات مهاباد بازداشت و روانه زندان شده بود. وی از مدتی پیش بر اثر آنچه که از سوی اطرافیان وی سکته مغزی در نتیجه “شکنجه” اعلام شده بود، در بیمارستان اورمیه بستری و دو بار تحت عمل جراحی قرار گرفته بود. نامبرده امروز صبح پس از اینکه نزدیک به ۲۰ روز را در حالت کما گذراند، در بیمارستان ارومیه درگذشت.


بازداشت شش رهبر بهایی در ایران
همزمان بر اساس گزارش منتشره از سوی "مرکز بین المللی جامعه بهاییان" شمار دستگیر شدگان شش نفر است که همگی پس از ورود ماموران امنیتی به "منازل آنها صبح روز چهارشنبه (14 مه) " بازداشت شدند. بازداشت شدگان اعضای یک گروه هفت نفری هستند که به گفته مرکز بین المللی بهاییان به امور جامعه بهاییان در ایران رسیدگی می کنند و به "گروه یاران" معروفند. گفته شده است که نفر هفتم این گروه پیشتر "در مشهد" بازداشت شده است.


عاملان قتل ابراهیم لطف اللهی و زهرا بنی یعقوب آزاد هستند

قرار منع تعقیب مسببان مرگ ابراهیم لطف‌اللهی، دانشجوی کرد
متهمان قتل زهرا بنی یعقوب آزادند

ابراهیم لطف‌اللهی، دانشجوی دانشگاه پیام نور سنندج در دی‌ماه سال پیش دستگیر شد و پس از چند روز جان خود را در زندان از دست داد. اینک مقامات قضایی سنندج دستور آزادی کسانی را صادر کرده‌اند که در مرگ وی دخیل بوده‌اند.
به گفته پدر دکتر زهرا بنی یعقوب، هیچ کدام از متهمان قتل دخترش در زندان نیستند و هر کدام با وثیقه های سبک یکی-دو میلیون تومانی آزادند. خانواده دکتر زهرا با این اعتقاد که روابط شخصی متهمان در همدان با مسوولان قضایی این شهر بر روند پیگیری پرونده فرزندشان تاثیر نامطلوب خواهد گذاشت، خواهان انتقال این پرونده به تهران شده اند.


گزارشگران بدون مرز :

جان عمادالدین باقي در خطر است

اطلاعيه مطبوعاتی


گزارشگران بدون مرز در اين باره اعلام مي کند : " ما خواهان آزادی فوری عمادالدین باقی هستِم. بیماری وی به وضوح در زندان تشدید شده است. ما مقامات مسئول ایران را فرا مي خوانيم که به گونه ای عمل کنند که جان این روزنامه نگار با خطر مواجه نشود. هشدار می دهیم مسئوليت بروز هر حادثه ناگوار بر عهده مقامات قضايي ايران است"eu_logo1.jpg
پارلمان اروپا خواستار مذاکره با ایران درباره حقوق بشر شد
پارلمان اروپا خواستار از سرگیری گفت‌وگوها با دولت ایران درباره‌ی وضعیت حقوق بشر در آن کشور شد. گفت‌وگوهای انتقادی اتحادیه اروپا با نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این درباره از سال ۲۰۰۴ متوقف مانده است. درخواست پارلمان اروپا از ایران در متن گزارشی آمده است که روز پنجشنبه ۸ مه در بروکسل، مقر پارلمان اروپا، درباره‌ی وضعیت حقوق بشر در سراسر جهان به تصویب رسید. بخشی از این گزارش به نقض حقوق بشر در ایران اختصاص دارد.


اکرم مهدوی: میخواهم زنده بمانم!
عفت ماهباز

زندگی اکرم ۶۰ میلیون تومان قیمت گذاشته شده. او دست کمکش را به سوی همه آدم ها دراز کرده است. دیگر وقت چندانی ندارد اگر کمک ها نرسد، شاید در چهارشنبه ایی نه چندان دور... ...


اجرای حکم اعدام بهنود شجاعی به تعویق افتاد
رئیس قوه قضائیه ایران اجرای حکم اعدام یکی از افرادی را که در پی ارتکاب قتل در سن زیر هیجده سال به مرگ محکوم شده بود به مدت یک ماه به تعویق انداخت تا وی در این مدت بتواند برای جلب رضایت خانواده مقتول و رهایی از طناب دار تلاش کند.


بازداشت شش فعال کارگری در عسلویه و اشنویه
بهروز کارونی

گزارش ها از بازداشت شش فعال کارگر در دو منطقه ایران در دو روز گذشته و همزمان با روز جهانی کارگر، اول ماه مه، حکایت دارد. ماموران انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی، این شش فعال کارگری را درعسلویه و اشنویه بازداشت کرده اند.


parvin_ardalan.jpg
پروین اردلان به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد
پروین اردلان، از چهره های سرشناس مدافع حقوق زنان در ایران به اتهام «اجتماع غیر قانونی و تمرد در مقابل پلیس به قصد برهم زدن امنیت کشور» در دادگاه انقلاب اسلامی به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد. بر اساس قوانین ایران، دوره محکومیت خانم اردلان درصورتی که او طی دو سال آینده «جرم» دیگری مرتکب شود، حکم زندان او قابل اجرا است و گرنه نیازی به گذراندن دوره محکومیت در زندان نیست.


گزارشگران بدون مرز

٣ مي (١٤ ارديیهشت) روز جهاني آزادی مطبوعات
به مناسبت ٣ مي (ارديیهشت- ثور) روز جهاني آزادی مطبوعات، گزارشگران بدون مرز برای اولين بار از وضعيت نگران کننده روزنامه نگاران در کشورهای عضو اتحاديه اروپا گزارش مي دهد. آلبوم ١٠٠ عکس برای آزادی مطبوعات از عکاس مشهور فرانسوی بتينا ريهم و ليست به روز شده "دشمنان آزادی مطبوعات" در جهان، را منتشر کرد.


درنشست كانون مدافعان حقوق بشر مطرح شد:

ر

كارگر و معلم قربانیان خشونت
«اكثریت كارگران به دلیل شرایط غیرعادلانه دستمزد، از داشتن یك زندگی شرافتمندانه محرومند، كارگران ایران عملا در پی ابهام در قانون از داشتن تشكل‌های آزاد كارگری محروم هستند، به دلیل سیاست‌های نادرست ضدتولید و بیكاری‌ساز ۴ میلیون كارگر بیكار وجود دارد. سوءاستفاده از كارگران زن بسیار بالاست و كارگران زن امنیت ندارند. كارگران زن به خاطر مادر بودن مجبورند از فرصت شغلی و ارتقای شغلی بی‌بهره باشند.»


گردش آزاد خبر ناممکن شده

گزارش سرکوب مطبوعات ايران در سال 86

شهرام رفيع زاده

در بيست و سومين روز از بازداشت و بي خبري از مسعود رفيعي طالقاني، خبرنگار روزنامه هاي فرهنگ آشتي ‏و اعتماد، و وبلاگ نويس، انجمن صنفي روزنامه نگاران با انتشار گزارشي يک ساله به مناسبت 12 ارديبهشت، ‏روزجهاني آزادي مطبوعات، از توقيف 29 نشريه، بازداشت 15 روزنامه نگار، احضار، و بازجوئي 17 ‏روزنامه نگار، و صدور 39 حکم عليه روزنامه نگاران ايراني خبر داد.


mofidi.jpg
بدرالسادات مفيدي دبير انجمن صنفي روزنامه نگاران در مصاحبه با روز:

فشار روز به روز بيشتر مي شود
نادر ايراني

در واقع در چند وقت گذشته به ‏طور مرتب برروي روزنامه نگاران فشارهاي جدي وارد شده است. البته اين فشارها، فشارهاي جديدي ‏نيست، چون پيش از اين هم ما شاهد رفتارهاي محدود كننده و برخوردهايي از نوع احضار، تهديد، ارعاب، ‏بازداشت از نوع بازداشت موقت و... بوده ايم. درطي اين مدت اما نه تنها كاهش پيدا نكرده بلكه روزبه روز ‏هم روبه تزايد بوده است.


