logo_Committee
بازداشت نرگس محمدی و عالیه مطلب‌زاده با هجوم نیروهای امنیتی و انتقال آنها به زندان
بیانیه اعتراضی نرگس محمدی و عالیه مطلب‌زاده
سه شنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۲ آپريل ۲۰۲۲

narges-moh_alie_motalebzade.jpg
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر صبح امروز سه‌شنبه ۲۳ فروردین با هجوم نیروهای امنیتی به منزل‌اش بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان قرچک ورامین بازگردانده شد. عالیه مطلب‌زاده،‌ روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان هم به همراه محمدی بازداشت شد.

تقی رحمانی همسر نرگس محمدی در توییترش نوشته است ماموران در حالی به منزل آنها برای بازداشت نرگس محمدی و عالیه مطلب‌زاده هجوم برده‌اند که قرار بود این دو زندانی سیاسی امروز به دادستانی اوین جهت بازگشت به زندان مراجعه کنند.

نرگس محمدی روز گذشته در پستی که در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد، گفت ۲۳ فروردین (امروز) به زندان قرچک باز می‌گردد. او گفته بود از دستور دادستان برای بازگشت به زندان در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ نافرمانی کرده و اعلام داشته تا زمانی که «اموال وثیقه‌گذار در مصادره و جلب قرار نگیرد، نافرمانی خواهد کرد.»

نرگس محمدی همچنین نوشته بود: «اعمال فشار بر زندانی در راستای اعمال سلطه و سرکوب جامعه است تا زندانی را آینه عبرت سایر فعالان و مردم قرار دهد، اما تنها نشان از استیصال و ضعف حکومت استبدادی دارد.»

نرگس محمدی در تاریخ ۲۵ آبان ۱۴۰۰ در جریان مراسم دومین سالگرد ابراهیم کتابدار، از جانباختگان آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی همراه با خشونت بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

سه‌شنبه ۷ دی‌ماه تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد که نرگس محمدی طی تماسی از داخل زندان گفته از سوم آذرماه تحت بازجویی قرار دارد و علاوه بر اتهام‌های قبلی، به او اتهام «جاسوسی برای عربستان» زده شده. اتهام جاسوسی برای عربستان به دلیل نامزدشدن نرگس محمدی و لجین الهذلول، زن فعال عربستان سعودی، از طرف پارلمان نروژ برای جایزه صلح نوبل، علیه این فعال حقوق بشر طرح شده است.

نرگس محمدی در مهرماه ۹۹ پس از تحمل پنج سال و نیم حبس در زندان‌های اوین و زنجان، آزاد شد. نهادهای امنیتی اما پرونده‌ای را در دوران حبس علیه او گشوده و این فعال حقوق بشر را به «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار بیانیه (بیانیه مبارزه با اعدام)»، «تحصن در دفتر زندان (تحصن دی ماه سال۹۸ در اعتراض به کشتار مردم در خیابان‌های سراسر کشور)»، «تمرد از ریاست و مقامات زندان (برای پایان دادن به تحصن اعتراضی)»، «تخریب شیشه‌ها» و «افترا نسبت به اتهام شکنجه‌گری و ایراد ضرب و جرح» متهم کردند.

نرگس محمدی ضمن اعتراض به «اراده نهادهای امنیتی برای نشاندن شاکی در جایگاه متهم»، از شرکت در جلسات رسیدگی سر باز زد. شعبه ۱۱۷۷ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران اما به صورت غیابی نرگس محمدی را در حکمی قطعی به تحمل ۸۰ ضربه شلاق تعزیری، ۳۰ ماه حبس تعزیری و پرداخت دو فقره جزای نقدی محکوم کرد. او اعلام کرده است این حکم «ظالمانه و شرم‌آور»‌ را نمی‌پذیرد.

نرگس محمدی، از زمان آزادی در مهرماه سال ۱۳۹۹ بی‌وقفه علیه سلول انفرادی (شکنجه سفید) اطلاع‌رسانی کرد و با طرح مطالبه منع سلول انفرادی به همراه تعدادی دیگر از فعالین مدنی و سیاسی چندین شکایت رسمی در قوه قصاییه به ثبت رساند. او در این مدت دو کتاب به نام «شکنجه سفید» منتشر کرد که با تعداد زیادی از زندانیان سیاسی که تجربه نگهداری طولانی مدت در سلول انفرادی را داشتند، مصاحبه کرده و روایت آنها را به ثبت رسانده است. این فعال حقوق بشر و مخالف سلول انفرادی فیلم مستندی نیز در همین راستا به نام «شکنجه سفید» ساخته است.

عالیه مطلب‌زاده پیش‌تر به دلیل ابتلا به کرونا و برخی بیماری‌های دیگر به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود.

عالیه مطلب‌زاده مرداد ماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده، به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به سه سال حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شد. این حکم در مهر ماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تأیید و با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی (تجمیع احکام)، سه سال زندان برای او قابلیت اجرایی پیدا کرد.

در دادنامه صادره، مصداقِ اتهاماتِ مطرح شده علیه عالیه مطلب‌زاده، «راه‌اندازی و شرکت در کارگاه‌های توانمندسازی زنان در خارج از کشور (گرجستان)» عنوان شده است.

مطلب‌زاده در نهایت ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹ با احضار قبلی برای تحمل حبس به بند نسوان زندان اوین منتقل شد. او در حالی به زندان برده شد که قبل از آن تحت عمل جراحی قرار داشت و نیازمند مراقبت‌های پزشکی بود.

******

بیانیه اعتراضی نرگس محمدی و عالیه مطلب‌زاده

ما اعتراض داریم!

طی سال‌های متمادی ما فعالان مدنی به موجب فعالیت بر پایه حقوق اساسی و بنیادین مردم، مکرر به زندان و تحمل سلول #انفرادی و #شکنجه محکوم شده‌ایم. این در حالی است که ممانعت از فعالیت در نهادهای مدنی و حضور در تجمعات خیابانی نقض حقوق بشر و حقوق شهروندی افراد است.

ما اعلام می‌کنیم که فعالیت‌های ما در حوزه #زنان و #حقوق‌بشر و تشکل‌های مستقل مردمی صورت گرفته و ما مرتکب جرمی نشده‌ایم که مستحق #زندان و #حبس باشیم، بلکه نهادهای امنیتی با پرونده سازی و حمایت قوه قضاییه مرتکب عمل خلاف حقوق بشر و قانون شده‌اند. این فشارها نه بر اساس #قانون بلکه برای #سرکوب #جامعه‌مدنی است.

ما از قبل اعلام کرده بودیم روز سه شنبه بیست سوم فروردین قصد بازگشت به #زندان را داریم و این بازگشت فقط و فقط برای پیشگیری از توقیف اموال وثیقه گذار است. اما سیستم #سرکوب حاکمیت در اقدامی خشونت آمیز و برای ایجاد رعب و وحشت در بین فعالین سیاسی و مدنی اقدام به بازداشت ما کردند. کاملا روشن است که اعمال همه این فشارها برای سرکوب و ممانعت از نافرمانی مدنی است که نشان از قدرت مردم و‌ معترضان و مخالفان و ضعف حکومت دارد و نه تنها سبب دلسردی و عقب نشینی ما نمی‌شود بلکه با توان و قدرت بیشتر برای تداوم مبارزه تلاش خواهیم کرد.

نرگس محمدی - عالیه مطلب‌زاده
بیست سوم فروردین ۱۴۰۱
برگرفته از: رادیو زمانه

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org