logo_Committee
زینب بایزیدی با اعتصاب غذا نسبت به حکمش اعتراض کرده است
چهار سال زندان به خاطر زیلان و کمپین یک میلیون امضا
يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۸۷ - ۱۷ اوت ۲۰۰۸

کانون زنان ایرانی: انتخاب یک اسم کردی برای یک فروشگاه و فعالیت در کمپین یک میلیون امضاء بر ضد قوانین تبعیض امیز تمام جرم ها و اتهاماتی هستند که زینب بایزیدی را برای چهار سال روانه زندان و تبعید کرده است .

زینب بایزیدی 26 ساله و یکی از فعالان کمپین یک میلیون امضاء 40 روز پیش توسط اداره اطلاعات مهاباد احضار شد . پس از بازداشت ، دادگاه او را بدون این که وکیل داشته باشد محاکمه و به چهار سال زندان تعزیری و تبعید به زنجان محکوم کرد . هم اینک زینب به منظور اعتراض به حکم دادگاه بدوی شش روز است که در اعتصاب غذا به سر می برد .

زینب که در رشته کامپیوتر تحصیل کرده است یک فروشگاه و محصولات بهداشتی و آرایشی در شهر مهاباد داشت. بر سر در مغازه اش نام " زیلان" که نام یک گیاه است نقش بسته بود .

خانواده اش در گفتگو با خبرنگار کانون زنان ایرانی گفتند :" بارها اداره اطلاعات و همیچنین داره اماکن نیروی انتظامی از زینب خواستند که این نام را از سردر مغازه اش بردارد. اما به دلیل اینک "زیلان" یک نام کردی ثبت شده در ادارات ثبت احوال است و یک نام غیر قانونی نیست ، زینب با این خواسته آنها مخافت می کرد . بهانه نیروهای اطلاعات و ادره اماکن نیروی انتطامی مهاباد برای تغییر نام مغازه زینب این است که به باور آنها این نام یکی از اسامی مورد استفاده گروه پژاک است و م یتواند نشانه یک رمز باشد . این در حالی است که گروه پژاک عمری کمتر از یک دهه دارد اما کلمه "زیلان" از قدیم ایام در فرهنگ مردم کرد وجود داشته و مورد استفاده قرار می گرفته است ."

زینب بایزیدی در کنار فعالیت های حقوق بشری خود در کردستان برای کمپین یک میلیوین امضاء که خواهان حذف قوانین تبعیض آمیز علیه زنان ایران است نیز فعالیت می کرد . کردستان یکی از مناطق ایران است که زنان آن به دلایل متعدد فرهنگی ، قومی و برداشت های نادرست مذهبی در شرایط نامناسبی زندگی می کنند .

یکی از اعضای خانواده این دختر جوان مهابادی که با خبرنگار ما سخن می گفت ،در باره نحوه بازداشت و برگزاری دادگاه اش توضیح داد:" حدود 40 روز پیش اداره اطلاعات مهاباد تلفنی او را احضار و پس از یک بازجویی دوساعته به زینب گفتند که دو روز دیگر برای ادامه بازپرسی ها برود . دو روز بعد زینب رفت . اما او را بازداشت و روانه زندان کردند ."

او ادامه داد:" زینب بدون اینکه وکیل داشته باشد به دادگاه فرستاده شد و خیلی زود پس از یک هفته حکم را صادر کردند ."

"چرا برایش وکیل نگرفتید ؟" خواهر در پاسخ گفت : "قاضی دادگاه بارها به او و ما گفته بود او تبرئه خواهد شد برای همین نیازی به داشتن وکیل و احیانا سروصدا نیست . او کاری نکرده و به زودی آزاد خواهد شد . "

قاضی دادگاه برای اینکه خانواده زینب را از نگرانی در آورد حتی برای او تقاضای آزادی با قید وثیقه 10 میلیون تومانی را داده بود که به گفته خانواده اش اداره اطلاعات مهاباد با این کار مخالف بوده چرا که برا این باوربودند که ممکن است فرار کند .

خانواده بایزیدی فکر می کنند در یک بازی بین اداره اطلاعات و دادگاه فریب خورده اند . از این رو با گرفتن وکیل و اعتراض به حکم دادگاه خواهان رسیدگی به وضعیت دخترشان شده اند .

شرایط فعالیت اجتماعی در کردستان و به ویژه شهرهای مرزی آن به شدت نامناسب است و نیروهای امنیتی و انتظامی محلی به بهانه هایی چون وابستگی به گروه های مختلف کرد ، این فعالان را مورد آزار و اذیت قرار داده و با این بهانه ها پرونده های آنها را وارد مرحله امنیتی می کنند تا امکان دفاع و حمایت دیگر گروه ها و فعالان اجتماعی را از انها بگیرند .برگرفته از: کانون زنان ایرانی

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org