logo_Committee
در این زمینه
فرهاد میثمی در چهلمین روز اعتصاب غذا
حمایت از درخواست "عدالتخانه" فرهاد میثمی در شبکه‌های اجتماعی
سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۸

farhad_meisami.jpg
فرهاد میثمی در اعتصاب غذای خشک است. دور نیست که "هزینه مطالبه به‌حق" او، جانش باشد. بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی و کاربران شبکه‌های اجتماعی با مطالبه او همراه شده‌اند که "عدالتخانه می‌خواهیم".

فرهاد میثمی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، از فعالان سیاسی و مدنی خواسته است به جای تمرکز بر شکستن اعتصاب غذای یک فرد، بر خواست "رویه قضایی عادلانه" تمرکز کنند.

او "شکسته شدن اعتصاب غذای یک فرد" را مسئله‌ای "خردتر" عنوان کرده و آن را در برابر "مسئله‌ی کلانِ درخواست رویه‌ی قضایی عادلانه" نشانده است.

میثمی از فعالان سیاسی و مدنی خواسته است، «با "تاکید بر دفاع معنادار" شامل حذف لیست بیست نفره‌ی "وکلای حکومتی"، امکان انتخاب "وکیل مستقل" در تمام مراحل دادرسی، فرصت کافی برای قرائت پرونده و تنظیم دفاع مستدل و با امکان قضاوت افکار عمومی درباره‌ی آن از طریق علنی بودن دادگاه با امکان حضور‌ رسانه‌های مستقل» بر "رویه قضایی عادلانه" تمرکز کنند.

فرهاد میثمی شانزدهم شهریورماه (۷ سپتامبر)، در سی‌و هفتمین روز اعتصاب غذا و در آستانه ورود به مرحله اعتصاب غذای کامل، در پیامی که از زندان اوین فرستاده است، همچنین به "خواسته‌ی مشخص" خود برای مرحله دوم اعتصاب اشاره کرده است: «آزادی بی‌قید و شرط رضا خندان عزیز و رفع احضار، بازجویی و بازپرسی از خواهر گرامی‌شان و نیز خانم ژیلا مکوندی و آقای داوود فرهادپور.»

بازداشت به دلیل حمایت از اعتراض به حجاب اجباری

فرهاد میثمی، فعال مدنی، روز ۹ مرداد در کتابخانه شخصی خود بازداشت شد. اتهام او "تبانی و اجتماع به قصد بر هم زدن امنیت کشور" عنوان شده است. میثمی متهم است که نشان‌هایی با شعار «من با حجاب اجباری موافق نیستم»، در اختیار داشته است.

فرهاد میثمی از تاریخ ۱۰ مردادماه در اعتراض به بازداشت خود و سلب امکان معرفی وکیل اختیاری دست به اعتصاب غذا زد و از روز شنبه ۱۷ شهریور در اعتصاب غذای خشک به سر می‌برد.

این فعال حقوق بشر در مرحله اول اعتصاب غذا، آنچنان که خود در پیامش نوشته است، بر "خواسته‌ی مصداقی مشخصی" تأکید نکرده بود و به اعتصاب «به منظور جلوگیری از ایجاد مزاحمت دستگاه امنیتی برای اشخاص ثالث تا حد ممکن و نیز تن ندادن به رویه‌ی قضایی یکطرفه و ناعادلانه، بدون امکان "دفاع معنادار" و بدون امکان انتخاب "وکیل مستقل"» ادامه داده بود.

با انتشار پیام این فعال مدنی، کاربران زیادی با هشتگ‌های #اعتصاب_میثمی یا #عدالتخانه_میخواهیم ادامه صدا و مطالبه میثمی شده‌اند.

حسن زیدآبادی نسبت به "تراژدی نزدیک و قطعی" که در صورت عدم رسیدگی به "خواسته‌های قانونی" میثمی رخ خواهد داد، هشدار داده است.

