logo_Committee


narges_mohammadi_nobel2023.jpg
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران برنده جایزه نوبل صلح شد
کمیته صلح نوبل با شعار «زن زندگی آزادی» جایزه صلح نوبل امسال را به نرگس محمدی،‌ فعال حقوق بشر زندانی در ایران اهدا کرد. نرگس محمدی در حال حاضر در زندان اوین در ایران زندانی است اما از داخل زندان هم دست از تلاشش برای حقوق بشر و دموکراسی برنداشته است.


kd_med_at_logo_en_b1.png
به قتل(مرگ) تدریجی محصورین و زندانیان سیاسی، پایان دهید!

با توجه به وضعیت وخیم جسمی خانم سپهری، ما خواهان آزادی فوری ایشان و رفع هرگونه فشارهای روانی نسبت به ایشان و اعضای خانواده‌اش هستیم.

در نامه‌ای که توسط بیش از 570 فعال سیاسی، فرهنگی و مدنی به امضا گذاشته شده و در مورد حصر 13 سالهٔ خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی، که با نقض فاحش حتی قوانین جاری ج. ا. آغاز شده، هشدار داده شده است
علی‌رغم هشدارها، نگرانی‌ها و تردیدها در رسیدگی به وضع سلامت مهندس میرحسین موسوی و دکتر زهرا رهنورد، مسئولان نظام همچنان بی‌توجه به آن‌ها بوده و پاسخی نداده‌اند.


un_ohchr_logo2.jpg
بیانیه مطبوعاتی کمیته ‌حقیقت‌یاب در نخستین سالگرد مرگ در بازداشت ژینا مهسا امینی

سرکوب اوج‌گرفته زنان و دختران و انتقام‌جویی علیه معترضان و خانواده‌های قربانیان عمیقا موجب نگرانی ‌است
یکسال پس از آغاز اعتراضات سراسری در ایران در پی مرگ در بازداشت ژینا مهسا امینی 22 ساله، آزار و اذیت زنان و دختران توسط حکومت رو به افزایش است. امروز، کمیته‌ حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی در مورد جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که مسئولین و مقامات، اقدامات تنبیهی علیه کسانی که از حقوق بنیادین خود، از جمله حق آزادی دین، آزادی بیان و حق تجمعات مسالمت‌آمیز استفاده می‌کنند را تشدید کرده‌اند.


etesab_ghaza_ghezelhesar.jpg
اعتصاب غذای سیزده زندانی سیاسی در قزلحصار
لقمان امین‌پور، سعید ماسوری، افشین بایمانی، سپهر امام‌‌جمعه، زرتشت احمدی راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، کامیار فکور، احمدرضا حائری، رضا سلمان زاده، جعفر ابراهیمی و مسعود رضا ابراهیمی نژاد، زندانیان سیاسی محبوس در زندان قزلحصار کرج کماکان در اعتصاب بسر می‌برند. این زندانیان سیاسی از روز یکشنبه در اعتراض به انتقالشان از زندان اوین به این زندان و شرایط نامناسب در زندان مذکور دست به اعتصاب زده اند


kd_med_at_logo.jpg
ما خواستار تحقیقات مستقل و فو ری در مورد مرگ جواد روحی در زندان ایران هستی
ما، دو سازمان حقوق بشری در وین، به فراخوان سازمان عفو بین الملل مبین بر اعمال صلاحیت قضا یی و پیگرد قانو نی دادگاه بین الملل بر تمامی مقامات ایرانی مظنون به دخالت جنایی در نقض فاحش حقوق بشر مانند آدم ربایی، شکنجه و خشونت منجر به مرگ علیه معترضان، میپیوندیم.


protest_wien_17sep.jpg
تجمع سراسری ایرانیان جهان در سالروز قتل ژینا-مهسا امینی

برنامه ها در روز های ۱۶ و ۱۷ سپتامبر

برنامه در وین-اتریش
بخش اول:
راهپیمایی از مقابل سفارت جمهوری اسلامی در وین به سمت ساختمان وزارت خارجه اتریش
روز ۱۶ سپتامبر-شروع تجمع ساعت ۱۵- شروع راهپیمایی ساعت ۱۶
بخش دوم:
سخنرانی ها

