logo_Committee
جاوید دهقان، زندانی بلوچ اعدام شد
شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۳۰ ژانويه ۲۰۲۱

javid_dehqan.jpg
وه قضائیه ایران تائید کرده جاوید دهقان، زندانی بلوچ امروز شنبه ۱۱ بهمن اعدام شده است.

جاوید دهقان ۳۱ ساله در ماه مه سال ۲۰۱۷ به اتهام "محاربه" به اعدام محکوم شده بود.

روز پیش دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقام‌های ایرانی خواسته بود تا اعدام جاوید دهقان را متوقف کنند.

دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده که حکم اعدام بامداد امروز در محوطه زندان زاهدان به اجرا در آمده است.

مقام‌های قضایی گفته‌اند جاوید دهقان عضو یک گروه مسلح بوده و در شبیخون مسلحانه که به کشته شدن دو مامور سپاه منجر شد دست داشته است.

در هفته‌های اخیر چندین زندانی بلوچ در این زندان اعدام شده‌اند. روند محاکمه همه این افراد با انتقاد گروه‌های حقوق بشری مواجه شده بود.

دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان در بیانیه خود از جاوید دهقان خلد به عنوان "یکی از سرکرده‌های گروهک وابسته به جیش العدل نام برده است."

جیش العدل گروهی است که خود را "ارتش عدالت و برابری" و سنی به ویژه در استان سیستان و بلوچستان ایران معرفی می‌کند. این گروه چندین بار درگیری‌های مسلحانه‌ای با نیروهای نظامی و امنیتی ایران داشته و مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی جنوب شرق ایران را هم به عهده گرفته است.

سازمان عفو بین الملل هم خواستار توقف حکم اعدام جاوید دهقان شده و گفته بود آقای دهقان در روند دادرسی، محاکمه و تجدید نظر با نقض تکان دهنده حقوق خود روبرو بوده است.

عفو بین الملل گفت دادگاه برای محکوم کردن آقای دهقان از "اعترافاتی" که تحت شکنجه گرفته شده بود استفاده کرد.

کمیساریای عالی حقوق بشر گفته است که در یک ماه و نیم گذشته "دست‌کم ۲۸ مورد" اعدام در ایران انجام شده است که "از جمله شامل گروه‌های اقلیت می‌شود".

*****

عفو بین‌الملل خواستار توقف اجرای حکم اعدام جاوید دهقان زندانی بلوچ شد


سازمان عفو بین الملل خواستار توقف حکم اعدام جاوید دهقان، زندانی ۳۱ ساله بلوچ، شده است که می گوید قرار است ظرف ۴۸ ساعت آینده در روز ۳۰ ژانویه اجرا شود.

این سازمان حقوق بشری در بیانیه ای نوشت که آقای دهقان در روند دادرسی، محاکمه و تجدید نظر با نقض تکان دهنده حقوق خود روبرو بوده است.

براساس این گزارش جاوید دهقان در ماه مه سال ۲۰۱۷ به اتهام "محاربه" به اعدام محکوم شد و در زندان زاهدان محبوس بوده است.

دولت ایران ادعا می کند او عضو یک گروه مسلح بوده و در شبیخون مسلحانه که به کشته شدن دو مامور سپاه منجر شد دست داشته است.

بنابه این گزارش او در شعبه یک دادگاه انقلاب زاهدان از یک محاکمه "به شدت غیرعادلانه" برخوردار بود.

عفو بین الملل در بیانیه خود می نویسد که دادگاه برای محکوم کردن آقای دهقان از "اعترافاتی" که تحت شکنجه گرفته شده استفاده کرد.

به نوشته این سازمان او در روز ۵ ژوئن ۲۰۱۵ در ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان دستگیر شد و خانواده اش برای سه ماه از محل نگهداری او خبر نداشتند.

براساس این بیانیه آقای دهقان گفته است که بعد از بازداشت برای دوره هایی در سلول انفرادی نگاه داشته می شد و در معرض شکنجه - از جمله زدن، شلاق، کشیدن حداقل یک ناخن و عریان کردن - بود.

عفو بین الملل نوشت: "جاوید دهقان در جریان محاکمه در دادگاه گفت زمانی که در سلول انفرادی نگهداری می شد، ماموران سپاه پاسداران مکررا او را شکنجه کردند تا 'اعتراف' کند که عضو یک گروه جهادی مسلح به نام جیش العدل است و دو مامور سپاه پاسداران را در جریان شبیخونی در روز ۹ آوریل ۲۰۱۵ کشته است."

به گزارش عفو بین الملل او تحت فشار "اعتراف" کرد که عضو این گروه است اما در اختیار داشتن سلاح و مشارکت در آن شبیخون مرگبار را نپذیرفت و خودداری او از "اعتراف" به این اتهامات باعث شد ماه ها در انفرادی بماند.

براساس این بیانیه شواهد مقام ها علیه این متهم در نهایت عمدتا شامل بیانیه هایی بود که تحت شکنجه اخذ شده بود دایر بر اینکه او عضو گروه جیش العدل است. آقای دهقان در دادگاه عضویت در این گروه را تکذیب کرد.

وکیل آقای دهقان روز ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ مطلع شد که دیوان عالی درخواست تجدید نظر در پرونده را رد کرده است.

مصطفی نیلی در توییتر نوشت که قصد داشت درخواست دیگری را هفته آینده تسلیم کند اما روز ۲۸ ژانویه دریافت که مقام ها قصد اجرای حکم اعدام در روز ۳۰ ژانویه را دارند.

******


کمیساریای عالی حقوق بشر خواهان توقف اعدام جاوید دهقان شد

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل موج اعدام‌ها در ایران را "قویا محکوم" کرده است و از مقام‌های ایرانی خواسته تا اعدام جاوید دهقان، زندانی بلوچ را متوقف کنند.

کمیساریای عالی حقوق بشر گفته است که در یک ماه و نیم گذشته "دست‌کم ۲۸ مورد" اعدام در ایران انجام شده است که "از جمله شامل گروه‌های اقلیت می‌شود".

این نهاد از مقام‌های ایرانی خواسته است که اعدام جاوید دهقان را متوقف کنند تا حکم او و دیگر احکام اعدام دیگر را منطبق با قوانین حقوق بشری بازنگری کنند.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری در ایران، می‌گوید در حالی به خانواده جاوید دهقان گفته شده که برای "ملاقات آخر" بروند که او درخواست "اعاده دادرسی" را ثبت کرده است.

آقای نیلی با درخواست توقف اجرای حکم گفته: "برای اعدام هیچ‌وقت دیر نمی‌شود ولی اگر انجام شود جبران‌ناپذیر است."

مقام‌های قضایی و امنیتی در ایران می‌گویند جاوید دهقان عضو یک گروه مسلح بوده و در شبیخون مسلحانه که به کشته شدن دو مامور سپاه منجر شد دست داشته است.

در هفته‌های اخیر به طور پیاپی چندین زندانی بلوچ در پرونده‌های سیاسی و امنیتی در زاهدان اعدام شده‌اند. اعدام‌های بحث‌برانگیز سیاسی به استان سیستان و بلوچستان محدود نبوده و از جمله روح‌الله زم در تهران و نوید افکاری در شیراز در ماه‌های اخیر اعدام شدند.

عفو بین الملل درباره جاوید دهقان گفته است که او با شکنجه به اعتراف علیه خود وادار شده و همین اعترافات مبنای حکم او بوده است.

مصطفی نیلی هم گفته است که آقای دهقان به حکم اولیه اعتراض داشته، اما به دلیل آنکه لایحه دفاعیه او به دیوان عالی داده ارجاع داده نشده بود این حکم اجرایی شده است.

آقای نیلی گفته: " قطعیت و اجرایی بودن رای با توجه به این موضوع محل بحث است."

بسیاری از متهمان سیاسی در ایران در جریان دادرسی به وکیل انتخابی خود دسترسی ندارند و استفاده از انواع شکنجه، تهدید و فشارهای روانی برای واداشتن متهمان به اعتراف مورد نظر بازجویان امری معمول است.

برگرفته از: بی بی سی

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org