logo_Committee
اعضای کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل تعیین شدند
سه شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰ دسامبر ۲۰۲۲

un_ffm_iran_members2022.jpg
رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعضای هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی برای بررسی موارد نقض فاحش حقوق بشر در سرکوب معترضان ایرانی را تعیین کرده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل اوایل آذر ماه با تصویب قطعنامه‌ای، سازوکاری ویژه برای راستی‌آزمایی و حقیقت‌یابی درباره کشتار و سرکوب معترضانی که بعد از کشته شدن مهسا امینی در ایران به خیابان آمدند، تعیین کرد. با انتصاب اعضای این هیات، اجرای حقیقت بانی و کار این هیات وارد مرحله اولیه خود شده است.

اعضای این کمیته عبارتند از سارا حسین از بنگلادش، شهین سردارعلی از پاکستان و ویویونا کرستیچویچ از آرژانتین.

سارا حسین: وکیل بنگلادشی که در خانواده مسلمان متولد شده، تحصیلات خود در رشته حقوق را در بریتانیا انجام داده است.

خانم حسین در دادگاه عالی بنگلادش سابقه فعالیت دارد و از جمله حامیان حقوق زنان در این کشور است. سارا حسین از نویسندگان پیش‌نویس قانون حمایت از زنان در برابر خشونت خانگی است.

شهین سردارعلی: خانم سردارعلی وکیل ۶۷ ساله متولد پاکستان است و در بریتانیا تحصیل کرده و مدتی در پاکستان و اکنون در بریتانیا تدریس می‌کند.

خانم سردارعلی پیش از این ئیس کمیسیون ملی وضعیت زنان پاکستان بوده است. او به زبان فارسی تسلط دارد. علایق پژوهشی و آموزشی خانم سردارعلی شامل حقوق بین‌الملل، حقوق بشر، حقوق زنان و کودکان، قوانین و فقه اسلامی است.

ویویونا کرستیچویچ: وکیل آرژانتینی مدیر اجرایی مرکز عدالت و حقوق بین الملل در ایالات متحده است. او مدرک لیسانس حقوق خود را از دانشگاه بوئنوس آیرس در آرژانتین و فوق لیسانس خود را از دانشگاه هاروارد آمریکا گرفته است.

خانم کرستیچویچ در زمینه حقوق بشر مطالعات و فعالیت حرفه ای داشته است. او عضو کمیته تهیه پیش‌نویس پروتکل بین المللی بررسی تهدیدات علیه مدافعان حقوق بشر است که کار خود را دو سال پیش آغاز کرده است.

بر اساس مصوبه شورای حقوق بشر، هیات حقیقت یاب بین المللی درباره ایران موظف است که به شکل مستقل، کار تحقیق و ثبت موارد نقض حقوق بشر در ایران را از روز ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) را برعهده بگیرد.

درخواست از ایران برای همکاری با هیات حقیقت‌یاب و توقف سرکوب خونین ایرانیان

سازمان‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند که جمهوری اسلامی به شکل گسترده در هفته‌های گذشته به کشتار معترضان غیرمسلح دست زده و دهها هزار نفر را دستگیر کرده است.

کمیساریای عالی حقوق بشر و شورای حقوق بشر سازمان ملل وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را «وخیم» توصیف کرده و از مقام های جمهوری اسلامی ایران خواسته اند به سرکوب های خونین شهروندان ایرانی خاتمه دهند.

از زمان تشکیل این هیات، جمهوری اسلامی ایران ۲ شهروند معترض زندانی را از دار آویخته است.

شورای حقوق بشر از جمهوری اسلامی خواسته با این هیات همکاری کند از جمله اجازه ورود اعضای آن را به داخل کشور صادر و زمینه تحقیقات آنها در داخل خاک ایران را فراهم کند.

جمهوری اسلامی ایران گفته است که با هیات حقیقت یاب بین المللی همکاری نخواهد کرد. ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که کشورهای غربی از جمله آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان، «صلاحیت اخلاقی» حسابرسی از کشورهای دیگر را در ارتباط با نقض حقوق بشر ندارند.

ایران تشکیل این کمیته را «استفاده عجولانه از سازوکارهای حقوق بشری» خوانده و وزارت خارجه ایران دولت‌های غربی و به ویژه آمریکا را به تهییج «اغتشاشات» متهم کرده است.

شورای حقوق بشر می گوید همکاری نکردن جمهوری اسلامی ایران با هیات حقیقت یاب، فعالیت این هیات را متوقف نخواهد کرد.send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org