logo_Committee
استادان دانشگاه شریف خواهان آزادی امیر حسین مرادی و علی یونسی شدند
علی یونسی همچنان در بند امنیتی نگهداری می‌شود
دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۴ مه ۲۰۲۱

younesi_moradi2020.jpg
۱۷۸ نفر از استادان دانشگاه صنعتی شریف در تهران با انتشار نامه سرگشاده‌ای خواهان آزادی امیر حسین مرادی و علی یونسی، دو دانشجوی این دانشگاه شده‌اند که بیش از یک سال است با اتهامات امنیتی در بازداشت به سر می‌برند.

امضاکنندگان این نامه از مقام‌های حکومت خواسته‌اند درباره آقایان مرادی و یونسی "رافت اسلامی" نشان دهند.

آنها گفته‌اند: "یک فرزند نوجوان و جوان ممکن است سهوا یا عمدا مرتکب خطا شود اما آنچه مهم است مواجهه پدرانه و درس‌آموز با اوست."

امیر حسین مرادی و علی یونسی در فروردین ۱۳۹۹ با خشونت بازداشت شدند و هنوز نه دادگاهی برایشان تشکیل شده و نه حتی به وکیل دسترسی داشته‌اند.

استادان دانشگاه شریف با اشاره به موفقیت‌های علمی امیرحسین مرادی و علی یونسی آنها را "دانشجویان برتر" خوانده‌اند و خواهان "برخورد پدرانه و بزرگ‌منشانه مسئولین نظام جمهوری اسلامی" شده‌اند.

آنها گفته‌اند در صورت چنین رویکردی با جوانانی که "ممکن است به مقتضای کم‌تجربگی و شور جوانی خطایی هم مرتکب شوند" باعث می‌شود که "بهانه فتنه‌انگیزی از بدخواهان کشور" گرفته شود.

آقایان مرادی و یونسی در مقطعی از بازداشتشان در حالی که حتی اجازه ملاقات با خانواده نداشتند به دانشگاه برده شدند و در مقابل چند نفر از مسئولان و نمایندگان تشکیلات دانشجویی وادار به اعتراف علیه خود شدند.

دادگاه‌های نمایشی و اعترافات تلویزیونی در جمهوری اسلامی سابقه طولانی دارد اما این اولین بار بود که چنین کاری در حضور دانشجویان و استادان دانشگاه انجام شد.

مقام‌های قضایی در ایران این دو را به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق متهم کرده‌اند، اتهامی که نزدیکان آنها به شدت تکذیب می‌کنند.

بی بی سی
*****

علی یونسی همچنان در بند امنیتی نگهداری می‌شود


وکیل علی یونسی اظهار داشت:‌ بی‌تردید ملاقاتی ۲۰ دقیقه‌ای بین وکیل و موکل جهت تنظیم لایحه دفاعیه و ارائه دفاع مناسب در دادگاه کافی نیست و نگهداری ایشان در بند امنیتی ۲۰۹ اوین به صعوبت این امر افزوده است.

مصطفی نیلی وکیل علی یونسی، دانشجوی زندانی و نخبه دانشگاه صنعتی شریف در گفت و گو با امتداد گفت: پس از مدت‌ها پیگیری ، سرانجام در صبح پنجشنبه‌ی گذشته، امکان ملاقات با موکلم علی یونسی که از فروردین ماه سال ۱۳۹۹ در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین (بازداشتگاه وزارت اطلاعات) در بازداشت موقت می ‌باشد، فراهم شد و حدود ۲۰ دقیقه با یکدیگر مکالمه داشتیم.