:حسن اسدی زیدآبادی
صریح باشیم! اگر به خواسته‌های قانونی #اعتصاب_میثمی رسیدگی نشود و او اعتصاب غذایش را ادامه دهد بروز یک تراژدی نزدیک و قطعی است. آن وقت همه بازنده‌اند. #عدالتخانه_میخواهیم

بهمن امویی از رویای عدالتخانه‌ای می‌نویسد که ۱۵۰ سال است مردم ایران خواهان تحقق آن هستند.

بهمن عمویی:
150 سالی است که مردم ایران فریاد #عدالتخانه_میخواهیم را سر می دهند و هنوز در بر همان پاشنه می چرخد. اما همچنان کسانی مثل #فرهاد_ميثمي خواهان تحقق آن رویا باشند.

میثمی در پیام خود با سپاسگزاری از تمامی کسانی که با پیام و بیانیه خواستار پایان دادن به اعتصاب غذای او شده‌اند و با ابراز احترام نسبت به نگرانی آنها، تأکید کرده که تمام تلاش خود را برای "حداکثر مراقبت در طی این مسیر" انجام می‌دهد تا "فرصت طرح مطالبات نیز باقی بماند" . میثمی در این پیام در عین حال افزوده است: «همگی در عین پایداری و استواری این را هم بایستی بپذیریم که طرح مطالبات بنیادین و تلاش مدنی و جمعی برای تغییر، بی هیچ احتمال خطر و بدون هیچگونه ریسک پذیری نیز ناممکن است.»

این "احتمال خطر"، بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی را، به ویژه آنهایی که میثمی را از نزدیک می‌شناسند، بیمناک جان او کرده است. ژیلا بنی‌یعقوب پیش‌تر در آستانه بیست و پنجمین روز از اعتصاب غذای میثمی در توییتی نوشته بود:«فرهاد میثمی عزیز، جوری هستی که آدم از اعتصاب غذایت خیلی می‌ترسد، در هر کاری جدی‌تر از آن هستی که خیلی‌ها فکرش را می‌کنند. فقط آنها که از نزدیک می‌شناسندت می‌دانند چه می‌گویم و چرا می‌ترسم. تو عادت داری هر راهی را تا تهش بروی.»

نگرانی دوستان و همفکران او بی‌دلیل نیست. او در پیام تازه خود از زندان دوباره تأکید کرده است: «امکان تغییر جز با عزم راسخ همگی ما و پایداری جمعی مدنی در طرح پیگیرانه، مسالمت‌جویانه و البته گاه هزینه‌بردار مطالبات به حق‌مان فراهم نخواهد شد.»

اکنون با  گذشت بیش از ۴۰ روز از اعتصاب غذای میثمی و ورود او به اعتصاب غذای خشک، دور نیست که "هزینه مطالبه به‌حق" میثمی، جانش باشد.

عمار ملکی در توییتی با اشاره به "طرح مسالمت‌جویانه مطالبات" می‌نویسد: «برای مواجهه با نظام مقدس روش مبارزاتی گاندی جواب نمی‌دهد». او امیدوار است فرهاد میثمی سلامت از زندان رها شود تا بتوانند در این‌باره گفت‌وگو کنند.

عمار ملکی
برای مواجهه با نظام‌مقدس روش مبارزاتی #گاندی جواب نمی‌دهد بلکه باید شیوه مبارزاتی #ماندلا را بکار گرفت؛ ماندلا مسالمت‌جوست اما نگاه فانتزی به خشونت‌پرهیزی ندارد. دفاعیات ماندلا را بخوانید.
امیدوارم #فرهاد_ميثمى سلامت از زندان رها شود تا با او دراینباره گفتگو کنیم. #اعتصاب_میثمی

فرهاد میثمی اگر روزی تنها برای کنکوری‌ها و جامعه دانشگاهی یا شاید فعالان مدنی نامی آشنا بود، اکنون با به راه‌انداختن موج "مطالبه عدالتخانه" و پافشاری بر "پیگیری مسالمت‌جویانه مطالبات به حق"، با خطر هزینه کردن جانش، برای بسیاری از عدالتخواهان نامی آشناست. ضیا نبوی خطاب به برخی سیاستمداران و نمایندگان مجلس ایران نوشته است: «مسئولان محترم! باور کنید امثال فرهاد میثمی باری را به دوش کشیده‌اند که شما می بایست از زمین بردارید.»


