logo_Committee
فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی، به ۵ سال زندان محکوم شد
يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷ مه ۲۰۲۰

fariba_adelkhah.jpg
فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی‌ـ‌ فرانسوی در مردم شناسی، که از ١١ ماه پیش در ایران در زندان بسر می‌برد، به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» به ۵ سال حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد. سعید دهقان، وکیل مدافع وی روز شنبه ٢٧ اردیبهشت با اعلام صدور این احکام یادآوری کرد که بر اساس قوانین ایران طولانی ترین حکم جاری می‌شود. وی تاکید کرد که «این حکم بدوی است» و او و همکارانش در این پرونده «در مهلت قانونی برای رسیدگی مجدد در دادگاه تجدید نظر استان تهران، اعتراض» خواهند کرد. سعید دهقان پیش از این در پایان دومین جلسۀ دادگاه که حدود یک ماه پیش برگزار شد، نسبت به نتایج آن ابراز خوشبینی کرده بود. کمیتۀ حمایت از فریبا عادلخواه نیز در پی برگزاری این جلسۀ دادگاه به آزادی سریع وی امید بسته بود.تبلیغ بازرگانی

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ارشد مردم شناسی در مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس، در ١٧ خرداد سال گذشته/ ٧ ژوئن سال ٢٠١٩ در ایران دستگیر و سپس زندانی شد. وی نخست به «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» و «تبلیغ علیه نظام» و «جاسوسی» متهم گردید، اما این اتهام آخر در اوایل سال جاری میلادی برداشته شد.

همزمان با دستگیری فریبا عادلخواه، همکار و شریک زندگی او، رولان مارشال، پژوهشگر سرشناس فرانسوی و متخصص شاخ افریقا، که برای دیدار او راهی ایران شده بود، هنگام ورود به تهران در فرودگاه دستگیر گردید. رولان مارشال پس از ٩ ماه و نیم حبس در زندان اوین، در روز ٢٠ مارس گذشته با شهروند ایرانی زندانی در فرانسه، جلال روح الله نژاد، مبادله شد و به فرانسه بازگشت.

محاکمه فریبا عادلخواه در روز ٣ مارس سال گذشته در شعبه پانزده دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی آغاز شد و دومین جلسه رسیدگی به اتهامات او روز یکشنبه ۳۱ فروردین/ ۱۹ آوریل برگزار گردید. سعید دهقان، وکیل مدافع او، در پایان جلسۀ دوم دادگاه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت که این جلسه دادگاه به گونه‌ای «رضایت‌بخش» جریان یافته و انتظار می‌رود که حکم دادگاه ظرف ٨ روز صادر شود. از سخنان وی چنین برداشت شد که روزنه‌های امید برای آزادی احتمالی فریبا عادلخواه می‌تواند گشوده شود.

سخنگوی قوۀ قضائیۀ جمهوری اسلامی ایران، غلامحسین اسماعیلی، پیش از آغاز محاکمۀ فریبا عادلخواه در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که ایران تابعیت دوم وی را به رسمیت نمی‌شناسد و از همین رو «خانم عادلخواه تبعۀ ایران» به شمار می‌آید.

قاضی رسیدگی به پروندۀ فریبا عادلخواه در دادسرای تهران در آذر ماه گذشته برای وی قرار وثیقه صادر کرد، اما معاون دادستان با آزادی او مخالفت نمود و پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شد.

فریبا عادلخواه برای اعتراض به وضعیت خود و نیز مخالفت مقامات زندان برای ملاقات با رولان مارشال که وی نیز در همان زندان در بند بود، در تاریخ ٣ دی ماه دست به اعتصاب غذا زد و پس از ۵٠ روز، در حالیکه بشدت ضعیف شده بود، به درخواست کنشگران جامعۀ مدنی به این اعتصاب پایان داد. او در نامۀ مشترک خود با «کایلی مور گیلبرت»، پژوهشگر استرالیائی، که وی نیز در ایران در زندان بسر می‌برد، اعلام کرد که در مدت بازداشت تحت شکنجه‌های روانی قرار گرفته و از حقوق اولیۀ یک زندانی محروم است.

فریبا عادل‌خواه در رشته جامعه شناسی در دانشگاه استراسبورگ در شرق فرانسه آموزش دیده و دکترای خود را در «مردم شناسی اجتماعی و قوم شناسی» از مدرسه «مطالعات عالی علوم اجتماعی» در پاریس دریافت کرده است. او بهنگام بازداشت در ایران، در «بنیاد ملی علوم سیاسی» در پاریس به عنوان مدیر پژوهش به کار مشغول بود و به طور مرتب به ایران رفت و آمد می‌کرد. او علاوه بر حضور در مجامع علمی کشورهای مختلف جهان، در دانشگاه‌های ایران نیز سخنرانی‌هایی انجام می‌داد.

از او کتاب‌ها و مقالات متعددی در بارۀ وضعیت زنان در جوامع و کشورهای مسلمان، هویت، مدرنیته به زبان فرانسه به چاپ رسیده است.

