logo_Committee
آرمان عبدالعالی، کودک-مجرم اعدام شد
سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و نهادهای حقوق بشری اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی را به شدت محکوم کردند.
چهار شنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱

arman_abdolali2021.jpg
آرمان عبدالعالی، کودک-مجرم زندان رجایی شهر کرج که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود اعدام شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۳ آذر ماه، حکم اعدام آرمان عبدالعالی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

یک منبع مطلع دراین خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «آرمان را پس از اینکه برای ششمین بار، جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل کردند، دوباره به بند بازگرداندند و ساعت ۸ شب گذشته مجددا به سلول انفرادی منتقل کردند. آنها اجازه آخرین ملاقات را هم به خانواده آرمان ندادند».

آرمان عبدالعالی، متولد ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۴ بود و در زمان ارتکاب قتل انتسابی در سال ۱۳۹۲ تنها ۱۷ سال سن داشت. اتهام ارتکاب این قتل درحالی به این کودک-مجرم وارد شده بود که تا امروز هیچ جسدی نیز کشف نشده است.

طی هفته‌های گذشته، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار توقف فوری اعدام آرمان عبدالعالی شدند. اعدام کودک‌مجرمان طبق قوانین و معاهدات حقوق بشری بین‌المللی، از جمله پیمان‌نامه حقوق کودک، ممنوع است.

وکیل آرمان، پیشتر درطی یک مصاحبه اعلام کرده بود که میله بارفیکس که آرمان در هنگام بازداشت اعتراف کرده غزاله را با آن به قتل رسانده، هیچ‌گاه توسط پلیس مورد بررسی کارشناسی قرار نگرفته است.

آرمان در زمان بازداشت، مدت ۷۴ روز را در سلول انفرادی سپری کرده و به ارتکاب قتل اعتراف کرده بود و بر همین اساس، بدون توجه به کودک بودن وی در زمان قتل انتسابی، حکم قصاص نفس صادر و قرار بود که دی ماه ۱۳۹۸ این حکم به اجرا درآید. ولی پیش از اجرای حکم، وکیل آرمان متوجه شد بعد از تاریخ تشکیل پرونده برای غزاله (مقتول) در دانشگاه برگه مرخصی به نام او صادر و دفترچه بیمه‌اش هم تمدید شده است، به این ترتیب با اسناد به‌دست‌آمده درخواست اعاده دادرسی کرد.

آرمان عبدالعالی دومین کودک-مجرمی است که طی سال جاری حکم اعدام وی به اجرا درآمده است.

ایران یکی از معدود کشورهایی‌ست که کودک-مجرمان را به مرگ محکوم می‌کند و بیشتر از تمام کشورهای دیگر، مجازات اعدام را برای نوجوانان اجرا می‌کند. از سال ۲۰۱۰ تا کنون دست‌کم ۶۴ کودک مجرم در ایران اعدام شده‌اند. پیمان‌نامه حقوق کودک به صراحت بیان می‌کند که اعمال مجازات اعدام در مورد کودکان نباید اعمال شود.


سازمان حقوق بشر ایران اعدام آرمان عبدالعالی را شدیدا محکوم کرد و خواهان واکنش شدید جامعه جهانی شد

سازمان حقوق بشر ایران اعدام آرمان عبدالعالی را شدیدا محکوم کرد و خواهان واکنش شدید جامعه جهانی شد. محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران در این‌خصوص گفت: «اعدام آرمان عبدالعالی یک جنایت است. علاوه بر اینکه اعدام کودک مجرمان نقض قوانین بین المللی است، آرمان بدون برخورداری از دادرسی عادلانه، بر اساس اعترافاتی که زیر شکنجه اخذ شده بود به اعدام محکوم شد و در چند ماه گذشته هفت بار او را برای اجرای حکم به انفرادی منتقل کرده و بدون هیچ توضیحی باز گردانیده بودند که این خود مصداق شکنجه است. رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای و رییس قوه قضاییه ابراهیم رییسی باید در قبال این جنایات پاسخگو باشند».

منبع: ایران امروز

*****

سازمان ملل و اتحادیه اروپا اعدام آرمان عبدالعالی را به شدت محکوم کردند


سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و نهادهای حقوق بشری اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی را به شدت محکوم کردند. عبدالعالی متهم به قتلی بود که زیر سن قانونی و در ۱۷ سالگی مرتکب آن شده بود. این اعدام نقض تعهدات جهانی است.

نهادهای حقوق بشری، سازمان ملل و اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۴ نوامبر (سوم آذر) با انتشار بیانیه‌هایی مقامات جمهوری اسلامی را متهم کردند با اعدام آرمان عبدالعالی تعهدات بین‌المللی خود را نقض کرده‌اند، زیرا این فرد به قتلی متهم بوده که زیر سن قانونی مرتکب آن شده بود.

آرمان عبدالعالی پس از هشت سال زندان در سن ۲۵ سالگی اعدام شد. او متهم به قتل غزاله شاکر، دوست دختر خود بوده است.

مقامات قضایی جمهوری اسلامی همواره نسبت به درخواست‌های بین‌المللی در مورد انصراف از اعدام آرمان عبدالعالی بی‌اعتنا بوده‌اند. او بارها برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود.

محمود امیرمقدم، مسئول سازمان غیردولتی "حقوق بشر ایران" (IHR) مستقر در اسلو در این رابطه گفت: «اعدام آرمان عبدالعالی یک جنایت بین‌المللی است».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، امیرمقدم افزود: «در کنار اعدام به ظن جنایتی که گفته می‌شود زیر سن ۱۸ سال مرتکب شده و این خود نقض حقوق بین‌الملل است، زیر شکنجه از آرمان اعتراف گرفتند و بدون برگزاری دادگاهی منصفانه او را به اعدام محکوم کردند.»

به گفته سازمان حقوق بشر ایران، وکیل آرمان پیشتر درطی یک مصاحبه گفته بود «میله بارفیکس که آرمان در هنگام بازداشت اعتراف کرده غزاله را با آن به قتل رسانده، هیچ‌گاه توسط پلیس مورد بررسی کارشناسی قرار نگرفته است.»

در وبسایت این سازمان همچنین آمده است که "تا امروز هیچ جسدی نیز کشف نشده است" و در ادامه نوشته شده: «آرمان را پس از اینکه برای ششمین بار، جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل کردند، دوباره به بند بازگرداندند و ساعت ۸ شب گذشته مجددا به سلول انفرادی منتقل کردند. آنها اجازه آخرین ملاقات را هم به خانواده آرمان ندادند.»

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل ضمن اشاره به "هشدارآمیز و شوک‌آور بودن" این خبر گفت که مقامات جمهوری اسلامی بی‌اعتنا به درخواست‌های مکرر نهادهای گوناگون، حتا تماس سازمان ملل با مقامات ایران برای جلوگیری از این اعدام، آن را اجرا کرده‌اند.

اتحادیه اروپا: این اعدام نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی است

اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه ۲۴ نوامبر اعدام آرمان عبدالعالی ۲۵ ساله را به شدت محکوم کرد و آن را نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی خواند.

یک سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که "اتحادیه اروپا اجرای این حکم اعدام را به شدت محکوم می‌کند".

در این بیانیه آمده است اتحادیه اروپا یک بار دیگر یادآوری می‌کند که احکام اعدام برای افرادی که زیر ۱۸ سال مرتکب جرم می‌شوند، نقض تعهدات جهانی و کنوانسیون بین‌المللی حقوق شهروندی و سیاسی و کنوانسیون جهانی حقوق کودک محسوب می‌شود.

این بیانیه می‌افزاید که ایران هر دو کنوانسیون بین‌المللی را امضا کرده اما به رغم تعهدات خود به اعدام کودک‌مجرمان ادامه می‌دهد.

دویچه وله


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org