روز ۱۷ سپتامبر
برنامه یادبود


spideh_qalyan2.jpg
سپیده قلیان به ۱۵ ماه حبس محکوم شد
سپیده قلیان بدلیل شکایت آمنه‌سادات ذبیح‌پور خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی و از طرفداران سرسخت حکومت، به ۱۵ ماه حبس محکوم شده است. مهدی قلیان، برادر سپیده قلیان تایید کرد که ۱۵ ماه دیگر به حبس دو ساله خواهرش اضافه شده است.


bahare_hedayat2023.jpg
اعتصاب غذای بهاره هدایت در زندان
خانم هدایت در این نامه که روز جمعه ۱۰ شهریور در کانال تلگرام «دانشجویان متحد» منتشر شده: «در آستانه سالگرد قتل «دختر ایران» مهسا (ژینا) امینی، قاتلانش دست به سرکوب مضاعف زده‌اند تا نام اویی را که «اسم رمز ما» شد از خاطرمان و از وجدانمان بزدایند.»


javad_rouhi.jpg
مرگ مشکوک جواد روحی از معترضان محکوم به اعدام در زندان نوشهر

بیانیه سازمان دیده‌بان حقوق بشر:
لزوم تحقیق شفاف بین‌المللی درباره مرگ جواد روحی

جواد روحی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در زندان نوشهر محبوس بود، به صورت پرابهامی جان خود را از دست داد. مرکز رسانه قوه قضاییه مدعی شده که آقای روحی به دلیل نامشخص دچار تشنج شده و پس از انتقال به بیمارستان “شهید بهشتی” نوشهر، جان باخته است.


roozname_negaran_zendani.jpg
اسامی هفت روزنامه‌نگار زندانی در ایران
رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفت: «حبس روزنامه‌نگاران علامت هشدار دهنده‌ای در سطح بین‌المللی است. ما بار دیگر اتهامات بی‌اساس علیه همکاران خود را محکوم می‌کنیم و از مقامات ایران می‌خواهیم که از همه اتهامات علیه آنها صرف نظر کنند. روزنامه‌نگاری جرم نیست و جمهوری اسلامی باید همه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای زندانی را آزاد کند.»


ebadi12.jpg
نامه‌ی شیرین عبادی به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر در امور ایران
در شهریور ١۴٠١ دختر جوانی به نام مهسا - ژینا توسط مامورین حکومتی به قتل رسید. خانواده وی با وکالت صالح نیکبخت علیه آمرین و عاملین جرم ارتکابی شکایت کردند که تاکنون پرونده به اجرای عدالت منتهی نشده است، اما برای وکیل این خانواده، پرونده‌ای با اتهام تبلیغ علیه نظام تشکیل شد


takhrib_qabr_koshteshodagan2023.jpg
گزارش عفو بین‌الملل از تشدید آزار خانواده کشته‌شدگان

درخواست از کشورها برای بازداشت عاملان کشتار اعتراضات در ایران

در گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر، همچنین حکومت جمهوری اسلامی باید به خانواده‌ها اجازه دهد تا مراسم اولین سالگرد کشته‌شدن آنها را برگزار کنند. عفو بین‌الملل در گزارشی که امروز منتشر کرده نوشته حکومت از «ارعاب خانواده‌ها برای ساکت کردن آنها و مصون ساختن عاملان این جنایات از مجازات» استفاده می‌کند.


narges_mohammadi2023.jpg
نامه نرگس محمدی از زندان اوین:

افزایش خشونت علیه زنان زندانی در سه ماه اخیر

خشونت علیه زنان زندانی در آستانه سالگرد درگذشت مهسا ژینا امینی افزایش یافته است.

