logo_Committee
در این زمینه
مصطفی صالحی از معترضان دی ماه ۹۶ اعدام شد
عفو بین‌الملل: ارسلان خودکام در معرض اعدام قرار دارد
چهار شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵ اوت ۲۰۲۰

mostafa_salehi.jpg
خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که مصطفی صالحی، یکی از بازادشتی‌های اعتراضات دیماه ۹۶ سحرگاه چهارشبه ۱۵ خرداد اعدام شده است.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران یک روز پیش از این اعدام در گزارشی از انتقال آقای صالحی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام خبر داده و گفته بود که بررسی‌های هرانا در تماس با نزدیکان این زندانی حاکی از آن است که آقای صالحی که در زندان دستگرد اصفهان محبوس است، طی ۲۴ ساعت اخیر با خانواده خود تماسی نداشته است. هرانا نوشت که این وضعیت و تداوم بی‌خبری از او بر نگرانی‌ها از سرنوشت این شهروند افزوده است.

صالحی به اتهام قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران دادگاهی شده است اما او در جریان دادگاه این اتهام را رد کرد. دادگاه برای صالحی حکم “قصاص” صادر کرد.

خبرگزاری ایرنا نوشته است حکم قصاص دادگاه به تقاضای اولیای دم اجرا شده است.

خبرگزاری ایرنا همچنین نوشت که دادگاه صالحی در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان اصفهان علنی برگزار شده است. اما رسانه‌های ایران از جزئیات اتهامات صالحی و همچنین درباره اینکه او وکیل داشته است ننوشته‌اند.

جمهوری اسلامی ایران به لحاظ صدور و اجرای احکام اعدام‌ در صدر کشورهای جهان قرار دارد.

نهادهای حقوق بشر ایرانی و بین‌المللی بارها به احکام اعدام اعتراض کرده و گفته‌اند که این احکام در شرایطی ناعادلانه و بدون آن که متهمان از وکیل مدافع برخوار باشند صادر می‌شود.

خبرگزاری فارس از خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای امنیتی و سپاه پاسداران در مطلبی ضمن تائید اجرای حکم اعدام صالحی نوشته است که او از عوامل اصلی اعتراضات دیماه سال ۹۶ در کهریزسنگ نجف‌آباد بوده است.

خبرگزاری هرانا نیز در گزارش خود تائید کرده که مصطفی صالحی در جریان اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در شهر کهریزسنگ نجف آباد در استان اصفهان بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده و در اواخر سال ۹۷ در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان اصفهان به ریاست قاضی مرادعلی نجف پور محاکمه شده است.

پیش‌تر خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه نیز در گزارشی با اعلام اینکه پاسدار سجاد شاه سنایی در جریان اعتراضات دیماه ۹۶، زمانی که به همراه دیگر ماموران در تلاش برای باز کردن محور اصفهان-نجف‌آباد بود، با شلیک گلوله اسلحه شکاری کشته شد، از صدور حکم برای آقای صالحی در این پرونده خبر داد. با این حال پس از آن قوه قضائیه دیگر در این خصوص اطلاع رسانی نکرده است.

اگرچه ابعاد اعتراضات دیماه ۹۶ از جمله تعداد واقعی معترضانی که کشته شدند و شمار کسانی‌ که در این اعتراضات دستگیر شدند هنوز مشخص نشده با این حال طبق برآورد نهادهای حقوق بشری و فعالان سیاسی در سراسر ایران دستکم ۲۵ تن کشته و حدود پنج هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در یکی از مصاحبه‌های خود اعتراف کرد که اعتراضات دی ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داده است. برخی از مقامات سابق جمهوری اسلامی حتی گفته‌اند که دامنه این اعتراضات به ۱۶۰ شهر ایران کشیده شد.

*****

عفو بین‌الملل: ارسلان خودکام در معرض اعدام قرار دارد


سازمان عفو بین‌الملل، در نامه‌ای خطاب به رئیس دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، صدور حکم اعدام برای یک متهم کرد در دادگاهی نیم‌ساعته را “ناعادلانه” خوانده و یادآور شده که ارسلان خودکام به وکیل دسترسی نداشته و مبنای محاکمه‌اش، اعترافاتی بوده که زیر فشار اخذ شده‌اند.

ارسلان خودکام (سهرابی) ۴۷ سال دارد و در اردیبهشت ۹۷ بازداشت شده است. دادسرای نظامی ارومیه، او را به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی برای احزاب کرد اپوزیسیون” به مرگ محکوم کرده و حکم در دیوان‌عالی کشور تایید شده است.