تصویب مصادیق جرم سیاسی در قوه قضائیه
به گزارش رسانه های ایرانی در جلسه مسئولان عالی قضایی ایران به ریاست محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، و در ادامه بررسی لایحه قانون مجازات اسلامی، ماده 4 این لایحه با موضوع جرم سیاسی بررسی و تصویب شده است.


درنشست كانون مدافعان حقوق بشر مطرح شد:

ایجاد تشكل‌های صنفی حقی است كه بر اساس منشور حقوق بشر به كارگران داده شده است
«روز معلم» و «روز كارگر» فرصتی شد تا كانون مدافعان حقوق‌بشر اولین نشست مطبوعاتی خود را در سال جدید به این دو قشر از جامعه اختصاص دهد. «حقوق معلم و حقوق كارگر» عنوان این نشست بود كه در روز دوشنبه ۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۷ برگزار شد تا حاضران هر یك از زاویه‌ای به نقش و جایگاه معلمان و كارگران و نقض حقوق شهروندی آنان بپردازند.


بیانیه پارلمان اروپا درباره حقوق بشر در ایران

پارلمان اروپا با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرده و از آزادی یکی از فعالان حقوق زنان در ایران استقبال کرده است.


احکام شکنجه و زندان برای فعالان حقوق زنان

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران می گوید: "این محاکمات بدون آئین دادرسی انجام می شوند و چنین احکام سنگینی بدون پشتوانه شواهد صادر می شوند. این دادگاهها ابزارتهدید جنبش حقوق زنان هستند تا آنهابا این تهدیدها به فعالیتهای مسالمت آمیزشان پایان دهند."

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران بر این باور است که "این احکام شلاق نقض الزامات بین المللی دولت ایران و در مجموع نشانه بارزی از شکنجه دولتی است."گفت وگو با عبدالکريم لاهيجي

سرکوب اهل تسنن، ضد وحدت ملي
اميد معماريان

در پي دستگيري روزهاي گذشته ماموستا ايوب گنجي توسط وزارت اطلاعات، يکي ازامامان جماعت اهل سنت ‏در سنندج، دکتر عبدالکريم لاهيجي، نايب رييس کنفدراسيون جهاني حقوق بشر، در گفت وگو با روز به جنبه هاي ‏مختلف اين اقدام و صدماتي که برخورد ناسنجيده با اقليت هاي مذهبي مي تواند به وحدت ملي در ايران بزند، ‏پرداخته است.


در میان کشورهای دارای مجازات اعدام،
ایران جایگاه دوم را در اختیار دارد

سازمان عفو بین‌الملل آمار ۲۰۰۷ خود در مورد اعدام را ارائه کرد: ۹۰ درصد اعدام‌ها در پنج کشور جهان انجام می‌شوند. جمهوری خلق چین مقام نخست را کسب کرده است. مجازات اعدام از قوانین آلبانی، جزایر کوک و رواندا حذف شده است.


ماهیت قاضی حسن حداد، عامل سرکوب جامعه مدنی ایران
قاضی حسن حداد، با نام اصلی حسن زارع دهنوی، ۵۲ ساله فارغ التحصیل حقوق از دانشگاه بهشتی است با روی کار آمدن جمهوری اسلامی در سنین جوانی وارد سیستم قضائی کشور شد. قاضی حداد کسی است که از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۵ بسیاری از فعالان احزاب و سازمان های سیاسی و دانشجویی و مدنی را با حضور در شعبه ۲۶ بعنوان قاضی دادگاه انقلاب و صدور احکام سنگینی راهی مسلخ اعدام یا زندان ها نموده است.