طی ماه‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که زنان و دخترانی با سر و صورت و بدن‌های کبود و آسیب‌دیده وارد بند شده‌اند. با ورود هر کدام از زنان آسیب‌دیده شوکه و نگران شده، به دفتر بند مراجعه کرده و اعلام نگرانی کرده‌ایم اما خشونت فیزیکی علیه زنان آن‌چنان شدت گرفته که اطلاع و اعتراض کاری از پیش نمی‌برد.


khanjani_jamaladdin2023.jpg
بیانیه جامعه جهانی بهایی

موج تازه سرکوب بهائیان در ایران؛ بازداشت ۱۸۰ نفر
آقای جمال‌الدین خانجانی، یک بهائی ۹۰ ساله که در شرایط نامناسب جسمی به سر می‌برد و قبلاً به دلیل اعتقاد خود به آئین بهائی ۱۰ سال را در زندان سپری کرده، بازداشت شده است. این دستگیری بخشی از موج جدیدی از آزار و اذیت بهائیان کشور است که در هفته‌های اخیر شامل بیش از ۱۸۰ مورد سرکوب علیه این جامعه بوده است.


بازداشت‌ فعالین مدنی در استان گیلان

شمار بازداشت‌شدگان استان گیلان به ۱۱ تن رسید

چهار تن دیگر از فعالان مدنی دیگر در استان گیلان روز چهارشنبه بیست و پنجم مرداد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. با احتساب این افراد، شمار بازداشت شدگان روز گذشته در استان گیلان به دستکم یازده تن افزایش پیدا کرد.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ايران- وين
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران- وين

در سالگرد قتل دولتی مهسا ژینا امینی توسط حکومت جمهوری اسلامی
ما دو گروه حقوق بشری در وين نه تنها در كنار ساير آزادی خواهان از خواستهای مدنی زنان ايران عليه افكار و قوانینی قرون وسطا یی رژيم جمهو ری اسلامی حمايت ميكنيم، و با شعار زن-زندگ-آزاد ی همچنان كنار بانوان ایران ايستاده ايم، بلكه ضمن تسلیت به خانواده مهسا و تمامی قربانیان جنبش زنان پس از گذشت يك سال همزبان با خانواده عزيز امینی خواستار رسيدگی قانونی و محاكمه مسولین قتل این قربانیان ميباشيم.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی مدافع حقوق بشر در ايران- وين
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران- وين

محکومیت زنان به مراجعه اجباری به روانشناس سوء استفاده از علم پزشکی و رواندرما نی است
انتقاد ۴ انجمن علمی سلامت روان کشور از محکومیت بازیگران زن برای مراجعه به روانشناس به دلیل عدم تمکین آنها از حجاب اجباری


kd_med_at_logo.jpg
قتل د و جوان تحت شکنجه را محکوم میکنیم
ما، جامعه دفاع از حقوق بشر و كادر پزشکی مدافعان حقوق بشر در ايران- وين، از جامعه جهانی، به خصوص شورای عالی حقوق بشر سازمان ملل و کمیته حقیقت یاب آن، درخواست رسیدگی فو ری نسبت به این جنایات را داریم.


sara_hossein2023.jpg
سارا حسین‌: تحقیقات ما در مورد سرکوب در ایران باید در کانون نگرانی‌های جهان باشد.

گفت‌وگوی اختصاصی با خانم سارا حسین، رئیس «کمیته‌ی حقیقت‌‌یابِ سازمان ملل در مورد سرکوب معترضان در ایران»*

کمیته‌ی حقیقت‌یابِ سازمان ملل در مورد سرکوب در ایران» در ماه نوامیر همان سال (٢٩ نوامبر٢٠٢٢) با اکثریّت آرای ۴۷ کشور عضو «شورای حقوق بشر سازمان ملل» تشکیل‌شد. مأموریت این کمیته‌ تحقیق و روشن‌کردنِ حقیقت در ارتباط با موارد نقض حقوق بشر در جریان سرکوب جنبش زن، زندگی، آزادی است.


