logo_Committee
نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر بازداشت شد
اعتراض ها به این بازداشت
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴ ژوين ۲۰۱۸

nasrin_setude2.jpg
نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، پیش از ظهر روز چهارشنبه ۲۳ خرداد در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

رضا خندان، همسر او به دویچه‌وله گفت که مامورانی که برای بازداشت همسرش آمده بودند تنها حکم جلب او را همراه داشته‌اند و رأی دادگاهی که ستوده را به پنج سال زندان محکوم کرده به او نشان نداده‌اند.

رضا خندان همچنین می‌گوید مامورانی که برای دستگیری همسرش به خانه رفته‌اند زنگ در خانه همسایه ‌پیری را زده‌اند که دو دختر جوان دارد و به او گفته‌اند که برای خواستگاری آمده‌اند و او در را باز کرده است و بدین ترتیب ماموران توانسته‌اند داخل ساختمان آمده و به آپارتمان محل سکونت نسرین ستوده بروند.

آقای خندان می‌گوید چهار سال پیش و در جریان تحصن‌های نسرین ستوده مقابل کانون وکلای دادگستری، احضاریه‌ای برای او آمد که چون تازه عمل جراحی کرده بود نتوانست به دادسرا برود و به جای او آقای خندان رفته و مدارک پزشکی را نشان داده است.

یک سال پس از این ماجرا یک احضاریه کتبی برای خانم ستوده می‌آید و او به دادگاه انقلاب می‌رود اما او را به داخل دادگاه راه نمی‌دهند چرا که به گفته آقای خندان برخی وکلا و چهره‌های شناخته‌شده به دادگاه انقلاب ممنوع‌الورود هستند.

نسرین ستوده پس از بحث با ماموران مقابل دادگاه انقلاب بر سر اینکه چرا او را احضار کرده ولی به داخل دادگاه راه نمی‌دهند به خانه باز می‌گردد. حالا بعد از سه سال به او گفته شده که بدون حضور او دادگاه تشکیل شده و او را به پنج سال زندان محکوم کرده است.

رضا خندان البته معتقد است که روش قوه قضائیه بدین صورت است که همیشه پرونده بازی برای فعالان مدنی و سیاسی به اصطلاح "در آب نمک می‌خواباند" تا وقتی این افراد برای حکومت و قوه قضائيه زحمت و مزاحمت ایجاد کردند آنها را به زندان ببرد.

نسرین ستوده اخیرا در اعتراض به لیست تعیین‌شده از سوی قوه قضائيه برای وکلایی که اجازه دفاع از متهمان سیاسی و امنیتی را دارند چندین مصاحبه کرده و مطلب نوشته بود.

خانم ستوده در سال ۲۰۱۰ به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به ۱۱ سال زندان محکوم شد. این حکم بعدا به شش سال تقلیل یافت. او در سال ۲۰۱۳ از زندان آزاد شد و در سال ۲۰۱۴ اجازه کار به عنوان وکیل دادگستری به وی بازپس داده شد.

دویچه وله

***

اعتراض‌ها به بازداشت نسرین ستوده
شیرین عبادی در نامه‌ای سرگشاده به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران از وی خواست تا با استفاده از کلیه امکانات قانونی خود آزادی نسرین ستوده را از دولت جمهوری اسلامی بخواهد. / عفو بین‌الملل نیز از مقامات ایران خواست که نسرین ستوده را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

شیرین عبادی در نامه‌ای سرگشاده به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران از وی خواست تا با استفاده از کلیه امکانات قانونی خود آزادی نسرین ستوده را از دولت جمهوری اسلامی بخواهد.

متن کامل این نامه را در ادامه می‌خوانید:

جناب دکتر جاوید رحمان
گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران

انتخاب شما را به پست گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران تبریک می‌گویم و متاسفم که اولین مکاتبه خود را با یک خبر ناگوار آغاز می‌کنم:

ساعتی قبل خانم نسرین ستوده، وکیل دادگستری برنده جایزه ساخاروف در سال ۲۰۱۲ دستگیر شد. حسب اعلام برخی از رسانه‌ها علت دستگیری ظاهرا مربوط است به پرونده‌ای که چند سال قبل برای تحصن مقابل کانون وکلای دادگستری مرکز در شهر تهران برگزار کرده بود که منجر به صدور حکم غیابی شد.

لازم به یاد آوری است که نامبرده به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری قبلا نیز به ۶ سال حبس محکوم شده بود و بیش از ۳ سال را در زندان سپری کرد. بعد از آزادی از زندان نیز دست از تلاش برای بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران برنداشت. از جمله با قبول وکالت تعدادی از زنانی که با حجاب اجباری مخالف بودند و با مصاحبه‌های متعدد خود به قوانین ناقض حقوق بشر اعتراض کرد. او مخالف مجازات مرگ است و بارها به شیوه‌های مختلف قوانینی را که در ایران باعث صدور چنین احکامی می‌شود به چالش کشیده است. همچنین وی برای پیشبرد دموکراسی در ایران بسیار فعال بوده و همراه با سایر پویندگان این راه با صدور بیانیه‌ای حکومت ایران را دعوت به برگزاری رفراندوم کرده بود.