احکام حبس سه دانشجوی در بند دانشگاه امیرکبیر تایید شد
شعبه ۴۴ دادگاه تجدیدنظر، رای شعبه ۶ دادگاه انقلاب که متضمن سه سال حبس برای مجید توکلی، دو سال نیم حبس برای احمد قصابان و دو سال حبس برای احسان منصوری بود را تایید کرد.


ebadi4.jpg
تهدید شیرین عبادی به مرگ
شیرین عبادی پانزدهم فروردین ماه به هنگام ورود به دفتر وكالت خود با یادداشتی بدین مضمون كه «شیرین عبادی مرگ تو نزدیك است»، مواجه شد. به این ترتیب عبادی در نامه خود به فرمانده نیروی انتظامی نوشت: «تهدید علیه‌جان و امنیت من و خانواده‌ام كه از مدت‌ها قبل شروع شده بود، اخیرا شدت گرفته است.»


ai_logo2.jpg
عفو بین الملل: ایران رتبه دوم جهان را در زمینه اعدام دارد
سازمان عفو بین الملل در گزارشی اعلام کرد که طی سال گذشته حداقل ۲۴ نفر در هر هفته اعدام و بیش از ۶۴ نفر محکوم به مرگ شده اند، و ایران با ۳۱۷ اعدام در این سال، رتبه دوم را در این زمینه دارد.


butimar1.jpg
«حکم اعدام هیوا بوتیمار تائید شد»
"صالح نیکبخت" وکیل آقای "هیوا بوتیمار" به خبرگزاری فرانسه گفت، پس از آن‌که دیوان عالی حکم اولیه را لغو کرده و خواستار اعاده دادرسی شده بود، دادگاه انقلاب شهر مریوان، "بوتیمار" را برای بار دوم به اعدام محکوم کرده است. وی گفت که این دادگاه در استان کردستان در غرب ایران، این فعال محیط زیست ۳۱ ساله را به "محاربه" (دشمنی با خدا) و داشتن ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) محکوم کرده است.بیانیه حدود ۶۰۰ فعال و کنشگر جامعه مدنی درباره دستگيری خديجه مقدم

۶۰۰ فعال مدنی خواستار آزادی خدیجه مقدم

بسیاری از فعالان مدنی در داخل و خارج از کشور خواستار آزادی خدیجه‌ مقدم شدند. خدیجه مقدم که از فعالان حفظ محیط زیست ایران، از مدافعان حقوق زنان و خواستار رفع تبعیض علیه زنان است، ۲۰ فروردین ماه در منزل خود بازداشت شد.


اعدام زير 18 ساله ها غيرقانوني است

برگزاري نشستي با موضوع پرونده هاي اعدام کودکان

‏‏"صدور حکم اعدام براي افراد زير 18 سالي که مرتکب جرم مي شوند، ممنوع است و تمام دادگاه هايي که براي افراد زير ‏‏18 سال حکم اعدام صادر مي کنند، کاري خلاف قانون انجام مي دهند." اين، نتيجه گيري نشستي تحت عنوان "بررسي مفاد ‏قانوني مربوط به صدور حکم اعدام براي افراد زير 18 سال" بود که بخش اعظم آن ديروز به سخنراني محمد مصطفايي در ‏سالن اجتماعات دفتر حقوقي راد اختصاص داشت.