daris_abbas20232.jpg
هشدار سازمان حقوق بشر ایران:

خطر اعدام عباس دریس جدی است
جان عباس دریس، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ که به اعدام محکوم شده، در خطر است. وکیل عباس دریس از تایید محکومیت اعدام او در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور با اتهام «محاربه» خبر داده است.


salehi_toomaj20233.jpg
توماج صالحی به ۶ سال و ۳ ماه زندان محکوم شد
رای پرونده توماج صالحی، خواننده بازداشتی در جریان اعتراضات ایران صادر و او از بابت اتهام «افساد فی الارض» به ۶ سال و ۳ ماه حبس محکوم شد.


un_hrc1.jpg
گزارش کمیته حقیقت‌یاب: آمار واقعی زندانی‌ها بسیار بیشتر است
بیست و سومین نشست از مجموعه جلسات پنجاه و سومین دوره شورای حقوق بشر سازمان ملل برای ارائه پیش گزارش کمیسیون حقیقت‌یاب این نهاد درباره سرکوب‌ و نقض حقوق بشر در جریان خیزش سراسری زن، زندگی، آزادی، در ژنو برگزار شد.


himan_mustafaie.jpg
هیمن مصطفایی در زندان سنندج اعدام شد
این زندانی کُرد ۳۴ ساله به قتل یک عضو سپاه پاسداران در سال ۹۱ متهم شده بود و پس از تحمل مدت‌ها شکنجه‌ی شدید برای گرفتن اعتراف اجباری، سرانجام اعدام شد.


un_hr_komiser_folker_turk.jpg
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

ابراز نگرانی از افزایش اعدام‌ها و تبعیض علیه زنان در ایران
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۲۹ خرداد نسبت به افزایش اعدام‌ها و تبعیض علیه زنان و دختران در ایران ابراز نگرانی کرد. او همچنین از ایران و چند کشور خواست اقدامات بیشتری در زمینه حقوق بشر انجام دهند.


ebadi-180115.jpg
شیرین عبادی: اعتبارم را از دستگاه آدم‌کش قوه قضائیه نمی‌گیرم
شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، در واکنش به سخنان معاون اول قوه قضائیه که خواستار لغو پروانه وکالت او شده بود گفت که اعتبارش را از مردم و از تعهدش به حقوق بشر دریافت می‌کند، نه از نهادی که به گفته او «تبدیل به غلام حلقه به گوش نهادهای امنیتی شده» است.


zanan_bahaei_edami1362.jpg
به مناسبت سالگرد اعدام دسته‌جمعی زنان بهائی در خرداد ۱۳۶۲

بهائیان چگونه در ایران محاکمه می‌شوند

در پاییز ۱۳۶۱ حدود یکصد زن و مرد بهائی در شیراز بازداشت شدند؛ بازداشت گسترده و کم‌سابقه‌ای که سرانجام به اعدام تعدادی از این شهروندان ازجمله اعدام دسته‌جمعی ۱۰ زن در ۲۸ خرداد سال بعد در میدان چوگان شهر شیراز انجامید.


eteraz_danesh_esfshsn2022.jpg
کمپین حقوق بشر در ایران:

دانشگاه‌های ایران زیر سایه شدیدترین سرکوب

دانشگاه‌ زیر سایه سرکوب؛ از تبعید و تعلیق دانشجویان تا اخراج اساتید

از ابتدای شروع خیزش «زن، زندگی، آزادی» دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها در ایران زیر شدیدترین فشارها و تهدیدهای امنیتی و قضایی بودند. تاکنون بیش از ۷۲۰ دانشجو به دست نیروهای امنیتی بازداشت و دستکم ۶۰ استاد در دانشگاه‌های سراسر کشور اخراج، تعلیق و یا مجبور به بازنشستگی و یا قطع حقوق و قطع همکاری شده‌اند.


hoquqdanan6_2023.jpg
نامۀ شش حقوقدان ایرانی به گوترش، دبیرکل سازمان ملل:

افزایش نگران‌کنندۀ موارد اعدام در ایران

جمهوری اسلامی از ناکارآمدی مقررات بین‌المللی برای اجرای بی‌رویۀ اعدام سود می‌برد

شش حقوقدان برجسته و وکیل حقوق بشر ایرانی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در مورد افزایش نگران‌کنندۀ موارد اعدام در ایران، به‌ویژه فزونی چشمگیر این شکل از مجازات توسط حکومت جمهوری اسلامی پس از اعتراضات سراسری اخیر و جنبش «زن، زندگی، آزادی» هشدار دادند


ai_logo2.jpg
انتقاد عفو بین‌الملل از بلژیک به دلیل آزادی اسدی
به دنبال مبادلۀ اسدالله اسدی، دیپلمات پیشین ایران و محکوم به اقدام تروریستی با اولیویه فانده‌کاستیل، امدادگر بلژیکی زندانی در ایران، عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای از دولت بلژیک به دلیل آزاد کردن آقای اسدی انتقاد کرد.


vida_rabani2023.jpg
ویدا ربانی، روزنامه‌نگار زندانی:

بیماری زندانیان سیاسی حاصل زندان و شکنجه است
ویدا ربانی، روزنامه‌نگار؛ در نامه‌ای سرگشاده به خبر منتشر شده در خبرگزاری قوه قضائیه واکنش نشان داد. میزان در خبری مدعی شده بود که ویدا ربانی، روزنامه‌نگار آزاد و فعال مدنی که «به دلیل وخامت شرایط جسمی در بیمارستان طالقانی به سر می‌برد، سابقه استفاده از دارو‌های اعصاب و روان دارد و در زندان اوین توسط پزشک متخصص اعصاب و روان معاینه شده است


dadgah_engelab.jpg
بیش از ۱۰۰ وکیل به دادسرای امنیت اوین احضار شده‌اند
پایگاه خبری "وکلاپرس" روز پنجشنبه ۴ خرداد (۲۵ مه) از احضار بیش از ۱۰۰ وکیل به دادسرای امنیت اوین خبر داد. عادل مقدس، عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری بوشهر، در گفتگو با وکلاپرس خواست تا کانون‌های وکلا از حقوق وکلای عضو احضار‌شده حمایت کنند.


ai_stop_excution.jpeg
عفو بین‌الملل: ۷ معترض دیگر در آستانه اعدام هستند
عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود درباره احکام صادرشده علیه معترضان در ایران، اعلام کرد که هم‌اکنون در میان این افراد، دست‌کم هفت محکوم به اعدام وجود دارد. اسامی هفت نفری که عفو بین‌الملل درباره اعدام قریب‌الوقوع آن‌ها هشدار داده، عبارتند از: ابراهیم نارویی، کامبیز خروت، منوچهر مهمان‌نواز، منصوره دهمرده، محمد قبادلو، مجاهد (عباس) کورکور و شعیب میربلوچ‌زهی ریگی.


kd_med_at_logo.jpg
اعدام جوانان ایران را نقض فاحش حقوق بشر میدانیم و آنرا شدید أ محکوم می کنیم
رژیم اسلامی ایران با اعدام سه جوان به نام های مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقو بی روند اعدام ها یی را که در روز ها و هفته ها اخیر آغاز کرده است، ادامه می دهد. ما نابود کردن جان انسان ها را که نقض فاحش حق حیات انسانی به مثابه یکی از مهمترین پا یه های حقوق بشریست، به شدت محکوم می کنیم.


zendanian_isfahan2023b.jpg
قوه قضاییه حکم اعدام سه معترض متهم «خانه اصفهان» را اجرا کرد

از تحویل اجساد به خانواده‌ها «امتناع شده است»

