محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» و فرهاد سلیمی، زندانی عقیدتی کُرد، اعدام شدند

محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی»، اعدام شد

خبرگزاری قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد که محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سال گذشته، سحرگاه سه‌شنبه سوم بهمن اعدام شد.

اعدام این زندانی ۲۳ ساله در حالی صورت گرفت که یک روز پیشتر امیر رئیسیان، وکیل، او خبر داد به رغم نقض حکم قصاص موکلش در دیوان عالی کشور، حکم برای اجرا در روز سه‌شنبه به بخش اجرای احکام رفته است.

خبر ابلاغ حکم به اجرای احکام با موج گسترده‌ای از واکنش‌ها روبه‌رو شد و از جمله عفو بین‌الملل نیز از رئیس قوه قضاییه ایران خواست «برنامه خودسرانه و غیرقانونی اجرای حکم اعدام محمد قبادلو» را متوقف کند.

این سازمان همچنین بار دیگر یادآور شد که این زندانی جوان مبتلا به اختلال روانی بوده و اتهامات انتسابی او «مبتنی بر اعترافات اخذ شده زیر شکنجه» و در روندی پنهانی بوده است.

محمد قبادلو به زیر گرفتن ماموران یگان ویژه نیروی انتظامی و قتل یکی از ماموران به نام فرید کرم‌پور حسنوند متهم شده بود.

معصومه احمدی، مادر محمد قبادلو، سال گذشته با انتشار ویدئویی خبر داد که فرزندش دارای اختلال دو قطبی بوده و مصرف داروهایش را از مدتی پیش از اعتراضات متوقف کرده بود.

عصر دوشنبه انتشار خبر ارسال حکم محمد قبادلو به بخش اجرای احکام موجی از واکنش‌های چهره‌ها و نهادهای مختلف را در پی داشت.

از جمله نرگس محمدی، زندانی سیاسی و برنده نوبل صلح، خواهان اعتراض همگانی شد، شاهزاده رضا پهلوی به محروم ماندن محمد قبادلو از دادرسی عادلانه اشاره کرد و برخی نهادهای حقوقی، از جمله دادبان، و حقوق بشری، از جمله سازمان حقوق بشر ایران، به نقایص متعدد در این پرونده اشاره کردند.

کلارا بونگر، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی محمد قبادلو، و همچنین ملیسا لنتسمن، نماینده پارلمان کانادا، نیز از جمله کسانی بودند که شامگاه دوشنبه خواستار توقف اجرای حکم اعدام محمد قبادلو شدند.

امیر رئیسیان، وکیل محمد قبادلو، در شرح دادرسی موکلش نوشته است که حکم اعدام ابتدا در دیوان عالی کشور نقض شد و پرونده به شعبه ۵ کیفری یک تهران ارجاع شد با معاینات مجدد پزشکی قانونی حکم جدید صادر شود.

اما به مدت چندین ماه پرونده در اختیار این شعبه قرار نگرفت و دیوان عالی کشور در پاسخ به درخواست راهنمایی نوشت: منوط به نتیجه رسیدگی در شعبه ٣٩ شده است.

او تاکید کرده بود که با تعیین تکلیف نشدن پرونده در دیوان عالی، «اجرای حکم محمد قبادلو هیچ مجوز قانونی ندارد و بی تردید قتل محسوب می‌گردد».

محمد قبادلو نهمین فردی است که در جریان اعتراضات سال گذشته بازداشت و سپس اعدام شد؛ پیش از او محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمدمهدی کرمی، محمد حسینی، صالح میرهاشمی، سعید یعقوبی، مجید کاظمی و میلاد زهره‌وند اعدام شده‌اند.

فرهاد سلیمی، زندانی عقیدتی کُرد، پس از سال‌ها حبس اعدام شد

فرهاد سلیمی، روحانی کُرد اهل سنت و زندانی عقیدتی، پس از ۱۴ سال حبس، صبح روز سه‌شنبه، سوم بهمن، در زندان قزلحصار کرج اعدام شد.

رسانه‌های حقوق بشری روز سه‌شنبه، سوم بهمن‌ماه، اعلام کردند که اعدام آقای سلیمی بدون اطلاع‌ خانواده و «حق انجام آخرین ملاقات» اجرا شده است.

وب‌سایت هه‌نگاو در این باره نوشت: «این زندانی مذهبی روز یک‌شنبه به سلول انفرادی منتقل شده و اجازه آخرین ملاقات وی با خانواده را نداده‌اند و به آنها گفته شده که فردا برگردند. این خانواده امروز که برای ملاقات آخر به زندان مراجعه کرده بودند به آنها گفته شده حکم اعدام فرزندتان اجرا شده است.»

ساعاتی بعد سازمان کردپا به نقل از یک منبع مطلع نوشت که «جنازه به خانواده تحویل داده شده است و آنها درحال انتقال پیکر فرزندشان به سقز هستند».

حکم اعدام این زندانی عقیدتی همزمان با اعدام محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی»‌، در روز سه‌شنبه به اجرا درآمد.

جمعی از زندانیان سیاسی زندان قزلحصار دیروز با انتشار نامه‌ای خطاب به مردم ایران اعلام کرده بودند با توجه به انتقال فرهاد سلیمی به سلول انفرادی و خبر اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام محمد قبادلو از سوی وکیل او، «خطر اجرای حکم اعدام و قتل حکومتی» این دو «بسیار جدی» است.

حکم اعدام سه زندانی سیاسی هم‌پروندهٔ فرهاد سلیمی به نام‌های قاسم آبسته، ایوب کریمی و داوود عبداللهی نیز در ماه‌‌های اخیر اجرا شد.

آقای سلیمی که در سال ۱۳۸۸ بازداشت شد، همراه دیگر متهمان این پرونده اسفند ۱۳۹۴ از سوی محمد مقیسه به اعدام محکوم شد، اما این حکم اواخر سال ۱۳۹۵ توسط دیوان عالی کشور نقض و جهت رسیدگی به شعبهٔ ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد.

با وجود این شعبه تحت ریاست ابوالقاسم صلواتی خرداد ۱۳۹۷ بار دیگر برای هر چهار متهم پرونده حکم اعدام صادر کرد و دیوان عالی کشور نیز در بهمن ۱۳۹۸ این حکم را تأیید کرد.

فرهاد سلیمی، انور خضری، قاسم آبسته، داوود عبداللهی، خسرو بشارت، کامران شیخه و ایوب کریمی، ۱۶ آذر ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند.

این زندانیان به اتهام پرونده قتل عبدالرحیم تینا توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهاماتی نظیر «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی» و «افساد فی‌الأرض» به اعدام محکوم شده بودند.

رادیو فردا

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *