logo_Committee
در این زمینه
مجازات حبس برای چهار فعال کمپین یک میلیون امضا
پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۸۷ - ۰۴ سپتامبر ۲۰۰۸

به گزارش منابع خبری در ایران، چهار فعال زن از جمله یکی از چهره های اصلی جنبش مدنی زنان، در ارتباط با مقالاتی که در وبسایت ها منتشر کرده بودند به شش ماه حبس محکوم شده اند.

شیرین عبادی از فعالان حقوق بشر در ایران و برنده جایزه صلح نوبل به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته است که موکلان او پروین اردلان، جلوه جواهری، مریم حسین خواه و ناهید کشاورز به خاطر مقالات منتشره در سایت های "تغییر برای برابری" و "زنستان" محکوم شده اند.

این چهار نفر اعضای "کمپین یک میلیون امضا" هستند که هدف آن تغییر حقوق زنان در قوانین اسلامی از طریق جمع آوری امضاست.

جلوه جواهری و مریم حسین خواه کمتر از دو هفته پیش با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده بودند. خانم جواهری از جمله نه نفری بود که 23 خرداد ماه گذشته در پی تلاش برای برگزاری یک سمینار حقوق زنان بازداشت شده بودند.

پروین اردلان از پایه گذاران کمپین یک میلیون امضا در ایران و برنده جایزه 2007 اولاف پالمه، پیشتر در ماه مه دو سال حبس تعلیقی گرفته بود.

وی همچنین براساس پرونده ای دیگر که سال 2006 با اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" علیه وی تشکیل شد با شش ماه حبس تعزیری و دو سال و نیم حبس تعلیقی روبروست که تقاضای تجدید نظر در این حکم را کرده است.

خانم اردلان روز چهارشنبه به رویتر گفت که دو روز پیشتر از حکم خود با خبر شده است.

وبسایت های "زنستان" و "تغییر برای برابری" که این چهار نفر در آنها مقاله می نوشته اند از قبل توسط دولت مسدود شده بود.

به گزارش رویتر فعالان حقوق زنان گفته اند که از زمان آغاز "کمپین یک میلیون امضا" در سال 2006 نزدیک به 50 نفر از آنها بازداشت شده اند که به گفته دیپلمات های غربی بخشی از سرکوب وسیعتر مخالفان است. اکثر این افراد پس از چند روز آزاد شده اند.

فعالان می گویند که زنان در زمینه طلاق، وراثت، سرپرستی کودک و سایر جنبه های زندگی اجتماعی با تبعیض های قانونی روبرو هستند که از آنها شهروندان درجه دو می سازد.

حکومت جمهوری اسلامی تبعیض علیه زنان را رد می کند و می گوید زنان ایرانی در برابر فرهنگ غربی و بدل شدن به نمادهای جنسی محافظت می شوند و به علاوه تاکید دارند که چیزی جز قوانین اسلامی را اجرا نمی کنند.

با این حال برخوردها با فعالان زن اخیرا شدت یافته است. هفته گذشته یک دادگاه تجدید نظر در استان آذربایجان غربی حکم ۴ سال زندان و تبعید به زنجان را برای زينب بايزيدی تایید کرد.

زینب بایزیدی، ۲۶ ساله، که یکی از فعالان "کمپین یک میلیون امضا" است به اقدام علیه امنیت ملی متهم شده بود.

چند روز پیش از آن نیز 4 نفر از 9 زنی که در خرداد ماه گذشته پس از تلاش برای برگزاری یک سمینار حقوق زن در تهران بازداشت شده بودند، تفهیم اتهام شدند.برگرفته از: بی بی سی

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org