این شهروند ساکن مهاباد، قبلا عضو سپاه پاسداران بوده و متاهل است.

وبسایت “اطلس زندان‌های ایران”، خودکام را از نیروهای حزب دمکرات کردستان معرفی کرده که پس از جدایی از حزب، در دهه ۱۳۸۰ به عضویت سپاه در آمد. مقامات امنیتی جمهوری اسلامی او را متهم کرده‌اند که در مقام یک عضو ارشد سپاه، برای حزب دمکرات کردستان خبرچینی می‌کرده است. عفو بین‌الملل می‌نویسد: «خودکام پیوسته این اتهام را رد کرده و گفته که ارتباط اینستاگرامی با یکی از بستگان همسرش که عضو حزب دمکرات است، مبنای چنین اتهامی قرار گرفته است.»

عفو بین‌الملل می‌گوید ارسلان خودکام، تنها سه ماه پس از دستگیری و طی یک محاکمه ناعادلانه ۳۰ دقیقه‌ای به مرگ محکوم شده؛ در حالی‌که تحت فشار و شکنجه مجبور به اعتراف شده و هیچگاه نیز در آن دوران، حق دسترسی به وکیل را نیافته است: «در بهار ۱۳۹۹، وکیل او درخواست کرده که برای تهیه یک دادخواست، به اسناد پرونده دسترسی پیدا کند اما مقامات دادسرای نظامی ارومیه اجازه وکالت را نداده‌اند. خودکام روز دادگاه برای اولین بار وکیل تسخیری خود را دیده؛ وکیلی که هیچ دفاعی از او نکرده است.»

در نامه عفو بین‌الملل آمده است: «او پس از دستگیری در پایگاه نظامی المهدی در ارومیه نگاهداری می‌شد و ۳۶ روز، بدون دسترسی به خانواده و وکیل در سلول انفرادی به سر برد.»

ارسلان خودکام گفته که در این فاصله، بازجوها او را با شکنجه به اعتراف واداشتند. این زندانی، یکی از مصادیق شکنجه‌ها را “شلاق‌ و مشت و لگد مکرر” به پشت و کمر جراحی شده‌اش خوانده و گفته که بر اثر ضربات وارده چند بار غش کرده است. عفو بین‌الملل می‌نویسد: «بازجوها اجازه استفاده از سرویس بهداشتی را هم به او نمی‌داده‌اند تا جایی که بارها خودش را خیس کرده و به خاطر نگاهداری ادرار، مثانه و کلیه‌اش آسیب دیده‌اند.»

خودکام گفته که بازجوها او را برای وادار کردن به اعتراف، از خواب نیز محروم کرده بودند.

عفو بین‌الملل یادآور می‌شود که شعبه ۳۲ دیوان‌عالی بدون در نظر گرفتن اعتراض متهم نسبت به اعترافات اخذ شده تحت فشار، درخواست تجدیدنظر در حکم اعدام را رد کرده و هیچ نسخه‌ کتبی هم از حکم صادره به متهم ارائه نداده است. این سازمان تاکید می‌کند که طبق قوانین بین‌المللی، مجازات اعدام برای جاسوسی، به “جدی‌ترین جنایات” مربوط می‌شود و حکم صادره علیه خودکام را نقض قوانین می‌خواند.

عفو بین‌الملل از دستگاه قضایی جمهوری اسلامی خواسته است که حکم صادره علیه ارسلان خودکام را لغو کند و بگذارد تا او به یک وکیل انتخابی دسترسی داشته باشد. این سازمان هم‌چنین خواسته است که یک هیات مستقل و بی‌طرف، ادعاهای خودکام مبنی بر شکنجه‌ها و آزارهای دوران بازجویی را پیگیری کند و در صورت اثبات، عاملان امر را به مجازات برساند.

عفو بین‌الملل از حامیان حقوق بشر خواسته که نامه‌ای مشابه به ابراهیم رئیسی بنویسند و بکوشند جلوی اجرای حکم اعدام ارسلان خودکام را بگیرند.

وبسایت حقوق بشری “هه‌نگاو” پیشتر نوشته بود که ارسلان خودکام در دوران بازجویی ۴۰ کیلو وزن کم کرده است. نشمیل قویتاسی، همسر او نیز هم‌زمان با شوهرش بازداشت شده بود که حکمی یک ساله را تحمل کرد.

دویچه وله

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org