با وجود مخالفت‌های مردمی در ایران و خارج از کشور و درخواست‌های متعدد جامعه بین‌المللی، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی روز جمعه سه متهم در پرونده موسوم به «خانه اصفهان» را اعدام کرد. مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد که حکم اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی شیخ شبانی و سعید یعقوبی کردسفلی بامداد روز جمعه ۲۹ ارديبهشت به اجرا درآمده است


احضار و بازداشت وکلا؛ دستمزد جانبداری از حقوق ملت
حداقل ۲۰ وکیل از سراسر کشور شامل چهره‌هایی چون، علی مجتهدزاده، ثمین چراغی و حسن یونسی، محمدعلی کامفیروزی، ابوالفضل حمزه، محمدهادی جعفرپور (شیراز)، سعید آینه‌روند (همدان)، سارا حمزه‌زاده، میترا ایزدی‌فر (مشهد) و... برخی از نام‌هایی هستند که توسط دادسرای شعبه ۷ تهران احضار شده‌اند


kd_med_at_logo.jpg
اعتراض به انتصاب نماینده ایران به عنوان رئیس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

جناب آقای رئیس شور ا، به عنوان نمایندگان بخش هایی از جامعه ایرانی در دفاع از حقوق بشر؛ کادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر و جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران اتریش، از شما می خواهیم در تصمیم خود تجدید نظر کنید. فقط نمایندگان یک ایران دموکراتیک سزاوار پست ریاست ارگان های مختلف حقوق بشر سازمان ملل هستند و آن زمان مسلمأ فرا خواهد رسید.


excution_no2a.jpg
اعدام دستکم هفت نفر دیگر در ایران
بنابر گزارش نهادهای حقوق بشری حسین پنجک، عبدالحسین امامی مقدم و بابک آقایی سه نفری هستند که به اتهام مواد مخدر در زندان قزلحصار اعدام شده‌اند. همزمان سازمان حقوق بشر ایران گزارش داده که چهار نفر دیگر نیز در زندان رجایی‌شهر اعدام شدند.


un_hr_komiser_folker_turk.jpg
سازمان ملل خواستار توقف اعدام‌ها در ایران شد
ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست تا مثل بسیاری از کشورها مجازات اعدام را لغو و روند اجرای اعدام‌ها را متوقف کنند.


zendanian_zan080223.jpg
اعتراض زندانیان زن در اوین به اعدام‌های اخیر

جمهوری‌اسلامی با “اعدامِ” مردم راه به جایی نخواهد برد و محکوم به فناست

تداوم و سرعت بخشیدن به اجرای احکام اعدام در روزهای اخیر، تلاش حکومت برای سرکوب مردم و ایجاد ترس و وحشت است. اعدام‌های صورت‌ گرفته، اعمال خشونت عریانی‌ست برای نمایش قدرتی که پوشالی و سست بودنش بر مردم ایران و جهان عیان شده‌ است.


fazeli_zaree_yousef_mehrdad2023b.jpg
اعدام دو نفر در ایران به اتهام «توهین به مقدسات»
دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، صبح دوشنبه ۱۸ اردیبهشت، یوسف مهرداد و صدرالله فاضلی زارع، دو کاربر فعال در شبکه‌های اجتماعی را به اتهام آنچه «هتاکی به مقدسات اسلامی» و «سب‌النبی» (توهین به پیامبر اسلام) خوانده، از طریق آویختن به دار اعدام کرد.


edam_no1.jpg
در چند روز گذشته ۲۰ بلوچ در ایران اعدام شده‌اند
به گزارش خبرگزاری حال وش که اخبار سیستان و بلوچستان را گزارش می‌دهد، این افراد به قاچاق مواد مخدر و قتل متهم شده بودند. ۱۸ نفر از این افراد مرد و دو نفر زن بودند. پیش از این دو سازمان حقوق بشری، سازمان متحد علیه مجازات اعدام و سازمان حقوق بشر ایران درباره نسبت بالای آمار اعدام‌شدگان از اقلیت‌های قومی ایران، به ویژه بلوچ‌ها هشدار داده بودند.