دستگیری چنین وکیل شجاعی مسلما باعث ایجاد خفقان بیشتر در ایران شده و ضمن آنکه  تعدادی از موکلین وی که قربانیان نقض حقوق بشر هستند بدون دفاع خواهند ماند.

بنابراین خواهشمند است با استفاده از کلیه امکانات قانونی خود از دولت جمهوری اسلامی ایران بخواهید که آزادی نسرین ستوده را تضمین و تسریع کرده و از تعقیب قضایی او به بهانه‌های واهی دست بردارد.

***

عفو بین‌الملل خواستار آزادی نسرین ستوده شد

سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور بیانیه‌ای بازداشت نسرین ستوده را یک حمله بی‌رحمانه به مدافعان حقوق بشر شجاع و توانمند دانسته و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط وی شد.

این نهاد مدافع حقوق بشر که مقر آن در لندن است در بیانیه خود گفت: «نسرین ستوده زندگی خود را برای دفاع از حقوق بشر در ایران اختصاص داده است. او جوایز بین‌المللی را به دست آورده است، اما به خاطر شجاعتش هزینه‌های زیادی پرداخته است، از جمله سه سال سپری کردن زندان. بازداشت امروز او آخرین نمونه از تلاش‌های مخرب مقامات ایران برای متوقف کردن او از انجام کار مهمش به عنوان یک وکیل است.

عفو بین‌الملل از مقامات ایران می‌خواهد که نسرین ستوده را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند. هر گونه کوتاهی در این زمینه باید از سوی جامعه بین‌المللی محکوم شود.»

به گفته رضا خندان همسر نسرین ستوده، او ظهر روز چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه از سوی ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شده است. ماموران دلیل بازداشت خانم ستوده را گذراندن «حکم پنج سال زندان» عنوان کرده‌اند. رضا خندان درباره این حکم گفت:‌ «ما نمی‌دانیم این دادگاه چه زمانی برگزار شده، نمی‌دانیم اتهام او چیست. این حکم غیابی برای او صادر شده و  احضاریه‌ای نیز برای اجرای حکم فرستاده نشده است.»

***

قوه ‌قضاییه ایران نسرین ستوده را آزاد کند
(۲۳ خرداد ۱۳۹۷)- کمپین حقوق بشر در ایران از قوه ‌قضاییه ایران خواست تا نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر را به صورت غیرقانونی در منزل خود توسط مامورین دستگیرشده است را آزاد کند و به آزار واذیت و ارعاب وکلا به دلیل دفاع از حقوق شهروندی و انسانی خود و موکلانشان پایان دهد.

همسر نسرین ستوده وکیل دادگستری به کمپین حقوق بشر در ایران گفت او ظهر روز چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه از سوی ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شده است. به گفته رضا خندان ماموران دلیل بازداشت خانم ستوده را گذراندن «حکم پنج سال زندان» عنوان کرده‌اند.

رضا خندان درباره این حکم گفت:‌ «ما نمی‌دانیم این دادگاه چه زمانی برگزار شده، نمی‌دانیم اتهام او چیست. این حکم غیابی برای او صادر شده و  احضاریه‌ای نیز برای اجرای حکم فرستاده نشده است.»

هادی قائمی مدیرکمپین گفت:‌ «قوه قضاییه باید به اقدامات تلافی‌جویانه و آزار واذیت علیه وکلا به دلیل آنکه توسط آنها با انتقاد مواجه شده است پایان دهد. دستگیری فردی که همه زندگی خود را وقف دفاع از حقوق شهروندان ایرانی کرده است، و به اقدامات ظالمانه قوه‌قضاییه اعتراض می‌کند، نشان‌دهنده هراس دستگاه عدالت از دادرسی عادلانه و اجرای عدالت در کشور است.»

به گفته رضا خندان ماموران به خانم ستوده گفته‌اند او باید همراهشان به دادسرای اوین برود «اما از ظهر امروز تاکنون تماس دیگری با من نداشته بنابراین احتمالا پس از دادسرا به زندان اوین منتقل شده است.»

رضا خندان درباره نحوه بازداشت همسرش به کمپین گفت: «ظهر امروز مامورانی زنگ همسایه را زده‌اند و گفته‌اند که برای خواستگاری آمده‌اند. همسایه هم در را باز کرده و بعد آنها به خانه ما ریخته‌اند. نسرین با من در همان لحظات از خانه تماس گرفت و توضیح داد که آقایان او را برای حکمش می‌برند.»