پيام عمادالدين باقي، برنده جايزه روزنامه نگار بين المللي:

براي مطبوعات توقيف شده بناي يادبود بسازيم
محمود سرابي

من از سرزميني با شما سخن مي گويم كه مطبوعات از جايگاه نهاد مدني فروكاسته مي شوند وبه مثابه نهادي ‏صرفا سياسي قلمداد مي شوند وقدرتمندان بجاي فرهيختگان ونهاد صنفي مطبوعات و حاكمان بجاي شهروندان ‏درباره سرنوشت مطبوعات تصميم گيري مي كنند.


baghi2.jpg
جایزه روزنامه نگار بین المللی سال برای عماد الدین باقی
بنیاد جوایز مطبوعاتی بریتانیا، عماد الدین باقی روزنامه نگار ایرانی و فعال حقوق بشر را به عنوان روزنامه نگار بین المللی سال برگزیده، جایزه این بنیاد شب گذشته به وی اعطا شد. آقای باقی در حال حاضر به جرم اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی محکوم به زندان است اما اخیراً برای مداوا به طور موقت از زندان آزاد شده است.


moghaddam01.jpg
بازداشت خدیجه مقدم، فعال حقوق زنان

صبح روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین خدیجه مقدم، فعال جنبش زنان در منزل خود بازداشت شد. همسر خانم مقدم، به دویچه وله گفت، سه مامور نیروی انتظامی با همراهی یک پلیس زن، با فشار و زور وارد منزل آنها شده و پس از زدن دستبند به خانم مقدم، او را با خود برد‌ند.


نامه تهديدآميز با امضاي "سربازان گمنام امام زمان"

تهديد جاني شهروندان بهايي در شيراز
كاوه برزگر

گزارش‌هاي رسيده از تهديد جاني 9 شهروند بهايي در شيراز و تلاش ناكام افراد ناشناس براي آتش ‏زدن يكي از آنها حكايت مي‌كند. بر اساس اين گزارش، اعضاي يك گروه ناشناس كه خود را "سربازان گمنام امام زمان" معرفي مي‌كنند، در روز ‏‏27 اسفند ماه گذشته با ارسال نامه تهديدآميزي براي 9 شهروند بهايي در شيراز، آنها را به "اعدام انقلابي" تهديد ‏كردند.


سال86 سال سرکوب دانشجويان، زنان و روزنامه نگاران
شهرام رفيع زاده

سال 86 سال سرکوب گسترده منتقدان بود. براساس آمارهاي منتشر شده در يک سال گذشته بيش از 95 دانشجو ‏زندان هاي از يک هفته به بالا را تحمل کرده اند. دستکم 87 روزنامه نگار و مدير مطبوعاتي بازداشت يا محاکمه ‏شده اند و نزديک به 40 تن از فعالان جنبش زنان بازداشت يا محاکمه شده اند.


انتخابات ناسالم مجلس و شمارش بحث‌برانگیز آراء
کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه: نتایج اعلام‌شده‌ی رسمی انتخابات در تهران، اسلامشهر، ری و شمیرانات با مشاهدات و گزارش‌های دریافتی موثق، تناسب ندارد؛ این نتایج، سلامت انتخابات تهران و صحت شمارش آرا را زیر سئوال برده است.


انتقاد از عملیات خودسرانه پلیس ایران

سازمان دیده‌بان حقوق بشر که از بزرگترین سازمانهای مدافع حقوق بشر در جهان است، با انتشار اطلاعیه‌ای از تجاوز به حریم خصوصی، دستگیریهای خودسرانه و آزار مردم توسط پلیس ایران بنام مبارزه با فساد و بی‌عفتی انتقاد کرد.


انتقاد دولت بریتانیا از وضعیت حقوق بشر در ایران
شهران طبری

وزارت امور خارجه بريتانيا در گزارش سالانه حقوق بشر خود وضعيت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ايران را اسفناک خوانده است. امسال، دهمين سالی است که وزارت امور خارجه بريتانيا سالنامه ای را در مورد وضعيت حقوق بشر در جهان منتشر می کند. انتشار این گزارش در سال جاری همزمان است با شصتمين سالگرد انتشار اعلاميه جهانی حقوق بشر که ايران نيز يکی از امضا کنندگان آن است