masmumiat_danesh_dokhtar2023f.jpg
عفو بین‌الملل:

یک هیئت بین‌المللی مستقل برای بررسی حملات شیمیایی به مدارس به ایران سفر کنند
عفو بین‌الملل می‌گوید مقامات جمهوری اسلامی دنبال پنهان کردن شدت حملات شیمیایی به مدارس ایران بوده‌اند و کاری برای پایان دادن به آن نکرده‌اند.


masmumiat_daneshamuzan1402a.jpg
ادامه حملات شیمیایی به مدارس دخترانه

باز هم شمار بسیاری از دانش‌آموزان شهرهای گوناگون راهی بیمارستان شدند

با اوج‌گیری دوبارهٔ مسمومیت‌های مشکوک در مدارسِ عمدتاً دخترانه در ایران، روز دوشنبه ۲۸ فروردین شهرهای سنندج، سقز، بوکان، دیواندره، ارومیه، گیلانغرب، تبریز، دزفول و ماهدشت کرج نیز شاهد این مسمومیت‌ها بود.


golrokh_ebrahimi.jpg
گلرخ ابراهیمی ایرایی به ۷ سال حبس دیگر محکوم شد
گلرخ ابراهیمی ایرایی نویسنده و فعال مدنی که قبلا به اتهام نگارش یک کتاب منتشر نشده درباره سنگسار متحمل زندان شده بود، در دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال زندان محکوم شده است.


excution_no2a.jpg
افزایش ۷۵ درصدی اعدام‌ها‌ در ایران

جمهوری اسلامی از مجازات اعدام به‌عنوان راهی برای القای هراس اجتماعی استفاده می‌کند.

گزارش سالانه دو نهاد حقوق‌بشری در مورد وضعیت ایران نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۲ میلادی دستکم ۵۸۲ نفر توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اعدام شدند که ۷۵ درصد بیشتر از سال پیش از آن است.


un_hrc1.jpg
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

ماموریت جاوید رحمان در باره ایران تمدید شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به ریاست واتسلاو بالک، نماینده دائم جمهوری چک در این شورا، سه‌شنبه ۱۵ فروردین / ۴ آوریل در نشست خود با تصویب قطعنامه‌ای درباره ایران مأموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.


ai_iran.jpg
گزارش سالانه ۲۰۲۲عفو بین‌الملل:

افزایش خشونت و نقض حقوق بشر در ایران
عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش سالانه‌ خود ضمن انتقاد از رویکرد دوگانه کشورهای جهان در قبال حقوق بشر، به موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران پرداخته است. بر اساس این گزارش، در ایران اعدام و سایر اعمال خشونت‌آمیز دولتی علیه شهروندان افزایش چشمگیری داشته است و زنان، اقلیت‌های جنسی و جنسیتی، اقلیت‌های قومی و اقلیت‌های مذهبی و همچنین مهاجران و پناهجویان ستم مضاعفی را تجربه کرده‌اند.


javid_rehman2023.jpg
اقدامات حکومت ایران مصداق جنایت علیه بشریت است
گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران می‌گوید اقدامات جمهوری اسلامی ایران در نقض حقوق بنیادین مردم این کشور می‌تواند مصداق «جنایت علیه بشریت» باشد.


fatemeh-sepehri.jpg
حکم ۱۸ سال حبس فاطمه سپهری در دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی تأیید شد
در حالیکه شش ماه از بازداشت فاطمه سپهری فعال مدنی و کنشگر سیاسی در ایران می‌گذرد، حکم ۱۸ سال حبس وی از سوی دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی، تایید شد.


ruznamenegaran_zendani2023.jpg
درخواست فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران:

همه روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را آزاد کنید
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) با حمایت از درخواست انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران(TPJA) از مقامات ایرانی خواست تا همه روزنامه‌نگاران زندانی را آزاد کرده و سرکوب رسانه‌ها را متوقف و جریان آزاد اطلاعات را تضمین کنند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org