logo_Committee
در این زمینه
عفو بین‌الملل
«حکم امیرسالار داوودی یک بی‌عدالتی تکان‌دهنده است»
سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴ ژوين ۲۰۱۹

عفو بین‌الملل صدور حکم ۳۰ سال زندان و ۱۱۱ ضربه شلاق برای یک وکیل دادگستری را "بی‌رحمانه و حیرت‌انگیز" خوانده است. مدیر بخش خاورمیانه این سازمان می‌گوید امیرسالار داوودی هزینه دفاع از حقوق بشر را می‌پردازد.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید حکم سنگین امیرسالار داوودی، یک بی‌عدالتی محض است: «راه اندازی یک کانال تلگرامی برای خبررسانی درباره قربانیان نقض حقوق بشر، جرم نیست. مقامات جمهوری اسلامی باید امیرسالار داوودی را هر چه سریع‌تر و بدون قید و شرط آزاد کنند.»

عفو بین‌الملل، جامعه جهانی و از جمله اتحادیه اروپا را دعوت کرده که مقامات ایرانی را از هدف گرفتن وکلای حقوق بشری منع کنند.

فیلیپ لوتر، امیرسالار داوودی را یکی از آخرین قربانیان سرکوب ظالمانه وکلای حقوق بشر در دو سال گذشته خوانده است؛ وکلایی که برای جلوگیری از فعالیت‌شان، احکام سنگینی در دادگاه‌ها می‌گیرند.

طبق حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، امیرسالار داوودی به ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم شده که مجازات اشد، یعنی ۱۵ سال حبس، به اتهام تشکیل یک گروه تلگرامی قابل اجراست. او به ۶میلیون تومان جریمه نقدی و دو سال محرومیت از کلیه حقوق اجتماعی نیز محکوم شده است.

سایر اتهامات این وکیل دادگستری "توهین به مقامات"، "تبلیغ علیه نظام" عنوان شده‌ بودند. وحید مشگانی فراهانی، وکیل مدافع آقای داوودی پیش‌تر گفته بود که اتهام "همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا" نیز در پرونده درج شده‌ است.

امیرسالار داوودی ۲۹ آبان ۹۷ و پس از تفتیش دفتر کار و خانه‌‌اش دستگیر و از آن زمان در زندان اوین نگاهداری شده ‌است. عفو بین‌الملل تاکید می‌کند که او از بدو دستگیری، تماس محدودی با خانواده و وکیلش داشته است. آخرین ملاقات اقای داوودی با همسرش ۲۶ فروردین ۹۸ بوده است.

امیرسالار داوودی یک وکیل شناخته شده و یک فعال اجتماعی سیاسی است. او وکالت بسیاری از متهمان سیاسی و عقیدتی از جمله زینب جلالیان و زندانیان بهایی را بر عهده داشته و در کانال تلگرامی خودش به نام "بدون روتوش" در باره مسائل صنفی حوزه وکالت می‌نوشت.

طناز کلاهچیان، همسر او که خودش نیز وکیل است در توئیتر نوشته که امیرسالار داوودی تصمیم گرفته به حکم صادره اعتراض نکند. خانم کلاهچیان در آخرین توئیت که تاریخ ۱۳ خرداد را دارد، خبر داده که همسرش پس از ۱۹۰ روز حبس به بند عمومی منتقل شده است.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود یادآوری کرده که صدور احکام سنگین علیه وکلای حقوق بشری در ایران تازگی ندارد: «محمد نجفی به ۱۸ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق در سه نوبت محکوم شده است. آرش کیخسروی، قاسم شعله سعدی، فرخ فروزان، مصطفی دانشجو، مصطفی ترک همدانی، پیام درفشان و زینب طاهری نیز از وکلایی هستند که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی آنها را تحت پیگیرد و کیفر قرار داده است.»

***

چهار اتهام در دو پرونده علیه یک وکیل دادگستری در ایرانیک وکیل دادگستری در دو پرونده با چهار اتهام از جمله "تشکیل گروه برای براندازی نظام" روبه‌روست. وکیل امیرسالار داودی می‌گوید، دلیل این اتهامات دایر کردن یک کانال تلگرامی و مصاحبه با یک رسانه خارج از کشور است.