محمد شریف: «هر اتفاقی برای محمود صالحی بیفتد، مقامات قضایی کردستان مسئولند»
محمود صالحی، نماینده اتحادیه صنف نانوایان شهر سقز، علیرغم اتمام دوران محکومیتش از زندان آزاد نشد و اکنون در زندان سنندج دست به اعتصاب غذا زده است


mahmud_salehi2.jpg
جلوگیری از آزادی محمود صالحی
مقامات قضایی در ایران مانع آزادی محمود صالحی، یکی از رهبران اتحادیه‌های کارگری محبوس در زندان شدند که دوران محکومیت زندانش در چهارم فروردین ماه ۱۳۸۷ بپایان می رسد. دادستان اتهامات جدیدی علیه صالحی طرح کرده است که مربوط به نامه‌هایی می شود که ایشان از زندان مدت‌ها پیش بچاپ رسانده اس


هیوا بوتیمار مجدداً به اعدام محکوم شد
هیوا بوتیمار(عبدالواحد) فعال کرد مریوانی برای بار دوم از سوی دادگاه انقلاب شهرستان مریوان به اعدام محکوم شد. پیشتر حکم اعدام این فعال کرد از سوی شعبه ٣۲ دیوان عالی کشور در مرحله تجدید نظر بدلیل اشکالاتی در پرونده نامبرده نقض شده بود.


haftsin.jpg


سال نو مبارک!

با آرزوی سالی سرشار از موفقیت و بهروزی برای مردم ميهنمان و بهتر شدن وضعيت حقوق بشر در ايران و ساير کشورهای جهان


لغو مجوز انتشار ۱۰ نشریه

کمتر از ۲ روز پس از برگزاری انتخابات، هیأت نظارت بر مطبوعات، مجوز ۱۰ نشریه را لغو کرده و به ۱۳ نشریه تذکر دادند.


يك نوجوان ديگر در آستانه اعدام
دادستان كل كشور درخواست رسيدگى مجدد به پرونده امير امرالهى را كه در سن ۱۶ سالگى به اتهام قتل عمد دستگير و به قصاص نفس محكوم شد، رد كرد. اگر رئيس قوه قضاييه جلوى اجراى حكم را نگيرد، امير امرالهى به‌زودى اعدام خواهد شد.


عفو بین الملل: شش زن در ایران، در آستانه اعدام هستند
سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای، ضمن ابراز نگرانی از صدور حکم اعدام برای شش زن در ایران، این احکام را محکوم کرد. به گزارش سازمان عفو بین الملل، شهربانو ندام، ۵۰ ساله، طیبه حجتی، سهیلا ۲۸ ساله، اکرم ۳۵ ساله و زهرا ۳۰ ساله در آستانه اعدام قرار دارند.


کمپین بین‌المللی برای حقوق بشر در ایران
فعالان مستقل حقوق بشر امروز از آغاز به فعالیت "کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران" خبر دادند. این "کمپین بین المللی" برای مقابله با نقض فاحش حقوق بشر و سرکوب دامنه گیر فعالان حقوق بشر و جنبش های اجتماعی در این کشور بوجود آمده است. "کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران" برای جذب حمایت‌های بین المللی در دفاع از حقوق بشر و مدافعان حقوق بشر فعالیت خواهد کرد.


سه نوجوان دیگر زیر اعدام
محمد مصطفایی، وکیل ۱۷ نوجوان محکوم به اعدام، در نامه‌ای خبر از ‏وضعیت سه نوجوان محکوم به اعدام در اصفهان می‌دهد که دو تن از آنان در هنگام ارتکاب ‏جرم ۱۵ سال و نفر سوم ۱۷ سال سن داشته‌اند.


اعدام قریب‌الوقوع سه زن در زندان اوین
گزارشهای رسیده از زندانها حاکی است موجی جدیدی از اعدام زنان که از چندین سال پیش در زندان بسر می برند در روزهای آینده به اجرا در خواهد آمد.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org