logo_Committee
دستگیری یک فعال کارگری دیگر!
شنبه ۸ تير ۱۳۸۷ - ۲۸ ژوين ۲۰۰۸

مهیندخت مصباح

تلاش یک کارگر تعلیقی شرکت واحد برای طرح مشکلات کاری خود با شهردار تهران و مدیرعامل شرکت واحد، منجر به بازداشت او شد. غلامرضا غلامحسینی که عضو سندیکای شرکت واحد نیز هست، به «اخلال در نظم عمومی» متهم شده است.

غلامرضا غلامحسینی، ۳۲ ساله است و پس از اعتراض‌های صنفی کارکنان شرکت واحد در سال ۸۴، بیکار شده است. وی با مراجعه مکرر به اداره‌های کار، توانسته حکم بازگشت به کار بگیرد. با این وجود، مدیریت شرکت واحد، جلوی اشتغال مجدد او را گرفته است. این راننده تعلیقی کوشیده با حضور در مراسم روز زن در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی که از سوی شرکت واحد و شهرداری تهران برگزار می‌شده، از نزدیک با شهردار و مدیرعامل گفتگو کند. ماموران حراست واحد و نیروهای امنیتی حاضر در ورزشگاه، جلوی ورود او را می‌گیرند. غلامحسینی پس از اعتراض لفظی و بگومگوی ایجاد شده، به اتهام اخلال در نظم، بازداشت می‌شود.

رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای کارکنان شرکت واحد در گفتگو با دویچه‌وله می‌گوید: ” یک نفر به نسبت آنهمه مامور چه اخلالی می‌توانسته ایجاد کند؟ در گذشته مدام می‌گفتند سندیکالیست‌ها دسته‌جمعی به هر مراسمی می‌‌آیند، سخنرانی می‌کنند و همه را تحت تاثیر قرارمی‌دهند. اما روز سه‌شنبه غلامحسینی تنها بوده. او چگونه می‌توانسته یک‌تنه، نظم یک مراسم بزرگ را به‌هم بزند؟ ما این اتهام غیرقانونی را قبول نداریم…”غلامحسین غلامحسینی، شب نخست بازداشت را در اداره پلیس امنیت گیشا سپری می‌کند. روز بعد برایش در دادسرای انقلاب، قراربازداشت موقت صادر می‌کنند واز آنجا به زندان اوین منتقل می‌شود. این سومین مورد بازداشت آقای غلامحسینی است.

رضا شهابی در مورد همکار خود می‌گوید: “ایشان راننده قراردادی بود. زمانی که وارد سندیکا شد، یکسال سابقه کار داشت. بعد از اینکه جلوی کارش را گرفتند، با پیگیری‌هایی که کرد، توانست از اداره کار غرب تهران بازگشت به کار و مجوز پرداخت ۵۰ درصد حقوق اش را بگیرد. زن و بچه دارد. سه بچه دارد و در خارج تهران در یک خانه ۴۰ متری سکونت دارد. مستاجر است و با شرایط سخت زندگی می‌کند.”

به نظر می‌رسد فعالیت‌های سندیکایی در شرکت واحد، حساسیت‌های ویژه‌ای برانگیخته باشد. منصور اسانلو رییس هیات مدیره این سندیکا ماههاست با وجود بیماری در زندان است و اعضای دیگر هیات مدیره نیز پیوسته احضاریه و اخطار دریافت می‌کنند. رضا شهابی در این باره می‌گوید: “ دستاوردهای فعالیت سندیکایی در این چند سال، واقعا قابل دید است. رانندگان که با هم درپایانه‌ها حرف می‌زنند، علنا تایید و عنوان می‌کنند که هرچه از نظر حقوق صنفی دارند، بخاطر فعالیت‌های سندیکاست. الان تلاش زیادی می‌شود که ما را از بدنه شرکت جدا کنند، ایجاد وحشت کنند که هرکس با ما حرف بزند و تماس بگیرد، تنبیه می‌شود، جلوی کارش گرفته می‌شود. در واقع می‌خواهند با دستگیری فعالان سندیکا به دیگران هشدار بدهند.”

مراجعه روز چهارشنبه چند نفر از اعضای هیات مدیره سندیکای واحد به زندان اوین برای پیگیری وضع آقای غلامحسینی بی‌ثمر بوده است. به آنها گفته‌اند که تنها به افراد درجه یک خانواده مانند همسر یا برادر متهم پاسخ خواهند داد. با توجه به تعطیلی روزهای پنجشنبه و جمعه، قرار است وکلای سندیکای واحد به همراه خانواده درجه یک آقای غلامحسینی، روز شنبه (هشتم تیر) به دادگاه انقلاب رجوع کنند.برگرفته از: دویچه وله

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org