سال زندان برای مهسا یزدانی، مادر دادخواه

دادگاه تجدید نظر استان مازندران حکم ۱۳ سال زندانِ مهسا یزدانی، مادر محمدجواد زاهدی از کشته‌شدگان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» را عیناً تأیید کرد.

میثم موسوی، وکیل خانم یزدانی خبر داد که این حکم روز یکشنبه به او ابلاغ شد.

معصومه (مهسا) یزدانی ولشکلایی، مادر محمد جواد زاهدی ساروی پیشتر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب ساری به تحمل ۵ سال حبس بابت اهانت به مقدسات و تحریک مردم به برهم زدن امنیت ملی و ۲ سال حبس تعزیزی بابت توهین به رهبری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل یک سال حبس، مجموعا ۱۳ سال حبس محکوم شد.

مهسا یزدانی، مادر محمد جواد زاهدی، از جانباختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، پیشتر در تاریخ سی و یکم مردادماه ۱۴۰۲، توسط نیروهای امنیتی در ساری بازداشت شد. وی نهایتا در تاریخ چهاردهم مهرماه امسال، با تامین قرار کیفری از زندان ساری آزاد شد.

این مادر دادخواه پیشتر با انتشار تصویری از خود ،کنار تصاویر فرزندش، در صفحه اینستاگرام خود، نوشت: «شکسته‌ام، داغ تو من را دیوانه کرد، لعنت به کل نظام.»

در جریان اعتراضات سراسری که پس از جان باختن مهسا امینی در شهریور به راه افتاد، بر اساس اعلام منابع حقوق بشری، بیش از پانصد نفر از معترضان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی نه تنها عاملان این کشتار را مجازات نکرده‌اند، بلکه در بیش از یک سال گذشته فشارهای زیادی علیه خانواده‌های کشته‌شدگان وارد کرده‌اند و برخی از آنان بازداشت یا احضار شدند.

همچنین مزار برخی از کشته‌شدگان از جمله مزار مهسا امینی بارها هدف تعرض و تخریب افراد ناشناس قرار گرفته است.

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل با اعلام این که کارزار آزار و اذیت خانواده‌های قربانیان اعتراضات سراسری ایران از سوی نیروهای حکومتی تشدید شده، از جمهوری اسلامی خواست که «به حق این خانواده‌ها در گرامیداشت یاد و خاطره عزیزان کشته‌شده خود احترام بگذارد.»

دایانا الطحاوی، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای گفته بود: «ظلم مقامات ایرانی حد و مرزی ندارد. مقامات در تلاش شوم خود برای سرپوش گذاشتن بر جنایات خود، با جلوگیری از مطالبه عدالت، حقیقت و جبران یا حتی گذاشتن گل بر مزار قربانیان، درد و رنج خانواده‌های آنان را تشدید می‌کنند.»


هرانا، رادیو فردا

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *