logo_Committee


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مهر 1397

آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی و برگزاری مجدد انتخابات از سقوط رژیم جلوگیری می‌کند

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با بیان اینکه هرگونه تعلل در بهبود شرایط و رفع مشکلات فعلی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی را در پی خواهد داشت که تحمل هزینه‌های آن برای همگان دشوار است، اعلام کرده است که برای جلوگیری از سقوط رژیم، آزادی فوری و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی و عقیدتی و برگزاری مجدد انتخابات مجلس و ریاست جمهوری بدون نظارت استصوابی شورای نگهبان و تحت مراقبت و نظارت سازمان‌های بین‌المللی چاره کار است.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه شهریور 1397

معلمان زندانی را آزاد کنید

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به وضعیت معیشتی معلمان، آزادی معلمان زندانی که در پی فعالیت‌های صنفی‌شان در زندان به‌سر می‌برند را خواستار شده است. این سازمان مردم‌نهاد در گزارش خود نوشته است: «سال تحصیلی جدید در حالی آغاز می‌شود که اعتراضات معلمان به وضعیت معیشتی‌شان که تقریباً از سه سال پیش شروع شده هنوز مورد توجه مقامات مسئول قرار نگرفته است.»


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مرداد 1397

بهترین اقدام درخصوص دریاچه خزر آن است که در حال حاضر هیچ تصمیمی گرفته نشود

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به امضای قراردادی درخصوص دریاچه خزر، امضای چنین قراردادی را در شرایط کنونی به مصلحت سیاسی ایران ندانست. با توجه به شرایط گفته شده و نفوذی که کشور روسیه در ایران دارد، امضای چنین قراردادی به مصلحت سیاسی نبوده و به روال بیست سال قبل می بایستی به طریق کج‌دار و مریز رفتار می‌شد تا در زمانی مناسب‌تر نسبت به امضای قرارداد تصمیم گرفته شود. به‌عبارت دیگر بهترین اقدام سیاسی آن است که در حال حاضر هیچ تصمیمی گرفته نشود.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه تیر 1397

عملکرد قوه قضاییه باعث شده تا برخی متهمان سیاسی و عقیدتی در جلسه دادرسی شرکت نکنند

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به محاکمات دراویش گنابادی اعلام کرد که عملکرد قوه قضاییه باعث شده تا برخی متهمان سیاسی و عقیدتی در جلسه دادرسی شرکت نکنند.
این سازمان مردم‌نهاد در گزارش خود همچنین با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران که ناشی از فسا گسترده و سیستماتیک و همچنین برنامه‌های غلط اقتصادی است، این موضوع را دلیل افزایش تعداد ناراضیان دانست.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه خرداد 1397

اختصاص مراکزی برای تجمع، دایره آزادی‌ها را محدود می‌کند

کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به تصویب‌نامه هیأت دولت که مراکزی به‌عنوان محل تجمع اختصاص داده می‌شود، معتقد است که این مصوبه محدودیتی برای اعمال حق شناخته شده در قانون اساسی ایجاد و دایره آزادی‌های قانون اساسی را به بهانه اجرایی شدن محدود کرده‌ است.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه اردیبهشت 1397

ظلم به دروایش را متوقف کنید

این سازمان مردم‌نهاد در گزارش خود، به‌عنوان نمونه به نحوه برخورد با اعتراض دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران اشاره و اعلام کرده است: «ورود بسیجیان به تظاهرات مسالمت‌آمیز، با نیت به آشوب کشاندن و ایجاد التهاب بود که در نتیجه آن دست نیروهای امنیتی و قضایی برای دستگیری گسترده و صدور احکام غیرعادلانه باز شد.»


