logo_Committee
در این زمینه
محمد نجفی، وکیل دادگستری در پی انتقال به قرنطینه زندان دست به اعتصاب غذا زد
يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸ اوت ۲۰۱۹

mohammad_najafi.jpg
محمد نجفی، وکیل دادگستری محبوس در زندان اراک در پی انتقال به قرنطینه این زندان دست به اعتصاب غذا زده است. نجفی پیش‌تر در چند پرونده مختلف مجموعا به ۱۹ سال حبس تعزیری محکوم شده و هم اکنون در زندان اراک در حال تحمل حبس است. اعتصاب غذای این زندانی در اعتراض به انتقال او به قرنطینه زندان اراک صورت گرفته است. پیام درفشان، وکیل مدافع محمد نجفی ضمن اشاره به بی‌اطلاعی از جزئیات دقیق ماجرا گفته: «بر اساس تماس یکی از زندانیان اعلام شده است که این مساله به سبب صحبت‌های شفاهی آقای نجفی از طریق تلفن زندان بوده و بر اساس موازین زندان، تنبیه اعزام به قرنطینه شامل مسائل خاصی می‌شود که زندانی اخلال در نظم زندان به وجود بیاورد و بنده به عنوان وکیل ایشان به سبب اینکه خصوصا بیماری دیابت دارند از اعلام اعتصاب غذا برای سلامتی ایشان جدا نگران شده و طی تماس با مسئولین کانون وکلای دادگستری اراک درخواست کردم با مسئولان زندان این شهر تماس بگیرند و برای رفع مرافعه تلاش کنند که اعلام کردند پیگیری و تلاش خواهند کرد.» محمد نجفی در ارتباط با پرونده نخست خود که از بابت آن به سه سال حبس محکوم شده بود، فروردین ماه سال جاری مشمول عفو و آزاد شد. او پس از چهار روز بابت پرونده‌های دیگر خود مجددا بازداشت و روانه زندان اراک شد. اواسط آذر ماه سال گذشته شعبه یک دادگاه انقلاب اراک محمد نجفی را بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی به ۱۳ سال حبس محکوم کرد. او همچنین در یک حکم بدوی در تاریخ دوم بهمن ماه ۹۷ توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان شازند در ارتباط با انتشار نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای در فضای مجازی به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده بود. تایید این حکم صادره در دادگاه تجدید نظر در حالی صورت گرفته است که شعبه دادگاه بدوی پیشتر نیز در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۹۷ محمد نجفی را در پرونده ای دیگر و از بابت همین اتهامات به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرده و این حکم نیز عینا به تایید شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی رسیده بود.

رادیو زمانه

****


حکم حبس طولانی برای محمد نجفی وکیل حامی حقوق معترضان


گزارش ها از ایران حاکیست محمد نجفی وکیلی که در ارتباط با اعتراضات دی ماه گذشته بازداشت و محاکمه شده بود در بخش دیگری از یک پرونده قضایی به ۱۳ سال زندان محکوم شده است.

این درحالی است که بنابه گزارش ها آقای نجفی که از حقوق بازداشتی های اعتراضات دی ماه سال گذشته دفاع کرده بود از مدتی قبل یک دوره محکومیت سه سال زندان را شروع کرده بود.

او اکنون در شعبه یک دادگاه انقلاب اراک به اتهام "انتقال اطلاعات به یک کشور متخاصم" که به خاطر مصاحبه با رادیوهای خارجی به او وارد شده بود به ۱۰ سال حبس، به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی به یک سال حبس و برای حمایت از گروه های مخالف به یک سال حبس محکوم شده است.

روشن نیست مجازات های صادره برای آقای نجفی تلفیق می شود یا نه.

روز دوشنبه همچنین صدور حکم مجازات شش سال زندان برای دو وکیل دیگر اعلام شد.

بنابه گزارش ها قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی هر کدام به پنج سال زندان برای شرکت در "تجمع غیرقانونی" و یک سال زندان برای "تبلیغ علیه نظام" محکوم شدند.

آن دو به همراه چند منتقد دیگر حکومت ایران روز ۲۷ مرداد پس از شرکت در تجمعی مقابل مجلس دستگیر شده و اخیرا با قید وثیقه آزاد شده بودند.

پرونده محمد نجفی

سازمان دیده بان حقوق بشر اخیرا در گزارشی درباره برخورد با معترضان در ایران نوشت آقای نجفی به تلافی افشای مرگ وحید حیدری در جریان بازداشت و گزارش وجود علائم شکنجه و دیگر بدرفتاری ها از جمله زخم و کبودی بر بدن او، دستگیر شد.

بنابه این گزارش او در روز ۲۶ ژوئیه در شعبه دوم دادگاه کیفری اراک به اتهام "اخلال در نظم عمومی از طریق اقدامات نامتعارف مثل شعار دادن" به سه سال زندان محکوم شد و روز ۲۸ اکتبر دوره زندان خود را شروع کرد.

پیام درفشان وکیل مدافع آقای نجفی هفته پیش به خبرگزاری حقوق بشری هرانا گفت: "آقای نجفی در حالی به اتهام 'کمک به دولت متخاصم' به ۱۰ سال زندان محکوم شده است که ایشان طی صحبت با این رسانه‌ها از دردهایش گفته بود. ایشان به دلیل مطرح کردن مشکلات خود و هموطنانش با یک رسانه به ۱۰ سال حبس محکوم شده است. در صورتی که صحبت‌های ایشان انتقال اطلاعات نبوده است".

هرانا نوشت: " آقای نجفی از جمله افراد پیگیر نحوه‌ی جان باختن یکی از معترضان در وقایع دی‌ماه ۹۶ بود. وی پس از افشاگری در خصوص فوت وحید حیدری یکی از معترضان خیابانی دی‌ماه که در اراک بازداشت و در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک درگذشت، بازداشت شده بود."

این سازمان افزود: "مسئولان قضایی حکومت جمهوری اسلامی ایران مدعی شده بودند که وحید حیدری فروشنده مواد مخدر بوده و در بازداشتگاه کلانتری اراک دست به خودکشی زده است؛ آقای نجفی پس از انجام تحقیقات میدانی که از طریق اقوام و دوستان وحید حیدری به عمل آورده بود، بیان کرده که او یک دست‌فروش بوده و هیچ‌گونه سوءپیشینه‌ای نداشته و بر جسدش که در شرایط امنیتی دفن گردیده نشانی از خودکشی وجود نداشته و آسیب ناشی از اصابت شیء به سر او به‌وضوح پیدا بوده است."

بنابر این گزارش محمود صادقی نماینده تهران در مجلس هم مراجع امنیتی را به "پرونده سازی" برای او متهم کرده بود.

در اعتراضاتی که در دی سال گذشته برای چندین روز در ده‌ها شهر ایران شعله کشید و جدی‌ترین ناآرامی های تقریبا یک دهه اخیر این کشور توصیف شد، معترضان رهبر ایران را نشانه گرفتند و خواستار کناره‌گیری او شدند.


بی بی سیsend page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org