logo_Committee
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر
و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش
دکتر احمدرضا جلالی پزشک دو تابعیتی زندانی در ایران در معرض اعدام قرار دارد.
چهار شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶ مه ۲۰۲۰

kd_med_at_logo.jpg
پزشک و محقق ایرانی دکتر احمدرضا جلالی در آوریل 2016 به دعوت دانشگاه تهران و شیراز به منضور شرکت در یک کنفرانس و پروژه علمی به ایران سفر کرد. ولی در تاریخ 5 اردیبهشت 1395 دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. اتهام آقای جلالی ارتباط با دول متخاصم و هم‌ چنین جاسوسی عنوان شده ‌است. وی ابتدا سه ماه را در سلول انفرادی و بدون دسترسی به وكیل گذراند، و بعد در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زد.
در این مدت او مورد شکنجه و تحت فشار های روحی قرار گرفته تا "اعتراف" کند که جاسوس آژانس اطلاعاتی موساد میباشد. براساس اطلاعات عفو بین الملل، وی تهدید به اعدام و كشته شدن فرزندانش در سوئد و همچنین قتل مادرش كه در ایران ساكن است، شده است.
دکتر احمدرضا جلالی پیوسته اتهامات جاسوسی را مردود شمرده و آنها را ساخته دست مقامات امنیتی در ایران توصیف کرده است. در نوامبر 2017 ، کارگروه سازمان ملل در اعتراض به بازداشت خودسرانه او از مقامات قضایی ایران خواست تا فوراً آقای جلالی را آزاد کرده و به وی حق اعاده حیثیت و امکانات پرداخت غرامت و سایر اشکال جبران خسارت را بدهند. کارگروه سازمان ملل معتقد است که حق وی برای یک محاکمه عادلانه به شدت نقض شده، و محرومیت او از آزادی کاملا خودسرانه میباشد.
دکتر احمدرضا جلالی در اعتراض به محاکمه ناعادلانه و رفتار نادرست خود در زندان دست به اعتصاب غذای طولانی زد و ماه ها است که در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته است. در سال گذشته پزشکان وی را دچار کم خونی و مظنون به بیماری "تخریب مغز استخوان" تشخیص داده اند. او باید در بیمارستانی خارج از زندان توسط متخصصان اختلالات خونی و انکولوژی معاینه و معالجه گردد که متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده است.
اتهامات و بهتان هایی که از زمان دستگیری وی در ایران توسط دستگاه های امنیتی و قضایی به وی نسبت داده شده است ، هیچگاه اثبات نشده و فقط بر پایه اعترافاتی است که تحت شکنجه از اوبدست آمده است.
طبق اطلاعات اعلام شده دکتر جلالی، علاوه بر در معرض خطر قرار گرفتن اعدام قریب الوقوع، به دلیل شرایط نامساعد بهداشتی در بازداشتگاه نیز در خطر ابتلا به عفونت Covid-19 قراردارد. در حقیقت او با تابعیت دوگانه ایرانی اروپایی طعمه دیگریست، که به امید تعویض در "بازار" بده و بستان های سیاسی قربانی میشود.
ما پزشکان مدافع حقوق بشر و اعضای جامعه دفاع از حقوق بشر در اتریش، همانند بسیاری از نهادهای بین المللی که در گذشته به دستگیری و شکنجه دکتر جلالی در ایران اعتراض داشته، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط او میباشیم.
ما به مقامات ایرانی یادآوری می کنیم که دکتر جلالی به دعوت رسمی برای شرکت در یک کنگره علمی به ایران سفر کرده، و در چهار چوب یک پروژه پژوهشی و عضو هیئت علمی آن بازداشت شده است. اعدام و یا طولانی شدن حبس او با تحریم همه نشست ها و کنوانسیون های بین المللی علمی در ایران مواجه بوده و جامعه علمی و دانشگاهی ایران را در انزوای بیشتری قرار میدهد.

۱ ماه می ۲۰۲۰ مصادف با ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

از طرف
پزشكان و كادر پزشكى ایرانى مدافع حقوق بشر در ایران – اتریش
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریشگروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر
Medical Professionals for Human Rights in Iran – Austria
Med.-Rat Dr. Ali Gouché, Prof. Dr. Siroos Mirzaei
و
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش
Komitee zur Verteidigung der Menschenrechte im Iran, Österreich.
Dr. Behrooz Bayat


*****

لینک فرمت پی دی اف
send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org