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه فروردین 1397

مسئولان نشان دهند که به‌سوی مردم می‌آیند یا به‌سمت فروپاشی

این سازمان مردم‌نهاد در گزارش خود با تأکید بر اینکه مردم به واضح‌ترین و مسالمت‌آمیزترین شیوه، خواسته‌های خود را بیان کرده‌اند، اعلام کرده که مجموعه اعتراضات مردم، حکومت را بر سر دو راهی سرنوشت‌سازی قرار داده است: «راه اول، شنیدن صدای اعتراضات مردمی و گردن نهادن به قواعد دموکراسی از جمله حذف نظارت استصوابی و اصلاح قوانین تبعیض‌آمیز، لغو کامل سانسور و ... و راه دیگر، فروپاشی رژیم و تحمل عواقب آن است.»


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه اسفند 1396

تنها راه نجات کشور، شنیدن صدای معترضان و پاسخ به مطالبات معوقه آنان است

کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به مشکلاتی که ایرانیان در سال 1396 با آنها درگیر بوده‌اند، اعلام کرده است که ادامه این وضعیت، نتایج سهمگینی به بار خواهد آورد.
این سازمان مردم‌نهاد در ادامه گزارش خود اعلام کرده است که تنها راه نجات کشور در شرایط خطیر کنونی، شنیدن صدای معترضان و پاسخ به مطالبات معوقه آنان است.


kanoon2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه بهمن 1396

منشاء بسیاری از حوادث ناگوار در اعتراض‌های خیابانی، دخالت بسیجی‌ها است

کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به درگیری‌های ایجاد شده میان دراویش و نیروهای پلیس در خیابان پاسداران تهران، اعلام کرده است: «این حادثه دردناک نشان می‌دهد که مسئولان بایستی از دخالت بسیج و نیروهای «به ظاهر» مردمی، جلوگیری کنند، زیرا منشاء بسیاری از حوادث ناگوار در اعتراض‌های خیابانی، حضور و دخالت اینگونه افراد در صحنه وقوع حادثه است.»


kanoon2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه دی 1396

دولت به درخواست گزارشگر سازمان ملل برای اعلام رسمی
اسامی بازداشت‌شدگان و کشته‌شدگان توجهی نکرده‌ است

کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به اعتراضات خیابانی در دی ماه، اعلام کرد که دولت به درخواست گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران مبنی بر اعلام رسمی اسامی بازداشت‌شدگان و کشته‌شدگان تا کنون توجهی نکرده‌ است.
این سازمان مردم‌نهاد در گزارش خود با انتقاد از مواضع برخی مقامات رسمی از جمله رهبری مبنی بر اینکه اعتراضات مردم، در پی تحریک بینگانگان بوده، اعلام کرده است که مسئولین حکومتی چاره‌ای ندارند جز اینکه به فریادهای مردم خشمگین گوش دهند، بدون آنکه آنان را متهم به همسویی با بیگانگان کنند.


kanoon2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مرداد 1396

مهدی کروبی با اعتصاب غذا ثابت کرد که ایرانیان همچنان باید
برای تأسیس «عدالتخانه» کوشش کنند

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به انقلاب مشروطه و دو خواسته مهم مردم در آن انقلاب یعنی تشکیل «عدالتخانه» و «حاکمیت قانون» نوشت: «مهدی کروبی با اعتصاب غذای خود ثابت کرد که ایرانیان همچنان باید برای «حاکمیت قانون» و تأسیس «عدالتخانه» کوشش کنند زیرا که با گذشت بیش از صد سال هنوز به این خواسته دست نیافته‌اند.»