ضیا نبوی
مسئولان محترم!
باور کنید امثال #فرهاد_میثمی باری را به دوش کشیده‌اند که شما می بایست از زمین بردارید!
یاری به کنار، لطفاً مانع از آزارش شوید!#اعتصاب_میثمی #عدالتخانه_میخواهیم

میثمی معتقد است شیوه  پیگیری و مطالبه‌گری‌اش گامی است به سوی یک پیروزی مرحله‌ای برای همه، حتی حریف؛ همان کسانی در اردوگاه حریف که، به نوشته میثمی، در آینده به تحقق هدف برقراری "رویه قضایی عادلانه"  کمک خواهند کرد.

در همین زمینه:
گزارش سایت آلمانی اشپیگل از اعتصاب غذای فرهاد میثمی


برگرفته از دویچه وله

***

حمایت از مطالبات فرهاد میثمی: عدالتخانه می‌خواهیم
بیش از دوماه از بازداشت فرهاد میثمی می گذرد. گفته می‌شود دلیل بازداشت این فعال مدنی مخالفت با قانون حجاب اجباری و فعالیت در این راستا بوده است. میثمی از فردای روز بازداشت خود توسط وزارت اطلاعات دست به اعتصاب غذا زد. با وجود درخواست های مکرر برای شکستن اعتصاب غذا اما این فعال مدنی در بند در سی‌ و هفتمین روز اعتصاب غذا اعلام کرد که در آستانه‌ی ورود به مرحله‌ی اعتصاب غذای خشک است.

میثمی همچنین از دوستان خود در خارج از زندان خواسته است تا از او تقاضای شکستن اعتصاب غذا را نکنند، و در مقابل پیگیر بلکه خواسته های مطرح شده در نامه‌ای که نگاشته است باشند.

میثمی در نامه خویش دلایل اعتصاب غذا را “تن ندادن به رویه ی قضایی یکطرفه و ناعادلانه ، بدون امکان« دفاع معنادار » و بدون امکان انتخاب « وکیل مستقل» ذکر کرده است.

این فعال مدنی در پایان نامه‌ی خویش نوشته است: ” امکان تغییر جز با عزم راسخ همگی ما و پایداری جمعی مدنی در طرح پیگیرانه ، مسالمت جویانه و البته گاه هزینه بردار مطالبات به حق مان فراهم نخواهد شد .نیک میدانم که در طی این تلاشها ،همگی ما گامی به یک پیروزی مرحله ای دیگر برای همه – حتی برای حریف مان – نزدیک‌تر خواهیم شد (گفتم برای همه، چرا که معتقدم به نظر اکثریتی از دستگاه امنیتی حاکمیتی نیز رویه‌ی قضایی مبتنی بر لیست «وکلای حکومتی» مقبول و عادلانه نیست همچنان که قاضی بازپرس پرونده ام ، خود ضمن گفت و گو با من اذعان داشت که خودش هم با وجود چنین لیستی موافق نیست!) پس جا دارد در کنار هم ، با صبوری و پایداری در این مسیر پیش آمده در مسیر غیر همگانی تلاش کنیم .اگر چه نیروی‌اراده ی جمعی ما خود به اند ازه ی کافی بزرگ خواهد بود ، اما ضمنا شک ندارم که در این میان حتی کسانی از اردوگاه حریف نیز – هر یک به شیوه ی خویش – در آینده به تحقق این هدف کمک خواهند کرد.»

از همین رو جمعی از فعالان مدنی و سیاسی شب گذشته در توییتر با استفاده از هشتک های #عدالتخانه_میخواهیم و #اعتصاب_میثمی تلاش کردند تا پیام میثمی را در فضای مجازی به گوش مسوولان برسانند.

تعدادی از این توییت ها را باهم می‌خوانیم:

شهبانو امانی: عدالتخانه نخستین مطالبه تجدد خواهان ایرانی بود، به اجرای دقیق قانون بازگردیم، آستانه تحمل مقامات قضایی در شرایط حساس باید در بالاترین حد خود باشد عدالت و رأفت مهمترین شاخصه #قوه_قضاییه وحفظ جان زندانی وظیفه قوه قضاییه است #اعتصاب_میثمی #عدالتخانه_میخواهیم

* ضیا نبوی: مسئولان محترم! باور کنید امثال #فرهاد_میثمی باری را به دوش کشیده‌اند که شما می بایست از زمین بردارید! یاری به کنار، لطفاً مانع از آزارش شوید!

* مریم عبدی: بیش از ۱۰۰ سال پس از صدور فرمان مشروطه #فرهاد_میثمی اعتصاب‌ غذا کرده که کو عدالت‌خانه؟ که اگر دادرسی عادلانه‌ای بود امشب #زانیار_لقمان_رامین هم زنده بودند. اگر بود...

* ژیلا بنی‌یعقوب: از خواسته های #فرهاد_میثمی رویه ی قضایی عادلانه با تاکید بر « دفاع معنا دار » است. رویه قضایی عادلانه با دادگاههای علنی و منصفانه می خواهیم تا#لقمان_زانیار ها اعدام نشوند.

* مهدی قدیمی: جرمش چیه؟ با #حجاب_اجباری مخالفه و طرفدار #حجاب_اختیاری وکیلش کیه؟ هرکی قوه قضاییه صلاح بدونه. برای اینکه این ساده‌ترین حقوق رو داشته باشه،اعتصاب غذا کرده.اینجا جزیره ثبات وبرج بلند دموکراسی است. هرچه فریاد دارید برسر آمریکا بکشید.

* امید بلاغتی: وقتی دکتر میثمی را دستگیر می‌کنید و صدایش را نمی‌شنوید چند پیغام به جامعه می‌فرستید: نشان می‌دهید با نخبگان این سرزمین عناد دارید.نشان می‌دهید منتقدین اهل مدارا و گفت‌وگو را برنمی‌تابید و نهایتا اثبات می کنید اصلاح ناپذیرید!تک‌تک این پیام‌ها برای ضدمنافع ملی است.

* مجید دری: صداى ما از پس صد و اندى سال پيش مى آيد. از زمان مشروطه. عدالتخانه ميخواستيم و گويى استبداد زورش بيشتر است.اما تا برآورده شدنش از پاى نخواهيم نشست.دكتر #فرهاد_میثمی دراعتصاب است و خواسته اش،عمومى و انسانيست بشنويد(با گوش ناشنوايى تان)

* ریحانه طباطبایی: میثمی به مدنی ترین شکل ممکن مخالفت خود با یک قانون را بیان کرده بود،اما بازداشت شد،حال در زندان اعتصاب غذا کرده،این اعتصاب نه برای خود که برای حقوق تمام زندانی هاست،برای دادگاه های علنی و حقیقی،برای حق وکیل،برای اصلاح رویه قضایی و ...هست

* سارا خرم: #فرهاد_میثمی رو تا قبل از بازداشت نمیشناختم ولی در این مدت جز عدالتخواهی و صلح‌جویی ازش نشنیدم خواسته او روند دادرسی عادلانه است و به‌خاطر این از جانش گذشته و در #اعتصاب به سر میبره کاش تا دیر نشده گوش شنوایی پیدا بشه

* حامد شجاعی: یکصد و سیزده سال پس از انقلاب مشروطه، گویا در هنوز بر همان پاشنه قجری می‌چرخد که باید فریاد بزنیم: #عدالتخانه_میخواهیم. فعالان محیط زیست،#فرهاد_میثمی، نرگس محمدی و ... نمایندگان زندانی جماعتی بزرگ از دگراندیشان ایرانند. با بند و تعزیر، صدایشان ساکت نمی‌شود.

