logo_Committee
مریم آزاد فعال حقوق زنان در فرودگاه بازداشت شد
پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸

بک منبع آگاه به کمپین حقوق بشر در ایران گفت مریم آزاد فعال حقوق زنان شامگاه سه‌شنبه سوم مهرماه در فرودگاه تهران در حالی که قصد سفر به ترکیه داشت، بازداشت شده است. هنوز علت بازداشت و نهاد بازداشت کننده این فعال حقوق زنان مشخص نشده است. بازداشت او در حالی صورت گرفت که حسن روحانی رییس جمهور ایران ساعتی پیش از آن در سازمان ملل سخنرانی داشت. خانم آزاد چهارمین فعال حوزه زنان است که طی کمتر از یک ماه گذشته بازداشت می‌شود.

مریم آزاد، ۳۱ ساله، اهل شیراز، فارغ التحصیل هنرهای دراماتیک و کنشگر حوزه حقوق زنان است که سوم مهرماه از سوی ماموران فرودگاه تهران بازداشت شد.

رادیو زمانه به نقل از یکی از نزدیکان مریم آزاد نوشته او «پس از گذر از گیت فرودگاه و زمانی که به مقصد استانبول سوار هواپیما شده توسط نیروهای امنیتی دستگیر» شده است. به گفته این منبع همچنین مریم آزاد «مبتلا به بیماری و تحت معالجه پزشک است.» با این حال هنوز مشخص نیست دستور بازداشت او از کدام نهاد امنیتی در ایران صادر و به چه دلیل و اتهامی بازداشت صورت گرفته است.

پیش از این نجمه واحدی جامعه‌شناس و فارغ التحصیل رشته مطالعات زنان و هدی عمید وکیل دادگستری در تاریخ ۱۰ شهریور ماه از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در تهران بازداشت شدند و رضوان محمدی دانشجوی مطالعات جنسیتی نیز روز ۱۲ شهریور ماه بازداشت شد. هنوز دلیل و اتهام آنها مشخص نشده است. همچنین هر سه آنها از داشتن وکیل محروم هستند. مریم آزاد چهارمین زنی است که طی کمتر از یک ماه بازداشت شده است.

رضا واحدی برادر نجمه واحدی که در توییترش درباره وضعیت او اطلاع‌رسانی می‌کند روز دو مهرماه و در روز سخنرانی حسن روحانی در سازمان ملل نوشت: «۲۵ روز از #بازداشت_موقت خواهرم #نجمه_واحدی گذشت و ما همچنان بدنبال #حقوق_شهروندی خود هستیم. رونوشت به تمام کسانی که در این چند ساعت به یاد “صدای مردم” افتاده اند.»

بردار نجمه پیش از این در توییتی خبر داده بود ۱۷ روز پس از بازداشت، مادر او نهایتا روز ۲۷ شهریور ماه توانسته با نجمه در زندان اوین ملاقات کند و «مقداری آرام گرفت.» و تنها اتفاقی که در این مدت افتاده همین یک ملاقات بوده است.

نجمه واحدی، هدی عمید و رضوان محمدی هر سه فعالیت‌های مسالمت‌آمیز در حیطه «برابری حقوق زن و مرد» و «ترویج برابری جنسیتی» فعال بودند. هر سه آنها چند روز پیش از برگزاری کارگاهی با موضوع برابری زن و مرد در مورد ازدواج در منازل خود بازداشت شدند.

وب‌سایت برابری که درباره لایحه‌ای به نام تامین امنیت زنان اطلاع‌رسانی می‌کند، روز دهم شهریور ماه در روز با بازداشت هدی عمید و نجمه واحدی در حساب توییتری‌اش اعلام کردکارگاه آموزشی شروط ضمن عقد ازدواج به دلیل بازداشت برگزار کنندگان، لغو شده است: « پس از بازداشت نجمه واحدی و هدی عمید ، کارگاه آموزشی شروط ضمن عقد که بنابود روز سه‌شنبه ۱۳شهریور برگزار شود لغو شد.

یک منبع نزدیک به این این دو فعال حقوق زنان در گفت‌وگویی به کمپین گفته بود: «هدی عمید و نجمه واحدی هیچ فعالیت مشترکی بجز شرکت در کارگاه‌های آموزشی دارای مجوز قانونی نداشتند، بنابراین هیچ بهانه‌ای برای بازداشت آنها وجود ندارد.»

رضوانه محمدی، پیش‌تر یک بار به دلیل بدحجابی نیز در گرگان بازداشت شده و یک روز بعد آزاد شده بود.


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org