logo_Committee
ابتلای دو زندانی سیاسی دیگر به کرونا
چهار شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۴ مارس ۲۰۲۰

هنگامه شهیدی و محمد قنبردوست،‌ دو زندانی سیاسی در تهران و ارومیه،‌ در پی بروز علائم بیماری کرونا به بهداری زندان منتقل شدند.

سازمان «حقوق بشر در ایران» در گزارشی نوشت شهیدی،‌ روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در زندان اوین، روز یکشنبه ۱۱ اسفندماه در پی وخامت حال و با بروز سرفه‌های خشک،‌ تنگی نفس و درد شدید عضلانی که از علائم بیماری کرونا به حساب می‌آید به صورت اورژانسی به بهداری زندان منتقل شده است.

ناهید کرمانشاهی،‌ مادر شهیدی، روز دوشنبه در گفت‌وگو با وب‌سایت خبری انصاف‌نیوز ضمن ابراز نگرانی از احتمال ابتلای دخترش به کرونا، گفت که او «چند دقیقه‌ای زنگ زد، حالش خراب بود و سرفه امانش نمی‌داد».

کرمانشاهی اشاره کرد که شهیدی از «وضعیت امنیتی بهداری زندان» و «ندادن ماسک به زندانیان» نیز گلایه کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، ‌روز دوشنبه نیز محمد قنبردوست،‌ زندانی سنی‌مذهب در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه، با مشاهده علائم مشابه کرونا ابتدا به بهداری و سپس به درمانگاهی خارج از زندان منتقل شده است.

شهیدی در حال گذراندن حکم ۱۲ سال و ۹ ماه حبس خود در زندان اوین است. قنبردوست نیز از سوی دستگاه قضایی ایران به اتهام «عضویت در گروه‌های تکفیری» به پنج سال حبس محکوم شده است.

پیشتر خانواده تعدادی از زندانیان سیاسی و همچنین چند تن از نمایندگان مجلس ایران با ابراز نگرانی درباره امکان ابتلای زندانیان امنیتی و سیاسی به کرونا از مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی خواسته بودند تا با مرخصی آن‌ها تا پایان این بحران موافقت کنند.

در واکنش به این نگرانی‌ها ابراهیم رئیسی،‌ رییس قوه قضاییه،‌ روز دوشنبه گفت که در زندان‌های ایران بهداشت زندانیان رعایت می‌شود.

با این حال طی روزهای گذشته گزارش‌های مشابه دیگری از جمله درباره ابتلای نازنین زاغری،‌ زندانی بریتانیایی ایرانی در اوین و همچنین امیرحسین محمدی، بازداشتی اعتراض‌های آبان در زندان تهران بزرگ به بیماری کرونا منتشر شده بود.


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org