logo_Committee
مراسم روز جهانی حقوق بشر در بند زنان زندان اوین
بامه نرگس محمدی: جامعه مدنی ایران را یاری کنید
دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲ دسامبر ۲۰۱۶

narges_evin2016.jpg
هم‌زمان با روز جهانی حقوق بشر، مراسمی در بزرگداشت این روز در بند زنان زندان اوین برگزار شد.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، نرگس محمدی به‌عنوان گرداننده این مراسم، ابتدا روز جهانی حقوق بشر را به تمام تلاشگران حقوق بشر و هم بندی‌هایش تبریک گفت و در ادامه از محصوران (مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد)، زندانیان در اعتصاب غذا و سایر زندانیان یاد کرد.

فهیمه اعرفی در این مراسم، با تشریح وضعیت محمد علی طاهری، بنیان‌گذار عرفان حلقه، به نقض حقوق مستمر او در طول ۶ سال گذشته اعتراض کرد.

مهوش شهریاری نیز با اشاره به نقش نویسندگان در اشاعه حقوق بشر در جهان، یادآور شد که این مسئله در بین نویسندگان ایران به شکل جدی پیگیری نشده است.

در ادامه، آتنا دائمی با اشاره به تاریخچه حقوق بشر، راه تضمین آن را پیگیری هر فرد دانست.

مریم اکبری منفرد نیز با اشاره به زندگینامه کاظم رجوی، او را بنیانگذار جریان حقوق بشر در ایران نامید.

در ادامه این مراسم، فاطمه مثنی و ستوده فاضلی با اشاره به سیر پرونده‌های خود، رفتار صورت‌گرفته با خود را نقض حقوق بشر دانستند.

همچنین فریبا کمال آبادی با بیان تلاش‌های حقوقدانان در تنظیم منشور حقوق بشر، به مسئله اخلاق به‌عنوان امر تضمینی در حقوق بشر اشاره کرد.

مریم نقاش زرگران نیز نقض حقوق زنان از طریق اجرای قوانین ضد زن را از جمله عوامل نقض حقوق بشر دانست و سپس ریحانه طباطبایی با اشاره به وضعیت جسمی و پرونده محصوران (کروبی، موسوی و رهنورد)، مسئله حصر را به‌لحاظ قانونی و اخلاقی نقض فاحش حقوق بشر دانست.

گلرخ ایرایی، یکی دیگر از زندانیان بود که ضمن توضیح وضعیت خود و همسرش که او نیز دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند، تضمین حقوق بشر را از طریق آگاهی هر فرد از حق و حقوق خود دانست.

زندانیان بند زنان زندان اوین در پایان مراسم روز جهانی حقوق بشر، سرود یار دبستانی را خواندند.

***

نرگس محمدی: جامعه مدنی ایران را یاری کنید

نرگس محمدی که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند، در آستانه روز جهانی حقوق بشر در نامه‌ای به نهادهای بین‌المللی حقوق بشر و کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از آنان خواست تا جامعه مدنی ایران را یاری کنند.

خانم محمدی در نامه خود با بیان اینکه راه مصون ماندن جوامع از آفت‌های ضد بشری، تحقق جامعه مدنی به مثابه بسترساز تحقق حقوق بشر و دموکراسی است، افزوده است: «در شرایطی که کشورهای منطقه با تحرک پر شتاب افراطیون و تروریست‌ها در کام جنگ و خشونت فرو رفته و راه حل‌های نظامی به بن بست رسیده است، باید توجه داشت که جنگ و تحریم‌هایی که مردم را هدف قرار دهد حقوق بشر را تهدید می‌کند چون جامعه مدنی را ضعیف می‌کند.»

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن نامه نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر به نهادهای بین‌المللی حقوق بشر و کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد که در آذر ماه ۱۳۹۵ نوشته شده، به شرح زیر است:

همکاران عزیزم در نهادهای بین‌المللی حقوق بشر

و کمیساریای محترم حقوق بشر سازمان ملل متحد

با سلام و احترام

از زمان نگارش اعلامیه جهانی حقوق بشر تا کنون نسل‌های بی‌شمار، راه‌های بسیار آزموده‌اند. امروزه اندیشمندان و تلاشگران بر این باورند که تحقق حقوق بشر مستلزم تحقق جامعه مدنی است و در این راه به‌طور جدی به گسترش و تعمیق آن می‌پردازند، اما قدرتمندان مستبد و غیر دموکراتیک نیز بیکار ننشسته و با پی بردن به این اصل مهم در پی سرکوب آن بوده و ازهر امکانی بهره می‌گیرند تا مانع تحقق جامعه مدنی واقعی گردند.

