نامه نرگس محمدی به شورای حقوق بشر

پیام «نرگس محمدی»، فعال حقوق‌بشر، زندانی سیاسی و برنده نوبل صلح سال ۲۰۲۳ توسط «محمود امیری‌مقدم»‌ مدیر سازمان «حقوق بشر ایران» در نشست شورای حقوق‌بشر در مقر سازمان ملل، خوانده شد.

متن کامل پیام:

خانم‌ها و آقایان
اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

ضمن قدردانی از تلاش‌های کمیته‌ی حقیقت‌یاب و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران تأکید می‌کنم، نقض حقوق بشر به طور سیستماتیک، فراگیر و نهادینه شده علیه مردم ایران اعمال می‌شود و با گسترش و تشدید اعتراضات و جنبش‌های اجتماعی، ابعاد سرکوب خشونت‌بار رژیم نیز تشدید و پردامنه می‌شود و خشونت رژیم نه فقط علیه مخالفان و معترضان بلکه علیه زنان، اقلیت‌های مذهبی و اقوام و … توقف‌ناپذیر است.

شرارت، ظلم، تبعیض، اعدام و کشتار مردم توسط جمهوری اسلامی طی ۴۵ سال گذشته همواره در پیچیده‌ترین، فریبکارانه‌ترین و گاه ناشناخته‌ترین اشکال به کار گرفته شده‌است. جنبش ”زن، زندگی، آزادی“ و سرکوب بی‌امان معترضان این جنبش، ما مردم ایران و نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری را به بازاندیشی اساسی درباره‌ی چگونگی مقابله موثر و مواجهه مردم با جنایت‌های جمهوری اسلامی وا داشته‌ است.

در این راستا مجدانه تقاضا دارم در کنار مقاومت و مبارزه مردم ایران برای دموکراسی و حقوق بشر:

۱- مأموریت و فعالیت کمیته حقیقت‌یاب و گزارشگر ویژه حقوق بشر تداوم یابد تا ابعاد پیدا و پنهان آپارتاید جنسیتی و جنایت علیه بشریت توسط رژیم را آشکار و اعلام نمایند.

۲- رژیم دینی استبدادی ناقض حقوق بشر که مرتکب جنایت علیه بشریت شده‌است، به طور هدفمند و همه‌جانبه تحت فشار سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری در سراسر جهان قرار گیرد.

نرگس محمدی
زندان اوین
اسفند ۱۴۰۲

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *