logo_Committee
رسول بداقی، عضو شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان بازداشت شد
دومین روز اعتصاب سراسری معلمان؛ فراخوان تجمع سراسری در ۲۲ آذر
يکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲ دسامبر ۲۰۲۱

rasoulbodaghi.jpg
به گزارش کانون صنفی معلمان ایران امروز صبح رسول بداقی فعال صنفی معلمان در منزلش بازداشت شد.

بنابر اطلاعات رسیده به کانون، ماموران با هجوم به منزل این فعال صنفی ضمن ضرب وشتم، حتی اجازه پوشیدن لباس مناسب را نیز از وی سلب کردند. همه وسایل ارتباطی رسول بداقی، حتی گوشی همراه همسرش هم توسط ماموران ضبط شده است.

محمد حبیبی نیز در سخنانی در کلاب هاوس معلمان از دستگیری رسول بداقی کنشگر صنفی، مسئول کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر و عضو شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان کشور در خانه اش به وسیله نیروهای امنیتی خبر داد. به گفته محمد حبیبی جزئیات بیشتر متعاقبا اعلام می شود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نیز در محکومیت بازداشت رسول بداقی بیانیه ای صادر کرد. متن کامل این بیانیه را در زیر بخوانید:

امروز، شنبه ۲۰ آذر ، متاسفانه آقای رسول بداقی عضو هیات مدیره کانون صنفی اسلامشهر و نماینده این تشکل‌ در شورای هماهنگی توسط پلیس امنیت به صورت خشونت‌آمیز و همراه با هتک حرمت بازداشت شده‌اند.

رسول بداقی یکی از فعالان برجسته صنفی و فداکار است که پیش از این نیز ۷ سال به خاطر فعالیت صنفی متحمل زندان شده‌ اما هرگز از مطالبه‌گری دست برنداشته‌است و شجاعانه در مسیر حق‌طلبی و تحقق مطالبات معلمان و حقوق دانش‌آموزان ایستادگی نموده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم نمودن بازداشت این فعال صنفی وارسته تاکید می‌کند اگر چه آقای بداقی از افراد موثر جنبش معلمان است اما امروز هر معلم یک لیدر و سازمان‌دهنده موثر در جنبش است و با بازداشت‌ها و برخوردهای غیرقانونی نمی‌توان بر روند مطالبه‌گری تاثیر منفی گذاشت. شورای هماهنگی خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط آقای رسول بداقی و سایر معلمان زندانی و توقف احضار و دادگاهی کردن فعالان صنفی است و قدرتمندانه اعتصاب فردا، یکشنبه ، ۲۱ آذر را در تمام مدارس ادامه خواهد داد و روز دوشنبه، ۲۲ آذر بزرگترین تجمع خود را برای تحقق رتبه‌بندی کامل شاغلان و همسان‌سازی بازنشستگان برگزار خواهد نمود.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران اعلام می کند که معلمان مطالبه جو، مرعوب این برخوردها نخواهند شد و برای تحقق منافع عالیه فرهنگیان و فرزندان خود و فرزندان ایران به اعتصاب و تجمع سراسری می‌پیوندند.

وعده ما یکشنبه ۲۱ آذر اعتصاب سراسری و دوشنبه ۲۲ آذر تجمع سراسری در جای جای ایران.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
۲۰ آذر ۱۴۰۰

لازم به ذکر است که این بازداشت همزمان با اولین روز اعتصاب و تحصن سراسری معلمان ایران صورت گرفته است.

*******


دومین روز اعتصاب سراسری معلمان؛ فراخوان تجمع سراسری در ۲۲ آذر


دومین روز اعتصاب معلمان به دعوت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برگزار شد، این سومین اقدام اعتراضی گسترده معلمان معترض در یک ماه گذشته است.

فرهنگیان، به اجرا نشدن رتبه بندی معلمان معترضند و خواستار همسان‌سازی حقوق مشاغل به ویژه همسان سازی حقوق بازنشستگان, آزادی معلمان زندانی و سایر مطالبات خود هستند.

