logo_Committee
در این زمینه
نرگس محمدی را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنید!
مادر نرگس محمدی: چرا با مرخصی دخترم موافقت نمی‌کنید؟ ظلم علیه او تا کجا؟
پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸

narges_mohammadi2018.jpg
۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸ (۴ مهر ۱۳۹۷) ـ مدافع حقوق بشر زندانی نرگس محمدی امروز برای سه روز از زندان اوین به مرخصی آمد. نرگس محمدی فقط به‌خاطر فعالیت‌های حقوق بشری خود در زندان به‌سر می برد. ما خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط او هستیم.

جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران

***

نرگس محمدی پس از نزدیک به چهار سال برای سه روز به مرخصی آمد

نرگس محمدی فعال حقوق بشر زندانی که از اردبیهشت ۹۴ در زندان است روز چهارم مهرماه برای مدت سه روز به مرخصی آمد. به گفته وکیل او دلیل موافقت با مرخصی این زندانی وضعیت جسمانی پدرش است. خانم محمدی پس از مرخصی راهی شهر زنجان برای ملاقات با پدر بیمارش شد.

محمود بهزادی به خبرگزاری دانشجویی ایسنا گفته است: موکلم در حال حاضر در مسیر زنجان است و دلیل موافقت با مرخصی او نیز وضعیت جسمانی پدرش بوده است.

در حالی با درخواست‌های مرخصی متعدد او در این چند سال مخالفت شده که همچنین با درخواست آزادی مشروط که طبق قانون امکان استفاده ان را دارد نیز تاکنون موافقت نشده است. او همچنین دچار بیماری شدید عضلانی است که به گفته پزشکان متخصص نیاز به مرخصی و درمان در فضای غیر از زندان را دارد. او با حکم ۱۰ سال حبس مواجه است.

مادر نرگس محمدی در تاریخ ۲۰ شهریور در نامه‌ای خطاب به دادستان تهران به عدم موافقت با مرخصی فرزندش اعتراض کرده بود. او در این نامه خطاب به جعفری دولت‌آبادی نوشته بود «از ظلمی که بر دختر بیگناهم روا می‌دارید شکایت دارم و از مسئولان می‌خواهم دست کم با این احکام حبس سنگین با مرخصی‌اش موافقت کنند و چنانچه هنوز مصر بر محرومیت فرزندم هستند، لااقل با مأمورانشان او را یک ساعت پیش پدرش روانه کنند تا پدر پیرش از اضطراب ندیدن پاره تنش آرام گیرد.»

عذرا بازرگان مادر نرگس محمدی همچنین در بخش دیگری از نامه‌اش نوشته بود که «طی این چهار سال من و پدرش فقط چهار بار نرگس را دیده‌ایم، چون هر دو بیماریم و توان رفتن به تهران و ملاقات عزیزمان را نداریم. مسوولان اوین شاهد ادعای ما هستند.»

وکیل نرگس محمدی و خانواده او بارها در این مدت درخواست مرخصی برای درمان بیماریش و این اواخر برای دیدار با پدر بیمارش داده بودند.

اظهار امیدواری برای آزادی مشروط نرگس محمدی طبق قانون

محمود بهزادی در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجویی ایسنا در روز مرخصی موکلش گفت او از «شرایط آزادی مشروط برخوردار است اما هنوز با درخواست او موافقت نشده است.» این وکیل دادگستری اظهار امیدواری کرده که مقامات قضایی به زودی با آزادی مشروط او موافقت کنند.

محمود بهزادی در توضیح حق قانونی موکلش برای آزادی مشروط توضیح داده است: «حدود سه سال و چند ماه از میزان محکومیت موکلم باقی مانده است. اما با توجه به اینکه بیش از دو سوم دوران محکومیت خود را گذرانده، می‌تواند از آزادی مشروط استفاده کند.

نرگس محمدی ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴، دو ماه بعد از آنکه با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفارت اتریش در تهران ملاقات کرد و در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران صحبت کرد، بازداشت و به ۱۶ سال زندان به جرم عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع، تبانی و اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام محکوم شد. او طبق قانون مجازات جدید اسلامی باید ۱۰ سال از این حکم را بگذراند.

اما این فعال حقوق بشر که دچار بیماری فلج عضلانی است و بارها به بهداری زندان و بیمارستان متقل شده اساسا به گفته پزشکان بیمارستان امام خمینی و وکیلش نیاز به مرخصی درمانی دارد که تاکنون با آن موافقت نشده است.