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه تیر 1396

حذف زنان از گزینه‎های وزارت باعث بی‌اعتباری قانون اساسی می‌شود

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به گمانه‌زنی‌ها برای انتخاب وزرا توسط رییس جمهور منتخب، حذف زنان از میان این گزینه‌ها را باعث بی‌اعتباری قانون اساسی عنوان کرد. این سازمان مردم‌نهاد در گزارش خود با انتقاد از ارائه لیست وزرای انتخابی به رهبری، قبل از معرفی آنان به مجلس شورای اسلامی، حذف این رویه را خواستار شده است. کانون مدافعان حقوق بشر در بخش دیگری از گزارش خود، از همه مسئولان حکومتی خواسته است تا با احترام به قوانین، خارج از حدود اختیارات قانونی خود، اقدامی انجام ندهند.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه خرداد 1396

از بیان سخنان هرج و مرج‌گرا پرهیز کنید

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به سخنانی که می‌تواند توجیه کننده اقدامات قانون‌گریزانه در جامعه باشد از مسئولان ارشد ایران خواسته است تا از بیان سخنان هرج و مرج‌گرا پرهیز کنند.
این سازمان مردم‌نهاد در گزارش خود از طرح واژه‌هایی چون «آتش به اختیار» انتقاد کرده است.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه اردیبهشت 1396

رییس جمهور منتخب، نظارت بر وزارت اطلاعات
را در دستور کار خود قرار دهد

کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از حسن روحانی خواسته است تا با اتکا به آرای عمومی و همچنین نمایندگان مجلس که به طرز فکر او نزدیک هستند، برنامه‌هایی که وعده داده بود را اجرا کند.
این سازمان مردم‌نهاد همچنین در گزارش خود، با اشاره به ضرورت نظارت رییس جمهوری بر وزارت اطلاعات، به‌عنوان نهاد زیر مجموعه دولت، از رییس جمهور منتخب خواسته است تا نظارت بیشتر بر این وزارتخانه را در دستور کار خود قرار دهد.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه فروردین 1396

‎‌پایه های لرزان دموکراسی در ایران با نظارت استصوابی سست‌تر شده است

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش فروردین ماه خود با اشاره به برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه و چگونگی تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، اعلام کرده است که پایه‎های لرزان دموکراسی در ایران با نظارت استصوابی سست‌تر شده است.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه اسفند 1395

باردیگر رقابت‌های سیاسی منجر به دستگیری‌های فراقانونی شده است

کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به بازداشت تعدادی از خبرنگاران و پژوهشگران و همچنین تعدادی از مدیران، فعالان و کاربران شبکه‌های مجازی، اعلام کرده است که رقابت‌های سیاسی یک‌بار دیگر منجر به محدودیت هرچه بیشتر آزادی بیان و دستگیری‌های فراقانونی فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی همچون انتخابات مناقشه برانگیز سال 1388 شده است.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه بهمن 1395

زندان خانگی تأکیدی است بر فقدان حاکمیت قانون در ایران

کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به سالگرد زندان خانگی زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در بیست و پنجم بهمن ماه، اعلام کرده است که این تاریخ، یادآور «عدم استقلال قوه قضاییه» و «فقدان حاکمیت قانون در ایران» است.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در دی ماه 1395

اجرای حکم شلاق برای خبرنگاران به معنی سرکوب شخصیت آنان است

کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به صدور و اجرای حکم‌های شلاق برای خبرنگاران به‌عنوان اتفاقی جدید، آنرا به معنی سرکوب شخصیت روزنامه‌نگاران دانسته است.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در آذر ماه 1395


غفلت از نظام جامع تأمین اجتماعی زمینه‌ساز کاهش رفاه جامعه

کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با تأکید بر این نکته که «نظام جامع تأمین اجتماعی» به‌عنوان یک حق، در سال‌های گذشته مورد غفلت قرار گرفته است، نوشته است که وخامت وضعیت رفاهی در فقدان نظام جامع تأمین اجتماعی کارآمد، تجربه تورم‌های دو رقمی در سال‌های متمادی و همچنین اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها سبب شده است تا سطح رفاه جامعه کاهش یابد.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در آبان ماه 1395

