اعدام چهار زندانی سیاسی کرد در زندان قزل‌حصار

از راست: ژمان فاتحی، محمد فرامرزی، محسن مظلوم و وفا آذر

محسن مظلوم، محمد فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فتحی به رغم اعتراض‌های صورت گرفته صبح روز دوشنبه در زندان قزل‌حصار اعدام شدند. نهادهای امنیتی ایران این چهار زندانی کرد را به همکاری با موساد متهم کرده بودند اما خانواده‌های این چهار جوان این اتهامات را رد کرده‌‌اند.

میزان، خبرگزاری قوه قضاییه ایران، اجرای حکم این چهار نفر را تایید کرده است.

محسن مظلوم، پژمان فاتحی، وفا آذربار و هژیر فرامرزی چهار زندانی سیاسی کُرد هستند که در تاریخ یکم تیرماه سال ۱۴۰۱ در ارومیه بازداشت و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «محاربه و جاسوسی برای اسرائیل»‌ به اعدام محکوم شدند.

بستگان این چهار زندانی سیاسی می‌گویند، حکم اعدام ایشان ظرف مدت ۲۴ ساعت در شعبه ۹ دیوان عالی کشور به تایید رسیده است.

این چهار زندانی سیاسی کرد اجازه ملاقات یا تماس تلفنی با بستگان خود را نداشته و در مکان نامعلومی نگهداری می‌شدند.

چند ماه پس از بازداشت، رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی ویدیوی اعترافات این چهار زندانی را منتشر کرده بود.

جوانا طیمسی، همسر محسن مظلوم پیشتر در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «یک سال و شش ماه است که بازداشت شده‌اند و در بی خبری مطلق هستیم. یعنی از مکان نگهداری و سلامتی ایشان ما هیچ خبری نداریم. هفته قبل به وکیل ما گفتند که حکم اعدام همسرم و دوستانش در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صادر و در شعبه ۹ دیوان عالی کشور تایید شده است. این احکام در دادگاهی ناعادلانه و تنها با حضور وکلای تسخیری تشکیل شده بود. یعنی به هر نفر یک وکیل تسخیری داده بودند، اما به وکیل تعینی اجازه خواندن پرونده را ندادند. در نهایت هم حکم اعدام ایشان ظرف ۲۴ ساعت تایید شد».

وی در ادامه اظهار داشت: «تیر ماه ۱۴۰۱ بدون هیچ سلاحی برای فعالیت سیاسی و تشکیلاتی، از طریق حزب کومله به ارومیه رفتند و در ارومیه بازداشت شدند. جمهوری اسلامی بعد از ۸۰ روز بی‌خبری، از ایشان یک اعتراف اجباری پخش کرد که در طی آن هر چهار نفر زیر شکنجه مجبور می‌شوند بگویند که مامور موساد هستیم و جاسوس اسرائیل هستیم و برای انفجار یک مرکز صنعتی در اصفهان آمده بودیم».

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *