logo_Committee
در این زمینه
درخواست سازمان عفو بین الملل برای آزادی نرگس محمدی
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۰ ژوين ۲۰۱۵

narges_landan5.jpg
سازمان عفو بین الملل در تاریخ 25 خرداد 1394 در شهر لندن با برگزاری نشستی به بررسی «وضعیت حقوقی زنان» پرداخت و از زنانی که برای تساوی حقوق، مبارزه می کنند، تجلیل کرد.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، رییس سازمان عفو بین الملل در ابتدای این مراسم با بیان شرح مختصری از زندگی نرگس محمدی- فعال حقوق زن-، اعلام کرد که این سازمان، نامه‌ درخواست آزادی نرگس محمدی را تهیه کرده است که پس از امضای حاضران در پایان مراسم به سفارت ایران ارسال خواهد شد.
پس از سخنان رییس سازمان عفو بین الملل، میزگردی با حضور شیرین عبادی- رییس کانون مدافعان حقوق بشر-، پژمان عبدالمحمدی- استاد روابط بین الملل در دانشگاه اقتصاد لندن- و خانم سونیا اسکیت- نماینده سازمان منع شکنجه- برگزار شد که هر یک از شرکت کنندگان در زمینه موضوع مورد بحث یعنی حقوق زن صحبت کردند.
آقای عبدالمحمدی در سخنان خود با شرح ساختار حقوقی حکومت جمهوری اسلامی ایران، گفت که در برخی از زمینه‌ها هرگاه ضرورت اقتضا کرده، حاکمیت موجود به نفع مردم، قدمی به عقب رفته است؛ مانند دوران اصلاحات و زمانی‌که آقای خاتمی رییس جمهور شد.
خانم عبادی نیز از شرایط ناگوار زنان که از ابتدای انقلاب شروع شد، سخن گفت و افزود: «در ایران چند ماه پس از پیروزی انقلاب و حتی قبل از تصویب قانون اساسی و تشکیل مجلس، شورای انقلاب که مسئولیت اداره کشور را برعهده داشت قوانین تبعیض‌آمیزی چون تعدد زوجات، طلاق یک جانبه و بدون دلیل شوهر، حق انحصاری پدر برای ولایت و حضانت را تصویب کرد.
او این تصمیم‌ها در سال 1357 را «انقلاب مردان علیه زنان» نامید و ادامه داد که چند همسری حتی مهم‌تر از قانون اساسی برای انقلابیون بود.
در ادامه خانم عبادی با شرحی مختصر از وضعیت زنان مدافع حقوق بشر که در زندان هستند، به نرگس محمدی اشاره کرد و گفت: «نرگس علاوه بر حکم محکومیت قبلی به علت مخالفت با اعدام و راه اندازی کمپینی در مخالفت با سلول انفرادی با پرونده دیگری مواجه شده‌است که باید در تیر ماه برای دادرسی در دادگاه حاضر شود.
در پایان خانم عبادی نیز از حاضران خواست تا نامه درخواست آزادی نرگس محمدی که توسط سازمان عفو بین الملل تهیه شده است را امضا کنند.
نماینده سازمان منع شکنجه نیز از شکنجه در زندان‌های ایران سخن گفت و به شرح گزارش مفصلی که در این زمینه تهیه شده بود، پرداخت.
در ابتدای این مراسم، فیلم مستندی از شیوا کرباسی، کارگردان و فعال حقوق بشر به نمایش درآمد . خانم کرباسی در این فیلم مستند که در سال 2013 ساخته شده به وضعیت زنان در ایران با استفاده از روایت‌های فعالان این رشته پرداخته است. این کارگردان ساکن آمریکا است.send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org