logo_Committee
فرهاد میثمی: تا توقف اجرای حکم اعدام جلالی اعتصاب غذا می‌کنم
چهار شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱ مه ۲۰۲۲

farhad_meisami.jpg
فرهاد میثمی که از چهار روز پیش در اعتراض به خبر اعدام احمدرضا جلالی دست به اعتصاب خشک زده است دومین نامه خود را در این رابطه منتشر و نسبت به تبعات اعدام او هشدار داده است. او در حالی این نامه را منتشر کرده که علائم حیاتی‌اش وضعیت او را خطرناک نشان می‌دهد. امروز دستور اعزام به بیمارستان او صادر و به او ابلاغ شده اما او تاکنون از رفتن به بیمارستان به دلیل اعتصاب غذا و اطمینان از تزریق سرم، خودداری کرده است. ضربان قلب او ۱۲۰ و فشار خون‌اش ۸-۵ است.

نامه دوم فرهاد میثمی از زندان رجایی شهر:

تصمیم‌گیرانِ اجرا یا لغوِ اعدام دکتر جلالی در نظر بدارند ...

تصمیم‌گیرانِ اجرا یا لغو اعدام دکتر جلالی که اعلام کرده‌اند حکم را تا پایان اردیبهشت اجرا می‌کنند، ممکن است دچار یک اشتباهِ محاسباتیِ بزرگ شوند. آنان ممکن است تصوّر کنند که با اجرای اعدام، کنش‌گرانِ داخلی یا بین‌المللیِ معترض به این امر را در برابرِ عملِ انجام‌شده قرار خواهند داد، و چون دیگر کار از کار گذشته، تداومِ کنش‌های اعتراضیِ مربوطه نیز موضوعیتی نخواهد داشت؛ آب‌ها هم کمی بعدتَرَش به‌کلّی از آسیاب می‌افتد. امّا آن تصمیم‌گیران بدانند که اگر به‌دنبالِ این خطای محاسباتی حکم را اجرا کنند، کنش‌های مربوط به آن نه تنها فروکش نمی‌کند بلکه اندوه و خشمِ مشروعِ ناشی از آن می‌تواند در قالبِ تداوم و حتّی تقویتِ آن ایستادگی‌های خشونت‌پرهیز بروز کند. کنش‌گرانِ خواستارِ لغو این اعدام در صورتِ اجرای احتمالیِ آن به خانه نخواهند رفت بلکه از همان‌دَم درباره‌ی تداومِ کنش‌هایشان در قالب‌هایی بسیار متنوع و خلاقانه‌ می‌اندیشند.

به سهمِ کوچک خود از کنج این مغاک به آن تصمیم‌گیران یادآور می‌شوم: در نامه‌ای که صبحِ شنبه ۱۷ اردیبهشت تحویل مقاماتِ زندان دادم، علاوه بر لغوِ اجرای اعدامِ دکتر جلالی، خواسته‌ی دومی را هم مرقوم کرده بودم (آزادیِ چند تن از زندانیانِ مدنی-صنفی که شرح دقیق‌تَرَش در همان نامه‌ی اداری آمده). به‌سببِ اضطراری بودنِ موضوعِ اول و اهمیّتِ تمرکزِ تلاش‌ها بر آن، خواسته‌ی دوم را از آغاز به‌صورتِ عمومی منتشر و مطرح نکردم؛ اما تصمیم‌گیران آگاه باشند که من تا زمانی که دوام بیاورم، اگر احیاناً با خبرِ اجرای اعدامِ مطروحه مواجه شوم، نه تنها پس از آن اعتصابم را نخواهم شکست، بلکه به‌ناچار همان یک‌سوم لیوان آب و قرص همراهش را هم قطع کرده، با عزمی راسخ‌تر بر خواسته‌ی دوم متمرکز خواهم شد. آن تصمیم‌گیران اگر بنا دارند تعامل با جامعه‌ی مدنی را به‌کلّ مسدود و به خواسته‌های مشروع آن به‌تمامی بی‌توجهی کنند، در نظر داشته باشند که این امر هزینه‌هایی بلاوجه هم به ارکان جامعه و هم به حاکمیت تحمیل خواهد کرد.

اجرای اعدام جلالی را لغو کنید.

باور کنید تصمیمی بخردانه خواهد بود و جلوگیرنده از بسیاری هزینه‌ها و خساراتِ پیشِ رو برای همگان.

فرهاد میثمی
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
بند ۴ زندان رجایی‌شهر


منبع: فیسبوک رضا خندان

******

فرهاد میثمی: تا توقف اجرای حکم اعدام جلالی اعتصاب غذا می‌کنم


فرهاد میثمی، فعال مدنی با ارسال نامه‌ای از زندان رجایی‌شهر گفت تا توقف اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهش‌گر دوتابعیتی دست به اعتصاب غذا خواهد زد. ایسنا اخیرا خبر اعدام او تا پایان اردیبهشت را منتشر کرد.

فرهاد میثمی، فعال مدنی و زندانی سیاسی با ارسال نامه‌ای از زندان رجایی‌شهر اعلام کرد، در اعتراض به خبر اعدام قریب‌الوقوع احمدرضا جلالی، پژوهش‌گر دوتابعیتی از روز شنبه ۱۷ اردیبهشت (۷ مه) اعتصاب غذا کرده و “جز با شنیدن خبر توقف اعدام احمدرضا جلالی، از این راه بازنخواهد گشت”.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت (۴ مه) به نقل از “منابع آگاه” گزارش داده بود که حکم اعدام احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی سوئدی، تا پایان اردیبهشت‌ماه اجرا می‌شود.

حکومت ایران جلالی را به اتهام “جاسوسی” برای اسرائیل زندانی و به مجازات اعدام محکوم کرده است. این حکم به تایید دیوان عالی کشور رسیده است.

احمدرضا جلالی، پزشک و مدرس موسسه کارولینسکا در استکهلم در سال ۱۳۹۵ در سفری به ایران بازداشت و به اتهام “جاسوسی و همکاری با دول متخاصم” محکوم به اعدام شد.

میثمی در نامه خود یادآور شد که احمدرضا جلالی بیش از سه سال است که از طرف ماموران امنیتی تهدید به اعدام می‌شود و اکنون خبرهایی از آماده شدن جمهوری اسلامی برای اعدام او تا پایان اردیبهشت منتشر شده است.

میثمی گفت که تا لغو اجرای این حکم به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

فرهاد میثمی در ۹ مرداد ۹۷ در کتابخانه شخصی خود بازداشت شد. اتهام او “تبانی و اجتماع به قصد بر هم زدن امنیت کشور” عنوان شده است. میثمی متهم است که نشان‌هایی با شعار “من با حجاب اجباری موافق نیستم” در اختیار داشته است.

میثمی گفته است، تنها مقدار اندکی آب و قرص‌هایش را خواهد خورد، چون بدون مصرف قرص وضعیت سلامتی‌اش با خطر بالایی مواجه خواهد شد.

این زندانی سیاسی احمدرضا جلالی را از “بی‌پناه‌ترین انسان‌های روی زمین” نامیده و از نهادهای حقوق بشری خواسته است که از هر فرصتی برای توقف اجرای حکم اعدام او استفاده کنند.

اخبار روز


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org