logo_Committee
نرگس محمدی برنده جایزه اولاف پالمه سوئد شد
بنیاد اولاف پالمه سه نفر را به عنوان دریافت‌کنندگان این جایزه در سال جاری میلادی معرفی کرد
سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۰ ژانويه ۲۰۲۳

narges_mohammadi2021.jpg
جایزه اولاف پالمه سال ۲۰۲۳ به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی ایرانی و همچنین دو فعال حقوق بشر اهل اوکراین و ترکیه رسید.

صبح امروز(دوشنبه ۹ ژانویه) بنیاد اولاف پالمه طی یک بیانیه مطبوعاتی که توسط یواکیم پالمه قرائت شد، سه نفر را به عنوان دریافت‌کنندگان این جایزه در سال جاری میلادی معرفی کرد.

«مارتا چومالو» فمینیست اوکراینی، متخصص جنسیت، روانشناس و فعال حقوق زنان که در سال ۲۰۲۰ برنده جایزه لاله حقوق بشر در هلند شده بود؛ «ِاِرِن كِسكين» وکیل و فعال حقوق بشر که در زمینه حقوق پناهندگان و همچنین خشونت جنسی و تبعیض‌های قومیتی، نژادی و جنسیتی در ترکیه فعالیت می‌کند.

و «نرگس محمدی» از بنیانگذاران شورای ملی صلح ایران، نائب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، نویسنده مجموعه گفت‌وگوی دوجلدی شکنجه‌ی سفید، و برنده جایزه بین‌المللی بنیاد الکساندر لانگر در سال ۲۰۰۹ که هم‌اکنون در زندان اوین به‌سرمی‌برد.

در بیانیه مطبوعاتی بنیاد اولاف پالمه درباره این سه فعال حقوق بشر آمده است: «در نبرد برای تامین آزادی زنان، در عصری که حقوق بشر با جنگ، خشونت و ستم تهدید می‌شود، این سه زن به همراه بسیاری از خواهران خود در عرصه مبارزه، با زندگی و عمل خود به دیگران الهام بخشیده‌اند. آنها با فداکاری راه را برای زنان و مردان شجاع هموار کرده‌اند تا به مبارزه برای حقوق اساسی بشر برای همه ادامه دهند.»

بنياد اولاف پالمه، نرگس محمدی را چهره سرشناس و محوری عرصه مبارزه برای حقوق زنان و آزادی بيان در ايران معرفی کرده و ادامه داده است: «فعالیت‌های او باعث دستگیری‌های پی‌در‌پی این فعال سیاسی شده و دوره‌های متفاوت و طولانی‌ای را در زندان به سربرده است.»

نرگس محمدی دومین ایرانی است که این جایزه را دریافت می‌کند. پیشتر این جایزه به پروین اردلان، فعال حقوق زنان در سال ۲۰۰۷ تعلق گرفته بود.

مراسم اهدای این جایزه روز چهارشنبه یکم فوریه، در خانه کنسرت استکهلم خواهد بود وبه صورت زنده از وب‌سایت بنیاد اولاف پالمه پخش خواهد شد.

در این مراسم مارتا چومالو و ارن کسکین و نماینده نرگس محمدی در حضور استفان لوفن، نخست‌وزیر پیشین سوئد و رئیس صندوق یادبود اولاف پالمه؛ یواکیم پالمه، فرزند اولاف پالمه و آنا سوندستروم، دبیرکل مرکز بین‌المللی اولوف پالمه جایزه خود را دریافت خواهند کرد.برگرفته از: بی بی سی

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org