جامعه مدنی شکل گرفته در سرزمین ما ایران، از جمله جوامع در معرض سرکوب خشونت آمیز حکومت است، هر چند فعالان جامعه با رفتار مدنی مسالمت‌آمیز در برابر این سرکوب ایستاده‌اند. من عضو کوچکی از این جامعه مدنی هستم که طی پنج سال اخیر به تحمل ۲۲ سال زندان محکوم شده‌ام که 16 سال آن لازم‌الاجرا است و اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان اوین می‌باشم و از سال ۱۳۷۱ حداقل در ده نهاد مدنی مستقل به‌عنوان مؤسس یا عضو فعالیت نموده‌ام که متأسفانه در موج سرکوب جامعه مدنی، همه آنها قلع و قمع شده‌اند. طی سال‌های اخیر نهادهای مدنی مستقل و احزاب شناخته شده‌ای چون انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، کانون مدافعان حقوق بشر، انجمن دفاع از حقوق زندانیان، شورای ملی صلح، کانون نویسندگان، جبهه مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب، نهضت آزادی ایران، ائتلاف ملی- مذهبی، کانون صنفی معلمان، سندیکای کارگران، دفتر تحکیم وحدت (دانشجویان)، سازمان ادوار تحکیم وحدت (فارغ التحصیلان )، کانون فرهنگی زنان، کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین زنان و …. علی‌رغم استقبال گسترده مردم تحت فشار طاقت‌فرسای حکومت قرار گرفته و هزینه‌های سنگین پرداخت نموده‌اند و حکومت با راه‌های امنیتی و غیر قانونی مانع تداوم فعالیتشان شده است.

در شرایطی که کشورهای منطقه با تحرک پر شتاب افراطیون و تروریست‌ها در کام جنگ و خشونت فرو رفته و راه حل‌های نظامی به بن بست رسیده است، باید توجه داشت که جنگ و تحریم‌هایی که مردم را هدف قرار دهد حقوق بشر را تهدید می‌کند چون جامعه مدنی را ضعیف می‌کند.

شاید شما نیز چون ما بر این باور باشید که راه مصون ماندن جوامع از این آفت‌های ضد بشری، تحقق جامعه مدنی به مثابه بسترساز تحقق حقوق بشر و دموکراسی است.

نظارت نهادهای بین المللی بر لزوم رعایت حقوق بشر در ایران امری ضروری و لازم است که می‌بایست تداوم یابد اما نباید غافل شد که در کنار آن، وجود رویکرد تضمین حقوق بشر از طریق نهادینه شدن نهادهای مشارکت‌پذیر و مستقل مردمی در جامعه امری بسیار حیاتی است.

هم اکنون در زندانی به‌سر می‌برم که ۳۲ زن در مجموع محکوم به تحمل ۲۳۲ سال زندان شده‌ایم و حداقل ۱۶۹ ماه در سلول‌های بندهای امنیت (اطلاعات، سپاه) در بازداشت بوده‌ایم و آنچه در این نامه مختصراً عرض کردم نمونه‌ای کوچک از نهادهای سرکوب شده و فعالان زندانی است.

به این ترتیب از شما همکاران عزیز و فعالان حقوق بشری بین‌المللی از جمله عفو بین الملل، سازمان دیدبان حقوق بشر، سازمان گزارش‌گران بدون مرز، انجمن جهانی قلم، مؤسسه زنان نوبلیست و همچنین کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تقاضا دارم تا به بررسی وضعیت نهادهای مدنی در ایران بپرداخته و جامعه مدنی ایران را یاری کنید و از دولت‌های کشورهای خود و نهادهای بین‌المللی بخواهید که نسبت به سرکوب نهادهای مدنی در ایران و بازداشت و شکنجه فعالان این عرصه سکوت ننمایند و از حکومت ایران بخواهند تا به سرکوب فشار بر نهادهای جامعه مدنی در ایران پایان دهند و قانون اساسی کشور خود را رعایت کنند.

در پایان از تلاشها و محبتهای بشر دوستانه تک تک شما عزیزان که پیگیر وضعیت این جانب بوده‌اید صمیمانه سپاسگزارم و همراهی‌تان با مطالبات دموکراتیک مردم سرزمینم را ارج می‌نهم و دست‌های گرم و پر مهرتان را می‌فشارم.

نرگس محمدی
نائب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر

زندان اوین
آذر ماه ۱۳۹۵

سایت کانون مدافعان حقوق بشر


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org