logo_Committee




در این زمینه
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در آذر ماه 1395

غفلت از نظام جامع تأمین اجتماعی زمینه‌ساز کاهش رفاه جامعه
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۳ فوريه ۲۰۱۷

kanoon_logo2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گزارش‌های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در آذر ماه 1395 پرداخت.
کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در گزارش خود با تأکید بر این نکته که «نظام جامع تأمین اجتماعی» به‌عنوان یک حق، در سال‌های گذشته مورد غفلت قرار گرفته است، نوشته است که وخامت وضعیت رفاهی در فقدان نظام جامع تأمین اجتماعی کارآمد، تجربه تورم‌های دو رقمی در سال‌های متمادی و همچنین اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها سبب شده است تا سطح رفاه جامعه کاهش یابد.
این سازمان مردم‌نهاد در گزارش خود با اشاره به امضای منشور حقوق شهروندی توسط ریاست جمهوری ایران، از مسئولان مربوطه خواسته است تا در جهت تحقق حق سلامت، ارتقای کیفیت زندگی و بهره‌مندی از تأمین اجتماعی برای همه مردم ایران تلاش کنند.
در گزارش کانون مدافعان حقوق بشر که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می شود، همچنین در سه بخش "حقوق مدنی و سیاسی و فرهنگی"، "حقوق اقتصادی و اجتماعی" و "میراث فرهنگی و محیط زیست" به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته شده است.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن گزارش ماه آذر 1395 کانون مدافعان حقوق بشر که در پنجم دی ماه 1395منتشر شده، به شرح زیر است:

گزارشی مختصر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه آذر 1395

مقدمه
بررسی وضعیت اجتماعی و اقتصادی ایران در آذر ماه 1395 نشان می‌دهد که «نظام جامع تأمین اجتماعی» به‌عنوان یک حق، در سال‌های گذشته مورد غفلت قرار گرفته است.
این در حالی است که وخامت وضعیت رفاهی در فقدان نظام جامع تأمین اجتماعی کارآمد، تجربه تورم‌های دو رقمی در سال‌های متمادی و همچنین اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها سبب شده است تا سطح رفاه جامعه کاهش یابد.
به استناد گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کاهش سطح رفاه جامعه پس از اجرای طرح هدفمندی برای گروه‌های درآمدی فرودست، شدیدتر بوده است. این وضعیت، شرایط زندگی برای دهک‌های پایین درآمدی را بحرانی‌تر از هر زمان دیگری کرده است.
علاوه بر مسأله فوق، بحران‌های اجتماعی موجود در جامعه نشان دهنده ناتوانی در سازمان‌یابی است. همانگونه که خبرهای منتشر شده در آذر ماه، حکایت از آن داشت که روزانه دو نوزاد در شهر مشهد رها می‌شوند. اتفاقی که چند سویه‌ است.
حال آنکه طبق اصل 29 قانون اساسی که برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، ازکارافتادگی، بی‌سرپرستی، درراه‏ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی‌درمانی و مراقبت‌های پزشکی به صورت بیمه و غیره را حقی همگانی دانسته، دولت‌ها موظف هستند طبق قوانین، از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت‌های مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کنند؛ امری که متأسفانه براساس اخبار منتشر شده به درستی انجام نمی‌شود.
در ادامه گزارش ماه آذر 1395 همچنین خلاصه‌ای از وضعیت نقض حقوق بشر در ایران در آذر ماه ۱۳۹5 در پی می‌آید. این گزارش بر مبنای اطلاعاتی است که در سایت‌ها و رسانه‌های مختلف درج شده و صحت آن به احراز رسیده است و در سه بخش و به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود.

وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه آذر 1395

بخش اول – حقوق مدنی، سیاسی و فرهنگی

الف- وضعیت فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی
1) در این ماه بیش از 41 نفر بازداشت شدند که بازداشت شدگان عبارتند از: عالیه مطلب‌زاده- عکاس خبرنگار و فعال حقوق زنان-، مزدک زرافشان و بکتاش آبتین- دو شهروند اهل تهران-، سید حسن موسوی و رئوف دلفی- دو فعال فرهنگی-.
دادستان قزوین نیز از بازداشت مدیر روابط عمومی یکی از ادارات دولتی قزوین به‌دلیل آنچه که حمایت از فتنه‌گران در فضای مجازی می‌نامید، فرمانده سپاه ناحیه لنجان از بازداشت ۱۸ عضو گروه عرفان حلقه و دادستان تهران از بازداشت آنکه لوکه- نماینده جشنواره فیلم برلین- خبر دادند. همچنین رسانه‌های خبری از بازداشت تعدادی از رانندگان شرکت واحد در مقابل شهرداری تهران خبر دادند.
غلامرضا ابرکار، مسعود مجدی‌نسب، حسن دیاپور، قاسم مانگری و بهنام ملکی- 5 درویش گنابادی- نیز در پی نپذیرفتن قرار وثیقه، بازداشت شدند.
از سوی دیگر برخی خبرها از بازداشت راحیل موسوی- عکاس-، احمد بزرگ‌زاده- طلبه اهل سنت-، محدثه قاسمی- دانشجو-، رقیه جعفری- فعال محیط زیست-، آرام فتحی- شهروند اهل مریوان-، صابر نادری- شهروند اهل قروە-، جواد احمدی یئکانلی و رستم نادرعلی- دو شهروند اهل خوی-، مهدی کوخیان و کریم‌ چایچیان- دو شهروند اهل ملکان-، هیمن حسینی- فعال فضای مجازی- و جمعی از متحصنان معترض به ادامه بازداشت مرتضی مرادپور و محمدعلی طاهری- حکایت دارند.
لازم به تذکر است که چند نفر از افراد بازداشت شده پس از مدتی با تودیع وثیقه به‌صورت موقت تا روز محاکمه از زندان آزاد شدند.
2) کیوان کریمی- فیلمساز- برای گذراندن یک سال حبس، امید علی‌شناس- فعال مدنی- برای گذراندن ۷ سال حبس، ئاسو رستمی- فعال مدنی- برای گذراندن ۲ سال حبس، آتنا دائمی- فعال مدنی- برای گذراندن ۷ سال حبس، بازداشت و به زندان منتقل شدند.
3) تیمور نادری زاده، فرشید ناصری و فرزاد شاه نظری- سه زندانی اهل سنت- در دادگاه تجدید نظر به 12 سال زندان و سید محمد ابراهیمی- فعال مدنی- در دادگاه بدوی به یک سال زندان محکوم شدند. همچنین احمد منتظری- فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری- به ۲۱ سال حبس تعزیری و خلع لباس روحانیت محکوم شد که شش سال از این حبس، اجرا و خلع لباس روحانیت در خصوص او به مدت ٣ سال تعلیق خواهد شد.
4) مقام‌های مسئول از سفر مولوی نقشبندی- فعال مذهبی اهل سنت- به تهران برای دیدار با رئیس جمهوری ممانعت به‌عمل آوردند.
5) مهدی فرحی شاندیز و آتنا دائمی که اینک در زندان به‌سر می‌برند با پرونده قضایی جدید مواجه شدند.
6) مقام‌های مسئول از خروج نوش‌آفرین دستوری- مترجم و مشاور نماینده جشنواره فیلم برلین- از کشور، جلوگیری کردند.

ب- وضعیت حقوق فرهنگی
1) مقام‌های مسئول از اجرای گروه موسیقی «آوای موج» جلوگیری کردند.
2) هیأت منصفه دادگاه مطبوعات، سایت‌های «برنانیوز» و «۹ صبح» را مجرم شناخت.
3) مقام‌های مسئول از انجام سخنرانی‌های فاطمه صادقی- پژوهشگر زنان- در دانشگاه کاشان، حجت شریفی و علی کامفیروزی- دو فعال سیاسی- در دانشگاه شریف، محمدجواد حق‌شناس- عضو حزب اعتماد ملی- در دانشگاه آزاد بوشهر و محمد مجتهد شبستری- پژوهشگر مذهبی- در دانشگاه علامه طباطبایی جلوگیری کردند. همچنین دادستان قزوین از انجام سخنرانی صادق زیباکلام- استاد دانشگاه- در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین جلوگیری کرد.
4) فیلم «مواجهه» از لیست نمایش فیلم‌های هنر و تجربه حذف شد.

