logo_Committee
هشدار سازمان حقوق بشر ایران:
خطر اعدام عباس دریس جدی است
دوشنبه ۱۹ تير ۱۴۰۲ - ۱۰ ژوييه ۲۰۲۳

daris_abbas20232.jpg
جان عباس دریس، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ که به اعدام محکوم شده، در خطر است. وکیل عباس دریس از تایید محکومیت اعدام او در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور با اتهام «محاربه» خبر داده است.

سازمان حقوق بشر ایران ضمن هشدار در مورد خطر اجرای ناگهانی حکم اعدام عباس دریس، خواهان فشار جامعه جهانی بر جمهوری اسلامی جهت توقف هرچه سریعتر این حکم است.

‍محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، گفت: «خطر اعدام عباس دریس در آینده نزدیک بسیار جدی‌ست و فقط بالا بردن هزینه سیاسی می‌تواند جلوی این اقدام را بگیرد. در پرونده عباس دریس هیچ مدرک محکمه‌پسندی غیر از اعترافات زیر شکنجه وجود ندارد و این صدور حکم نه‌تنها بر اساس قوانین حقوق بشری بین المللی، بلکه حتی بر اساس قوانین کنونی جمهوری اسلامی نیز غیرقانونی است.»

فرشته تابانیان، وکیل مدافع عباس دریس، روز چهارشنبه ۱۴ تیر ماه، در توییتر خود خبر از تایید محکومیت موکل خود در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور را داد. وی در توییت خود نوشت که این حکم «بدون توجه به ایرادات ذکر شده» تایید شده و از آن اعاده دادرسی خواهد کرد.

یک منبع مطلع درخصوص پرونده عباس دریس به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «تمام شواهدی که در دادگاه برای صدور حکم مورد استفاده قرار گرفته، گزارش‌های ضابط حفاظت اطلاعات سپاه بوده است. عباس دریس و برادرش محسن دریس را برای اخذ اعتراف تحت شکنجه قرار داده بودند.»

پیشتر آبان ماه سال ۱۴۰۱، وکیل این دو زندانی سیاسی در توییتر خود خبر از محکومیت عباس دریس به اعدام و تبرئه محسن دریس داده بود.

عباس دریس، ۵۰ ساله و پدر سه فرزند، از بازداشت شدگانت اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در حادثه نیزار ماهشهر است که به همراه برادر خود، محسن دریس، ۲۸ ساله، به اتهام «محاربه، اخلال در نظم عمومی و مشارکت در قتل یک مامور یگان ویژه» بازداشت شده است.

سرکوب اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در نیزار ماهشهر یکی از خونبار ترین سرکوب‌ها در اعتراضات ایران به شمار میرود. بر اساس اظهارات شاهدان عینی، نیروهای امنیتی شروع به تیراندازی با سلاح‌های سنگین به سوی معترضان غیر مسلح کردند. در جریان این تیراندازی، عده زیادی به قتل رسیدند. پس از آغاز تیراندازی، عده‌ای از معترضان غیر مسلح به سمت نیزار کنار جاده گریختند ولی با تیراندازی سنگین ماموران و به آتش کشیدن برخی بخش‌های نیزار، بسیاری از ایشان نیز کشته شدند. این شاهد عینی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «دست‌کم ۴۰ نفر در این نقطه و ۲۰ نفر در درگیری‌های داخل ماهشهر کشته شدند».


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org