معلمان اعتصابی که از عدم تحقق وعده‌های دولت و مجلس و افزایش مشکلات معیشتی خود ناراضی هستند، از شرکت در کلاس‌های درس خودداری کرده و کلاس‌های مجازی آموزش را هم که در قالب طرح شاد اجرا می‌شود تعطیل کرده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان طی بیانیه و فراخوانی گفته است در صورت بی‌توجهی به مطالبات معلمان، در روز دوشنبه ۲۲ آذر تجمع اعتراضی گسترده‌ای در مقابل مجلس و ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها برگزار خواهد کرد.

دیروز مصادف با ۲۰ آذر ماه همزمان با تحصن و اعتصابات سراسری معلمان ایران برای احقاق حقوق قانونی، مدنی و صنفی خود؛ اداره اطلاعات شهرستان سقز استان کردستان پس از احضار معلم خوشنام و فعال صنفی آمانج امینی از اعضای ارشد انجمن صنفی معلمان کردستان، اقدام به هتاکی، هتک حرمت و ضرب و شتم نامبرده می نمایند. دیروز همچنین همزمان با روز اول اعتصاب رسول بداقی از اعضای فعال شورای هماهنگی و بازرس کانون صنفی معلمان با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

محمد حبیبی سخنگوی کانون صنفی معلمان امروز خبر داد که جعفر ابراهیمی فعال صنفی معلمان و بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان امروز در دادگاه انقلاب کرج بخاطر فعالیت های صنفی اش مورد محاکمه قرار گرفت. اتهامات درج شده در پرونده این فعال صنفی، تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی کشور بوده است.اقای ابراهیمی همراه با وکیلش حسین تاج در دادگاه امروز حاضر شده و ضمن رد اتهامات وارده به قانونی بودن فعالیت صنفی انجام شده تاکید کردند.

شورای هماهنگی طی اطلاعیه ای که امروز منتشر کرد گفته است که پیرو بیانیه ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۰ خورشیدی شورای هماهنگی و با توجه به اینکه مطالبات اصلی فرهنگیان بازنشسته و شاغل کشور ، با وجود تحصن دو روز اخیر، از سوی دولت و مجلس بدون پاسخ مانده‌است و مجلس به جای رسیدگی به لایحه رتبه‌بندی و توجه به مطالبات ، مجددا این لایحه را به سه‌شنبه موکول نمود شورای هماهنگی به همراه انجمن‌ها و کانون‌های صنفی عضو خود در راستای تحقق مطالبات برحق فرهنگیان اعلام تجمع سراسری می‌کند. در همین راستا شورای هماهنگی از تمام فرهنگیان شاغل و بازنشسته دعوت می‌کند ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه بیست و دوم آذر ماه در سراسر کشور تجمع نمایند.

مکان تجمع :
مراکز استان‌ها : مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان

شهرستان‌ها : مقابل اداره آموزش و پرورش

استان تهران و البرز : مقابل مجلس شورای اسلامی

دیروز روز اول اعتصاب در بیش از ۱۱۰ شهر ایران برگزار شد و امروز در روز دوم این اعتصاب در بیش از ۱۰۰ شهر از جمله قشم، یزد، سقز، بیجار، تهران، اسلام شهر، مریوان، کرج، سروآباد، سنندج، نورآباد ممسنی، فراشبند، کرمان، بافت، زرین شهر، خمینی شهر، سردشت، فیروزآباد، قزوین، جهرم، کلاچای، ملارد، کرمانشاه، همدان، شهرکرد، دیواندره، روانسر، هشتگرد، لالجین، قروه، البرز، زیباشهر، رزن، قم، آوج، مهریز، بانه، بابل، گراش، مشهد، تبریز، جلفا، بیجار، سروآباد، میادوآب، اهواز، ارومیه، بوکان، تکاب، شیراز، دهدشت، فرخ شهر، زرین شهر، اصفهان، شاهیندژ، ایرانشهر، بروجرد، اسلام آباد غرب، اردبیل, آمل, چنگی, اراک, میلاجرد, خنداب, بندرعباس, زنجان, شادگان, لالچین, فریدونکنار, روانسر, محمدشهر, شهر بابک, تربت حیدریه و … ادامه یافته است.

همزمان با این اعتصاب امروز بازنشستگان فرهنگیان سقز تجمع اعتراضی خود را در مقابل خانه فرهنگیان برگزار کردند.

اخبار بیشتر این اعتصابات را می توان در کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران دنبال کرد:

https://t.me/kashowra

برگرفته از: اخبار روز

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org