logo_Committee
در این زمینه
آزادی سراج‌الدین میردامادی و یک زندانی سیاسی دیگر
چهار شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶ مارس ۲۰۱۶

مقام‌های قضایی ایران با آزادی مشروط سراج‌الدین میردامادی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی موافقت کرده‌اند. سعید حسین‌زاده، زندانی سیاسی دیگر نیز با مرخصی پزشکی از زندان اوین آزاد شده است.

سراج‌الدین میردامادی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی که از اردیبهشت ۹۳ در زندان اوین به‌سر می برد شامگاه روز دوشنبه (۲۴ اسفند/ ۱۴ مارس) با اجرای ماده ۵٨ قانون مجازات اسلامی به ‌طور مشروط از زندان آزاد شد.

براساس ماده ۵۸ "قانون مجازات اسلامی" زندانیانی که به بیش از ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند، پس از تحمل نصف و در سایر موارد پس از تحمل یک سوم مدت مجازات، به پیشنهاد دادستان یا قاضی اجرای احکام، می‌توانند به ‌طور مشروط آزاد شوند.

به گزارش وبسایت "کلمه" میردامادی که چند سالی در خارج و در فرانسه اقامت داشت، پس از بازگشت به ایران در تابستان ۱۳۹۲ ابتدا با توقیف گذرنامه و بلافاصله با بازجویی و تشکیل پرونده روبرو شد و در نهایت در ۲۰ اردیبهشت ۹۳ بازداشت شد. "تبلیغ علیه نظام" و "تبانی علیه امنیت داخلی کشور" اتهام‌های او بودند.

سراج الدین میردامادی مجروح جنگی است و در سال‌های ۷۵ و ۷۶ عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و پس از آن تا سال ۱۳۸۰ معاون مدیرکل انتخابات وزارت کشور بوده است.

هم‌زمان با میردامادی، سعید حسین‌زاده، زندانی سیاسی دیگر نیز با مرخصی پزشکی از زندان اوین آزاد شده است. به گزارش "هرانا"، سعید حسین‌زاده هفته‌های اخیر دست به اعتصاب غذا زده بود تا به درخواست‌اش برای مرخصی استعلاجی رسیدگی شود.

سعید حسین‌زاده مهرماه ۱۳۹۳ از سوی ماموران سپاه در منزل شخصی‌اش دستگیر و به سلول‌های انفرادی بند ۲-الف زندان اوین منتقل شد. او در دادگاه بدوی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام "تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری" به هفت سال زندان محکوم شد؛ حکمی که در مرحله تجدیدنظر و در شعبه ۳۶ توسط قاضی زرگر تایید شد.

"هرانا"، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم‌چنین خبر داده که با مرخصی استعلاجی افشین سهراب‌زاده، زندانی سیاسی محبوس و تبعیدی در زندان میناب که از سرطان روده و مشکلات تنفسی رنج می‌برد، موافقت نمی‌شود.

بنابر این گزارش، افشین سهراب‌زاده از خرداد ۱۳۸۸ در زندان به ‌سر می‌برد. اتهام او "فرار از کشور جهت عضویت در یکی از احزاب کرد" اعلام شده است. او نخست در کامیاران، سپس در سنندج زندانی بود اما از سال ۱۳۹۰ به زندان میناب تبعید شده است.


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org