اهدای جایزه ساخاروف به مهسا امینی و جنبش مهسا

صالح نیکبخت در غیاب خانواده مهسا امینی جایزه ساخاروف را دریافت کرد

متن کامل پیام مادر ژینا مهسا امینی در مراسم جایزه‌ی ساخاروف

وکیل خانواده مهسا (ژینا) امینی که توانسته از ایران خارج شود به همراه افسون نجفی خواهر یکی از قربانیان اعتراضات ایران و مرسده شاهین‌کار از آسیب‌دیدگان چشمی اعتراضات با حضور در پارلمان اروپا جایزه ساخاروف را دریافت کردند.

صالح نیکبخت روز سه‌شنبه بیست و یکم آذر در مقابل رئیس و اعضای پارلمان اروپا و همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که از طرف همه زنان ایران از اهدای این جایزه ساخاروف به مهسا امینی قدردانی می‌کند.

وکیل خانواده امینی کمی پیش از دریافت این جایزه گفت که «ژینا» تجسم زندگی بود.

سخنرانی صالح نیکبخت وکیل خانواده مهسا امینی
سخنرانی صالح نیکبخت وکیل خانواده مهسا امینی

اواخر مهرماه اعلام شد که پارلمان اروپا جایزه حقوق بشری اتحادیه اروپا را به مهسا امینی و جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران اهدا می‌کند.

مهسا (ژینا) امینی، زن جوان ۲۲ ساله اهل سقز روز ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ در بازداشت گشت ارشاد در تهران به کُما رفت و سه روز بعد در بیمارستان کسری در تهران جان باخت.

کشته شدن او آغازگر موجی از اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی شد که به دلیل شعار اصلی آن، جنبش «زن، زندگی، آزادی» نام گرفت و همچنان ادامه دارد.

وکیل خانواده امینی به نمایندگی از این خانواده این جایزه را دریافت کرد، زیرا پیشتر امجد امینی، پدر مهسا امینی اعلام کرد او و خانواده‌اش که هنگام سفر برای دریافت جایزه حقوق بشر ساخاروف اتحادیه اروپا ممنوع‌الخروج شدند.

پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه واقع است.

روبرتا متسولا رییس پارلمان اروپا در سخنانی پیش از اهدای جایزه، از اینکه جمهوری اسلامی مانع سفر خانواده مهسا امینی برای دریافت جایزه دخترشان شد، ابراز ناخشنودی کرد و گفت این چیزی است که مردم ایران به طور روزانه با آن مواجه می‌شوند.

او افزود که با این حال شجاعت و مقاومت زنان ایران در مبارزه خود برای عدالت و آزادی و حقوق بشر، متوقف نخواهد شد و صدای زنان ایران خاموش نمی‌شود.

متسولا نام افسون نجفی خواهر حدیث نجفی را به زبان آورد و با گرامیداشت یاد آن معترض کشته‌شده، گفت که اتحادیه اروپا از او در مبارزه برای اجرای عدالت حمایت خواهد کرد.

او نام مرسده شاهین‌کار را نیز بر زبان آورد و گفت که عزم او در مبارزه‌اش را علیرغم تأثیری که جراحت بر روح او گذاشته، تقدیر می‌کند.

خانم متسولا افزود که دختر ۱۱ ساله مرسده شاهین‌کار او را تماشا می‌کند و قطعا به مادرش افتخار می‌کند.

از راست به چپ: صالح نیکبخت، افسون نجفی و مرسده شاهین‌کار
از راست به چپ: صالح نیکبخت، افسون نجفی و مرسده شاهین‌کار

همچنین در این مراسم، آقای نیکبخت پیام مژگان افتخاری، مادر مهسا امینی را برای حضار قرائت کرد.

خانم افتخاری در این پیام گفت امیدوار بود که در این جلسه به عنوان نماینده همه زنان سرزمینش حضور داشته باشد اما این فرصت از دست رفت.

او افزود: «ژینا تجلی زندگانی و زندگی است. هم‌او که نامش رمز رهایی شد و رویای آزادی را از زادگاهش کردستان به تمام ایران و خاورمیانه و جهان گسترانید. مظلومانه جانش را ستاندند و در خیال خود چنین پنداشتنند که با ستادن جان از کالبد، از بودن بازخواهد ایستاد. آنان نمی‌دانستند از خاکستر ژینا روحی تسخیر‌ناپذیر و الهام‌بخش متولد خواهد شد.»

مادر مهسا امینی ابراز امیدواری کرد که هیچ صدایی از بیان کلمه آزادی هراس نداشته باشد.

جایزه آزادی تفکر و عقیده ساخاروف عالی‌ترین جایزه‌ای است که اتحادیه اروپا سالانه به فعالان حقوق بشر یا مجموعه‌ای از فعالیت‌های حقوق بشری اهدا می‌کند. جایزه نقدی ساخاروف ۵۰ هزار یورو است.

کمی پیش از برگزاری مراسم اهدای جایزه ساخارف در پارلمان اروپا، نشست خبری این مراسم برگزار شد.

آقای نیکبخت در این نشست خبری گفت اروپا از اعتراضات در ایران حمایت کرد و خانواده مهسا هم همین را می‌دانند.

او از ممنوعیت خروج از کشور علیه خانواده امینی و دیگر فشارهای حکومت علیه این خانواده و نیز مشکل فقدان آزادی، فقدان آزادی پس از بیان و مشکلات کمرشکن اقتصادی در ایران سخن گفت.

جمهوری اسلامی علاوه بر محدودیت‌ها علیه خانواده امینی، علیه وکیل این خانواده نیز فشارها را افزایش داده است.

در مهرماه اعلام شد که صالح نیکبخت در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» که مصداق آن مصاحبه با رسانه‌های خارج کشور از جمله رادیوفردا اعلام شده، به یک سال زندان و مجازات تکمیلی محکوم شده است.

آقای نیکبخت پارسال به نظر پزشکی قانونی که علت مرگ مهسا امینی را «حمله قلبی» و «بیماری زمینه‌ای» اعلام کرده بود اعتراض کرد و خواستار تشکیل هیئتی با حضور پزشکان مورد اعتماد شد.

امجد امینی بارها در گفت‌وگو با رسانه‌های داخل و خارج ایران ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات و رسانه‌های حکومتی مبنی بر بیمار بودن دخترش را رد کرده است.

هر چند مقامات حکومت جمهوری اسلامی ایران ادعا کردند که مهسا امینی بر اثر عارضه قلبی درگذشته است، ولی از سخنان اعضای خانواده و تحقیقات گروه‌های حقوق بشری چنین برمی‌آید که او هنگام بازداشت به‌دلیل عدم رعایت قانون حجاب اجباری و در مسیر انتقال به بازداشتگاه گشت ارشاد مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته بود و دلیل بیهوشی و سپس جان باختن او خشونت مأموران بوده است.

بر اساس گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا؛ م.ت/ب.ب

متن کامل پیام مادر ژینا مهسا امینی در مراسم جایزه‌ی ساخاروف

اندر تن من، جان و رگ و خون همە اوست
اینجای چگونە کفر و ایمان گنجد
بی‌چون باشد وجود من، چون همە اوست
بەو دەمەت کە بۆنی سەد بەهاری لێوە دێ
بۆنی دەشتی بەختیاری باوەشی چیای بە دەستی با، بە گوڵ چناوی لێوە دێ
بۆنی سەر سەکۆی بە کاگڵی بە ئاوپژاوی لێوە دێ
خۆشەویستەکەم
لە پەنجەرەی نیوەتاکی بوومەلێڵەوە
چاوی من لە دیمەنی کچی بەیانییە
لە حەنجەرەی زەمانەوە
گوێم لە زەمزەمەی زوڵاڵی خیزە وردەکانی کانییە.

خانم‌ها و آقایان!
دوست داشتم در جمع ارزشمند شما حضور بیابم تا از نزدیک و بە نمایندگی از تمامی زنان سرزمینم، از شما اهداکنندگان جایزە‌ی ارزندەی ساخاروف، جایزە‌ی نماد آزادگی پارلمان اروپا، قدردانی کنم. متاسفانە برخلاف همە‌ی موازین قانونی و انسانی، این فرصت را از ما دریغ کردند.

وکیل مدافع ما آقای صالح نیکبخت بە‌همراە خانم دکتر سهیلا قادری، بە نمایندگی از ما در جمع شما حضور خواهند یافت تا پیام من را بە شما برسانند.

ما اینجاییم تا در زادگاه ژاندارک، یاد ژینا را گرامی بداریم، و چە زیبا و معنادار است بە هم رسیدن این دختران الهام‌بخش تاریخ از پس اعصار و قرون، آنان که با مرگشان مرزهای سرزمینی را درنوردیدند و اراده‌‌ی رهایی و آزادی انسان‌ها را جانی دوباره بخشیدند. ژینا تجلی ژین و زندگی است، همو کە نامش رمز رهایی شد و رویای آزادی را از زادگاهش کوردستان، بە تمام ایران و خاورمیانە و جهان گسترانید و میلیون‌ها زن و انسان ستم‌دیده را به امید پرواز در افق بی‌کران رستگاری، بە جنبش درآورد.

مظلومانه جانش را ستاندند، و در خیال خود چنین پنداشتند کە با ستاندن جان از کالبد، از شدن و بودن باز خواهد ایستاد. بەسان ژاندارک کە در تصور واهی ستمگران، با سوزاندن کالبدش رویاهایش هم دود می‌شود و بە هوا می‌رود. آنان نمی‌دانستند و هنوز هم نمی‌دانند کە از خاکستر ژاندارک و ژینا، ققنوس وار، روحی متولد خواهد شد تسخیر ناپذیر و الهام بخش: روح زمانە.

این روح‌های زمانە پس از چندین قرن اکنون بە هم پیوستەاند تا مژدە‌ی رستگاری جاودان را برای ما مردمان این عصر بە ارمغان بیاورند. آنان نویددهندە‌ی تحقق ارزش‌های والای انسانی‌اند کە اکنون در شعار مترقی «ژن، ژیان، ئازادی» تبلور یافتە است، ارزش‌هایی مرزگریز و فراتر از زمان و مکان: عدالت، آزادی، صلح، هم‌زیستی و برابری همە‌ی انسان‌ها.

خانم‌ها، آقایان، جهانیان!
داغ ژینا برای من ابدی است و برای همە‌ی مردم جهان جاویدان. اطمینان دارم کە نام او همراه با نام ژاندارک، نماد آزادی خواهد ماند.
اکنون از زادگاە ژینای همارە زندە، قدرشناسی بی‌کران خود و خانوادەام را تقدیم شما می‌کنم و امیدوارم در این انتخاب بزرگ، مانا و سرافراز بمانید. و امید آن کە هیچ صدایی از گفتن آزادی نهراسد.

مژگان افتخاری،
مادر زنده‌یاد ژینا امینی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *