logo_Committee
بازداشت دست‌کم «۲۷ شهروند و فعال کرد» طی پنج روز در ایران
چهار شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۳ ژانويه ۲۰۲۱

kord_haye_bazdshtshode2021.jpg
فعالان حقوق بشر در کردستان می‌گویند در پنج روز گذشته دست‌کم “۲۷ شهروند و فعال کرد” در نقده، مریوان، سنندج و کرج بازداشت شده‌اند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان امروز چهارشنبه ۲۲ دی ماه سه شهروند کرد در ادامه بازداشت‌های گسترده در شهرهای مختلف که از شنبه بیستم دی ماه شروع شده، بازداشت شده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو هم گفته چهارشنبه نیروهای اداره اطلاعات نقده در آذربایجان غربی به خانه یک شهروند “هجوم” برده و سه نفر از اعضای یک خانواده به نام‌های عبدالله حاجی‌احمدی و پسرش پیمان حاجی‌احمدی و گلاویژ عبداللهی را بازداشت کرده‌اند.

اکرم و سیامک ادوایی (سروآباد)، عادل پروازه و جبار پیروزی، دانا صمدی، سیروان کریم‌زاده، کاروان مینویی، زانیار معتمدی (مریوان) و حسین گردشی (بوکان) جز ده‌ها نفری هستند که در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.

کاوه کرمانشاهی، عضو هیئت مدیره شبکه حقوق بشر کردستان احتمال داده که شمار بازداشت شدگان بیش از ۲۷ نفر باشند.

نگرانی از بازداشت دستکم ۱۴ فعال مدنی و دانشجوی کرد در ایران
او گفته که بیشتر بازداشتی‌ها در حوزه‌های مختلف فرهنگی، محیط زیست و دانشجویی فعال بوده‌اند.

به گفته آقای کرمانشاهی “نیروهای امنیتی نه تنها هیچ حکم قضایی و دلیل قانونی برای بازداشت این افراد ارائه نداده‌اند، بلکه به صورت خودسرانه و غیرقانونی و با توسل به خشونت کلامی و فیزیکی اقدام به بازداشت آنها کرده‌اند. با وجود پیگیری خانواده‌ها نیز تاکنون به صورت رسمی اتهامی علیه این افراد مطرح نشده است.”

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید تعدادی از بازداشت‌شدگان در شهرهای مهاباد، بوکان، تهران و کرج دو روز پس از بازداشت موفق به یک تماس کوتاه تلفنی با خانواده‌ خود شده‌اند.

“آنها از انتقال خود به ارومیه و نگهداری در بازداشتگاه امنیتی ۷ تیر واقع در قرارگاه المهدی این شهر خبر داده‌اند که زیر نظر سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است.”

دو روز پیش ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که”بازداشت‌ها عمدتا از سوی نیروهای اداره اطلاعات کردستان و آذربایجان غربی انجام شده است”.

بی بی سی
send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org