حذف دگراندیشان در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته است

کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به ممانعت دادستان مشهد از سخنرانی نائب رییس مجلس شورای اسلامی، و با بیان اینکه به‌نظر می‌رسد دستگاه قضایی به‌جای برخورد با تحدیدکنندگان حقوق شهروندان و حفظ استقلالش از نهادهای امنیتی، حذف دگراندیشان را در دستور کار خود قرار داده، پرسیده است: «چگونه می‌توان اقدام‌های مقام‌های قضایی که شائبه سیاسی بودن دارند را با تلاش برای تحقق حقوق اساسی شهروندان انطباق داد؟»


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در مهر ماه 1395

مراکز غیر قانونی بازپرسی استقلال قوه قضاییه را زیر سؤال می‌برد

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش‌ مهر ماه 1395 با اشاره به اینکه «مراکز غیرقانونی بازپرسی و بازجویی»، بی‌طرفی و استقلال قوه قضاییه را زیر سؤال می‌برند»، از قوه قضاییه خواسته تا نسبت به رفع این مسأله که از آن به‌عنوان یک معضل در قوه قضاییه نام برده است، اقدام کند.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در شهریور ماه 1395

سهم ناکافی آموزش و پرورش
از بودجه عمرانی دولت

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش‌ شهریور ماه 1395 با اشاره به آغاز سال تحصیلی 1396 – 1395 اعلام کرد که طبق گزارش‌های دولتی و نهادهای مردمی، تعداد زیادی از مدارس کشور، فرسوده و محتاج تعمیرات اساسی هستند که بنا به علل مختلف از جمله سهم ناکافی آموزش و پرورش از بودجه عمرانی دولت، در بازسازی آنان تعلل می شود.
از همین رو این سازمان مردم‌نهاد در گزارش خود با اشاره به اینکه در برنامه چهارم توسعه کشور، از تضمین دسترسی به فرصت‌های عادلانه آموزشی، رفع محرومیت آموزشی و تأمین هزینه‌ها از جمله بهداشت سخن گفته شده، بر ضرورت اصلاح بودجه عمرانی آموزش و پرورش تأکید کرده است.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در مرداد ماه 1395
کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش مرداد ماه خود با اشاره به چگونگی رسیدگی به پرونده‌های قضایی متهمان سیاسی و عقیدتی در دادگاه‌های انقلاب، اعلام کرده است که در نظام جمهوری اسلامی ایران، دادرسی عادلانه در خصوص دگراندیشان وجود نداشته و ندارد.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در تیر ماه 1395

زندانیان سیاسی و عقیدتی مسن توان ادامه زندان ندارند

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش‌های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در تیر ماه 1395 پرداخت. کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با بیان اینکه زندانیان سیاسی و عقیدتی مسن، توان ادامه زندان ندارند، اعلام کرد که دگراندیشان دربند، نه‌تنها آزادی، بلکه سلامتشان هم در گرو اطاعت از دستورهای مأموران و سکوت در برابر ظلمی است که بر آنان می‌رود.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در خرداد ماه 1395

شلاق، پاسخ مطالبات صنفی کارگران نیست

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش‌های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در خرداد ماه ۱۳۹۵
پرداخت. کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با ابراز تأسف از اجرای حکم‌های شلاق کارگران، اعلام کرد که شلاق، پاسخ مطالبات صنفی کارگران نیست. از همین رو این سازمان مردم‌نهاد در ادامه گزارش خود از دستگاه قضایی خواست تا براساس مواد قانونی موجود از جمله مواد 142 و 157 قانون کار، حل مسائل کارگری در محیط کار را به مراجع حل اختلاف محول کند.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در اردیبهشت ماه 1395

قوه قضاییه، فرهنگ و هنر را دست‌مایه تصفیه حساب‌های سیاسی قرار داده است

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به جلوگیری قوه قضاییه از اجرای کنسرت‌های دارای مجوز، اعلام کرده است که این روزها این قوه با تلاش برای تحقق خواسته‌های یک اقلیت قدرتمند در نظام سیاسی ایران، عدم پای‌بندی خود را به قوانین به نمایش می‌گذارد


