logo_Committee
در این زمینه
اعتصاب غذا در اعتراض به کشتار زندانیان سیاسی و در همراهی با زندانیان اعتصابی
جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱ ژانويه ۲۰۲۲

etesabe_ghaza_wien20222c.jpg
چند تن از فعالان سیاسی ایران در اعتراض به “کشتار زتدانیان” در مقابل محل مذاکرات هسته‌ای در وین اعتصاب غذا کرده‌اند. جمشید برزگر و حسن نایب‌هاشم از جمله اعتصاب کنندگان هستند.

جمشید برزگر روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی در توئیتر نوشته است: “به مدت یک هفته مقابل محل مذاکرات هسته‌ای در وین تحصن و اعتصاب غذا می‌کنم؛ در اعتراض به قتل بکتاش آیتین و ادامه کشتار زندانیان، و در همراهی با زندانیان شجاعی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند. اعتصاب غذا می‌کنیم تا صدایمان بهتر شنیده شود.”

این اعتصاب غذای اعتراضی در مقابل هتل کوبورگ در وین انجام می‌شود که محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان نمایندگان قدرت‌های بزرگ و جمهوری اسلامی برای احیای توافق‌نامه اتمی موسوم به «برجام» است.

روز دوشنبه ۱۷ ژانویه نیز باری روزن، از دیپلمات آمریکایی گروگان گرفته‌شده در زمان اشغال سفارت آمریکا در تهران، اعلام کرد که برای آزادی افراد دوتابعیتی که در ایران زندانی هستند، از این هفته اعتصاب غذا خواهد کرد.

روزن در ویدیویی که در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرده، گفته است که ۴۱ سال پس از آزادی، این هفته اعتصاب غذای خود را در وین آغاز می‌کند تا همه گروگان‌های ایرانی را آزاد کنند.

این دیپلمات سابق افزوده است که «این افراد انسان‌ هستند و قابل چانه‌زنی نیستند» و در ادامه تاکید کرده است که «آزادی آنها باید قبل از هر گونه معامله‌ای با «یک رژیم غیرقابل اعتماد» صورت گیرد».


ایران امروز

*****

سومین روز اعتصاب غذا مقابل محل مذاکرات وین: پیوستن نزار زکا به معترضان

همزمان با سومین روز اعتصاب غذای باری روزن و جمعی از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران ایرانی خارج از این کشور در مقابل محل مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام در وین، نزار زکا، شهروند لبنانی که نزدیک به چهار سال در ایران زندانی بود به جمع اعتصاب کنندگان پیوست.

آقای زکا، صبح روز جمعه اول بهمن ماه با انتشار ویدئویی در توییتر از ورود خود به شهر وین خبر داد. او نوشت که آمده است تا در اعتصاب غذا به باری روزن بپیوندد. او می‌گوید: "ما از قدرت‌های جهانی می‌خواهیم که قبل از امضای هر گونه توافقی، آزادی همه گروگان‌هایی را که در ایران نگهداری می‌شوند را در اولویت قرار دهند."

نزار زکا، شهروند لبنانی است که به دعوت دولت ایران به ایران سفر کرده بود و بعدا به ظن جاسوسی بازداشت و نزدیک به چهار سال در ایران زندانی بود. او در سال ۲۰۱۹ با درخواست رئیس جمهور لبنان و پادرمیانی دبیرکل حزب‌الله لبنان آزاد شد و بلافاصله به بیروت رفت.

دیپلمات گروگان گرفته شده آمریکایی در تهران، در محل مذاکرات اتمی «اعتصاب غذا» می‌کند
قوه قضائیه: در چهار دهه، ۴۰ دو تابعیتی در ایران مجازات شده‌­اند
خانواده های زندانیان دو تابعیتی: ایران «گروگان ها» را آزاد کند

باری روزن، ۷۵ ساله و از دیپلمات‌های سابق ایالات متحده آمریکا در ایران که در جریان اشغال سفارت این کشور در تهران ۴۴۴ روز گروگان گرفته شده بود، از روز سه شنبه، ۲۸ دی، با هدف کمک به آزادی زندانیان دوتابعیتی از زندان‌های جمهوری اسلامی ایران، در وین اعتصاب غذا کرد.

همزمان با اعتصاب غذای آقای روزن، چند روزنامه نگار و فعال سیاسی از جمله جمشید برزگر، روزنامه‌نگار و از اعضای سابق هیات دبیران کانون نویسندگان ایران، مینا احدی، فعال سیاسی و حسن نایب هاشم، پزشک و فعال حقوق بشر و فریبا داوودی مهاجر، فعال سیاسی هم در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی در ایران در مقابل هتل کوبورگ که محل مذاکرات هسته ای احیا برجام است، اعتصاب غذا کردند.

آقای برزگر در ویدئویی اعلام کرد که در اعتراض به قتل بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز ایرانی که در زندان اوین در اثر ابتلا به کرونا درگذشت و همچنین در اعتراض به آنچه که "ادامه کشتار زندانیان" خواند اعتصاب غذا می‌کند.

تعدادی از فعالان سیاسی خارج از کشور هم در حمایت از باری روزن در مقابل محل مذاکرات هسته ای اعتصاب غذا کردند

جمشید برزگر می‌گوید که جمهوری اسلامی و شخص آیت الله خامنه‌ای را "مسئول قتل زندانیانی" می‌داند که "در ظاهر به مدتی زندان، ولی در عمل به مرگ اعلام نشده محکوم می‌شوند."

او گفته بود که در اعتصاب غذا به باری روزن می‌پیوندد و "با ایستادن در کنار او خواستار آزادی همه زندانیان دوتابعیتی هستم که به گروگان گرفته شده‌اند و زندگی و جانشان دستمایه قمارهای جمهوری اسلامی شده."

کایلی مور-گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی هم که بیش از دو سال در ایران زندانی بود با انتشار ویدئویی از باری روزن و اعتصاب غذای او حمایت کرد و اقدام او را شجاعانه خواند و ستود.

او از کشورهای اروپایی و آمریکا خواست که در مذاکرات خود با ایران آزادی همه زندانیان دو تابعیتی و خارجی در ایران را به عنوان یک "پیش شرط" برای هر نوع توافق هسته‌ای با ایران بگذارند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در وین به سر می‌برد شامگاه چهارشنبه با باری روزن دیدار کرد و از او خواست که به خاطر حفظ سلامتی اش دست از اعتصاب غذا بردارد.
بی بی سی
آقای مالی در توییتر خود اقدام آقای باری روزن را ستود و آن را اقدامی متعهدانه در حمایت از شهروندان خارجی و دوتابعیتی خواند که "به طور غیرقانونی" در ایران زندانی هستند. او نوشت که باری روزن و همه آمریکایی هایی که در جریان اشغال سفارت آمریکا در تهران گروگان گرفته شدند "قهرمان هستند."

آقای مالی به آقای روزن اطمینان داد که دولت آمریکا این مساله را کاملا مد نظر دارد و از او خواست که برای حفظ سلامتی خود به اعتصاب غذا پایان دهد.


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org