logo_Committee
اجرای آئین نامه لایحه استقلال کانون وکلا متوقف شد
سه شنبه ۳۰ تير ۱۳۸۸ - ۲۱ ژوييه ۲۰۰۹

در پی گسترش انتقادات نسبت به آئین نامه جدید لایحه استقلال کانون وکلا، با دستور آیت الله محمود شاهرودی رئیس قوه قضائیه ایران، اجرای این آئین نامه تا شش ماه به تعویق افتاد.

این تصمیم بعد از آن گرفته شد که اتحادیه کانون وکلای دادگستری ایران، این آئین نامه را غیر قانونی دانست و اعلام کرد که آن را اجرا نخواهد کرد.

قوه قضائیه بیست و هفتم خرداد آئین نامه لایحه استقلال کانون وکلا را اصلاح و روز هفتم تیر آن را منتشر کرد اما کانون وکلا معتقد بود که این کار قوه قضائیه غیرقانونی است و استقلال کانون وکلا را از بین می برد.

بهمن کشاورز رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری با استقبال از توقف اجرای آئین نامه گفته است:"در حال حاضر کانون ها کلیه اقدامات خود را در قبال آئین نامه به حال تعلیق در خواهند آورد."

مهمترین دلیل مخالفت کانون وکلا با آئین نامه این بود که این آئین نامه جدید به قوه قضائیه اجازه می دهد پروانه وکالت صادر ، بررسی و در عین حال باطل کند.

اتحادیه کانون های وکلا معتقد است که صدور پروانه وکالت از جانب قوه قضائیه و تمدید هر ساله آن، آزادی عمل را از وکیل سلب می کند.

از نظر کانون وکلای دادگستری، اگر افراد مامور تعقیب و صدور حکم و کسانی که دفاع از متهمان را برعهده دارند، هر دو وابسته قوه قضائیه باشند "حق دفاع" مردم دیگر معنی ندارد و این در تضاد با اصل ۳۵ قانون اساسی است.

به نظر کانون وکلا، نهاد قضا یک نهاد حکومتی است به همین دلیل دفاع باید مستقل از حاکمیت باشد و در صورت اجرای آئین نامه جدید این استقلال از بین می رود.

اتحادیه سراسری کانون وکلا یک هفته پیش اعلام کرده بود که این آئین نامه را به دلیل آنکه بر اساس قانون تنظیم نشده، اجرا نخواهد کرد.

یکی از نگرانی های کانون وکلا این بود که در صورت اجرای این آئین نامه، وکلا به دلیل ترس از احتمال باطل شدن پروانه وکالت نتوانند از موکلان خود دفاع کنند.

اعضای کانون معتقد بودند با اجرای این آئین نامه، کانون های وکلا از استقلال فعلی خارج و به عنوان بخشی از قوه قضائیه درخواهند آمد.

کانون وکلای دادگستری نهادی غیردولتی است که برای حمایت از وکلا و نیز نظارت بر عملکرد آنها تشکیل شده ‌است.برگرفته از: BBC

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org