logo_Committee
در این زمینه
کانون مدافعان حقوق بشر
زندانیان بیمار را درمان کنید
اعتصاب غذای نرگس محمدی و نازنین زاغری
چهار شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۶ ژانويه ۲۰۱۹

mohammadi-zaghari.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر در پی اعتراض تعدادی از زندانیان به نحوه درمانشان در زندان، در اطلاعیه ای خواستار درمان زندانیان بیمار شد.

قبلا نرگس محمدی و نازنین زاغری با صدور اعلامیه ای از زندان اوین اعلام کرده بودند که در اعتراض به عدم توجه به خواست آنها مبنی بر اعزام پزشکی از ۹۷/۱۰/۲۴ لغایت ۹۷/۱۰/۲۶ علی رغم استفاده از داروهای روزانه دست به اعتصاب غذا می زنند.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن اطلاعیه این نهاد حقوق بشری که به امضای شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر رسیده به شرح زیر است:

امکانات بهداری زندان‌های ایران بسیار محدود و اندک است. طبق آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها، در صورتی که زندانیان نیازمند معالجات تخصصی باشند، پس از تایید پزشک زندان باید به بیمارستان یا مراکز درمانی خارج از زندان اعزام شوند.

در مورد زندانیان سیاسی و عقیدتی معمولا طی این پروسه با مشکلات زیادی مواجه می‌شود. گاهی اوقات هم اجازه درمان به موقع داده نمی‌شود که در نتیجه بیمار فوت می‌کند که نمونه اخیر آن وحید صیادی نصیری است که در تاریخ ۲۱ آذرماه ۱۳۹۷ جان باخت.

هم اکنون تعدادی از زندانیان بیمار هستند اما اجازه دسترسی به درمان مناسب را نیافته‌اند. اسامی برخی از آنها به شرح زیر است:

نرگس محمدی، نازنین زاغری، سعید ملک پور، احمدرضا جلالی، آرش صادقی، مصطفی دانشجو، محمد بنازاده، حسن شاهرضا، حسن ممتاز سروستانی، سعید شیرزاد، شکوفه یداللهی، شیما انتصاری، علی کریمی و احمد براکوهی.

شیرین عبادی
رییس کانون مدافعان حقوق بشر

دی ۱۳۹۷

***

درخواست درمان فوری نازنین زاغری و نرگس محمدی

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواهان دسترسی فوری نازنین زاغری و نرگس محمدی به رسیدگی‌ها و مراقبت‌های پزشکی شدند. آنها همچنین با استناد به گزارش گروه بازداشت‌های خودسرانه خواستار آزادی این دو زندانی شدند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه‌ای خواهان رسیدگی فوری به وضعیت سلامتی و درمانی نرگس محمدی و نازنین زاغری شدند. آنها تاکید کرده‌اند که این دو زندانی سیاسی نیاز فوری به مراقبت‌های پزشکی دارند.

در بیانیه‌ای که در سایت رسمی دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در روز چهارشنبه ۲۶ دی (۱۶ ژانویه) منتشر شده از قول کارشناسان این نهاد آمده است: «ما از دولت ایران می‌خواهیم بلافاصله و بدون قید و شرایط مقدماتی دسترسی نازنین زاغری راتکلیف و نرگس محمدی به درمان مناسب آنها را فراهم کرده و آنچه را که آنها بارها برای وضعیت خطیر سلامتی‌شان درخواست کرده‌اند، انجام دهد.»

در این بیانیه از قول ریچارد راتکلیف همسر نازنین زاغری نوشته شده که این زندانی سیاسی غده‌ای در پستان دارد و همچنین از درد گردن و بی‌حسی در دست‌ها و پاهایش رنج می‌برد. او همچنین تقاضا کرده تا به منظور مراقبت‌های روحی و روانی درخور به مراکز درمانی بیرون زندان فرستاده شود.

نرگس محمدی نیز به گفته کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل دچار آمبولی ریه و به تبع آن و به دلیل مصرف داروهای رقیق‌کننده خون دچار رقیقی خون است و بارها درخواست کرده تا پزشکانی که به وضعیت او آشنا هستند او را معاینه کنند. نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر همچنین نیاز به یک عمل جراحی فوری دارد.

این دو زندانی با چنین شرایط خطیر جسمانی از روز دوشنبه ۲۴ دی در اعتراض به عدم رسیدگی به درخواست‌هایشان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

کارشناسان سازمان ملل از مقامات ایران خواسته‌اند تا فورا به مواردی که دلیل اعتصاب غذای اعتراضی این دو زندانی است، رسیدگی کنند؛ از جمله درمان و مراقبت مناسب و نیز رسیدگی به برخوردهای بی‌رحمانه، غیر انسانی یا تحقیرآمیز و حتی شکنجه این دو زندانی.

در این بیانیه همچنین به یافته‌های گروه کار رسیدگی به بازداشت‌های خودسرانه اشاره شده که بارها خواهان آزادی فوری نازنین زاغری و نرگس محمدی شده‌اند.

نازنین زاغری-راتکلیف که تابعیت دوگانه ایران و بریتانیا را دارد، خرداد سال ۹۵ همراه دختر خردسالش هنگام خروج از ایران در فرودگاه امام خمینی بازداشت و زندانی شد. سازمان اطلاعات سپاه او را به جاسوسی برای بریتانیا متهم کرد و دادگاه انقلاب با تأیید این اتهام، نازنین زاغری-راتکلیف را به پنج سال زندان محکوم کرد.

نرگس محمدی نیز از اردیبهشت ۱۳۹۴ در زندان به سر می‌برد. او به تحمل ۱۶ سال حبس محکوم شده است.