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در فروردین ماه 1395

دستگاه قضایی درصورت فوت زندانیان بیمار، به قتل غیرعمد متهم می‌شود

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با بیان اینکه مقام‌های مسئول در قوه قضاییه در خصوص درمان زندانیان سیاسی و عقیدتی، به‌صورت سلیقه‌ای با قانون آیین‌ دادرسی کیفری و آيين‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمينی و تربيتی كشور برخورد می‌کنند، اعلام کرده است: «هرگونه تعلل در درمان زندانیان سیاسی و عقیدتی عواقب سوئی برای دستگاه قضایی دارد، به‌گونه‌ای که در صورت بروز فاجعه مرگ، مسئولان قضایی را می‌توان به «قتل غیرعمد» متهم ساخت.»


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه اسفند 1394

مقام‌های مسئول در جهت بهبود وضعیت معیشتی و رفاه اقتصادی مردم قدم بردارند

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش‌های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در اسفند ماه 1394 پرداخت. کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به وجود فقر و فساد اداری در جامعه، از مقام‌های مسئول خواست تا با استفاده از منابع مالی موجود و همچنین افزایش امیدواری به آینده اقتصاد و سرمایه‌گذاری در پی اجرای برجام، در جهت بهبود وضعیت معیشتی و رفاه اقتصادی مردم قدم بردارند.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه بهمن 1394

حکومت ایران موظف است تا انتخاباتی منطبق با ضوابط اتحادیه بین‌المجالس برگزار کند

کانون مدافعان حقوق بشر در پایان گزارش ماه بهمن 1394، با تأکید بر این نکته که حکومت ایران موظف است تا انتخاباتی منطبق با ضوابط اتحادیه بین‌المجالس برگزار کند، اعلام می‌کند که در این ارتباط، حذف نظارت استصوابی اولین گام به حساب می‌‌آید. متأسفانه در انتخابات پیش‌رو، تعداد کثیری از داوطلبان شرکت در انتخابات توسط شورای نگهبان، رد صلاحیت شده‌اند. این امر نه تنها تضییع حق افرادی است که صلاحیت آنها مورد تائید قرار نگرفته بلکه ایجاد محدودیت برای رأی‌دهندگان در اعمال حق حاکمیت آنان است.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه دی 1394

شورای نگهبان، خلاف قانون اساسی عمل کرده است

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش‌های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در دی ماه 1394 پرداخت.
کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به رد صلاحیت حدود شصت درصد از داوطلبان شرکت در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی توسط هیات‌های نظارت بر انتخابات، اعلام کرده که شورای نگهبان در اقدامی مغایر با قانون اساسی، مانع از ورود منتخبان واقعی مردم به مجلس شده است.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه آذر 1394

آقای رییس جمهور در برابر رفتارهای خودسرانه مأموران امنیتی بایستید

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش‌های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در آذر ماه 1394 پرداخت.
کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با بیان اینکه در غیاب دادگاه‌های مستقل، مأموران اطلاعاتی با عملکرد سلیقه‌ای و غیر قانونی خود، امنیتی برای کسی باقی نگذاشته‌اند، اعلام کرد: «از آنجا که حفظ حقوق شهروندی و احترام به کرامت انسانی، جزء سخنان همیشگی رییس قوه مجریه بوده است، عمل به این خواسته بدون ایجاد تغییرات در ساختار مدیریتی وزارت اطلاعات، امکان پذیر نیست.»