پ- سایر موارد نقض حقوق بشر
1) در این ماه حداقل 7 نفر اعدام شدند. اسامی اعدام شدگان که نام کامل آنان مشخص نشده است ولی مقام های قضایی یا رسانه‌های وابسته به دولت ایران یا سایت‌های خبری اعدام آنها را تأیید کرده‌اند، به شرح زیر است:
رسانه‌های وابسته به حکومت ایران از اعدام یک نفر در مشهد و دو نفر در گیلان به اتهام قتل عمد خبر دادند. همچنین رسانه‌های ایران از اعدام چهار نفر در ملاء عام در قشم به اتهام تجاوز به عنف خبر خبر دادند.
از سوی دیگر برخی سایت‌های خبری غیررسمی از اجرای احکام اعدام در زندان‌های کرمانشاه، کرج، بندرعباس، قزلحصار، مراغه، سلماس، اردبیل، رشت، شیراز و مهاباد خبر داده‌اند؛ خبری که از سوی مقام‌های قضایی یا رسانه‌های وابسته به حکومت ایران تأیید یا رد نشده است.
2) رسانه‌های وابسته به حکومت ایران از صدور حکم‌های اعدام برای «فاروق»- تبعه کشور افغانستان-، یک نفر در سیاهکل و دو نفر در تهران به اتهام قتل عمد و یک نفر در تهران به اتهام تجاوز به عنف خبر دادند. همچنین رسانه‌های وابسته به حکومت ایران از تأیید حکم‌های اعدام برای یک نفر در شیراز و دو نفر در تهران به اتهام قتل عمد در دادگاه تجدید نظر خبر دادند. مقام قضایی نیز از تأیید حکم اعدام بابک زنجانی در دیوان عالی کشور خبر داد.
3) رسانه‌های وابسته به حکومت ایران از صدور حکم‌های شلاق برای یک نفر در سیاهکل، یک نفر در تهران و یک نفر در گیلان به اتهام رابطه جنسی خارج از ازدواج خبر دادند.
4) وضعیت برخی زندانیان همچنان ناگوار گزارش می‌شود، به‌گونه‌ای که تعدادی از آنان مانند حبیب ساسانیان، سلیمان پیروتی، نوید کامران، نوید خانجانی، بهنام موسیوند، محمدرضا نکونام و حسین رجبیان بیمار هستند که نسبت به درمان و معالجه آنها اقدامی جدی صورت نگرفته است. همچنین مهدی رجبیان، بدون تکمیل دوره درمانی به زندان اوین بازگشت.
5) خبرها حکایت از آن دارد که مرتضی مرادپور، وحید صیادی نصیری، حسین رجبیان، علی شریعتی، آرش صادقی، امیر (علی) امیرقلی، نزار زکا، سعید شیرزاد و جمال قادری در اعتراض به آنچه که شرایط نگهداری‌شان می‌نامیدند، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
6) انتخابات شورای مشورتی اصلاح‌طلبان رشت به دستور مقام قضایی لغو شد.
7) مقام‌های مسئول از برگزاری مراسم سالگرد کشته‌شدن داریوش فروهر، پروانه اسکندری (فروهر)، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده که 18 سال پیش توسط کارمندانی از وزارت اطلاعات به قتل رسیدند، جلوگیری کردند.
8) سپاه ناحیه چناران از بازداشت 41 نفر، دادستان تهران از بازداشت ۱۲۰ نفر، پلیس تهران از بازداشت بیش از ۳۰ نفر، رسانه‌های وابسته به حکومت ایران از بازداشت ۵۴ نفر در آبادان و 24 نفر در شاندیز مشهد در پی شرکت در یک مهمانی خبر دادند.
9) دادگاه شیراز، 12 نفر را به دلیل فعالیت در زمینه مدلینگ از 5 ماه تا 6 سال زندان محکوم کرد.
10) باغ شارون متعلق به کلیسای جماعت ربانی به اتهام ارتباط گردانندگان کلیسا با سازمان جاسوسی آمریکا و نفوذ در ایران، مصادره شد.