خانم محمدی آخرین بار در تاریخ ۱۱ مرداد ماه به بیمارستان امام خمینی منتقل شد اما متاسفانه پس از چند روز مجددا به زندان بازگشت. محمد بهزادی‌راد وکیلش در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا در تیرماه ۹۷گفته بود که موکلش با توجه به شرایط جسمانی‌اش باید بتواند از قانون «آزادی مشروط» استفاده کند.

نرگس محمدی پیش از این پس از اتفاقات سال ۸۸ بازداشت و به اتهامات امنیتی به شش سال حبس محکوم شد اما به دلیل همین بیماری فلج عضلانی و عدم تحمل زندان نهایتا در سال ۹۲ از زندان آزاد شد.

***

مادر نرگس محمدی: چرا با مرخصی دخترم موافقت نمی‌کنید؟ ظلم علیه او تا کجا؟


عذرا بازرگان، مادر نرگس محمدی در نامه‌ای خطاب به دادستان تهران از مسئولان خواست تا با مرخصی فرزند زندانی‌اش برای دیدن پدر موافقت کنند.

مادر نرگس محمدی در نامه خود نوشته است: «چنانچه هنوز مصر بر محرومیت فرزندم هستند، لااقل با مأمورانشان او را یک ساعت پیش پدرش روانه کنند تا پدر پیرش از اضطراب ندیدن پاره تنش آرام گیرد.»

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن نامه عذرا بازرگان، مادر نرگس محمدی به عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران به شرح زیر است:

جناب آقای جعفری دولت‌آبادی

دادستان محترم

چرا با مرخصی نرگس موافقت نمی‌کنید؟ ظلم علیه دخترم تا کجا؟

چهارمین پاییز هجران دخترم فرا می‌رسد. پدرش بیش از ۸۵ سال دارد و درگیر بیماری قلبی و فشار خون است. سال گذشته با گذراندن سه سکته قلبی لحظه به لحظه‌اش را با دلتنگی از دوری فرزند و نوه‌هایش گذراند. طی این ۴سال من و پدرش فقط ۴ بار نرگس را دیده‌ایم، چون هر دو بیماریم و توان رفتن به تهران و ملاقات عزیزمان را نداریم. مسئولان اوین شاهد ادعای ما هستند.

سال گذشته که پدر نرگس سه سکته هولناک را پشت سر گذاشت، دخترم از بیم ندیدن پدر حاضر شد با مأموران امنیتی و برای یک ساعت به بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان زنجان بیاید که مورد موافقت مسئولان قرار نگرفت.

نرگس از دیدن دوفرزند، پدر، مادر و همسر محروم است در حالی‌که اختلاس‌گران و چپاول‌گران یا در خانه‌هایشان هستند و یا از تمام امکانات و امتیازات و همراهی مأموران امنیتی و قضایی برخوردارند و این تبعیض ناروایی است.

تا کنون شاهد مرخصی زندانیان دلسوخته‌ای بودیم که پس از رخدادی دردناک پای از زندان بیرون گذاشته‌اند که آخرین آنها آقای عبدالفتاح سلطانی بود و من بیم تکرار آن را برای فرزند خود دارم.

فرزند من مستحق صدور احکام سنگین علیه خود نبوده که در سن ۴۴ سالگی محکوم به ۲۲ سال زندان گردد که شنیدنش هم تابم می‌برد، چه رسد به تحمل حبس با شرایط بسیار سخت و محرومیت از دیدن عزیزانش و محرومیت از مداوا و معالجه بیماری‌ها و دردهایش. شنیدم دخترم سال‌ها و ماه‌ها با درد دست و پنجه نرم کرده و به ما نگفته تا نگران نشویم، اما شما و دادیارانتان از آن مطلع بوده‌اید. شنیدم درمانش انجام نمی‌شود و با بیماری در کنج زندان اوین روزگار سپری می‌کند. آه از بنیانم بر می‌خیزد و ناله سر می‌دهم. به این ظلم نزد خداوند شکواییه می‌دهم و دست بر آسمان بلند می‌کنم.

من به‌عنوان یک مادر که متعلق به خانواده‌ای مبارز بوده‌ام، در این سرزمین از مبارزه با ظلم خسته‌ام و اکنون از ظلمی که بر دختر بیگناهم روا می‌دارید شکایت دارم و از مسئولان می‌خواهم دست کم با این احکام حبس سنگین با مرخصی‌اش موافقت کنند و چنانچه هنوز مصر بر محرومیت فرزندم هستند، لااقل با مأمورانشان او را یک ساعت پیش پدرش روانه کنند تا پدر پیرش از اضطراب ندیدن پاره تنش آرام گیرد.

عذرا بازرگان

مادر نرگس محمدیsend page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org