logo_Committee
نامه کانون مدافعان حقوق بشر جاوید رحمان؛ نگرانی از سرکوبها
اعلام نگرانی نسبت به سرکوب هر نوع صدای اعتراض
جمعه ۲۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۵ ژوييه ۲۰۲۲

javid_rahman.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به آقای جاوید رحمان گزارشگر سازمان ملل متحد در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران ، ضمن شرح بحرانهای موجود ، به بیان سرکوب حکومت برای خاموش کردن صدای معترضان پرداخته و نسبت به آینده ایران اعلام نگرانی کرد و اعلام داشت « …ایران مانند کوه آتشفشانی است که هر لحظه امکان شعله ور شدن آن می رود »
کانون مدافعان حقوق بشر به ریاست «شیرین عبادی» حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، رونوشت این نامه که در دو نسخه انگلیسی و فارسی تهیه شده را به: کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه بازداشتهای خودسرانه ، نیز ارسال کرده است.

متن کامل این نامه را در ادامه می‌خوانید:

آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران

جمهوری اسلامی درپی شکستهای پی در پی امنیتی و سیاسی در داخل و خارج از کشور، چاره کار را در این دیده که با سرکوب بیشتر شهروندان را وادار به سکوت کند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هفته قبل با یاد آوری خشونت و کشتار زندانیان سیاسی در دهه اول انقلاب عنوان کرد که امکان تکرار آن شرایط وجود دارد و متعاقب این گفتار. در هفته اخیر دهها شهروند با یورش ماموران امنیتی به منازل و محل کارشان دستگیر و روانه زندان شدند تا در کنار معلمان و کارگران و مال باختگانی که قبلا به خاطر مطالبات مدنی و صنفی خود قبلا دستگیر شده بودند ، مجازات خود را تحمل کنند.

آقای جاوید رحمان
در اثر سیاستهای غلط جمهوری اسلامی و هم چنین فساد اداری گسترده و سیستماتیک و نیز تحریم اقتصادی ، فقر در ایران به نحو چشمگیری افزایش یافته و از ارزش پول ملی به نحو چشم گیری کاسته شده و تورم دو رقمی شده است ودر یک کلام ایران دچار بحرانهای متعددی است و همه اینها باعث شده صبر مردم سر آمده و خواسته های خود را در تظاهرات خیابانی فریاد می‌زنند و حکومت را ناتوان از اداره کشور می‌نامند.

متاسفانه به جای توجه به خواسته های مردم هر بار مامورین حکومتی با ضرب و شتم مردم و دستگیریهای گسترده سعی در آرام نگه داشتن خیابانها و ساکت کردن مردم بر آمده اند تا حدی که زندانها چند برابر ظرفیت خود زندانی داشته و برخی مجبور به خوابیدن در راهروها هستند.

در بین باز داشت شدگان نام خانواده چند نفر از جان باختگان آبان ۹۸ به چشم می خورد که تنها علت دستگیری آنان اصرار و مداومت بر داد خواهی است از جمله ناهید شیر پیشه ، سکینه احمدی ، محبوبه رمضانی و … را می توان نام برد . در ارتباط با تلاش برای ساکت کردن جامعه نام سه کارگردان : جعفر پناهی ، محمد رسول اوف و مصطفی آل احمد نیز دیده می شود و جعفر پناهی برنده جایزه آزادی بیان ساخاروف نیز می باشد

آقای جاوید رحمان
به نظر می رسد که جمهوری اسلامی قصد دارد با سرکوب بیشتر ملت ، قدرت پوشالی خود را به رخ مردم بکشد. کانون مدافعان حقوق بشر با اعلام نگرانی از وضعیت ناگوار پیش آمده در ایران خواهشمند است از کلیه امکانات قانونی خود استفاده کنید تا دستگیر شدگان را آزاد کرده و از خشونت بیشتر حکومت جلوکیری شود.

توجه خواهید داشت که به علت شرایط پیش آمده و انباشت مطالبات معوقه مردم، ایران مانند کوه آتشفشانی است که هر لحظه امکان شعله ور شدن آن می رود بنابراین توجه بین المللی خصوصا مقامات حقوق بشر به شرایط حساس ایران ضرورت تام دارد

کانون مدافعان حقوق بشر
۱۴ جولای ۲۰۲۲

رونوشت:
۱- کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد
۲- گزارشگر ویژه بازداشتهای خودسرانه


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org