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری که از نزدیک به پنج ماه پیش در زندان اوین به سر می‌برد، با دو پرونده قضایی و در مجموع چهار اتهام روبه‌رو است.

وحید مشگانی فراهانی، وکیل آقای داودی، دیروز سه‌شنبه ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل) درباره مستندات چهار اتهامی که به موکل‌اش تفهیم شده است به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «مستندات تمام این اتهامات یک کانال تلگرامی با عنوان "بدون روتوش" است که آقای امیرسالار داودی پیش از بازداشت مدیریت آن را به عهده داشته و مطالبی را در آن می‌نوشت و همین‌طور مصاحبه‌هایش با یک شبکه تلویزیونی خارج از ایران.»

به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران، امیرسالار داودی در اولین پرونده خود در شعبه اول بازپرسی دادسرای اوین متهم به "تبلیغ علیه نظام" و "توهین به مقامات" بوده و در دومین پرونده‌اش در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین نیز به "همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا" و "تشکیل گروه برای براندازی نظام" متهم شده است. طبق قانون مجازات اسلامی، اتهام همکاری با دول متخاصم می‌تواند مجازات ۱۰ سال حبس را به همراه داشته باشد.

وکیل آقای داودی به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است که هنوز پرونده موکل‌اش را مطالعه نکرده، اما "اجازه" مطالعه آن را گرفته و همچنین یک بار نیز به مدت دو ساعت او را ملاقات کرده است.

وحید مشگانی، وکیل امیرسالار داودی، دیروز سه‌شنبه به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته بود که کیفرخواست هر دو پرونده موکل‌اش صادر و به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارسال شده است. به گفته آقای مشگانی، امیرسالار داودی اکنون باید منتظر تاریخ برگزاری دادگاه خود باشد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

طناز کلاهچیان، همسر امیرسالار داودی نیز دی‌ماه گذشته در ارتباط با کانال تلگرامی "بدون روتوش" به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین احضار شده و "چند ساعتی" مورد بازپرسی قرار گرفته بود، اما به گفته وکیل آقای داودی، سپس "موضوع منتفی شده"، زیرا بازپرس متقاعد شده که خانم کلاهچیان "هیچ نقشی در این کانال تلگرامی نداشته‌اند و فقط نام‌شان به صورت صوری در کانال ذکر شده بود."

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری روز ۲۹ آبان‌ماه سال گذشته (۱۳۹۷) در محل کارش بازداشت شد و تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد. به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران، بازداشت موقت آقای داودی تاکنون "چندین بار" تمدید شده است. این وکیل دادگستری وکالت پرونده‌های بسیاری از متهمان سیاسی و عقیدتی از جمله زینب جلالیان، زندانی کرد محکوم به حبس ابد را برعهده داشته است.

امیرسالار داودی افزون بر انتشار نوشته‌های تحلیلی و انتقادی، مدیریت کانال تلگرامی "بدون روتوش" را نیز برعهده داشت؛ کانالی که در آن مسایل صنفی وکلای دادگستری و همچنین نظرات شخصی‌اش را منتشر می‌‌کرد.

بسیاری از وکلایی که در ایران وکالت متهمان سیاسی و عقیدتی را برعهده می‌گیرند، با برخورد قضایی و امنیتی مواجه می‌شوند. ناصر زرافشان، شیرین عبادی، عبدالفتاح سلطانی، محمدعلی دادخواه و نسرین ستوده، از جمله وکلای سرشناسی هستند که پس از وکالت پرونده‌های سیاسی با بازداشت یا زندان مواجه شده‌اند.

از بهار تا پاییز سال گذشته (۱۳۹۷) نیز نسرین ستوده، آرش کیخسروی، قاسم شعله‌سعدی، محمد نجفی، پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید و امیرسالار داودی بازداشت شدند. از میان این هشت وکیل البته پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید، آرش کیخسروی و محمد نجفی با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

برگرفته از: دویچه وله

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org