* عاطفه نبوی: فرهاد میثمی در ۴۰ مین روز اعتصابش«جانانه» در حال پیش‌بردن قطاری که شما برای رانندگی و تضمین به مقصد رسیدن آن انتخاب و منتصب شدید.رویه قضایی عادلانه،امکان دفاع معنادار،امکان انتخاب وکیل مستقل. پس دست بجنبانید تا دیر نشده.

* داوود حشمتی: من واقعا نمی فهمم اگر کسی به یک قانون اعتراض داشت چطور باید بیان کنه که قانون شکنی محسوب نشه و از حقوق اساسی برخوردار بشه.

* ویدا ربانی: بنا نبود ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی، انقلابی که آرمانش عدالتی چون عدالت حکومت حضرت علی بود، افرادی چون فرهاد میثمی جان خود را وسیله ای برای اجرای رویه های ساده قانونی قرار دهند

* تارا سپهری‌فر: به گواه آنها که #اعتصاب_میثمی رو از نزدیک میشناسند او از فروتن ترین فعالینی بوده که مستمروامیدوار برای اصلاح رویه های غلطی که ریشه مشکلات میدونسته میکوشیده. کاش مسئولین توضیح بدن اگر چنین رویه مسالمت جویی تحمل نمیشه یه فرد کجا حق داره برای اصولش بایسته؟

* مرضیه: دغدغه درباره میثمی و بقیه گرفتاران این نیست که چون آدمای خوب و درستی‌اند در حقشون جفا شده، مسأله اینه که اگه مجرم هم باشند حقشون دادرسی عادلانه و برخورداری از یک رویه قضایی انسانیه نه این برهوت وحشتناک

* سیاوش حاتم: وقتی میگیم مسئولین،دغدغه مردم ندارند همینجاست که جان یک زندانی برای مطالباتش در خطر است و مسئولین مرتبط در سکوت

* امیر: واقعا بجز ایران آیا ما کشور دیگری داریم که قوه قضاییه‌اش بگوید فقط همین وکلا می‌توانند از متهمین دفاع کنند؟ بعد میان ادعای می‌کنند دادگاه‌ها عادلانه است و ملت را به مرگ محکوم می‌کنند.

* میرا قربانی‌فر: نمایندگان مجلس،معاونت حقوقی ودستیارامور شهروندی رییس جمهور اعتراض حق شهروند است و فرهادمیثمی معترضی است که حق او بند و زندان و حبس نیست. او در پی اصلاح اموری است که نمی خواهید ببینیدکه چگونه کشور را به نابودی می کشاند.

* زهرا توحیدی: #عدالتخانه_میخواهیم ! سالها و دهه هاست که برای این خواسته جان و زندگی ها هزینه شده است. #اعتصاب_میثمی نه نخستین و نه واپسین آنهاست. ولی کاش این بار به اتفاق ناگواری نینجامد!

* یوسف حسنی تبار: عدالتخانه‌ای که برخلاف وعکس قانون،ضابط نهادی خاص شده فاتحه‌اش را بایدخواند عدالتخانه‌ای که متهمانش رادر پادگانها تفهیم اتهام می‌کند به عداوتخانه بیشتر میماند دکتر میثمی با روحی بزرگ امیدوار است که مخالفین در آینده به تحقق هدف والایش کمک خواهندکرد

* علی ملیحی: متقلبان ودروغگویان به نیت تحمیل منویاتشان درپشت نام قانون سنگرگرفته‌اند. لیکن تلاشی که ماواردآن شده‌ایم مشاجره وتلافی‌جویی نیست.حرکت ما برای اصلاح کشور است. برای رسیدن به چنین هدفی جاداردحتی به جسد قانون احترام بگذاریم #میرحسین_موسوی بیانیه ش۹

سایت کلمه

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org