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه آبان 1394

روزنامه‌نگاران بازداشت شده، دستاویز رقابت‌های سیاسی شده‌اند

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش‌های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در آبان ماه 1394 پرداخت. کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران و در پی آن، موضع‌گیری‌های متضاد برخی مسئولان حکومتی، اعلام کرد که روزنامه‌نگاران بازداشت شده، دستاویز رقابت‌های سیاسی درون حکومتی شده‌اند.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مهر 1394

تعلل در درمان زندانی‌های بیمار موجب
تشدید بیماری و حتی مرگ آنان شده است


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه شهریور 1394

غاز سال تحصیلی و تداوم زندان معلمان

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش‌های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در شهریور ماه 1394 پرداخت. کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود، با اعتراض به بازداشت چند تن از معلمان در پی فعالیت‌های صنفی‌اشان و تداوم این بازداشت‌ها، از دولت خواست تا زمینه‌های فعالیت‌های آزادنه نمایندگان جامعه مدنی که مصداق آن، انجمن‌های صنفی است را فراهم کند.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مرداد ۱۳۹۴

اجرا نکردن ماده 134
مصداق بازداشت‌ خودسرانه است

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش‌های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در مرداد ماه 1394 پرداخت. کانون مدافعان حقوق بشر با این اعتقاد که اجرا نکردن ماده 134 اصلاحی قانون مجازات اسلامی، رفتاری فراقانونی است که توسط برخی مسئولان قضایی و مأموران امنیتی انجام می‌شود، از وجود استانداردهای چند گانه در برخورد با مسایل قضایی انتقاد کرد.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه تیر ۱۳۹۴

بعد از توافق هسته‌ای، نوبت آزادی زندانیان سیاسی و محصوران دربند است

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش‌های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در تیر ماه 1394 پرداخت.
از همین‌رو کانون مدافعان حقوق بشر با تأکید بر این‌که آقای روحانی باید تمام نیروی خود، نظیر آنچه که برای انرژی هسته‌‌ای انجام داد را در جهت از بیان برداشتن موانع قانونی آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی و محصوران دربند، به‌کار گیرد، خواستار مذاکره ملی برای حل مسائل داخلی براساس وعده‌های انتخاباتی آقای رییس جمهور شد.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه خرداد ۱۳۹۴

حکومت در تلاش برای سرکوب کامل جامعه مدنی است

کانون مدافعان حقوق بشر با تأکید بر این‌که گویی حکومت در تلاش برای سرکوب کامل جامعه مدنی است، اعلام کرد که تضعیف و حذف جامعه مدنی را به مصلحت ایران نمی‌ داند؛ به‌خصوص که دشمنانی در کمین استقلال ایران نشسته‌اند.
این سازمان مردم نهاد در گزارش خود با اشاره به بازداشت زنان برابری‌خواه، اقتصاددانان و جامعه شناسان که به نقد وضعیت موجود پرداخته‌اند یا صدور احکام حبس برای آنان و همچنین صدور احکام حبس طویل المدت برای شماری از افرادی که در خصوص زبان مادری فعال هستند، به حکومت ایران هشدار داده است که نباید جامعه مدنی را به مثابه پاشنه آشیل خود دانسته و به تخریب آن همت گمارد.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه اردیبهشت ۱۳۹۴

رییس قوه قضاییه مسئول جان و سلامت زندانیان سیاسی بیمار است


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه فروردین 1394

محرومیت اجتماعی و ناامنی اقتصادی فقرا را به خودسوزی رسانده است

کانون مدافعان حقوق بشر براساس آمارهای رسمی که از قرار داشتن بیش از یک چهارم جمعیت ایران در زیر خط فقر حکایت دارند و همچنین شتاب نرخ تورم، معتقد است که کاهش سطح رفاه عمومی، باعث تنزل سطح کیفیت زندگی مردم ایران به ویژه دهک‌های پایین درآمدی شده که تداوم این وضعیت، آسیب‌های اجتماعی بسیاری را به همراه داشته است.از همین‌رو کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود اعلام کرده است که محرومیت اجتماعی و ناامنی اقتصادی، فقرا را به خودسوزی رسانده است.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه اسفند 1393