بخش دوم – حقوق اقتصادی و اجتماعی
وضعیت اقتصادی و اجتماعی در ایران همچنان نامناسب گزارش می شود؛ به‌عنوان مثال، خبرها از نامناسب بودن وضعیت شغلی و حقوقی کارگران کارخانجات و کارگاه‌های چوب و فلز اردکان، مجتمع پتروشیمی مارون، پلی‌اکریل، پروژه ساخت سد میمه، نساجی بروجرد، شهرداری لوشان، رینگ‌سازی مشهد، کاشی کویر یزد، روغن‌نباتی گلناز، پیمانکاری رجاء، مجتمع صنعتی کشت و صنعت مهاباد، پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم بم، لیفتراک‌سازی تبریز، پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس، معدن سه چاهون بافق، فرش پارس، قفل کار، شهرداری بجنورد، اکسین لوله، مجتمع آلومینیوم المهدی هرمزآل، فولاد بویرصنعت یاسوج، پارس قو، سامان کاشی، و کارگران بازنشسته مجتمع کشت وصنعت امام خمینی و کارخانه نیشکر هفت تپه و آبداران شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد حکایت دارند.
1) پرداخت‌های حقوق و مزایای تعدادی از کارگران شهرداری لومار برای مدت 4 ماه، کارگران کارخانه کاشی «شیر کوه تفت » برای مدت 5 ماه، کارگران واحد تولیدی جهان الکتریک برای مدت چهار ماه، 60 کارگر کارخانه ماشین‌سازی اراک برای مدت سه ماه، کارگران کارخانه پالود پارسیان برای مدت سه ماه، 500 کارگر شهرداری خرم آباد برای مدت 4ماه، 136 کارگر کارخانه کمپروسور سازی تبریز برای مدت 4 ماه، 1400 کارگر معدن زغال سنگ طزره برای مدت چهارماه، صد کارگر آب و فاضلاب روستایی شادگان برای مدت شش ماه، 150 کارگر بیمارستان صیاد شیرازی گرگان برای مدت 4 ماه، کارگران اداره راه وشهرسازی زابل برای مدت 4 ماه و کارگران شهرداری سی‌سخت برای مدت هفت ماه تا زمان تهیه این گزارش به‌تعویق افتاده است.
2) 130 کارگر کارخانه فیبر ایران با تعطیلی این واحد صنعتی، بیکار شدند.
از سوی دیگر تعدادی از کارگران کارخانه کاشی نیلو، دو کارگر آزاد راه تهران- شمال و سه کارگر کارخانه فولاد و چدن و ماشین‌سازی درود از محل‌های کار خود تعدیل شدند.

بخش سوم- میراث فرهنگی و محیط زیست
اخبار منتشر شده از محیط زیست و میراث فرهنگی در آذر ماه، همچنان نشان از نامناسب بودن وضعیت این حوزه دارد، به‌گونه‌ای که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از خشک شدن 1۲ تالاب استان فارس، فرماندار بناب از خشک شدن تالاب قره قشلاق و ‌رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر از خشک شدن دو تالاب پلدختر خبر دادند.
1) در برخی روزهای آذر ماه، غلظت ریزگردها در بندرعباس با گذر از ۳۰۰ psi استانداردهای هوای سالم را پشت سر گذاشت و به شرایط خطرناک رسید.
2) بر اثر انفجار یک قبضه مین در دهلران، یک کشاورز و انفجار یک قبضه مین در قصر شیرین، یک شهروند مجروح شدند.

خاتمه
کانون مدافعان حقوق بشر در پایان گزارش ماه آذر 1395 با اشاره به امضای منشور حقوق شهروندی توسط ریاست جمهوری ایران، از مسئولان مربوطه می‌خواهد تا در جهت تحقق حق سلامت، ارتقای کیفیت زندگی و بهره‌مندی از تأمین اجتماعی برای همه مردم ایران تلاش کنند.

شیرین عبادی
رییس کانون مدافعان حقوق بشر
پنجم دی ماه 1395

توضیح: علاقه مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشر در خصوص این گزارش به سایت‌ها و خبرگزاری‌های زیر مراجعه کنند: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر، خبرگزاری میزان و باشگاه خبرنگاران جوان و سایت‌های کانون مدافعان حقوق بشر، مرکز حامیان حقوق بشر، الف، بازتاب، هرانا، کلمه، محبت نیوز، سنی آنلاین، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، مجذوبان نور، ملی- مذهبی، رادیو زمانه، رادیو فردا و بی بی سی.



برگرفته از: سایت کانون مدافعان حقوق بشر

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org