logo_Committee
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش
نشست انجمن های حقوق بشر پیرامون محیط زیست در ایران
سخنرانی مهندس احمد هاشمی
و نمایش فیلم مستند" مادرکشی" ساخته کمیل سوهانی
زمان روز جمعه ۲۵ ژانویه ۲۰۱۹ - شروع ساعت ۱۸:۳۰
محل - خانه ایران
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲ ژانويه ۲۰۱۹

kd_med_at_logo.jpg
تغییراقلیم ناشی ازفعالیت های بشر، به یکی از مشکلات و معضلات عمده محیط زیستی تبدیل شده است. آسیب پذیری محیط زیست در ایران در نتیجه تغییرات اقلیم، بسیار وسیع و تکان دهنده است.
تغییر اقلیم در اثر آلودگی های محیط زیستی، پدید آورنده مسائل گوناگونی ازجمله آلودگی آب و هوا، گرم شدن زمین، بالا آمدن سطح آب دریاها، انهدام گونه های گیاهی و جانوری، فرسایش لایه اُزن، تخریب جنگل ها و مراتع، بارانهای اسیدی و... میباشد و این مسئله تنها مشکل یک کشور نیست، بلکه مشکل تمام جهان است.

همۀ دشواریهای محیط زیستی در ایران، ناشی از تغییرات اقلیمی نیستند. موارد زیر، که ساخته دست بشر میباشند، موجب شده اند تا کشور ما در استانداردهای بین المللی در جایگاهی بسیار أسف بار قرار گیرد:

آلوده کردن منابع آب، مصرف بی رویه انرژی و انتشار گاز های گل خانه ای ناشی از آن، صنعت فرسوده، افزایش بی رویه شهر نشینی، پیدایش کمربندی از حاشیه نشینان در اطراف شهر های بزرگ و حتی متوسط و فرار از روستا ها، استفاده غیرمسئولانه از مواد شیمیایی، انرژی و خاک،انتشار گاز های سمّی ناشی از کارکرد پالایشگاه ها، کارخانجات وخودروها، تخریب جنگل ها و مراتع ، استفاده بی بند بار وصرفاً سودجویانه شخصی از معا د ن ، انباشت زباله درحاشیه شهرها ویا ریختن آن ها داخل رودخانه ها، وهمچنین مدیریت نا کارآمد در کنار رشد روزافزون جمعیت و اِعمال روش های ناصحیح و عقب مانده کشاورزی، موجبات آسیب پذیری بیشتر محیط زیست ایران را فراهم آورده اند.

مسئله آب مهمترین معضل کنونی محیط زیست و خطر بزرگی برای صلح و امنیت و بقای ایران میباشد.در سال های اخیر هدر دادن منابع آبی و به تَبَع آن کمبود آب، شرایط سختی را برای ایرانیان پدید آورده است و تامین آب نوشیدنی سالم برای همه مردم در مخاطره جدی است.

موضوع محیط زیست و تخریب آن به یک مسئله حادّ و بحران زا در ایران تبدیل شده است. این امر یکی ازمهمترین عوامل مشکلات اقتصادی، نابسامانی های بهداشتی، گسست اجتماعی و اعتراضات سیاسی است.

زمان روز جمعه ۲۵ ژانویه ۲۰۱۹ - شروع ساعت ۱۸:۳۰
محل - خانه ایران:
Bindergasse 5-9/1, 1090 Wien


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org