وی افزود: علیرغم اینکه علی یونسی و امیرحسین مرادی دو متهم این پرونده از فروردین سال گذشته در بازداشت می‌باشند لیکن با پیگیری‌های مستمر، در نهایت در بهمن ماه سال گذشته موفق به اخذ امضاء متهمان و ورود به پرونده به عنوان وکیل شدیم و متعاقباً از همان تاریخ تقاضای ملاقات با موکلین به دایره نظارت بر محکومین سیاسی و امنیتی تقدیم شد و دادیار ناظر بر متهمین و محکومین سیاسی و امنیتی، هربار اجابت این درخواست را منوط به نظر و در صلاحیت قاضی دادگاه رسیدگی کننده به پرونده اعلام می‌کردند که فاقد وصف قانونی بود. هرچند قضات دادگاه نیز این موضوع را امری بدیهی می‌دانستند و می‌دانند که صدور مجوز ملاقات با متهمین در صلاحیت و حیطه مسئولیت دادیار ناظر زندان است و نه قاضی دادگاه؛

این وکیل دادگستری ادامه داد: ناگزیر در آستانه سال جدید، مجدداً نامه ای با موضوع درخواست ملاقات به دادیار ناظر تقدیم شد که قول مساعد در پیگیری موضوع تا حصول نتیجه داده شد.

اما علیرغم حلول وقت رسیدگی در تاریخ ۲۲ فروردین این امکان میسور نگردید و تنها به مطالعه پرونده اکتفا نمودیم. در نهایت اینجانبان، وکلای متهمین طی ۱۵ روز گذشته با موکلین خود ملاقات کردیم.

او بیان کرد: جلسه رسیدگی در تاریخ ۲۲ فروردین به علت عدم اعزام موکلین از بند امنیتی وزارت اطلاعات در زندان اوین تجدید شد لذا در حال حاضر پس از گذشت مدت بسیار طولانی در انتظار تعیین وقت برای جلسه رسیدگی هستیم و امید داریم تا با تعیین وقت نزدیک و اعزام موکلین، مانعی برای تشکیل جلسه ایجاد نشود.

نکته قابل توجه این است که موکلین ما همچنان در بند امنیتی ۲۰۹ و جدا از سایر متهمین نگهداری می‌شوند. این در حالی است که مرحله تحقیقات مقدماتی در دادسرا که امکان دخالت ضابط دادگستری در تکمیل تحقیقات وجود دارد در مهمرماه سال گذشته پس از اخذ آخرین دفاع از موکلین و صدور کیفرخواست از دادسرا پایان پذیرفته است! لذا نگهداری موکلین در بند امنیتی ضابط، فاقد وجاهت قانونی است؛

نیلی گفت: بنابراین، روند نگهداری موکلین به درخواست ضابط پرونده (وزارت اطلاعات)، سبب ایجاد شرایط سخت برای موکلین شده است.

موکلین، دو جوان ۲۰ ساله اند که امروز قریب به ۱۴ ماه است در بند امنیتی ۲۰۹ -۶۰ روز اول بازداشت بصورت جداگانه و انفرادی- با محدودیت در هواخوری و دسترسی به تلفن و شرایط ویژه هستند.

وکیل علی یونسی اظهار داشت:‌ بی‌تردید ملاقاتی ۲۰ دقیقه‌ای بین وکیل و موکل جهت تنظیم لایحه دفاعیه و ارائه دفاع مناسب در دادگاه کافی نیست و نگهداری ایشان در بند امنیتی ۲۰۹ اوین به صعوبت این امر افزوده است. در ملاقات با موکل مشخص شد که در حال حاضر شرایط جسمانی خوبی دارد اما به واقع شرایط نگهداری این دو جوان، نامتعارف و غیر قابل قبول است و نمی‌توان منکر آثار و تبعات بر جسم و روح متهمین شد

وی در پایان گفت: از دادستانی تهران و دادیار ناظر بر متهمین و محکومین سیاسی و امنیتی انتظار داریم تا با ورود قاطع به این موضوع، از استمرار این اقدام فراقانونی جلوگیری نمایند. همگان نیک می‌دانیم که نگهداری متهمین در بند ۲۰۹ و محدودیت در حقوق طبیعی و اولیه افراد، خلاف قانون و ناقض اصل دادرسی عادلانه است.

ایران امروز


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org