وزیر امور خارجۀ فرانسه، صدور حکم زندان برای فریبا عادلخواه را «سیاسی» خواند و آن را محکوم کرد
ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه، صدور حکم زندان برای فریبا عادلخواه، پژوهشگر ارشد در بنیاد علوم سیاسی فرانسه را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری او شد. ژان-ایو لودریان، بر اساس بیانیۀ وزارت امور خارجه فرانسه، روز شنبه ١۶ مه/ ٢٧ اردیبهشت، گفت «اعلام صدور حکم پنج سال زندان برای شهروندمان فریبا عادلخواه در ایران را بشدت محکوم می‌کنم. صدور این حکم بر هیچ رکنِ جدی و یا عمل مشخص استوار نیست و انگیزۀ سیاسی دارد». وکیل مدافع فریبا عادلخواه روز شنبه فاش ساخت که موکل او از سوی شعبۀ ١۵ دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال زندان محکوم شده است.تبلیغ بازرگانی

ژان-ایو لودریان در اظهارات خود که از سوی وزارت امور خارجۀ فرانسه انتشار یافته، خواستار «آزادی فوری خانم عادلخواه» شد و تاکید کرد که مقامات این کشور «برای کسب تماس کنسولی با شهروند خود در ایران کاملا بسیج شده‌اند».

هر چند دولت فرانسه بر اساس وظیفۀ خود در دفاع از حقوق شهروندان این کشور از آغاز دستگیری فریبا عادلخواه در ایران خواستار برقراری تماس کنسولی با او و در صورت نیاز حمایت حقوقی از وی بوده است، اما جمهوری اسلامی ایران، تابعیت دوم شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد. مقامات قوۀ قضائیه در ایران اعلام کرده‌اند که فریبا عادلخواه شهروند ایران محسوب می‌شود و بنابراین این کشور دخالت هیچ دولت دیگری را در این زمینه نمی‌پذیرد.

وکیل مدافع فریبا عادلخواه روز شنبه ٢٧ اردیبهشت اعلام کرد که وی به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» به ۵ سال حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد. سعید دهقان، با اعلام صدور این احکام یادآوری کرد که بر اساس قوانین ایران طولانی ترین حکم جاری می‌شود. وی تاکید کرد که «این حکم بدوی است» و او و همکارانش در این پرونده «در مهلت قانونی برای رسیدگی مجدد در دادگاه تجدید نظر استان تهران، اعتراض» خواهند کرد.

در همین حال ژان‌-‌فرانسوا بیَرَ، رئیس پیشین مرکز مطالعات روابط بین‌‌الملل وابسته به بنیاد علوم سیاسی پاریس و همکار فریبا عادلخواه و عضو فعال کمیتۀ حمایت از او نیز در گفتگو با رادیوی ما تاکید می‌کند که حکم صادر شده علیۀ وی «کاملاً بی پایه و اساس است و تصمیمی تماماً سیاسی است که از سوی سپاه پاسداران علیۀ فریبا عادلخواه اتخاذ شده است».

ژان‌-‌فرانسوا بیَرَ در این گفتگو یادآوری می‌کند که فریبا عادلخواه «هرگز جز وظیفۀ حرفه‌ای خود هیچ اقدام دیگری انجام نداده است» و تاکید می‌کند که «او خطائی مرتکب نشده و حرفه او گناه محسوب نمی‌شود و آماده پشت کردن به حرفۀ خود نیست و آزادی مشروط و شبه آزادی را نمی‌پذیرد و خواستار برسمیت شناختن کلیۀ حقوق فردی و حرفه‌ای خویش است».

ژان‌-‌فرانسوا بیَرَ می‌گوید «مذاکرات برای کسب آزدی فریبا عادلخواه میان دولت فرانسه و ایران در سطح عالی جریان دارد، اما کمیتۀ حمایت از او از جزئیات این گفتگوها آگاه نیست». آنچه این گفتگوها را از نظر او دشوار می‌کند «موقعیت پُرتلاطم منطقه و مناسبات پُرتنش ایران با تقریباً همۀ کشورهای غربی بویژه ایالات متحد آمریکا و نیز فضای گرفتۀ گفتگوها میان طرفین درگیر در سوریه، عراق و یمن است». او می‌گوید «در چنین شرایطی، سرنوشت فریبا عادلخواه همانند وضعیت چوب پنبۀ کوچکی است که در این دریای پُرتلاطم افتاده باشد».

او با این حال تاکید می‌کند که اعلام این محکومیت «تنها مرحله‌ای در روند بسیج برای کسب آزادی اوست و بنابراین کارزار در این زمینه با قاطعیت و آرامش ادامه خواهد یافت». او یادآوری می‌کند که از نظر قضائی «وکیل مدافع فریبا عادلخواه تقاضای تجدیدنظر در حکم صادر شده را خواهد کرد».

سعید دهقان، وکیل خانم عادلخواه، خود نیز روز شنبه هنگام اعلام حکم صادر شده علیۀ موکل خود تاکید کرد که «این حکم بدوی است» و او و همکارانش در این پرونده «در مهلت قانونی برای رسیدگی مجدد در دادگاه تجدید نظر استان تهران، اعتراض» خواهند کرد.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ارشد مردم شناسی در مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس، در ١٧ خرداد سال گذشته/ ٧ ژوئن سال ٢٠١٩ در ایران دستگیر و سپس زندانی شد. وی نخست به «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» و «تبلیغ علیه نظام» و «جاسوسی» متهم گردید، اما این اتهام آخر در اوایل سال جاری میلادی برداشته شد.

رادیو فرانسه


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org