همسر نسرین ستوده با اظهار تعجب از چنین روند بازداشتی گفت: «حکم را غیابی صادر کردند. اما می‌توانستند حکم را به او ابلاغ کنند و طی احضاریه‌ای از او بخواهند که خودش را برای اجرای حکم به زندان معرفی کند نه اینکه ماموران به خانه‌اش بریزند و او را از داخل خانه ببرند. احتیاجی به این رفتارها نیست. این رفتارها فقط ما را آزرده نکرد بلکه همسایه‌ها را هم ترساند. همسایه مسنی گریه می‌کرد که چون او در را باز کرده پس او مسبب بازداشت نسرین است.»

همچنین رضا خندان به کمپین گفت ماموران «امروز خانه را تفتیش نکردند و فقط به قصد بازداشت خانه ستوده آمده بودند.»

نسرین ستوده که یکی از مخالفان لیست ۲۰ وکیل مورد تایید دادگستری برای وکالت پرونده‌های امنیتی و سیاسی است در گفتگویی با کمپین در تاریخ ۱۴ خرداد ۹۷ گفته بود که «تعدادی از وکلا برای تحصن و تجمع در اعتراض» به تهیه این لیست و تبصره ماده ۴۸ قانون اعلام آمادگی کرده‌اند. او گفته بود هیچ راهی جز لغو این تبصره ماده قانونی و حذف لیست ۲۰ وکیل در حمایت از حق دفاع در سیستم قضایی وجود ندارد.

چند روز پس از بالا گرفتن اعتراضات وکلا به این لیست، رییس قوه قضاییه در دفاع از لیست و اجرای تبصره ماده ۴۸، با تهدید غیر مستقیم وکلای معترض گفت آنها نمی‌توانند اجرای قانون را «مجرمانه» بدانند.

نسرین ستوده ۹ روز پس از اعتراضش و اعلام آمادگیش برای تجمع اعتراضی به عملکرد قوه قضاییه در ارتباط با تهیه لیست ۲۰ نفره از وکلای مورد اعتماد قوه قضاییه بازداشت شد.

خانم ستوده همچنین اخیرا وکیل برخی از دختران و زنانی بود که در اعتراض به حجاب اجباری روسر‌هایشان را از سر برداشتند و به دختران خیابان انقلاب معروف شدند. دادگاه برخی از موکلان او برگزار شده و در حال حاضر در روند تجدیدنظر خواهی است. با بازداشت خانم ستوده این دختران مجبور به انتخاب وکیل دیگری هستند.

رضا خندان ساعتی پس از بازداشت همسرش در فیسبوک خود با اعلام این خبر نوشت: «من یک بار به بازجویان در اتاق بازجویی گفتم: شما از کل کارهایی که یک حکومت باید برای کشورش انجام دهد، فقط یکی را بلدید، آن هم آدم گرفتن. ساعتی پیش نسرین در خانه بازداشت و به دادسرای اوین منتقل شد.»

نسرین ستوده پیش از این در گفت‌وگویی با کمپین در تاریخ ۲۸ مرداد ۹۵ از فراخوانده شدن خود به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران در تاریخ ۱۳ شهریور ۹۵ خبر داد. او در آن زمان گفت از اتهام این پرونده و محتوای آن بی‌خبر است.

خانم ستوده در توضیح بیشتر درباره این احضار به کمپین گفته بود:‌ «سال گذشته کمی پس از تمدید پروانه وکالتم، احضاریه ای از سوی دادسرای زندان اوین دریافت کردم. متاسفانه در این احضاریه طبق معمول اتهام من ذکر نشده بود اما خواسته بودند که به دادسرای اوین بروم. من آن روزها به دلیل عمل جراحی پایم نمی توانستم به دادسرا بروم بنابراین همسرم به دادسرا رفت و از آنها مهلت خواست. آنها هم مهلت را به من دادند و قرار شد که سه هفته بعد مراجعه کنم اما وقتی در زمان مقرر من به دادسرا رفتم اجازه ورود به من را ندادند.»

خانم ستوده پس از این گفتگو به کمپین گفت در تاریخ ۱۳ شهریور ۹۵ در شعبه حاضر شده اما دادگاهی برای او برگزار نشده و از اتهام یا اتهاماتش نیز بی‌خبر است.

ظاهرا بازداشت او دو سال پس از این احضار مربوط به همین پرونده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و  پس از سه سال آزاد شد. او ابتدا در دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۱ سال حبس تعزیری،۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت الخروجی از کشور محکوم شد. بعدتر این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۶ سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از حرفه وکالت تقلیل یافت. خانم ستوده در روز ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۲ از زندان اوین آزاد شد.

منبع: ایران امروز


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org