logo_Committee
١۶ نفر در دو روز در مشهد و بیرجند اعدام شده‌اند
دوشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۰ آپريل ۲۰۱۵

در حالی که قرار است لایحه حذف مجازات اعدام برای جرائم مواد مخدر ماه آینده به مجلس برود در هفته‌های اخیر اعدام‌های در ایران افزایش یافته است.

edam

هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۳۱ فروردین‌ماه گزارش داد که ١۶ نفر در پیوند با جرائم مواد مخدر در طی روزهای ٢٧ و ٢٨ فروردین، در شهرهای مشهد و بیرجند به دار آویخته شد‌ه‌اند.

بنا به این گزارش در روز ٢٧ فروردین حکم اعدام ١٢ زندانی در زندان وکیل‌آباد مشهد اجرا شد و در روز ٢٨ فروردین نیز چهار محکوم به اعدام در زندان بیرجند پای چوبه دار رفتند.

در هفته‌های گذشته اجرای احکام اعدام در ایران افزایش یافته است.

سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی که روز پنج‌شنبه ۲۷ فروردین ماه منتشر کرد، گفت در روزهای ۲۴ و ۲۵ و ۲۶ فروردین قوه قضائیه ایران حکم اعدام دست‌کم ۴۳ نفر را در زندان‌های رجایی‌شهر، قزلحصار و عادل‌آباد شیراز اجرا کرده‌ است.

بیشتر بخوانید: ایران: اعدام دست‌کم ۴۳ نفر در ۳ روز

هرانا می‌گوید نهادهای رسمی نه تنها درباره این اعدام‌ها هیچ‌گونه شفاف‌سازی نکرده‌اند بلکه با قطع تماس و ارتباطات زندانیان مانع اطلاع‌رسانی آن‌ها به خانواده و بیرون از زندان شده‌اند.

این اعدام‌ها در حالی صورت می‌گیرند که قرار است لایحه حذف مجازات اعدام برای جرائم مواد مخدر در اردیبهشت‌ماه به مجلس ارائه شود.

محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه نیز از احتمال تغییر قوانین مربوط به اعدام قاچاقچیان مواد مخدر خبر داده بود.

سایت «خانه ملت» چندی پیش اعلام کرد در آیین‌نامه‌ای که به‌تازگی با عنوان «قانون آیین دادرسی کیفری» به تصویب مجلس رسیده و از اول تیرماه ۹۴ لازم‌الاجرا است، اعدام با نظر دست‌کم سه قاضی و تأیید دیوان عدالت اداری قابل اجرا است.

در سال گذشته چند کشور اروپایی در اجلاس وین درباره لغو اعدام قاچاقچیان مواد مخدر بیانیه‌ای صادر کرده بودند که قرار است این بیانیه در نشست ٢٠١۶ سازمان ملل به شور اعضا گذاشته شود.

ایران پس از چین بیشترین تعداد اعدام‌ها در جهان را دارد.


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org