دویچه ولهاعتصاب غذای نرگس محمدی و نازنین زاغری


نازنین زاغری و نرگس محمدی از روز دوشنبه ۲۴ دی ماه اعتصاب غذای سه روزه خود را در اعتراض به نحو رسیدگی پزشکی و بی‌توجهی مسوولان زندان به نیاز آنها برای درمان آغاز کردند.

این دو زندانی زن روز ۱۲ دی ماه با انتشار اطلاعیه‌ای از بند زنان زندان اوین اعلام کردند به دلیل بی‌توجهی به وضعیت پزشکی‌شان مجبور به اعتصاب غذای سه روزه هستند تا مگر به این طریق مسوولان صدای آنها را بشنوند. این اعتصاب تا روز ۲۶ دی ماه به طول خواهد کشید.

ریچارد راتکلیف همسر نازنین زاغری در یک کنفرانس خبری روز ۲۴ دی ماه اعلام کرد همسرش احتیاج به مراقبت‌های نورولوژیکی در ناحیه گردن و همچنین پزشک متخصص در خصوص بی‌حسی در دست و پایش دارد که ماه‌ها است از این ناراحتی‌های جسمی می‌گذرد و اقدامی برایشان صورت نگرفته است.

در همین روز جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا، حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن را برای رسیدگی به وضعیت نازنین زاغری زندانی دوتابعیتی احضار کرد. جرمی هانت در توییتر خود نوشت که او امروز با احضار سفیر ایران خواستار رسدگی فوری پزشکی نازنین شده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا در توییتر خود نوشته است بازداشت خانم زاغری «کاملا غیرقابل قبول» است و درمان او که او در اختیار مقامات ایرانی است نقض کامل حقوق بشر است.

همچنین مونیک ویلا، مدیر موسسه توماس رویترز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است: «من تکرار می‌کنم نازنین کاملا بی‌گناه است و او قطعا که سپاه پاسداران ایران گفته او جاسوس نیست.»

خانم ویلا مدیر سابق نازنین زاغری در بیانیه خود با تاکید براینکه از بازداشت او بیش از ۱۰۰۰ روز می‌؛رد و سلامت ذهنی و جسمی‌اش پیوسته رو به وخامت است، اعتصاب غذای او را در این شرایط بسیار خطرناک اعلام کرده و از مقامات دولتی و قضایی ایران خواسته تا سریعا او را آزاد کنند و به او اجازه درمان پیش از بدتر شدن حال جسمی و روحیش بدهند.

خانم ویلا در ادامه بیانیه خود با اشاره به پخش فیلم اخیر چند دقیقه‌ای از نازنین زاغری در تلویزیون ایران که او را در زمان بازداشتش در فرودگاه امام خمینی نشان می‌دهد، اعلام کرده است: «فیلم اخیر او در زمان بازداشتش در فروگاه امام خمینی که از سوی تلویزیون دولتی ایران پخش شد بیشتر بی‌گناهی او را ثابت می‌کند. این فیلم نازنین را کاملا متحیر از بازداشتش نشان می‌دهد، بدون هیچ تصوری از آنچه که او متهم شده است.»

پس از دو سال بازداشت نازنین زاغری، روز ۲۰ دی ۹۷، فیلم کوتاهی از لحظه دستگیری نازنین زاغری در فرودگاه امام خمینی از صداوسیما پخش شد که از سوی یکی از ماموران بازداشت‌کننده او به طور مخفیانه گرفته شده، این فیلم لحظه‌ای را نشان می‌دهد که به او گفته می‌شود برای پاسخگویی به یک سری سوالات باید با ماموران برود و امکان پرواز ندارد. در این فیلم نازنین با روسری سفید بر سر در سکوت و تعجب به ماموران نگاه می‌کند.

نازنین زاغری زندانی دوتابعیتی ایرانی- بریتانیایی نیز که از فروردین ۹۵ در بازداشت به سر می‌برد و با حکم پنج سال زندان مواجه است ماههاست نیاز به معاینه پزشک متخصص اعصاب و روان دارد. ریچارد راتکلیف هسمر او در گفت‌وگویی با کمپین گفته بود خانم زاغری پس از اتمام مرخصی سه روزه‌اش و بازگشت به زندان اوین در شهریور ۹۷ دچار بی‌حسی در پاهایش شده است.

نرگس محمدی فعال حقوق بشری که محکوم به ۱۰ سال حبس است دچار بیماری آمبولی ریه، تشنج‌های عصبی و مشکلی در مری‌اش است. او پیش از این در آذر ۹۷ در نامه‌ای سرگشاده به دادستان تهران درباره اینکه مدت‌هاست علیرغم تجویز دکتر متخصص و حتی دکتر بهداری زندان برای بیماری‌هایش به بیمارستان منتقل نشده است اعتراض کرد. همچنین تاکنون تقاضاهای جداگانه او و خانواده‌اش برای انتقال به پزشک خارج از زندان بی‌جواب مانده است.

تقی رحمانی همسر خانم محمدی در توییتی با اظهار اینکه هنوز همسرش و خانم زاغری از مقامات پاسخی دریافت نکرده‌اند، نوشت: « تنبیه زندانی بیمار مصداق چه نوع شکنجه‌ای است؟ زندانی هم شهروند است.

خانم محمدی در نامه‌اش خطاب به جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران نوشته بود: «متاسفانه اینجانب چشم امیدی به رعایت انصاف و عدالت از سویسیستم قضایی کشورم ندارم. لذا در مورد احکام‌ غیر عادلانه سخنی نمی‌گویم، اما از حضرتعالی تقاضا دارم لااقل شرایط مراقبت‌هایپزشکی و دسترسی ما به پزشکان متخصصی که سال ها تحت مراقبت آنها معالجه شده‌ایم و همچنین دسترسی به داروهای‌مان رافراهم آورید.‌»
ایران امروزsend page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org