مافیای سیاسی و نظامی پول قاچاق را ابزار رسیدن به قدرت می‌کند

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود هشدار داده است که با وجود فقر در نقاط مختلف کشور، این امکان وجود داشت و دارد که افرادی با پول‌های کثیف از جمله پول‌های حاصل از قاچاق مواد مخدر، درصدد خرید رأی‌ها برآیند یا حتی در دستگاه‌های اجرایی و نظارتی نفوذ کرده و رأی بسازند.
این سازمان مردم نهاد همچنین براساس گفته وزیر کشور، یکی از دلایل موفق نبودن دستگاه‌های مسئول در مبارزه با مواد مخدر را وجود مافیای سیاسی و نظامی عنوان کرد که پول‌های قاچاق را ابزار رسیدن به قدرت می‌کند.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه بهمن 1393

ممنوعیت رسانه‌ای "خاتمی نشانه بازیچه شدن قوه قضاییه است "

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به سخنان سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ممنوعیت رسانه‌ای سید محمد خاتمی، این موضع را نشانه بازیچه شدن قوه قضاییه در دستان اقلیتی تمامیت‌خواه عنوان کرد. کانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به اصل24 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در خصوص نشریات و همچنین ماده 6 قانون مطبوعات که حدود آزادی بیان مطبوعات را مشخص می‌سازد، اعلام کرده است که سخنان دادستان تهران را فقط می‌توان حافظ منافع اقلیتی دانست که مطامع سیاسی و منافع گروهی خود را عین امنیت ملی دانسته و قوه قضاییه را ملزم به رعایت آن می‌کنند.


hra_rep_2014img.jpg
گزارش سالانه میلادی (۲۰۱۴) وضعیت حقوق بشر در ایران
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش سالانه میلادی آماری، تحلیلی وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۲۰۱۵-۲۰۱۴) را بدین وسیله منتشر می‌کند. گزارش پیش روی حاصل کوشش روزانه این تشکل در فرایند چند سـاله اخیر بـه عنوان بخشـی از پروژه آمار گیری روزانه آغاز شده از سال ۸۸ این مجموعه است که ارائه تحلیل و آمار را در گزارش حاصله میسر می کند.
گزارش سالانه میلادی از نقض حقوق بشـر در ایران (۲۰۱۵-۲۰۱۴) حـاصل جمع آوری، تجزیه، تحـلیل و مسـتند سـازی تعداد ۱۳۸۵ گزارش از وضعیت حقوق بشر منتشر شده توسط منابع خبری در محدوده یک سال میلادی گذشته است.


hrana_logo.jpg
گزارش ماهانه هرانا– نگاهی به وضعیت حقوق بشر در ایران در دی ماه ۹۳
در دی ماه سال ۱۳۹۳ نیز نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران همچنان مانند گذشته ادامه داشت، اولین روزهای دی ماه با اعدام ۱۲ نفر در شهرهای قزوین، مشهد، شیراز و زاهدان آغاز گردید تا تا نشانه ای دیگر شود از آغاز نامبارک این ماه برای جامعه حقوق بشری ایران. از برجسته ترین موارد اعدام در این ماه باید به اعدام ۱۳ زندانی از جمله ۴ زن در روز پنج شنبه ۱۱ دی ماه، اعدام سه نفر در ملاء عام در طرقبه با اتهام تجاوز به عنف و اعدام دو نفر در ملاء عام در شیراز اشاره کرد که اغلب این اعدام ها مخفیانه و بدون پوشش رسانه های دولتی انجام شد.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه دی 1393

توقیف روزنامه‌ها نشان‌دهنده ناشکیبایی حاکمیت است

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به توقیف مجله‌ها و روزنامه‌ها و محدودیت برای آثار هنری و سینمایی در دی ماه، اعلام کرد که این توقیف‌ها و محدودیت‌ها نشان‌دهنده ناشکیبایی حاکمیت در تحمل شنیدن صدای متفاوت است.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه آذر 1393

