logo_Committee
در این زمینه
بازداشت سه خبرنگار زن در بیست و چهارساعت
دوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳ ژانويه ۲۰۲۳

shafiei_zareei_hashemi2023.jpg
سعیده شفیعی و مهرنوش زارعی٬ روزنامه‌نگار٬ امروز یکشنبه دوم بهمن٬ بازداشت شدند.
حسن همایون، همسر شفیعی، در حساب کاربری‌ خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت که این نویسنده و فعال مدنی امروز توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌شان بازداشت شده است.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در این رابطه نوشت که سعیده شفیعی به مکانی نامعلوم منتقل شده و تاکنون از دلایل دستگیری و نهاد بازداشت‌کننده او اطلاعی در دست نیست.

سعیده شفیعی همچنین نویسنده کتاب‌های «دخترپیچ» و «ایستگاه گورخوان» است. اتهام این روزنامه‌نگار و نویسنده٬ «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شده است.

هم‌زمان مهرنوش زارعی نیز عصر امروز بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

نیروهای امنیتی «بدون معرفی وابستگی نهادی خود» با ارائه حکم قضایی منزل این روزنامه‌نگار را تفتیش و پس از ضبط برخی لوازم دیجیتال او، این روزنامه‌نگار را به زندان منتقل کردند.

مهرنوش زارعی سابقه همکاری با خبرگزاری‌های «ایلنا»، «ایسکا»، «چلچراغ» و «آنا» را در کارنامه خود دارد.

ملیکا هاشمی٬ روزنامه‌نگار٬ هم عصر روز گذشته٬ اول بهمن بازداشت شده بود.

ملیکا هاشمی، خبرنگار خبرگزاری «شهر» در حالی که برای «ارائه توضیحات به دادسرای اوین احضار شده بود» توسط مأموران بازداشت شد.

به‌این ترتیب، شمار روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری بازداشت‌شده از آغاز اعتراضات سراسری اخیر در ایران به 79 نفر رسید. اگرچه تعدادی از این افراد با قرار وثیقه آزاد شدند. اما بنابر گزارش انجمن صنفی همچنان 33 روزنامه‌نگار در زندان به سر می‌برند.
برگرفته از: خبرگزاری «هرانا»

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org