شرط تحقق شعارهای دولت رفع تبعیض از اقوام است


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه آبان 1393

تمرکز دستگاه های امنیتی بر تخریب نهادهای مدنی

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در آبان ماه 1393 پرداخت. کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با اشاره به برخوردهای صورت گرفته با نهادها و فعالان مدنی در آبان ماه، از تمرکز دستگاه های امنیتی بر تخریب نهادهای مدنی انتقاد کرد. چرا که این سازمان مردم نهاد معتقد است: «فعالیت های مدنی در چارچوب نهادهای مدنی می تواند کمک کننده دولت ها باشد و به آنان در جهت ارتقای سطح رعایت موازین حقوق بشر یاری رساند.»
بر این اساس کانون مدافعان حقوق بشر با انتقاد از بازداشت برخی فعالان مدنی در پی تلاش های مسالمت آمیزشان برای بهبود شرایط کشور، از جمله مهدیه گلرو و سایر افرادی که در اعتراض به اسیدپاشی ها به دختران تجمع کرده بودند، از دولت جدید خواسته است تا با درک این مسأله که در نبود نهادهای مدنی، خطراتی کشورها را تهدید می کند، درصدد تقویت این نهادها برآید.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مهر 1393

پاشیدن اسید به صورت دختران
مقدمه اجرای قانون آمران به معروف و ناهیان از منکر

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در مهر ماه 1393 پرداخت. کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود به اسیدپاشی ها در اصفهان اشاره کرده و از آن به عنوان خشونت بارترین اقدام ها علیه زنان و دختران در هفته های اخیر نام برده است.
این سازمان مردم نهاد همچنین با اشاره به تصویب کلیات قانونی برای امر به معروف و نهی از منکر در مجلس شورای اسلامی، احتمال داده است تا این قانون در صورت تصویب نهایی، دستاویزی برای گروه های افراطی شود تا با عناوین مختلف از جمله مأمور امر به معروف و نهی از منکر در زندگی خصوصی مردم دخالت کنند.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه شهریور 1393

پاسخ اعتراض کارگران شلاق و زندان نیست

کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در شهریور ماه 1393 پرداخت.
کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود به وضعیت نامناسب اقتصادی افرادی که حقوق ثابت دریافت می کنند اشاره کرده و افزوده است که پاسخ اعتراض های افرادی که حقوق ثابت دریافت می کنند از جمله کارگران زندان و شلاق نیست بلکه باز توزیع ثروت و فراهم کردن امکانات برابر برای همه مردم در تمام زمینه ها است.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مرداد 1393

تحصیلات عالی نباید در انحصار
باندهای قدرت درآید

کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش مرداد ماه 1393 با اشاره به جوانانی که به دلایل سیاسی و عقیدتی از تحصیل در مقاطع عالی باز مانده اند، بر ضرورت کنار گذاشتن تبعیض های آموزشی تأکید کرد.


kanoon_logo2.jpg
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه تیر 1393

کشتن غیر نظامیان به استقرار صلح در منطقه خاورمیانه آسیب می رساند

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به بالا گرفتن تنش میان اسراییل و فلسطین و حمله زمینی به غزه که باعث کشته شدن افراد غیر نظامی از جمله کودکان شده، عنوان کرده است که این مسأله آثار ناگواری بر استقرار صلح در منطقه خاورمیانه خواهد داشت. این سازمان مردم نهاد همچنین با اشاره به خشونت های فرقه ای در منطقه خاورمیانه هشدار داده است: "حکومت هایی که تبعیض مذهبی روا می دارند در نهایت با افراطیون مذهبی درگیر خواهند شد." کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با بیان اینکه یکی از مهم ترین نتایج رویکردهای خشونت‌طلبانه و تمامیت‌خواهانه، نابودی سرمایه های انسانی است، بر ضرورت استقرار صلح و رواداری در منطقه خاورمیانه تأکید کرده است.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org